Öner Döşer

17 Aralık Haftası

Bu sayfa 6266 kişi tarafından ziyaret edildi.

 

18 Aralık Haftası- HER SON BİR BAŞLANGIÇTIR!

Mayaların Uzun Sayım takviminin 5200 yıllık (Gregoryen takvimine göre 5125 yıl) döngüsü sona eriyor ve 5200 yıllık yeni bir döngüsü başlıyor. Her son bir başlangıçtır. Bu kez de öyle olacak. Maya şamanları sevgi, barış ve umut dolu yeni bir döngüye girmekte olduğumuzu söylüyor. Bu yeni döngüde büyük bir bilinç dönüşümü yaşanacak, insanlar birbirlerini “öteki olarak algılamayacaklar, bir bütünün parçaları olarak algılayacaklar.

Mayalar 21 Aralık 2012 tarihinde gireceğimiz yeni döngüyü kesinlikle “kıyamet” olarak görmüyorlar ve kıyamete hazırlık falan da yapmıyorlar. Anlayacağınız kıyamet günü teorileri Mayalardan değil, Maya takvimini doğru anlamayan batıdan kaynaklanıyor.

21 Aralık tarihinde ardı ardına gelecek felaketler beklemiyorum. Dünya sona ermiyor. Mayaların takvimi de sona ermiyor. Bu yanlış biliniyor. Maya Uzun Sayım takviminin 5125 yıllık bir döngüsü sona eriyor; ama ardından yeni bir 5125 yıllık döngü başlıyor. Üstelik Mayaların daha uzun döngüleri de var. Bu uzun döngülerinden bir tanesi MS 13 Ekim 4772’debitiyor. Bu arada Habertürk gazetesinden Gülenay Börekçi’ye verdiğim röportajda sanırım bu tarih yanlış algılanmış. Ben 13 Ekim 4772 tarihini dünyanın sonu veya ruhsal uyanış dönemi olarak belirtmedim. Sadece Mayaların daha uzun döngüleri olduğunu ve bunlardan 13 Baktunluk (1.872.000 gün) döngünün de içerisinde yer aldığı 20 Baktunluk (2.880.000 gün) daha büyük döngüden bahsettim. Bunu gazetede “Kıyamete daha 2760 yıl var” başlığı altında görmek beni üzdü doğrusu. Bu konuda Uzman TV’ye verdiğim röportajı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

http://www.astrolojitelevizyonu.com/21-aralik-2012yi-oner-doser-anlatiyor-bolum-1  

Maya Uzun Sayım takviminin 5200 yıllık döngüsünün tamamlanıp yeni bir döngüye geçilmesinin bir kış gündönümü tarihine (21 Aralık) denk gelmesi, bir bitişle beraber bir yeniden doğuştur. Bunu sadece Mayalarda değil, başka kadim kültürlerde de gözlemliyoruz. Örneğin 22 Aralık tarihi, çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramıdır. Güneş’e çok önem veren eski Türklerin inançlarında, gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık'ta gece gündüzle savaşır; uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanırdı. İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle kutlarlardı. 21 Aralık 2012 tarihi bir son olmakla birlikte, hemen ardından gelecek 22 Aralık tarihi bir yeniden doğuşu ifade etmektedir!”

21 Aralık Cuma günü Güneş Oğlak burcuna geçiyor. Bu astrolojik olarak önemli bir tarih, çünkü yeni bir mevsim başlıyor. Astroloji Okulu olarak bizler 21 Aralık akşamı Caddebostan Spica Cafe’de kış soltistine girişimizi kutlayacağız. Yani burada, İstanbul’dayız. Endişe ile başka yerlere gidilmeye çalışılmasını anlamlı bulmuyorum. http://www.astrolojiokulu.com/HD536_21-aralik-ta-kis-soltisti-kutlamasi.html

Eğer efsanevi Marduk gezegeni var olsaydı ve bize yakınlaşıyor olsaydı NASA ve diğer uzay daireleri bunu çoktan gözlemlerdi. Üstelik pek çok amatör astronom da sürekli gökyüzü gözlemleri yapmaktalar. 21 Aralık’ta bir anda Foton kuşağına gireceğimiz ve birkaç gün elektriksiz, karanlıkta ve soğukta kalacağımızı da düşünmüyorum. Mayaların Uzun Sayım takviminin bir bölümü bitiyor diye her şeyi bu tarihe toparlamak, felaket senaryoları oluşturmak son derece yanlış ve gereksiz.

