Öner Döşer

13 Ağustos Haftası

Bu sayfa 8024 kişi tarafından ziyaret edildi.

 

13 Ağustos Haftası-DİKKAT ÇEKİCİ BİR HAFTAYA GİRİYORUZ!

Dikkat çekici bir haftaya giriyoruz. Bu haftanın en önemli gökyüzü olaylarından biri Mars-Satürn kavuşumu olacak kuşkusuz. Mars ve Satürn yaklaşık iki yılda bir aynı Zodyak derecesinde buluşuyorlar. Ben buna malefiklerin dansı diyorum.

“Malefik” ifadesi klasik astrolojide “Kötücül” anlamında kullanılan bir kavramdır ve kadim astrologların bu ikilinin bir arada görülmesini pek de hayra alamet görmemesinden kaynaklanır. Pek tabii ki gezegenler aslında iyicil veya kötücül değillerdir. Ama onların doğaları gereği temsil ettikleri şeyleri biz insanlar “iyi” veya “kötü” olarak nitelendiririz. Mesele Satürn “kötücül” olarak görülür, çünkü bizler Satürn’ün temsil ettiği sorumluluk, sabır, testten geçme, engellerle karşılaşma, daralma gibi şeyleri sevmeyiz. Buna karşın “iyicil” olarak ifade edilen Jüpiter’in özgürlük, genişleme, rahatlama, bolluk, engelleri kolayca aşma gibi şeylere bayılırız. O yüzden Jüpiter’i çok severiz; Satürn’ü sevenlerimiz ise pek azdır. Mars “kötücül” olarak görülür çünkü bizler mücadele etmeyi, enerji sarf etmeyi, rekabeti, hakkını aramayı veya hakkını almak için savaşmayı, çalışmayı çok tercih etmeyiz. Buna mukabil fazla mücadele etmeden kolayca ve rahatça elde etmeyi, kolayca uzlaşma durumuna gelmeyi, hakkını aramak yerine başkalarının hakkımızı bize kolayca vermesini, fazla çalışmadan elde etmeyi, birazcık da tembelliği severiz öyle değil mi? İşte bu kavramları temsil eden Venüs’ü bu yüzden severiz ve onu “iyicil” olarak nitelendiririz.

Yani gezegenler aslında iyicil veya kötücül değildir. Sadece kendi doğalarının özelliklerini sergilemektedirler. Şah Veliyullah Dihlevi, Hüccetüllahi’l Baliga adlı eserinde bunu şöyle ifade etmiş: “Her bir yıldız kendini meydana getiren manalar yönünde görevini yapmaktadır. Aslında onların seninle benimle bir dertleri yoktur. Sadece yapmaları gerekeni yapmaktadırlar. Nasıl ki, yağmurun sizi ıslatmak gibi bir amacı yoktur, ama yağmur yağarken açıkta iseniz ıslanırsınız”.

24 derece Terazi burcunda gerçekleşecek bu kavuşum ve hayatımıza yansımalarıyla ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

http://www.onerdoser.com/Y87_1_terazide-mars-saturn-kavusumu-bizi-nasil-etkileyecek-.html

Çok dikkat çekici bir haftaya giriyoruz derken sadece Mars-Satürn kavuşumunu kast etmedim. Haftanın bir diğer dikkat çekici olayı Venüs-Uranüs-Plüton arasında oluşacak t-kare açı kalıbı. T-kare açı kalıbı iki kare ve bir karşıt açıdan oluşur. Zorlayıcı, stres yaratan etkileri vardır. Ama bu stresler sonucunda eyleme geçeriz ve büyüme sağlarız. Hayatımızda gerekli değişiklikleri yapmamız için gerekli itici gücü oluşturması yüzünden modern astrologlar tarafından değerli bulunur bu açı kalıbı. Ama zorluklar, sorunlar yarattığı ve olay bazlı çalıştığı su götürmez bir gerçektir. Venüs ilişkiler gezegenidir ve bu hafta olacağı gibi açısal olarak baskı altında olduğunda ilişkilerle ilgili sorunlar çıkacağına işaret eder. Venüs’ün Uranüs-Plüton ile gergin açıları ilişkilerde tutku ve kıskançlığın öne çıkması, baskı ve dayatma ya da manipülasyon riskine işaret etmekte. Ani yön değişikliklerine, kopuşlara açık olacağımızı, özgürlük ihtiyacını abartabileceğimizi ve müşterek hareket etmekte, uzlaşma sağlamakta zorlanacağımızı göstermekte. En azından hafta sonuna kadarki süreçte evlilik, ortaklık, müşterek girişimler, uzlaşma sağlamayı beklediğimiz konular, estetik ve güzellikle ilgili temalar, giyim kuşam ve dekorasyonla ilgili işlerde girişimler yapmak adına çok da uygun bir süreçte olmadığımızı söyleyebiliriz. Bu bağlamda haftanın en kritik günü Çarşamba olarak görülüyor…

