Öner Döşer

15 Ağustos Haftası

Bu sayfa 30406 kişi tarafından ziyaret edildi.

 15 Ağustos haftası DEĞİŞİME HAZIR MISINIZ?

Yeniliklere, değişimlere açık bir haftaya giriyoruz. Çarşamba günü kesinleşecek Güneş-Uranüs üçgeni, Perşembe günü kesinleşecek Venüs-Plüton üçgeni ve aynı gün Kova burcunun üçüncü dekanında gerçekleşecek Ay tutulması, her konuda değişim zamanlarında olduğumuzu ve bunu yapmak açısından destekleyici bir gökyüzü olduğunu gösteriyor. 

Çok sayıda gezegenin Başak burcunda ilerlediği bir zaman dilimindeyiz. Başak da değişken burçlardan biridir ve değişiklikleri mantıkla yapma eğilimini anlatır. Gökyüzünde çok sayıda gezegenin toprak ve ateş elementi burçlarda olması, ayağı yere basan değişiklikler yapmamıza olanak sağlıyor. Tabii gökyüzü bu enerjiye açık olduğumuzu gösteriyor, ama değişimi yapacak olan bizleriz, unutmayalım!

Kadersel ilişkiler

Başak burcunda ilerleyen Venüs, Salı günü Kuzey Ay Düğümü ile birleşiyor. Bu kavuşum, hafta başından itibaren akılcı işbirliklerine yatkın bir ortamda olacağımızı gösteriyor. İlişkiler gezegeni Venüs’ün Kuzey Ay Düğümü ile kavuşumu, özel ilişkiler açısından da kadersel, kaçınılmaz dediğimiz gelişmelere işaret ediyor. Mantıklı, üzerinde düşünülmüş, iyi analiz edilmiş ilişkilere girişmek açısından uygun bir zaman dilimindeyiz. Duygulardan ziyade mantık ağırlıklı bir gökyüzü var bu hafta…

Yeni projeler, yaratıcı girişimler

Hafta başından itibaren etkin olan Güneş-Uranüs üçgeni, yeni ve yaratıcı projeleri ortaya koymak, başlatmak açısından güzel bir fırsat sunuyor. Rahat bir akış ve hızlı gelişmeler yakalamayı ifade eden bu uyumlu açı Çarşamba akşamına kadar çok etkili. Modern astrologlar Uranüs’ü astroloji ile bağdaştırırlar. Güneş’in Uranüs ile bu uyumlu açısının yaydığı gelişim enerjisini Astroloji Okulu olarak biz de değerlendiriyoruz ve ISAR sertifika sınavına da hazırlık çalışması niteliği taşıyan online derslerimizin ilkini 15 Ağustos Pazartesi gecesi 21:00-23:00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz! Sertifika sınavı 6 Kasım 2016 Pazar günü yapılacak.

Uluslararası astroloji camiasında saygın bir yere sahip olan ve Sertifikası geçerli olan ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitimleri herkese açıktır. Bu eğitimlere katılmak için herhangi bir astroloji okulundan mezun olmanız gerekmez. 30 Eylül akşamı başlayacak bu eğitimlere katılabilir, astroloji alanındaki farkındalığınızı ve becerinizi geliştirebilirsiniz. Eğitimler 1 ve 2 Ekim Cumartesi ve Pazar günleri gün boyunca devam edecektir. Okulumuz dersliğinde yapılacak eğitimler yüz yüze yapılacak ve ardıl olarak Türkçeye çevrilecektir. Bu eğitimler ISAR Sertifikasyon sürecinde atılacak önemli bir adımdır ve sertifika alabilmek için gereklidir.

Eğitimlere ve sertifika programına katılmak veya bilgi almak isteyenler 0532 284 89 79 numaralı telefonu arayarak öğrenci işleri sorumlumuz Yasemin Yazıcı Bayer ile iletişim kurabilir info@astrolojiokulu.comadresine e-posta atabilirler.

ISAR Eğitimleri ve Sertifikası hakkında daha fazla bilgi için ISAR Eğitim Direktörü Aleksandar Imsiragic ile yaptığım kısa röportajı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=sbVvkEmTAvE

İlişkiler güçleniyor!

