Öner Döşer

21 Eylül Haftası

Bu sayfa 9403 kişi tarafından ziyaret edildi.

21 Eylül Haftası HOŞGELDİN SONBAHAR!

Yaz mevsiminin sonuna geldik. 23 Eylül Çarşamba günü Güneş’in Terazi burcuna geçişiyle birlikte (saat 11:20) sonbahara giriş yapıyoruz.

Eski astrologlar, mevsim girişlerinde yani Güneş’in öncü burçlardan birine girişi anına yönelik astroloji haritası düzenlerler, takip eden üç aylık dönemde gelişecek muhtemel olayları, halkın, yöneticilerin genel durumunu bu haritaya dayanarak öngörürlerdi. Giriş haritası, ülkenin başkentinin koordinatları esas alınarak hazırlanırdı. Günümüzde bazı astrologlar bu geleneğe uyarak harita düzenler ve üç aylık tahminler yaparlar. Ana branşı klasik astroloji olan bir astrolog olarak ben de aynı uygulamayı yapıyorum.

Ankara koordinatlarına göre Güneş’in Terazi burcuna geçiş anına yönelik düzenlediğim astroloji haritasında Akrep burcunun yükseldiğini görüyoruz. Bu, ülke olarak mücadeleli bir üç aylık sürece girmekte olacağımızın, kendimizi duygusal anlamda güvenceye alma ve savunma ihtiyacımızın artacağını göstermekte. Yükselen derecesine yakın derecelerde, Yay burcunun ilk derecesinde yerleşmiş olan Satürn, yakın dönemde önemli mesuliyetler alacağımızın, endişe artışının, organize olmak gerekeceğinin işaretçisi. Satürn’ün haritanın 2. ve 3. evlerinin yöneticisi olması, endişenin kaynağının, mesuliyet almamız ve organize olmamız gerekecek konuların: ekonomi, ulusal servet ve refah düzeyi, halkın maddi durumu, sahip olduğumuz maddi ve manevi değerler, içinde yer aldığımız yakın bölge, komşularımız, yurt içi ulaşım, iletişim organları, medya ve habercilik, halkın görüşü ile ilgili olacağını göstermekte. 

Yükselen yöneticisi olan Mars haritanın 9. evinde Aslan burcunda yerleşmekte. Bu yerleşim, uzak yerler ve yabancılarla ilgili konularda, uluslararası alanda daha aktif ve agresif bir tutum sergileyeceğimizi düşündürüyor. Mars’ın 9. evdeki yerleşimi, yabancı ülkelerle ilişkilerde, yüksek eğitimle ilgili konularda, dini inançlar ve hayat görüşleriyle ilgili konularda da agresyon, mücadele, çekişme yaşanacağının işaretçisi. Mars’ın Satürn ile dik açısı, bu konularda tansiyonun yüksek olacağını gösteriyor. Ama Mars’ın Regulus yıldızıyla birleşiyor olması, girişilecek işlerde kendimizi güçlü bir şekilde ifade edebilme şansımızı arttırıyor. Elde etmek istediğimiz şeyleri tutup kopararak alabiliriz. Gücümüzü uluslararası alanda daha etkin bir şekilde gösterebiliriz. Tabiri cayiz ise, yumruğumuzu masaya vurabiliriz. Öte yandan, 9. evde Venüs’ün de yerleşiyor olması, bu muhtemel tansiyonun düşeceğini, barışçıl mesajlar yoluyla yumuşatılabileceğini, uzlaşma yakalanabileceğini de işaret ediyor.

