Öner Döşer

17 Eylül Haftası

Bu sayfa 8243 kişi tarafından ziyaret edildi.

17 Eylül Pazartesi günü 02:22’de Merkür Terazi burcuna geçiyor. Merkür bu burçta uzlaşmacı, diplomatik tavırlar sergiler. İletişimsel ve sosyal anlamda gelişkin becerilere işaret eder. Uyuşmazlıkları çözecek ortak bir zemin bulma becerisini arttırır. Olayları diğer kişilerin gözünden de görebilme ve tarafsız kararlar alabilme eğilimi verir. Ama kararsızlık, ikilem riskini de körükler.  Merkür’ün bu yerleşimi, ticaret, satış ve pazarlama açısından olumludur. Halka ilişkiler, politika gibi alanlarda daha etkili iletişim şansı verir. Kırıcı olmaktan kaçınıp, yapıcı olmayı, insanların olumlu yönlerini ortaya çıkarmayı başarabilme şansı verir. Tabii Merkür’ün bu şansları kullandırtma şansı diğer gezegenlerle yaptığı açılar oranındadır. Hafta sonuna doğru Uranüs-Plüton ikilisiyle sert açılar yapacak olması, uzlaşma ve ortaklaşa hareket etme beklenen alanlarda zorlanmalara işaret ediyor.  

18 Eylül Salı günü Plüton Oğlak burcunda direkt hareketine dönmek üzere durağanlaşıyor. Yeniden yapılandırmak, düzenlemek istediğimiz şeylerde giderek hız kazanmaya başlayacağımız bir sürece giriyoruz. Köklü değişimler zamanlarındayız…

19 Eylül Çarşamba günü Uranüs-Plüton karesi ikinci kez kesinleşiyor. Daha ideal bir geleceğin hazırlanması için gerekli olan değişim ve dönüşümlerin hızlanacağı, stres ve gerginliklerle ilişkilendirebileceğimiz bu açı hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz. http://www.onerdoser.com/Y84_1_yakin-gelecegimiz-1--bolum.html

21 Eylül Cuma günü Merkür Uranüs-Plüton karesini tetikliyor. İletişim ve haberleşmeyi anlatan Merkür’ün değişim ve dönüşümleri ifade eden Uranüs-Plüton’un stresli açısını tetikleyecek olması, bu hafta ortasından itibaren ama hafta sonunda daha da artacak şekilde iletişimde gerginliklere işaret etmekte. Diplomatik alanda iplerin gerileceği bir sürece giriyoruz. Bu hafta Merkür, bir sonraki hafta da Güneş gergin ikiliyi (Uranüs-Plüton) dürtecek. Bu durum, ulusal ve uluslararası alanlarda gerginliklere işaret ederken, günlük insan ilişkilerinde de uzlaşma ve ortak hareket etme konusunda stresler yaşanması riskini çok arttırıyor. Önemli anlaşmaları aktif etmek, imzalar atmak, konuşmalar yapmak açısından dikkatli olmamız gereken günlerdeyiz. Merkür genel olarak “ticaretin” de göstergesidir. Ticari alanda reform ve değişikliklerin, dönüştürücü karar ve uygulamaların konuşulacağı, bu alanda haberlerin yoğunlaşacağı bir süreç bu. Astrolojide rüzgarları temsil eden Merkür’ün şimşek ve fırtınaları körükleyecek Uranüs-Plüton karesiyle gergin açıları, hafta sonu civarında dünya genelinde sert hava koşulları oluşabileceğini gösteriyor. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, doğal afetlerin artabileceği bir sürece de giriyoruz. Zaten kasırga sezonundayız ve Pasifikte, ABD kıyılarında kasırgalar artabilir. Deprem ve volkan aktiviteleri artabilir dünya genelinde. Bu etkiler 30 Eylül’deki dolunay civarında daha da artıyor. Zihinsel olanı ifade eden ve sinir sistemimizle ilişkilendirilen Merkür’ün Uranüs-Plüton ile gergin temasları, zihinsel ve sinirsel gerginliklere işaret edebileceği gibi, yaratıcılığı da körükleyecek. Daha evvelce fark etmediğimiz şeyleri fark edebileceğimiz, huzursuzluk ve dengesizlik neticesinde günlük hayatımızda yeni yollar ve yöntemler ortaya çıkartabileceğimiz fırsatları da beraberinde getirecek bu gergin ama tekamülü hızlandırıcı gezegensel irtibatlar…