21 Aralık ve Maya takvimi hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.  

http://www.astrolojitelevizyonu.com/227

Şimdi haftanın günlere göre genel değerlendirmelerine bakalım…

Salı günü 02:48’de Balık burcuna geçen Ay gün boyunca bu burçta ilerliyor. Sezgilerimizin öne çıkacağı, maneviyatın ağırlık tutacağı, ruhsal çalışmalar açısından ideal bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde Ay-Neptün kavuşumunun v Ay-Venüs karesinin hassas etkileri devrede olacağından, kırılgan saatlerde olacağız. Bu yüzden ilişkilere dikkat bu saatlerde… Ay’ın Satürn ve Plüton ile uyumlu açılarının etkin olacağı akşam saatlerinde etrafımızdaki kişilerden fayda ve duygusal destek bulabileceğiz. Ay’ın Merkür ve Jüpiter ile gergin açılarının etkinleşeceği gece saatlerinde iletişim trafiği hızlı akacağa benzer. Boyumuzu aşan taahhüt ve sözlerden uzak kalmamızda fayda var.  

Çarşamba günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Hassasiyet ve maneviyatın ön planda olacağı bir gündeyiz. Ay’ın gün boyunca temel açıları olmayacak. Bu da nispeten daha sakin ya da olayların çok kararlı ve belirgin akmadığı bir günde olacağımızı gösterebilir. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Uranüs üçgeni özel ilişkilerde güzel sürprizlere açık olacağımızı, aşktan yana şanslı bir günde olacağımızı gösteriyor. Artistik ve sanatsal projeler üretmek, ortaya koymak, sergilemek adına çok güzel bir gündeyiz. Kendimizde yapacağımız estetik değişiklikler, giyim kuşam ve tarz değişiklikleri için de değerlendirebiliriz bu güzel günü. Gece geç saatlerde Ay-Mars altmışlığının olumlu enerjisi etkinleşmeye başlıyor. Cesaret ve efor isteyen girişimler açısından güzel saatlerdeyiz.

Perşembe gününün ilk saatlerinde Ay Balık burcunda ilerliyor. Sabah erken saatlerde etkin olacak Ay-Güneş karesi kadın erkek ilişkilerinde ve önemli kişilerle ilişkilerde stres ve gerginliklere işaret edebilir. 07:19’da boşluğa girecek olan Ay 09:43’e kadar boşlukta ilerliyor. Aradaki saatlerde girişeceğimiz işlerin ucu açık kalabilir, belirsizlikler, kararsızlıklar oluşabilir. Bu saat itibariyle Ay Koç burcuna geçiyor ve yerini netliğe, kararlılığa bırakıyor. Girişim cesaretinin ve atılganlığın ön plana çıkacağı bir gündeyiz. Ay-Uranüs kavuşumunun etkin olacağı akşam saatlerinde yaratıcı ve farkındalığa yönelten, uyandırıcı enerjiler devrede olacak. Değişiklik ve yenilik enerjisine kendimizi adapte etmek açısından; astroloji, metafizik çalışmak, bu konulara kafa yormak açısından güzel saatlerdeyiz. Ay-Venüs üçgeninin ilişkilerde hoş ve uyumlu etkilere vurgu yapan olumlu etkisi gece saatlerine yayılıyor. Aşktan yana şanslı saatlerdeyiz. Sosyal ve eğlenceli aktiviteler, artistik ve sanatsal temalar açısından da öyle. Gece yarısını aşan saatlerde Ay-Plüton karesinin duygusal anlamda gerginlik yaratan etkileri devreye giriyor. Şartları fazla zorlamadan, riskli ve tehlikeli işlerden uzak kalmamızda fayda var bu geç saatlerde. Korku ve endişe yaratıcı durum, haber ve kişilerden de uzak kalmalı…

