Öner Döşer

10 Temmuz Haftası

Bu sayfa 11135 kişi tarafından ziyaret edildi.

10 Temmuz haftası DEMOKRASİ ve MİLLİ BİRLİK ZAMANI

Gün milli birlik ve günüdür! Parti, inanç, dil ayrımı olmaksızın demokrasiye sahip çıkma günüdür!

Geçen yıl 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşadıklarımız bize pek çok şey öğretti. Bizleri hür kılan Cumhuriyetimizi ne kadar çok sevdiğimizi, canımız pahasına ona sahip çıkacağımızı gösterdik. Her zaman altını çizerek belirttiğim gibi, Türkiye astroloji haritasında, halkı temsil eden hanede ülkesine, vatanına sahip çıkma ve koruma, büyük kriz zamanlarında bütünleşme ve birlikte tepki verme yönünde önemli işaretler var. Bu yüzden, bu vatanın bir ferdi olarak ülkeme, halkıma sonuna kadar güveniyorum. Astroloji haritamızın kalbinin (Güneş’in) bulunduğu 5. Evinde iyicil gezegenler Venüs ve Jüpiter de bulunuyor. Bu da gösteriyor ki Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetinizi boşuna gençlerimize emanet etmemiş. İstiklalimizi ve Cumhuriyetimizi ilelebet koruyacaklarına emin olduğum gençlerimize sonuna kadar güveniyorum…

Darbe girişiminin dönüş haritası

Dünya Astrolojisinde uygulanan yöntemlerden biri de önemli olayların dönüş haritalarını çıkartmaktır. 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminin başlangıç zamanını yaklaşım 21:45 aldığımızda Güneş’in 23 derece 41 dakika Yengeç burcunda olduğunu görürüz. Bu yıl Güneş’in bu derece ve dakikaya vardığı an 16 Temmuz sabaha karşı 03:36’ya denk geliyor. Peki, bu haritada neler bulabiliriz?

Güneş dönüşü haritası olduğu için Güneş’in pozisyonuna bakmak önemli tabii. Ev yerleşimi ve hangi açıları yaptığı en önemlisi diyebiliriz. Güneş 2. Evde yerleşimde, tabii halkın maddi durumuna işaret ediyor diye düşünülebilir ilk bakışta. Ama 2. Ev aynı zamanda sahip olduğumuz değerlerimizdir. Bu değerlerimizin başında, darbe girişiminde en büyük tehdidi alan Cumhuriyetimiz, demokrasimiz yer alıyor hiç kuşkusuz. Güneş’in yanında Mars var. Bu kavuşum Cumhuriyetimizi koruma, demokrasimize sahip çıkma niyetimizi açıkça göstermekte.

Öte yandan, 15 Temmuz günü boyunca etkili olan ve 16 Temmuz’a da devam eden öncü burçlardaki Büyük Kare açı kalıbı, dönüş haritasında en dikkat çeken konumların başında geliyor. Koç burcundaki Ay’ın Yengeç burcundaki Güneş ile kare açısı gerek halk ile lider pozisyonu tutan kişiler arasında, gerek liderler arasında, gerekse halk içerisinde farklı liderlere gönül vermiş kişiler arasında gerginlik ve streslerin yaşanması potansiyelini gözler önüne seriyor. Her ne kadar zorlansak da, yine de anlaşma-uzlaşma ile işleri halledebilir, sonunda tatlıya bağlayabiliriz. Ay-Güneş arasında karşılıklı ağırlama var zira (Ay Koç’ta, Güneş Yengeç’te).

Haritanın 7. Ev girişinde bulunan ve doğası gereği kötücül durumlarla bağdaştırılan Satürn, kendi içimizde yaşanacak bazı streslerin ve olayların açık düşmanlarımızın ekmeğine yağ süreceğini gösterir gibi adeta! 12. Evde yerleşen ve gizli düşmanlıklar, perde arkasında dönen işler alanını aynı zamanda yöneten Venüs’ün bu Satürn ile karşıt açıya ilerlediğini dikkate alırsak, huzurumuzu bozmak ve bizi birbirimize düşürmek üzere hazırlanmakta olan bazı oyunların farkında oluruz.

Merkür-Venüs-Jüpiter arasındaki uyumlu açılar akılcı, mantıklı, ölçülü ifadeler kullanarak, birbirimizin görüşlerine saygı göstererek, gereksiz ve abartılı çıkışlar-gösteriler-şovlar yapmadan memleketimize, Cumhuriyetimize sahip çıkma kararlılığımızı ifade etmemiz ve dış dünyaya bu yönde mesaj vermemiz açısından güzel bir fırsat sunuyor aslında. Farkında olabilir, doğru kullanabilirsek, dış imajımızı olumlu yönde geliştirebiliriz. 

Kim daha güçlü?

