Öner Döşer

14 Kasım Haftası

Bu sayfa 26661 kişi tarafından ziyaret edildi.

14 Kasım haftası Süper SÜPERAY!

Haftanın ilk gününde gerçekleşecek dolunay aynı zamanda bir SÜPERAY. Hem de Süper SÜPERAY’ı. Neden mi? Çünkü NASA’ya göre bu 1948 yılından bu yana Ay’ın Dünya’ya en yakına geldiği bir dolunay olacak ve 2034’e kadar da Dünya’ya bu kadar yakınlığa gelmeyecek.

Bu ne anlama geliyor?

Bu her şeyden önce Ay’ın normalden daha büyük gözükeceği anlamına geliyor. Ay, bir döngüsü sürecinde Dünya’ya en yakın konuma geldiğinde (Yerberi) Dünya’dan görünen çapı büyük olur. Bu, dolunay evresine denk geldiğinde daha belirgindir. Böyle bir durumda dolunay SÜPERAY haline dönüşür.

Hava durumunu etkiler mi?

Astroloji ile hava durumu tahmini insanoğlunun bilinen en eski bilimlerindendir ve yüzyıllardır hava durumu öngörülerini yapanlar, geliştirenler ve üretenler klasik astrologlardır. Kültürler binlerce yıldır Ay fazlarının izini sürmüş ve uzun-dönem hava durumu olaylarına göre plan yapmışlardır. Dünya’daki hava durumunu anlamada Ay maksimumları temel oluşturur.

Ay’ın Dünya üzerindeki çekim gücü, Güneş’inkinin iki buçuk katıdır. Her ay fazı hava durumunu değiştirici bir etki yapar, bu kuraklık, kasırga, tornado ya da şimşek olabilir.Bazı araştırmalar, yeni ay ya da dolunay sonrasında %10 daha fazla yağış olduğunu, bazen de bu döneme denk gelen Ay’ın perigee ve apogee (Dünya’ya en yakın ve en uzak) dönemlerinde, tropik fırtınaların kasırgaya dönüşebileceğini göstermektedir.

Astrometeorologlar hava durumunu ve iklimi öngörmek için gezegenlerin Dünya’ya göre hareketlerini, Güneş ve Ay’ın pozisyonuyla birlikte belirlerler. Yeni Zellanda’lı araştırmacı Ken Ring bunu Ay’ın Dünya iklimine etkisi olarak adlandırmaktadır.

Tarihsel süreçte geri giderek baktığımızda, daha evvelce yaşanan SüperAy civarındaki günlerde aşırı yağışlar ve sel baskınları da arttığını görüyoruz. 

Deprem riski var mı?

Araştırmacı Ken Ring’in Predicting the Weather ty the Moon adlı kitabında belirttiğine göre, depremsel açıdan riskli dönemlerden biri, Ay’ın ekvatorun kuzey ya da güneyindeki maksimum deklinasyonlarında olduğu dönemdir. Ay bu pozisyonlarda yaklaşık 3 gün kalır ve buradayken tektonik plaklara önemli bir gerilim uygular.

9.0 büyüklüğündeki Japonya depreminin yaşandığı 11 Mart 2011 tarihinde, Ay maksimum kuzey deklinasyonuna yaklaşmaktaydı (Ay maksimum kuzey deklinasyonuna 12 Mart 2011 tarihinde ulaştı: 23 derece 49 dakika).

İçinde bulunduğumuz günlerde Ay maksimum deklinasyonuna ilerlemekte ve 17 Kasım tarihinde maksimum deklinasyona varacak.  

Bu arada, Merkür ve Venüs de maksimum Güney deklinasyonlarına doğru ilerlemekteler, 18 Kasım tarihinde maksimum güney deklinasyonlarında olacaklar. 

Ken Ring’e göre doğal felaketler açısından bir başka riskli dönem, Ay’ın Dünya’ya en yakın (perigee) yerinden geçiş zamanıdır. Bu sırada dünyadaki depremlerin artması da olasıdır. Araştırmalar, önemli depremlerin Ay’ın yeni ay, dolunay ya da perigee olduğu zamanlara denk geldiğini göstermektedir. Özellikle de perigee ve yeni ay ya da dolunay aynı güne denk geldiğinde…

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere, Ay’ın Yerberi (Perigee) dönemine denk gelen bir dolunay yaşamak üzereyiz.