Perşembe günü kesinleşecek Venüs-Plüton üçgeni, ilişkilerimizin güçleneceği bir haftada olduğumuzu gösteriyor. Tabii bunu kullanmak, aktif olmak gerekiyor. Bu iki gezegen arasındaki uyumlu üçgen açı, sonuca gitmekte zorlanmayacağımızı, karşımızdaki kişileri üzerinde etkili olma şansımızın yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu uyumlu açının olumlu etkileri 15 Ağustos Pazartesi günü de devrede olacak. Değerlendirebiliriz!

Gökyüzü değişim istiyor!

Bu haftanın en önemli göksel olayı Kova burcunda gerçekleşecek zayıf Ay tutulması kuşkusuz. Tutulma ile ilgili kurallara göre Ay-Güneş karşıtlığının Ay Düğümleri ile yakınlığı bir tutulma oluştuğunu göstermek için uzak aslında. Ama gerek Solar Fire astroloji programı tutulma olarak gösterdiği için, hem de ciddi astroloji dergilerinde bu şekilde alındığı için (Örneğin The Astrological Journal’de yer alan Roy Gillett’in Working with the planets yazısında olduğu gibi) bu dolunayı tutulma olarak alıyorum. Aşağıda Ankara için hazırlanmış astroloji haritasını görmektesiniz.  

Tutulma 25 derece Kova’da gerçekleşecek. Bu derece Kova burcunun üçüncü dekanına denk geliyor. Raphael’e göre bu dekanda tutulmalar her konuda değişime neden olur! (Mundane Astrology, Green, Raphael, Cartes, Astrology Classics, page 192) William Lilly de benzer şeyi söyliyor, bir ilavesi ile: "Üçüncü dekanında her konuda iyi değişikliklere neden olur ve eski baskılardan rahatlama getirir." (An Easie and Familiar Method whereby to Judge the effects depending on Eclipses, William Lilly, London, page 25-26). Bu daha da güzel bir yorum. "iyi değişikliklere sebep olur" ve "eski baskılardan rahatlama getirir" sözlerine özellikle dikkat çekmek isterim.

Tutulma esnasında hem Ay hem de Güneş’in Uranüs ile üçgen açısı var. Bu açılar, hayatımızda önemli değişiklikler yapmak açısından çok uygun bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor! Tutulma yeniliklere ve değişikliklere ortam sağlıyor.

Tutulma Kova burcunda olduğuna göre, bu tutulmanın en çok etkileyeceği ülkeler Kova burcu kapsamına giren ülkeler olacaktır. Birkaç örnek vermek gerekirse: Mısır, Rusya, Polonya, İsveç, Litvanya’yı söyleyebiliriz. Arabistan da Kova burcu kapsamındadır. Daha fazla bilgi için Burçlar Hakkında Her Şey kitabımıza bakılabilir. http://kitap.radikal.com.tr/kitap/astroloji/burclar-hakkinda-her-sey-392102

Dediğimiz gibi, tutulmanın Kova burcunda gerçekleşecek olması, içinde Rusya’nın da yer aldığı bazı ülkelere dikkat çekiyor. Ama en çok Rusya diyebiliriz, çünkü Moskova’ya göre çizdirdiğimiz astroloji haritasında Güneş tam Tepe Noktasında! Rusya ile ilişkilerimizin hızlandığı bu dönemde, bu tutulmanın Rusya’yı ilgilendiriyor olması önemli tabii ki. Rusya’nın gücünü ortaya koyacağı, kendini güçlü ifade edeceği bir zaman dilimindeyiz diyebiliriz.

Ankara için çizdirilmiş astroloji haritasında da Güneş güçlü konumda, yönetici pozisyonu tutan kişilerin elini güçlendiriyor. Görünür ve dikkat çekecek pozisyonda olacaklarını gösteriyor. Haritanın 11. Evinde Başak burcunda çok sayıda gezegen var. Burcun yöneticisi Merkür de burada. Bu yerleşim, bazı müttefiklerimizden güçlü destekler alacağımızı, Meclis’ten etkin kararlar çıkacağını, dış kontaklarımız veya içinde bulunduğumuz lobilerin avantaj sağlayacağı bir dönemde olacağımızı düşündürüyor. Bir taraftan zorlu etkiler devam ederken, bir taraftan da destekleniyor olacağız. 11. Evdeki bu toplaşma, ülkemizdeki birlik ev derneklerin bazı katkıları, iyi organize olup, bu dönemde fayda sağlayacağını da düşündürüyor. Hayırlısı diyelim!

