Öner Döşer

15 Ağustos Haftası

Bu sayfa 6703 kişi tarafından ziyaret edildi.

17 Ağustos Çarşamba ve Perşembe günlerinde Ay gökyüzünde bir müddettir oluşan Mars-Satürn-Uranüs-Plüton arasındaki Büyük Kare açı kalıbını tetikliyor ve maksimum kuzey deklinasyonunda etkin durumda olan Mars, 1 Temmuz 2011’de 9 derece Yengeç’te gerçekleşen güneş tutulması derecesini tetikliyor. Haftanın en gergin etkileri bu iki güne odaklanıyor. İnsan ilişkilerinde huzursuzluklar, doğa olaylarında artışlar ve etkin doğal afetler, sular ve denizlerle ilgili sorunlar, yangınlar gibi olaylar söz konusu olabilir. Hafta sonunda Venüs-Neptün karşıtlığı da etkinleşiyor ve ilişkilerde hayal kırıklığı, çözülme ve yön değişikliği yaratacak durumları aktif ediyor, dikkat!

 

Pazartesi günü boyunca Ay Balık burcunda hareket ediyor. Duygusal temaların, kabulleniş duygusunun ve fedakarlık temasının öne çıkacağı, duyguların rahat akacağı bir gündeyiz. Sabah saatlerinde etkin olacak Ay-Mars altmışlığı, güçlü duygusal destekler alabileceğimiz, duygularımızı etkin bir şekilde yansıtabileceğimiz saatlerde olacağımızı gösteriyor. Girişeceğimiz işlerde sezgilerimizi izleyerek başarılı olabiliriz. Sabahın ilerleyen saatlerinde Ay-Jüpiter altmışlığının olumlu ve iyimserlik yaratan etkileri bizimle olacak. Maddi ve manevi bakımdan destek almaya yakın olacağımız, güzel şans ve fırsatlar elde etmeye açık olacağımız bu saatleri değerlendirebiliriz. Ay-Jüpiter arasında irtibatlar olduğu zamanlar her türlü yeni risklere girişmek, asil ve etkin kişilerle veya işinde usta ve profesyonel kişilerle görüşmek, dava ve önemli işlere başlamak açısından uygundur. 11:22’de Ay boşluğa giriyor. Bu saat sonrasında girişeceğimiz işlerden kalıcı ve somut sonuç almakta zorlanabiliriz. Ama bu hiçbir şey yapmayacağız anlamına gelmiyor. Bağlayıcı ve sonuç beklediğimiz projelerin dışındaki işlerimizi devam ettirebiliriz.

 

Salı günü boyunca Ay Balık burcunda ve boşlukta ilerleyecek. Gün boyunca acil sonuç almak istediğimiz işlerden beklediğimiz kadar hızlı geri dönüş alamayabiliriz. Ay boşlukta iken girişilen işlerin sonucunun nereye varacağı ve ne zaman sonuçlanacağını kestirmek zordur. Merkür gerilemesini de işin içine katarsak, mesuliyet getirici durumlardan veya sonuçlarından mesul olacağımız önemli girişimlerden uzak kalmamızın isabetli olacağını söyleyebiliriz. Çalışmayan kişiler açısından gezip tozmak, sosyal çevredeki insanlarla sosyalleşmek için de güzel bir gün. Güneş-Venüs kavuşumu da bu türde keyifli zamanlar için biçilmiş kaftan. Aşk ve ilişkilerin çok önem taşıyacağı bir gündeyiz. Romantizm ön plana çıkacak. Ama Ay boşlukta iken evlilik veya uzun süreli birliktelik için kararlar almak ne denli beklenen sonucu sağlayabilir, tartışılır tabii…

 

