Öner Döşer

17 Ocak Haftası

Bu sayfa 5242 kişi tarafından ziyaret edildi.

20 Ocak Perşembe günü Güneş Kova burcuna geçiş yapıyor. Güneş bu burçta zarar görmektedir. Diğer taraftan, Güneş erildir ve Kova burcu da erildir. Bu en azından Güneş’in özelliklerini daha aktif şekilde ortaya koymasına yardım edecektir. Fakat genel anlamda, Güneş özellikleri burada doğru kullanılmamaktadır. Bu en başta egonun rahatça ortaya konulamayacağını gösterir. Tek başına kral olmaktansa, yönetimi başkalarıyla paylaşma arzusu hakimdir. Kova burcunun hareket özgürlüğü arzusu, sıcak doğadaki Güneş’in buradaki yerleşimi ile daha da vurgulanır. Kova burcu, bilgi hazinesine sahip olmak, onu korumak, farklı, yeni şeyler ortaya koyma arzusundadır. Güneş’in buradaki yerleşimi, bizleri bu konulardaki yeteneklerimizi daha fazla ortaya koymaya itecektir. Bu yerleşim, entelektüel ve bilimsel konulara ilgiyi çok körükleyecektir; zihinsel yaratıcılığı öne çıkaracaktır. Bu yerleşim aynı zamanda, idealist amaçlar peşinde, arkadaşlarla ve sosyal gruplarla birlikte, entelektüel ve orijinal konuların daha fazla ortaya konulması için kullanılacaktır.

Pazartesi gününün büyük çoğunluğunda İkizler burcunda hareket edecek olan Ay, iletişim ve fikir alışverişlerinin ön planda olacağı, başarıya zekamızı ve iletişim becerilerimizi daha aktif kullanmamız sayesinde ulaşabileceğimizi gösteriyor. Öğle sonrasındaki saatlerde yakınlaşan Ay-Neptün üçgeninin olumlu etkileri sayesinde duygularımızı daha iyi ifade edebileceğiz. Ama akşam saatlerine doğru ilerlediğimizde Ay-Uranüs karesinin tedirgin edici ve beklenmedik değişimlere açık bırakacak etkileri de devreye giriyor. Ardından gelecek Ay-Jüpiter karesi de bu gergin etkileri arttırıyor. Her ne kadar gün boyunca etkin olacak Güneş-Uranüs altmışlık açısının da tesiriyle yaratıcı ve öğrenmeye açık, yenilikçi ve değişime esnek olsak da, somut sonuç beklentisinde olduğumuz işleri aktive etmek için uygun saatlerde değiliz. 19:58’de son açısından ayrılacak olan Ay boşluğa giriyor ve 21.59’a kadar boşlukta kalıyor. Bu saatler arasında girişeceğimiz işler sonuçsuz, kararsız, belirsiz kalabilir.

Salı günü boyunca Yengeç burcunda hareket edecek olan Ay, duygularımızın ve sezgilerimizin ön plana çıkacağı bir günde olacağımızı gösteriyor. Ailevi, milli temaların da dikkat çekeceği, iletişimin aktif akacağı ve fikirsel çekişmelere açık bir gündeyiz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Plüton kavuşumu, dediğim dedik tavırlarımızla ve fikirlerimizde ısrarcı davranışlarımızla karşımızdaki kişiler üzerinde baskın olma arzusunda olacağımızı gösteriyor. Öte yandan, başkalarının ne düşündüklerini daha iyi sezebilir, olayların nasıl ilerleyeceğini daha iyi tahmin edebiliriz. Sabah saatlerinde Ay-Merkür karşıtlığının uzlaşma ve fikir birliğini zorlaştıran etkileri devrede olacak. Ardından Ay-Plüton karşıtlığı da etkinleşiyor. Öğle saatlerine kadarki süreçte, güçlü ve etkin kişilerle görüşmek, somut sonuçlar ortaya çıkması beklenen işlere girişmek, mücadele ve risk gerektiren işlere girişmek, seyahat etmek, ameliyata girmek, hoşgörü ve esneklik gerektiren işlere kalkışmak için uygun saatlerde olmayacağız. Öğleden sonraki saatlerde bu etkiler nispeten yumuşayabilir. Gece geç saatlerde Ay-Satürn karesinin engelleyici ve deprese edici özellikleri devreye giriyor. Şartları çok zorlamasak isabet ederiz…

