Öner Döşer

17 Aralık Haftası

Bu sayfa 17381 kişi tarafından ziyaret edildi.

AÇIL SUSAM AÇIL!

Hayli yoğun bir haftaya giriyoruz. Güneş’in Oğlak burcuna geçtiği 22 Aralık Cumartesi günü hem yeni bir mevsime giriyoruz ve hem de aynı gün gerçekleşecek dolunayla birlikte hayatımızda önemli bir dönüm noktasına varmış oluyoruz.

Öncelikle Güneş’in Oğlak burcuna giriş yaptığı mevsim haritasıyla başlayalım…

 

 

Üç aylık öngörüler yapmak için istifade ettiğimiz bu haritada Güneş 3.eve, 4.burca denk düşüyor. Satürn ve Plüton da Güney Ay Düğümü 4.evde yerleşiyorlar. Dolayısı ile 4.ev konularına vurgu var diyebiliriz. Yani ülkenin iç atmosferi, toprakları, sınırları, hava koşullarıyla ilgili konularda zorlanmalardan, soğuk ve olumsuz hava koşullarından bahsedebiliriz. İç güvenlikle ilgili tehdit edici durumlara açık olduğumuzu söyleyebiliriz. Sınır ötesi hareket ihtimalinden de söz edebiliriz ki zaten bu konuda açıklama yapıldı, zira 6.evdeki Mars 4.evin yücelme yöneticisi durumunda, askeri konularda hareketlenmeyi işaret ediyor. Askerlerimizin güvenliğine ve sağlığına çok önem vermeliyiz, zira Mars-Kiron ile kavuşuyor.

Askeri alanda gelişmeler

Oğlak burcuna giriş haritasında yer alan Merkür-Jüpiter-Antares kavuşumu, askeri alanda önemli kararlara ve hareketlenmelere işaret ediyor. Bunu sadece ülkemiz açısından değil, genel olarak söyleyebiliriz. Antares savaş yönetme becerisini anlatan Mars-Jüpiter doğasındaki yıldızlardan biridir ve Cladius Ptolemy’e göre Mars-Jüpiter doğasındaki yıldızlar savaşta zafer elde etmekle ilişkilendirilir. Kişisel kanaatime göre Antares aynı zamanda zafer elde etme takıntısını ve bu uğurda agresif bir şekilde harekete geçme eğilimini de gösteriyor. Antares liderlik becerisiyle alakalı olduğuna ve bu yıldızla kavuşan Merkür-Jüpiter de geleceğe yönelik kararlar alma ve beyan etme temasıyla alakalı olduğuna göre, önümüzdeki günlerde liderlik pozisyonu tutan kişiler genişleme ve zafer elde etme yönünde etkili kararlar alabilirler ve bu yönde beyanlarda bulunabilirler. Antares, başkalarının almaya cesaret edemediği konularda girişim yapma cesaret gösterme ve eğilimini ifade eder. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın astroloji haritasında Ay-Mars kavuşumu Antares ile kavuşmaktadır ve önümüzdeki hafta maksimumda etkili olan Merkür-Jüpiter kavuşumu, Cumhurbaşkanı’nın haritasındaki kavuşumu etkileyecektir. 

Takıntılardan uzak durun!

Güneş’in Oğlak burcuna giriş haritasında Merkür-Jüpiter gezegenleri Antares yıldızıyla kavuşuyorlar. Bu kavuşum hem pozitif, hem de negatif anlamda çok dikkat çekici gelişmelere işaret ediyor. Scorpius takımyıldızında yer alan, 10 derece Yay burcuna izdüşen Antares yıldızı “Akrep’in kalbi” olarak nitelendirilir. Joseph Rigor’a göre Antares yıldızı ani ve öngörülemez olaylar, kazalar getirir. Bernadette Brady’e göre bir Kraliyet Yıldızı olarak Antares, çok büyük başarılara yol açabilir; fakat kişi aşırılığa kaçarsa ya da takıntılı hale gelirse, perişan da olabilir. Seçerek ve ya istem dışı, aşırılık, çözümü olmayan bir şekilde takıntıda kaybolma, bu yüzden kendine zarar verme riski taşır. Buna karşın, kişi hedefleri ve yaşamının niteliği arasında bir denge tutturursa, yıkım ihtimalinden kaçınabilir. Bir hedefe güçlü bir şekilde odaklanmak çözümdür.

