Öner Döşer

20 Temmuz Haftası

Bu sayfa 14607 kişi tarafından ziyaret edildi.

20 Temmuz haftası VENÜS GERİLEMEYE BAŞLIYOR!

Bir müddettir yavaşlamış durumda olan ilişkiler gezegeni Venüs, 25 Temmuz Cumartesi iyice durağanlaşacak ve geri harekete başlayacak.

Venüs gerilemesi dönemleri ilişkilerde gerileme ve zorlanma dönemleri olarak görülebilir. Eski problemler yeniden su yüzüne çıkabilir. Zira halledildiği, olgunlaştığı zannedilen konular aslında yeterince pekişmemiş, bu yüzden üzerinden bir müddet daha geçilmesi gerekmektedir. Venüs ilişkilerle alakalı olduğundan, karşımızdaki kişilere kendimizi doğru ifade etmekte zorlanabiliriz. Anlaşmazlıklar, yanlış anlaşılmalar sık görülür Venüs gerilemesi döneminde…

Sadece olumsuz etkileri mi var?

Venüs gerilemesini sadece olumsuz yönlerinden ele almak doğru olmaz. Örneğin Venüs gerilemesi dönemleri biraz geri çekilip ilişkilere daha dışarıdan bakma şansı da verir. Yani bu dönemde ilişkilere yönelik pozitif veya negatif kararlar almak yerine, durumu yeniden değerlendirmek için ideal zamanlardır aslında. İlişkimizde kendi söylem ve tavırlarımızı, karşımızdaki kişilere nasıl davrandığımızı, ilişkiden gerçekte ne beklediğimizi, hem kendimizin hem de karşımızdaki kişilerin bu konudaki motivasyonlarını gözden geçirme zamanlarıdır.

Böyle hassas bir dönemde kalıcı kararlar alınmaması bu yüzden önerilir. Bu yüzden evlilik adımı atılması için uygun görülmemiştir. Ayrıca estetik değişiklikler, artistik ve sanatsal konularda yapılacak girişimler, dekorasyon değişiklikleri gibi Venüs doğasında temalarda da, bu gezegenin geri hareketiyle gerilemeler, zorlanmalar, sorunlar, gecikmeler görülebildiğinden, bu alanlarda da dikkatli adımlar atılması önerilir.  

Eski ilişkiler tekrar gündeme gelebilir

Venüs gerilerken, eski ilişkiler tekrar gündeme gelebilir. Daha evvelce hayatımıza girmiş kişiler tekrar hayatımıza geri dönebilirler. Bir daha deneyebiliriz.

Tabii bunu sadece aşk ilişkileri açısından değil, arkadaş ilişkisi, iş ilişkisi, para ilişkisi, akraba ilişkileri ve benzeri temalar açısından da ele almak gerekir.

Bazı astrologlar Venüs gerilemesi döneminde başlayan ilişkilerin karma ile ilişkili olduğunu öne sürerken, bazıları da Venüs gerilemesi sürecinde başlayan ilişkilerin hayır getirmeyeceğini söyler.  

Hangi konularda etkileneceğiz?

Venüs gerilemesiyle ilgili tüm yazılanlar, anlatılanlar genellemedir. Hepimizi aynı şekilde etkilemesi beklenemez. Bunun doğru anlaşılabilmesi için kişisel haritalara müracaat edilmesi en doğrusudur kuşkusuz. Ama genel olarak Venüs gerilemesinin hayatımızın hangi alanlarında etkin olacağını anlamamız için, bu gerilemenin haritamızın hangi alanına denk düştüğünü bilmemiz gerekir. Bunu bilmemiz için yükselen burcumuzu bilmemiz gerekmektedir. Aşağıda verilen bilgiler, yükselen burç üzerinden yapılan değerlendirmelere göredir.

Venüs gerilemesi Başak burcunda başlayıp, Aslan burcunda devam edeceği için, tarih aralıklarına göre iki ayrı grup yaparak değerlendireceğiz.

 

Venüs 25 Temmuz-31 Temmuz tarihleri arasında Başak burcunda gerileyecek.