“Güç elde etmek için her şey mubahtır” yozlaşmış felsefesini bize hatırlatan Güneş-Plüton karşıtlığı 10 Temmuz’da kesinleşiyor. İnatlaşma, güç çekişmeleri ve kriz yaratan durumlara açık bir haftada olacağımızı gösteren bu karşıtlığın dışa vuracağı Pazartesi günü dışında, Ay’ın Koç burcundan bu karşıtlığı tetikleyeceği 15 ve 16 Temmuz tarihlerini bizler, ama en çok da liderlerimiz özen göstermeli. Yangına körükle gitmemeliler. Benzine gaz dökmemeliler. “Benim dediğim olsun” inatlaşmasının ve “Kim daha güçlü” iddialaşmasının zamanı değil, bütünleşmenin, birbirini anlama gayreti göstermenin zamanıdır. 

Geleceğe yönelik akılcı kararlar

Zorlu açı kalıplarının yanı sıra, bu zorluklarla başa çıkma şansı veren Merkür-Jüpiter altmışlığının da etkili olduğu bir haftadayız. Kısacası yangına körükle gitmek, gereksizce inatlaşmak yerine aklımızı kullanıp, iyi bir iletişim sağlayarak bu haftayı kazançlı-başarılı bir şekilde tamamlayabiliriz. Cuma günü kesinleşecek bu uyumlu açı yurt dışına yönelik işler, yabancı kültürlerden insanlarla diyaloglar, eğitim ve yayıncılık, seyahatler gibi alanlarda güzel gelişmeler kaydetmemiz yönünde bazı şans ve fırsatlarımız olacağını müjdelemekte!

Uyumlu açıda bulunan Merkür-Jüpiter ikilisine Venüs’ten de uyumlu açılarla destek geliyor olmasına özellikle dikkat çekmek istiyorum. Bu hafta sonundan başlayarak, önümüzdeki hafta daha etkili olacak bu üç gezegen arasındaki uyumlu açıların hayatımıza özel ilişkiler bağlamında olumlu yansımaları muhtemeldir. Bu bağlamda 18-20 Temmuz arasındaki zaman diliminde önemli girişimler yapabiliriz.

15-16 Temmuz tarihlerinin karmaşasını aşarsak, aslında bu hafta sonunu da değerlendirebiliriz.

Bu konularda daha fazla bilgiyi 9 Temmuz Pazar gecesi 21:30’da Youtube’da Astroloji Televizyonu kanalında yapacağım. Burçlar üzerinden değerlendirmelerde de bulunacağım. Canlı yayına katılabilir ya da daha sonra arşivden izleyebilirsiniz. Ücretsiz ve herkese açık olan kanala abone olmak için tıklayınız www.youtube.com/user/astrolojitelevizyonu

Haftanın günlere göre değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününe başlarken henüz Ay Oğlak burcunda hareket ediyor. Ay-Uranüs karesinin kesinleştiği 05:12’den sonra boşluğa giren Ay, sabah erken saatlerde sıra dışı ve beklenmedik olay ve durumlara açık olabileceğimizi düşündürüyor. Ay’ın Kova burcuna geçeceği 08:34 öncesinde girişeceğimiz işlerde arzu ettiğimiz istikrar ve kalıcılığı yakalayamayabiliriz. Gün boyunca Kova burcunda ilerleyen Ay, demokrasi, insan hakları, özgürlük konularının vurgu kazanacağı bir günde olacağımızı işaret ediyor. Güneş-Plüton karşıtlığının başkaları üzerinde baskı yaratan ve güç ortaya koyma eğilimi veren etkilerinin farkında olursak ve inatlaşmaktan uzak durursak, şartları fazla da zorlamazsak iyi ederiz. Büyük krizlere açık bir gündeyiz zira! Ay-Venüs üçgeninin etkisinin en yoğun hissedileceği akşam saatleri ve sonrasında ise daha yumuşak, sevgi ve tolerans dolu bir zaman diliminde olacağız. Aşk ve ilişkilerden yana da şanslı bir gecedeyiz!

Salı günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Entelektüel, zihinsel konularla ilgilenmek açısından güzel bir zaman diliminde olduğumuzu söyleyebiliriz. Zira sabah saatlerinde henüz Merkür ile karşıt açısının etkisinde bulunan Ay, sabahın ilerleyen saatlerinden itibaren Jüpiter ile uyumlu üçgen açıya ilerliyor. Önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle bir araya gelmek, finansal işleri halletmek, yabancılar ve yurt dışı bağlantılı işlerde gelişmeler yakalamak, eğitim alanında ya da yayıncılıkla ilgili konularda başarı sağlamak açısından değerlendirebileceğimiz bir gündeyiz. Akşam saatlerinden sonra Ay-Satürn üçgeninin etkileri de devreye giriyor. Olgun, aklı başında, deneyimli kişilerden destek alabiliriz.

