Öner Döşer

16 Mayıs Haftası

Bu sayfa 5430 kişi tarafından ziyaret edildi.

Önemli zamanlardan geçtiğimiz su götürmez bir gerçek. Son dönemlerde gazete ve dergilerde, internette sıkça yer alan gezegen dizilimleri hakkında daha önceki yazılarımda bilgiler vermiştim. Ama bu konudaki endişe ve korkular o denli yoğunlaştı ki, ayrıca bir yazı hazırlamak adeta farz oldu. NO PANİK! başlığıyla yayınladığım bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilir, içinden geçiş yapmakta olduğumuz süreçle ilgili bilgi alabilirsiniz.

http://www.onerdoser.com/Y48_1_no-panik.html

Venüs ve Merkür Boğa Burcuna Geçiyor

Mars’tan sonra Venüs ve Merkür de Boğa burcuna geçiş yapıyorlar ve bu üçlünün yakın dizilimi hafta boyunca sürüyor. Pazartesi günü 01:14 itibariyle Venüs Boğa burcuna geçiş yapıyor. Bu yerleşim sayesinde ilişkilerde huzur ve güven arayışı, uzun süreli aşk ilişkileri ve maddi güvence çok öne çıkacaktır. Arkadaşlıklarda ve dostluklarda sadakat her zamankinden daha önemli olacak. Artistik ve sanatsal konularda, dekorasyon ve dizayn etme ile ilgili konularda becerilerimizi ortaya koymamızın zamanı gelmiş durumda. Kendimize yeme içme konusunda müsamahakar davranma eğilimimiz artacağından dolayı kilo almaya, tembelliğe ve üşengeçliğe eğilim gösterebiliriz, dikkat! Hemen bir saat sonrasında, 02:19’da Merkür Boğa burcuna geçiş yapıyor. Merkür bu burçta, pratik, yapıcı ve temkinli konuşma tarzına; yavaş ama kalıcı öğrenme yeteneğine işaret eder. Merkür’ün Boğa burcunda yer alacağı bu süreçte uzun vadeli ve kalıcı kararlar almaya yatkın olacağız. Finanssal ve ticari konularda, el becerileri ve sanatsal konularda yeteneklerimizi etkin bir şekilde ortaya koyabiliriz. Fikirlerimizde inatçı ve önyargılı olmaktan ise kaçınmalıyız.

Güneş İkizler Burcuna Geçiyor

21 Mayıs günü saat 12:22’de Güneş İkizler burcuna geçiş yapıyor. İletişim ve haberleşmenin, bilgi alışverişlerinin öne çıkacağı bir sürece giriş yapıyoruz. İkizler burcunda yerleşmiş Güneş, hayata yönelik akli bir yaklaşım sergileneceğini; zihinsel açıdan sürekli tetikte olunacağını ve öğrenmeye hevesle yaklaşılacağını gösterir. Medya ve tüm iletişim kaynaklarının çok aktif kullanılacağı, bazı zamanlarda asılsız haberlerin de dikkat çekeceği bir dönemdeyiz.

HAFTANIN GENEL DEĞERLENDİRMESİ

Pazartesi günü boyunca Ay Akrep burcunda olacak. Sezgilerimizin yön bulmamızda önem taşıyacağı bir gündeyiz. Gece saatlerinde etkin olacak Ay-Mars karşıtlığının gergin etkilerinden sonra, sabah erken saatlerde Ay-Plüton altmışlığının güçlülük ve dayanıklılık sağlayıcı uyumlu açısı devreye giriyor. Güç destekleşmeleri içerisinde olacağımız sabah saatlerinde, Merkür-Venüs kavuşumu da kesinleşiyor ve ilişkilerimizde yumuşatıcı, olumlu hava esmeye başlıyor. Artistik ve sanatsal becerilerimizi, el becerilerimizi, dekorasyon ve giyim kuşam konusundaki zevkimizi çok güzel yansıtabileceğimiz bir gündeyiz. Öğle sonrasındaki saatlerden itibaren Merkür-Neptün ve Venüs-Neptün altmışlık açılarının olumlu etkilerinin de devreye girmesiyle birlikte, fedakarlık ve empati iletişimimize ve ilişkilerimize yapıcı bir nitelik kazandıracak. Duygusal konularda olumlu ilerlemeler sağlayabileceğimiz, edebi ve sanatsal konularda ilham alma ve yaratıcılığımızı ortaya koyma adına güzel enerji taşıyan bu günü iyi değerlendirmeliyiz.