Antares’in Merkür ve Jüpiter ile kavuşumu konusunda eski astrologların verdikleri bilgilere de göz atabiliriz. Bunlar kişilerin doğum haritalarındaki yerleşimlerle alakalıdır, ama dönemsel etkilerini genel olarak açıklamak veya yorumlamak için de istifade edebiliriz.  

Vivian Robson’a göre Antares Merkür ile birlikte ise: Şüpheci, arkadaşlarını boş yere suçlayan, sevilmeyen, dinsel konulardaki yetkilerini kendi çıkarı için kullanan, yavaş ve büyük güçlüklerle para kazanan bir kişi; harita sahibi ve ailesi açısından hastalık tehlikesi ve bir yakının evde ya da uzakta ölmesi tehlikesi.

Vivian Robson’a göre Antares Jüpiter ile birlikte ise: Gerçekten ya da gösteriş için büyük dini çaba sarf etme, dini kurumlarda terfi, ikiyüzlü olma eğilimi, yakınları sayesinde kazanç elde etme.

Olaylara geniş açıdan bakın!

Joseph Rigor’a göre Antares yıldızı geniş fikirlilik, liberal düşünmek ve keskin zekanın doğru işler için kullanımı ise bu yıldızın olumlu etkilerindendir. Bu açıdan baktığımızda, Merkür-Jüpiter’in bu yıldızın izdüştüğü derecede kavuştuğunu dikkate aldığımızda bu dizilimin içinde bulunduğumuz olaylara, sorunlara daha geniş açıdan bakabilme şansımızı arttırdığını düşünebiliriz. Yeni fikir ve görüşlere açık, vizyon genişletici bir zaman diliminde olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu bağlamda eğitim, yayıncılık gibi alanlarda, uluslararası işlerde yeni atılımlar şansı verdiğini görebiliriz.

Merkür-Jüpiter-Antares hizalanmasının yeni keşiflere ve icatlara yönelteceğini de düşünebiliriz. Bilimsel alanda önemli araştırmalar, açıklamalar, uygulamalar açısından da bu hizalanmayı değerlendirebiliriz.

Kapılar açılıyor!

0 derece Yengeç burcunda gerçekleşecek dolunay haritası hayatımızda önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor. Adeta kapılar açılıyor ve bize bir şans sunuluyor. Ne için? Hayatımızdaki bir şeyleri sağlam bir şekilde yapılandırmak için! Zira bu dolunay 0 derece Yengeç/Oğlak eksenine denk düşüyor ve geleneksel astrolojide bu eksen dünyevi konuların yapılandırılması, biçimlendirilmesi, düzenlenmesi, inşa edilmesi anlamına geliyor. Aşağıda dolunay haritasını görmektesiniz. 

 

 

Ankara merkez alınarak çizdirilmiş dolunay haritasında Ay’ın 11.eve (12.burca) denk düştüğünü görüyoruz. Bu konumlanma müttefik ülkelerle ilişkilerimiz yönünde önemli gelişmelere işaret ediyor olabilir. Tabii Ay’ın Yengeç burcunda, Yükselene göre 12.burçta olduğunu göz önüne alırsak, perde arkasında dönen işler, gizli ilişkilerin açığa çıkma olasılığından bahsedebiliriz. Özellikle de halkın ilgisini çekecek bazı şeylerin ortaya çıkması olasılığından söz edebiliriz.

Merkür-Jüpiter kavuşumunun haritanın 5.evine denk düşmesi, borsa ve benzeri spekülatif yatırım araçlarında kazanç sağlama ihtimalini arttırıyor. Bu kavuşum, çocukların ve gençlerin eğitimleriyle ilgili önemli gelişmelere de işaret ediyor olabilir.

Aile/iş arasındaki dengeyi iyi kurun!

Çok sayıda gezegenin Oğlak burcundan geçiş yapmaya başladığı bir zaman dilimine ilerliyoruz. Bunun başlangıcını 22 Aralık Cumartesi günü Oğlak burcuna geçen Güneş yapıyor. Dolayısı ile topluma, dış dünyaya bir şeyleri gösterme ve bu yönde takdir alma beklentimiz yükseliyor. Yengeç burcundaki bu dolunay, iş ve topluma göstermek istediğimiz konularla, aile ve özel hayatımızla ilgili konuları karşı karşıya getiriyor. Dolunayın gerçekleştiği Cumartesi gecesinden başlayarak, takip eden iki hafta boyunca iş/aile veya dışarıdaki hayatımız/özel hayatımızla ilgili konuları dengeye getirmeye çalışacağız. İşte böylesi bir dönemde ailemize veya kişisel ihtiyaçlarımıza daha fazla vakit ayırmamızda fayda var.

