Öner Döşer

18 Nisan Haftası

Bu sayfa 4815 kişi tarafından ziyaret edildi.

Mars ve Satürn’ün sert açıları genellikle olumsuz gelişmelerin, kavga ve çekişmelerin habercisi olarak görülürler. Bu iki gezegen, aşırı doğaları yüzünden kötücüller olarak anılırlar. Satürn Aşırı soğuk ve kurudur. En büyük kötücül olarak nitelendirilmiştir. Aşırı soğuk ve kuru doğası ile yaşamsallığın karşısındadır. Doğa olarak Güneş’le karşıt yapıdadır. Güneş hayatı, Satürn ölümü anlatır. Güneş başarıyı, Satürn ise engelleri temsil eder. Mars, aşırı sıcak ve kurudur. Kötücül etkisi Satürn kadar geniş alana yayılmadığı ve kalıcı olmadığı için daha az kötücül olarak kabul edilir. Genel olarak tüketme/harcama eğilimindedir. Ateşle ve sıcaklıkla, yangınlarla bağdaştırılır. Sorun, tartışma, şiddet, öfke, gazap ve cinayet gibi kelimelerle özdeşleşir.

Klasik astrolojide Mars-Satürn kavuşumları ve karşıtlıkları dikkatle gözlenmiş ve özellikle dünya astrolojisinde öngörüsel olarak sıklıkla kullanılmışlardır. Bu birleşmeler ve karşıtlıklar savaşlarla, doğal felaketlerle ve ölümlerle ilişkilendirilmiştir. Ingress haritalarda (Güneş’in öncü burçlara giriş haritaları) bu birleşme veya karşıtlıklar köşe evlere düşüyorsa veya önemli açısal bağlantılar kuruyorsa, etkisi daha da belirgin olacaktır. İstanbul için çizilmiş astrolojik haritada Dolunay esnasında Mars-Satürn karşıtlığı da tam 1-7. evler eksenine denk geliyor. Bu konumlanma ister istemez akla insan ilişkilerinin stresli akacağı, şiddete yönelik eylemlerin olabileceği, otorite temsilcisi kişilerin zorlanabileceği bir haftada olacağımızı getiriyor.  

Cumartesi günü Merkür durağan-direkt hareketine dönüyor. İletişimsel aksamaların normal seyrine dönmeye başlayacağı bir gündeyiz. Ama Merkür gerilemesinin sebep olduğu bu aksamaların tamamen ortadan kalkmaya başlaması Mayıs ayı başlarını bulacak.

Pazartesi sabahı Ay Terazi burcunda hareket ediyor. Yaratıcı esinlerin yüksek olacağı, yenilikçi ve cesaret gerektiren fikirlerin zihnimizde cirit atacağı, ama bunları aceleci bir şekilde ortaya atmamızın pek de doğru olmayacağı bir gündeyiz. Ay’ın boşlukta kalacağı 09:19’a kadar buna daha da özen göstermeliyiz. 09:19’da Ay Akrep burcuna geçiş yapıyor. Başarıya mantığımızdan ziyade sezgilerimizi kullanarak ulaşabileceğimiz gün boyunca, karşımızdakilerin ruh halini ve psikolojisini algılamamız daha kolay olacak. Empati kurabilme becerimizi ve sezgilerimizi Ay-Neptün üçgeninin etkin olacağı sabah saatlerinde daha iyi kullanabileceğiz. Artistik ve sanatsal konulara, ilahi ve mistik konulara yönelmek için, akşamüzerine kadar güzel saatlerde olacağız. Bu saatlerde Mars-Satürn karşıtlığı kesinleşiyor. Bu karşıtlıkla ilgili bilgiyi, giriş yazısında bulabilirsiniz. Geç akşam saatlerinde Ay-Plüton altmışlığının güç destekleşmesi enerjisi taşıyan olumlu etkileri devreye giriyor.

Salı günü boyunca Ay Akrep burcunda hareket ediyor. Duygusal anlamda kendimizi biraz huzursuz hissetsek de, sezgilerimizi ve hissiyatımızı izleyerek başarı elde edebileceğimiz bir gündeyiz. Derin araştırma, konsantrasyon ve duygusal anlamda dayanıklılık gerektiren işleri çözmek için girişimler yapabiliriz. Merkür’ün geri hareketli olması, daha önce fark etmediğimiz şeyleri fark etmemiz, hatalarımızı keşfetmemiz, önemli detayları yakalamamız için fırsat yaratabilir. Merkür-Mars kavuşumunun kesinleşeceği bir günde olduğumuzdan, üzerinde çalıştığımız konularda keskin bir anlayış sağlayabilir, zihinsel olarak her zamankinden daha hızlı kavrayabiliriz. Ama kendimizi aceleci ve agresif bir şekilde ifade etmekten, hızlı kararlar almaktan kaçınmamızda fayda var.

