Öner Döşer

16 Temmuz Haftası

Bu sayfa 7275 kişi tarafından ziyaret edildi.

Astrolojide Mars gezegeninin sert açıları agresyon ve gerginliklerin, rekabet ve çekişmelerin, şiddet ve çatışmanın, anarşi-terör ve savaşı atmosferi oluşturabilecek durumların işaretçisidir. Yüksek ısıyla, yangınlarla bağdaştırılır. Yaz sıcaklarının çok arttığı bugünlerde orman yangınlarına karşı önlemci olmalıyız mutlaka! Öte yandan sağlığımıza dikkat etmeli, vücudun savunma mekanizmasını temsil eden Mars’ın yüksek vücut ısısını ve ateşli hastalıkları, mikrobik hastalıkları da temsil ettiğini göz önüne almalıyız. Baskı altındaki bir Mars acelecilik, ajitasyon, kompulsiflik, heyecan, duygusal çatışma, agresifliktir. Güneş aktivitelerinin de etkin olduğu bir süreçteyiz ve manyetik alandaki çalkantılar da benzeri etkileri vurguluyor…

Mars’ın Plüton ve Uranüs ile kare ve karşıt açıları kesinleşiyor ve gökyüzündeki T-kare açı formu en etkin haftasına giriyor. Ay’ın Yengeç burcundan bu T-kareyi tetikleyeceği Salı ve Çarşamba günlerinde gökyüzünde bu kez T-kareden daha sıkışık açı kalıbı olan Büyük Kare formu oluşuyor. Büyük kare içinden çıkılması zor durumları, hapseden sıkışıklıkları, stresleri gösterir. Ay’ın Türkiye astrolojik haritasının yükselen burcu olan Yengeç’ten geçiş yaptığı zamanlarda halkın hassasiyetleri artıyor ve halkı-ulusu-memleketi ilgilendiren konular vurgu kazanıyor. İrade gerektiren bu süreçte gerek özel ve gerekse sosyal ilişkilerimizde sağduyu ve temkini elden bırakmamalıyız!   

Mars-Plüton karesi 17 Temmuz Salı günü kesinleşiyor. Bu ikili şiddet ve gerginliğin en önde gelen temsilcileridir. Mars bireysel anlamda çatışmayı temsil ederken, Mars’ın üst oktavı olan Plüton kitlesel çatışma göstergesidir. Mars-Plüton gergin açılarının etkin olduğu zamanlarda ulusal ve uluslar arası gerginlikler tırmanır. Güç çekişmeleri artar. Rekabet kızışır, hatta her ne pahasına olursa olsun kazanma güdüsü tetiklendiğinden, belden aşağı vurma, güç ve başarı için her türlü kozu kullanma eğilimi artar. Bu açının etkin olduğu zamanlarda şiddete yönelik etkiler ve sadist eğilimler, psikopati, obsesif-kompulsiflik, manik-depresiflik gibi psikolojik bozukluklar ortaya çıkabiliyor. 

Mars-Uranüs karşıtlığı 19 Temmuz Perşembe günü kesinleşiyor. Bu ikilinin gergin açılarında her türlü beklenmedik ve sıra dışı gelişmelere açık oluruz. Olaylar beklenenin ötesinde hızlı ve farklı gelişebilir. Daha önce belirginleşmemiş, kesinleşmemiş durumlar ortaya çıkabilir. Mars-Uranüs sert açılarında acelecilik ve agresyon had safhadadır. Sinirlilik hali belirginleşir. Öfke patlamaları görülür. Tansiyon iniş çıkışları vardır. Bu açının etkin olduğu zamanlarda acelecilik, hırçınlık, ruh halinde ciddi dalgalanmalar, nevrotizm, psikopati gibi psikolojik bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Diğer taraftan, bu gergin açıların yeni şeyleri, icatları, keşifleri de ortaya çıkaran; idrak ve algıyı yükselten bir yönü vardır. Stres ve travmaların yarattığı ani farkındalıklar yaşayabilir, daha evvelce fark etmediğimiz şeylerin hızlı bir şekilde farkına varabiliriz.

