Öner Döşer

1 Ağustos Haftası

Bu sayfa 4466 kişi tarafından ziyaret edildi.

3 Ağustos günü Mars Yengeç burcuna geçiyor. Yengeç öncü burçlardan biridir ve özellikle yakın çevresini beslemeye, korumaya odaklıdır. Ailevi ve milli temaları temsil eder. Mars, agresyon ve harekete geçmenin yanı, başlatıcı olmanın yanı sıra, savunma yapmak üzere kalkanını kuşanma prensibiyle iç içedir. Yengeç burcu gibi bir burçta hareket ederken Uranüs, Plüton ve Satürn ile stresli açılar yapacak olan Mars, duygularımız daha agresif bir şekilde ifade edebileceğimiz, korumacı tavır takınacağımız, ailevi ve milli konularda güvence arzumuzun artacağı bir sürece giriş yapmakta olduğumuzu işaret ediyor. Mars transitlerinin yakın geleceğimize etkileri üzerine bilgi edinmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

 

http://www.onerdoser.com/Y53_1_mars-transitleri-ve-yakin-gelecegimiz.html

 

İletişim gezegeni Merkür, 2 Ağustos’ta durağanlaşmaya, 4 Ağustos’ta geri harekete geçiyor. Merkür bu kez gerilemesine Başak burcunda başlıyor ve Aslan burcunda devam ediyor. Merkür’ün gerileme hareketi 25 Ağustos tarihine değin sürüyor, bu tarihte direkte dönmek üzere bir müddet için durağanlaştıktan sonra 27 Ağustos tarihinde tamamen direkt hareketine dönmüş oluyor. Paniğe gerek yok! Bu her şey duracak, ters veya kötü gidecek anlamına gelmiyor. Zira her yıl Merkür gerilemesi en az 3, bazı yıllarda 4 kez oluyor; ama dünya işleri devam ediyor. Merkür gerilemesinden bu kadar da korkmamız gerekmiyor. Hatta bu konuda bilinçlenirsek, Merkür gerilemesi dönemini gayet iyi bir şekilde kullanabiliriz. Bu konuya aşağıdaki linkte okuyabileceğiniz “Dikkat Merkür Gerilemesi!” başlıklı yazımın sonunda yer veriyorum.

 

http://www.onerdoser.com/Y54_1_dikkat-merkur-gerilemesi-.html

 

Gelelim haftanın günlere göre değerlendirmesine…

 

Pazartesi sabah saatlerinde aslan burcunda hareket edecek olan Ay, Mars ile altmışlık uyumlu açısı sayesinde güne enerjik başlamamıza imkan sağlıyor. Ay, 09:20’de boşluğa girecek ve 11.42’de Başak burcuna geçiş yapıncaya kadar boşlukta ilerleyecek. Günün geri kalanında detaylarla uğraşmamız gereken işler artmaya başlıyor. Öğle saatlerinde Ay’ın Neptün ile karşıtlığı ve ardından Merkür ile kavuşumu etkinleşiyor. Kararlarımızda çok dikkatli olmamız gereken, yanılgı ihtimalimizin fazla olacağı bu saatlerde önemli karar ve konuşmalardan kaçınmamızda fayda olabilir. Akşam saatlerinde etkinleşecek Ay-Plüton üçgeni, duygusal anlamda güç desteği bulabileceğimiz ve kendimizi efektif kullanabileceğimiz saatlerde olacağımızı gösteriyor. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Uranüs üçgeni ilişkilerde heyecan ve sürprizlere açık olacağımızı, sanatsal yaratıcılığımızı iyi ifade edebileceğimizi gösteriyor. Yine gün boyunca etkin olacak Güneş-Jüpiter karesi, kendimize aşırı güven ve başkaları üzerinde otorite kurma arzumuzun artacağını gösterirken, boyumuzun üzerinde risk almamız yüzünden zarar görebileceğimize işaret etmekte.