Ayrıca dolunay (SÜPERAY) esnasında yerden bakışla Ay, Zodyak burçları istikametinde ortalama günlük hızının (13 derece 10 dakika) üzerinde hızla hareket ediyor gözükecek (15 derece 22 dakika). Ay’ın hızlı hareket ettiği dönemlerde her şey hızlı gelişir (Pozitif veya negatif yönde) ve bazen bizler olaylara, değişen durumlara yetişmekte, adapte olmakta zorlanabiliriz.

Depremlerle ilgili astrolojik tahminler yapılırken bakılması gereken pek çok kriter vardır. Bunlardan bugünler için geçerli olan bazılarını aşağı sıralıyorum.

Gezegenlerin bir yarımkürede yer aldığı zamanlarda depremler artmaktadır.

İçinden geçmekte olduğumuz günlerde gezegenler altı Zodyak burcu içerisinde, bir yarımkürede yer almaktadırlar. Ay’ın Boğa burcuna geçişiyle bir müddet bu durum bozulsa da, 25 Kasım’da Ay’ın Terazi burcuna geçişiyle tekrar bir yarımkürede toplanma durumu oluşmaktadır.

Gezegenler arası kare ve karşıt açılar: Araştırmacılara göre gezegenler arasında doksan ve yüzseksen derecelik açıların yoğunlukta olduğu zamanlarda depremler artar. Astrologların açı kalıpları olarak incelediği bu formlar arasında T-kare açı kalıpları oldukça dikkat çekmektedir.

İçinde bulunduğumuz günlerde Jüpiter-Uranüs-Plüton gezegenleri arasında T-kare açı kalıbı mevcuttur. Her 7 günde bir öncü burçlara uğrayan Ay bu açı kalıbını tetiklemektedir ve önümüzdeki günlerde Venüs de bu açı kalıbını tetikleyecektir.   

Öncü burçların ikinci dekanlarında (10-20 derece arası) gezegenler çoğunlukta olduğunda majör yanardağ patlamaları ve orta büyüklükteki depremler görülmektedir. Aktif yanardağlara yakın yerlerdeki depremler artmaktadır.

İçinde bulunduğumuz günlerde öncü burçların ikinci dekanında bulunan ağır hareket eden gezegenler olan Jüpiter (13 derece Terazi) ve Plüton’dur (15 derece Oğlak). T-kare açı kalıbının bir ayağını oluşturan Uranüs yine öncü burçta, ama üçüncü dekanın başlarındadır (21 derece Koç).

Venüs-Plüton kavuşum ve açıları: Bu iki gezegen arasındaki kavuşum ve 15 derece türevi açılar depremlerle bağlantılı gözükmektedir.

Bu ikili arasında yakınlaşan 15 derece açı oluştuğu 12 Kasım 2016 tarihinde (dün) Japonya’da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çok şükür ki can ya da mal kaybına yol açmadı. Venüs’ün Plüton ile kavuşuma doğru ilerlemekte olduğu günlerdeyiz. Tam kavuşum 25 Kasım’da gerçekleşiyor. Bu tarih civarı da dikkat çekiyor. Daha sonraki yazılarımda açıklama getireceğim.

Güneşmerkezli bakışla çok sayıda gezegenin kavuşum, kare ve karşıtlıkları döneminde depremler görülebilmektedir.

Güneşmerkezli bakışla Venüs-Mars kavuşumu 20-22 Kasım tarihleri civarında belirginleşecektir. Bu tarih civarında yine Güneşmerkezli bakışla Kiron bu kavuşumda yer alacak, bu üçü Satürn ile dik açıda olacaktır. Bu günlere denk gelen Merkür-Plüton kavuşumu da dikkat çekicidir.

Venüs ya da Satürn’ün durumu: Bu ikisinden biri yeniay ya da dolunay döneminde Ay-Güneş ile hizalandığında depremler artmaktadır. 29 Kasım’daki yeniayda Ay-Güneş ikilisi Satürn ile kavuşumda olacak. 