Çarşamba günü boyunca Yengeç burcunda kalmaya devam edecek olan Ay, duygusal ve ailevi temaların, geçmişe yönelik ve sevgiyle ilgili kavramların öne çıkacağı bir günde olacağımıza işaret ediyor. Sabah erken saatlerde henüz Ay-Satürn karesinin gergin etkileri uzaklaşan ve azalan şekilde de olsa devrede olacak. Ama öğleye doğru saatlerden itibaren bu bloke edici etkileri aşmaya başlayacağız. Öğle sonrasında ve daha da çok akşamüzeri saatlerinde Ay-Jüpiter üçgeninin canlandırıcı, heyecanlandırıcı ve yeniliğe açık tutan etkileri devreye giriyor. İdari, politik ve kamusal kişilerle veya geniş büyük yetkilileriyle görüşmek, sosyal ortamlara katılmak, gizemli konularda eğitim almaya başlamak, değişimler yapmak, alışılmışın dışında ve yaratıcı, yenilik getiren ve keşfe açık işlere girişmek için uygun saatlerdeyiz. Saat 23:21’de Ay-Güneş arasındaki karşıtlık kesinleşiyor; dolunay gerçekleşiyor. Kadı-erkek ilişkilerinde, ebeveynlerle ilişkilerimizde, önemli etkin kişilerle ilişkilerimizde gerginlik ve zıtlaşmadan uzak kalmamızda fayda var. Öte yandan, son derece yaratıcılığa açık ve üretken saatlerdeyiz. Dolunay’ın hemen sonrasında Ay-Jüpiter üçgeni kesinleşecek ve yaratıcılık ve verimlilik had safhaya varacak!

Perşembe günü 00:16’da Ay Aslan burcuna geçiş yapacak. İdari becerilerimiz, kendimize güvenimiz ve açık kalpliliğimiz sayesinde başarılı olabileceğimiz bir gündeyiz. Güneş-Jüpiter altmışlığının da gün boyunca etkin olacak olması, kendine güven ve iyimserlik temasının etkinleşmesine yardımcı oluyor. Daha önce karşılaşmış olduğumuz sorunları aşabileceğimiz, zorlukların üstesinden gelebileceğimiz bir gündeyiz. Yaptığımız işlerle kendimizi tanıtmamız, kanıtlamamız da daha kolay olacak. Finansal, sosyal ve adaletle ilgili konularda başarı elde edebilir, uluslar arası işlerde daha hızlı ilerleyebiliriz. Sabah erken saatlerde kesinleşecek ve öğle saatlerine kadar etkisini gösterecek Ay-Mars karşıtlığı, kaza ve sakarlıklara açık olacağımızı, gereksiz tartışmalardan ve duygusal çıkışlardan uzak kalmamız gerektiğini göstermekte. Sabah saatleri yeni riskler almak, seyahatler yapmak, vücudu zorlayacak sert işlere girişmek için uygun gözükmüyor. Öğle sonrasındaki saatlerde ise iyimser etkiler daha etkinleşiyor. Akşamüzeri saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başlayacak Ay-Venüs üçgeni, özel ve sosyal ilişkilerimizde şanslı saatlerde olacağımıza işaret ediyor. Akşam ve gece saatleri, aşkla ilgili konular, evlilik, alışverişler, eğlenceli aktiviteler için gayet olumlu gözüküyor.

