Öner Döşer

14 Mayıs Haftası

Bu sayfa 14417 kişi tarafından ziyaret edildi.

SARSICI DEĞİŞİMLER!

Yine bir yeniay zamanına vardık. 15 Mayıs Salı günü saat 14:47’de Boğa burcunda bir yeniay gerçekleşiyor. Ankara’ya göre çizdirilmiş yeniay haritasını aşağıda görmektesiniz.

 

 

Boğa burcunda yeniaylar veya çok sayıda iç gezegenin geçişi dönemleri, ağır ve emin adımlarla ilerleme, yapılan işi sağlamlaştırma, işe yarar ve kullanışlı hale getirmek için kullanılabilir. Boğa burcunda gezegen yoğunluğu, risk almak yerine sağlama alma, karışıklıktan ve kaostan uzak durma, sade, huzurlu ve sakin ortamlar yaratma arzusunu motive eder. (Dünya Astrolojisi, Öner Döşer, Astroloji Okulu Yayınları, 2016, sayfa 45-46) Tüm bunlar genel bir nitelendirme olmakla birlikte, Uranüs gezegeninin Boğa burcuna geçişiyle birlikte, bu değerlendirmede hayli değişiklikler olmak durumundadır. Boğa, alışılageldik düzenin korunmasıyla ilişkilidir. Jenerasyon gezegenlerinin bu burçtan geçiş dönemlerinde alışılageldik düzende hızlı değişimler, dağılma ve çözülmeler, yıkımlar ya da köklü dönüşümler görülebilir. Denenmiş ve güvenilir kalıplar çözülmeye ve çökmeye başlar. (Dünya Astrolojisi, Öner Döşer, Astroloji Okulu Yayınları, 2016, sayfa 45)

Enerji akışı değişiyor!

Yeniaylar yeni başlangıçlara işaret eder. Bu yeniay gerçekleştikten hemen sonra Uranüs gezegeni de Boğa burcuna geçiş yapacağı için, bu yeniayla birlikte yeni sistem ve düzenlere geçişin, enerjideki değişiminin sinyallerini güçlü bir şekilde almaya başlıyoruz! Enerjideki bu değişim Dünya Ana’yı da güçlü bir şekilde etkileyecek. Bunu hangi anlamda söylediğimi açarak anlattığım yayını arşivden izlemek için linki tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=F2nZyvhYvRM&t=7s

Ağır hareket eden gezegenler olan Uranüs, Neptün ve Plüton’un burç değiştirme dönemlerinde, paradigma değişimi söz konusudur. Böylesi dönemlerde olayları ve durumları daha evvelkinden farklı algılamaya ve değerlendirmeye başlarız.  Her biri de değişim ve yenilenmenin katalizörü olan bu üç gezegenin rolleri sırasıyla şöyledir:

Uranüs sarsar,

Neptün çözer

Plüton yıkar… ve yeniden yapılandırır…

Uranüs şunlarla alakalıdır:

  • İsyanlar, devrimler, siyasi gerilimler
  • Keşif ve icatlar, yenilikler
  • Bilim ve teknoloji, elektrik ve elektronik, bilgisayarlar
  • Beklenmedik gelişmeler, sürprizler
  • Değişimler, yenilikler, özgürleşmeler

Uranüs’ün geçiş yapmakta olduğu Boğa burcu şunlarla alakalıdır:

  • Maddi güvence ihtiyacı, garantici eğilimler
  • Sahiplenme, devamlı kılma, biriktirme
  • Alışıldık düzeni ve huzuru koruma gayreti
  • Verimlik, bereket, üretkenlik

 

DEĞİŞİME HAZIR MISINIZ?

Uranüs'ün Boğa burcuna geçişiyle birlikte önemli bir değişim dönemine giriyoruz. Zerrin ZindanciogluHande Kazanova ve Barış Özkırış ile birlikte Astroloji Televizyonunda önümüzdeki dönemi değerlendirdik. İzlemek için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=F2nZyvhYvRM&t=7s

 

Büyük Uyandırıcı işbaşında!