Çarşamba 03:02’de Ay Koç burcuna geçiyor. Hareketli ve hararetli bir gün bizi bekliyor. Sabah erken saatlerde etkin olmaya başlayacak Ay-Uranüs kavuşumu, ani ve beklenmedik gelişmelere çok açık bir günde olacağımızı gösteriyor. Elektrikli ve gergin etkiler, keskin duygular, öfke parlamaları, kıran kırana rekabet Koç burcundaki Ay-Uranüs kavuşumu için öngörebileceğimiz etkilerden bazıları. Öğle saatlerinde Ay-Plüton karesinin duygusal anlamda patlayıcı, hırpalayan, başkalarıyla agresyona iten, tehlikeli ve riskli durumlara açık bırakan etkileri de devreye giriyor. Akşam saatlerinde ise Ay-Mars karesinin kavga ve çekişmeye, rekabete maruz bırakan gergin etkileri aktifleşiyor. Kazalara ve sakarlıklara çok açık olacağımız, düşüncesizce ve aceleci bir şekilde girişeceğimiz işlerden zarar görebileceğimiz bir gündeyiz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Venüs-Güneş kavuşumu, Aslan burcunun kendine güvenli, cesur ve yürekli, cömert ve alicenap yönlerini de aktif edecek. Kendimizi güvenli ve cesurane ifade edebileceğimiz bir gündeyiz.

 

Perşembe günü boyunca Koç burcunda ilerleyecek olan Ay, duygularımızı net bir şekilde ifade etme güdüsünde olacağımız, yeni girişimlere heves ve heyecanla yaklaşacağımız bir günde olduğumuzu gösteriyor. Direkt ve atılgan tavır takınırken, dengeyi ve ölçüyü iyi ayarlamamızda fayda var. Sabah erken saatlerde etkin olacak Ay-Satürn karşıtlığı, duygusal anlamda depresiflik hissine neden olabilir. Günün ilk kısmında rahat ilerleyemeyebilir, zorluklar ve engellenmelerle karşılaşabiliriz. Günün ikinci yarısında ise, girişimlerimizden daha hızlı geri dönüşler alabileceğimiz, iyimser ve pozitif etkenlerin öne çıkacağı saatlerde olacağız. Akşam saatlerinde etkin olacak Ay-Merkür üçgeni, iletişimsel anlamda daha rahat olacağımızı gösteriyor. Tabii Merkür’ün geri harekette oluşunu da hesaba katmalı, önemli iş, karar ve girişimlerde kontrollü ve detaylara hakim olmaya çalışarak adımlar atmalıyız. Gün boyunca etkin olacak Mars-Jüpiter altmışlığı, efor ve gücümüzü yüksek seviyelerde hissedeceğimiz, aktif ve dinamik bir günde olacağımızı gösteriyor. Güç, efor ve cesaret gerektiren işleri bugüne denk getirebiliriz.

 

Cuma gününün büyük çoğunluğunda Ay Koç burcunda hareket ediyor. Kendi isteklerimize odaklanacağımız, egomuzun belirgin bir şekilde öne çıkacağı, yaşam sevincimizin yüksek olduğu bir gündeyiz. Sabah saatlerinde özel ve sosyal ilişkilere yönelik çok olumlu ve dengeleyici etkiler söz konusu. Haftanın belki de en akıcı ve iyi kullanılabilirse, belirgin başarılara imkan sağlayabilecek günündeyiz. Sabah erken saatlerde Ay-Güneş arasında üçgen açı oluşuyor ve bütün girişimlerimizde destekleyici etkiler devreye giriyor. Önemli kişilerle görüşmeler yapmak, mesafe kaydetmek istediğimiz işlere yönelmek adına güzel saatlerdeyiz. Hemen ardından devreye girecek Ay-Venüs üçgeni sayesinde olumlu etkiler daha da artacak. Aşktan yana şanslı olduğumuz, giyim-kuşam ve estetik-güzellikle alakalı konularda olumlu etkilerin hakim olacağı saatlerdeyiz. Öğle saatlerinde Ay-Neptün altmışlığının özveri ve romantizm temalarını vurgulayan, sanatsal ve artistik konularda ve ruhsal konularda olumlu etkilerin hakim olacağı saatlerdeyiz. 14.50’de kısa bir süre için boşluğa girecek olan Ay, 15:37’de Boğa burcuna geçecek. Bu geçişten sonraki saatlerde şartları stabile etmek, somutlaştırmak, pratik hale getirmek daha mümkün olacak. Akşam saatlerine daha huzurlu giriyoruz.