Cuma günü boyunca Aslan burcunda hareket edecek olan Ay, kendine güven, coşkunluk ve hayattan keyif alma enerjisini güçlü kılıyor. Sıcak ve spontane davranmamız, dürüst ve açık olmamız sayesinde başkalarının dikkatini çekebiliriz. Sabahın erken saatlerinde etkin olacak Ay-Satürn altmışlığı, öğle saatlerine kadar atacağımız adımlardan kalıcı sonuçlar alabilmemize yardımcı olacak. Keza Güneş-Jüpiter altmışlığının da olumlu, destekleyici etkilerinin devam edeceği bir gündeyiz. Yaptığımız işlerle kendimizi tanıtmamız, kanıtlamamız da daha kolay olacak. Finansal, sosyal ve adaletle ilgili konularda başarı elde edebilir, uluslar arası işlerde daha hızlı ilerleyebiliriz. Akşam saatlerinde ise, Ay-Neptün karşıtlığının çözücü ve yanıltıcı etkileri devreye girmeye başlıyor. Yanlış kararlar alma, hayal kırıklığına uğrama gibi risklerimiz mevcut. Yediğimize, içtiğimize dikkat etmeli, özellikle ilaç alımı veya tedavisinde dikkatli olmalı, danışmadan işe kalkışmamalıyız. 20:58’de boşluğa girecek olan Ay, gece boyunca boşlukta ilerleyecek. Somut ve kalıcı sonuçlar almamız zor gözüküyor gece boyunca…

Cumartesi 01:11’de Başak burcuna geçiş yapacak olan Ay, olayları dikkatli analiz edebilmemiz ve ayrıntılara odaklanmamız sayesinde başarılı olabileceğimizi gösteriyor. Sabah saatlerinde etkinleşecek Ay-Plüton üçgeni, fikirlerini harekete geçirmek ve somutlaştırmak, güçlü ve etkin kişilerden destek almak, ilişkilerde derinleşmek, irade gerektiren işlere girişmek, mücadeleye başlamak, ısrarla takip etmeyi gerektiren işlere kalkışmak için uygun zamanlarda olduğumuzu gösteriyor. Gün boyunca etkin olacak bu açının ardından Ay-Merkür ile üçgen açıya yakınlaşacak ve akşam saatlerinden itibaren fikirlerimizi daha iyi ifade edebileceğimiz, karşımızdaki kişileri üzerinde karizmatik etki bırakacağımız saatlerde olacağız. Zihinsel odaklı işler, eğitim, öğrenme, zikir çalışmaları yapmak için ideal bir gündeyiz!

Pazar günü boyunca Ay Başak burcundaki hareketine devam ediyor. Detayları iyi yakalamalı, ama fazla evhamlı, titiz ve eleştirel davranarak başkalarının canını sıkmamaya özen göstermeliyiz. Sabah saatlerinde henüz etkin olacak Ay-Venüs karesi, yeme içme konusunda dikkatli olmamız gerektiğini, özel ve sosyal ilişkilerimizde stres yaşama olasılığımızı gösteriyor. Ama yine de gün boyunca etkin olacak Venüs-Satürn altmışlığının sabır ve olgunluğu ön plana çıkartan olumlu etkileri sayesinde, ilişkilerimizde daha yapıcı olarak yönlendirebileceğiz. Fakat akşam saatlerinde bu konuda zorlanmalar yaşama olasılığımız da çok yüksek. Ay-Uranüs karşıtlığı etkinleşiyor ve gece saatlerine de yansıyor. Ani ve beklenmedik durumlarla karşılaşabilir, duygularımızı gereğinden abartılı ifade edebiliriz. Ailevi ilişkiler, kadınlarla ilişkiler konularında özen göstermeli, kazalara ve sakarlıklara yol açabilecek aceleci ve özensiz hareketlerden kaçınmalıyız.

Haftanın burçlara göre değerlendirmeleri için tıklayınız…

http://www.uzmantv.com/kategori/astroloji/haftalik-yorum

Güneşmerkezli Bakış

Daha evvelki yazılarımda ve seminerlerimde bahsettiğim gibi, gezegenlerin birbirlerine ve Güneş'e göre pozisyonları, Güneş'teki aktiviteleri ve-veya jeomanyetik aktiviteleri (Yer manyetik alanında meydana gelen fırtınalar) etkilemektedir. Ve-veya derken, Yer manyetik alanında meydana gelen değişimlerin sadece Güneş aktivitelerinden kaynaklanmadığını, gezegenlerin çeşitli dizilimlerinin ve birbirlerine göre pozisyonlarının Yer manyetik alanını direkt olarak etkilediğini ima ediyorum.