Astrologlar Uranüs gezegeninin en önemli işlevinin sarsarak uyandırmak olduğunu söyler. Bu yönüyle onu “Büyük Uyandırıcı” olarak tanımlar. Değişen enerji akışını sarsıcı ve çarpıcı olaylarla dışarı vurmak, gerçekleri ortaya çıkarmak üzere sarsmak Uranüs doğasındadır. Uranüs’ün Boğa burcuna geçişiyle birlikte enerji akışındaki değişimi çarpıcı biçimde ve sarsıcı olaylarla deneyimlememiz neticesinde, belki bugüne kadar fark etmediğimiz pek çok şeyi fark etmeye başlayacağız. Bu en çok da neye ihtiyacımız olduğu veya olmadığı ile ilgili olacak. Uranüs’ün Boğa burcuna geçişinin günlük hayatımıza yansımalarını Youtube Astroloji Televizyonu kanalında değerlendirdik. İzlemek için linki tıklayınız. https://www.youtube.com/watch?v=F2nZyvhYvRM&t=7s

Uranüs’ün Boğa burcundaki yolculuğunu ele alan yazımı okumak için linki tıklayınız http://www.astrolojiokulu.com/astroloji-gazetesi/uranus-bogada-560

Farklı düşüncelere açık olun!

Uranüs Boğa burcuna geçişiyle birlikte Mirach adındaki yıldızla kavuşumu iyice etkinleşiyor. Mirach uyumlu, dengeli ve anlayışlı olmayı temsil eder. İlişkilerde mutluluk, affedicilik ve karşısındakine kendini adama ile alakalıdır. Aldığını geri vermek, karşısındakini iyi dinlemek, farklı düşüncelere açıklık gibi özelliklerle bağdaştırılır. Alıcı, dişil ve hoşgörülü olmayı ifade eder.

Sanatsal becerilerinizi keşfedin!

Hepimizde az biraz sanatsal, artistik beceriler vardır. Bazılarımızda daha fazla! Uranüs’ün Mirach ile kavuşumunun etkili olduğu önümüzdeki birkaç aylık süreç boyunca artistik ve sanatsal alandaki becerilerimizi daha güçlü bir şekilde ifade etme ve bu alanda keşfettiğimiz yönlerimizi ortaya koyma potansiyelimiz artıyor olacak! Mirach, sezgisellik, sanatkâr ve estetik eğilimler, bereketlilikle bağdaştırılır. Astrolog Bernadette Brady’e göre Mirach bu yıldız sanatçıların ya da mesleklerine uyum ve ritim kazandıran kişilerin haritalarında güçlüdür. Artistik yeteneklerle de bağdaştırılır. Uranüs de yaratıcılığı ve birden yaşanan farkındalıkları, kendini keşfetmeyi temsil eder.  

Diplomaside deprem!

Uyumsuzluğu ve başına buyrukluğu, aynı zamanda beklenmedik ve sıra dışı davranışları ve aykırılığı temsil eden Uranüs’ün, uyumlu ve diplomatik olmayı temsil eden Mirach yıldızıyla birleşeceği yakın dönemde, diplomasi alanında sarsıcı gelişmeler ve krizler de olası gözüküyor. Transit Mars’ın 16 Mayıs’ta Kova burcuna geçişinin ardından, henüz Boğa burcuna geçmiş olan Uranüs ile dik açısını kesinleştirecek olması, öfkeli dışavurumlara, agresyona, savaş atmosferi yaratacak gözü kara girişimlere işaret etmektedir.

Bir müddettir devam eden Satürn Facies kavuşumu da halen etkisini gösteriyor. Astrologlara göre gökyüzünün en zorlu ve şiddetli yıldızlarından biri olan Facies, Yay takımyıldızının yüzündeki nebuladır. Bu nebula tüm savaşçılar arasında en korkulanının, okçunun gözüdür. Facies şiddete başvurmayı ya da şiddete maruz kalmayı simgelediği için zor bir yıldızdır. Hatta bazı astrologlara göre gökyüzündeki en zorlu ve en şiddetli yıldızdır. Sadist eğilimlerle ve zalimlikle bağdaştırılır. Aksiyonların derinlemesine nüfuz etmesini gösterir. Dokunduğu her şey acımasızlık ve/veya öfkeden etkilenecektir.