Salı günü boyunca Ay Akrep burcunda hareket ediyor. Duygusal çalkantıların öne çıkabileceği, duygularımızı kontrol etmekte zorlanabileceğimiz bir gündeyiz. 14:09’da Ay-Güneş tam karşıt açıda oluyorlar ve Akrep burcunda dolunay gerçekleşiyor. Özel ve sosyal ilişkilerimize, iş ve geleceği ilgilendiren konularda çekişme ve gerginlik yaratacak durum ve kişilerden uzak kalmamızda fayda var. Akrep burcundaki dolunaylar duyguların en çalkantılı olduğu dönemlerdir. Ama bir o kadar da sezgilerin güçlü olduğu, duyguların derinleştiği, konsantrasyonun arttığı dönemlerdir. Özellikle güneş-merkezli bakıldığında, ardı ardına etkin gezegen dizilimlerinin oluşacağı dolunay sonrasındaki birkaç günlük süreçte, bizi büyük değişimlere yöneltecek ve önemli dersler almamız gerektirecek durumlar ortaya çıkabilir. Öte yandan, tutkulu bir şekilde istersek, bu isteklerimizi engelleyecek durumları daha güçlü bir şekilde aşabiliriz. Pek çok ezoterik ve ruhsal gruplar tarafından Güneş’in Boğa ve Ay’ın Akrep burcunda bulunduğu dolunaylar özellikle güçlü bulunur. Hemen dolunaydan sonra Ay’ın önünde herhangi bir açısı olmayacak ve dolayısıyla Ay 14:08 ile 20:23 arasındaki süreçte, Yay burcuna geçiş yapana kadar boşlukta ilerleyecek. Gerek dolunay sonrasında Ay’ın boşlukta kalması, gerekse dolunayın Neptün ile irtibat kuruyor olması netleşme eksikliğinden doğan belirsizliklere, kararsızlıklara yok açarken, duygusal tatminsizlik hissi de oluşturabilir. Bu yüzden dolunay günü somut sonuç bekleyeceğimiz veya büyük beklentiler içerisinde olacağımız işlere girişmememiz, bunun yerine niyet etmemiz ve hazırlık yapmamız yerinde olacaktır. Ayrıca sevgi ve destek alacağımız kişilerle birlikte olmaya özen göstermemiz, dua, ibadet, meditasyon, yoga, tefekkür ve benzeri dinginleştirici tekniklere yönelmemiz çok faydalı olacaktır. Gece saatlerinde etkinleşecek Ay-Neptün karesi de yukarıda bahsettiğimiz temaları vurgular cinsten. Bu konuda detaylı bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. http://www.onerdoser.com/Y48_1_no-panik.html

Çarşamba günü boyunca Ay Yay burcunda hareket ediyor. Hareketlilik ve değişken koşulların egemen olacağı, iyimserlik etkisinin öne çıkacağı bir gündeyiz. Özgürlük ihtiyacımız çok artacağından, mesuliyet almamız gereken konularda zorlanabiliriz. Henüz Ay-Uranüs üçgeninin etkilerinin aktif olacağı sabah saatlerinde bu hissiyatımız daha güçlü olacak. Öğle sonrasındaki saatlerde ise, Ay-Satürn altmışlığının sayesinde sorumluluk almak ve tamamlamak gereken işlerde daha kontrollü ve disiplinli ilerleyebiliriz. Felsefelere, dinsel ve ruhsal konulara ilgi göstereceğimiz, uluslar arası iş ve konularda daha hızlı ilerleyeceğimiz bir gündeyiz. Uç noktada, dogmatik, felsefi ideallere ya da dini prensiplere körü körüne kişilerden zarar görülecek durumlar doğabilir. Bilgiye, eğitime ve kişisel gelişime yönelik konularda başarı elde edebileceğimiz, kontrollü risk almak kaydıyla spekülatif konularda başarı elde edebileceğimiz bir gündeyiz.