Çarşamba gününe başlarken Ay Akrep burcunda hareket ediyor. Sabah erken saatlerde etkinleşecek Ay-Venüs üçgeni, özel ve sosyal ilişkilerimizde olumlu ilerlemeler sağlayabilmemize olanak veriyor. Aşkla ilgili konularda şanslı saatlerdeyiz. Yeme içme konusunda da istekli olacağımız bu saatlerde, güzel bir kahvaltı yaparak kendimize ödül ve moral verebiliriz. 07:53’ten itibaren açısı kalmayan Ay, yaklaşık iki saatlik bir süre için boşluğa giriyor. 09:50’de Yay burcuna geçiş yapacak Ay’ın da tesiriyle, günün geri kalanında kendimizi daha iyimser ve coşkulu hissedeceğiz. Girişeceğimiz işlerde başarı sağlayabilmemiz için, olaylara daha geniş çerçeveden bakmayı, iyimser olmayı, arzu ve hevesimizi kaybetmemeyi başarmalıyız. Ama öğleye doğru kesinleşecek Ay-Neptün karesinin olaylara fazla tozpembe bakmaya meyillendiren, böylelikle sonuçta hayal kırıklığı ve yanılgı ortaya çıkmasına yol açabilen etkilerinin farkında olmalıyız. Önemli iş ve girişimleri, Ay-Uranüs üçgeninin etkinleşeceği öğle sonrasındaki saatlere bırakabiliriz. Yaratıcı yönlerimizi maksimumda kullanabileceğimiz bu saatlerde, yenilik ve sürprizlere de açık olacağız. 13:17'de Güneş Boğa burcuna geçiş yapıyor. Şartları sabitleştirme ve garantiye alma eğilimimizin artacağı ve maddi konuların öncelik kazanacağı bir sürece giriş yapıyoruz. Gün boyunca etkin olacak Güneş-Neptün altmışlığı, artistik ve sanatsal konularda, ilahi ve mistik konularda daha kolay ilerleyebileceğimizi ve başarı sağlayabileceğimizi göstermekte.

Perşembe günü boyunca Ay Yay burcunda hareket ediyor. Her zamankinden daha geniş alanlara ulaşabileceğimiz, hayata iyimser ve yenilikçi bakabilme eğilimimizi ön plana çıkartabileceğimiz, yeni gelişmelere açık olabileceğimiz, rahat ilerleyebileceğimiz bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde Ay-Satürn altmışlığı, ardından, Ay-Merkür üçgeni ve ardından Ay-Mars üçgeni etkinleşiyor. Oldukça hareketli ve iyi değerlendirebileceğimiz saatlerdeyiz. Bu saatleri bir şeyler inşa etmek, madencilik, tarım ve ziraatla ilgili işler, yaşça olgun insanlarla görüşmek, yargıç gibi hukukla alakalı veya idari kişilerle, memurlarla görüşmek, araştırma yapmak, entelektüel veya bilimsel kişilerle irtibat kurmak, ticari işler, güç ve efor gerektiren işlere yönelmek için kullanabiliriz. Pek tabii ki tüm bu girişimlerimizde Merkür gerilemesini de hesaba katmamız gerekiyor. Yani detaylara iyi odaklanmalı, sonradan ortaya çıkabilecek muhtemel hatalar için hazırlıklı olmalıyız. Gün boyunca devrede olacak olumlu etkiler, akşam saatlerinde Ay-Jüpiter üçgeninin de etkinleşmesiyle birlikte zirvesine varıyor. Bu uyumlu açı, her türlü yeni risklere girişmek, asil ve etkin kişilerle görüşmek, profesyonel kişilerle görüşmek açısından uygundur. 19:57’de önünde temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor. Bu saat sonrasında girişeceğimiz işlerden somut ve kalıcı sonuçlar almakta zorlanabiliriz. 

Cuma gününün ilk yarısında Ay henüz boşlukta ilerlediğinden, Oğlak burcuna geçiş yapacağı 13:25 civarına kadarki süreçte girişeceğimiz işlerden kalıcı ve somut sonuçlar almakta sorun yaşayabiliriz. Ay’ın Oğlak burcuna giriş yapacağı 13:25 sonrasında, ciddiye alacağımız ve sorumluluk alarak ilerleyeceğimiz işlerde başarı elde etme şansımız daha yüksek olacak. Ay-Neptün altmışlığının etkinleşeceği öğle sonrasındaki saatlerde, hayallerimizi somut gerçekliğe çevirebileceğimiz küçük fırsatlar yakalayabiliriz. Akşamüzerine doğru saatlerde Ay-Venüs karesinin ilişkilerde zorlanma enerjisi taşıyan etkilerine karşı uyanık olmalı, öte yandan yiyip içtiğimiz şeylere özen göstermeliyiz. Akşam saatlerinde Ay-Güneş üçgeninin yapıcı sonuçlar almamızı ve rahat ilerlememizi mümkün kılan olumlu etkileri devreye giriyor. Ama bu uyumlu açının hemen ardından gelen Ay-Uranüs karesinin beklenmedik gelişmelere ve tatsız sürprizlere açık kılan etkilerinin farkında olmalı, istikrarsız kararlar almamalı, duygusal anlamda isyankar ve karşı çıkış enerjisi taşıyan etkilere karşı dikkatli olmalıyız.