Kendinizi besleyin!

Yengeç burcunun ilk derecesinde gerçekleşen bu önemli dolunay besleyicilik temasını ön plana çıkartıyor. Tabii başkalarını duygusal anlamda beslemek, yardım etmek harika bir şey. Ama kendimizi besleyemezsek, ihtiyaçlarımızı gideremezsek, duygusal anlamda tatmin bulamazsak, başkalarını da besleyemeyiz öyle değil mi? Dolunay civarındaki günlerde kendinizi besleyin, kendinize iyi bakın. Siz olmazsanız, hayatınızdaki diğerleri de olmazlar, unutmayın! Bu sıralar göğüsler ve mide bölgenizi iyi kollayın, özellikle de bu bölgelerinizde hassasiyet varsa… 

Dolunay burçları nasıl etkiliyor?

22 Aralık Cumartesi akşamı gerçekleşecek dolunayın burçlar üzerindeki etkilerini değerlendirdiğim videoyu izlemek için tıklayınız… https://www.youtube.com/watch?v=xqev6Nrf9gs&t=393s

Ezoterik açıdan 0 derece Yengeç burcundaki dolunay

0 derece Yengeç/Oğlak ekseni geleneksel astrolojide çok önemli anlamlar yüklenir. Güneş’in yaz ve kış solstislerinde bulunduğu zamanları ifade eden bu iki derece bir nevi giriş-çıkış kapıları gibi görülür. Kadim astrologlar bu derecelere çok önem vermişlerdir. Klasik döneme genel olarak bakıldığında, bir gezegen harita içerisindeki yerleşimine, Zodyak durumuna, diğer gezegenlerle açılarına ve antisyonuna ve kontrantisyonuna göre değerlendirilir. Bu, iki gezegenin Yengeç/Oğlak eksenine (dönencelere) eşit derecede uzakta olmaları durumudur. (Bu konuda detaylı bilgiyi Astrolojide Temel Kavramlar kitabımda bulabilirsiniz.)

Yengeç burcundaki bu önemli dolunayın ezoterik anlamlarını Ezoterik Astroloji kitabı yazarı Yeşne Karaca İren ile konuştuk. İren’in çok ilginç bilgiler paylaştığı yayını izlemek için tıklayınız…  https://www.youtube.com/watch?v=xqev6Nrf9gs&t=393s

Yeşne Karaca İren’in Ezoterik Astroloji kitabını incelemek veya satın almak isterseniz linki tıklayabilirsiniz.

https://urun.n11.com/astroloji-ruya-tabirleri-fal/ezoterik-astroloji-P285321071

 

Türkiye astroloji haritası nasıl etkileniyor?

Yengeç burcundaki dolunay haritasını Türkiye astroloji haritası üzerine ve ilerletilmiş haritası üzerine yansıttığımızda, bu dolunayın ülkemiz için önemli gelişmeleri işaret ettiğini fark ediyoruz. Aşağıda üçlü haritayı görmektesiniz. En içteki Türkiye astroloji haritası, üzerindeki ikinci çemberde ilerletilmiş harita ve en dıştaki çemberde dolunay haritasıdır.

 

 

Dolunayın Türkiye astroloji haritasının 12.evini, 1.burcunu ve 6.evini, 7.burcunu etkilediğini görüyoruz. Üstelik haritamızın 12.evinde 29 derece 55 dakika İkizler burcunda yer alan Ay da Yengeç burcundaki dolunay tarafından tetikleniyor. Tüm bunlar özellikle halkı etkileyecek temaların vurgu kazanacağını düşündürüyor. 12.evin kayıp verme olasılığı vardır. 6.ev ordu ve askeri konularla, hizmet konularıyla ilişkilidir. Transit Mars2ın 10.evden Kiron ile birlikte geçişi, yine ordu, askeri konuların hükümetin gündeminde öncelikli olarak yer tutacağını gösteriyor.