Keskin aksiyonlar!

Satürn’ün Facies yıldızıyla kavuşumu devam ederken Boğa burcunda gerçekleşecek yeniay da Capulus ile birleşiyor. Bu yıldız, keskin aksiyonları temsil eder, zorla ve yoğun olarak kullanılan kaba gücü simgeler. Odaklanma, direkt harekete geçme ve derine inme ile ilişkilendirilir. Ani kararla ve öfkeyle hareket etmenin olumsuz sonuçları görülebilir. Odaklı ve tutkulu, böyle zamanlarda acımasız ve zalimce, şiddetli olabilir. (Brady)

16 Mayıs Çarşamba günü kesinleşecek Mars-Uranüs karesi de benzer şekilde, hızlı ve ani kararlarla harekete geçmeyi, gözü kara ve öngörülmesi zor olan ani eylemleri anlatır. Kısacası hayli agresif bir haftaya giriyoruz ve Orta Doğu’da ipler daha da gerilecek gibi gözükmekte! Bunu İran, İsrail ve ABD astroloji haritalarında görmekteyiz.

Her iki haritada da dikkat çeken şey Boğa burcuna geçen Uranüs’ün Bileşik haritanın Boğa burcuna denk düşen gezegenleri tetikleyecek olması ve içinde bulunduğumuz bugünlerden itibaren, sonbahar aylarına kadarki dönemde de Kova burcunda hareket edecek olan Mars’ın da bu gezegen kavuşumlarını tetikleyecek olması. Özetlersek: İran-İsrail ilişkileri açısından kritik bir döneme giriyoruz. Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren saldırgan ve agresif, çatışması ve savaş ortamı yaratmaya yönelik kışkırtıcı enerjiler iş başında olacak. Amerika da bunun katalizörü olacak gibi gözüküyor: özellikle de Donald Trump! Bu konuya haftalık canlı yayınımızda yer verdim. İzlemek için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=muga58f_jJE

Türkiye astroloji haritası üzerinde etkileri

Hem yeniayın, hem de Uranüs geçişini Türkiye astroloji haritası üzerinde değerlendirerek konuya derinlik katmak mümkün. Aşağıda bu haritayı görmektesiniz.

Uranüs Türkiye astroloji haritasının 11.evinde seyretmeye başlayacak Uranüs, Dünya Astrolojisinde bu evin konuları arasında yer alan müttefik ülkelerle ilişkiler, Meclis, Hükümette görev yapan kişiler-Başbakan, hazine, sosyal cemiyet ilişkileri, içinde yer aldığımız paktlar ve kuruluşlarla ilişkili önemli yön değişikliklerine ve beklenmedik durum değişikliklerine işaret etmekte. Dünya Astrolojisi kitabımdan istifade ederek kısa bir yorum katmam gerekirse: Mecliste ve müttefik ilişkilerde beklenmedik ve menfi şekilde gelişen olaylar yüzünden büyük krizler patlak verebilir. Mecliste sıra dışı durumlar, kavgalar ya da Uranüs çok sert açılar alıyorsa, terör ve şiddete yönelik olaylar dahi yaşanabilir. Beklenenin tersine, yasalar çıkartılamaz, anlaşmazlıklar artabilir. Ülkenin müttefikleriyle ilişkileri bozulur. Bir birlikten veya pakttan ayrılabilir. Devlet bütçesi yani hazine kötüleyebilir, sosyal güvenlik kurumlarının ödemelerinde, emekli maaşlarının ödenmesinde değişik uygulamalar gelebilir, reformlar yapılabilir, eğer gerekli değişiklikler yapılmazsa bu ödemeler konusunda aksamalar olabilir.

