Öner Döşer

2 Temmuz Haftası

Bu sayfa 5757 kişi tarafından ziyaret edildi.

3 Temmuz Salı günü Mars Terazi burcuna geçiyor. Astrolojik olarak Mars bu burçta zararlı konumdadır. Terazi burcunun uzlaşmacı, diplomatik ve farklı görüş açılarını takdir edebilen, insanlar arasında dengeyi ve barışı sağlayabilen özellikleri, Mars’ın buradaki yerleşimi ile yanlış bir şekilde ortaya konacaktır. Diplomatik alanda gerginlikler oluşması ihtimali güçlüdür. Bu yerleşim, ikili ilişkilerden, ortaklıklardan yana da sorunlar çıkacağının işaretçisidir.Günlük ilişkilerimizde orta yolu bulmakta, dengeyi ve huzuru sağlamakta zorlanacağımızı gösterir.

Mars’ın Terazi burcuna geçişi ülkemiz astroloji haritası açısından da önem taşıyor. Astrolojik haritamızda Mars Terazi burcunda ve şu anda Uranüs-Plüton ikilisinden gergin açılar almakta. Şimdi transit Mars da bu gergin açıları tetiklemeye başlıyor. Bu gelişme diplomatik gerginliklere, uzlaşma beklenen alanlarda dengesizliklere, askeri alanda hareketlenmelere, sıcak çatışmalar yaşanabileceğine delalet. Mars’ın en dikkat çekici açılarını yapacağı Uranüs ve Plüton’a açısının kesinleşeceği derecelere gelmesi Temmuz ortalarında olacak. Temmuz’un yirmili tarihlerinde ise Mars hem astrolojik haritamızın Plüton derecesini ve hem de 3 Temmuz’daki dolunay derecesini tetikliyor olacak.

3 Temmuz Salı gecesi 21:51’de 12 derece Oğlak burcunda dolunay meydana geliyor. Oğlak burcu astroloji haritamızın açık düşmanlıklar ve dış menşeli etkiler, diğer uluslarla ikili ilişkiler alanında gerçekleşiyor. Dolunay esnasında Güneş de 12 derece Yengeç burcunda olacak ve Türkiye astroloji haritasında 12 derece Yengeç’te bulunan Plüton’un üzerine denk geliyor. Yani dolunay Plüton’u tetikliyor. Astrolojide Plüton gezegeni dönüşüm ve yenilenmeyi temsil eder. Büyük mücadelelerin, geri dönülemez yollara girmenin, bir şeyleri kökünden dönüştürme ve yeni şeklini verme amaçlı kararlılığın işaretçisidir. Dolunay 5 derece tolerans ile haritamızın Mars derecesini de tetiklemekte. Bu da dış kaynaklı provoke edici etkilerin ve askeri alanda hareketliliğin bir başka göstergesi... Mars haritamızın 4. evinde yerleşimde olduğundan, iç gerginlikler riski de hayli fazla. 4. ev bir ülke haritasında iç koşulları, ülkenin sınırlarını, topraklarını ve bunlarla ilgili gelişmeleri gösterir. Hava koşulları ve doğal afetlerle ilgili temalar da bu evden bakılır. Haritamızın bu alanında Mars’ın yerleşmesi doğal afetler, yangınlar gibi kayıp getiren durumları da göstermektedir ve Temmuz ayında Mars’ın tetikleniyor olması bu temalara da dikkat çekmektedir.   