21 Eylül Cuma günü Venüs-Jüpiter altmışlığı da kesinleşiyor. Bu iki gezegen klasik astrologlarca “iyiciller” olarak nitelendirilmiştir. Uyumlu irtibatlarında her alanda olumlu etkiler ortaya çıkar. Gergin ve uzlaşmayı zorlaştırıcı etkilerin aktif olduğu bir dönemde böyle bir açının da kesinleşiyor olması, gerginliği yumuşatıyor, iyicil ve destekleyici etkileri de devreye sokuyor. Venüs “ilişkiler” demektir ve Jüpiter “sosyal” bir gezegendir. Venüs-Jüpiter uyumlu açısı sosyal ilişkilerde muhtemel gerginliklerin yumuşamasına, olumlu atmosfere dönüşmesine yardımcı olabilir. Venüs “sanat” demek olduğu için ve Jüpiter “zenginleşme, çoğalma” temsilcisi olduğu için, artistik ve sanatsal konularda, moda, giyim, takı sektörlerinde güzel gelişmelerden de bahsediyoruz demektir.

22 Eylül Cumartesi akşamı 17:48 Güneş Terazi burcuna geçiyor. Güneş burada egodan uzaklaşır; başkalarıyla birlikte hareket etmeye ve fedakarlıklara odaklanır. İlişkiler öncelik kazanır. Fedakarlık teması öne çıkar. Bu yerleşim, güçlü bir adalet anlayışına, olayların her iki yüzünü de değerlendirilmesine imkan tanıyan muhakeme yeteneğine işaret eder. Bu, diplomasi ve arabuluculuk yeteneklerinin, yöneticilik vasıfları içerisinde önemli yer tutacağının da bir göstergesidir. Diğer kişiler ile ilişkiler anlamında denge ve uyum kabiliyeti getirir. Güzel, zarif ve göz alıcı olan şeylerle ilgiyi doğal olarak arttırır. Estetik, güzellik, zarafetle ilgili konuların önem kazanacağı, sosyal ilişkilerin hızlanacağı bir sürece giriyoruz.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Terazi burcunda ilerliyor. Ülkemiz açısından iç ilişkiler ve kendi iç sorunlarımız ön planda olacak. Gece yarısı 02:22’de Merkür Terazi burcuna geçiş yapıyor. Yazımın ilk girişindeki paragraflardan birinde bu konuyla ilgili açıklamalar yaptım. Burada kısaca geçeceğim. Sosyal alanda daha aktif olacağımız, diplomatik ve dengeli konuşmanın önem kazanacağı, adil ve tarafsız olmamız gereken, öte yandan kararsızlıkların dikkat çekeceği bir sürece giriş yapıyoruz. Ortaklaşa işler, ilişkiler ve sosyal alanda hareketliliğin artmaya başlayacağı haftanın bu ilk gününde, sabahın erken saatlerinde aradığımız huzur ve sakinliği yakalamakta zorlanabiliriz. Çünkü bu saatlerde Ay’ın Uranüs ve Plüton ile gergin açılarının etkileri henüz devrede olacak. Ama sabahın ilerleyen saatlerinde gergin etkiler azalmaya, ılımlı ve olumlu etkiler devreye girmeye başlıyor. Öğleye doğru iyice belirginleşecek olumlu atmosfer, Ay’ın Venüs ve Jüpiter gibi iki iyicil ile uyumlu açılarından kaynaklanıyor. Ay-Venüs arasındaki uyumlu açının etkisini göstereceği öğle üzeri saatlerinden itibaren ikili ilişkiler, ortaklaşa projeler, artistik ve sanatsal konular, dekoratif değişiklikler, giyim kuşam veya ziynet eşyalarıyla ilgili alım satımlar gibi alanlarda yeni adımlar atabileceğimiz saatlerde olacağız. Ay-Jüpiter üçgeninin etkinleşeceği öğle sonrasında ve akşam saatlerinde olumlu etkiler daha da artıyor. Astrolojik ifadesiyle Ay’ın iyiciller arasında ışığı taşıdığı öğle sonrasındaki saatleri her türlü iş ve girişimimizi aktif etmek için kullanabiliriz. Ay-Jüpiter arasındaki uyumlu açılar her türlü yeni risklere girişmek, asil ve etkin kişilerle görüşmek, profesyonel kişilerle görüşmek, uluslararası işleri ve seyahatleri planlamak, hukuksal işlere girişmek, eğitim ve yayıncılık alanlarında işler yapmak açısından uygundur. Olumlu etkiler akşam saatlerinde de devam ediyor.