Boğa burcunda seyreden Uranüs’ün Türkiye astroloji haritasının 5.evinde yer alan Güneş, Şans Noktası, Venüs ve Jüpiter’e karşıt açısı, 5.ev konularıyla ilgili sorunlara da işaret etmektedir. Önümüzdeki yedi-sekiz yıllık dönemde şu sorunlar yaşanabilir:

Gençler ve çocuklar ve onların eğitimleri ile ilgili sorunlar

Eğlence sektörü ve sanat ve bu alanda yer alan kişiler ve sanatçılarla ilgili sorunlar

Büyükelçiler ve diplomatların karşılaşacakları sorunlar-zorluklar

Topraklarımızdan elde edilen gelir ve stoklarımız ya da madenlerimiz ve yeraltı zenginliklerimiz (petrol, kömür vs) ve sahip olduğumuz gayrimenkullerden elde ettiğimiz gelirler alanında sorunlar ve değişimler, gayrimenkul fiyatlarında düşüşler

Borsa ve diğer spekülatif alanlarda, şans oyunlarıyla ilgili konularda beklenmedik gelişmeler ve önemli stresler-beklenmedik düşüşler

Haritamızın 5.evinde yerleşen ve sert açılar alan gezegenler şu alanları ilgilendirmekte: Maddi koşullarımız, bütçemiz, hazinenin durumu, borsa, yöneticiler, yönetim şeklimiz, ülkemizin dış imajı, askeri konular ve silahlı kuvvetlerimiz, hizmet kuruluşları, memurlar, çalışanlar, hizmetliler, sağlık kuruluşları. Saydığımız bu alanlarda önümüzde dikkatli olmamız ve zorluklara açık bir zaman dilimi ar, farkında olalım!   

Bu konuyu detaylı biçimde ele aldığım yayını arşivden izlemek için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=muga58f_jJE

Demokrasi mücadelesi

Hareket gezegeni Mars 16 Mayıs Çarşamba günü Kova burcuna geçiyor. (07:54) Kova burcu insani ve toplumsal temaları, insanlığa hizmet bilincini temsil eder. Aynı zamanda kişisel özgürlüklerle, insan haklarıyla ilişkilendirilir. Kova burcundan Mars gezegeninin geçiş dönemleri, insanların görüşlerini serbestçe ifade etmek istediği, medeni hakların, insan haklarının, hayvan haklarının vurgulandığı zamanlardır. Toplum idealleri için mücadele etmek, aynı ideal için birlikte hareket etmek, ekip olmak Kova burcu bilinciyle bağdaştırılır. Mars gerilemesi sebebiyle uzun sürecek bu geçiş, muhtemelen en çok demokrasi, özgürlükler ve insan hakları konusundaki büyük mücadele ve idealist hareketlere işaret ediyor. Mars’ın da dahil olduğu 27 Temmuz’daki ay tutulması civarındaki tarihlerde bu enerji maksimum ve hayli agresif biçimde kendini gösterebilir.

İlle de vatanım!

Arketip olarak sevgi denilince akla ilk gelen gezegen Venüs’tür. 19 Mayıs Cumartesi günü Yengeç burcuna geçecek olan Venüs bu burçta ait olmak, kollanmak, duygusal anlamda sahiplenmek ihtiyacını tetikleyecek. Zira aile, yerleşim, ulusal ve milli temalar, domestik konular bu burcun yönetimindedir. Venüs’ün bu burçtan geçiş dönemlerinde bu duyguların dışa vurumu güçlüdür. Hani “bülbülü altın kafese koymuşlar da ille de vatanım demiş” ya, işte aynen böyle bir duygusal bağdan, ama aynı zamanda neşe ve coşkudan bahsediyorum zira Venüs neşe ve coşku ile de ilişkilidir. Venüs’ün Yengeç burcuna geçişi tam da bu konuyu vurgularcasına 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na denk geliyor. Her zaman minnet duyduğumuz Ata’mızı sevgiyle anarken, bu sevinçli bayramı her zamankinden daha büyük bir coşku ile kutlamak dileğiyle!

Önemli konuşmalar ve toplantılar için uygun zamanlar

Haftanın bu açıdan en uygun günü 18 Mayıs Cuma olarak gözükmekte. Perşembe gününün ikinci yarısı da değerlendirilebilir. Cumartesi gününün ikinci yarısı ve özellikle de akşam saatleri civarı yine önemli iş ve girişimler, konuşmalar, yazışmalar, ikili görüşmeler, sosyal aktiviteler, eğlence tertipleri açısından uygun gözükmekte.