17 Ağustos Cuma günü 18:54’te 25 derece Aslan burcunda gerçekleşecek yeniay ile yeni bir sayfa açıyoruz ve rahatlamaya başlıyoruz. Aslan burcunun kendine güvenli, ilişkilerinde dürüst ve açık, spontane yönlerini ilişkilerimize ve girişeceğimiz işlere olumlu bir şekilde yansıtacağımız bir sürece giriyoruz. Yeniayın Mars-Satürn ikilisiyle uyumlu açılar oluşturuyor olması girişim cesaretimizi, eforumuzu, yönetme ve organizasyon becerimizi arttırıyor olacak. Kendimizi daha etkin bir şekilde ifade edebileceğiz. Pazar günü etkin olacak Merkür-Uranüs üçgeni yeni fikirlerle dolmamızı sağlıyor ve yaratıcılığımızı arttırıyor. Olaylara farklı bir bakış açısı geliştireceğimiz, yeni fikirlerle ortaya çıkacağımız birkaç günlük süreçteyiz.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü sabah saatlerinde Ay İkizler burcunda ve boşlukta ilerliyor olacak. Sabah erken saatlerde kararlılık gösteremeyebilir, girişeceğimiz işlerden net sonuçlar alamayabiliriz. 11:27’de Ay’ın Yengeç burcuna geçişiyle birlikte netlik ve kararlılık kazanmaya başlıyoruz. Duygusal konuların öne çıkacağı ve başkalarıyla empati kurabileceğimiz, duyguların rahat akacağı güzel bir gündeyiz. Ay-Neptün arasındaki 120 derecelik uyumlu açının etkileri öğleden sonra devreye girmeye başlıyor. Manevi değerler, hissiyat ve sezgiler güçleniyor. Duygularımızı kırıcı olmadan, naif ve mütevazi bir şekilde ifade ederek başkaları üzerinde olumlu etki yaratabiliriz. Ruhsal konulara ağırlık vermek için güzel, ilham dolu saatlerdeyiz. Namaz, dua, zikir ve meditasyon gibi ruhsallığa yönelik şeylere yönelebiliriz. Sanatsal becerilerimizi güzel bir şekilde ifade edebiliriz. Ay-Venüs kavuşumunun yakınlaştığı akşam saatlerinde de bu olumlu etkiler devam ediyor. Özel ve sosyal ilişkilerde olumlu gelişmeler yakalayabileceğimiz bu saatleri görüşmeler, toplantı ve organizasyonlar için değerlendirebiliriz. Aşktan yana şanslı, üretken ve verimli saatlerdeyiz. Barış ve sevgi dolu hissedeceğimiz zamanlardayız. Gecenin geç saatlerinde ise yakınlaşmakta olan Ay-Plüton karşıtlığı etkinleşiyor ve gergin etkiler devreye girmeye başlıyor; dikkat!

