Öner Döşer

21 Ocak Haftası

Bu sayfa 19407 kişi tarafından ziyaret edildi.

TAM TUTULUYORUZ!

Haftaya 0 derece Aslan burcunda tam ay tutulmasıyla başlıyoruz! Bu aynı zamanda bir SÜPERAY, yani Ay yörüngesinde Dünya’ya en yakın geçiş yaptığı bölgeden geçerken bir dolunay (ay tutulması) gerçekleşecek. Tutulma esnasında kırmızımsı gözükecek Ay (kanlı ay olarak tanımlanıyor) maksimum kuzey deklinasyonuna çok yakın konumda hızlı hareket ediyor olacak. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

AY’IN KIRMIZIMSI GÖZÜKMESİ (Kanlı Ay denilmesinin sebebi)

21 Ocak tarihinde gerçekleşecek tam ay tutulması esnasında Ay kırmızı gözükecek. Bu anormal bir durum değil ve ilk defa da olmuyor tabii ki. Ay’ın kırmızı gözükebileceği birkaç durum var. Örneğin Ay’ın doğarken ya da batarken olduğu gibi, gökyüzünde çok alçak konumda olduğu zamanlarda kırmızı gözükmesi söz konusu olabiliyor. Ay’ın kırmızımsı renkte gözükmesinin sebebi, Ay ufka yakın olduğunda, Dünya atmosferinin Ay’dan gelen ışığı kırıp yansıtarak dağıtması, tayfta yer alan renkler arasında mavi renk daha çok saçılırken, kırmızı rengin daha az saçılması ve bu yüzden daha görünür olmasıdır. Ay’ın kırmızımsı gözükmesinin bir diğer nedeni, yangın, yanardağ patlaması gibi nedenlerden atmosferde fazla miktarda toz bulunması ya da havadaki bazı parçacıklardır. Bunlar Ay’dan gelen mavi ışığı dağıtabilir ve Ay kırmızımsı gözükebilir. Tam ay tutulması, Ay’ın kırmızımsı gözükmesinin bir diğer sebebidir. Tam tutulma esnasında Ay, Dünya’nın gölge konisinden geçmektedir ve Dünya atmosferi, içinden geçen Güneş ışıklarını dağıtarak, gölgenin etrafında kırmızımsı bir renk oluşmasına sebep olur. Bu kırmızımsı renk Ay’ın üzerine düştüğünden, onun kırmızımsı gözükmesine sebep olur.

MAKSİMUM KUZEY DEKLİNASYONDA OLMASI NE ANLAMA GELİR?

Tutulma esnasında Ay maksimum kuzey deklinasyonda olacak. Araştırmacı ve yazar Ken Ring Ay’ın hareketlerinin deprem tahminleri için de kullanılabileceğini söylemektedir. “Predicting the Weather by the Moon” adlı kitabında Ay’ın ekvatorun kuzey ya da güneyindeki maksimum deklinasyonlarında olduğu dönemlerin depremsel açıdan riskli dönemler olduğunu yazmaktadır. Ay bu pozisyonlarda yaklaşık 3 gün kalır ve buradayken tektonik plaklara önemli bir gerilim uygular. Astrolog Ed Tamblin incelediği 14 önemli deprem örneğinin 12’sinde Ay’ın ekvatorun kuzeyinde olduğunu fark etmiştir.

SÜPERAY NE DEMEKTİR?

Ken Ring’e göre doğal felaketler açısından riskli dönemlerden biri de Ay’ın Dünyaya en yakın olduğu (perigee) zamandır. Perigee büyük bir çekime neden olur. Araştırmalar önemli depremlerin Ay’ın yeni ay, dolunay ya da perigee olduğu zamanlara denk geldiğini göstermektedir. Herhangi bir yeniay veya dolunay, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu (perigee) zamanla çakışabilir. Böyle bir duruma SÜPERAY denilmektedir.

SÜPERAY, Ay’ın yörüngesinde Dünya’ya en yakın pozisyonunda olduğu zamanın yeniay veya dolunay fazıyla çakışmasıdır. Bir yılda birkaç kez olabilir.