Salı gününün büyük çoğunluğunda Ay Terazi burcunda ilerliyor. Bir gün öncesine nazaran daha sakin ve yavaş ilerleyeceğimiz bir gündeyiz. Ülkemiz açısından iç ilişkiler ve kendi iç sorunlarımız ön planda olacak. Sabah erken saatlerde Plüton Oğlak burcunda direkt hareketine dönmek üzere durağanlaşıyor. Yeniden yapılandırmak, düzenlemek istediğimiz şeylerde giderek hız kazanmaya başlayacağımız bir sürece giriyoruz. Köklü değişimler zamanlarındayız. Öğle saatlerine doğru etkinleşecek Ay-Satürn kavuşumu somut ve kalıcı sonuçlar bekleyeceğimiz işlere girişmek açısından olumlu etkiler taşıyor. Ama hızlı hareket etmeyi ve çabuk değişimleri planladığımız işler açısından bu saatleri kullanmamız pek akıllıca olmayabilir. Bu kavuşum tahammül ve sabrı, ağırdan almayı, bilgelik ve olgunluğu gerektirir. Ama bu kavuşumun etkisinin maksimumda olacağı öğle saatleri civarını olgun ve bilge kişilerle görüşmeler yapmak açısından kullanabiliriz. 14:30’da Satürn ile kavuşumunu kesinleştirmesinin ardından boşluğa girecek olan Ay 17:45’te Akrep burcuna geçiş yapana kadar boşlukta ilerlemeye devam edecek. Bu ara saatlerde somut ve kalıcı sonuçlar bekleyeceğimiz işleri aktif etmemek daha isabetli olacaktır. Ay’ın Akrep burcuna geçişiyle birlikte akşam saatlerinde itibaren daha fazla derinleşmeye, duygusallaşmaya eğilim gösterebiliriz. Akşam saatlerini etkileyecek Ay-Neptün üçgeni hayal gücü ve yaratıcılığı, sezgileri arttırıyor. Manevi ya da mistik konulara yönelmek açısından güzel etkiler taşıyan bu saatleri dinginlik ve sükuneti sağlayabileceğimiz ortamlar yaratarak değerlendirebiliriz. Müzik dinlemek, meditasyon yapmak, tefekküre dalmak veya zikir çalışmaları yapmak, sanatla uğraşmak açısından ideal saatlerdeyiz.

Çarşamba günü boyunca Ay Akrep burcunda ilerliyor. Kararlarımızda duygularımızın ağır basacağı bu günde, duygularımıza kaptırmadan iç sesimizi izlersek başarıya daha kolay ulaşabiliriz. Ülkemiz açısından çocuklar ve gençler, diplomatlar, elçiler, sanat ve sportif aktivitelerin ön planda olacağı bir gündeyiz. Uranüs-Plüton karesi ikinci kez kesinleşiyor. Daha ideal bir geleceğin hazırlanması için gerekli olan değişim ve dönüşümlerin hızlanacağı, stres ve gerginliklerle ilişkilendirebileceğimiz bu açı hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz. http://www.onerdoser.com/Y84_1_yakin-gelecegimiz-1--bolum.htmlSabah erken saatlerde etkin olacak Ay-Plüton altmışlığı, mantığımızdan ziyade içsesimizi dinlememiz ve sezgilerimiz sayesinde doğru yolu bulabileceğimizi gösteriyor. Öğle sonrasındaki saatlerde ise gergin etkiler devreye giriyor. Ay-Venüs karesinin ardından Ay-Mars kavuşumunun etkinleşecek olması, özel ve sosyal ilişkilerimizde gerginliklere işaret edebilir. Estetik ve güzellikle, artistik ve sanatsal konularla, giyim kuşamla, pahalı şeylerin alım satımıyla, yeme içme işleriyle ilgili girişimlerde gerginlikler, zorlanmalar oluşabilir. Bu yüzden bu alanlarda yapacağımız girişimlerde dikkatli olmamızda fayda var.