Bu gerilemenin hangi hayat alanlarını etkileyeceğini yükselen burca göre değerlendirelim:

Yükselen Koç: sağlık, günlük işler, çalışma hayatı, çalışanlar, evcimen hayvanlar

Yükselen Boğa: aşk ve ilişkiler, çocuklar, hobiler, sanat, yaratıcılık, spor, eğlence

Yükselen İkizler: aile, ev, yerleşim, taşınma, dekorasyon ve tadilat

Yükselen Yengeç: kardeşler, akrabalar, komşular, eğitim, seyahat, posta, nakliye

Yükselen Aslan: para, birikintiler, sahip olunan maddi ve manevi değerler

Yükselen Başak: fiziksel görünüm, sağlık, girişimler, ifade ve tavırlar, imaj

Yükselen Terazi: gizli düşmanlıklar, perde arkası, hastalıklar, hastaneler, bilinçaltı, karma

Yükselen Akrep: sosyal çevre, arkadaşlar, iş kazanımları, fırsatlar, idealler, umutlar

Yükselen Yay: İş, kariyer, gelecek projeleri, toplumsal konular, üstler, patronlar

Yükselen Oğlak: seyahat, eğitim, inançlar, hayata bakış, hukuksal konular, yabancılar

Yükselen Kova: alacak-verecek, ödemeler, harcamalar, borçlar, ortaklaşa değerler

Yükselen Balık: evlilik, ikili ilişkiler, davalar-duruşmalar, anlaşmalar, ortak girişimler

 

Venüs 31 Temmuz- 6 Eylül tarihleri arasında Aslan burcunda gerileyecek.

Bu gerilemenin hangi hayat alanlarını etkileyeceğini yükselen burca göre değerlendirelim:

Yükselen Koç: aşk ve ilişkiler, çocuklar, hobiler, sanat, yaratıcılık, spor, eğlence

Yükselen Boğa: aile, ev, yerleşim, taşınma, dekorasyon ve tadilat

Yükselen İkizler: kardeşler, akrabalar, komşular, eğitim, seyahat, posta, nakliye

Yükselen Yengeç: para, birikintiler, sahip olunan maddi ve manevi değerler

Yükselen Aslan: fiziksel görünüm, sağlık, girişimler, ifade ve tavırlar, imaj

Yükselen Başak: gizli düşmanlıklar, perde arkası, hastalıklar, hastaneler, bilinçaltı, karma

Yükselen Terazi: sosyal çevre, arkadaşlar, iş kazanımları, fırsatlar, idealler, umutlar

Yükselen Akrep: İş, kariyer, gelecek projeleri, toplumsal konular, üstler, patronlar

Yükselen Yay: seyahat, eğitim, inançlar, hayata bakış, hukuksal konular, yabancılar

Yükselen Oğlak: alacak-verecek, ödemeler, harcamalar, borçlar, ortaklaşa değerler

Yükselen Kova: evlilik, ikili ilişkiler, davalar-duruşmalar, anlaşmalar, ortak girişimler

Yükselen Balık: sağlık, günlük işler, çalışma hayatı, çalışanlar, evcimen hayvanlar

İlişkilerde intikam almaktan uzak durmalıyız!

14 Temmuz tarihinden itibaren etkin olan Venüs-Regulus kavuşumu, bugün Venüs’ün Başak burcuna geçişiyle kendini daha etkin bir şekilde belli etmeye başlıyor. Venüs yavaş hareket ettiğinden ve yakında gerilemeye geçeceğinden, Regulus yıldızıyla kavuşumu 4 Ağustos tarihine kadar etkin bir şekilde devam edecek. Peki bunun bize mesajı ne olabilir?

Aslan’ın kalbi ve Kuzeyin Nöbetçisi olarak bilinen Regulus, İran’ın Kraliyet Yıldızlarından biridir. Gökyüzündeki en yüce yıldızlardandır ve dört önemli Kraliyet yıldızının en önemlisi olarak kabul edilir.

Tüm Kraliyet Yıldızları, düşmanlıktan kaçınıldığı sürece büyük potansiyel ve başarı vaat ederler. Regulus özelinde, intikam ön plandadır; intikamdan kaçınmak kaydıyla başarı vaat eder. Venüs ilişkiler ile alakalı olduğuna göre, intikamdan, ödeştirmeden kaçınmamız gereken şeylerin başında ikili ilişkiler geliyor. Önümüze bu yönde bazı fırsatlar düşebilir. Ama kanmamalıyız. Sağlam durmalıyız. “Sen bana çok ettin, şimdi ben de sana aynısını yapacağım” tarzında bir yaklaşım, bize kayıp ve hüsran getirecektir. Bunun yerine, affedicilik yönümüzü ortaya koyabiliriz.