19 Temmuz Perşembe sabahı 07:24’te 26 derece Yengeç burcunda yeniay gerçekleşiyor. Yeniaylar yeni adımları ve başlangıçları işaret eder. Yengeç burcu ailevi konuları, ev ve yerleşim, gayrimenkul alışverişleri, yeme içme konuları, denizler ve likit şeylerle ilgili konuları temsil eder. Bu alanlarda yeni adımlar görülebilir. Pek tabii ki Merkür gerilemesini göz ardı etmemek, detaylara dikkatli odaklanmak gerekir. Ayrıca Yeniay esnasında Ay-Güneş derecesi 23 derece Terazi’de bulunan Satürn ile kare açı yapıyor ve adım atacağımız konuların çok da hızlı ve dört başı mahmur gelişmeyeceğini gösteriyor.

Dünya astrolojisi gözünden bakarsak: depremlerin en sık görüldüğü zamanlar yeniay zamanlarıdır. Mars-Uranüs-Plüton T-kare açı kalıbının etkin olduğu ve güneş aktivitelerinin de yoğun olduğu bir haftada olduğumuza göre, dünya genelinde doğal afetlerde artış tahmini yapılabilir.

Özetle, haftanın ilk yarısında çok etkili olan ama etkisi haftanın tamamına yayılan bu etkiler şartları gereğinden fazla zorlama, baskı yapma ve stres yaratma eğilimimizi tetikliyor. Buna karşı uyanık olalım ve unutmayalım: gezegenler, Ay ve Güneş eğilimlerimizi tetikler, ama irademiz onların etkilerinin üzerindedir!

Haftanın ikinci yarısında ise daha ziyade yapıcı etkiler ön plana çıkıyor. Pazar günü kesinleşecek Jüpiter-Uranüs altmışlığı yepyeni bilgiler alma, keşif ve icatlar gibi temalara vurgu yapıyor. Yaratıcılığımızı çok sayıda insana, hatta belki de geniş kitlelere yayabileceğimiz düşüncelerimizi tetikleyecek; inançlarımızı bütünleştirme ve doğru yönelimler kazanma adına olumlu etkiler taşıyan bu güzel açı aydınlanma potansiyeli taşıyor. Yine Pazar günü kesinleşecek Merkür-Mars altmışlığı fikir ve görüşlerimizi ortaya koyabilecek efor ve enerjiye sahip olacağımızı, agresyon yaratmadan ve doğru bir şekilde kendimizi ifade edebileceğimizi gösteriyor.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Hızlı bilgi akışı ve iletişim iyice vurgu kazanıyor. Esnek ve toleranslı olursak, şartlara kolay adapte olabilirsek, bilgi ve iletişimi doğru kullanabilirsek başarılı olabiliriz. Öğle öncesindeki saatlerde etkin olacak Ay-Satürn üçgeni arzu ettiğimiz sağlamlığı sağlayabileceğimizi gösteriyor. Ama Ay’ın boşluğa gireceği 13.57 sonrasındaki saatler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ay'ın boşlukta olması, içinde ilerlediği burçtan çıkana kadar önünde temel açı yapacağı gezegen olmaması durumudur. Açılar olayların ne yönde gelişeceğini belirttiğinden, açı olmaması, olayların ne yönde gelişeceğinin belli olmaması, belirsizlik anlamına gelir. Bu yüzden Ay'ın boşlukta olduğu zamanlarda somut ve kalıcı işler için girişim yapılması önerilmez. Ama günlük iş ve aktivitelerimizi devam ettirmemiz açısından değil, yeni girişimler ve alınacak kararlar açısından bu böyledir. Ay boşlukta iken hiçbir şey yapmayalım anlamına gelmez.