Tutulma esnasında Ay 4. Eve düşüyor. Demektir ki her ne kadar dışa dönük olmamız gereken, hızlı bir şekilde dış dünya ile ilişkilerimizi düzenlememiz gereken bir sürece doğru ilerlesek de, iç atmosfer çok önemli olacak önümüzdeki süreçte bizim için. Zayıf karnımız da işte burada!

Mars-Satürn ikilisinin haritanın 2. Evine denk düşüyor olması, halkın finansal anlamda zorlanmaya devam edeceğini gösteriyor. 

Tutulma esnasında Ay-Jüpiter-Uranüs gezegenleri arasında YOD açı kalıbı oluşuyor. Kaderin Parmağı olarak da tanımlanan bu açı kalıbı, önüne geçilmeyen kadersel gelişmelere işaret eder. Ama aynı zamanda bazı ikilemler de taşır bünyesinde. YOD açı kalıbının odak noktasında bulunan Jüpiter, değişikliklere ve yeniliklere açık olduğumuz bu süreçte (Ay-Uranüs altmışlığı) hayatta inandığımız değerlerle, hayata bakışımızla yapmak istediğimiz değişiklikleri veya kalkışacağımız yenilikleri birbirine bağlamakta zorlanacağımızı gösteriyor. Jüpiter Alkaid isimli yıldızla birleşiyor.

25 derece Başak’a izdüşen Alkaid liderlikle ilgili bir yıldızdır. Savaş ve barışla ilgili konularda keskin kararlar alan bir lideri temsil eder. Savaşı önleyen bir tarafı da vardır aslında. Çin'de savaşı önleyen milli kahraman olarak anılıyor. Yaratıcılık, güç kazanma, hükümetle ilgili işlerde düşmana karşı başarı, iyi şans anlamına gelir. Riskli tarafında fanatizm ve zalimlik vardır. Facialarla da ilişkilendirilen bir yönü olduğu söylenir. Hiroşima faciasında Jüpiter Alkaid ile kavuşumdaydı. Vietnam savaşında da Uranüs bu yıldızya birlikteydi. Jüpiter inançlarla ve abartılı kullanımında dini fanatizm ile alakalıdır. Bu kavuşum, liderlik yeteneğini ortaya koyması gerekecek, riskli ve keskin kararlar alacak liderlere işaret edebilir. Ya da inançları ve idealleri ardında giden fanatik kişilerin risk yaratacağı  facialar, nükleer risklerle ilgili bir süreci işaret ediyor olabilir.

Tutulmanın yöneticisi Satürn Yay burcunda ve Antares ile birleşiyor. Klasik kaynaklatrdan, özellikle de William Lilly'den derlemeler yapan İngiliz astrolog Deborah Houlding’e göre Satürn yönetimindeki tutulmalar soğuk hasarı, uzun süren hastalıklar, sefalet, tutuklanma, korku, ölüm (özellikle yaşlılarda), kötülükler, haset ve sıkıcı davaları gösterir. Soğuğa, sise, dona ve karanlık havaya; denizde fırtına ve hasara; nehirlerde taşma ve kirliliğe; ekinlerin kaybına ve az olmasına ve doğada genel çürümeye neden olur. Houlding’in klasik kaynaklara dayanarak derlediği bilgilere göre Kova burcunda tutulmalar sel, büyük baş hayvanların zarar görmesini, halkın dert çekmesini, hoşnutsuzluk ve yas getirir. Eski binalar yıkılır ya da hasar görür, hırsızlık ve depremler artar ve Kilisede inatçı anlaşmazlıklar ortaya çıkar. (Arabistan ve Etiyopya bu burçla ilişkilendirilir). 

Hafta sonunda sözlere dikkat!

Cuma günü kesinleşecek Merkür-Kiron karşıtlığı, hafta sonunda sözlerimize dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor. Yeterince doğru anlaşılmayabiliriz. İyi bir şey söyledik zannederken, ummadığımız bir şekilde kırıcı olabiliriz. Bu açının zorlayıcı etkileri Cumartesi günü de çok belirgin. Hafta sonuna girerken başka stresli açılar da var, bu yüzden özellikle Cuma ve Cumartesi günleri dikkatli olmak gerekiyor. Pazar günü nispeten daha rahat bir enerji akışı var.