Artistik ve sanatsal konular da Venüs ile alakalıdır. Doğum haritasında Venüs-Regulus kavuşumu olan kişiler arasında sanatsal alanda büyük başarı elde etme şansını bulanlar olmuştur. Venüs-Regulus kavuşumu döneminde, doğum haritasında bu kavuşuma sahip olan kişiler avantaj yakalayabilirler.

Venüs-Regulus kavuşumu dönemleri, genel olarak sanatsal konularda başarı şansının arttığı dönemlerdir. Şimdilerde Venüs geriliyorken bu gerçekleşiyor olsa da, Venüs’ün direkt hareketine geçtikten sonra Regulus ile yeniden yakınlaşacağı Ekim ayı başları (özellikle 8-10 Ekim arası) artistik ve sanatsal konularda girişimler yapmak adına kullanılabilir.

Otorite figürleriyle görüşme zamanı!

Güneş-Satürn arasındaki uyumlu üçgen açı haftanın ilk yarısında çok etkin olacak. Bu uyumlu açı patronlar, müdürler, amirler gibi önemli otorite figürleriyle görüşmeler yapmak, talepte bulunmak açısından güzel bir haftada olacağımızı gösteriyor. Özellikle Salı gününü kullanabiliriz!

Merkür-Satürn üçgeni de hafta genelinde, ama özellikle haftanın ilk yarısında etkin olacak. Bu uyumlu açı da, yukarıda bahsettiğimize benzer şekilde önemli görüşmeler, yazışmalar, anlaşmalar açısından kullanılabilir. Bu bağlamda Salı ve Çarşamba günleri önerilebilir. (Özellikle Salı)

Güneş ve Merkür Aslan burcuna geçiyor!

23 Temmuz Perşembe günü Güneş yöneticisi olduğu Aslan burcuna geçiyor ve güçleniyor. Güneş’in güçleniyor olması, kendimizi daha etkin ve güçlü bir şekilde ifade edebileceğimiz bir zaman aralığına giriyor olmamızın yanı sıra, Güneş’in sıcaklığını da en etkin şekilde hissedeceğimiz, bunaltıcı yaz sıcakları zamanına vardığımızı da işaret ediyor öte yandan. Ama inatçı sıcaklara rağmen yazın keyifli, eğlenceli, sosyal atmosferinde güzel zamanlar geçireceğimizi unutmayalım.

Güneş’in yanı sıra Merkür’ün de Aslan burcuna geçişi, kendine güven ve kararlılığı, fikirlerini güçlü ve yaratıcı bir şekilde ifade edebilme kabiliyetini arttırıyor. Düşüncelerimizi doğru ve dürüst bir şekilde ifade etmemiz, açık ve net olmamız başarı şansımızı arttıracaktır.

Hafta sonunda sert enerjiler var, dikkat!

Mars-Uranüs karesinin keskin enerjisinin en çok hissedileceği zamanlara doğru ilerliyoruz. Bu açının çok etkin olacağı Cumartesi ve Pazar günlerinde (Cuma’dan başlayarak) ani ve beklenmedik durum değişikliklerine, sert ve asi enerjilere, birden patlak veren Marsiyen durumlara (çekişme, mücadele, savaş verme) açık olacağız.

Sportif aktivitelerde (özellikle ekstrem sporlar), rekabet içeren konularda agresyon yüksek olacak. Kendimizi kontrol edersek, gereksiz kışkırtmalara kapılmazsak, bunu sorunsuz atlatabiliriz. Sert ve ani hareketler sakatlıklara, sakarlıklara, kazalara sebep olabilir, dikkat!

Havaların giderek ısınacağı ve rüzgarlı hava koşullarının devam edeceği günlerde yangın riskine karşı özellikle önlem almalıyız. Vatandaşlar olarak bizler de üzerimize düşeni yapmalı, dikkatli ve özenli davranmalıyız. Önümüzdeki hafta sonuna dikkat çekmek istiyorum bu bağlamda. Ne olur, ne olmaz…

Haftanın günlere göre değerlendirmesi

Pazartesi günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Girişeceğimiz iş ve uğraşlarda detaylara daha fazla odaklanmamız gereken bir gündeyiz. Sabah erken saatlerden itibaren etkin olan Ay-Plüton üçgeni, mücadele gücümüzü ve yapacağımız işlerde etkin olabilme şansımızı arttırıyor. Ay-Mars altmışlığının etkin olduğu öğle saatleri civarında enerjimizi ve gücümüzü daha etkin, rahat ve dengeli kullanabilir, güç ve cesaret isteyen işlerde başarılı sonuçlar alabiliriz. Bu enerjik atmosfer akşam saatlerinde de devrede olacak.