Salı günü 03:32’de Yengeç burcuna geçecek olan Ay duygularımızın öne çıkacağı, başkalarıyla duygudaşlık ve yardımlaşma gerektiren bir günde olacağımızı gösteriyor. Başarıya giden yolda iç sesimize kulak vermeli, sezgilerimizi dinlemeliyiz. Bu etkiler özellikle de Ay-Neptün üçgeninin etkin olacağı sabah saatlerinde maksimumda olacak.  Ay-Neptün arasında uyumlu açı olduğu zamanlar sosyal ilişkiler, seyahatler (özellikle suda seyahatler), artistik-müzikle alakalı ve psişik aktivitelere girişmek, hastaneleri veya hemşireleri ziyaret etmek, ilaç tedavisine girişmek, ruhsal ve mistik öğretilere başlamak için uygundur. Gün boyunca etkin olacak Mars-Jüpiter üçgeni enerjimizi ve eforumuzu yükseltiyor. Akşam saatlerine doğru gergin etkiler tırmanışa geçiyor. Ay’ın ardı ardına Mars-Plüton-Uranüs ile kontaklar kuracak olması stres ve gerginliklerin vurgu kazanacağının açık bir işaretçisi. Yazımın girişinde uzunca değindiğim konularda dikkatli olmamız gerekiyor! Bugünün en önemli açısı Mars-Plüton karesi hiç kuşkusuz! Mars-Plüton gergin açılarının etkin olduğu zamanlarda ulusal ve uluslar arası gerginlikler tırmanır. Güç çekişmeleri artar. Rekabet kızışır, hatta her ne pahasına olursa olsun kazanma güdüsü tetiklendiğinden, belden aşağı vurma, güç ve başarı için her türlü kozu kullanma eğilimi artar. Bu açının etkin olduğu zamanlarda şiddete yönelik etkiler ve sadist eğilimler, psikopati, obsesif-kompulsiflik, manik-depresiflik gibi psikolojik bozukluklar ortaya çıkabiliyor. 

Çarşamba günü boyunca Ay yine Yengeç burcunda ilerliyor. Hassasiyetlerin, duygusal alışverişlerin öne çıkacağı bir gündeyiz. Ülkemiz, halkımız açısından önemli temalar, duygusal çıkışlar söz konusu olabilir. Ay’ın Türkiye astrolojik haritasının yükselen burcu olan Yengeç’ten geçiş yaptığı zamanlarda halkın hassasiyetleri artıyor ve halkı-ulusu-memleketi ilgilendiren konular vurgu kazanıyor. Bir gün öncesine nazaran daha sakin bir günde olacağımızı söyleyebilir isek de, tamamen sakin bir seyir izleyeceğimizi düşünmemiz zor. Akşam saatlerine doğru Ay-Satürn karesi etkinleşmeye başlıyor. Bu saatlerden itibaren arzu ettiğimiz ölçüde hızlı ilerleyemeyebiliriz. Ay-Satürn sert açısı eski astrologlarca hemen her şey için kötü ve uygunsuz görülmüştür. Özellikle tıbbi girişimler, ilaç tedavisine girmek, seyahat etmek, aşkla ilgili konular, yaşlı ve olgun, Satürnsel kalitede kişilerle görüşmek açısından uygun değildir. Açının etkileri gece saatlerinde maksimuma varıyor.

Perşembe sabah erken saatlerde henüz Ay Yengeç burcunda ilerliyor. 07:24’te Yengeç burcunda yeniay gerçekleşiyor. Yeniaylar yeni adımları ve başlangıçları işaret eder. Yengeç burcu ailevi konuları, ev ve yerleşim, gayrimenkul alışverişleri, yeme içme konuları, denizler ve likit şeylerle ilgili konuları temsil eder. Bu alanlarda yeni adımlar görülebilir. Pek tabii ki Merkür gerilemesini göz ardı etmemek, detaylara dikkatli odaklanmak gerekir. Ayrıca Yeniay esnasında Ay-Güneş derecesi 23 derece Terazi’de bulunan Satürn ile kare açı yapıyor ve adım atacağımız konuların çok da hızlı ve dört başı mahmur gelişmeyeceğini gösteriyor. 07:25’te boşluğa girecek olan Ay, saat 13:14’te Aslan burcuna geçiyor. Öğle sonrasındaki saatlerde olaylara yön verme arzumu artacak. Başarıya ulaşmamız için kendine güvenli ve motivasyonlu durmamız gerekiyor. Bugün ayrıca Mars-Uranüs karşıtlığı kesinleşiyor. Bu ikilinin gergin açılarında her türlü beklenmedik ve sıra dışı gelişmelere açık oluruz. Olaylar beklenenin ötesinde hızlı ve farklı gelişebilir. Daha önce belirginleşmemiş, kesinleşmemiş durumlar ortaya çıkabilir. Mars-Uranüs sert açılarında acelecilik ve agresyon had safhadadır. Sinirlilik hali belirginleşir. Öfke patlamaları görülür. Tansiyon iniş çıkışları vardır. Bu açının etkin olduğu zamanlarda acelecilik, hırçınlık, ruh halinde ciddi dalgalanmalar, nevrotizm, psikopati gibi psikolojik bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Diğer taraftan, bu gergin açıların yeni şeyleri, icatları, keşifleri de ortaya çıkaran; idrak ve algıyı yükselten bir yönü vardır. Stres ve travmaların yarattığı ani farkındalıklar yaşayabilir, daha evvelce fark etmediğimiz şeylerin hızlı bir şekilde farkına varabiliriz.