Perşembe gününün büyük çoğunluğunda Ay Akrep burcunda ilerliyor. Ülkemiz açısından çocuklar ve gençler, diplomatlar, elçiler, sanat ve sportif aktivitelerin ön planda olacağı bir gündeyiz. Bir gün öncesine nazaran daha olumlu koşullar var. Özel ve sosyal ilişkilerimizde uyum ve dengeyi daha rahat sağlayabilir, şartları istediğimiz yönde organize edebiliriz. Sabah saatlerinden itibaren etkisini gösterecek Ay-Güneş altmışlığı öğle sonrasında da etkisini sürdürecek. Bu ikisi arasında uyumlu açı olduğu zamanlar etkin ve unvanlı kişilerle birlikte işlere girişmek, onlardan yardım istemek, kısa seyahatler, değişimler, yeni arkadaşlıklar, sosyal ilerleme sağlayacak durumlar, edebi veya dini konularla ilgili girişimler için uygundur. 16:11’de Ay Akrep burcunda boşluğa giriyor ve Yay burcuna geçeceği 19:33’e kadar boşlukta ilerlemeye devam ediyor. Klasik astrologlara göre Ay Akrep burcunda ve boşlukta iken girişilecek işlerde zarar görme, olayların beklenenin dışında gelişmesi olasılığı yüksektir. Bu yüzden 16:11-19:33 arasındaki saatlerde somut ve kalıcı sonuçlar elde etmeyi beklediğimiz, çok önemli iş ve girişimleri aktif etmemek isabetli olur. Gece saatlerine iyimser etkiler hakim olacak. Ama Ay-Neptün karesini hesaba katarak iyimserliği abartmamakta, sonradan hayal kırıklığı yaratabilecek yüksek beklentilere girmemekte fayda var. Yanılmaya, yanlış kararlar vermeye açık olacağız gece saatlerinde.

Cuma günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Gelişme ve genişleme arzumuzun körükleneceği, abartılara ve aşırıya kaçmaya açık olacağımız bir gündeyiz. Ülkemiz açısından askeri temalar, ülkenin memurları, evcimen hayvanlar ve sağlıkla ilgili konular ön plana çıkabilir. Uyumlu açılarla gergin açıların iç içe geçtiği bu güzel günde, ani durum değişikliklerine hazır ve bu alanda esnek olmamızda fayda var. Sabah erken saatlerde Merkür Uranüs-Plüton karesini tetikliyor. Yazımın ilk girişindeki paragraflardan birinde bu konuyla ilgili açıklamalar yaptım. Burada kısaca geçeceğim. İletişim ve haberleşmenin hızlı ve gergin akacağı, sözlerimize dikkat etmemiz gereken bir gündeyiz. Aynı günde Venüs-Jüpiter altmışlığının da etkinleşecek olması bu gergin etkileri azaltıyor. Bu iki gezegen klasik astrologlarca “iyiciller” olarak nitelendirilmiştir. Uyumlu irtibatlarında her alanda olumlu etkiler ortaya çıkar. Gergin ve uzlaşmayı zorlaştırıcı etkilerin aktif olduğu bir dönemde böyle bir açının da kesinleşiyor olması, gerginliği yumuşatıyor, iyicil ve destekleyici etkileri de devreye sokuyor. Sabah saatlerinden itibaren Ay’ın uyumlu açıları başlıyor ve gün geneline yayılıyor. Sabah saatlerinde Ay’ın Merkür-Uranüs ikilisiyle uyumlu açıları etkin olacağından, zihinsel olarak çok aktif ve yaratıcı olacağımızı, yenilikler ortaya koymak için güzel bir günde olacağımızı söyleyebiliriz. Gece saatlerinde Ay’ın Jüpiter ile karşıt ve ardından Venüs ile üçgen açı yapacak olması, duygularımızı heyecanlı ve abartılı bir şekilde ortaya koyabileceğimizi, ama sonuç olarak ilişkilerimiz açısından olumlu bir noktaya varabileceğimizi göstermekte.

Cumartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay Yay burcunda ilerliyor. Heyecanlı, tempolu, yeni şeyler keşfetmeye, değişik heyecanlar ve deneyimler yaşamaya, rutin dışına çıkıp değişik yerlere gitmeye uygun bir gündeyiz. Ülkemiz açısından askeri temalar, ülkenin memurları, evcimen hayvanlar ve sağlıkla ilgili konular ön plana çıkabilir. Gün genelinde olumlu etkiler ağırlık tutuyor. 17:48’de Güneş Terazi burcuna geçiyor. Güneş burada egodan uzaklaşır; başkalarıyla birlikte hareket etmeye ve fedakarlıklara odaklanır. İlişkiler öncelik kazanır. Fedakarlık teması öne çıkar. Bu yerleşim, güçlü bir adalet anlayışına, olayların her iki yüzünü de değerlendirilmesine imkan tanıyan muhakeme yeteneğine işaret eder. Bu, diplomasi ve arabuluculuk yeteneklerinin, yöneticilik vasıfları içerisinde önemli yer tutacağının da bir göstergesidir. Diğer kişiler ile ilişkiler anlamında denge ve uyum kabiliyeti getirir. Güzel, zarif ve göz alıcı olan şeylerle ilgiyi doğal olarak arttırır. Estetik, güzellik, zarafetle ilgili konuların önem kazanacağı, sosyal ilişkilerin hızlanacağı bir sürece giriyoruz. Güneş’in Terazi burcuna geçişi sonbahar mevsimini başlatıyor, yani yeni bir sezonun başlangıcını müjdeliyor. Astroloji Okulu olarak bizler de 22 Eylül Cumartesi akşamı 19:30-23:00 saatleri arasında Caddebostan Tenis Cafe’de düzenleyeceğimiz gecemizle sezona merhaba diyoruz. Ay-Satürn altmışlığının etkin olacağı akşam saatlerinde duygusal anlamda kendimizi dengeleyebilmemiz ve bunu ilişkilerimize yansıtmamız daha kolay olacak. 19:45’te boşluğa girecek olan Ay 22:20’de Oğlak burcuna geçiyor. Mesuliyet getiren konuların, geleceğe yönelik plan ve programların konuşulacağı saatlerdeyiz. Bu geçişin ardından etkinleşecek Ay-Güneş karesi kendi fikir ve görüşlerimizde fazla ısrar etmemizin ilişkilerimizi zedeleyebileceğini gösteriyor. Karşı cinsle ilişkilerimizde, otoriteyi temsil eden kişilerle görüşmelerimizde dikkatli ve kontrollü olmamızda fayda var. Gecenin ilerleyen saatlerinde etkin olacak Ay-Neptün altmışlığı egomuzu aşmamıza, uyum ve esneklik kazanmamıza yardımcı oluyor.