Salı günü boyunca Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Ailevi ve milli konuların öne çıkabileceği bu günde, bir gün öncesine nazaran daha sert ve gergin etkiler var, dikkat! Duygusal çıkışlar yapmaya açık olabiliriz. Ülkemizi, halkımızı ilgilendiren konuların dikkat çekeceği birkaç günlük süreçteyiz. Sabah saatlerinde Ay-Plüton karşıtlığının ve Ay-Uranüs karesinin gergin etkileri henüz devrede olacak. Ay-Plüton arasındaki gergin açılar güçlü ve etkin kişilerle görüşmek, somut sonuçlar ortaya çıkması beklenen işlere girişmek, mücadele ve risk gerektiren işlere girişmek, seyahat etmek, ameliyata girmek, hoşgörü ve esneklik gerektiren işlere kalkışmak için uygun değildir. Ay-Uranüs arasındaki gergin açılar seyahatler ve taşınmalar, kamusal görevi olan kişilerle görüşmeler, ilerlemeler kaydetmek, arkadaşlık tahsis etmek (özellikle kadınlarla), evlilik, havacılık, elektrikle alakalı veya gizemli konularla alakalı işlere girişmek, tehlikeli işlere girişmek için uygunsuzdur. Her ne kadar bu gergin açıların etkisi öğle sonrasındaki saatlerde azalıyor ise de, bir sonraki gün de Ay’ın gergin açılarının olması ve Venüs’ün gergin açılarının devreye giriyor olması zorlayıcı etkilerin henüz uzaklaşmadığını gösteriyor…

Çarşamba günü genelinde Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Ailevi ve ülkemizle ilgili, etrafımızdaki duygusal bağ içerisinde olduğumuz kişilerle ilgili hızlı gelişmelerin öne çıkacağı bir gündeyiz. Eğer kendimizi iyi ayarlayamazsak, gereksiz duygusal çıkışlar yüzünden ilişkilerimizde dengesizlikler yaşayabiliriz. Sabah erken saatlerde Ay-Mars ve Ay-Satürn arasındaki dik açılar etkinleşiyor. Yani Ay, Mars-Satürn kavuşumunu tetikliyor. Bu kavuşumun etkilerini had safhada hissedeceğimiz bir gündeyiz. Ay-Satürn gergin açıları hemen her şey için kötü ve uygunsuz görülmüştür. Özellikle tıbbi girişimler, ilaç tedavisine girmek, seyahat etmek, aşkla ilgili konular, yaşlı ve olgun, Satürnsel kalitede kişilerle görüşmek açısından uygun değildir. Ay-Mars gergin açıları huzursuz ve provoke edici özellik taşır. Genel olarak şanssız görülmüştür. Özellikle de evlilik, yeni bağlantılar kurmak, etkin kişilerle görüşmek, yeni riskler almak, seyahatlere başlamak, arkadaşlıklar kurmak ve kadınlarla görüşmek, ameliyatlar için uygun bulunmaz. 11:21’de boşluğa girecek Ay’ın gergin açılarının etkisi Aslan burcuna geçiş yapacağı 21:05’e kadar sürüyor. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Plüton karşıtlığı ilişkilerde tutku ve kıskançlığın öne çıkması, baskı ve dayatma ya da manipülasyon riskine işaret etmekte. Etkisi sadece bugünle sınırlı olmayan ama bugün kesinleşecek Mars-Satürn kavuşumu da ilişkilerde ve girişeceğimiz işlerde zorlanma işaretçisi. Zorlu bir gündeyiz. Ama Mars-Satürn kavuşumunun kendini tutabilen, frene basabilen yönlerini olumlu kullanırsak bu stresli günü daha rahat atlatabiliriz…

Perşembe günü boyunca Ay Aslan burcunda ilerliyor. Bir gün öncesine nazaran biraz daha rahat nefes alabileceğimiz bir gündeyiz. Sabah erken saatlerinde etkin olacak Ay-Merkür kavuşumu zihinsel ve entelektüel temalarda kendimizi iyi ifade edebileceğimizi gösteriyor. Önemli iş toplantıları ve konuşmalarda başarılı olabilmek açısından en dikkat edeceğimiz şeyler kendine güven, açıklık ve dürüstlük olmalı. Ay-Uranüs üçgeninin yaratıcılığı ortaya çıkarabilen ve yenilikçi fikirlere yönelten özelliğini özellikle öğle saatleri civarında iyi kullanabiliriz. Ama henüz çok yeni işlere girişmenin zamanı gelmedi. Bu günde eldeki işleri tamamlamak daha iyi olur. Yeni işlere girişim açısından Cuma akşamı gerçekleşecek yeniay sonrasını beklemek daha akıllıca olacaktır. Ay-Jüpiter altmışlığının etkin olacağı akşam saatlerinden itibaren iyimser etkiler devreye giriyor. Bu olumlu açı kararlar vermek, evlilik, hukuki işler, yatırımlar ve spekülatif konular açısından uygundur. Ama gün genelinde etkili olan Venüs-Uranüs karesinin etkisi ister istemez gün içerisinde etkin olan Ay’ın açılarına baskın geliyor. Bu gergin açı ani yön değişikliklerine, kopuşlara açık olacağımızı, özgürlük ihtiyacını abartabileceğimizi ve müşterek hareket etmekte, uzlaşma sağlamakta zorlanacağımızı göstermekte.

