Öner Döşer

10 Kasım Haftası

Bu sayfa 8784 kişi tarafından ziyaret edildi.

10 Kasım Haftası ATAMIZI ÖZLEMLE ve RAHMETLE ANIYORUZ!

Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği 10 Kasım 1938 yılından bu yana tam 76 yıl geçti. Aradan geçen bunca yıla rağmen, o hiçbir zaman unutulmadı; unutulmayacak! Türkiye’mizin ilk Cumhurbaşkanı’nı, ATA’mızı özlemle ve rahmetle anıyoruz!

1974 yılında ilkokulumuzda yapılan bir müsamerede, 12 öğrenci olarak 12 ayı dramatize etmiştik. Bana Kasım ayı denk düşmüştü. Kasım ayının en önemli günü ATA’mızın ebediyete intikal ettiği gündü. Bu yüzden ben de Atatürk portresi taşımıştım müsamerede, Kasım ayını temsilen. Tam 30 yıl geçmiş aradan. O portreyi taşımanın onurunu ve heyecanını aynen taşıyorum içimde!   

Bu haftanın önemli olaylarına göz atarak başlayalım…

Mars’ın Plüton ve Uranüs ile sert açıları, haftanın ilk yarısında gergin enerjilerin işbaşında olacağını gösteriyor! Dünya Astrolojisi türünde tetikleyici olması ile de tanınan Mars, savaş atmosferi yaratabilecek durumları, terör gibi şiddetli olayları, yangınları, kazaları temsil eder. 2012 yılından bu yana en etkin fazında bulunan Uranüs-Plüton, radikal, dramatik ve köklü değişiklikler döneminden geçmekte olduğumuzu, ekonomik ve politik anlamda önemli dönüşüm döneminde bulunduğumuzu, şiddetli ve sert etkilere, doğal afetlere veya büyük çaplı olaylara açık olduğumuzu işaret ediyorlar. Mars’ın bu ikilinin dik açısını tetiklediği zamanlar risklidir. Bu bakımdan, riskli bir haftada bulunduğumuzu hatırlatmak gerekir…   

11 Kasım Salı gününe geçişten kısa bir müddet sonra Mars-Plüton kavuşumu kesinleşiyor. Pazartesi gününden itibaren etkinleşmeye başlayan hırpalayıcı, sert ve gergin enerjiler maksimum gücüne ulaşıyor. Eğer gücümüzü dağıtmadan, iyi konsantre olarak ve hedefe odaklayarak kontrollü bir biçimde kullanabilirsek, önemli ilerlemeler kaydedebiliriz. Ama eğer kontrol dışına taşarsak, gereksiz rekabete ve çekişmelere girebilir, kendimizi kavga ve tartışmaların içinde bulabiliriz.    

12 Kasım Çarşamba günü Merkür-Neptün üçgeni kesinleşiyor. Maneviyata, bütünleşmeye, ruhsallığa yönelten enerjiler işbaşında! Başkalarını olduğu gibi kabul etmek, olduğu gibi sevebilmek, affedici olmak zamanı! Mistik, ruhsal konularla uğraşanlar için keyifli, meditasyon gibi zihni boşaltmaya yönelik çalışmalar yapmak açısından değerlendirilebilecek bir gün. İlham ve yaratıcılık doruğa ulaşıyor. Yazmaya başlamak için Salı ve Çarşamba günleri kullanılabilir.

13 Kasım Perşembe günü Venüs-Satürn kavuşumu ve Mars-Uranüs karesi kesinleşiyor. Özel ve sosyal ilişkiler açısından çalkantılı birkaç günlük sürecin doruk noktası! Hayli sert ve gergin etkiler var. İlişkilerde dikkatli olmalı! Ani ve beklenmedik kazalara, sakarlıklara da açığız. Hızlı ve öfkeli hareket etmemekte fayda var. “Öfkeyle kalkan zararla oturur” sözünü hatırlatmamız yerinde olacaktır sanırım. Sert ve patlayıcı enerjiler işbaşında!

14 Kasım Cuma günü Güneş-Jüpiter karesi kesinleşiyor. Kendimizi güçlü bir şekilde ifade etmek isteyeceğimiz, egomuzun ön plana çıkacağı bir gündeyiz. Başkalarını küçümsemekten ve kendimizi büyüksemekten, abartılardan ve aşırılıklardan uzak kalmamızda fayda var.

16 Kasım Pazar günü Neptün direkt harekete dönüyor. Ruhsal ve manevi alandaki birikimlerimizin dışavurum zamanı! Merkür-Plüton altmışlığının da kesinleşiyor olması, sözlerimizin güçlü ve etkili olacağı bir günde olduğumuzu gösteriyor. Gece saatlerinde Venüs Yay burcuna geçiyor. İlişkilerimizde daha heyecanlı, hareketli, hevesli ve iyimser bir sürece giriyoruz!