Toparlamak gerekirse: oldukça hareketli ve hararetli bir Temmuz ayı bizi beklemekte… Ama unutmamalı ki gezegenler eğilimlerimizi tetikleseler de irademiz sayesinde her zaman için doğru seçimler yapma ve eğilimlerimizin üstesinden gelebilme şansına sahibiz. Sağduyu ve irade sayesinde stres ve gerginlikler aşılabilir, uzlaşma sağlanabilir.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Gün genelinde iyimser etkiler hakim gözüküyor. Ay’ın sadece bir temel açısı olacağından, çok olaylı bir günde değiliz. Öğle saatlerinden itibaren etkin olacak Ay-Satürn altmışlığı girişeceğimiz işlerde somut ve kalıcı sonuçlar elde etmemize yardımcı olabilir. Ay-Satürn altmışlığı inşa etmek, kazı yapmak, madencilik, tarım ve ziraatla ilgili işler, yaşça olgun insanlarla görüşmek, yargıç gibi hukukla alakalı veya idari kişilerle, memurlarla görüşmek için uygun görülmüştür. Bu olumlu etkiler akşam saatlerine dek devam ediyor.

Salı sabaha karşı 1.52’de Ay Oğlak burcuna geçiyor. Ciddiyet ve sorumluluk gerektiren işlerin ön plana çıkacağı, organize ve planlı hareket etmemiz gereken bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde etkin olacak Ay-Neptün altmışlığı duygusal ve fedakarca etkilerin yoğun olacağını gösteriyor. Yumuşak etkilerin ağırlık tuttuğu bu güzel saatleri iyi değerlendirelim. Zira öğle sonrasındaki saatlerden itibaren gergin etkiler yoğunlaşıyor. Ay-Plüton kavuşumun hemen ardından Ay-Uranüs karesi etkinleşiyor. Bu gergin etkiler, öğle sonrasındaki saatlerde girişeceğimiz işlerin stabil ve sağlam bir tabana oturmasının zor olacağını gösteriyor. Duygusal türbülanslar neticesinde ilişkilerde gerginlikler oluşabilir. Tehlike ve risk içeren işlerden uzak durmamız gereken saatlerdeyiz. Akşam saatlerinde dolunayın etkileri devreye giriyor. 12 derece Oğlak burcunda gerçekleşecek dolunay, daha önce attığımız adımların somutlaşması ve görünür hale gelmesine imkan sağlarken, bir nevi tamamlanma sürecinde olduğumuzu da gösteriyor. Dolunay zamanlarında Dünya’nın alanında ekstra iyonizasyon olur. Pozitif iyon girişi fazlalaştığından insanlar ve hayvanlar üzerinde etki rahatsız edici olabilir. Öte yandan, bu esnada yükselen enerji yaratıcılığa yönlendirilirse çok güzel sonuçlar elde edilebilir. Dolunay gecesini namaz, dua, zikir, meditasyon, yoga, enerji çalışmaları ile değerlendirebiliriz.

Çarşamba günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Geleceğe yönelik projeler için biraz endişe ve kaygı duyabileceğimiz, her şeyin yolunda ve düzgün gitmesini isteyeceğimiz bir gündeyiz. Fakat hızlı ilerlemekte zorlanabiliriz. Çünkü Ay-Satürn arasındaki dik açı günün önemli bir kısmında etkili olacak. Öğle saatlerinde bu açı yakınlaşıyor olduğundan; öğleden sonraki saatlerde ise Ay-Satürn dik açısının ardından Ay boşluğa düşeceğinden ve Satürn ile son açısının etkisini günün geride kalanında üzerinde taşıyacağından dolayı astrolojik olarak böyle bir değerlendirme yapıyorum ve gözlemlerim de bu düşüncemi doğruluyor. Ay-Satürn arasında gergin açılar etkin olduğu zamanlar hemen her şey için uygunsuz görülmüştür. Özellikle tıbbi girişimler, ilaç tedavisine girmek, seyahat etmek, aşkla ilgili konular, yaşlı ve olgun kişilerle görüşmek açısından uygun değildir. Ay-Satürn karesinin ardından 15.26 itibariyle Ay boşluğa giriyor ve günün geri kalanında boşlukta ilerliyor. Öte yandan, öğleden sonraki saatlerde etkinleşecek Merkür-Venüs altmışlığı ve Merkür-Uranüs üçgeni yaratıcılığı zirve yaptıracak türde etkiler yaratabilir. Yeni ve yaratıcı fikirler ortaya çıkabilir. Artistik ve sanatsal konularda, bilim ve teknoloji alanında gelişmeler yaşanabilir. Öğrenme ve bilgi aktarma konularında da gelişme kaydedebiliriz.