Tüm bu bilgiler SÜPERAY etkilerinin devrede olduğu 17-18 Kasım’a kadarki sürece dikkat çekmekle birlikte, 25 Kasım-2 Aralık aralığındaki günler de, başta aşırı yağış ve sel baskınları, fırtınalar, depremler olmak üzere doğal afetlerde artış riski taşımaktadır. 

29 Kasım tarihinde gerçekleşecek yeniay anına yönelik İstanbul için çizdirilmiş astroloji haritada Uranüs-Jüpiter karşıtlığı Yükselen-Alçalan eksenine denk düşmekte, Marmara bölgesine dikkat çekmektedir.

Astroloji Okuu’muzda sunduğum ders esnasında bu konuda bilgi paylaştım. Linkteki videodan izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=QW7DMgy4bDI&feature=youtu.be

Duygular zirvede

Astrolojide Ay duygularla ilişkilendirilir. Ay’ın fazlarının değişimi, yaptığı açılar, duygu halimizdeki değişikliklerle paraleldir. Dolunaylarda duygular zirve noktasındadır. Bu bir SÜPERAY olduğunda, ekstrem bir durum söz konusudur, duygular maksimum noktadadır ve doğal olarak eylemlere de yansır.

Ay’ın duygularımız ve bedenimiz üzerindeki etkilerini de göz önüne alarak, önümüzdeki yakın süreçte sağlığımıza dikkat etmeli, günlük ilişkilerimizde dikkatli adımlar atmalı, sağduyulu hareket etmeliyiz. Gergin duygusal çıkışlar yapma riskine karşı kendimizi frenlemeli, gergin ve karmaşa enerjisi taşıyan ortamlardan uzak kalmalıyız. Aksi takdirde olumsuz durumlarla karşılaşabiliriz.

Yaratıcılıkta artış

Pek tabii ki bu dolunay civarındaki tarihlerde hiç bir şey yapmayacağız anlamına gelmiyor. Sevdiğimiz kişilerle bir araya gelmek, sevgi paylaşımında bulunmak, dayanışma içerisinde olmak bu depresif ruh halini aşmak için en ideal yol kanımca. Pek tabii evcimen hayvanlarımızla, bitkilerimizle, kısacası sevgi alışverişinde bulunacağımız her şeyle ve herkesle…

Dolunay zamanları yaratıcılığın da çok arttığı zamanlardır aynı zamanda. Ortaya bir ürün koyma zamanlarıdır. Bu vakte kadar belirginleşmemiz durumların, artık görünür bir duruma gelmesine yönelik etkiler taşır. Tek başına hareket etmekten ziyade, birlikte hareket etme enerjisi taşır. Bu yüzden dolunayın enerjisini zıtlaşma ve fikir ayrılıkları yerine, tamamlanma ve sevgi alışverişine yönelik kullanmamızı mümkün kılar.

Hızlı kararlar

Merkür-Mars altmışlığı Salı akşamı 20:22’de kesinleşiyor. Salı günü boyunca yeni fikirlerimizi daha güçlü ve etkin bir şekilde ortaya koyabiliriz. Hızlı kararlar almamız ya da cesur ve kararlı bir şekilde yolumuzu çizmemiz gerekiyorsa, Salı akşam saatlerini veya Çarşamba öğle öncesindeki saatleri kullanabiliriz.

Sahtekarlara dikkat!

Neptün Güney Ay Düğümü kavuşumu Cuma gününe geçişten hemen sonra (01:09’) kesinleşiyor. Bir şeyleri feda etmemiz ya da tamamen vaz geçmemiz gerekebilir bugün. Ya da geçmişle ilgili bazı durumlar hakkında kafamızı karıştıracak olaylarla karşılaşabiliriz. Sahtekarlıklara, yanıltılmalara karşı uyanık olmamızda fayda var! Cuma günü boyunca etkili olan Merkür-Neptün karşıtlığı ve Merkür-Ay Düğümleri karesi de bu enerjiyi tetikliyor. Ticari konularda manipülasyonlara da açık olabiliriz. Asparagas haberler, kafamızı karıştıran asılsız gelişmeler ve durumlara karşı da akılcı ve uyanı olmak gerekiyor. Saf, muhakeme yeteneğini yeterince iyi kullanamayan kişiler suiistimal edilebilir. Her türlü kirli işlere karıştırılmak istenebilir. Uyanık olalım! 

