Öner Döşer

20 Haziran Haftası

Bu sayfa 13573 kişi tarafından ziyaret edildi.

20 Haziran Haftası YAY BURCUNDA ANARETİK DOLUNAY

Pazartesi günü gerçekleşecek dolunay Yay burcunun son derecesine, 29 derece Yay’a izdüşüyor. Astrolojide burçların son dereceleri önem taşır. Özellikle de 29 derece. Bu derece “Anaretik olarak” tanımlanır. Yunancadan türeyen anaretik kelimesi yıkıcı, sonlandırıcı, ölümcül gibi kelimelerle karşılanmıştır. Anaretik derece kritik bir derecedir ve kadersel bir duruma işaret ettiği düşünülmüştür. Karar verme noktasına gelmiş, artık sonlandırılmak üzere olan durumlarla ilişkilendirilmiştir. Yay burcunun 29 derecesine izdüşen bu dolunayı bu yüzden “Anaretik Dolunay” olarak nitelendirdim.

Dolunay enerjisi ve haftanın önemli günlerini ele aldığım videoyu izlemek için linki ziyaret edebilirsiniz. 

https://youtu.be/iYuE--b_WQI

Bir şeyleri tamamlama zamanı!

Yazımın giriş kısmında da bahsettiğim gibi, son dereceler tamamlama enerjisi taşır. Finale erdirmek üzere olduğumuz şeyler bizi heyecanlandırır. Bir şeyler tamamlanma noktasına gelmiştir, yeni bir başlangıç yapmak üzere bir tamamlama evresindeyizdir ve bir nevi değişim krizi yaşarız.

Dolunayın Yay burcunun son derecesine izdüşüyor olması, Yay burcu ile temsil edilen bazı temaların hayatımızda sonlanmak üzere olduğumuzu işaret edebilir. Bu temalar hukuk, eğitim, yayıncılık, turizm, uluslararası işler, seyahatler gibi alanlarla ilişkili olabilir. Son bir tamamlama krizinin ardından gelen sonuç… Ortaya çıkış… Final…

Ak koyun kara koyun ortaya çıkıyor!

Dolunaylar bir şeylerin ortaya çıkması, görünür hale gelmesiyle ilişkilidir. Kimin ne olduğu, tavrının ve seçiminin ne olduğu belirlenir böylesi zamanlarda. Ak koyunun kara koyunun ortaya çıktığı zamanlardır.

Dolunay Yay burcunda gerçekleştiğine göre, kişilerin inançları, hayata bakışları, etik anlayışlarının ve bunlara bağlı olarak seçimlerinin açıkça ortaya çıkacağı birkaç günlük süreçte olduğumuzu söyleyebiliriz. Yay burcunun ana temasında zaten açık ve aşikar olmak vardır. Ne varsa açıkça ortaya koymak!

Eğitim ve uluslararası ilişkiler

Yay burcu eğitim ve uluslararası ilişkilerle alakalıdır. Pazartesi günü gerçekleşen dolunayla birlikte benim de hayatımda görünür hale gelen bir şeyler oluyor tabii!

OPA (The Organization for Professional Astrology) Başkanı Sayın Maurice Fernandez’in teklifi üzerine OPA Türkiye Uydusu (OPA Turkey Satellite) olmayı kabul ettim. 21 Haziran’dan itibaren organizasyonun Türkiye’deki temsilcisi, tanıtıcısı olarak duyurulacağım. Kar amacı gütmeyen ve astrolojinin gelişimine katıda bulunan bu organizasyon ve uluslararası OPA uyduları hakkında detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz.

http://www.opaastrology.org/about/about-us

http://www.opaastrology.org/about/opa-international

OPA Türkiye Uydusu olarak benimle yapılan röportaj 21 Haziran’da The Career Astrologer dergisinde yayınlanacak. Dergide bir de makalem yer alacak.