Antares ile birleşen Merkür-Jüpiter ikilisi, haritamızın 6.evindeki ikincil ilerletilmiş Mars-Jüpiter kavuşumunu tetikliyor. Dolayısı ile geçen haftaki yazımızda ve yorumlarımızda da belirttiğimiz gibi askeri konular vurgu kazanıyor. Askeri konularda mücadele isteyen, genişleme ve güçlenmeye yönelik enerji içeren bir döngüde ilerliyoruz ve güvenlik konuları öncelik olacak. Dolunay haritamızın 2.ev yöneticisi Ay’ın üzerinde gerçekleşeceğinden, bunun ekonomiye, dolayısı ile borsa, döviz ve altın fiyatlarına yansımaları da muhtemeldir.

24 Aralık Pazartesi akşamı 20:00-22:15 saatleri arasında yapacağım online seminerde bu konulara yer vereceğim ve haritalar üzerinden anlatım yapacağım.  


2019'da Türkiye ve Dünya

Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Yeni Yıla Astrolojik Bakış” semineri yapıyor ve daha fazla kişinin katılabilmesine olanak sağlamak açısından bu semineri 24 Aralık 2019 Pazartesi akşamı 20:00-22:15 saatleri arasında Perculus sistemi üzerinden online olarak sunuyorum. Online seminer ve katılım hakkında detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz. https://astrolojiokulu.com/tr/portfolio/oner-doserden-online-seminer-yeni-yila-astrolojik-bakis-2/

 

 

İlahi bir bilgi ve öngörü sanatı olarak astroloji

Geçtiğimiz hafta astrolog Nadya Shah’ın kanalı için bir video hazırladım. Bu videoda ilahi bir bilgi ve öngörü sanatı olarak astrolojiyi anlattım. Güzel bir konuşma oldu. Nadiya Shah’ın YouTube kanalında yayınlanan bu videomu linkten izleyebilirsiniz. https://youtu.be/5mJzoM1C1sY Beğenip paylaşırsanız mutlu olurum. Nadiya Shah televizyon ve internette büyük üne sahip uluslararası astrolog ve yazardır. İngiltere’deki Kent üniversitesinde Kozmoloji ve Kehanet konularında Kültürel Çalışmalar alanında master yapmış dünyadaki birkaç kişiden biridir. (https://nadiyashah.com)

 


Haftanın günlere göre değerlendirmesine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Cesaret isteyen işler, yeni girişimler açısından uygun bir gündeyiz. Sabah öğle arasındaki zaman diliminde eğitim, yayıncılık, yabancılarla yapılan işler alanında girişimler yapabiliriz. Gün boyunca etkili olan Mars-Plüton üçgeni mücadele gücümüzü, dayanıklılığımızı ve kendimizi etkili bir şekilde ortaya koyma kabiliyetimizi arttırıyor. Güç ve efor isteyen işler, sportif faaliyetler açısından da değerlendirebiliriz bugünü. Ay-Plüton karesinin etkili olduğu akşam saatlerinde ise şartları fazla zorlamasak iyi ederiz. Rekabet ve güç çekişmesine yönelik, tehlikeli ve riskli olabilecek enerjileri de barındıran bir atmosfer var gökyüzünde. Gecenin ilerleyen saatlerinde yakınlaşan Ay-Güneş üçgeniyle rahat bir akış kazanmaya başlıyoruz.

Salı gününün ilk yarısında Ay Koç burcunda ilerliyor. Yeni girişimler başlatmak açısından harika bir öğle öncesi bizi bekliyor. Ay-Güneş üçgeninin ardından Ay’ın Uranüs ile kavuşuma ilerlediği sabah saatlerinde internet, bilgisayarlar, teknoloji, bilimsel konular, eğitim, yayıncılık, yabancılarla yapılan işler alanında girişimler yapabiliriz. 10:21’de Ay-Uranüs kavuşumunun kesinleşmesinin ardından Ay yaklaşık iki saat için boşluğa giriyor. Ay’ın Boğa burcuna geçtiği 12:37’ye kadarki bu ara dilimde kalıcı olmasını istediğimiz ve önem verdiğimiz işlere girişim yapmamayı tercih edebiliriz. Sağlamcı adımlar açısından günün ikinci yarısını kullanmakta fayda var!