 

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününün sabah saatlerinde henüz İkizler burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, sabah 09:05 civarında Türkiye astroloji haritasında bulunduğu konumdan, 29 derece İkizler’den geçiş yapıyor. 29 Ekim 1923’te, gece saat 20:30’da Ankara’da Meclis’te, Ay’ın 29 derece İkizler’de bulunduğu bir anda Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan etmişti! Türkiye’mizin ilk Cumhurbaşkanı’nı, gurur kaynağımızı, ATA’mızı özlemle ve rahmetle anıyoruz! Saat 10:37’de Ay Yengeç burcuna geçiyor. Erken saatlerdeki belirsizlikler dağılmaya başlıyor. Ülkemizle, halkımızla, milli hislerimizle geçmişimizle, atalarımız ve ceddimizle ilgili konuların vurgu kazanacağı bir gündeyiz. Öğle saatlerine doğru etkinleşen Ay-Neptün üçgeninin uyumlu enerjisi, duygularımızı yoğun bir şekilde yaşayacağımız, samimi duygularla bütünleşeceğimiz saatlerde olacağımızı gösteriyor. Önemli konuşmalar, açıklamalar, yorumlar yapmak açısından güzel bir zaman dilimindeyiz. Ay-Neptün üçgeninin etkin olacağı akşam saatlerinde hassas duygular had safhaya varıyor. Duygusal paylaşımlar, karşılıklı özveri ve fedakarlık, affetme ve olduğu gibi kabullenme temaları vurgu kazanıyor.

Salı günü boyunca Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Duygusal hassasiyetlerin keskin ve gergin bir şekilde dışa vurabileceği bir gündeyiz. Gece yarısından kısa bir müddet sonra Mars-Plüton kavuşumu kesinleşiyor. Pazartesi gününden itibaren etkinleşmeye başlayan hırpalayıcı, sert ve gergin enerjiler maksimum gücüne ulaşıyor. Eğer gücümüzü dağıtmadan, iyi konsantre olarak ve hedefe odaklayarak kontrollü bir biçimde kullanabilirsek, önemli ilerlemeler kaydedebiliriz. Ama eğer kontrol dışına taşarsak, gereksiz rekabete ve çekişmelere girebilir, kendimizi kavga ve tartışmaların içinde bulabiliriz. Öğle saatlerine kadarki zaman diliminde Ay’ın Plüton ve Mars ile karşıt açısı, Uranüs ile dik açısı var. Hayli gergin bir atmosfer var, dikkat! Öğle sonrasındaki saatlerden itibaren nispeten rahatlamaya başlıyoruz. Ay-Güneş üçgeninin iyice etkin olacağı akşam saatlerde girişeceğimiz işlerden başarıyla çıkma ihtimalimiz yüksek. Hayatımızda önemli yeri olan kişilerle bir araya gelebilir, görüşebilir, geleceğimiz açısından olumlu gelişmeler kaydedebiliriz. Karşı cinsle ilişkiler açısından da güzel ve akıcı enerjiler var akşam ve gece saatlerinde…

Çarşamba gününün büyük çoğunluğunda Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Bir gün öncesine nazaran daha kolay ilerleyebileceğimiz, dengeli ve akıcı bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde Merkür-Neptün üçgeni kesinleşiyor. Maneviyata, bütünleşmeye, ruhsallığa yönelten enerjiler işbaşında! Başkalarını olduğu gibi kabul etmek, olduğu gibi sevebilmek, affedici olmak zamanı! Mistik, ruhsal konularla uğraşanlar için keyifli, meditasyon gibi zihni boşaltmaya yönelik çalışmalar yapmak açısından değerlendirilebilecek bir gün. İlham ve yaratıcılık doruğa ulaşıyor. Yazmaya başlamak için bugün kullanılabilir. Ay’ın Venüs ve Satürn ile uyumlu açılarının etkinleşeceği öğle öncesindeki saatleri özel ve sosyal ilişkiler açısından değerlendirebiliriz. Artistik ve sanatsal konularda girişimler yapmak, projeleri somutlaştırmak açısından güzel saatlerdeyiz, kullanabiliriz. Saat 11:16’da son açısını Satürn ile (Üçgen) yapan Ay boşluğa giriyor ve Aslan burcuna geçiş yapacağı 20:44’e kadar boşlukta devam ediyor ilerlemesine. Gece saatlerinde Venüs-Satürn kavuşumunun ilişkilerde ciddiyet ve sorumluluk almaya yönelten etkileri devrede olacak. İlişkimizdeki sıkıntıları ciddi ve gerçekçi bir biçimde ele almayı düşünüyorsak, tam zamanıdır!