Salı gününün büyük çoğunluğunda Ay Başak burcunda ilerliyor. Hesabımızı iyi yapar, mantıklı ve rasyonel hareket edebilirsek, güzel sonuçlar ve başarı elde edebiliriz. Ay-Merkür altmışlığının etkin olacağı sabah saatlerini önemli konuşmalar, yazışmalar ve alışverişler için kullanabiliriz. Öğle saatlerinde etkin olacak Ay-Güneş altmışlığı, kadın erkek ilişkilerinde güzel gelişmeler yakalayabileceğimizi işaret ediyor. Ay-Satürn üçgeninin kesinleşeceği 13:06’ya kadarki zaman diliminde girişeceğimiz işlerde somut ve yapıcı sonuçlar yakalama şansımız yüksek. Gün boyunca etkin olacak Güneş-Satürn üçgeni patronlar, müdürler, amirler gibi önemli otorite figürleriyle görüşmeler yapmak, talepte bulunmak açısından güzel bir günde olduğumuzu gösteriyor. Özellikle öğle öncesi saatleri iyi değerlendirebiliriz. 13:07-16:22 saatleri arasında Ay Başak burcunda boşlukta olacak. Bu yüzden sağlam ve kalıcı sonuçlar almak istediğimiz önemli iş ve girişimlerimizi 13:07 öncesine veya 16:22 sonrasına almamız daha isabetli olacaktır. Gece saatlerinde Ay-Kuzey Ay Düğümü kavuşuyor. Geleceğe yönelik kadersel kararlar, hissiyatlar vurgu kazanabilir.

Çarşamba günü boyunca Ay Terazi burcunda ilerliyor. Uzlaşma ve uyum sağlamak kaydıyla işlerimizde daha rahat ilerleyebileceğimiz bir gündeyiz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Satürn üçgeni önemli iş ve görüşmelerimizde güzel gelişmeler yakalama şansımızı arttırıyor. Ticari konular, anlaşmalar, yazışmalar, toplantılar açısından değerlendirebileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Plüton karesinin etkin olacağı akşamüzeri ve gece saatlerinde ise uzlaşmayı ve uyumu zorlaştıran, gergin ve hırpalayıcı enerjiler devreye giriyor.

Perşembe günü boyunca Terazi burcunda ilerleyen Ay’ın sabah saatlerinde yapacağı uyumsuz açılar, birlikte hareket etme ve uzlaşma arzusunun yüksek olacağını, ama bunu sağlamakta zorlanacağımızı işaret ediyor. Ay Terazi burcundaki ilerlemesi esnasında Mars-Uranüs karesini tetikleyecek olduğundan, öğle saatleri öncesinde şartları zorlamasak iyi ederiz. Ani ve beklenmedik kopuşlara, sıra dışı gelişmelere ve çıkışlara açık saatlerdeyiz. Sakar ve zorlu enerjiler devrede. Farkında olursak, yangına körükle gitmeyiz! Öğle sonrasındaki saatlerde Ay-Jüpiter altmışlığının yapıcı enerjisi devreye giriyor. Gece saatlerine kadar etkin olacak bu olumlu atmosferi değerlendirebiliriz. Ay-Jüpiter arasındaki uyumlu açılar, pek çok iş ve girişimler açısından değerlendirilebilir ama özellikle eğitim, seyahatler, hukuksal konular, yabancılarla yapılan işler, finansal hareketler açısından daha verimli sonuçlar getirir. Bu açının kesinleşeceği 21:11 sonrasında Ay boşluğa giriyor (21:13). Bugün hem Güneş hem de Merkür Aslan burcuna geçiyorlar. Güneş yöneticisi olduğu Aslan burcuna geçiyor ve bu yüzden de güçleniyor olması, kendimizi daha etkin ve güçlü bir şekilde ifade edebileceğimiz bir zaman aralığına giriyor olmamızın yanı sıra, Güneş’in sıcaklığını da en etkin şekilde hissedeceğimiz, bunaltıcı yaz sıcakları zamanına vardığımızı da işaret ediyor öte yandan. Ama inatçı sıcaklara rağmen yazın keyifli, eğlenceli, sosyal atmosferinde güzel zamanlar geçireceğimizi unutmayalım. Güneş’in yanı sıra Merkür’ün de Aslan burcuna geçişi, kendine güven ve kararlılığı, fikirlerini güçlü ve yaratıcı bir şekilde ifade edebilme kabiliyetini arttırıyor. Düşüncelerimizi doğru ve dürüst bir şekilde ifade etmemiz, açık ve net olmamız başarı şansımızı arttıracaktır.