Perşembe günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Yeniliklere açık ve toleranslı olmamız sayesinde daha kolay mesafe alacağımız bir gündeyiz. Yaptığımız işlere heyecan katabilir, iyimserlik, cesaret ve kendine güven sayesinde başarı elde edebiliriz. Öğle sonrasındaki saatlerde Ay-Jüpiter arasındaki üçgen açının olumlu etkileri devreye giriyor. Samimi ve coşkun bir şekilde istediklerimizi beyan etmemizin, yaratıcılığımızı ortaya çıkartmamızın tam zamanıdır. Ay-Jüpiter arasında uyumlu açının olduğu günler her türlü yeni risklere girişmek, asil ve etkin kişilerle görüşmek, profesyonel ve saygın kişilerle görüşmek, devletle olan işlere girişmek, parasal alışverişlere yönelmek açısından uygundur. Ayrıca manevi konularda da hızlı gelişmeler sağlamak mümkündür. 17:18’de Ay’ın boşlukta kalacağı zamana kadar yapacağımız girişimlerden çok olumlu sonuçlar elde edebiliriz. 17:18’den Ay’ın Oğlak burcuna giriş yapacağı 23:16’ya kadar boşlukta ilerleyecek olan Ay, somut ve kalıcı adımlar atmak adına pek de uygun bir süreçte olmayacağımızı gösteriyor. Gece saatlerinde etkin olacak Ay-Neptün altmışlığının olumlu etkileri sayesinde, duygularımızı daha iyi ifade edebilme şansımız artıyor. Manevi temalara ve çalışmalara yönelmek için güzel saatlerdeyiz.

Cuma günü boyunca Ay Oğlak burcunda hareket ediyor. Girişeceğimiz işleri ciddiye almak ve gereken mesuliyetleri üstlenmek sayesinde başarı elde etmemiz daha mümkün olacak. Sabahın erken saatlerine kadar etkin olan Ay-Uranüs karesi duygusal çalkantılara açık bırakırken, sabahın ilerleyen saatlerinde etkinleşecek Ay-Venüs ve Ay-Merkür üçgenlerinin olumlu etkileri sayesinde duygusal denge ve istikrarı sağlamamız daha kolay olacak. Bu açıların ardından Ay-Mars üçgeni ve Ay-Plüton kavuşumunun daha da güçlendirici, etkinleştirici etkileri devreye giriyor. Önemli ve etkin kişilerden güçlü destekler alabileceğimiz bu saatlerin ardından, akşam saatlerine doğru etkinleşecek Ay-Satürn karesi, stresli ve gergin etkilerin, blokaj ve gecikmelerin devreye gireceğini gösteriyor. Mars-Plüton üçgeni ve Merkür-Plüton üçgeninin kesinleşeceği bu ilginç günde, enerjimiz çok yüksek olacağa benzer. Düşüncelerimizi de güçlü bir şekilde ifade edebileceğimiz bu enerjik günde, dünyanın çeşitli yerlerinde doğal afetler oluşturabilecek kadar güçlü bir enerji akışı mevcut. Aklımızı iyi şeylere kullanmalıyız!

Cumartesi günü boyunca Oğlak burcunda ilerleyecek olan Ay, endişe ve depresiflikten kaçınmamız, boşta kalmayıp kendimize küçük de hedefler koymamızın daha isabetli olacağı bir günde olacağımıza işaret ediyor. 12:22’de Güneş İkizler burcuna geçiş yapıyor. İletişim ve haberleşmenin, bilgi alışverişlerinin ve özellikle de yakınlaşan Güneş-Neptün karesinin etkisiyle asparagas haberlerin dikkat çekeceği bir gündeyiz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Mars kavuşumu sayesinde, aklımız gereğinden fazla güvenlik konularına takılabilir. Hızlı düşünüp hızlı kararlar almak ve agresif konuşmak yerine, sakin ve düşünerek konuşmamız sayesinde iletişimsel agresyondan uzak kalabiliriz. Akşam saatlerinde etkinleşecek Venüs-Plüton üçgeninin olumlu etkileri sayesinde, gerek özel ve gerek sosyal ilişkilerimizde güçlendirici etkiler devrede olacak. Ay-Jüpiter karesinin etkin olacağı gece saatlerinde yeme içme konusunda abartılardan kaçınmamız yerinde olur.