Cuma günü boyunca Ay Aslan burcunda ilerliyor. Birkaç gündür hakim olan gergin etkilerin azalmaya başladığı bir gündeyiz. Gün genelinde uyumlu açılar hakim. Haftanın bu son iş gününde elimizdeki işleri tamamlamak açısından gayet olumlu enerjiler iş başında olacak. Böylelikle bayram tatilinde rahat edebileceğiz. Güneş-Satürn altmışlığının etkin olacağı gün boyunca ama en çok da Ay-Satürn altmışlığının etkin olacağı akşam saatlerinde işleri yoluna ve düzene koymak mümkün olacak. 18:54’te Ay-Güneş kavuşumu kesinleşiyor, yeniay gerçekleşiyor. Yeni adımlar atacağımız bir sürece giriş yapıyoruz. 25 derece Aslan burcunda gerçekleşecek yeniay ile yeni bir sayfa açıyoruz ve rahatlamaya başlıyoruz. Aslan burcunun kendine güvenli, ilişkilerinde dürüst ve açık, spontane yönlerini ilişkilerimize ve girişeceğimiz işlere olumlu bir şekilde yansıtacağımız bir sürece giriyoruz. Yeniayın Mars-Satürn ikilisiyle uyumlu açılar oluşturuyor olması girişim cesaretimizi, eforumuzu, yönetme ve organizasyon becerimizi arttırıyor olacak. Kendimizi daha etkin bir şekilde ifade edebileceğiz. Ay-Mars altmışlığının etkin olacağı gece saatlerinde ise hareket etme zamanları geliyor. Muhtemelen pek çok kişi ziyaret amaçlı yollarda olacak. Ay-Mars arasındaki uyumlu açılar kaza ve sakarlık riskinin daha az olduğu zamanlardır. Bu bakımdan örneğin yola çıkmak veya herhangi bir işi başlatmak için uygundur. Ama yine de kişisel haritalardan değerlendirmek gerekir ve dikkati elden bırakmamakta fayda vardır. Bu açının kesinleşmesinin ardından 20:55 itibariyle Ay boşluğa giriyor.

Cumartesi sabaha karşı 03:33’te Ay Başak burcuna geçiyor. Olayları kontrol etmek ve yön vermek isteyeceğimiz, derli toplu ve organize hareket ederek işlerimizi yoluna koyabiliriz. Ay-Neptün karşıtlığının etkin olacağı sabah erken saatlerde duygusal karmaşalara, dalgınlık ve yanlışlıklara açık olabiliriz, dikkat! Öte yandan bu saatlerde Ay-Neptün teması sayesinde ilahi konularda daha açık ve ilham alır halde olacağız. Ay-Plüton üçgeninin etkin olacağı öğle sonrasındaki saatlerde birliktelikler, duygu başları ve aile ilişkileri açısından olumlu enerjiler hakim olacak. Duygusal ve ailevi bağlarımızı güçlendireceğimiz bu saatleri iyi ilişkiler geliştirmek adına değerlendirebiliriz. Ay-Venüs altmışlığının etkin olacağı akşam saatleri çok keyifli gözüküyor. Venüs tatlı şeylerle, şekerle ilişkilidir. Hani “şeker gibi bir bayram geçirmeniz dileğiyle” şeklinde bir tebrik mesajı var ya, işte aynen öyle şeker gibi bir arife akşamındayız.

Pazar günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Üzerinde uğraştığımız işleri ve organizasyonları en ince ayrıntısına kadar detaylandırma arzumuz öne çıkıyor. Planlı ve programlı hareket edersek ziyaret ve özel organizasyonlarımızı vaktinde tamamlayabiliriz. Sabah saatlerinde henüz Ay-Jüpiter karesinin duygusal abartılara eğilim veren etkileri derede olacak. Kendimizi aşırı coşkulu ve motivasyonlu hissedebiliriz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Uranüs üçgeni yeni fikirlerle dolmamızı sağlıyor ve yaratıcılığımızı arttırıyor. Olaylara farklı bir bakış açısı geliştireceğimiz, yeni fikirlerle ortaya çıkacağımız birkaç günlük süreçteyiz.