Haftanın burçlara göre değerlendirmesi için aşağıdaki linki tıklayınız

https://www.youtube.com/watch?v=muga58f_jJE


Haftanın günlere göre değerlendirmesine gelince…

Pazartesi gününün tamamında Ay Boğa burcunda ilerliyor. Haftanın diğer günlerine nazaran daha sakin bir gündeyiz. Bir gün sonra gerçekleşecek yeniaydan önce bir şeyleri tamamlama zamanındayız. Yeni işlere başlamak için biraz daha beklemek gerekiyor. Öğle saatleri civarında etkili olan Ay-Satürn üçgeni, olgun ve tecrübeli kişilerden destek alma şansımızı yükseltiyor. Bu türde kişilerle bir araya gelmek açısından uygun bir zaman dilimi. Ve de olgunluk göstermemiz gereken olaylarla ve durumlarla karşılaşabiliriz. Ay-Neptün altmışlığının etkili olduğu akşam saatleri ve sonrasında uyumlu, destekleyici, karşılıklı özveriye dayalı güzel bir enerji akışı var. Ruhsal konularla ilgilenmek açısından güzel bir zaman dilimi!

Salı gününün neredeyse tamamına yakın bir kısmında Ay Boğa burcunda ilerliyor. Güne başlarken Ay-Jüpiter karşıtlığının abartıya meylettiren enerjisi devrede ise de, sabahın ilerleyen saatlerinde etkili olan Ay-Plüton üçgeni ile güne dengeli başlıyoruz. Saat 14:47’de Boğa burcunda yeniay meydana geliyor ve yeni adımlar atmak adına uygun bir zaman dilimine giriyoruz. Yeniayın hemen ardından Uranüs de Boğa burcuna geçiyor! (18:16) Değişimin sadece başlangıcındayız! Akşam sonrasındaki saatlerde etkili olan Ay-Mars üçgeni, girişeceğimiz işlerde cesaret ve özgüvenimizi dengeli bir biçimde ortaya koyma potansiyeli yaratıyor. 23:29’da boşluğa giren Ay, çok kısa bir müddet sonra, saat 23:43’te İkizler burcuna geçiyor.

Çarşamba günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Bilgi paylaşımlarına, iletişimde hareketlenmeye açık bir gündeyiz. Eğitim ve yayıncılık, seyahatler, geziler, ulaşım, medya alanlarında gelişmeler bekleyebiliriz. Ramazanın ilk günündeyiz. Hoş geldin ya şehri Ramazan! Güzellikler ve barış, huzur ve şefkat getir ülkemize! Sabah 07:54’te Mars Kova burcuna geçiyor. Toplumsal hedefler ve idealler yönünde hareket etme, enerjimizi insani ve sosyal konular, yardımlaşma gibi alanlarda kullanma zamanlarındayız. Mars-Plüton karesinin de etkili olacağı bir günde olduğumuzdan, umarız bu ulvi günde, sert ve patlayıcı olayları kışkırtan durumlarla karşılaşmayız! Nitekim buna meylettiren bir gökyüzü konumu var. Bu açıdan dikkatli olmalı tabii. İran-İsrail ilişkileri açısından da umarız negatif olaylar yaşamayız. Sakarlıklara, kazalara dikkat! Kova burcundaki Mars, yöneticisi Uranüs ile dik açıda olduğundan, uçaklarla ilgili sorunlara, kazalara, zorba ve saldırgan durumlara ve kişilere, güvenliği tehdit edebilecek durumlara dikkat çekiyor! Ekonomik açıdan da stresli bir gün, farkında olalım! Akşam saatlerinde şaibe ve skandalı çağrıştıran, yanıltıcı ve aldatıcı olaylara davetiye çıkaran bir enerji akışı var, dikkat! 