Çarşamba gününün büyük çoğunluğunda Ay Kova burcunda ilerliyor. Ay-Uranüs altmışlığının her türlü yenilik ve değişiklik açısından destek veren enerjisini kullanabilir, günlük hayatımızda veya iş hayatımızda yapmak istediğimiz değişiklik ve yenilikler açısından harekete geçebiliriz. Bu açının kesinleşeceği 15:40 sonrasına kalmasak daha iyi ederiz tabii. 15:40-18:51 saatleri arasında boşlukta (açısız) ilerleyecek olan Ay, bu saat sonrasında Balık burcuna geçecek.

Perşembe günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Ülkemizin geleceğini, liderlerini ilgilendiren konularda önemli gelişmelere açık bir gündeyiz. Ay-Venüs karesinin etkilerini hissettiğimiz öğle saatleri civarında özel ve sosyal ilişkilerimiz açısından stresli olabilir, gereksiz alınganlık veya yanlış anlaşılmalar yüzünden sıkıntılar yaşayabiliriz. Ay-Neptün kavuşumunun etkili olduğu akşam saatleri ve sonrasındaki zaman dilimi manevi-ilahi konularla ilgilenmek, meditasyon, imgeleme çalışmaları yapmak için değerlendirilebilir.

Cuma günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Haftanın en yoğun iş günündeyiz diyebiliriz. Gün genelinde rahat ve olumlu bir akış var. Önemli görüşme, anlaşma, yazışma, duyuru, açıklama, tanıtım, pazarlama, sınav, eğitim, istişarelerimizi Merkür-Jüpiter altmışlığının kesinleştiği bugüne denk getirebiliriz. Önemli iş ve görüşmeleri, yatırım-ödeme işlerini halletmek açısından sabah-öğle arasındaki zaman dilimini kullanabiliriz. Uzlaşma-kolay ilerleme, yardım ve destek bulma açısından şanslı bir zaman dilimindeyiz. Ay-Satürn karesinin etkili olduğu öğle sonrasındaki saatlerde ise engellenme ve gecikmelere maruz kalabiliriz. Ay-Mars üçgeninin etkili olduğu ikindi vakti civarında ve akşamın ilk saatlerinde yapacağımız iş ve girişimlerde daha güçlü ilerleme kaydedebiliriz. Sportif aktiviteler, yürüyüşler açısından harika bir zaman dilimindeyiz. Güç ve efor isteyen işlerimizi de halledebiliriz. Saat 20:00’den itibaren başkaca temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor.

Cumartesi gününe geçişte henüz Balık burcunda ilerleyen Ay, saat 02:52’de (Kiron ile kavuşumunun ardından) Koç burcuna geçiyor. Hayli hareketli, tempolu, enerjisi yüksek bir gündeyiz. Geçen yıl bizde önemli izler bırakmış olan 15 Temmuz tarihindeyiz. Bugünün değerlendirmesini yazımın girişinde Güneş Dönüşü haritası ile ilgili kısımda genişçe yaptım. Dönüp oradan okuyabilirsiniz.

Pazar günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Haftanın en yoğun günlerinden birindeyiz. Gün boyunca Ay’ın çok sayıda açısı var. Yani olaylı (pozitif veya negatif) ve hareketli (Ay da Koç burcunda zaten) bir gündeyiz. Sabah saatlerinde Ay’ın Venüs ve Jüpiter ile temasları var (Venüs’ten almış derecelik açıyla ayrılıyor, Jüpiter’e karşıt açıyla yakınlaşıyor). Bu açılar özel ve sosyal ilişkiler açısından hayli aktif bir günde olacağımızın göstergelerinden. Sabahın ilerleyen saatlerinde etkinleşecek Ay-Merkür üçgeni, önemli açıklama, duyuru, konuşma ve yazışmalar açısından kullanabileceğimiz bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Öğle saatlerine doğru etkili olan Ay-Plüton karesi ise tersine gergin ve zorlu bir zaman dilimine işaret etmekte, kısa bir zaman dilimi için de olsa… Öğle saatleri civarındaki bu zorlu akışın ardından, akşam saatlerine doğru Ay-Satürn üçgeninin daha sabırlı, disiplinli, organize hareket etmeye ve kalıcı sonuçlar almaya destek veren enerjisi devrede olacak. Günün son açısı ise rekabet, çekişmeyi, uyuşmazlığı temsil eden Ay-Güneş karesi… Her ne kadar zorlansak da, yine de anlaşma-uzlaşma ile işleri halledebilir, sonunda tatlıya bağlayabiliriz. Ay-Güneş arasında karşılıklı ağırlama var zira (Ay Koç’ta, Güneş Yengeç’te).

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Organizasyonu (OPA) Türkiye Temsilcisi
9 Temmuz 2017, Pazar

Burgaz adası

09.07.2017

Designed by Ongunsoft