Haritanın Tepe Noktası’nda yerleşmekte olan Jüpiter, zorlu şartlara rağmen ülke olarak dışarıya güçlü bir imaj vereceğimizin işaretçisi. Tepe Noktası (10. ev) ülkenin yöneticilerini, hükümeti temsil eder. Jüpiter’in buradaki yerleşimi, önümüzdeki üç aylık dönemde hükümetin ve yöneticilerinin elinin güçlü olacağının da göstergesi aynı zamanda. Haritanın 4. evinin yöneticisinin 10. evde olması, muhalefetin şartlarını hükümetteki partiye göre ayarlayabileceğini düşündürüyor. Yani, AKP seçimlerde birinci parti olarak çıkmasına rağmen tek başına hükümet kuramayabilir ve muhalefet partilerinden biri ile koalisyon ortaklığı yapabilir. Daha evvelce de belirttiğim gibi, AKP yıllık haritasında da koalisyon olasılığı güçlü ihtimal olarak gözükmekte. Haritanın 10. evinde yerleşmiş olan Güneş’in Kuzey Ay Düğümü ile kavuşuyor olması da, liderler arası işbirliği olasılığını güçlendiriyor.

Haritanın 11. evinde yerleşmiş olan Merkür’ün geri harekette olması, Meclis’ten çıkarılması beklenen bazı kararların gecikmesi, tekrar üzerinden geçilmesi, geri adım atılması gibi ihtimallerin devrede olacağını gösteriyor. Merkür’ün 10. evin yöneticisi olması, yönetici konumunda kişilerle ilgili alınacak bazı kararlardan geri adım atılacağını ya da tekrar gözden geçirileceğini gösteriyor olabilir.

Haritanın 2. evinin yöneticisi Jüpiter’in haritanın 10. evinde güçlü yerleşimi umut verirken, Jüpiter’in zarar gördüğü Başak burcundaki yerleşimi, Satürn ile dik açısı ve Neptün ile karşıtlığı, ekonomik konularda ayağı yere basan ve gerçekçi tedbirler alınması gerekliliğini, aksi takdirde ciddi sorunlarla karşılaşılacağını gösteriyor. Manipülasyona çok açık bir zaman diliminde olduğumuzu da gösteriyor aynı zamanda. Haritanın 2. evinde yerleşen Plüton da aynı şeyi göstermekte ve ekonomik anlamda hayli yıpratıcı durumlara dikkat çekmekte. Ay da burada, zarar gördüğü Oğlak burcunda, halkın ekonomik anlamda zarar göreceği koşulları işaret ediyor. Kısacası ekonomiyle ilgili konularda çok dikkatli olunması gereken, hayli hassas bir üç aylık döneme giriyoruz…

Neptün’ün 4. ev girişinde Balık burcunda olması, ülke içinde belirsizliklerin, hassasiyetlerin, duygusal sömürüye açık durumların, dağılmanın, çözülmenin işaretçisi. Neptün’ün su elementinden Balık burcunda yer alıyor olması, aşırı yağış nedeniyle sel baskınlarına veya genel anlamda sularla ilgili sorunlara dikkat çekmekte.

Haritanın 5. evinde Koç burcunda yerleşmekte olan Uranüs, bu ev çocuklar ve gençlerle ilgili olduğu için ve Uranüs de isyankar çıkışları ifade ettiği için, genç jenerasyonun bazı çıkışlar yapabileceğini, beklenmedik patlamalar yapma riskini göstermekte. Uranüs’ün bulunduğu yerde bağımsızlaşma arzusu yüksektir, bu alanda patlak verir daha doğrusu…

5. evde yerleşen Uranüs’ün 2. evde yerleşen Plüton ve Ay ile uyumsuz açıları, borsa ve benzeri manipülatif alanlarda aşırı risk almanın zarar verici sonuçları olacağına da dikkat çekmekte. Borsa ve dövizde sıra dışı veya beklenmedik iniş çıkışlar olasılığı mevcut kısacası…

Tüm bu yazdıklarımız, 23 Eylül-21 Aralık tarihleri arası için geçerli. Şimdi bu haftaya geri dönelim ve haftanın önemli açılarını mercek altına alalım…

Çarşamba günü Venüs-Uranüs üçgeni kesinleşiyor. Özel ilişkilerimiz açısından heyecanı ve motivasyonu yüksek bir gündeyiz. Beklenmedik şekilde gelişen hoş durumlarla karşılaşabiliriz. Sevdiğimiz kişilere güzel sürprizler yapabiliriz. 

