Öner Döşer

22 Ağustos Haftası

Bu sayfa 34554 kişi tarafından ziyaret edildi.

22 Ağustos haftası BEKLENEN HAFTA!

Uzun zamandır üzerinde konuştuğumuz, dikkat çektiğimiz kavuşumun gerçekleşeceği haftaya varmış durumdayız. Uzun zamandır yurt dışından ve yurdumuzdan bazı astrologlar Mars-Satürn-Antares kavuşumunun kesinleşeceği haftaya dikkat çekiyorlar…

Geçtiğimiz yılın sonlarından itibaren yazdığımız yazılarda ve yayınladığımız videolarda söylediğimiz üzere, 24 Ağustos Çarşamba günü Mars ve Satürn 9 derece Yay burcunda kavuşuyorlar. Peki bu kavuşum neden bu denli önemseniyor, üzerinde konuşuluyor, yazılıyor? Bir günde pek çok olay mı beklemeliyiz? Tabii ki hayır! Ama hafta geneli olarak ele alırsak, hayli hareketli ve hararetli bir haftaya girdiğimizi söyleyebiliriz…

Mars ve Satürn gezegenleri aşırı doğaları yüzünden kötücüller olarak anılırlar. Satürn Aşırı soğuk ve kurudur. En büyük kötücül olarak nitelendirilmiştir. Ondan her türlü kötülük beklenir. Aşırı soğuk ve kuru doğası ile yaşamsallığın karşısındadır. Doğa olarak Güneş’le karşıt yapıdadır. Güneş hayatı, Satürn ölümü anlatır. Mars aşırı sıcak ve kurudur. Kötücül etkisi Satürn kadar geniş alana yayılmadığı ve kalıcı olmadığı için daha az kötücül olarak kabul edilir. Genel olarak tüketme/harcama eğilimindedir. Ateşle ve sıcaklıkla, yangınlarla bağdaştırılır. Sorun, tartışma, şiddet, öfke, gazap ve cinayet gibi kelimelerle özdeşleşir.

Klasik astrolojide Mars-Satürn kavuşumları dikkatle gözlenmiş ve özellikle dünya astrolojisinde öngörüsel olarak sıklıkla kullanılmışlardır. Bu birleşmeler, savaşlarla, doğal felaketlerle ve ölümlerle ilişkilendirilmiştir. Ingress haritalarda (Güneş’in öncü burçlara giriş haritaları) bu birleşme köşe eve düşüyorsa veya önemli açısal bağlantılar kuruyorsa, etkisi daha da belirgin olacaktır. Yaklaşık 2 yıllık periyotlarda tekrarlanan bu döngü, sırasıyla tüm burçlarda kendisini tekrar eder. Bu ikili en son 25 Ağustos 2014’te 17 derece Akrep burcunda birleştiler. Şimdi ise Yay burcunda birleşmeye hazırlanıyorlar.  

Mars-Satürn kavuşumunu bu kez daha önemli kılan, bu kavuşumun Antares yıldızının izdştüğü derecede gerçekleşecek olması. Bu ne anlama geliyor derseniz, linkte yer alan yazımı okumanızı tavsiye ederim. http://www.onerdoser.com/Y188_0_akrep-in-kalbinde-malefik-kavusum.html

Astroloji Okulumuz değerli mezunlarından ve aynı zamanda okulumuz web sitesinin de editörü olan Gaye Alkan’ın Antares’in İzinde başlıklı harika yazısından da çok istifade edeceğinize eminim. http://www.astrolojiokulu.com/makale.php?MID=3441

Mars ve Satürn’ün Yay burcunda kavuşması bizleri sağlığımız açısından da ilgilendiriyor. Bu konuda bilgi almak isterseniz okulumuz değerli mezunlarından ve eğitmenlerinden Uzman Doktor Sena Büyükçopur tarafından araştırmasını tecrübeleriyle birleştirerek yazdığı muhteşem yazısını okuyabilirsiniz.  http://www.astrolojiokulu.com/makale.php?MID=3447

Dikkatli olmamız gereken tarihleri verdiğim bir başka yazımda da bu konuya dikkat çekmiştim. http://www.onerdoser.com/Y187_0_dikatli-olmamiz-gereken-zamanlar.html

Yine bu konuyu da ele alan bazı videolarımız da var. Ama bu kadar linkten sonra onları burada paylaşmıyorum.

