Öner Döşer

18 Nisan Haftası

Bu sayfa 18496 kişi tarafından ziyaret edildi.

18 Nisan Haftası AKREP BURCUNDA DOLUNAY ve TÜRKİYE

Bu haftanın en önemli gökyüzü hadisesi 22 Nisan Cuma günü saat 08:23’te Akrep burcunda gerçekleşecek dolunay hiç kuşkusuz. Ay ve Güneş ikilisinin yerden bakışla kavuşumda ve karşıt konumda olmaları hayatımızdaki önemli olaylarla ve gelişmelerle eşzamanlılık içerir.

Dolunay dönemleri nasıl etkiliyor?

Ay-Güneş karşıtlığında oluşan dolunay zamanlarında bazı hassas kişiler daha fazla etkilenir. Huzursuz bir mizaca sahip kişiler diğerlerinden daha abartılı tepkiler verebilir, kendilerine ve etraflarındakilere huzursuzluk yayabilirler. Zaten akıllarında olanı ortaya dökerler, yani tavırları daha belirginleşir. Bazen etkilenme aşırı safhalara varabilir ve böyle durumlarda adeta cinnet hali yaşanabilir. Şiddete meyilli insanlar şiddet içeren eylemlere yönelebilirler.

Dolunay zamanlarında intiharların, psikozların, trafik kazalarının ve kalp krizi nedenli ölümlerin arttığı bilinmektedir. Lunatik teriminin kullanılması boşuna değildir ve dolunay döneminde ay çılgınlığı ya da lunatik terimi kullanılan delilikler yaşanabilir. Diğer ay fazlarında da psikotik davranışlar görülebilse de, bu oran dolunaydaki kadar fazla değildir.

Her dolunay döneminde Dünyanın alanında ekstra iyonizasyon olur ve biyolojik hayat daha fazla etkilenir. Bu esnada pozitif iyon girişi geçici olarak daha fazla olduğundan, insanlar ve hayvanlar üzerinde yarattığı etki daha fazla ve rahatsız edicidir. Bazı bilim insanları dolunay zamanlarında geniş bir elektromanyetik dalga yelpazesinin insanı sürekli bir bombardımana tuttuğunu bildirmektedir. Dünya negatif yüklüdür, ama dolunayda pozitif yüklü hale gelir. Çünkü Ay Güneşin enerjisini Dünyaya yansıtır. İnsanlar da negatif yüklü olduklarından bu değişiklikten etkilenirler ve bu bazı kişilerde rahatsızlığa neden olur. Bunun yanı sıra, genelde dolunay gökyüzünü berraklaştırır, temizler.

Dolunay dönemleri, Dünya’nın manyetik alanının güçlü bir şekilde uyarıldığı, manyetik fırtınaların artığı dönemlerdir. Dünyanın merkezi yakın zaman önce uyarılmışsa Ay’ın bu fazlarında deprem olasılığı daha fazladır. Depremlerle ay fazlarının ilişkisini incelediğimizde yeni ay ve dolunay dönemlerinde orta ölçekli ve büyük ölçekli depremlerin daha fazla olduğunu görürüz. Bu bağlamda, dolunayın gerçekleşeceği 22 Nisan civarındaki günlerde jeofiziksel risklerin artacağını düşünebiliriz.

Dolunay zamanları yaratıcılığın da çok arttığı zamanlardır aynı zamanda. Ortaya bir ürün koyma zamanlarıdır. Bu vakte kadar belirginleşmemiş durumların artık görünür bir duruma gelmesine yönelik etkiler taşır. Tek başına hareket etmekten ziyade birlikte hareket etme enerjisi taşır. Bu yüzden dolunayın enerjisini zıtlaşma ve fikir ayrılıkları yerine, tamamlanma ve sevgi alışverişine yönelik kullanmamızı mümkün kılar. Farkında olup, bu şekilde kullanmamız dileğiyle…

Türkiye astroloji haritası nasıl etkileniyor?

Ay ve Güneş’in karşıtlığının kesinleştiği an için çizdirilmiş astroloji haritasında İkizler burcu yükselmekte ve dolunay 2 derece Akrep burcuna, haritanın 6. Evine izdüşmekte. Aşağıda bu haritayı görmektesiniz.

Dolunay haritasının baş aktörü Mars olduğu anlaşıldığına göre, Mars’ın haritadaki konumunu yakın plana almak farz oldu. Mars haritanın açık düşmanlıklarla ilişkilendirilen 7. Evine izdüşmekte ve savaşkan-şiddetli enerjileri temsil eden Antares ile birleşmekte.

Astrolojide Mars gezegeni sert ve şiddete yönelik olayları, rekabet ve kıya sıya mücadeleleri temsil eder. Askeri başarılar Mars yönetimindedir. Mars’ın kavuşumda olduğu Antares yıldızı da kraliyet yıldızlarından biri olup (Önemli 4 yıldızdan bir tanesidir) yine savaş ve zafer kazanma becerisini ifade eder.