Bu hafta bu bakımdan önemli bir zamandayız. 19-24 Ocak arasındaki tarihlerde güneşte ve jeomanyetik alanda bazı hareketlilikler görülebileceğini düşündüğümü daha evvelce de belirtmiştim. Aşağıdaki linkte bu değerlendirmelerimi bulabilirsiniz.

http://www.onerdoser.com/Y21_1_2011-yilinda-onemli-tarihler.html

Bu yazımdan bazı alıntılar yapacağım:

Payne’e göre, Mars ve Venüs Dünya’dan yakın gözüktüklerinde Ay da onların hizasındaysa, jeomanyetik aktivitede direkt artış görülür. Mars ve Dünya aynı hizada olduklarında, Dolunay da olmuş ise, manyetik etkiler artar. En yakın tarihte 19 Ocak 2011’de Mars ile irtibat kuran bir dolunay gerçekleşecek ve bu tarih civarında Dünya-Mars hizalanacak. Bu tarih Merkür’ün 88 günlük döngüsüne de yakın. Bu şartlar altında 19-24 Ocak tarihleri arasında etkin güneş-jeomanyetik aktivite gerçekleşebilir. Yukarıda saydığımız olumsuzluklarda artış yaşanabilir. 

 

Araştırmacı ve yazar Buryl Payne'e göre, Merkür Güneş ve Dünya arasına girdiğinde, Güneş rüzgarı akımını etkileyerek, jeomanyetik alanda dalgalanmaya sebep olur. Dünya ile tam aynı çizgide olduğunda bu etki daha fazladır. Merkür, Güneş’in etrafındaki dönüşünü 88 günde tamamlar. Bunu özellikle belirtiyorum, çünkü “2012’de Nasıl Kurtuluruz?” gibi 2012 sürecine yönelik bazı kitapların da yazarı olan araştırmacı Patrick Geryl’a göre, önemli Güneş patlamaları arasında yaklaşık 87 günlük süreç var. Buradan yola çıkarak yaptığım araştırmalarda, son zamanlarda gerçekleşen önemli Güneş patlamalarından geri dönüp baktığımda, 88 gün arayla oluşan önemli patlamalar olduğunu gördüm ki bu da neredeyse tam olarak Merkür döngüsü ile bağdaşmaktaydı.

2010 yılında gerçekleşmiş önemli Güneş patlamaları esnasında Güneş merkezli bakışla Merkür’ün Akrep burcu sonlarına denk geldiğini gördüm. Bu tarihlerden en dikkat çekenleri 1 Ağustos ve 28 Ekim tarihlerindeydi. 88 günlük döngüye denk gelen güneş aktivitelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

          http://spaceweather.com/archive.php?view=1&day=05&month=05&year=2010

          http://spaceweather.com/archive.php?view=1&day=06&month=02&year=2010

          http://spaceweather.com/archive.php?view=1&day=01&month=08&year=2010

          http://spaceweather.com/archive.php?view=1&day=28&month=10&year=2010 

 

Merkür’ün 88 günlük döngüsünde bir sonraki önemli tarih 24 Ocak 2011 olarak görülmekte… Merkür bu tarihte yine Neptün-Kiron ikilisine doksanar derecelik açıda olacak. Bu esnada Jüpiter-Satürn de karşıtlık yapacaklar ve Plüton ile doksanar derfecelik açıda olacaklar ki bu da başlı başına manyetik alanda etkiler yaratabilecek bir dizilim. Ayrıca Dünya-Mars hizalanması, Venüs-Uranüs hizalanması da var. Yani diğerleriyle 90 ve-veya 180 derecelik açılarda bulunmayan hiç gezegen yok. Bu şartlarda 24 Ocak civarındaki günlerde: güneş-jeomanyetik aktivitede artış görülebilir, etkin güneş patlamaları olabilir, Yer manyetik alanında önemli dalgalanmalar meydana gelebilir, doğal felaketler tetiklenebilir, hava, deniz veya karada (özellikle de topraklarla veya maden ocakları, yeraltıyla ilgili) büyük kazalar yaşanabilir, insanlar arası ilişkilerde huzursuzluklar, önemli sağlık sorunları ve stresler oluşabilir. Aşağıda, 24 Ocak 2011 tarihine yönelik Güneş merkezli astroloji haritasını görmektesiniz.

 

16.01.2011

Designed by Ongunsoft