Ne çok düşünmüş, ne çok yazmışız bu konuyla ilgili öyle değil mi?

Peki bu haftanın tek önemli konusu bu kavuşumlar mı? Pek tabii ki hayır!  Başka önemli konu başlıklarımız da var…

Konuşun, yazın, yayınlayın!

Pazartesi günü öğle saatlerinde kesinleşen Merkür-Jüpiter kavuşumu (12:04) bir müddettir üzerinde düşündüğümüz şeyleri artık söze getirmemizin zamanının geldiğini gösteriyor!

Eğitim ve yayıncılık alanında yeni adımlar atabiliriz. Önemli bilgiler paylaşabiliriz. Duyuru ve tanıtımlar yapabiliriz. Bu dönemde paylaşacağımız yazılar, yapacağımız konuşmalar (Merkür) beklediğimizden daha geniş bir alana yayılabilir (Jüpiter).

Ticari konularda anlaşmalar, konuşmalar, toplantılar yapılabilir. Başak burcu iş hayatıyla ilgili burçlardan biridir (En başta Oğlak gelir). 

İlişkilerimizi ve hayata bakışımızı gözden geçirme zamanı!

Başak burcunda ilerlemekte olan Venüs’ün de Merkür-Jüpiter’e yakın olduğu bu dönemde yaşadığımız üçlü kavuşum, ilişkilerimizi ilgilendiren konularda (Venüs) hayata bakışımızı ve inandığımız değerleri (Jüpiter) ilgilendiren önemli şeyler öğrenmek (Merkür) üzere olduğumuzu gösteriyor olabilir. Her koşulda, ilişkilerimiz konusunda daha fazla diyalog içerisinde olmamız, oturup konuşmamız, geleceğimizi ilgilendiren konularda bazı kararlar almamız, ama tüm bunlar konusunda gerçekçi ve pratik olmamız gereken zamanlarda olduğumuzu işaret ediyor gökyüzü…

Ara geçiş

Pazartesi akşamı saat 19:38’de Güneş Başak burcuna geçiyor. Güneş’in bu geçişi, yaz mevsiminin üçüncü aşamasına, yani bizi sonbahara bağlayacak aşamasına geçtiğimizi gösteriyor. Güneş’in Başak burcunda hareket ettiği dönemler, artık Aslan burcunda iken olduğu kadar sıcak hava koşulları olmayacağını, esintilerin artacağını gösterir. Batı Astrolojisi mevsimseldir ve Güneş’in mevsimsel geçişleri çok önemlidir. Güneş’in Başak burcuna geçmesiyle, Terazi burcunda başlayacak sonbahara hazırlık dönemine giriyoruz aslında. Tabii yeni bir sezona hazırlık zamanlarına da varmış oluyoruz. Yazın rehaveti yerini yeni dönemin hazırlığına yönelik harekete bırakıyor.

İlişkilerde kırılgan dengeler!

Perşembe sabahı Venüs-Kiron karşıtlığı kesinleşiyor (05:12). Malum, Venüs ilişkiler demek, Kiron da yaralanma… Bu karşıtlık pek tabii ki ilişkilerde yaralanma riski taşıyor. Ama Kiron aynı zamanda şifalanma ile de ilişkilidir. Böyle bakıldığında bu karşıtlık, ilişkilerde bizi yaralayan şeylerin farkına varmamız, bu konuda kendimizle yüzleşmemiz, onları şifalandırma yönünde harekete geçmemizi de teşvik edebilir. Ve tabii ki karşımızdaki kişileri de harekete geçirmemiz yönünde de…

Ama tabii kolay olmayan bir haftadayız ve Ay-Güneş karesinin de etkin olduğu Perşembe gününe özel ilişkilerde stresler ve problemler bağlamında özellikle dikkat çekmek isterim!