Dolunayı baş aktörü olan Mars’ın yanı sıra Satürn de dolunay haritasının ülkeler arası anlaşmalar (Anlaşmazlıklar) ve açık düşmanlıklarla ilişkilendirilen 7. Evine izdüşmekte ve uluslararası alanda bazı anlaşmazlıklara, davalara, açık tehditlere yönelik bir atmosfer oluşturacak gelişmelere işaret edebilir bir yerleşimde.

Aşağıdaki haritada görüldüğü üzere Mars/DS hattı Ege üzerinden (Özellikle İzmir) geçiyor. Satürn/DS hattı da İç Anadolu üzerinden (Ankara’ya yakın) geçiyor. 

Aşağıdaki haritada görüldüğü üzere 2 derece Akrep ülkemiz astroloji haritasının 5. Evine, 5 derece Akrep’teki Güneş derecesine yakın izdüşüyor.

Ülkemizle ilgili konuların vurgu kazanacağını işaret eden ve haritamızın Güneş derecesine yakın izdüşen bu önemli dolunay, ülkemizin idarecilerini, dışarıda ülkemizi temsil eden diplomatlarımızı, sanatçılarımızı, sporcularımızı, toplumca sevilen ve takdir edilen liderlik pozisyonu üstlenen kişileri ilgilendiren konularda bazı stresler yaşanabileceğini düşündürmekte. Kalburüstü sınıftan kişiler, gençler, eğlence mekanları, sanatçılar, sporcular ve sportif aktiviteler, turizm ve borsa astrolojik 5. Ev konusudur ve bu alana denk düşen dolunaylar, bu kişiler ve konularla ilgili daha evvelce aydınlanmamış, belirginlik kazanmamış bazı durumların açıklık kazanacağını ve görünür hale geleceğini düşündürür.

İlişkilerde dikkatli olmak gereken zamanlar

İlişkiler gezegeni Venüs’ün Plüton ile dik açısının kesinleşeceği Salı gecesinden, Uranüs ile tam kavuşum yapacağı Cuma gecesi arasındaki zaman diliminde ilişkilerde acelecilikten, hızlı ve gereksiz tepkilerden kaçınmakta fayda var. Bu bağlamda Ay’ın bu üç gezegen arasında mekik dokuyacağı Perşembe günü özellikle dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde ilişkilerimizi zedeleyebilir, ani ve beklenmedik kopmalar yaşayabiliriz.

Koç burcunda ilerleyen Venüs, özel ilişkilerimizde dört başı mahmur, özgür kalmak istediğimizi gösteriyor. Bu dönemde başkalarından gelecek yaptırımları, kontrole yönelik davranışları kaldıramayabiliriz. Bu yüzden karşılıklı olarak esneklik göstermek özel önem taşıyor. Birbirimize nefes alma ve rahat hareket edebilme alanı bırakırsak, bu stresli günlerin üstesinden gelebiliriz.

Günlere göre detaylı değerlendirmeler

Pazartesi günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Üzerinde uğraştığımız işlerin detaylarına iyi odaklanır, kendimizi iyi hazırlarsak başarı kaydedebiliriz. Sabah erken saatlerde Ay-Jüpiter kavuşumunun iyicil ve destekleyici enerjisi bizimle olacak. Güzel şeyler dilemek, ama gereğini de yapmak zamanı. Bu açının kesinleşeceği 06:04 sonrasında Ay Satürn’e doğru ilerlemeye başlayacak. Sabahın ilk saatlerinde engelleyici ve geciktirici enerjiler iş başında olacak. Öğle saatlerine doğru rahatlıyoruz. Ay’ın Plüton ve Merkür ile uyumlu açıları öğle saatleri ve hemen sonrasında girişeceğimiz işlerde, yapacağımız konuşma ve yazışmalarda şartları yönlendirebilme şansımız daha yüksek olacak. Ama Ay’ın boşluğa gireceği 15:29 sonrasına kalmasak iyi ederiz. Ama gün boyunca etkin olan Venüs-Satürn üçgeni, ilişkilerimiz açısından verimli bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. İlişkilerimizi olgun, sağlam bir aşamaya taşıyabiliriz. Plüton gerilemeye başlıyor. Bizleri bireysel olarak değil de, hepimizi genel olarak etkileyecek bu gerileme 26 Eylül 2016 tarihinde sona erecek.

Salı gününün ilk yarısında Ay henüz Başak burcunda ve boşlukta ilerliyor olacak. Dolayısı ile bir şeyleri fazla irdelemek, düzeltmeye uğraşmak boşuna olabilir. Bir sonuç vermeyebilir. Bu bağlamda Ay’ın Terazi burcuna geçeceği 14:23 sonrasını tercih edebiliriz. Başkalarıyla iyi ilişkiler içerisinde olmak, dengeli hareket etmek ve adil olmak bugünün anahtar sözcükleri. Akşam saat 18:29’da Güneş Boğa burcuna geçiyor. Huzur ve güvenliği sağlama arzumuz artmaya, maddi konular önem kazanmaya başlıyor. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Plüton karesi gece saatlerinde kesinleşiyor (23:51). İlişkilerde hırpalanma ve kriz işaretçisi olan bu açının gergin etkilerini Cuma gecesine kadar maksimumda hissedeceğiz, farkında olalım.