Çarşamba günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Ağır adımlarla ve temkinli ilerlemek gereken bir gündeyiz. Ay-Satürn üçgeninin etkili olduğu sabah saatlerinde sağlam ve kalıcı adımlar atabiliriz. Ama özel ilişkiler açısından zorlu bir enerji akışı var, zira Ay-Venüs karşıtlığı bu saatlerde çok etkili olacak. Ay-Neptün altmışlığının etkili olduğu öğle sonrasındaki saatlerde yapacağımız iş ve girişimlerde daha rahat ve kolay ilerleyebiliriz. Ay-Plüton üçgeninin etkili olduğu gece saatlerinde duygusal açıdan destekleyici bir enerji akışı devrede olacak. Kendimizi ifade etmek, duygularımızı göstermek açısından değerlendirebiliriz.

Perşembe gününün büyük çoğunluğunda Ay Boğa burcunda ve boşlukta ilerliyor. (03:41-17:34 arasında). Dolayısı ile günün büyük çoğunluğunda yapacağımız işler boşlukta ve kararsız kalabilir. Sat 17:34’te Ay’ın İkizler burcuna geçmesiyle birlikte hareketleniyoruz. Önemli konuşma ve görüşmeleri bu saat sonrasında yapabiliriz. Güneş-Uranüs üçgeninin yenilikçi, yaratıcı, önemli işlerde beklenmedik yönde olumlu gelişmelere açık enerjisi tam anlamıyla devrede. Farklı özelliklerinizi ve yeteneklerinizi ortaya koymanızın tam zamanı!

Cuma günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Sabah erken saatlerde Ay’ın Merkür-Jüpiter kavuşumuyla karşıt açıları, önemli beyanların ve açıklamaların yapılması olasılığına işaret ediyor. Piyasalarda hızlı bir şekilde hareketlenmeye, iniş çıkışlara, abartılı gelişmelere açık bir gündeyiz, farkında olalım! Boyumuzu aşan beyanlardan ve girişimlerden de kaçınmamız yerinde olur. Zira Ay-Neptün karesinin etkileri de devrede olacak. Merkür-Jüpiter kavuşumunun kesinleştiği akşam saatleri uluslararası alanda önemli gelişmelere, sınırları aşan girişimlere, abartılara açık gözüküyor. Öte yandan, okuma ve bilgi alma yoluyla hayata bakış açımızı genişletecek, bizi farklı bir yöne taşıyacak, hayatımızda değişiklik yaratacak önemli gelişmeler, bilgi alışverişleri, yazışmalar, konuşmalara da açık bir gündeyiz. Farkında olalım!

Cumartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay İkizler burcunda ilerliyor. Sabah erken saatlerde etkili olan Ay’ın Mars-Kiron kavuşumuyla olan karesi, sakarlıklara, kazalara, kesinlere, yanıklara karşı dikkatli olmamız ve aceleden kaçınmamız gerektiğini gösteriyor. Ay-Uranüs altmışlığının etkili olduğu öğle sonrasındaki saatlerden itibaren yeni adımlar atmak, değişiklikler yapmak adına uygun bir zaman dilimine giriyoruz. Sürprizlere de açık bir zaman dilimindeyiz. 17:20-19:27 saatleri arasında boşlukta (açısız) ilerleyen Ay, 19:27 itibariyle Yengeç burcuna geçiyor. Etkilerini hissetmeye başladığımız dolunayın tam gerçekleştiği saat 20:48 (Ay-Güneş karşıtlığı). Duygularımızı kontrol etmekte zorlanacağımız, alınganlıklara, kırgınlıklara açık bir zaman dilimindeyiz, dikkat!  

Pazar günü boyunca Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Ay-Satürn karşıtlığının etkili olduğu öğle öncesindeki saatlerde kolay ilerleyemeyebiliriz. Engellerle ve zorluklarla karşılaşabiliriz. Gecikmeler yaşayabiliriz, bekletilebiliriz. İşte bu yüzden önemli iş ve girişimlerimizi öğleden sonraya bırakmamız isabetli olur. Ay’ın Neptün ve Venüs ile uyumlu açılar yaptığı öğle sonrasındaki saatlerde çok daha rahat bir enerji akışı var. Sevgi alışverişleri ve ilişkiler açısından da hayli güzel bir zaman dilimindeyiz günün bu ikinci yarısında, özellikle de akşam saatlerinde. Farkında olalım! Değerlendirebiliriz!

İyi haftalar!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

AstroArt Astroloji Okulu Kurucusu

www.astrolojiokulu.com

16.12.2018

Designed by Ongunsoft