Cuma günü boyunca Ay Aslan burcunda ilerliyor. Liderlik becerimizi kendine güvenli bir şekilde sergileyebilir, girişeceğimiz işlerde başarı elde edebiliriz. Şartların nispeten yumuşamaya başlayacağı bu güzel günde uyumlu açıların vurgu kazanması işimizi kolaylaştırıyor. Sabah erken saatlerde Ay-Jüpiter altmışlığı ve Ay-Uranüs üçgeninin ardından etkinleşecek Ay-Mars altmışlığı kişisel gelişim sürecimizde, girişeceğimiz ve enerjimizi koyacağımız işlerde hızlı ve pürüzsüz gelişmelere işaret ediyor. Eğitim ve yayıncılık, seyahatler ve hukuksal konularda atacağımız adımlarda hızlı ilerleme şansı yakalayabiliriz. Yine sabah saatlerinde kesinleşecek Ay-Merkür kavuşumunu iyi kullanıp iletişime geçebilir, sözlü ve yazılı temaslarda bulunabiliriz. Pek tabii ki Merkür’ün geri harekette olduğunu mutlaka hesaba katmalı, önemli bir teyitleşme yapmadan önce detayları ve durumu iyice gözden geçirmeliyiz. Ay-Venüs altmışlığının etkinleşeceği akşam saatlerinde özel ve sosyal ilişkilerimizde aradığımız uyum, huzur ve dengeyi sağlamamız çok daha kolay olacak. Aşktan yana şanslı olduğumuz bu güzel saatleri iyi değerlendirelim! Artistik ev sanatsal konularda girişim yapmak, dekoratif işler, giyim kuşamla ilgili konularda da olumlu etkiler ağırlık kazanıyor bu saatlerde…

Cumartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay Aslan burcunda ilerliyor. Heves ve coşkunun ön plana çıkacağı bu güzel günü sosyal aktiviteler, eğlenceli aktiviteler, dikkat çekmek istediğimiz aktiviteler ve temalar için kullanabiliriz. Ama somut ve kalıcı sonuçlar beklediğimiz projelere adım atmak için günün önemli bir kısmında Ay’ın boşlukta ilerleyeceğini göz ardı etmemek gerekiyor. Ama günlük iş ve aktivitelerimizi devam ettirmemiz açısından değil, yeni girişimler ve alınacak kararlar açısından bu böyledir. Ay boşlukta iken hiçbir şey yapmayalım anlamına gelmez. Sabah 08:18’de boşluğa girecek olan Ay 20:25’te boşluktan çıkıyor ve Başak burcuna geçiyor. Gece saatlerinde daha detaycı ve planlı hareket etmek iyi fikir olabilir. Mükemmeliyetçilik ve her şeyin kontrolde ilerlemesi arzumuz tetikleneceğinden, bu yönde yapacağımız eleştiri ve sarf edeceğimiz sözlere dikkat etmemiz yerinde olacaktır. Yeme içme konusunda da titiz davranmamızda fayda var. Gece geç saatlerde etkinleşecek Ay-Neptün karşıtlığı yanılma ve yanıltılma riskinin yanı sıra hayal kırıklığına uğrama ve tatminsizlik riski de taşıyor. Önemli konuşma ve kararları akşam saatlerinde almamak daha isabetli olabilir. Yanılabilir, yanlış kararlar alabiliriz.