Perşembe sabaha karşı 3.26’da Ay Kova burcuna geçiyor. Yeni ve yaratıcı fikirlerimizi ortaya koymak açısından çok güzel bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde henüz etkisi devrede olacak Ay-Mars üçgeni enerjimizi yükseltiyor. Efor ve güç gerektiren işleri sabah erken saatlerde aktif edebiliriz. Öğle saatlerinde Ay-Jüpiter üçgeni etkinleşiyor. Bu olumlu açı hemen her şey için uygun görülmüştür. Akademisyenlerle, eğitim ve yayıncılık, hukuk ve uluslararası işler alanlarından kişilerle görüşmek açısından gayet uygun saatlerdeyiz. Öğle sonrasındaki saatlerde Ay-Uranüs altmışlığı kesinleşiyor. Yeniliklere ve hoş sürprizlere açık olacağımız bu saatlerde farklı ve orijinal fikirlerimizi ortaya koyabiliriz. Değişiklikleri aktif edebiliriz. Akşam saatlerinde etkinleşecek Ay-Venüs üçgeni özel ve sosyal ilişkilerde olumlu gelişmeler yakalayabileceğimizi gösteriyor. Artistik ve sanatsal konularda girişim yapmak açısından çok uygun saatlerdeyiz. Geç akşam saatlerinde etkinleşecek Ay-Merkür karşıtlığı ise fikir ve görüşlerimizi kabul ettirmekte zorlanabileceğimizi gösteriyor. Gün genelinde etkin olacak Venüs-Uranüs altmışlığı ilişkilerimiz açısından heyecanlı ve spontaneliğin ön plana çıkacağı bir günde olduğumuzu ve yaratıcılığımızı en iyi şekilde kullanabileceğimizi işaret ediyor. Hoş sürpriz ve karşılaşmalara açık olduğumuz güzel bir gündeyiz. İyi değerlendirebiliriz…

Cuma günü boyunca Ay Kova burcunda hareket ediyor. Toplumsal ve sosyal konuların, yaratıcı fikir ve görüşlerin ön plana çıkacağı bir gündeyiz. Gün boyunca Ay’ın sadece bir tek temel açısı olacağından, sakin ve monoton bir günde olacağımızı söyleyebiliriz. Ama eldeki şartları sağlamlaştırmak, girişim yaptığımız işlerin ayağını yere bastırmak, şekle şemale sokmak açısından Ay-Satürn üçgeni gayet güzel fırsatlar sunuyor. Ay’ın Satürn ile uyumlu açıları somut sonuçlar beklediğimiz işlere girişim yapmak, otorite temsilcisi kişilerle görüşmeler yapmak, taleplerde bulunmak, kurallar ve kanunlarla ilgili temalarda girişim yapmak, inşa ve yapılandırma işlerine girişmek için kullanılabilir. 18:49’da Ay boşluğa giriyor. Bu saat sonrasında girişeceğimiz işlerden beklediğimiz sonuçları almakta sorun yaşayabiliriz.

Cumartesi sabah erken saatlerde Ay henüz Kova burcunda ve boşlukta hareket ediyor. 07.30 itibariyle Ay Balık burcuna geçiyor. Duygusal kararların ve sezgilerin ön plana çıkacağı bir gündeyiz. Karşımızdaki kişilerle empati kurabilme ve telepatik bir biçimde bağlantıda olma yeteneğimiz dikkat çekebilir. Özellikle de Ay-Neptün kavuşumunun etkin olduğu saatlerde ilahi konulara yönelmek, sanatsal çalışmalar yapmak olumlu sonuçlar getirebilir. Öte yandan kararsızlık ve belirsizlik etkisi de devrede olacak. Bir şeyler yapmaya çok istek duymayabiliriz. Olayları akışına bırakma eğilimimiz vurgu kazanacak. Ay-Jüpiter karesinin etkin olacağı akşam saatlerinde duygularımızı abartılı bir biçimde ortaya koyma, boyumuzu aşan işlere girişme riskimiz var. Ay-Plüton altmışlığının etkin olacağı gece saatlerinde duygusal anlamda destekleşmelere yakın olacağız. Duygularımızı da güçlü bir şekilde ifade edebileceğimiz bu saatleri değerlendirebiliriz. Ay-Venüs karesinin etkin olacağı geç saatlerde ilişkilerde gerginlikler yaşanabilir, dikkat! Yeme içme konularında da abartılardan uzak kalmamız yerinde olur gece saatlerinde.