 

Salı günü boyunca Ay Başak burcunda hareket ediyor. Olayların detaylarına odaklanarak kendimizi daha iyi hazırlamamız ve iyi hesap yapmamız gereken bir gündeyiz. Merkür durağanlaşmaya başlıyor. Yani, iletişimsel temalarda hareketsizlik ve durağanlık enerjisi ön plana çıkıyor. Ay’ın sadece bir temel açısının olacağı bir gündeyiz. Dolayısı ile her şey biraz ağır çekim ilerleyebilir. Yine de güne başlarken Ay’ın Jüpiter ile üçgen açısının olumlu etkileriyle birlikte, iyimser ve pozitif duygu hali devrede olacak.

 

Çarşamba gününün ilk yarısında Ay Başak burcunda hareket ediyor. Huzursuz ve gergin etkilerin hakim olacağı sabah saatlerinde Ay-Mars karesinin çekişme ve rekabet enerjisi taşıyan, sakarlıklara ve kazalara açık tutan yüksek enerjisi etkin durumda olacak. Cesaretimizin dozunu iyi ayarlamalı, duygularımızı agresif bir şekilde ifade etmekten kaçınmalıyız. 13:05’te Ay Terazi burcuna geçiyor. Huzur ve denge arayışının yanı sıra, uzlaşma ve uyum sağlama güdüsü de kendini göstermeye başlıyor. Ay’ın Uranüs ile kare açısının (dik açı) etkinleşeceği akşam saatlerinden itibaren dengemizi tutturmakta zorlanabilir, umulmadık çıkışlar yapabiliriz, dikkat! Bu eğilimler Ay-Plüton karesinin de devreye gireceği gece saatlerinde had safhaya varıyor. Duygusal anlamda patlamalar yapmaya, beklenmedik ve sıra dışı durumlarla karşılaşmaya açık olacağız. Kalıcı olmasını beklediğimiz iş ve projelere girişmek adına pek de isabetli saatlerde değiliz. Gün boyunca etkin olacak Mars-Neptün üçgeni, ruhsal çalışmalar yapmak adına güzel fırsatlar sunuyor. Sanatsal konulara yönelmek, hayal gücü gerektiren işler içerisinde yer almak adına olumlu etkiler ağırlıkta gün boyunca. Ama insan ilişkilerinde dikkatli olmamız gerektiği de aşikar! Gece saatlerinde yakınlaşan ay-Venüs altmışlığı sayesinde gerginlikleri aşmaya başlayacağız. Atmosferi olumluya çevirme şansımız artıyor.

 

Perşembe günü boyunca Ay Terazi burcunda ilerliyor. Bir gün öncesine nazaran nispeten daha ılımlı etkiler hakim olabilir; aradığımız huzur ve dengeyi, itidalli iletişimi sağlayabiliriz. Sabah saatlerinde henüz etkin olan Ay-Venüs altmışlığının ardından gelen Ay-Güneş altmışlığı, karşı cinsle ilişkilerden yana güne şanslı başlangıç yapacağımızı gösteriyor. Otorite temsilcisi kişilerle, önemli müşteri ve etkin kişilerle görüşmeler yapmak, ebeveynlerle birlikte halletmemiz gereken işleri ortaya koymak adına sabah saatlerini kullanabiliriz. Yine sabah saatlerinde Ay-Satürn kavuşumunun ağırbaşlı ve dikkatli davranmamıza sebep olacak kavuşumu devreye giriyor. Biraz endişeli ve melankolik hissetmemiz doğal. Sevgi alışverişinde bulunmak, rahat ettiğimiz kişilerle birlikte olmak sayesinde bunun üstesinden gelebiliriz. Öte yandan, mesuliyet almamızı gerektirecek iş ve durumlara da çok açık olacağız. 09:54’ten itibaren Ay tüm gün boyunca boşlukta ilerleyecek. Kalıcı ve somut sonuç beklediğimiz işlerden netice almakta zorlanabilir, iş ve girişimlerimizde gün boyunca gecikme ve aksamalar yaşayabiliriz. Pek tabii ki bugünden itibaren geri harekete geçen Merkür’ü de hesaba katmamız gerekiyor!