Pazar günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Olaylara yön vermek adına titiz ve temkinli davranmak isteyebileceğimiz bir gündeyiz. Güneş Aslan burcuna geçiyor. Kendimizi daha motivasyonlu hissedeceğimiz, becerilerimizi sergileme arzusu hissedeceğimiz bir sürece giriş yapıyoruz. Sabah saatlerinden itibaren etkisi devrede olacak Ay-Plüton üçgeni duygularımızı güçlü ve etkin bir şekilde ifade edebileceğimizi gösteriyor. Aile içi dayanışmalar, kadın figürlerinden destekler, güç ve duygu birliği açısından pozitif etkiler içeriyor. Öğle saatlerine doğru etkinleşecek Ay-Jüpiter karesi duygularımızı biraz abartılı ortaya koyabileceğimizi gösteriyor olsa da, bu olumsuzluk göstergesi değil, daha ziyade olumlu etkilerin ortaya çıkacağının göstergesi. Bugün kesinleşecek Jüpiter-Uranüs altmışlığı yepyeni bilgiler alma, keşif ve icatlar gibi temalara vurgu yapıyor. Yaratıcılığımızı çok sayıda insana, hatta belki de geniş kitlelere yayabileceğimiz düşüncelerimizi tetikleyecek; inançlarımızı bütünleştirme ve doğru yönelimler kazanma adına olumlu etkiler taşıyan bu güzel açı aydınlanma potansiyeli taşıyor. Yine bugün kesinleşecek Merkür-Mars altmışlığı fikir ve görüşlerimizi ortaya koyabilecek efor ve enerjiye sahip olacağımızı, agresyon yaratmadan ve doğru bir şekilde kendimizi ifade edebileceğimizi gösteriyor.

Keyifli, sağlıklı ve başarılı bir hafta dileğiyle…

Öner DÖŞER

14 Temmuz, Cumartesi

ASTROLOJİ OKULU

Temmuz ayının burçlara göre değerlendirmeleri için tıklayınız…

http://www.uzmantv.com/konu/temmuz-2012-burc-yorumlari

 

Güneşmerkezli Bakış

Güneşin oldukça aktif bir sürecindeyiz. Büyük güneşlekesi AR1520 12 Temmuz tarihinde X1-4 sınıfı güneş alevlenmesi üretmişti. Güneşlekesi Dünya yönelimli olduğundan, Dünya'yı etkileyecek. Ayrıca Dünya yönelimli bir Taçküre Kütle Atılımı (CME) da oldu ve etkileri 14 Temmuz’da (bugün) Dünya'ya ulaşması bekleniyor. Patlama esnasında Güneş’ten oldukça güçlü UV radyasyonu püskürtü. Bugün de dahil önümüzdeki yakın birkaç günlük süreçte dünya manyetik alanında çalkantılar oluşabilir, bunun neticesinde dünyevi olaylarda hızlı gelişmeler yaşanabilir. Güneş lekesi sayısı yüksek gidiyor. 12 Temmuz itibariyle leke sayısı 112 olarak bildiriliyor.

Geçen haftaki yazımda 12 Temmuz tarihine dikkat çekmiştim. Yazımın bu bölümünü aşağıya kopyalıyorum: “Bu haftanın dikkat çeken güneşmerkezli gezegen açısı 12 Temmuz’daki Venüs-Mars karesi. Dünya-Satürn karesi ve Venüs-Jüpiter karesinin etkinleşeceği Temmuz’un 20’li tarihlerinde güneş aktivitelerinde önemli artış görülebilir, Dünya manyetik alanında türbülanslar olabilir. Bilim insanı Oleg Shumilov’a göre jeomanyetik değişimlerin doruk yaptığı dönemlerden bir tanesi de Temmuz ayıdır.”

Güneşteki aktivitelerin devam edeceği bir süreçteyiz. Buna paralel dünyevi olaylar görülebilir. Bu bağlamda 19 Temmuz tarihindeki yeniay ve civarındaki bir-iki günlük süreç, özellikle de 21 Temmuz tarihi dikkat çekiyor.

Bu haftanın dikkat çeken güneşmerkezli açıları şöyle:

18 Temmuz: Merkür kare Uranüs

19 Temmuz: Merkür kavuşum Plüton

21 Temmuz: Dünya kare Satürn, Merkür yüzotuzbeş Jüpiter ***

22 Temmuz: Venüs kare Jüpiter 

14.07.2012

Designed by Ongunsoft