Süperay hakkında detaylı bilgiler paylaştığım yayını Youtube Astroloji Televizyonu kanalımızda izleyebilirsiniz. https://youtu.be/OuGZZCCv5tE

Astrolog Riacard Nolle’ye göre Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu (Perigee) dönemlerinin yeniay veya dolunayla çakıştığı ve onun SÜPERAY olarak tanımladığı zamanlarda doğal afetlerde artış olur. Nolle, bu riskin en fazla SÜPERAY’dan, yani Ay'ın Dünya'ya en yakın konumuna denk gelen yeniay veya dolunaydan 30 saat öncesi ile 30 saat sonrası gibi bir zaman aralığında olduğunu söylüyor.  Bu zaman zarfında 5 ve üzeri depremlerin, volkan patlamalarının ve kasırgaların daha sık görüldüğünden ve buna birçok örnek veriyor web sitesinde. İlgili yazıya ulaşmak için linki tıklayınız… http://www.astropro.com/features/articles/supermoon/

DOĞAL AFET RİSKİ VAR MI?

Yeni ay ve dolunay zamanlarında manyetik etkileşim fazladır. Bundan yer manyetik alanları daha fazla etkilenir. Ama her tutulmada deprem gibi felaketler olur diyemeyiz. Büyük ölçekli depremlerin tarihlerini tutulmalarla karşılaştırdığımız zaman bunların çok denk geldiğini söyleyemeyiz. Ama denk gelenlerde var tabii. Ay tutulmalarının etkisi ortalama altı aylık periyotta kendini gösterir. Bu kapsamda doğal afetleri beklemek yanlış olur. Ama ay tutulmaları dizilen gezegenler ve dik ve karşıt açılar çalkantılı zamanlara işaret eder. Bu dönemde doğal afetlere de açık bir zaman dilimidir. Bu tutulma esnasında Venüs-Jüpiter kavuşuyor ve Mars-Satürn dik açı, Merkür-Uranüs dik açı, Venüs-Neptün dik açı yapıyor. Dolayısı ile deprem, volkan aktivitesi gibi risklere açık bir zaman diliminde olacağımızı gösteriyor.

Dolunay döneminde, Dünyanın elektromanyetik alanında ekstra iyonizasyon olur. Bu dönemde Ay, Dünyanın arkasındaki manyetik kuyruktadır ve buradan yaklaşık 4 günde çıkarak manyetik kuyrukta akıma neden olur. Bu akım Dünyaya çarparak bir çeşit manyetik fırtına oluşturur. Yeniay döneminde Ay, Dünya ve Güneş arasına girdiğinden fiziksel varlığı Güneşten gelen partiküllerin akımını keser ve jeomanyetik bozukluklar olur. Dünyanın merkezi yakın zaman önce uyarılmışsa Ay’ın bu fazlarında deprem olasılığı daha fazladır.

Planets, Sunspots and Earthquakes kitabının yazarı Frank Glasby gibi bazı araştırmacılar, gezegensel çekim güçlerinin ve düşük yoğunluklu elektromanyetik güçlerin beraber etki ederek depremleri etkiliyor olduğunu düşünmektedir. Gezegenlerin gruplanması ek bir çekim gücü oluşturarak depremleri tetikleyebilir. Frank Glasby’e göre bu konudaki esas nokta şudur: Gezegensel çekim güçleri depremden önce gelişen yatay basıncın oluşmasını kolaylaştırır ve aynı zamanda yer ışınımına da neden olur. Gezegensel güçlere ek olarak okyanus gelgitleri de kayalara basınç yapar. Dolunay ve yeniay zamanlarında daha fazla okyanus gelgiti vardır. Bu yüzden dolunay ve yeniay zamanlarında daha çok deprem görülür. Depremlerin olmasını kolaylaştıran yatay basınç, basınç altındaki kayalardan yüklü parçacıklar (pozitif iyonlar) salınmasına neden olur ve bunların da insan ve hayvanlar üzerinde biyolojik etkileri vardır.

AY’IN HIZLI HAREKET EDİYOR OLMASI

Ay’ın hızlı hareke ettiği zamanlarda olaylar pozitif veya negatif yönde hızlı gelişir. Zaten tutulmanın doğasında baş döndürücü bir hızlandırma özelliği vardır. Ay’ın hızlı hareke ettiği bir tutulma bu hızlanmayı daha da arttıracaktır. 