Cumartesi günü boyunca Boğa burcunda hareket edecek olan Ay, maddi güvence ve sağlamcılık arzusunu arttırıyor. Genel olarak da bunu sağlayabileceğimiz bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde henüz Ay-Plüton üçgeninin duygusal anlamda destekleşmeye ve birlikte güçlü hareket etmeye imkan sağlayan olumlu etkileri devrede olacak. Ardından, öğle saatlerine doğru Ay-Jüpiter kavuşumunun şans ve fırsatlara açık enerjisi etkinleşiyor. Bu saatlerde yapacağımız iş ve girişimlerde olumlu sonuç alma şansımız oldukça yüksek. İyimserlik ve kendine güven de artıyor. Öğle sonrasındaki saatlerde Ay-Mars altmışlığının olumlu etkileri devreye giriyor. Efor ve güç gerektirecek işlere girişmek, spor yapmak adına olumlu etkiler hakim. Enerjimizi dengeli ve yapıcı kullanabileceğimiz saatlerdeyiz. Olumlu enerji akşam saatlerinde de devrede olacak.

Pazar günü boyunca Ay Boğa burcunda hareket ediyor. Bir gün öncesi kadar rahat akışlar mevcut değil bugün. Sabah saatlerinde Ay-Merkür karesinin iletişimsel sorunlara ve zorlanmalara sebep olabilecek gergin etkisi devrede olacak. Sözlerimize ve tavırlarımıza dikkat etmemiz gereken saatlerdeyiz. Fikirlerimizi kabul ettirmekte zorlanabiliriz. Gün boyunca bu etki zayıflayarak da olsa devam ediyor. Akşam saatlerinde ise Ay-Güneş karesinin özel ve sosyal ilişkilerde türbülanslara sebep olabilecek gergin etkileri devreye giriyor. Karşı cinsle, ebeveynlerimizle ve hayatımızda önemli-etkin rol oynayan kişilerle gerginlikler yaşamamak adına daha dikkatli davranmamızda fayda var. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Neptün karşıtlığı, ilişkilerde hayal kırıklıklarına, yanılgılara, aldanma ve aldatmalara açık bir süreçte olduğumuzu gösteriyor. Aradığımızı bulmakta, mevcut ilişkilerimizden tatmin bulmakta zorlanabiliriz. Öte yandan, ilişkilerimizde önemli fedakarlıklar, tevazu ve anlayış da gerekiyor.

 

Keyifli, huzurlu ve sağlıklı bir hafta dileğiyle…

Haftanın burçlara göre değerlendirmeleri için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz…

http://www.uzmantv.com/kategori/astroloji/haftalik-yorum

Öner DÖŞER

14 Ağustos 2011, Pazar

Ayvalık

 

Güneşmerkezli Bakış

 

Güneşmerkezli bakışla önemli bir gezegen dizilimi yaşayacağımız bir haftadayız. Birbirlerine yakın açılarla seyreden Merkür-Venüs-Dünya dizilimi 16 ve 17 Ağustos günlerinde iyice etkinleşiyor. Geçen haftaki yazımda belirttiğim gibi, insan ilişkilerinde gerginliğin yüksek olacağı zamanlardayız. Bu yüzden, mümkün olduğunca toleranslı ve esnek olmalı, şartları zorlamamalıyız. Kopuşlara sebep olabiliriz. Öte yandan, doğal afetler bakımından en kritik tarihlerde olduğumuzu söyleyebiliriz. Dünya genelinde etkin ve şiddetli doğal afetler olabilir (deprem, volkan aktivitesi, sel baskınları, kasırgalar vs), terör artış gösterebilir, insan ilişkilerinde gerginlikler, iletişimsel sorunlar yaşanabilir, uluslar arası alanda, iç ve dış politikada gerginlikler yaşanabilir. Dünyamerkezli bakışla, 1 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşmiş olan güneş tutulmasının Mars tarafından tetikleneceği tarihler de bununla çakışıyor (16-18 Ağustos). Diğer taraftan, zihnin artistik tasarım ve dizayn, yaratıcı fikirler ve buluşlara çok açık olacağı günlerdeyiz. Her zamankinden daha hızlı çalışacak zihnimizi iyi kullanabiliriz.

 

Bu arada ilginç bir not: 13 Ağustos itibariyle güneş lekesi sayısı “0”a düştü. 2011 yılında “0” güneş lekesi olan ikinci günü yaşamış olduk böylelikle.