Cuma günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Yenilikçi, taze ve coşkun enerjiler güne motivasyon katıyor. Sabah erken saatlerde henüz Ay-Jüpiter altmışlığının geliştirici ve iyimser etkileri devrede olacağından, güne olumlu başlayacağımızı söyleyebiliriz. Saat 13:11’de Güneş Oğlak burcuna geçiyor. Kuzey yarımküre için kış soltisti! Yeni bir mevsim başlıyor. En kısa günü yaşadıktan sonra, bugünden itibaren günler uzamaya başlayacak. Bu aydınlığın artması ve gelecekten umut anlamına geliyor. Güneş’in Oğlak burcuna giriş anına yönelik astroloji haritasında, bilinç değişimi ve ruhsal aydınlanma için uygun gezegen konumları ve açı kalıpları bulunuyor. Bu gezegen konumları ve açı kalıpları hakkında geniş ve detaylı incelemeler yaptığım yazımı çok yakında yayınlayacağım. Ama bunlardan bir tanesine kısaca değinerek bilgilendirme yapmak istiyorum. Bugün gökyüzünde Yod olarak adlandırılan bir açı kalıbı oluşacak. Yod Jüpiter-Satürn-Plüton gezegenleri arasında olacak. Ama bu ilk kez olmuyor. Bu üç gezegen arasında aynı açı kalıbı 1989 yılında da oluşmuştu. Şimdikinden farklı olarak Satürn Oğlak’ta, Plüton Akrep’teydi ve şimdi olduğu gibi Jüpiter İkizler burcundaydı. Bu anlamda endişeye mahal verecek bir gökyüzü konumunun oluşmadığının altını çiziyorum şimdilik sadece. Ay-Merkür üçgeninin iletişimde olumlu ve yeni şeyler öğrenmeye, bilgi arttırmaya yardımcı olacak uyumlu açısı öğle sonrasındaki saatlerde etkinleşiyor ve günün geri kalanında da etkinliğini sürdürüyor.

Cumartesi günü büyük çoğunluğunda Ay Koç burcunda ilerliyor. Yeniliklere, yeni gelişmelere açık bir gündeyiz. Güneş-Neptün arasındaki uyumlu açı sabah saatlerinden itibaren ruhsal ve manevi konularda olumlu gelişmelere yöneltiyor. Egomuzu aşma, evrenle bütünleşme, evrensel bilinç ve idrak kapasitemizin genişleyeceği güzel bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde Ay-Mars karesinin biraz hırçınlaştırıcı ve gerginleştirici etkileri devrede olacağından, duygularımızı iyi kontrol etmeye gayret edebiliriz. Kazalara ve sakarlıklara açık olacağımız bu saatlerde dikkatli ve aceleden uzak kalmalıyız. 14:56 itibariyle boşluğa girecek olan Ay 20:25’e kadar boşlukta ilerliyor ve belirsizlik, netleşmekte zorlanma etkisi yaratıyor. Bu saatlerde girişeceğimiz işleri bir yere vardırmakta zorlanabiliriz. Sözlerimizi yerine getiremeyebiliriz. Bunu göz önüne alarak konuşmamızda fayda var. 20:25’te Ay Boğa burcuna geçiyor. Şartların sakin ve durağan seyir izleyeceği bu saatlerde huzur ve denge kazanıyoruz. Kararsız enerjiler yerini kararlılığa ve sabitliğe bırakmaya başlıyor. Ay’ın Neptün ve Güneş ile uyumlu açılarının etkin olacağı gece saatlerini özel ve sosyal aktivitelerle, birlik ve bütünlük oluşturarak değerlendirebiliriz.

Pazar günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Olayların daha huzurlu ve sakin akmasını isteyeceğimiz saatlerdeyiz. Venüs-Jüpiter karşıtlığının etkin olacağı gün boyunca yeme içme, eğlenceli aktiviteler, aşk ve ilişkiler konularında abartılara açık olacağız. Ay-Satürn karşıtlığının etkin olacağı öğle saatlerinde engellenme, zorlanma enerjisi bir müddet için devrede olacak. Ama bu açının hemen ardından Ay-Plüton altmışlığının olumlu enerjisi devreye girecek ve duygusal anlamda desteklere açık olacağız günün geri kalanında…

18.12.2012

Designed by Ongunsoft