DOLUNAYIN ÜZERİMİZDEKİ ETKİLERİ

Her dolunay döneminde Dünyanın alanında ekstra iyonizasyon olur ve biyolojik hayat daha fazla etkilenir. Bu esnada pozitif iyon girişi geçici olarak daha fazla olduğundan, insanlar ve hayvanlar üzerinde yarattığı etki daha fazla ve rahatsız edicidir. Bazı bilim insanları dolunay zamanlarında geniş bir elektromanyetik dalga yelpazesinin insanı sürekli bir bombardımana tuttuğunu bildirmektedir. Dünya negatif yüklüdür, ama dolunayda pozitif yüklü hale gelir. Çünkü Ay Güneşin enerjisini Dünyaya yansıtır. İnsanlar da negatif yüklü olduklarından bu değişiklikten etkilenirler ve bu bazı kişilerde rahatsızlığa neden olur.

Dolunaylar duyguların had safhada olduğu zamanlardır. Tabii sadece duyguların değil, yaratıcılığın da çok arttığı dönemlerdir. Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu zamanlar da öyle (Perigee). Her ikisi çakıştığında, yani SÜPERAY olarak tanımlanan durum gerçekleştiğinde, duygusal anlamda duyarlılık had safhada olur. Duygularda iniş çıkışlar, uyarılma, huzursuzluk hakimdir. Buna mukabil, Ay’ın Dünya’ya en uzak konumunda olduğu (apogee) zamanlarda duygusal anlamda daha ziyade sakinlik duygusu hakimdir, umursamazlık veya hatta halsizlik ve keyifsizlik vardır.

Dolunay zamanları yaratıcılığın da çok arttığı zamanlardır aynı zamanda. Ortaya bir ürün koyma zamanlarıdır. Bu vakte kadar belirginleşmemiş durumların artık görünür bir duruma gelmesine yönelik etkiler taşır. Tek başına hareket etmekten ziyade birlikte hareket etme enerjisi taşır. Bu yüzden dolunayın enerjisini zıtlaşma ve fikir ayrılıkları yerine, tamamlanma ve sevgi alışverişine yönelik kullanmamızı mümkün kılar. Farkında olup, bu şekilde kullanmamız dileğiyle…

Bu Ay tutulmasının burçlar üzerindeki etkilerini anlattığım yayını Youtube Astroloji Televizyonu kanalımızdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/GV0lVPO7IGY

Hangi bölgelerden gözlemlenecek?

Astrolojik açıdan ele alındığında, tutulmaların etkilerinin en çok gözlemlendiği bölgelerde ortaya çıkacağı düşünülür. Bu durum, tutulmayı izleyen bölge, ülke veya şehirlerin, tutulmanın gerçekleştiği astrolojik burcun yönettiği bölgeler arasında yer alması durumunda daha da geçerlidir. Eğer tutulma anı haritası, tutulmanın gözlemlendiği ülke veya şehir haritalarındaki önemli referans dereceleri üzerine denk düşüyorsa, söz konusu yerlerin etkilenmesi ihtimali çok artar.

Tutulmayı Avrupa, Afrika ve Amerika kıtaları izleyebilecek. Tutulma, Türkiye'de ise sadece batıda ve ilk yarı olarak izlenebilecek. Tam tutulma anı 1 saat 02 dakika, tutulmanın tamamı 5 saat 12 dakika sürecek. https://www.haberler.com/tam-ay-tutulmasi-21-ocak-ta-11651280-haberi/

Aşağıda Washington merkez alınarak çizdirilmiş haritada görüleceği üzere, Amerikalar bölgesi tutulmadan etki almaktadır. 

 

 

Tutulmanın etkisinin dorukta olduğu anın haritasında Ay 10.ev çizgisine, Tepe Noktasına denk düşmektedir. Bu çok önemli bir yerleşimdir ve Amerikan yönetiminin, Başkanın önemli kararları ve girişimleri olabileceğini düşündürmektedir. Donald Trump’ın haritası içinde bulunduğumuz günlerde stresli etkiler almakta, Başkanın, ülkesinin ve halkının geleceğini ilgilendiren konularda (Ay 10.evde), uluslararası ticaretle ilgili konularda (Venüs-Jüpiter 2.evde Yay burcunda) önemli açıklama (3.ev vurgusu, Merkür burada) ve girişimlerde bulunacağını, bu karar ve uygulamaların da ülkenin diğer ülkelerle ilişkilerinde beklenmedik türbülanslar oluşturacağını (Uranüs 7.evde Koç’ta-direkt) düşündürmektedir. Bu kararlar sınırlar, mülteciler başa olmak üzere (Güneş 4.evde) askeri konular ve operasyonları da ilgilendirmektedir (Mars 6.evde).