Perşembe günü boyunca Ay Aslan burcunda ilerliyor. Yönetme, idare etme becerilerimizi ortaya çıkarabileceğimiz, önemsenmek ve dikkat çekmek isteyeceğimiz bir gündeyiz. Sabah saatlerinde Venüs-Satürn kavuşumu, Mars-Uranüs karesi kesinleşiyor. Erken saatlerde Ay-Merkür karesi de etkin olacak. Yani güne biraz gergin başlıyoruz! Özel ve sosyal ilişkiler açısından çalkantılı birkaç günlük sürecin doruk noktasındayız! Hayli sert ve gergin etkiler var. İlişkilerde dikkatli olmalı! Ani ve beklenmedik kazalara, sakarlıklara da açığız. Hızlı ve öfkeli hareket etmemekte fayda var. “Öfkeyle kalkan zararla oturur” sözünü hatırlatmamız yerinde olacaktır sanırım. Sert ve patlayıcı enerjiler işbaşında! Öğle sonrasındaki saatlerde bu zorlu enerjiler dağılmaya başlıyor. Akşam saatlerinde Ay-Uranüs üçgeninin heyecan ve değişiklik arzusunu kamçılayan, özgürleştirici etkileri devreye giriyor!

Cuma günü boyunca Ay Aslan burcunda ilerliyor. Heyecanlı, hareketli, enerjik bir gündeyiz. Kendimize güvenmemiz ve bildiğimiz yolda doğrulukla ilerlememiz çok önemli. Ama kendine güveni aşırıya kaçırmamak veya kendini büyüksemekten ve başkalarını küçümsemekten kaçınmak kaydıyla! Ki buna eğilim gösterebileceğimiz bir gündeyiz. Çünkü bugün akrep burcundaki Güneş ile Aslan burcundaki Jüpiter arasındaki kare kesinleşiyor. Kendimizi güçlü bir şekilde ifade etmek isteyeceğimiz, ancak egomuzun da ön plana çıkacağı bir gündeyiz. Bu yüzden, önce de altını çizdiğimiz gibi, başkalarını küçümsemekten ve kendimizi büyüksemekten, abartılardan ve aşırılıklardan uzak kalmamızda fayda var. Ay’ın bu kare açıyı tetikleyeceği akşam saatlerinde özellikle de! Gece saatlerinde Ay’ın Venüs-Satürn kavuşumunu tetiklemeye başlayacağını söyleyebiliriz. Yani, ilişkiler açısından gergin bir gecede olacağız, dikkat! Şartları zorlamamakta fayda var. İlişkimizin gerektirdiği mesuliyetleri üstlenmek ve ilişkimiz hakkında gerçekçi olmak gerekecek. Aksi takdirde bu bize başkaları tarafından hatırlatılabilir!

Cumartesi gününe geçişte henüz Ay Aslan burcunda hareket ediyor. Gece yarısını takip eden dakikalarda Ay-Satürn karesi, ardından Ay-Venüs karesi kesinleşiyor. Sabaha karşı saatler ilişkiler açısından hayli gergin gözüküyor. 04.52’de boşluğa giren Ay, 09:08’de Başak burcuna geçiyor. Yaşadığımız olayları mantıklı ve rasyonel bir biçimde değerlendirmemiz, pratik olmamız gereken bir gündeyiz. Ay’ın Neptün ile karşıt açısının kesinleşeceği akşam saatleri civarında, gerçekliklerden uzaklaşmaya, irrasyonel davranmaya çekilebiliriz. Hayal kırıklıklarına, hatalara, yanılgılara açık saatlerdeyiz, dikkat! Özellikle de duygusal konular açısından… Öte yandan, hayal gücümüzü zenginleştirecek aktivitelere yönelebiliriz. Sinema iyi fikir olabilir!

Pazar günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Gün boyunca daha ziyade dengeli, uyumlu açılar var. Sabah saatlerinde Ay önce Merkür, ardından Plüton ile açı yapıyor. Sabah saatlerinden itibaren bizi etkileyecek bu açıların ardından öğle sonrasındaki saatlerde Merkür-Plüton altmışlığının da kesinleşiyor olması, sözlerimizin güçlü ve etkili olacağı bir günde olduğumuzu gösteriyor. Ay-Mars üçgeninin olumlu etkilerinin devrede olacağı akşam saatlerinde kendimizi daha enerjik ve duygusal açıdan daha güçlü hissedebiliriz. Bugün aynı zamanda Neptün direkt harekete dönüyor. Ruhsal ve manevi alandaki birikimlerimizin dışavurum zamanı! Gece saatlerinde Venüs Yay burcuna geçiyor. İlişkilerimizde daha heyecanlı, hareketli, hevesli ve iyimser bir sürece giriyoruz!

Keyifli, sağlıklı ve başarılı bir hafta geçirmeniz dileğiyle!

Öner DÖŞER

9 Kasım 2014, Pazar

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan 

09.11.2014

Designed by Ongunsoft