 

Geçtiğimiz Haftadan Bazı Haber Başlıkları

 

M-SINIFI GÜNEŞ PATLAMASI

 

8 Ağustos 2011 tarihinde yeni bir güneş alevlenmesi daha oldu. Bu kez patlamanın ardından Koronal Kütle Fışkırması (CME) olmadı. Önceki CME’lerden biri Dünya’ya vardı ve G-4 kategorisinde jeomanyetik fırtınaya sebep oldu. Kuzey bölgelerinde auroralar görüldü.

 

www.spaceweather.com  

 

DÜNYADA KARA PAZARTESİ

 

ABD’nin notunu düşüren S&P’nin genel müdürü ana etkenin siyaset olduğunu vurgu yaptı. Obama’nın danışmanı da not indiriminden Çay Partisi’ni sorumlu tuttu. Kaos pahalıya patladı. Tüm dünya borsaları yüzde 5’lere varan ölçülerde düştü. TIME? Dergisi kapağına yüzü 1 doların üstünde yer alan ABD’nin ilk Başkanı Washington’ın gözü morarmış fotoğrafını koydu. Borsada kan kaybı durmuyor!

 

http://ekonomi.milliyet.com.tr/cay-partisi-dunyayi-morartti/ekonomi/ekonomidetay/09.08.2011/1424380/default.htm

 

http://ekonomi.haberturk.com/finans-borsa/haber/656408-borsada-kan-kaybi-durmuyor

 

 

SON BEŞ YILIN EN BÜYÜK GÜNEŞ PATLAMASI (X-SINIFI)

 

NASA, 2006 yılı Aralık ayından bu yana ölçülen en önemli patlamanın, Güneş’in Dünya’ya bakan tarafında meydana gelmediğini, bu yüzden açığa çıkan enerjinin yeryüzü üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını bildirdi. Açığa çıkan inanılmaz boyuttaki radyasyon boşalmasının Dünya atmosferini geçip insanlığa zarar vermeyeceği, ancak uydu ve iletişim sistemlerinde küçük çapta aksaklıklar yaşanabileceği belirtildi. Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA)’nın Colorado eyaletindeki Uzay Hava Tahmin Merkezi’nden Joe Kunches, Asya kıtasında kısa dalga radyo sorunları yaşandığını, ancak bunların önemli derecede olmadığını kaydetti. Sessiz bir sürecin ardından daha aktif bir döneme giren Güneş’te, önümüzdeki 3 yıl boyunca çok sayıda büyük patlama olması bekleniyor.

 

http://www.kamupersonel.com/son-dakika/08/10/2011/son-bes-yilin-en-buyuk-gunes-patlamasi.html

 

9 AĞUSTOS 2011 ETKİN GÜNEŞ PATLAMASININ ARDINDAN

Earthquakes list August 9, 2011

Very dangerous : CHINA (border with Myanmar)

Earthquakes list August 10, 2011

Very dangerous : PAKISTAN
Not dangerous : Japan (aftershocks), Argentina, Central Mid Atlantic Ridge, Kermadec Islands, Tonga, Solomon Islands

Earthquakes list August 11, 2011

Very dangerous : CHINA (Xinjiang)
Moderately dangerous : KYRGYZSTAN, CHINA, IRAN
Not dangerous : Tonga, Solomon Islands, Bolivia, Fiji Islands, Ascension Island Region, Philippines, Japan (aftershocks), Indonesia (Sumatra), Indonesia (Java), Nicaragua, Canada

Bilgi: http://earthquake-report.com/

 

  

MADEN OCAĞINDA GÖÇÜK

 

Zonguldak'ta meydana gelen göçükte bir işçi hayatını kaybetti

13 Ağustos 2011 Cumartesi, 21:55:10

 

http://www.haberturk.com/yasam/haber/658725-maden-ocaginda-gocuk

 

 

MARMARİS’TE ORMAN YANGINI

 

Marmaris'te çıkan orman yangını yerleşim alanlarını tehdit ediyor. Tahliye başladı...

13 Ağustos 2011 Cumartesi, 17:50:54

 

http://www.haberturk.com/yasam/haber/658716-marmariste-orman-yangini

 

 

14.08.2011

Designed by Ongunsoft