Yine Çarşamba günü Güneş-Satürn altmışlığı kesinleşiyor. Üst ve otorite figürleriyle uzlaşma yakalamak açısından şanslı birkaç günlük süreçteyiz demektir. Pazartesi-Çarşamba günleri arasında yapacağımız görüşmelerden veya talepte bulunmaktan avantaj sağlayabiliriz. Ama Terazi burcunda Merkür’ün gerilemekte olduğunu göz ardı etmemeli, uzlaşma sağlamak için gerekli şartları ayarladığımızdan, elimizde hazır olan projenin tam ve eksiksiz olduğundan emin olmalıyız.

Cuma günü Merkür-Plüton karesi kesinleşiyor. Tartışmalara, söz düellolarına açık birkaç günlük süreçte olacağız demektir. Sözlerimize dikkat etmemizde fayda var. Ulaşımda, yollarda da öyle! Bugün Plüton’un direkt harekete dönüyor üzere durağan olması, hırpalayıcı enerjiyi daha stabil kılabilir.

Mars-Satürn karesinin kesinleşeceği Cumartesi günü hırpalayıcı enerji tavan yapıyor! Pazar gününe de yayılıyor. Dikkatli olmak gereken bir hafta sonu bizi bekliyor demektir. Bayramdan dönüş trafiği malum, sabırlı olmalı, aşırı sürat yapmaktan kaçınmalıyız. Ayrıca sert ve travmatik, stresli enerjilerin işbaşında olduğunu göz ardı etmemeli, güvenlik açısından da dikkatli olmalıyız!

Mars’ın 25 Eylül’de başlayacağı Başak burcundaki yolculuğu 12 Kasım’a kadar devam edecek. Bu zaman zarfında kılı kırk yarmamız, hesabımızı iyi yapmamız gerekecek. Mars ülkemiz astroloji haritasının dip noktasından geçiş yapıyor olacağından, ülkemizin iç koşulları gergin olacak muhtemelen. İç güvenlik, ülkenin sınırları ve sınırlarını koruma gerekliliğinin de yoğun bir şekilde hissedileceği bir dönem olacağa benzer.

Haftanın günlere göre genel değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününün ilk yarısında Yay burcunda hareket eden Ay, uzaklaşma, rutin dışına çıkma, değişiklik yaşama arzumuzu tetikliyor. Ay-Güneş arasındaki kare açının etkin olacağı sabah saatlerinde kadın-erkek ilişkilerinde, ebeveynlerle ilişkilerde, iş ilişkilerinde gerginlik yaşama riskimiz hayli yüksek, dikkat! Yangına körükle gitmemeli, stresi yumuşatma yönünde hareket edebilmeliyiz. Tabii ipleri kopartmak istiyorsak o başka… Bu açının kesinleşeceği öğlen 12:00’de boşluğa girecek olan Ay, Oğlak burcuna geçeceği 15:32’ye kadar boşlukta devam edecek ilerlemesine. Bu ara saatlerde girişeceğimiz işlerden beklediğimiz sonuçları almakta zorlanabiliriz. Akşam saatlerine enerji daha rahat akıyor diyebiliriz. Gerçekçi ve ayağı yere basan düşüncelerimizi eyleme geçirebiliriz.