AstroArt Astroloji Okulu olarak bir eğitim döneminin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Tam da dolunaya doğru ilerlerken, 19 Haziran Pazar günü düzenleyeceğimiz organizasyonumuzla birlikte Sezna Veda ediyoruz.

Yeni sezon 23 Eylül 2016, Cuma günü başlıyor. Eğitim detaylarını ilerleyen günlerde duyuracağız. Ama en azından önümüzdeki yıl açacağımız iki yeni Temel Seviye sınıfımızın günlerini şimdiden duyurmak istiyoruz.

Temel Seviye Cuma sınıfı: Her Cuma 10:30-13:30, Astroloji Okulu (İlk ders 23 Eylül)

Temel Seviye Pazar sınıfı: Her Pazar 14:00-17:00, Astroloji Okulu (İlk ders 25 Eylül)

İlerleyen günlerde eğitim duyurularımızı takip etmek için www.astrolojiokulu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yaza merhaba!

Güneş’in Yengeç burcuna geçişiyle birlikte, 21 Haziran Salı günü yaza giriyoruz. Yaz solstisi olarak tanımladığımız, yılın en uzun günündeyiz. Solstis, kelime olarak “kıpırdamamak” demektir. Yılda 2 defa, Güneş bulunduğu noktada kıpırdamıyor görünür. Bunlar 0 derece Yengeç noktası olan Yaz Solstisi ve 0 derece Oğlak noktası olan Kış Solstisi dir.

Yaz Solstisinde Güneş, en yüksek Kuzey deklinasyonunda (23,5 derece) ve Ekliptik üzerinde  0 derece Yengeç te , Kış Solstisinde ise en yüksek Güney deklinasyonunda ve Ekliptik üzerinde 0 derece Oğlakta bulunmaktadır. 

İfade sorunları, yanlış anlaşılma riski!

İletişim gezegeni Merkür’ün bu hafta zorlu açıları var: Satürn-Neptün-Jüpiter gezegenleri arasındaki zorlu T-kare açı kalıbını tetikliyor olacak.

Bu ne anlama geliyor? İletişimde, kendini ifade etmekte zorlanma anlamına geliyor genel olarak. Olayları planlanan noktaya çekmekte sorun yaşamak anlamına geliyor. Hal böyle olunca, önemli toplantıları, sözleşmeleri, yazışmaları dikkatli yapmak gerekiyor. Dalgınlık, yanılgı, yanlış yönlendirilme riski taşıyor.

Ticari konularda dikkat!

Merkür ticari konularla ilişkilidir. Merkür’ün stresli açılarının yoğun olacağı ve zaten ekonomik anlamda stres belirten Jüpiter-Satürn-Neptün T-kare açı kalıbını tetikleyecek olması, ticari ve ekonomik konularda stresli bir haftanın bizi beklediğini tahmin etmek zor değil!

Pazartesi günü bu bağlamda özellikle riskli gözüküyor. Ay’ın açılarının uyumlu olduğu Salı günü nispeten daha iyi, ama gergin etkiler henüz tam olarak geçmiş değil. Ama Çarşamba günü salık verebileceğimiz günlerden biri diyemeyiz.