Cuma gününe geçişte henüz Terazi burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 05:06’da Akrep burcuna geçiyor. Azim ve kararlılık sayesinde başarı sağlayabileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Venüs altmışlığının uyumlu ve yapıcı enerjisinin ardından sabahın ilerleyen saatlerinde etkinleşecek Ay-Güneş karesi, ilişkilerde dengesizlik ve zorlanma işaretçisi. Hemen ardından etkinleşecek Ay-Merkür karesi de benzer şekilde iletişimde, konuşma ve yazışmalarda uyumsuzluk ve tartışma riskini arttırıyor. Öğle saatlerine dek etkin olacak bu stresli atmosfer, öğle sonrasındaki saatlerden itibaren azalmaya başlıyor. Ay-Neptün üçgeninin uyumlu enerjisinin devrede olacağı günün ikinci yarısında girişeceğimiz işler daha rahat ve kolay akabilir. Maneviyatın vurgu kazanacağı gece saatlerini ibadet, meditasyon, ruhsal çalışmalar açısından değerlendirebiliriz.

Cumartesi günü boyunca Ay Akrep burcunda ilerliyor. Mantıktan ziyade duygularımızla hareket etme eğilimi göstereceğimiz bir gündeyiz. Güne başlarken etkin olacak Ay-Plüton altmışlığı, duygularımızı ifade etme arzumuzu tetikliyor. Öğle saatlerinde Venüs Başak burcunda geriye dönmez üzere durağanlaşıyor. Bu gerilemenin etkileri hakkında detaylı bilgi için yazımın giriş bölümüne dönebilirsiniz. Mars-Uranüs karesinin etkisini maksimumda göstereceği öğle saatleri civarında sert ve gergin enerjiler var. Bu açının çok etkin olacağı Cumartesi ve Pazar günlerinde (Cuma’dan başlayarak) ani ve beklenmedik durum değişikliklerine, sert ve asi enerjilere, birden patlak veren Marsiyen durumlara (çekişme, mücadele, savaş verme) açık olacağız. Bu açının etkileri hakkında detaylı bilgi için yazımın giriş bölümüne göz atabilirsiniz. Ay-Mars üçgeninin güçlü enerjisini hissedeceğimiz gece saatlerinde gücümüzü ve enerjimizi daha dengeli bir biçimde kullanabiliriz.

Pazar gününün ilk yarısında Ay Akrep burcunda hareket ediyor. Ay-Jüpiter karesinin etkin olacağı sabah saatlerinde duygularımızı abartılı bir şekilde ifade etme, yeme içme konusunda da abartılara kaçma riskimiz hayli fazla. Ay-Satürn kavuşumunun etkisinin devreye gireceği öğle saatleri civarında ise tam tersine fazla tutuk ve ketum davranabiliriz. Öğle saatlerine kadarki enerji akışı dengeli değil açıkçası. 12:15’te boşluğa giren Ay, 15:24’te Yay burcuna geçinceye kadar boşlukta (açısız) devam edecek Akrep burcundaki ilerlemesine. Ay-Venüs karesinin etkin olacağı ikindi civarındaki saatlerde özel ve ikili ilişkilerimizde dengemizi sağlamakta zorlansak da, Ay-Güneş üçgeninin etkinleşeceği akşam saatleri ve sonrasında dengeyi ve uyumu sağlamamız daha kolay olacak. Bu yüzden önemli iş ve girişimlerimiz, özel ilişkilere yönelik alacağımız kararlar ve konuşmaları akşam üzeri ve sonrasındaki saatlere almamız daha isabetli olur.

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner DÖŞER

19 Temmuz 2015, Pazar

AYVALIK

19.07.2015

Designed by Ongunsoft