Pazar günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Hayal gücümüzün aktif olacağı, yaratıcılığımızı ortaya çıkarabileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Güneş arasındaki yüzyirmi derecelik olumlu açının etkisi bütün güne yayılıyor. Zira ay-Güneş üçgeni öğle saatlerinde kesinleşiyor; bu saat öncesinde bu açı yakınlaşıyor ve etkisini güçlendiriyor. Ay’ın Güneş ile açısının kesinleşeceği ve ardından boşluğa düşeceği 14:00 sonrasında hiçbir temel açısı olmadığından, bu güzel açının olumlu etkilerini gün boyunca üzerinde taşıyacak v hayatımıza yansıtacak. Ay-Güneş arasındaki bu en uyumlu açıyı kral ve kraliçenin uyumlu dansına benzetebiliriz. Kadın-erkek ilişkileri, ebeveynlerle ilişkiler, kısacası sosyal ve özel tüm ilişkiler açısından olumlu etkiler taşıyan bu açının etkin olacağı ve Ay’ın henüz boşlukta olmadığı öğle öncesindeki saatleri her türlü iş ve girişimimiz için kullanabiliriz. Ay-Güneş üçgeni su elementi burçları arasında olacağından, olayların su gibi rahat ve bilgece akacağı bir günde olacağımızı söyleyebiliriz. Özellikle denizde seyahatler yapmak, deniz kenarı yerlerde vakit geçirmek açısından mükemmel bir gündeyiz!

Keyifli, sağlıklı, huzurlu bir hafta dileğiyle…

Öner DÖŞER

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

 

Güneşmerkezli Bakış

Bir müddet sakinlikten sonra Güneş’in tekrar aktifleşeceği bir sürece ilerliyoruz. 1 Temmuz itibariyle Güneşlekesi sayısı 90 olarak belirtiliyor. Ayrıca NASA gözlemcileri Güneş'teki bir koronal deliğin Dünya'ya doğru yöneldiğini ve Dünya manyetik alanını 2, 3 Temmuz tarihlerinde etkileyebileceğini, jeomanyetik fırtınaya ve auroralara sebep olabileceğini bildiriyorlar.

Güncel gezegen dizilimleri de güneş aktivitelerinde artış işaretçisi. 3 Temmuz tarihindeki dolunay civarındaki günlerde Venüs-Satürn ve Merkür-Jüpiter dizilimleri var. Manyetik alanda etki yaratan dolunay ve önemli gezegen dizilimlerine ilaveten Merkür’ün daha evvelce önemli güneş aktivitelerine denk gelen güneşmerkezli bakışla Akrep burcu son derecelerinde seyredeceği bir süreçte olmamız, etkin güneş aktivitelerine işaret ediyor olabilir. Bu bağlamda özellikle 3-5 Temmuz arasındaki tarihler dikkat çekiyor. Etkin güneş aktiviteleri ve jeomanyetik fırtınalar civarında etkin doğal afetler, insan ilişkilerinde çalkantılar görülebiliyor. Ayrıca yaratıcı fikirler ve önemli gelişmeler de oluşuyor. Merkür-Jüpiter dizilimi, görüş ve bakış genişlemesi, vizyon kazanma, yeni fikirlerle ortaya çıkma gibi sonuçlar doğurabilir.

 

  

01.07.2012

Designed by Ongunsoft