Özel ilişkilerde şanslı günler

Venüs Kuzey Ay Düğümü üçgeni Cumartesi gecesi 23:14’te kesinleşiyor. Venüs-Neptün altmışlığı Pazar gününe geçişten kısa bir süre sonra (02:03) kesinleşiyor. Neptün Pazar günü direkt harekete dönüyor (07:37). Pazar günü boyunca Ay’ın uyumlu açıları var. Tüm bunlar Cumartesi gecesi ve Pazar günü boyunca aşk ve ilişkilerden yana şanslı bir atmosferde olacağımızı gösteriyor. Değerlendirebiliriz!

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Ay-Plüton üçgeninin etkili olduğu sabah saatlerinde girişeceğimiz işlerde destek bulabiliriz. Ay-Kiron altmışlığının etkili olduğu sabah öğle saatleri arasında şifa çalışmaları, ruhsal çalışmalar yapabiliriz. Dolunaya, daha doğrusu SÜPERAY’a yakınlaşıyoruz. Ay-Güneş karşıtlığının kesinleştiği 16:52’de Ay yerden bakışla en büyük görünümüne ulaşıyor. Bu SÜPERAY hakkında detaylı bilgiyi yazımın giriş bölümünde paylaştım. Dolunay sonrasında başka temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor ve günün geri kalanında boşlukta devam ediyor Boğa burcundaki ilerlemesine.

Salı gününe geçişte henüz Boğa burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 04:22’de İkizler burcuna geçiyor. Bilgi alışverişlerinin hızlandığı, daha önce bilmediğimiz durumlar hakkında bir şeyler öğrenmeye açık olduğumuz bir gündeyiz. Ay-Merkür karşıtlığının etkili olduğu sabah saatlerinde bu enerji daha da belirginleşiyor. Bilgi bombardımanına tutulabiliriz. Karşıt fikirlere açık ve esnek olmamız gereken bir zaman dilimindeyiz. Kendi fikirlerimizi kabul ettirmekte zorlanabiliriz. Ay-Mars üçgeninin etkili olduğu öğle saatleri ve sonrasında enerji ve eforumuz daha yüksek olabilir ve kendimizi daha dinamik hissedebiliriz. Efor isteyen işler açısından değerlendirebileceğimiz bir zaman dilimindeyiz. Ay-Neptün karesinin etkili olduğu akşam saatlerinde netleşmekte ve kararlılık kazanmakta zorlanabiliriz. Ama akşamın ilerleyen saatleri ve gece saatlerinde hem kararlılık ve netlik, hem de denge kazanmaya başlıyoruz. Önemli konuşmalar, özellikle de cesaret isteyen konuşmalar ve girişimler bu saatlerde yapılabilir. Çünkü Ay-Jüpiter üçgeni de yakınlaşıyor olacak. Pek çok bakımdan şanslı bir zaman dilimindeyiz!

Çarşamba günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Ay-Satürn karşıtlığının engelleyici ve geciktirici enerjisinin aktif olduğu sabah saatlerinde yol almamız kolay olmayabilir. Karşımıza çıkan kişiler, durumlar bizi engelleyebilir, geciktirebilir. Ay-Kiron karesinin etkili olduğu öğle saatleri civarında duygusal yaralanmalara açığız, dikkat! Ay-Uranüs altmışlığının etkili olduğu hemen öğle sonrasındaki saatleri sürprizler, değişiklikler, yenilikler açısından kullanabiliriz, özellikle de 13:07-13:57 arasını. Bu saat sonrasında Ay boşlukta ilerliyor olacağından, girişeceğimiz işlerde beklediğimiz sonuçları almakta zorlanabiliriz.

