Öner Döşer

2 Aralık Haftası

Bu sayfa 9048 kişi tarafından ziyaret edildi.

BAKIŞ AÇIMIZ GENİŞLİYOR!

Bu haftanın en müjdeli haberi 3 Aralık’ta 02:22’de gerçekleşecek yeniay kuşkusuz. Yeniaylar yeni gelişmeleri işaret ederler. Yeni girişimler, yeni adımlar atmak açısından yeniayı takip eden iki haftalık süreç, yani Ay’ın büyüme süreci tavsiye edilir. Ay’ın Güneş’ten en azından 12 derece uzaklaşmış olacağı, yani gökyüzünde incecik şekilde görülmeye başlayacağı zamandan itibaren girişimlerde bulunulması tercih edilir. Bu, yeniaydan bir gün sonrasıdır.

YAY BURCUNDA İYİMSER YENİAY

Yay burcunda yeniay dönemleri ufku ve hedefleri genişletme dönemleridir. Uluslararası işler, seyahatler, turizm, eğitim ve yayıncılık, kültürel, ilahi konularda önemli gelişmeler yakalama şansı verir. Yeniay 10 derece 59 dakika Yay burcunda gerçekleşiyor. Bu dereceye en yakında kraliyet yıldızlarından biri olan Antares bulunuyor. Avustralyalı astrolog Bernadette Brady’e göre bu yıldız çok büyük başarılara yol açabilir; fakat kişi aşırılığa kaçarsa ya da takıntılı hale gelirse, perişan da olabilir. Takıntılı ya da gereksizce dikbaşlı olmak yıkıma yol açar. Buna karşın, kişi hedefleri ve yaşamının niteliği arasında bir denge tutturursa, yıkım ihtimalinden kaçınabilir. Acımasızlık ve kıskançlıktan, intikam hissinden kaçınmak gerekir. Çünkü rahatsız edici, sinirlendirici, aşındırıcı, acımasız bir yönü de vardır. Bir hedefe güçlü bir şekilde odaklanmak, ama takıntılardan kaçınmak en iyi çözümdür. Yeniay Koç burcundaki Uranüs ile uyumlu açıda bulunuyor (üçgen). Bu konum, yeni ve farklı yönlerde ilerleyebilme, yaratıcılığı ortaya çıkarabilme şansımızı arttırıyor. Yeniay civarındaki günlerde güzel farkındalıklar yakalayabiliriz. Parlak fikirlerle ortaya çıkabiliriz. Kendi işimize heyecan, yenilik ve orijinallik katacak girişimlerde bulunabiliriz. İhtiyacımız olan en önemli şey risk alabilme cesareti, umut ve iyimserlik!

Yay burcundaki yeniay ülkemiz astroloji haritasının hizmetliler, memurlar, güvenlik güçleri, sağlık ve evcimen hayvanlarla ilişkilendirilen 6. evine denk düşüyor. Yeniayla birlikte, bu evle temsil edilen temalarda önemli gelişmeler yaşayabiliriz. Yeniayın birleştiği Antares’in askeri konularda güç ve başarı vaat eden bir yönü de vardır.

MERKÜR YAY BURCUNA GEÇİYOR

İletişim gezegeni Merkür 5 Aralık Perşembe günü Yay burcuna geçiyor. Bu geçiş, genel olarak hevesli, iyimser, gelecekten umutlu ve yeni hedeflere heyecanla ilerleme arzusunu arttırıyor. Hayata bakışımızı genişletmemiz ve yeni idealler peşinde koşmamız yönünde heyecan, heves ve vizyon katıyor. Ama astrolojik açıdan Merkür’ün Yay burcunda zarar görüyor olduğunu da göz ardı etmemeli, ayağı yere basmayan idealler ve ütopik fikirler peşinde koşmanın bize maliyet getireceğini de unutmamalıyız. Merkür’ün Yay burcunda ilerlemeye başlamasıyla birlikte, düşüncelerimizi açık ve net ifade etme eğilimimiz de artacak. Bu, doğru zamanlama ve dozajında kullanıldığında çok güzel neticeler almamıza imkan sağlayan yerleşim, yanlış zamanlamayla, aceleci veya patavatsızca ifadelerin kırgınlık veya iş bozucu sonuçlar ortaya çıkabileceğinin de işaretçisidir.