Cumartesi günü boyunca Ay Oğlak burcunda hareket ediyor. Temkinli ve dikkatli hareket etmemiz, ilişkilerimizi ciddiye almamız ve sorumluluk gerektiren durumlarla karşılaşabileceğimiz bir gündeyiz. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Uranüs kavuşumu, aşk ve ilişkilerde heyecanlı olacağımız, ama aceleci davranırsak zorlanmalar yaşayabileceğimiz bir günde olacağımızı gösteriyor. Öğle saatlerinde Ay-Satürn karesinin de etkisiyle engellenmelerle veya ağır sorumluluk almamızı gerektirecek karşılaşabilir, kendimizi gereksiz yere demoralize etme eğilimi gösterebiliriz. Böyle zamanlarda sevdiklerimizle yakın olmamızda, bizi anlayacağını hissettiğimiz kişilerle duygu alışverişlerinde bulunmamız iyi fikir olabilir. Yine öğle saatleri civarında Ay-Merkür karesi de etkinleşeceğinden ve Merkür-Satürn karşıtlığı da etkin olacağından, ortaya attığımız fikir ve görüşler yüzünden eleştiriler alabiliriz. Çok düşünerek konuşmamızda fayda var. Öğlen 13:03’ten itibaren Merkür durağan-direkt hareketine dönüyor. Akşam saatlerinde Ay-Mars karesi etkinleşiyor. Bu gergin açı, duygusal çıkışlar yapmamıza işaret edebilir, dikkat! Sağlığımıza dikkat etmemiz gereken saatlerdeyiz…

Pazar gününün büyük çoğunluğunda Ay Oğlak burcunda ve boşlukta hareket ediyor. Gün boyunca girişeceğimiz işlerden somut ve kalıcı sonuçlar almakta zorlanabiliriz. Ama bu hiçbir şey yapmayalım anlamına gelmiyor. Gezip tozmak, sohbetler, eğlenceli aktivitelere katılmak gibi aktiviteler açısından Ay’ın boşlukta olmasının herhangi bir sorun yarattığını düşünmemeliyiz. Sadece ciddi ve net kararlar vermekten kaçınmalıyız. Gece 20:59’da Ay Kova burcuna geçiş yapıyor. Olaylara daha objektif çerçeveden bakabileceğimiz ve bilgi paylaşmaya yönelik eğilimlerimizin artacağı, sosyal alanda daha aktif olacağımız bir akşam bizi bekliyor.

Haftanın burçlara göre değerlendirmeleri için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz…

http://www.uzmantv.com/kategori/astroloji/haftalik-yorum

Öner DÖŞER

17 Nisan 2011, Pazar

ASTROLOJİ OKULU

 

Güneş Aktiviteleri

Hafta ortasında artış gösteren güneş lekesi sayısı 13 Nisan 2011 tarihinde 153’e vardı. 16 Nisan 2011 itibariyle güneş lekesi sayısı 97 olarak görülmekte. Geçen haftaki yazımda 16 Nisan civarında güneş aktivitelerinde artış olabileceğini yazmıştım. 15 Nisan 2011 tarihinde ve 16 Nisan 2011 tarihinde güneşte M-Klas ve C-Klas alevlenmeler meydana geldi.

Güneşteki aktiviteleri yakın takip etmeye devam ediyorum. Konu hakkında http://spaceweather.com/ adresinden detaylı bilgi alınabilir. Bu web sitesinden alınmış iki haberi aşağıda okuyabilirsiniz.

M-FLARE: The magnetic canopy of sunspot 1190 erupted on April 15th, producing an M-class solar flare (SDO movie). The brief blast did not, however, hurl a cloud of plasma toward Earth. NOAA forecasters estimate a 55% chance of more M-flares during the next 24 hours.

Sunspot number: 124
What is the sunspot number?
Updated 15 Apr 2011

SUN-EARTH CONNECTION: Even a small solar flare can reach out and touch the Earth. On April 16th, sunspot 1190 produced a relatively minor C5-class flare. X-rays from the distant explosion broke apart molecules in Earth's upper atmosphere, creating a wave of ionization over Europe.

Sunspot number: 97
What is the sunspot number?
Updated 16 Apr 2011

17.04.2011

Designed by Ongunsoft