Pazar günü 05:32’de Kova burcuna ilerleyecek olan Ay, yaratıcılığımızın had safhaya varacağı, insani konuların ve yardımlaşmanın öne çıkacağı bir günde olacağımızı gösteriyor. Yeni şeyler öğrenmek, sosyalleşmek, idealistçe ve yardımseverce çalışmalar yapmak için güzel bir gündeyiz. Ay-Güneş arasındaki uyumlu açı sayesinde, gerek özel ve gerekse sosyal ilişkilerimizde daha olumlu sonuçlar alabiliriz. Bilgi alışverişlerinde bulunmak, seminerler vermek, yeni şeyler öğrenmek, yazmak, iletişim kurmak adına akıcı enerjilerin hakim olacağı bir gündeyiz. Ama Güneş-Neptün karesinin en etkin olacağı sabah saatlerinde, düşünce ve görüşlerimizi ifade etmekte zorlanabiliriz, dikkat! Öte yandan, asılsız ve dedikodu yaratacak bilgiler de dikkat çekebilir. Ay-Uranüs arasındaki üçgen açının olumlu etkilerinin devreye gireceği sayesinde yaratıcılığımız çok güçlü olacak. Akşam saatlerinden sonra ise gergin açılar devreye giriyor. Ay’ın sırasıyla Venüs, Mars ve Merkür ile dik açıları olacak. Bu gergin açılar ilişkiler, iletişimsel konularda gerginliklere işaret ederken, ani ve agresif davranışlar yüzünden sakarlıklara ve kazalara da açık olacağımızı, riskli ve tehlikeli girişimlerden uzak kalmamızın yerinde olacağını gösteriyor…

Haftanın burçlara göre değerlendirmeleri için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz…

http://www.uzmantv.com/kategori/astroloji/haftalik-yorum

Öner DÖŞER

15 Mayıs 2011, Pazar

ASTROLOJİ OKULU

 

Güneşmerkezli Bakış

Güneş-merkezli bakışla etkin gezegen dizilimlerinin oluşacağı bir süreçte ilerlediğimizi görüyoruz. 12 Mayıs tarihinde yayınladığım NO PANİK! yazımdan aynen kopyalıyorum:

16 Mayıs’tan itibaren Mars-Jüpiter kavuşumunun iyice yakınlaştığını ve bu ikilinin Satürn ile karşıtlığının iyice etkinleşeceğini görüyoruz. Astrolojik tabiriyle Mars, Satürn’den aldığı ışığı (enerjiyi) Jüpiter’e iletecek. Mars-Jüpiter güneş-merkezli kavuşumu 19 Mayıs 2011 tarihinde kesinleşiyor.

17 Mayıs’taki dolunay esnasında Dünya-Venüs arasında üçgen açı oluşacak olması, barışçıl duygu ve davranışların, toplu meditasyon ve duaların etkisinin ÇOK GÜÇLÜ olacağını düşündürüyor. Böyle gergin ve stresli zamanlarda bu türde topluca girişimlerin önemine yürekten inanıyorum.

19 Mayıs’ta Güneş-Neptün karesi etkinleşiyor. Aynı tarihte Venüs-Uranüs kavuşumunun etkisi devreye giriyor.

20 Mayıs’ta Venüs-Uranüs kavuşumu kesinleşiyor ve bu kavuşumun ardından Venüs, Uranüs ile Plüton arasındaki dik açının etkisini aktifleştiriyor. Astrolojik olarak bu duruma tetikleme deniliyor.