MARS TERAZİ BURCUNA GEÇİYOR

Eylem ve hareket gezegeni Mars 7 Aralık Cumartesi gecesi Terazi burcuna geçiyor. Uzun müddet (26 Temmuz 2014’e kadar) Terazi burcunda hareket edecek olan Mars bu burçta zarar görmektedir. Bu da, Terazi burcunun uzlaşmacı, diplomatik ve farklı görüş açılarını takdir edebilen, insanlar arasında dengeyi ve barışı sağlayabilen özellikleri, Mars’ın buradaki yerleşimi ile yanlış bir şekilde ortaya konması riskini arttırır. Mars’ın yaklaşık 7,5 ay sürecek bu geçişi, özellikle de öncü burçlarda yer alan Jüpiter, Uranüs, Plüton ile sert açılar yapacağı dönemlerde, orta yolu bulmakta zorlandığımıza, kendimizi dengesiz bir şekilde ortaya koymamızın ilişkilerimizde sorunlar ortaya çıkarabileceğine işaret etmekte. Bu süreçte olmadık yerde yapacağımız çıkışlar, gereksiz yere suçlu duruma düşmemize sebep olabilir. Ne yapacağımızı belirlemekte zorlanabiliriz. Birbirine zıt düşen isteklerimiz arasında uygun bir orta yol bulmaya çalışmak bizi yorabilir. Bazı zamanlarda, diğer kişileri memnun etmek için yüksek çaba harcayabiliriz. Ama unutmamalıyız ki herkesi aynı anda memnun etmek kolay değildir. Mars’ın bu yerleşimi, bazı kişilerde rekabetçi özellikleri öne çıkartır. Temel işlevi mücadele ortaya koymak, değerleri uğrunda savaş vermek olan Mars’ın Terazi’deki en büyük mücadelesi, adalet ve dengeyi sağlamak olacaktır.

Mars’ın Terazi burcunda uzun müddet kalacağı 7 Aralık-26 Temmuz tarihleri arasında Mars-Jüpiter-Uranüs-Plüton arasındaki Büyük Kare aktif olacak. 21 Aralık’tan itibaren Oğlak burcunda gerilemeye başlayacak olan Venüs de bazı zamanlarda Büyük Kare açı kalıbına dahil olacak. 18 Şubat 2014 itibariyle Ay Düğümleri de öncü burçlar olan Terazi/Koç ekseninde hareket etmeye başlayacak. Tüm bunlar, önümüzdeki yakın süreçte politik uzlaşmazlıkların artış gösterebileceğini, diplomatik sorunlar yaşanabileceğini, uluslararası ilişkilerin gerilebileceğini göstermekte. Jüpiter’in Yengeç burcunda ilerleyeceği bu süreçte muhafazakarlık ve milliyetçilik eğilimi de vurgu kazanabilir. 2013 Aralık sonlarından itibaren stresler iyice belirginleşiyor. En dikkat çeken tarihler 25-26-27 Aralık olarak görülmekte. Ocak 2014’te de gergin açı kalıbı tetiklenmeye devam ediyor. Şubat 2014’te Terazi burcunda Mars gerilemesi başlıyor ve diplomatik alanda gerilemeler de işin içine giriyor ve muhtemelen piyasalarda çalkantılar artıyor. Mars’ın Terazi burcunda uzun müddet kalacağı 2014 yılı sonlarına kadar henüz tam bir rahatlama görülmüyor.

Mars’ın Terazi burcunda uzun müddet kalacak olması, ülkemiz açısından da çok önemli gözükmekte. Türkiye astroloji haritasında Mars Terazi burcunda yerleşmekte ve geçiş yapan Mars’ın bu burçtan geçişinin uzun sürecek olması, ülkemizde iç gerginlikler ya da huzursuzluklar riskine işaret etmekte. Bu konuya daha sonra geniş yer ayıracağım.

Haftanın günlere göre değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününe başlarken Ay henüz Akrep burcunda ilerliyor. Merkür ile kavuşumunun ardından Mars ile uyumlu açı yapacak olması, sabah saatlerine gerek zihinsel, gerekse fiziksel anlamda zinde ve aktif başlayacağımızı gösteriyor. Sabaha karşı 03:33’ten, sabah 08:31’e kadar boşlukta (açısız) ilerleyen Ay, bu saat itibariyle Yay burcuna geçiyor. Günün bundan sonraki saatlerinde iyimserlik etkisi artıyor. Ay-Neptün karesinin etkin olacağı öğle saatleri civarında duygusal anlamda istikrar ve kararlılık kazanamayabiliriz. Duygusal meselelerde çözülme, yanılma, zorlanma yaşayabiliriz. Akşam saatlerinden itibaren Ay-Uranüs üçgeninin heyecan, hareket ve sürprizler getiren enerjisi devreye giriyor. Değişiklikler yaratmak, rutin dışına çıkmak için güzel bir akşamdayız!