Tutulmanın hangi bölgelerden, ülkelerden izleneceğini biliyoruz. Tutulma Aslan burcunda gerçekleşeceğine göre, ikinci aşamada bakacağımız şey, Aslan burcu kapsamındaki yerler olacak.

Hangi ülkeler, bölgeler ve şehirler?

Bu tutulmanın en çok etkileyeceği bölgelerle ilgili olarak bazı astrologlardan bilgi alacağız. Aşağıda beş farklı astrologtan bilgi verilmiştir.

Ebu Ma’şar ve Guido Bonatti’ye göre: Achuthu, Mauritania, Nishapur, Sogdiana, Türklerin toprakları.

William Lilly’e göre: Alpler, Apulia,  Bohemia, Bristol, Cremona, Damascus, İtalya, Koblenz, Linz, Prag, Ravenna,  Roma, Sicilya, Syracuse, Türkiye.

H.S. Green’e göre: Alpler, Apulia, Bohemia, Kalde, Fransa, İtalya, Antik Phoenicia (Tyre ve Sidon civarı), Kuzey Romanya, Sicilya, Bath, Blackpool, Bristol, Damascus, Prag, Ravenna, Roma. 

Ivy M. Goldstein-Jacobson’a göre: Alpler, Bath, Bohemia, Bombay, Bristol, Kalde, Chicago, Damascus, Fransa, İtalya, Lancashire, Philadelphia, Prague, Ravenna, Roma, Romanya, Sicilya.

Listede görüldüğü üzere Ebu Ma’şer ve William Lilly arafından Aslan burcuna denk düşen ülkeler arasında Türkiye de yer almaktadır. Tutulma haritasını Ankara’a göre çizdirelim ve bizleri nasıl etkileyeceği üzerine daha fazla fikir alalım…

 

Tutulmanın doruk noktasına vardığı Ay-Güneş karşılığının kesinleştiği anın haritasında Güneş Yükselen-Ay Alçalan derecesine çok yakın yerleşmekte, tutulmanın ülkemiz açısından da önemli olduğunu göstermektedir. Önemli girişimlerimiz olacağını düşündüren bu konum (Güneş 1.ev girişinde) diğer ülkelerle ilişkilerimizde de önemli gelişmeler yaşanacağını işaret etmektedir (Ay 7.ev girişinde).

Tutulmaya yakın plandan bakış

Tutulmanın öncelikle elementine bakılır. Tutulma ateş elementinden Aslan burcunda gerçekleşmektedir. Ateş elementinde tutulmalar savaşlar ya da kargaşalarla ilgilidir. Tabii bu genel bir yaklaşımdır, ama eski astrologlar böyle bir yorum getirmişlerdir. Zira ateş elementi burçları harekete geçmekle ve agresyonla da ilişkilendirilir.

Gezegenlerin Aslan burcundan birlikte geçiş dönemlerinde sosyal organizasyonlar artar, egomuz, yönetme ve liderlik pozisyonuna yükselme, tanınma ve kendini gösterme arzumuz testten geçer. Aslan burcundaki tutulmalar, yönetici figürlerinin yönetme becerilerinin sorgulandığı zamanlardır. Stresli tutulmalar pozisyon kaybı ya da gözden düşme riskini de beraberinde getirebilir.

Sıcakkanlılık ve özgüven duygusu, kendini ispatlama ve gösterme, takdir ve hayranlık kazanma arzusu, merkezde bulunma ve etrafını yönetme güdüsünün en güçlü hissedildiği zamanlar, her şeyin en iyisini istediğimiz, kaliteye önem verdiğimiz zamanlar, bu burçtaki tutulmalarla eş zamanlılık gösterir.

Hem halk hem de liderler etkileniyor!