Perşembe günü Perşembe günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Sabah saatlerinde biraz yavaş ve tembelce ilerlesek de, günün ilerleyen saatlerinde hareketlenmeye başlıyoruz. Ay’ın Venüs kavuşumuna ilerlediği gün boyunca ilişkiler açısından şanslı bir enerji akışı var. Özellikle de aşk ilişkileri konusunda bunu daha belirgin bir şekilde söyleyebiliriz. Artistik ve sanatsal konularda girişim yapmak, ev döneme, dekorasyon, giyim kuşam alışverişleri açısından da güzel bir gündeyiz, değerlendirebiliriz! Gece saat 21:17’deki tam kavuşumdan sonra başka temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor. Boş zaman aktiviteleri açısından güzel bir zaman dilimindeyiz!

Cuma günü boyunca Ay Yengeç burcunda ilerliyor (00:47’den itibaren). Ailevi ve milli konuların vurgu kazandığı duygusal bir gündeyiz. Ay-Merkür altmışlığının etkili olduğu öğle saatleri civarında yapacağımız konuşma ve yazışmalarda güzel gelişmeler yakalayabiliriz. Ay-Satürn karşıtlığının etkili olduğu öğle sonrasında bir kısım takılabilir, zorlanabilir, gecikmeli ilerleyebiliriz. Ama yine de günün devamında etkili olacak Merkür-Satürn üçgeninin iletişimi verimli ve sonuca yönelik kılan enerjisi işimizi kolaylaştırıyor. Olgun, tecrübeli, yaşlı kişilerle sohbetler, fikir alışverişleri, onlardan aldığımız tavsiyeler bize fayda yaratabilir, çözüm sunabilir! Ay-Neptün üçgeninin etkili olduğu gece saatlerinde manevi açıdan harika fırsatlar sunan bir atmosfer var! Değerlendirebiliriz!

Cumartesi günü boyunca Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Ailevi, milli, geleneksel, vatanla ilgili konular açısından duyarlılığı had safhada olduğu bir gündeyiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramımız kutlu olsun! Güne Ay-Jüpiter üçgeninin güzel enerjisiyle başlıyoruz! Yardımlaşma, destekleşme, bütünleşme enerjisi güzel akıyor. Ay-Plüton karşıtlığının etkili olduğu öğle saatlerinde biraz gergin bir atmosfer oluşsa da, günün devamında olumlu ve sevgi dolu bir atmosfer var, zira Venüs Yengeç burcuna geçiyor! (16:10) Venüs-Uranüs altmışlığının etkili olduğu akşam saatlerinde özgürlük, demokratiklik, haklara saygı, insani öğeler, yardımlaşma ve paylaşmaya yönelik güzel bir enerji akışı var. Sanatsal konular açısından da yaratıcılığı yüksek bir akşamdayız! Ay-Güneş altmışlığının da etkisini gösterecek olması, önemli ve etkili pozisyondaki kişilerle görüşmeler, karşılıklı yardımlaşmalar, sosyal ilişkiler adına güzel fırsatlara açık olduğumuzu gösteriyor.

Pazar gününe geçişte henüz Yengeç burcunda ilerleyen Ay, Güneş ile altmış derecelik uyumlu açısını 00:14’te kesinleştiriyor ve kısa bir boşluk döneminin ardından 02:10’da Aslan burcuna geçiyor. Kendimizi gösterme, dikkat çekme, yönetme ve organizasyon becerimizi ortaya koyma arzumuzun arttığı bir gündeyiz. Ay’ın Uranüs-Mars karesini çalıştırdığı sabaha karşı saatlerde sert ve riskli bir enerji akışı var. Gün geneline etkili olan Mars-Kiron altmışlığı, cesaret ve özgüven kazanma konusunda başkalarına faydalı olabileceğimizi gösteriyor. Yine gün boyunca etkili olacak Venüs-Kiron karesi ise, özel ilişkilerde yaralayıcı faktörlerin devrede olduğunu, yine bu konuda yaraları olan kişilere yardım edebileceğimizi hatırlatıyor. Venüs Yengeç burcunda ve Kiron da Koç burcunda ilerliyor. Aş bulamayan, yeterince iyi beslenemeyen kişilere yardım etme, onları besleme konusunda harekete geçme zamanı! Ay-Merkür karesinin etkili olduğu akşam saatlerinde sözlere dikkat!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

12 Mayıs 2018, Cumartesi

Astroloji Okulu, Şaşkınbakkal  

 

 

 

13.05.2018

Designed by Ongunsoft