Eğer önemli ticari girişimler, toplantılar, yazışmalar yapmamız gerekiyorsa ve tercih şansımız varsa, Perşembe gününden sonrasını kullanabiliriz. Hafta sonuna girerken etkili olacak Jüpiter-Plüton üçgeni, inandığımız değerler, idealler uğrunda ortaya koyduğumuz fikir ve görüşlerimizi kabul ettirme, onaylatma şansımızın arttığını gösteriyor.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününün ilk yarısında Ay Yay burcunda ilerliyor. 14:02’de gerçekleşecek dolunay, eğitim, yayıncılık, uluslararası işler, hukuk, din, felsefe, inançlar gibi alanlarda hızlı gelişmeler, sonlanmalar ve ortaya çıkışlar yaşamaya açık bir günde olduğumuzu gösteriyor. Anaretik Dolunay olarak isimlendirdiğim bu dolunay hakkında detaylı bilgi için yazımın giriş bölümüne dönebilirsiniz. 14:02-14:54 saatleri arasında boşlukta ilerleyen Ay, saat 14:54 itibariyle Oğlak burcuna geçiyor. Öğle sonrasındaki saatlerden itibaren iyice etkisi belirginleşecek ve akşam saatlerinde maksimumda etkin olacak Merkür-Satürn-Neptün T-karesi, iletişimsel konular, eğitim ve yayıncılık, duyurular, bilgi paylaşımları, anlaşmalar, başvurular, aracılık üstlendiğimiz işler, ticari ve finansal girişimler açısından pek de uygun bir günde olmadığımızı gösteriyor. Ay-Venüs karşıtlığının etkili olduğu akşam saatlerinde özel ilişkilerde gerginlik riski var, farkında olalım! Ne kadar esnek ve toleranslı olursak, bu agresif enerjiyi o kadar ılımlı atlatırız. Akşam yemeği ve sonrasındaki saatlerde yeme içme konularını abartmamaya özen göstermemiz yerinde olur!

Salı günü boyunca Oğlak burcunda ilerleyen Ay, girişeceğimiz işlerde ayağımız yere basmadığı ve gerçekçilikten uzak kaldığımız sürece başarı şansımızın zor olduğunu gösteriyor. İdealist değil, realist olmamız gereken bir gündeyiz! Ama mantıklı hayaller, idealler ve bunların pratiğe geçirilebilmesi açısından pek tabii uygun bir gün. Ruhsal-manevi çalışmalar açısından da. Ay-Neptün altmışlığının etkin olduğu öğle saatleri civarında bu enerji ve bu anlamdaki fırsatlara açıklık maksimuma varıyor. Ay-Jüpiter üçgeninin etkili olacağı akşam ve sonrasındaki saatlerde girişeceğimiz işlerde daha kolay ve pürüzsüz ilerleyebiliriz. Ticari ve ekonomik açıdan risk taşıyan Merkür-Satürn-Neptün T-karesinin stresli enerjisi henüz devrede, ama nispeten daha azalmış durumda.

Çarşamba gününün neredeyse tamamında Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan Ay-Mars altmışlığı, güç ve efor, girişimcilik ve cesaret isteyen işlerde kendimizi ve enerjimizi dengeli bir biçimde ortaya koyabileceğimizi gösteriyor. Ay-Uranüs karesinin etkili olduğu öğle saatleri civarında ise enerji dengesizleşiyor. Şartların ne yönde ilerleyeceğini kestirmekte zorlandığımız, olayları yönetmek veya planladığımız gibi gerçekleştirmek açısından stres yaşayabileceğimiz bir zaman dilimindeyiz. Bu açının kesinleşeceği 11:57’den sonra boşluğa giren Ay, saat 23:08’de Kova burcuna geçinceye kadar boşlukta ilerliyor. Yani günün ikinci yarısında beklediğimiz bir şeyler netleşmeyebilir ya da girişeceğimiz işlerin ucu açık kalabilir. Merkür-Jüpiter kavuşumunun etkisini yoğun hissedeceğimiz günün ikinci yarısında abartılı düşünceler, olmayacak planlar peşinde koşmak, boyunun üzerinde işlere kalkışmak gibi risklerimiz mevcut. Yapamayacağımız şeylere söz vermesek iyi olur. Sonradan mahcup düşebiliriz!  