Pazar günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Mantıklı ve ayağı yere basan kararlar almaya, istikrarlı ve kararlı hareket etmeye eğilim gösterebileceğimiz bir gündeyiz. İlişkilerimizde mesafeli olma eğilimi gösterebileceğimiz bu güzel günde, spontaneliği ve içtenliği kaybetmemeye özen göstermeliyiz. Ülkemizin diğer ülkelerle ilişkilerinin öne çıkacağı bir gündeyiz. Gün boyunca Ay’ın gergin açıları var. Bu yüzden duygusal anlamda kendimizi baskı altında ve stresli hissedebiliriz. Ay’ın Uranüs ve Plüton ile gergin irtibatlar kuracağı sabah erken saatlerinde duygusal çıkışlar yapmaya ve gerginliklere açık olabiliriz. Beklenmedik gelişme ve durumlarla karşılaşabiliriz. Kontrolü kaybetmemekte, ama değişimlere ve yeni gelişen durumlara karşı esnek olmakta fayda var. Gergin ve tehlike yaratabilecek durum ve ortamlardan uzak kalmamız yerinde olur bu saatlerde. Öğle sonrasındaki saatlerde etkin olacak Ay-Merkür karesi iletişimin gergin akacağını gösteriyor. Sözlerimize dikkat etmemizde, fikirlerimizi kabul ettirme konusunda ısrardan kaçınmamızda fayda var. Aksi takdirde ilişkilerimizde zarar görebiliriz. Önemli konuşma ve görüşmeleri, yazışma ve toplantıları bugüne denk getirmemek daha isabetli olabilir.

Mutlu, Sağlıklı ve keyifli bir hafta dileğiyle…

Öner DÖŞER

16 Eylül 2012, Pazar

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

Eylül ayının burçlara göre değerlendirmeleri için tıklayınız…

http://www.uzmantv.com/konu/eylul-2012-burc-yorumlari

 

Güneşmerkezli Bakış

Güneş genel olarak sakin gözüküyor. Güneşlekesi sayısı da göreceli olarak düşük gidiyor. 16 Eylül itibariyle güneşlekesi sayısı 53 olarak bildiriliyor. Ama yakın zamanda güneş aktivitelerinde artış tahmin edebiliriz. 21-25 Eylül arasındaki tarihlerde birçok şey bir araya geliyor. Dünya-Uranüs kavuşumunun Plüton ile doksan derelik açısı, Venüs-Jüpiter kavuşumu, Merkür-Satürn kavuşumu etkinleşiyor. Bu gezegensel irtibatlar güneş aktivitelerinin ve yer manyetik alanındaki hareketlenmelerinin işaretçisi olabilir.

22 Eylül’de Güneş’in Terazi burcuna, Dünya’nın Koç burcuna giriş yapmasının ardından güneşmerkezli gergin açılar iyice belirginleşecek ve ayın son günlerinde maksimuma varacak. Bu bağlamda oldukça gergin etkiler taşıyan 30 Eylül tarihi civarına tekrar dikkat çekmek istiyorum. İlerleyen günlerde bu konuda bir yazı paylaşacağım. 

Haftanın dikkat çeken güneşmerkezli açıları şöyle:

20 Eylül: Venüs kavuşum Jüpiter

22 Eylül: Merkür kavuşum Satürn 

16.09.2012

Designed by Ongunsoft