Çarşamba günü boyunca Ay Terazi burcunda hareket ediyor. Denge, huzur ve iyi ilişkiler sayesinde işlerimizi pürüzsüz yürütebileceğimiz bir gündeyiz. Sabah erken saatlerden itibaren etkin olacak Ay-Mars altmışlığı, günün ilk yarısında daha hareketli ve enerjik hissedeceğimizi ve olayların daha hızlı ilerleyeceğini düşündürüyor. Ay-Satürn altmışlığının etkin olacağı günün ikinci yarısında ise daha ağırbaşlı, sağlam ve güvenilir bir atmosfer oluşuyor. Ben de bugün saat 15.30’da Kültür TV’de Cansen Erdoğan’ın konuğu olacağım ve önümüzdeki döneme yönelik bazı bilgiler paylaşacağım. Program,www.krttv.com.tr' ye girip 'canlı izle' butonuna basarak,  veya D-smart 147.kanal, Fillbox 250.kanal ve  uydu alıcılarının tamamı ile akıllı telefon,canlı tv aplikasyonlarının tümünden de izlenebilir.

Perşembe günü boyunca Terazi burcunda ilerleyen Ay her ne kadar denge ve huzur arayışında olsak da, bunu sağlamakta zorlanacağımızı gösteriyor. Haftanın en zorlu günündeyiz diyebiliriz. Özellikle günün ilk yarısında bu stresler daha da belirgin gözüküyor. Ay’ın sırasıyla Plüton, Venüs ve Uranüs ile uyumsuz açıları, sabah saatlerinden itibaren gergin ve dengesiz bir atmosfer oluşturuyor, farkında olalım! Saat 09:13’ten sonra boşlukta ilerleyecek olan Ay, günün geri kalanında girişeceğimiz işlerin ucu açık kalabileceğini, bir yerlere varmakta zorlanabileceğimizi işaret ediyor.

Cuma gününe geçişte henüz Terazi burcunda ilerleyen Ay, saat 03:17’de Akrep burcuna geçiyor. Olayların arka planını sezgisel olarak hissedebileceğimiz, bir müddettir ne olduğunu tam anlayamadığımız şeylerin artık belirginleşmeye, ortaya çıkmaya başlayacağı bir gündeyiz. Saat 08:23’te Ay-Güneş karşıtlığı kesinleşiyor, yani dolunay doruk noktasına varıyor. Dolunay hakkında detaylı bilgi için yazımın giriş bölümüne dönebilirsiniz. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Uranüs kavuşumu, ilişkilerde özgürleşme ve rahat hareket edebilme arzumuzu tetikliyor. Heyecan ve yenilik arayışımız artıyor. Bize heyecan ve motivasyon vermeyen ilişkilerin sonuna varmış olabiliriz…

Cumartesi günü boyunca Akrep burcunda ilerleyen Ay, başkalarıyla duygu alışverişlerinin zirve noktasında olacağımız bir güne işaret ediyor. Ay’ın sabah erken saatlerde Neptün ile ve ardından Jüpiter ile uyumlu açılarının olması, ruhsal ve manevi konular açısından doyum sağlayacak, huzurlu bir atmosfer oluşturuyor. Bu saatler civarında girişeceğimiz işlerde, biraz da özveri ve anlayışı işin içerisine katarak, rahat ve kolayca ilerleyebileceğimizi gösteriyor. Bu şanslı saatlerin ardından gelecek Ay-Plüton altmışlığı, öğle sonrasındaki saatlerde yapacağımız konuşma ve yazışmalarda girişeceğimiz işlerde etkili olabileceğimizi işaret ediyor. Bu güçlü enerji akşam saatlerine kadar devam ediyor. Gece saatlerinde ise yakınlaşan Ay-Merkür karşıtlığının tartışmalara, fikir ayrılıklarına, eleştirilere açık bir atmosfer yaratan enerjisi devrede olacak, sözlerimize ve davranışlarımıza dikkat etmemizde fayda var!

Pazar gününe geçişten hemen sonra Merkür ile karşıt açısını kesinleştirecek olan Ay, saat 00:45 itibariyle boşluğa giriyor. Ay’ın boşluktan çıkması ve Yay burcuna geçmesi saat 15:46’da olacak. Aradaki saatlerde boş zaman aktiviteleriyle ilgilenebilir, spor, yürüyüş yapabiliriz. Ama sağlam ve kalıcı adımlar atmak ya da devamı gelecek diyaloglar başlatmak istiyorsak, Ay’ın boşluktan çıkmasını beklemeyi tercih edebiliriz.

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI

17 Nisan 2016, Pazar

AstroArt Astroloji Okuu (ASA9 Caddebostan

17.04.2016

Designed by Ongunsoft