Keyifli bir bayram tatili dileğiyle…

Öner DÖŞER

12 Ağustos 2012, Pazar

ASTROLOJİ OKULU

Ağustos ayının burçlara göre değerlendirmeleri için tıklayınız…

http://www.uzmantv.com/konu/agustos-2012-burc-yorumlari

 

Güneşmerkezli Bakış

Güneş lekesi sayısının yüksek gittiği günlerdeyiz. 10 Ağustos itibariyle güneşlekesi sayısı 98 olarak belirtiliyor. Güneşlekesi AR1540 11 Ağustos tarihinde M1-sınıfı güneş alevlenmesi üretti. Alevlenme esnasında püsküren plazma bulutu muhtemelen Dünya yönelimli değil. Ama bu henüz kesin değil. Detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz. http://www.spaceweather.com

14 Ağustos itibariyle güneşmerkezli bakışla Mars-Jüpiter karşıtlığı iyice etkinleşiyor. Önümüzdeki yakın süreçle ilgili bilgi vermek üzere hazırladığım ve yayınladığım geçen haftaki yazımın büyük bir bölümünü aşağıya aynen kopyalıyorum.

15 Ağustos tarihinde yermerkezli bakışla Mars-Satürn kavuşumu kesinleşiyor ve bu kavuşum civarındaki günlerde Venüs-Uranüs-Plüton arasında T-kare açı kalıbı oluşuyor. Bu yermerkezli dizilimler Merkür-Venüs-Uranüs arasındaki güneşmerkezli dizilimler 13-15 Ağustos tarihleri arasındaki üç günlük süreçte çok aktif güneş aktivitesine ve jeomanyetik aktiviteye sebep olabilir.

Biraz daha öteye gidersek, Mars-Merkür-Jüpiter diziliminin etkinleşeceği ve Dünya-Neptün-Kiron dizilimiyle dik açı yapacağı 23 Ağustos civarındaki tarihlerde yoğun güneş aktiviteleri, yer manyetik alanında türbülanslar oluşabilir.

Bu şartlarda önümüzdeki yakın süreçte 15 Ağustosve 23 Ağustostarihleri civarı oldukça önemli gözükmektedir. 23 Ağustos 2012 sonrasındaki tarihlerde dünyevi olaylar hareketlenebilir düşüncesindeyim. Özellikle de Orta Doğu’da önemli gelişmeler yaşanacağını tahmin ediyorum. Suriye ile ilgili konuların, Türkiye’nin bölgeye yönelik önemli kararlarının bu tarih civarından itibaren ivme kazanacağını düşünüyorum. Ayrıca bu dizilimlerin jeofiziksel etkiler yaratabileceğini de tahmin ediyorum. Etkin deprem ve volkan aktiviteleri görülebilir bu tarihler civarında.

Araştırmacı Ken Ring “Predicting the Weather by the Moon” adlı kitabında Ay’ın ekvatorun kuzey ya da güneyindeki maksimum deklinasyonlarında olduğu dönemlerin depremsel açıdan riskli dönemler olduğunu yazmaktadır. Ay bu pozisyonlarda yaklaşık 3 gün kalır ve buradayken tektonik plaklara önemli bir gerilim uygular. Ay 11-13 Ağustostarihleri arasında maksimum kuzey deklinasyonunda olacak. Astrolog Ed Tamblin incelediği 14 önemli deprem örneğinin 12’sinde Ay’ın ekvatorun kuzeyinde olduğunu fark etmiştir.

Ken Ring’e göre doğal felaketler açısından bir başka riskli dönem de Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu zamandır. Bu sırada Dünya’daki depremlerin artması da olasıdır. 23 Ağustos’ta Ay da yerberi konumunda olacak (kendi yörüngesinde Dünya’ya en yakın: perigee). Ayrıca 23-25 Ağustos tarihlerinde Ay maksimum güney deklinasyonunda olacak.  

12.08.2012

Designed by Ongunsoft