Perşembe günü boyunca Kova burcunda ilerleyen Ay, idealist ve hümanist hedeflerimiz uğrunda harekete geçmek için güzel bir günde olduğumuzu gösteriyor. Merkür-Jüpiter karesinin abartılı kararlar almaya ve boyunun üzerinde işlere kalkışmaya yönelten etkileri henüz devrede, ama giderek azalıyor. Günün ikinci yarısında etkisini gösterecek Ay-Satürn altmışlığının da desteğiyle sağlam, ayağı yere basan girişimler yapabiliriz. Yapmayı planladığımız ve idealize ettiğimiz iş ve girişimlerimiz için önemli pozisyonda bulunan, olgun, bilge kişilerden yardım ve destek bulabiliriz. Ticari ve ekonomik alanlarda adımlar atmak, yatırımlar yapmak, alım satım işleri gibi şeyler açısından da bugün değerlendirebiliriz.

Cuma günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Bilgi paylaşmak, öğrenmek, öğretmek, duyurmak, yayınlamak, eğitim ve yayıncılık, medya, tv-radyo, internet, bilgisayarlar, teknolojiyle ilgili alanlarda iş ve anlaşmalar yapmak açısından kullanabileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Merkür üçgeninin etkili olacağı sabah saatlerinde destekleyici etkiler daha fazla gözüküyor. Önemli toplantı, konuşma veya yazışmalarımızı sabah saatlerine denk getirebiliriz. Ay-Mars karesinin etkin olacağı öğle ve sonrasındaki saatlerde keskin ve sert bir enerji akışı mevcut, farkında olalım! Kaza, sakarlık, sakatlık ihtimalinin daha fazla olduğu bir zaman dilimindeyiz! Ay-Uranüs altmışlığının etkili olduğu akşam saatlerinde değişiklikler, yenilikler yapabiliriz. Astroloji de dahil olmak üzere hesap, mantık ve anlayış isteyen konularla ilgilenmek açısından harika bir vakitteyiz, değerlendirebiliriz. 18.47’de boşluğa giren Ay, günün geri kalanında boşlukta devam ediyor ilerlemesine…

Cumartesi gününe başlarken henüz Kova burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 05:30’da Balık burcuna geçiyor. Ülkemizin hedeflerini, geleceğini ve liderlerini ilgilendiren konularda bazı gelişmelere açık bir gündeyiz. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan Ay-Güneş üçgeni, önemli ve etkili pozisyondaki kişilerle iletişime geçmek açısından uygun bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Kadın erkek ilişkilerinde, ailevi ilişkilerimizde ve genel olarak sosyal ilişkilerimizde başarı sağlayabileceğimizi işaret ediyor. Ay-Venüs üçgeninin hoş ve güzel enerjisini hissettireceği günün ikinci yarısında aşk ve ilişkilerden yana şanslıyız! Gece geç saatlere kadar etkili olacak bu uyumlu açıyı artistik ve sanatsal konular, giyim kuşam, dekorasyon, alışverişler, estetik ve güzellikle ilgili girişimler ve alışverişler açısından kullanabiliriz. Güzel, barışçıl, romantik bir gecedeyiz, keyfini çıkaralım! Yalnız gece yarısını takip eden saatlerde gergin ve zorlu enerjiler iş başında olacak, bunun da farkında olalım!

Pazar günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Ay’ın Satürn-Neptün-Jüpiter T-karesini tetiklediği sabah saatlerinde duygusal anlamda dengemizi bulmakta zorlanabiliriz. Önemli iş ve girişimlerde yalpalama riskimiz mevcut. Hafta sonuna girişten itibaren etkin olan ve bugün de etkili olacak Jüpiter-Plüton üçgeni, inandığımız değerler, idealler uğrunda ortaya koyduğumuz fikir ve görüşlerimizi kabul ettirme, onaylatma şansımızın arttığını gösteriyor. Akşam saatlerinde kendimizi daha güçlü ve enerjik hissedebiliriz. Ay-Merkür karesinin etkili olduğu gece saatlerinde fikir zıtlaşmalarına, söz dalaşlarına açık olacağız, dikkat!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI

16 Haziran 2016, Perşembe

Burgaz ada

18.06.2016

Designed by Ongunsoft