21 Mayıs’tan itibaren Merkür, Neptün ile kavuşuma iyice yakınlaşıyor ve Dünya ile dik açıya ilerliyor. Bu tarihte Dünya Toliman yıldızıyla birleşiyor. Bu yıldız öğrenme, eğitim, tinsel gelişim ve hayat dersleriyle ilişkilendirilir. (Yermerkezli bakışla Güneş de Alcyone yıldızıyla birleşiyor. Bu yıldız Pleiades yıldız kümesine aittir, acımasız yargıyla, öngörü ve gizemli yeteneklerin yanı sıra ilahi takdirle bağdaştırılır. Astrolog Bernadette Brady’e göre Pleiades birçok kadim kültür tarafından ölümle ve ölülerin yargılanmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu konumlanma her yıl 20-21 Mayıs tarihinde oluşmaktadır internette dolaşan 21 Mayıs 2011 yargı günü iddiasıyla bir ilişkisi yoktur.)

22 Mayıs’ta Merkür’ün Neptün ile kavuşumu, Dünya ile dik açısı kesinleşiyor ve Venüs de Plüton ile dik açısını kesinleştiriyor.

SimSolar astronomi programına göre 19-21 Mayıs tarihleri arasında Jüpiter-Mars-Venüs-Merkür-Dünya birkaç derece toleransla hizalanıyorlar. Ayrıca Venüs-Uranüs-Güneş hizalanması oluşuyor.

Kısacası 16-21 Mayıs arasındaki birkaç günlük süreçte gökyüzündeki bütün gezegenlerin birbirleriyle kavuşum-karşıt-kare açılarda bulunduğunu görüyoruz. Pek çok araştırmacıya ve özellikle de gezegen dizilimlerinin güneş ve yer manyetik alanı üzerindeki etkilerini inceleyerek bu konuda öncülük etmiş bilim insanı John Nelson’a göre, güneş-merkezli bakışla çok sayıda gezegenin 0-90-180 derecelik dizilimlerde olması, güneş aktivitelerinde artışa ve-veya yer manyetik alanında türbülanslara işaret ediyor. Jeomanyetik fırtına olarak da tanımlanan etkin manyetik türbülans civarındaki tarihlerde, insan ilişkilerinde huzursuzluklar, sosyal ve kültürel çalkantılar, doğal afetlerde artış olduğu biliniyor. 

Yukarıdaki gezegensel dizilimleri özetlersek, 16-22 Mayıs 2011 tarihleri arasında etkin doğal afetlerin yaşanması olasılığı da oldukça fazla. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, doğal afetler riskinin fazla olduğu yerler: Amerika, Japonya, Yeni Zellanda, İzlanda, Çin ve en çok da Endonezya. Bu bölgelerde deprem, tsunami, zarar verici yağış ve sel basması, olumsuz hava koşulları ve kasırgalar veya özellikle de etkileri geniş kitleye yayılması muhtemel etkin volkan aktivitesi oluşabilir (Bilhassa Endonezya astroloji haritası volkan aktivitesini düşündürüyor). Ayrıca huzursuzluk ve gerginliğin tırmanması, terör ve şiddetin artması olasılığı da çok güçlü!

 

Geçtiğimiz Haftadan Dikkat Çeken Haberler

Etkin Güneş Alevlenmesi, 9 Mayıs 2011

 

http://www.youtube.com/watch?v=LmMEK04yjWY

Mısır’da Din Kavgası, 9 Mayıs 2011

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&CategoryID=81&ArticleID=1048736

İspanya'da deprem meydana geldi, 11 Mayıs 2011

http://dunya.milliyet.com.tr/ispanya-da-deprem-meydana-geldi/dunya/dunyadetay/11.05.2011/1388994/default.htm

Komşu'da kıyamet günü, 11 Mayıs 2011

 

http://dunya.milliyet.com.tr/komsu-da-kiyamet-gunu/dunya/dunyadetay/11.05.2011/1388927/default.htm

6 gezegen bir arada' paniği, 12 Mayıs 2011

http://gundem.milliyet.com.tr/-6-gezegen-bir-arada-panigi/gundem/gundemdetay/12.05.2011/1389127/default.htm

Yemen’de Gerginlik Sürüyor, 13 Mayıs 2011

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2011/05/110513_yemen.shtml

Suriye’de Protestolar Devam Ediyor, 13 Mayıs 2011

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2011/05/110513_syria_protests.shtml

Pakistan Taliban’ı İntikam Aldı

http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2011/05/110513_vid_pakistan.shtml

 

15.05.2011

Designed by Ongunsoft