Salı günü boyunca Oğlak burcunda ilerleyecek olan Ay, günün ilk yarısında girişeceğimiz işlerde üzerimize düşeni yapmak kaydıyla beklediğimiz sonuçları alabileceğimizi gösteriyor. Ay’ın Jüpiter ile uyumlu üçgen açısının etkin olacağı sabah saatlerini iyi değerlendirebiliriz. Özellikle de parayla, yatırımla, seyahatle, eğitimle ilgili konularda. Ay-Plüton kavuşumunun etkisini güçlü bir şekilde hissedeceğimiz öğle sonrasındaki saatlerde istediğimiz yönde ve pürüzsüz bir şekilde ilerlememiz hayli zor. Ay-Merkür karesinin aktif olacağı akşam saatlerinde de uzlaşma yakalamakta zorlanabiliriz. Söz düellolarına, gç çekişmelerine, hırpalanmaya açık saatlerdeyiz. Gece saatlerinde de henüz bu gergin enerji devam ediyor. Ay-Uranüs karesinin etkin olacağı geç saatlerde duygusal anlamda patlamalara, ani ve beklenmedik gelişmelere açığız…

Çarşamba gününün büyük çoğunluğunda Ay Oğlak burcunda hareket ediyor. Haftanın en keyifli günündeyiz diyebiliriz. Sabah erken saatlerde Venüs-Uranüs üçgeni kesinleşiyor. Özel ilişkilerimiz açısından heyecanı ve motivasyonu yüksek bir gündeyiz. Beklenmedik şekilde gelişen hoş durumlarla karşılaşabiliriz. Sevdiğimiz kişilere güzel sürprizler yapabiliriz. Saat 11.20’de Güneş Terazi burcuna geçiyor. Denge ve huzur arayışımızın artacağı, çevremizdekilerle huzurlu ilişkiler içerisinde olmak isteyeceğimiz bir sürece giriyoruz. Sabah erken saatlerde Uranüs ile kare açısının kesinleşmesinin ardından (02:12) boşluğa giren Ay, Kova burcuna geçiş yapacağı 20:51’e kadar boşlukta ilerleyecek. Bu kötü bir şey değil, her zaman söylediğimiz gibi. Ama bazı şeylerin ucu açık kalabilir bu zaman diliminde, somutlaşmayabilir, belirginleşmeyebilir. Ay-Güneş üçgeninin etkin olacağı gece saatleri, haftanın belki de en keyifli akşamında olduğumuzu müjdeliyor! Ay’ın Satürn ile altmışlık açısının ardından, saat 21:36’da Güneş-Satürn altmışlığı kesinleşiyor. Üst ve otorite figürleriyle, erkek figürleriyle uzlaşma yakalamak açısından şanslı bir zaman dilimindeyiz.

Perşembe günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. İnsan haklarına riayet etmeye önem verdiğimiz gibi, hayvan haklarına da riayet etmeye önem vermemiz gereken bir gündeyiz. Bir geleneği yerine getirirken, onun usulüne de uymamız gerektiğini unutmayalım lütfen! Hayvanlar biz insanların emaneti. Onlar bize hizmet ediyor, ama kölemiz değiller. Onları hırpalamamalıyız. Hayvanların taşınması esnasında, kesim yapılırken gereken önemi göstermemiz çok ama çok önemli. Lütfen İNSAN olalım! Güneş’in Kuzey Ay Düğümü ile Terazi burcunda tam kavuşumda olacağı öğle saatleri civarı, işbirlikleri, ortaklaşa girişimler açısından olumlu bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Aslında bu enerji 23 Eylül öğle saatleri civarında Güneş’in Terazi burcuna geçişiyle başlamış oldu bile. Küskünlüklerin ortadan kalkması, dargınların barışması açısından fırsat sunan bu zaman dilimini iyi kullanabiliriz. Ay-Merkür üçgeninin etkin olacağı akşam saatlerinde iletişim rahat akıyor. Haberleşmek, konuşmalar ya da yazışmalar yapmak, kendini doğru ifade etmek açısından harika bir zaman dilimi! Değerlendirebiliriz…