Perşembe gününe başlarken henüz İkizler burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 03:56’da Yengeç burcuna geçiyor. Duygusallığın vurgu kazanacağı, ailevi ve mili konuların ön planda olacağı bir güne başlıyoruz. Ay-Venüs karşıtlığının etkili olduğu sabah-öğle saatleri civarında fazla hassas ve kırılgan olabiliriz. Duygusal çıkışlar yapabiliriz. Aşk ev ilişkiler adına dikkatli olmamız gereken bir zaman dilimindeyiz. Ay-Neptün üçgeninin etkili olduğu akşam saatleri ve sonrasında duygusal anlamda dengeye geliyoruz. Uyum ve uzlaşma sağlayabildiğimiz bu zaman dilimini iyi değerlendirebiliriz. Ay’ın Ay Düğümleriyle uyumlu açısı, işbirliklerine açık bir akşamda olduğumuzu gösteriyor.

Cuma günü boyunca Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Haftanın en stresli ve dikkatli olunması gereken günündeyiz diyebiliriz. Neptün-Güney Ay Düğümü kavuşumu, Merkür’ün Ay Düğümleri ve Neptün ile kare açıları, aldanmaya ve yanıltılmaya açık bir günde olduğumuzu gösteriyor. Bugünle ilgili detaylı bilgiyi yazımın girişinde bulabilirsiniz. Ay-Jüpiter ve Ay-Plüton sert açılarının etkisinin henüz devrede olduğu sabah saatlerinde abartılara ve aşırılıklara açık olacağız. Sert, hırpalayıcı, travmatik, kritik etkilerin vurgu kazanabileceği, fanatik ve gözü kara girişimlere açık bir atmosfer oluşabilir, dikkat! Sarsıcı ve dengesiz, belirsizliklere ve durum değişikliklerine açık bırakan bir enerji akışı var ve akşam saatlerine kadar devam ediyor. Ay-Güneş üçgeninin dengeleyici enerjisinin devreye girdiği gece saatlerinde toparlıyoruz. Özel ilişkiler açısından şanslı bir gecedeyiz diyebiliriz. Önemli ve etkin pozisyonda bulunan ya da hayatımızda önemli yer tutan kişilerle haberleşebilir, bir araya gelebiliriz.

Cumartesi gününe geçişten kısa bir müddet sonra (01:02) Ay boşluğa giriyor ve Aslan burcuna geçiş yapacağı 06:14’e kadar da boşlukta ilerliyor. Günün ilk yarısında daha rahat ve pürüzsüz ilerleyebiliriz, ama öğle sonrasındaki saatlerden itibaren mücadele gerektiren bir zaman dilimine giriyoruz. Ay-Mars karşıtlığının etkili olduğu akşam saatlerinde tartışmalara ve şiddetli eylemlere, sakarlıklara ve kazalara açık bir atmosferde olacağız, dikkat! Venüs-Kuzey Ay Düğümü üçgeninin ve Venüs-Neptün üçgeninin aktif olacağı gece saatlerinde duygusal anlamda güzel bir enerji akışı var. Aşk ve ilişkilerden yana haftanın en şanslı gecesindeyiz! Değerlendirebiliriz. Ay-Merkür üçgeninin desteğiyle kendimizi daha iyi ifade edebilir, tekliflerde ya da önemli açıklamalarda bulunabiliriz.

Pazar günü boyunca Ay Aslan burcunda ilerliyor. Hareketli, sıcakkanlı, güzel bir atmosferdeyiz. Gün boyunca Ay’ın uyumlu açıları var. Neptün direkt harekete dönüyor ve Venüs-Neptün altmışlığı da henüz etkili; aşk ve ilişkilerden yana şansımız yerinde olacak demektir. Ay-Jüpiter üçgeninin etkili olduğu sabah saatlerinde girişeceğimiz işlerde rahat ve kolayca ilerleyebiliriz. Şanslı bir zaman dilimindeyiz. Ay-Satürn üçgeninin etkili olduğu öğle saatleri civarında sağlam ve kalıcı adımlar atabiliriz. Olgun ve tecrübeli kişilerden destek ve yardım talep edebiliriz. Ay-Uranüs üçgeninin yeni fırsatlara ve değişikliklere açık enerjisi günün ikinci yarısı bizimle olacak. Biraz rutin dışına çıkmayı özlemiş isek, bugün tam zamanı! Değişik bir şeyler yapın! 

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI, ISAR Cap

Profesyonel Astroloji Organizasyonu (OPA) Türkiye Temsilcisi

13 Kasım 2016, Pazar

Astroloji Okulu, Caddebostan  

13.11.2016

Designed by Ongunsoft