Aslan burcu liderler, yöneticiler, güç sahibi kişilerle ilişkilendirilir. Bu yüzden Aslan burcundaki tutulmaların en çok yöneticilerin hayatlarındaki önemli değişimleri, olayları etkilediği düşünülür. El-Biruni’ye göre aslan burcu Kralların saraylarını ve kariyerlerini de temsil eder. (Referans: Dünya Astrolojisi, Öner Döşer, Astroloji Okulu Yayınları)

Öte yandan ay tutulmasında etki alan kadın figürleri ve halktır. Ay halkın genel göstergesidir ve bu yüzden ay tutulmalarında halkla ilgili konular vurgu kazanır. Halkın aldığı etkiler yanı sıra, halkın tepkileri de artar. Duygusal tepkilerin yükseldiği zamanlardır.

İngiliz astrolog William Lilly’e göre Aslan burcunun üçüncü dekanında gerçekleşecek olan bu ay tutulması “önemli birisinin veya bir Prens’in beklenmedik bir hastalığa yakalanmasını ya da muhtemelen Prenses’in kanından gelen önemli birinin ölümünü işaret eder.” (William Lilly, Eclipses, sayfa 22).

Çocuklarla ilgili konular

Modern astrologlar, beşinci burç olarak Aslanı çocuklarla da ilişkilendirirler. Eğer bu yaklaşımı doğru kabul edersek, çocuklara ve onların eğitimlerine yönelik gelişmeleri, kanunları ve kuralları da bu burçla bağdaştırabiliriz. Bu bağlamda, oyunlar ve oyuncaklar, bunların satış ve pazarlamasının yoğunluk kazanması gibi gelişmeleri Aslan burcundaki gezegen geçişleriyle ve tutulmalarla bağdaştırabiliriz. (Referans: Dünya Astrolojisi, Öner Döşer, Astroloji Okulu Yayınları) Tutulma Türkiye astroloji haritasının 5.evindeki Güneş derecesini tetiklediğine göre, muhtemelen çocuklarla ilgili konular, çocuk istismarı gibi konular gündemde ine vurgu kazanabilir.

Sansasyonel olaylar

Aslan burcu ateş elementi burçlardan biridir. İngiliz astrologlar H.S.Green ve Raphael’e göre ateş elementinde tutulmalar şu konulara işaret eder: “Sansasyonel ve sıcak olaylar ortaya çıkmasına, din ve inançlarla, kültürel ve sosyal konularla ilgili türbülanslara, kargaşalara, savaşlara işaret edebilir. Önemli büyük kişilerin ölümleri veya hapsedilmeleri dini alanda yargılamalar ve özellikle yöneticilerin zarar görmesi söz konusu olabilir. İnsanlar arasında çok fazla anlaşmazlık ve sürtüşme olur. Orduların hareketlenmesi, kavgalar” (Mundane Astrology, Books by H.S.Green, Raphael, C.E.O. Carter, Astrology Classics, 2004, sayfa 100, 182).

Risk ve spekülasyon

Aslan burcuyla bağdaştırılan bir başka özellik de spekülasyon yapma yeteneğidir. Ateş elementi burçlardan biri olarak Aslan risk alma ve girişimcilik cesaretini gösterir. Riski yönetmek de bir sanattır ve bu Aslanın işidir. 21 Ocak civarındaki günlerde risk alma arzusu ve pek tabii buna bağlı olarak piyasalarda hareketlenme görülebilir. Tutulma Türkiye astroloji haritasının 2/8.evler eksenine denk düşmekte, haritanın 5.evinde yer alan Güneş derecesini tetiklemektedir. Bu da benzer şekilde risk alma, ama aynı ölçüde spekülasyon riskini göstermektedir. Borsada ve döviz-altın alım satışında yine spekülasyonla, iniş çıkışlar yoluyla kazanç elde etmek isteyenler artacaktır. Yönetici figürlerinin, özellikle de bu sıralar doğum haritası hayli tetiklenen Donald Trump’ın yapacağı açıklamalar, konuşmalar piyasada beklenmedik iniş-çıkışlara sebep olabilir önümüzdeki hafta!

Tabii risk almak açısından uygun günler de var bu haftada! 22 Ocak Salı ve 25 Ocak Cuma günleri önemli iş ve girişimler, yatırımlar, dışa açılmak ve genişlemek yönünde riskler alabilir, cesur adımlar atabiliriz!