Cuma gününün büyük çoğunluğunda Ay Kova burcunda ilerliyor. Toplumsal ve insani konuların, davranışların, sosyalleşmenin, hakların ön plana çıkarılacağı bir gündeyiz. Sabaha karşı saatlerde Uranüs ile altmış derecelik açısının ardından Venüs ile karşıt açıya ilerleyen Ay, ilişkilerde ani ve beklenmedik gerginliklere açık olacağımızı gösteriyor. Sabah 07:02’de bu açının kesinleşmesinin ardından boşluğa girecek olan Ay, gece saat 22.43’te Balık burcuna geçinceye kadar Kova burcunda ve boşlukta ilerleyecek. Hareket ve eylem gezegeni Mars sabaha karşı 05:17’de Başak burcuna geçiyor. Mars’ın Başak burcundaki yolculuğu 12 Kasım’a kadar devam edecek. Bu zaman zarfında kılı kırk yarmamız, hesabımızı iyi yapmamız gerekecek. Mars ülkemiz astroloji haritasının dip noktasından geçiş yapıyor olacağından, ülkemizin iç koşulları gergin olacak muhtemelen. İç güvenlik, ülkenin sınırları ve sınırlarını koruma gerekliliğinin de yoğun bir şekilde hissedileceği bir dönem olacağa benzer. Tekrar bugüne dönersek, gece saatlerinde Ay’ın önce Mars ile karşıt, ardından Satürn ile kare açıya ilerleyecek olduğuna bakarsak, haftanın en stresli zaman diliminde olduğumuzu fark ederiz. Sert eylemlere, tartışmalara, kazalara açık bir gecedeyiz, DİKKAT!

Cumartesi günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Hassas ve kırılgan bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde Mars-Satürn arasındaki kare açı kesinleşiyor. Güne gergin enerjilerle başlıyoruz. Bayramdan dönüş trafiği malum, sabırlı olmalı, aşırı sürat yapmaktan kaçınmalıyız. Ayrıca sert ve travmatik, stresli enerjilerin işbaşında olduğunu göz ardı etmemeli, güvenlik açısından da dikkatli olmalıyız! Ay’ın Neptün ile kavuşup, Jüpiter ile karşıt açıya ilerleyeceği öğle saatleri civarında yanılgılara, hatalara, yanlış kararlara çok açık olacağız, DİKKAT! Gün içerisinde yapacağımız planlarımızda ve başkalarına açmak istediğimiz ideallerimizle ilgili konularda ayağımız yere basmadığı sürece karşımızdakilerden beklediğimiz reaksiyonları alamayabiliriz. Abartılara, hayal kırıklıklarına açık olacağımız bu saatlerde büyük taahhütlerin ve boyumuzu aşan sorumlulukların altına girmesek isabet ederiz! Ay-Plüton altmışlığının etkin olacağı akşam saatlerinde duygularımızı güçlü ve dengeli bir şekilde ifade etme şansımız artıyor. Duygusal desteklere açık saatlerdeyiz. Bu açının kesinleşmesinin ardından saat 19:33 itibariyle Ay boşluğa giriyor ve gecenin devamında boşlukta devam ediyor Balık burcundaki ilerlemesine…

Pazar gününün büyük çoğunluğunda Ay Balık burcunda ve boşlukta hareket ediyor. Olayları yönlendirmekte zorlanacağımız bir gündeyiz. Kabullenişte ve teslimiyette kalmak, olayların geliştiği yönde esnemek daha isabetli olabilir. Dinlenmek, kafayı boşaltmak açısından değerlendirebiliriz bu günü. Meditasyon yapmak açısından mesela… Ya da film izlemek… Yani çok aktif olmamak… Akışta kalmak… Ay’ın Koç burcuna geçiş yapacağı 22:29 sonrasında daha aktif ve yönlendirici olabiliriz. Ay-Satürn üçgeninin etkisini göstereceği gecenin ilerleyen saatlerinde, başlayacağımız yeni haftanın plan ve programını gözden geçirebilir, organize olabiliriz…

Sağlıklı, huzurlu nice Bayramlara ulaşmamız dileğiyle…

Öner DÖŞER

20 Eylül 2015, Pazar

Ayvalık

20.09.2015

Designed by Ongunsoft