 

Cuma gününün ilk yarısında Ay Terazi burcunda ilerleyecek ve boşlukta olacak. 14.58’de Akrep burcuna geçiş yapacak olan Ay, sezgilerimizin ve olayların gidişatını tahmin edebilme yeteneğimizin öne çıkacağı bir günde olacağımızı gösteriyor. Öğleden sonraki saatlerde etkinleşecek Ay-Merkür altmışlığı, iletişimsel konularda ve kendimizi ifade etmekte nispeten başarı elde edebileceğimizi gösteriyor. Nispeten, çünkü Merkür gerilemesinde iletişimsel konularda ve kendini ifadede zayıflama olasılığı güçlüdür. Ama yaratıcılık ve keşifçi eğilimler yüksektir. Bu yüzden plan ve tasarım yapmak üzere zihnimizi odakladığımız konularda başarı elde edebiliriz. Akşam saatlerinde Ay-Mars üçgeninin efor ve enerji getiren olumlu etkileri sayesinde üzerinde uğraştığımız, başarmaya çabaladığımız işlerde başarı elde edebiliriz. Gece saatlerinde Ay-Plüton altmışlığının duygusal anlamda güçlendirici de devreye giriyor. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Mars altmışlığı, zihinsel eforumuzun yüksek olacağını; Venüs-Jüpiter karesi, yeme içme ve keyifli aktivitelere fazla eğilim göstereceğimizi ve dış görünüşümüzü her zamankinden fazla önemseyeceğimizi; Güneş-Satürn altmışlığı da temkinli ve dengeli-ağırbaşlı davranma şansımızın olduğunu, otorite temsilcisi figürlerle iyi ilişkiler ve çalışma hayatında iş paslaşmaları sayesinde başarı elde edebileceğimizi gösteriyor.

 

Cumartesi günü boyunca Ay Akrep burcunda ilerliyor. Duygusal anlamda huzursuz hissedebileceğimiz ve duygularımızı abartılı bir şekilde ortaya koyabileceğimiz bir gündeyiz. Özellikle Ay-Jüpiter karşıtlığının etkin olacağı sabah saatlerinde başkalarının yaklaşımlarına abartılı ve taşkın tepkiler verme riskimiz fazla. Her zamankinden daha alıngan olabiliriz. Duygusal anlamda ödeştirme, intikam alma tarafına çekilebiliriz. Yine sabah saatlerinde Ay-Venüs karesi de etkin olacağından, yeme içme konusunu abartabilir, gereğinden fazla tembellik ihtiyacı hissedebilir, duygusal ilişkilerimizde denge sağlamakta zorlanabiliriz. Öğle saatlerinde Ay-Güneş karesinin ilişkileri zorlaştırıcı etkileri de devreye giriyor. Karşı cinsle, önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle, ebeveynlerle ilişkilerimizde dikkatli adımlar atmamızda son derece fayda var! Günün ikinci yarısında da bu etkiler zayıflayarak da olsa devrede olacak.

 

Pazar gününün büyük çoğunluğunda Ay Akrep burcunda hareket ediyor. Sezgilerimizin vurgu kazanacağı, duygusal derinlik ve yalnızlık hissinin öne çıkabileceği bir gündeyiz. Öğle sonrasındaki saatlere damgasını vuracak olan Ay-Neptün karesi, duygusal anlamda kararsızlık çekmemize, yanılma ve hayal kırıklıkları riskine işaret ediyor. Duygusal anlamda bağlayıcı ve geleceğe yönelik konularda önemli kararlar almamız gerekiyorsa, bugüne denk getirmemek isabetli olabilir. Doğru kararlar alamayabiliriz. 18:15 ile 18:21 arasında sadece birkaç dakika için boşlukta kalacak Ay, 18:21 itibariyle Yay burcuna geçiş yapıyor. Sonraki saatlerde kendimizi daha neşeli, canlı ve hevesli bir duygu hali içinde bulabiliriz. Ama yine de Ay-Merkür karesinin etkin olacağı akşam saatlerinde sözlerimize ve kararlarımıza dikkat etmemizde fayda var.