Tutulmanın tetiklendiği zamanlar

Tutulmanın etkileri sadece tutulmanın gerçekleştiği günle sınırlı değildir. Daha sonra tutulma derecesine gelen gezegenler tutulmanın temsil ettiği temaları aktif ederler. Bu bağlamda en sıkı aktif edici gezegen Mars olarak bilinir. Klasik astrolojide Mars kare açı ile ilişki görüldüğünden tetikleyici harekete geçirilip provoke edici etkiler yaratır. Mars 22 ayda bir Zodyak turu yaptığı için her yıl en az bir kere tutulma derecesini kavuşum ya da karşıtla tetikler. Eğer kare açıları da sayarsak Mars'ın tutulma derecesini bir yılda en az iki kez tetiklediğini düşünebiliriz. Mars’ın 0 derece Aslan’da gerçekleşecek güneş tutulmasını tetikleyeceği tarihler olan 15 Şubat (kare) ve 3 Temmuz (karşıt) civarındaki günlerde Mars doğasında, yani sert ve agresif, şiddetli, harcamaya ve çıkış yaratmaya yönelik durumlarla karşılaşabiliriz. Vergilerde artış, enflasyonda yükseliş, döviz ve altın fiyatlarında artış güçlü ihtimallerdir.

Tutulma derecesini tetikleyen gezegen Uranüs ise beklenmedik olaylar patlak verir. Bu çok sık olan bir şey değildir. Ve tutulma henüz canlı (aktif) olduğu sürece, Uranüs transitinin tutulma derecesini tetiklemesi sık görülen bir durum değildir. Uranüs, orijinalliğiyle benzersizlikle ve sıra dışılıkla alakalı olduğu için

Tutulma Aslan burcunda gerçekleşecek ve Aslan burcu altın ile bağdaştırılır. Aslan burcundaki tutulmalarda altın fiyatlarında önemli değişimler olur. Ay tutulması bir dolunaydır ve dolunaylarda genel olarak artış yönünde bir eğilim vardır. Bu bağlamda artışların hemen tutulmanın gerçekleştiği günlerde (21 Ocak civarı), Mars’ın tutulmayı tetiklediği günlerde (15 Şubat ve 3 Temmuz civarı), Uranüs’ün tutulma derecesini tetiklediği günlerde (24 Mart civarında) bekleyebiliriz. 

TÜRKİYE astroloji haritası nasıl etkileniyor?

 

Tutulma Türkiye astroloji haritasının 2.evine denk düşmektedir. Bu yerleşim tutulmanın etkilerinin kendisini en çok finansal konularda göstereceğini düşündürmektedir. Mundane Astrology kitabının yazarlarından H.S.Green’e göre tutulma ikinci eve düşüyorsa ulusal finans zarar görür ticari konularda problemler vardır. Bazı bankalar zarar görür batabilir vergi sisteminde değişiklikler yapılması gerekebilir. (Mundane Astrology, Books by H.S.Green, Raphael, C.E.O. Carter, Astrology Classics, 2004).

Tutulma derecesinin Türkiye astroloji haritasının para hanesinin yöneticisi (Tüm burç sistemi) olarak haritanın 5.evinde yerleşmekte olan Güneş’i tetiklemektedir. Bu da parasal konularda strese, borsa ve benzeri spekülatif yatırım emtialarının fiyatlarında iniş-çıkışlara, spekülasyona işaret etmektedir.

Ocak ayının 20’li tarihlerinden başlayarak, ama özellikle de tutulma derecesini Mars’ın tetikleyeceği 15 Şubat civarındaki günlerde döviz ve altın fiyatlarında görece artış olabilir.

Tutulma esnasında Venüs-Jüpiter ikilisinin haritamızın 6.evinden geçiş yapmakta olduğunu da görmemiz gerekir. Bu olumlu geçiş ordu, askeri gücümüzü ve polis gücümüzü olumlu yönde etkilemekte, genişleme veya gelişmeye işaret etmektedir. Ayrıca sağlık, çalışanlarla ilgili konularda da iyileştirme ihtimalini beraberinde getirmektedir. 

Ay Düğümleri ve tutulmaların haritamızın 1/7.ev eksenini etkilediğini dikkate alırsak, ülkemizin ne denli önemli bir süreçten geçmekte olduğunu daha iyi anlarız.   