Salı günü boyunca Ay Yay burcunda hareket ediyor. Sabah 02:22’de Yay burcunda yeniay gerçekleşiyor. Yay burcunda yeniay dönemleri ufku ve hedefleri genişletme dönemleridir. Uluslararası işler, seyahatler, turizm, eğitim ve yayıncılık, kültürel, ilahi konularda önemli gelişmeler yakalama şansı verir. Yeniaylar yeni gelişmeleri işaret ederler. Yeni girişimler, yeni adımlar atmak açısından yeniayı takip eden iki haftalık süreç, yani Ay’ın büyüme süreci tavsiye edilir. Ay’ın Güneş’ten en azından 12 derece uzaklaşmış olacağı, yani gökyüzünde incecik şekilde görülmeye başlayacağı zamandan itibaren girişimlerde bulunulması tercih edilir. Bu, yeniaydan bir gün sonrasıdır. Yeniayın etkileri hakkındaki bilgiyi yazının giriş kısmından okuyabilirsiniz. Ay’ın gün boyunca başka bir temel açısı olmayacak. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Mars altmışlığı, görüş alışverişleri açısından uygun bir günde olacağımızı gösteriyor. Fikirlerimizi ılımlı ve dengeli bir şekilde ifade edebilir, orta yolu bulabiliriz.

Çarşamba gününün ilk saatlerinde Ay Yay burcunda ilerliyor. Sabaha karşı saatlerde etkinleşecek Ay-Mars karesi güne biraz gergin başlamamıza sebep olabilir. Acelecilikten ve agresyondan uzak kalmamız, sakarlıklara, kazalara karşı uyanık olmamız gereken saatlerdeyiz. 05:45’da bu açının kesinleşmesinden sonra bir müddet boşlukta ilerleyecek olan Ay, 08:49’da Oğlak burcuna geçiyor. Gerçekçi ve sağlamcı adımlar atmamız gereken bir gündeyiz. Ay-Neptün altmışlığının etkin olacağı öğle saatleri civarında uzlaşma, uyum ve denge yakalamamız daha kolay olacak. Ruhsal ve manevi temalar, artistik ve sanatsal konulara yönelmek açısından güzel saatlerdeyiz. Ay-Uranüs karesinin etkin olacağı akşam saatlerinden itibaren ise dengesizlik ve istikrarsızlık teması ön plana çıkıyor. Ani ve beklenmedik gelişen durumlara, nahoş sürprizlere açık saatlerdeyiz, dikkat!

Perşembe günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Güvende olma ihtiyacımızın, ekonomik davranma gerekliliğinin vurgu kazanacağı bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde henüz Ay-Plüton kavuşumunun gergin etkileri devrede olacağından, duygusal hırpalanmalara açığız. Ay-Satürn arasındaki altmış derecelik uyumlu açının etkilerinin devreye girmeye başlayacağı öğle saatlerinde rahatlıyoruz. Öğle sonrasındaki saatlerde Ay-Jüpiter karşıtlığının abartılara yatkınlaştıran etkileri devrede olacak. Bu açının ardından gece saatlerinde Ay-Venüs kavuşumu etkinleşiyor. Aşk ve ilişkiler açısından güzel saatlerdeyiz! Ama Venüs-Jüpiter karşıtlığının dengede kalmayı zorlaştıran etkilerinin de farkında olmamız gerekiyor bu saatlerde. Sabah erken saatlerde iletişim gezegeni Merkür Yay burcuna geçiyor. Bu geçiş, genel olarak hevesli, iyimser, gelecekten umutlu ve yeni hedeflere heyecanla ilerleme arzusunu arttırıyor. Merkür’ün Yay burcunda ilerleyeceği 24 Aralık tarihine kadarki sürecin etkileri için yazının girişinde ilgili bölümü okuyabilirsiniz.