Haftanın günlere göre değerlendirmesine gelirsek…

Pazartesi günü boyunca Oğlak burcunda ilerleyen Ay’ın Oğlak burcundaki Plüton ile kavuşumu ve Başak burcundaki gezegen toplaşmasıyla uyumlu açıları var. Dolayısıyla hayatımızda dönüşüm yaratacak, bizi güçlendirecek, yeniden yapılandıracak pek çok iş ve girişim açısından bugünü değerlendirebiliriz! Ay-Venüs üçgen açısının etkili olduğu sabah saatleri aşk ve ilişkilerden yana şanslıyız, değerlendirebiliriz! Giyim kuşam alışverişleri, dekorasyon ve düzenleme işleri, ekme biçme işleri, sanatsal konularda, estetik ve güzellikle ilgili girişimler açısından hayli verimli sabah saatlerindeyiz. Ay-Plüton kavuşumunun etkili olduğu öğle saatleri civarında girişeceğimiz işlerde daha güçlü etki yaratabiliriz. Ay-Merkür üçgeninin etkili olduğu akşam saatleri ve sonrasını konuşmak, yazmak, duyurular ve toplantılar yapmak, ticari işlere, alım satım işlerine, anlaşmalara ve alışverişlere girişmek için kullanabiliriz.

Salı gününe başlarken henüz Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Dengesizliği ve aniden değişimleri ifade eden Ay-Uranüs karesi gece yarısını takip eden saatlerde etkili, ama sabaha karşı saatlerde Ay-Jüpiter üçgeninin iyicil ve dengeli enerjisiyle güne başlıyoruz. Bu açının kesinleştiği 05:44 sonrasında başka temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor. Fakat güne başlarken henüz bu olumlu açının etkisi devam ediyor. Ay’ın boşlukta ilerlediği sabah saatlerinin ardından, Kova burcuna geçişi ve şartların belirginlik, kararlılık kazanması 14:52’yi buluyor. Yani günün ilk yarısında girişeceğimiz işler boşa çıkabilir, boşa kürek sallayabiliriz. Ama öğleden sonraki saatleri kullanırsak, netleşmek ve bir yere sabitlenmek daha kolay olacak. Gecenin ilerleyen saatlerinde etkili olacak Ay-Mars altmışlığı, güç ve eforumuzu arttırıyor. Cesaret isteyen entelektüel ve eğitsel girişimler, yazışmalar, duyurular açısından değerlendirebiliriz. Gün boyunca etkin olan ve gece saatlerinde kesinleşen Güneş-Uranüs üçgeni (23:23), yeni ve yaratıcı projeleri ortaya koymak, başlatmak açısından güzel bir fırsat sunuyor. Rahat bir akış ve hızlı gelişmeler yakalamayı ifade eden bu uyumlu açı Çarşamba akşamına kadar çok etkili. Değerlendirebiliriz!

Çarşamba günü boyunca Ay Kova burcunda seyrediyor. Toplumsal ve insani konuların vurgu kazanacağı bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde etkinleşen Ay-Satürn altmışlığı, sağlam ve kalıcı adımlar atmak istediğimiz girişimlerimiz açısından değerlendirilebilir. Bizden olgun, tecrübeli kişilerden tavsiye veya destek alabiliriz. İnşa amaçlı işlere, topraklarla ilgili işlere, tarım ve ziraatla ilgili işlere girişebiliriz. Güneş-Uranüs üçgeninin yeni ve yaratıcı projeleri ortaya koymak, başlatmak açısından güzel bir fırsat sunan, rahat bir akış ve hızlı gelişmeler yakalamayı ifade eden uyumlu açısı bu akşam saatlerine kadar halen etkili! Venüs-Plüton üçgeninin olumlu etkilerini de yoğun olarak hissettiğimiz bir gündeyiz. Yarın kesinleşecek bu uyumlu açı, ilişkilerimizin güçleneceği bir günde olduğumuzu gösteriyor. Tabii bunu kullanmak, aktif olmak gerekiyor. Bu iki gezegen arasındaki uyumlu üçgen açılar, sonuca gitmekte zorlanmayacağımızı, karşımızdaki kişileri üzerinde etkili olma şansımızın yüksek olduğunu gösterir.