Hazır tutulmalardan bahsetmişken Ay Düğümlerine ve onların doğum haritalarımızdaki yerleşimlerine de değinelim.

Astrolojik Haritamız ve Hayata Geliş Amacımız

Astrolojide, hayata geliş amacımızın anlaşılmasına yönelik bir çalışmada bakılması gereken pek çok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi olarak nitelendirebileceğimiz Güney ve Kuzey Ay Düğümleri, geçmişle gelecek arasındaki bağlantıyı kurmamıza ve doğru yolda ilerlememize rehberlik eden önemli araçlardır. Ay Düğümleri, Ay’ın, ekliptik düzlemini kestiği noktalardır. İki ay düğümü vardır: Kuzey Ay düğümü ve Güney Ay düğümü.

Hepimizin kendisine sorduğu "Ben niye buradayım?" sorusuna cevap verdiği için, Ay düğümleri, Batı Astrolojisinde doğum haritasının çok önemli bir parçasıdır. Ay düğümlerini birer yol gösterici olarak düşünmelidir. Ruhumuzun bu hayattaki niyeti Kuzey Ay Düğümüyle; ruhumuzun geçmişi de Güney Ay Düğümüyle bağdaştırılır.

Kuzey Ay Düğümü, burçlara ve evlerdeki pozisyonuna göre, ruhunuzun gelişmesi için, bu hayatı yaşarken neleri başarabileceğinizin ana hatlarını verir. Yolumuzu bulmamız için neleri gerçekleştirmemiz gerektiğini; ruhumuzun amaçlarını temsil eder. 

Tekamül İçin Astroloji köşemizde Ay Düğümlerinin burçlardaki yerleşimleri hakkında bilgi verdim. İzlemek için tıklayınız https://youtu.be/k_yNdvxIxA4

Bu konuda detaylı bilgi almak isteyenlere tavsiye edeceğim bir kitap var. Dr. Samiye Özbaş Soysal’ın özenle hazırladığı harika bir kitap. Aşağıda kapak tasarımını görmektesiniz.

 


Haftanın burçlara göre değerlendirmesine gelince…

Pazartesi gününe başlarken Yengeç burcunda ilerleyen ve Uranüs ile dik açısından sonra boşluğa giren Ay, saat 06:54 itibariyle Aslan burcuna geçiyor, kısa bir müddet sonra Güneş ile karşıt açısını kesinleştirir: Tam ay tutulması! Önem taşıyan bu tutulma hakkında bilgi için haftalık yazımın tamamını okuyabilirsiniz. Hem Ay-Güneş karşıtlığının, hem de Venüs-Neptün karesinin kesinleştiği bir günde olduğumuza göre, ilişkiler açısından dikkatli olmalıyız. Yanılgı, hayal kırıklığı, yanlış karar alma olasılıklarının çok arttığı bir gündeyiz zira. Mars-Satürn karesinin gergin etkilerini de eklersek, mücadeleli ve zorlu bir günde olduğumuzu söylemeden geçemeyiz. Önemli işleri bugüne almak pek akıllıca olmayabilir, ya da aldıksa şartları zorlamak iyi bir fikir olmayabilir farkında olalım.  

Salı günü boyunca Ay Aslan burcunda ilerliyor. Bir gün öncesine nazaran daha rahat ilerleyebileceğimiz bir gündeyiz. Ay’ın Venüs-Mars üçgenini çalıştıracağı sabah saatlerinde ilişkiler açısından şansımız yüksek olacak. Sabahın ilerleyen saatlerinde Ay-Jüpiter üçgeninin olumlu etkileri de devreye giriyor. Günün devamı boyunca etkili olan Venüs-Jüpiter kavuşumu her türlü iş ve girişim, seyahatler, yatırımlar açısından değerlendirebileceğimiz bir günde olduğumuzu göstermekte. Bugün gelen fırsatları iyi kullanalım ve bugün hayatımızda neyin başladığına dikkat edelim. Çünkü bugün başlayacak şeyler güzel büyüyecek! Akşam saatleri güzel gelişmelere, yeniliklere, özgürleşmelere işaret ediyor!