Cuma günü sabah saatlerinde henüz Oğlak burcunda ilerleyen Ay, 07:31’de Mars ile uyumlu açısının ardından boşluğa giriyor (açısız olma durumu). Kısa bir müddet boşlukta kalacak olan Ay 08:53 itibariyle Kova burcuna geçiyor. Sabah saatlerine aktif ve dinamik başlıyoruz. Ay-Merkür altmışlığının etkinleşeceği öğle üzeri saatlerde önemli görüşmeleri, toplantıları, yazışmaları aktif edebiliriz. Fikir ve görüş alışverişleri, duyurular, açıklamalar açısından da değerlendirebiliriz bu saatleri. Ay-Merkür arasındaki uyumlu açının iletişime pozitif yansıyan etkileri akşam saatlerine kadar devam ediyor. Ay-Uranüs altmışlığının etkin olacağı gece saatlerinde de zihinsel, yaratıcı aktivitelerle uğraşmak, değişiklik yapmak, rutin dışına çıkmak, heyecanlı ve geliştirici aktivitelere yönelmek açısından güzel saatlerdeyiz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Neptün karesi gece saatlerinde kesinleşiyor. Önemli kararlar almak ya da açıklamalar yapmak açısından gece saatlerini kullanmamak daha isabetli olabilir.

Cumartesi günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Zihinsel, entelektüel konularla ilgilenmek adına güzel bir gündeyiz. Sabah saatlerinde Ay-Güneş altmışlığının olumlu etkileri güçlü b ir şekilde devreye giriyor. Her türlü sosyal aktivite, eğitim ve bilgi paylaşımı açısından güzel saatlerdeyiz. Bu olumlu enerjiyi değerlendirmek üzere Astroloji Okulu olarak biz de bir etkinlik düzenliyoruz. HERKESE AÇIK ve ÜCRETSİZ olarak düzenlediğimiz bu etkinlik hakkında bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz. http://www.astrolojiokulu.com/HD572_seminer--iliskiler-astrolojisi.htmlÖğleden sonraki saatlerde etkin olacak Ay-Satürn karesi saat 14:11’de kesinleşiyor ve bu gergin açı sonrasında başkaca temel açısı kalmayacak olan Ay ilerlemesine boşlukta (açısız) devam ediyor. Bu saat sonrasında girişeceğimiz işlerde hızlı ilerlemekte zorlanabilir, gecikmelere maruz kalabiliriz. Gece 22:41’de Mars Terazi burcuna geçiyor. Uzun müddet (26 Temmuz 2014’e kadar) Terazi burcunda hareket edecek olan Mars bu burçta zarar görmektedir. Bu da, Terazi burcunun uzlaşmacı, diplomatik ve farklı görüş açılarını takdir edebilen, insanlar arasında dengeyi ve barışı sağlayabilen özellikleri, Mars’ın buradaki yerleşimi ile yanlış bir şekilde ortaya konması riskini arttırır. Bu konuda daha fazla bilgi için yazının giriş bölümünü okuyabilirsiniz.

Pazar günü sabah saatlerinde henüz Kova burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay saat 10:34 itibariyle Balık burcuna geçiyor. Olayların akışına adapte olmak ve şartlara uyum sağlamak gereken bir gündeyiz. Ay-Neptün kavuşumunun etkin olacağı öğle saatleri civarında manevi, ilahi, ruhsal konulara yönelebiliriz. Yaratıcılığımızı geliştirecek sanatsal konularla uğraşabiliriz. Sevdiklerimizle birlikte keyifli vakitler geçirebiliriz. Karşılıklı fedakarlık ve empatinin ön plana çıkacağı bu saatlerde anlayışımız, kabulleniciliğimiz, olayların gidişatına ayak uydurabilme kabiliyetimiz daha yüksek olacak. Sezgilerimize kulak vermemiz, içimizi dinlememiz gereken saatlerdeyiz. Ay-Merkür karesinin etkinleşmeye başlayacağı akşam saatleri ve sonrasında yanlış anlaşılma ve yanılgı riskimiz artıyor, dikkat! Öte yandan, meditasyon benzeri çalışmalar yapmak, hayal gücünü ortaya çıkaracak konulara yönelmek, metafizik konularla ilgilenmek açısından güzel saatlerdeyiz gece boyunca...

Keyifli, sağlıklı ve mutlu bir hafta dileğiyle!

Öner DÖŞER

1 Aralık 2013, Pazar

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

 

Haftanın burçlara göre görüntülü değerlendirmeleri için www.astrolojitelevizyonu.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz  

 

 

 

  

01.12.2013

Designed by Ongunsoft