Perşembe gününün büyük çoğunluğunda Kova burcunda ilerleyen Ay, sabah saatlerinde değişim gezegeni Uranüs ile uyumlu altmış derecelik açıya ilerliyor. Değişimler yaratmak, en azından buna ciddi bir biçimde niyetlenmek açısından harika bir zaman dilimine girmiş bulunuyoruz! Özellikle de Ay-Güneş karşıtlığının kesinleşmesinden hemen önceki sabah saatlerini kullanabiliriz! 12:26’da Ay-Güneş karşıtlığı kesinleşiyor. Bu anı esas aldığımız tutulma haritasını ve değerlendirmelerimi yazımın giriş bölümünde okuyabilirsiniz. Bu karşıtlığın ardından başka temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor. Ta ki Balık burcuna geçiş yapacağı 19:34’e kadar! Aradaki zaman diliminde girişeceğimiz işerde beklediğimiz gelişmeleri yakalamakta zorlanabiliriz.

Cuma günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Şartların değişken geliştiği bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde Ay-Mars karesi ve ardından da Ay-Satürn karesi etkinleşiyor. Dolayısıyla kritik bir zaman dilimindeyiz, dikkat! Ay’ın Mars-Satürn kavuşumunu tetiklediği günlerde sert etkileşimlere, şiddete, kazalara, engellenmelere açık olabiliriz. Bu kavuşumun ardından Ay, Neptün kavuşumuna ilerliyor. Duygusal türbülanslar ve kararsızlıklar öğle saatlerinde de devrede olacağa benzer. Şuursuzca peşinden gittiğimiz kimseler veya idealler yüzünden başımız ağrıyabilir. Farkındalığımızı devreye sokmamızın ve aklımızı kullanmamızın zamanı! Akşam saatlerine doğru bu enerji biraz daha yatışıyor. Ay-Plüton altmışlığının etkin olduğu akşam saatlerinde dengemizi sağlamamız daha kolay olacak. Ama gece saatlerinde etkinleşecek Ay-Venüs karşıtlığı, dengesiz enerjiyi tekrar devreye sokuyor. Özel ilişkiler açısından dikkatli olmamız gereken bir gecedeyiz!

Cumartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay Balık burcunda ilerliyor. Hayli türbülanslı bir gündeyiz. Gerek sosyal, gerekse özel ilişkilerde dengesizliklere açığız. Ay’ın Kiron ile kavuşup, Merkür’e karşıt açıda olduğu sabah öğle saatleri arasında sözlü yaralanmalara açık olacağız. Sözlerimize de dikkat etmemizde fayda var bu saatlerde. Ticari konularda, anlaşmak el sıkışmak gereken işlerde, toplantılarda, hesap işlerinde dikkatli olalım. Ay-Jüpiter karşıtlığının etkili olduğu öğle sonrasındaki saatlerde abartılara, aşırılıklara eğilim gösterebiliriz. Hesabımızı bilmekte zorlanabiliriz. Boyumuzun üzerinde harcama yapabiliriz. Ya da yapamayacağımız kadarına söz vermeye kalkışabiliriz, dikkat! Bu açının kesinleştiği 15:21 sonrasında boşluğa giren Ay 22:18’de Koç burcuna geçiyor.

Pazar günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Hareketli, tempolu bir gündeyiz. Ay-Mars üçgeninin etkin olduğu sabah saatlerini spor, yürüyüş gibi enerjimizin fazlasını atacağımız aktivitelerle değerlendirebiliriz. Cesaret ve kararlılık gerektiren işlerimizi aktif edebiliriz. Ay-Satürn üçgeninin etkin olduğu öğle saatleri civarında sağlam ve kalıcı işler yapabiliriz. Olgun, tecrübeli kişilerden fayda ve destek görebiliriz. Bu enerji öğle saatlerinde devam ederken, akşam saatlerine doğru Ay-Plüton karesinin hırpalayıcı enerjisi devreye giriyor, dikkat! Tehlikeli ve riskli işlerden ve stresli ortamlardan uzak durmamızda fayda var!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI

12 Ağustos 2016, Cuma

AstroArt Astroloji Okulu, Caddebostan 

11.08.2016

Designed by Ongunsoft