 

Keyifli, huzurlu ve sağlıklı bir hafta dileğiyle…

Haftanın burçlara göre değerlendirmeleri için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz…

http://www.uzmantv.com/kategori/astroloji/haftalik-yorum

Öner DÖŞER

31 Temmuz 2011, Pazar

Ayvalık

 

 

Güneşmerkezli Bakış

 

Güneşmerkezli bakışla, Merkür’ün Uranüs ve Plüton ile dik açılarının etkin olacağı 1 ve 2 Ağustos tarihleri dikkat çekiyor. Hava koşullarında beklenmedik değişimlere açık olacağımız iki günlük süreç olabilir bu. 6 ve 7 Ağustos tarihlerinde etkin olacak Merkür-Satürn arasındaki dik açı ve daha sonra 8 ve 9 ağustos tarihlerinde etkin olacak Merkür-Jüpiter arasındaki dik açı ve yakınlaşmakta olan Venüs-Dünya dizilimi doğal afetler veya dikkat çekici hava koşullarının yanı sıra, iletişim ve ilişkilerde zorlanmaları anlatıyor olabilir. Yine de çok önemli ve etkin durumlardan bahsetmek için bunların yeterli olmayacağını düşünüyorum. Ama benim asıl dikkat çekmek istediğim tarihler iki hafta kadar sonra başlıyor ve odak noktasında 17 Ağustos tarihi duruyor. Takip eden yazılarımda bu tarih ve civarındaki tarihler üzerinden değerlendirmeler yapacağım.

 

Güneş aktivitelerinde göreceli hareketlenme var. Bu arada, son birkaç gündür bir müddet için sakinleşen güneş aktivitelerinde hareketlenme ve güneş lekelenmelerinde artış olduğunu da gözlemlemekteyim. Son birkaç gündür M sınıfı, C sınıfı güneş parlamaları var ve 31 Temmuz itibariyle 3 adet CME (Koronal Kütle Fışkırması) oluştu. 29 Temmuz itibariyle leke sayısı 101 olarak görülüyor.

 

İlgili NASA haberini aşağıya kopyalıyorum. Detaylı bilgi almak isteyenler www.spaceweather.com adresini takip edebilirler.

GEOMAGNETIC ACTIVITY: A solar wind stream is buffeting Earth's magnetic field and causing intermittent geomagnetic activity around the poles. The peak so far has been a G1-class storm that lasted for several hours around the end of July 30th. NOAA forecasters estimate a ~20% chance of more such storms on July 31st; high-latitude sky watchers should be alert for auroras.

STRONG FLARE: Sunspot AR1261 unleashed a brief but strong M9-class solar flare on July 30th at 0209 UT. NASA's Solar Dynamics Observatory recorded the flare's extreme ultraviolet flash:

Because of its brevity, the eruption did not hurl a substantial cloud of material toward Earth. No CME is visible in SOHO coronagraphs. The eruption was not geoeffective, although future eruptions could be as the active region continues to turn toward Earth.

 

Sunspot number: 101
What is the sunspot number?
Updated 29 Jul 2011

 

 

 

THE SUN TODAY: 31 July 2011 - 3 CMEs, 2 C Flares, and a Partridge in a Pear Tree

 

http://www.youtube.com/watch?v=mLxczCuUbQ0

 

31.07.2011

Designed by Ongunsoft