Çarşamba gününe geçişe henüz Aslan burcunda ilerleyen Ay, Uranüs ile açısını kesinleştirmesinin ardından kısa bir müddet için boşluğa giriyor (04:19) ve ardından Başak burcuna geçiyor (06:21). Titiz ve dikkatli hareket etmemiz, detaylara önem vermemiz gereken bir gündeyiz! Gün boyunca etkili olan Merkür-Uranüs karesi beklenmedik kararlara, açıklamalara, fikir ve yön değişikliklerine işaret ediyor. Bugün yapacağımız anlaşmalar, el sıkışmalar, kısa zamanda şekil ve yön değiştirebilir, farkında olalım! Merkür-Kiron altmışlığının etkili olduğu akşamüzeri saatlerinde zihinsel anlamda kendimizi ve söylediğimiz sözlerle de başkalarını şifalandırabiliriz.

Perşembe günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Ay’ın Jüpiter-Neptün karesini ve Venüs-Neptün karesini çalıştırdığı sabah saatlerinde kararsızlık ve yanlış yönlendirilme, yatırımlar ve alım satımlar açısından da spekülasyon ihtimali güçlü, dikkat! Her türlü alışveriş, iş, girişim ve anlaşmalarda, kişisel bakım ve sağlıkla ilgili konularda da dikkatli olmamız yerinde olur. Önemli iş ve girişimlerimizi Ay-Plüton üçgeninin devreye girdiği öğle sonrasına bırakabiliriz. Saat 16:50’de açısını kesinleştiren Ay boşluğa giriyor. İletişim gezegeni Merkür 08:49 itibariyle Kova burcuna geçiyor. Bilimsel konularla uğraşanlar, astrolojiyle ilgilenenler, araştırmacılar, konuşmacılar, yazarlar, bilgide derinleşmek isteyen kişiler veya derin bilgilerini paylaşmak isteyenler açısından verimli bir zaman dilimine giriyoruz.

Cuma gününe geçişte henüz Başak burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 07:02 itibariyle Terazi burcuna geçiyor. Gün genelinde dengeli ve rahat ilerleyebiliriz. Ay’ın Merkür ve Güneş arasında uyumlu açılarda ilerleyeceği gün genelini iyi değerlendirelim! Önemli iş ve girişimler, toplantılar, duyurular, yazışmalar, ticari işler, alım satımlar, alışverişler, bilgi alışverişleri açısından bugünü kullanabiliriz. Mars-Jüpiter kavuşumunun etkili olduğu gün geneli risk almak, cesaretli girişimler yapmak açısından isabetli gözüküyor! Özellikle de uluslararası işler, dış ticaret, turizm, inançlarla ilgili konular, keşifler bakımından güzel açılımlara fırsat veren bir gündeyiz, farkında olalım!

Cumartesi günü boyunca Ay Terazi burcunda ilerliyor. Ay’ın Mars-Satürn karesini çalıştıracağı bir günde olduğumuzdan, bugün atacağımız adımlar ve ilişkiler konusunda dikkatli olmamızda fayda var! En azından Ay-Venüs altmışlığının etkili olduğu öğle sonrasını kullanabiliriz. Hem genel ilişkiler açısından, hem de özel ilişkiler açısından öğle sonrasındaki saatler uygun gözükmekte. Ay-Plüton karesinin zorlu etkilerinin devreye girdiği akşam saatlerinde şartları zorlamasak ve risk almasak isabet ederiz!

Pazar günü sabah saatlerinde Uranüs ile karşıt açısının ardından boşluğa giren Ay, güvenmekte zorlandığımız bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Şartlar değişken, durumlar güvenilmesi zor olabilir bu saatlerde. 08:20-10:30 saatleri arasında boşlukta ilerleyen Ay, 10:30 itibariyle Akrep burcuna geçiyor. Gün genelinde Ay’ın sadece bir açısı var, Merkür ile kare açı ve bu da akşam saatlerinden itibaren etkili olacak. Günün özellikle ikinci yarısında sözlere dikkat etmemizde, intikamcı tavırlardan ve kişilerden uzak durmamızda fayda var! Düşman kazanmayın bugün!

İyi haftalar!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

AstroArt Astroloji Okulu Kurucusu

www.astrolojiokulu.com

 

17.01.2019

Designed by Ongunsoft