Aslında Merkür-Venüs-Jüpiter’in topluca Kiron’un karşısından geçiş yaptığı hafta sonunda, Ay’ın da bu karşıtlığı tetiklediği Perşembe ve Cuma günlerinde ilişkiler açısından hayli stresli bir zaman diliminde olacağımız aşikar! Özellikle de eleştirel bir tavır takınmaya yatkınlık göstereceğimiz açısından bakılırsa, dilimizi tutmamız yerinde olur diyorum! Bilhassa Ay’ın da İkizler burcunda (sözlü ifade) ilerliyor olmasına dayanarak 25 Ağustos Perşembe ve 26 Ağustos Cuma günlerine bu yüzden vurgu yapıyorum.   

Yanıltıcı hareketler

Cuma sabahı kesinleşecek Mars-Neptün karesi (09:56) geleceğe yönelik girişimlerimizle ilgili harekete geçmemizi zorlaştıran bir açı aslında. Mars eylem ve kararlılık ister, Neptün ise gevşetici, bırakmaya, vazgeçmeye yönelik bir etki yaratır. Bu iki gezegen arasındaki açı uyumsuz olduğunda (kare ve karşıt) harekete geçmekte zorlandığımız gibi, yanlış yönde hareketlenme riski de taşırız. Benzer şekilde, bizi yanıltmaya yönelik bazı girişimler, hareketler, eylemlere de açık oluruz böylesi zamanlarda. Bu bağlamda, bu açının etkin olduğu Cuma günü öncesinde, Ay’ın bu açıyı tetikleyeceği Perşembe günü de adımlarımızı dikkatli atmamız gerekiyor.

Kötücüller kavuşur da iyiciller kavuşmaz mı?

Cumartesi gecesini tamamlayıp Pazar gününe geçişimizde kısa bir müddet sonra Venüs-Jüpiter kavuşumu kesinleşiyor (01:28). Klasik astrolojide “İyicil gezegenler” olarak nitelendirilen Venüs ve Jüpiter, ortalama yılda bir kez Zodyak burçlarından bir tanesinde buluşurlar. Astrolojik olarak yerden bakışla iki gezegenin aynı boylam derecesinde buluşması kavuşum olarak nitelendirilir ve şimdi olduğu gibi iyicil karakterde gezegenler kavuşumda ise, olumlu bir atmosfer oluşacağı düşünülür. 

Her ne kadar bu kavuşum esnasında Venüs de Jüpiter de rahat etmedikleri Başak burcunda olsalar da, bu kavuşumun olumlu etkisinin özel ve sosyal insan ilişkilerinde kendini göstereceğini düşünebiliriz.

Venüs-Jüpiter-Merkür kavuşumu, Türkiye astroloji haritasının 4. Evine denk düşmekte, iç olaylarda yeni gelişmelere işaret etmekte. 1 Eylül’de Başak burcunda gerçekleşecek Güneş tutulması da yine ülkemiz iç atmosferinin hareketli olacağını gösteriyor.

Astrolojik 4. Ev Dünya Astrolojisi türünde topraklar, toprak sahipleri ve üzerinde çalışanları, mahsuller ve topraktan üretilen şeyleri de temsil eder. Topraklarda verimliliği, iyi hasadı, verimli yağmurları da temsil edebilecek Başak burcundaki bu Venüs-Jüpiter kavuşumu, dilerim topraklarımıza bereket de getirir. Hasat bol olur. Toprak ürünleri ucuzlar, insanlar daha rahat alış veriş eder. Bereketli yağmurlar fayda getirir, ürünler bol ve bereketli olur. Ama tabii 1 Eylül’de Başak burcunda Güneş tutulması gerçekleşecek olduğu için, o süreçte aşırı yağışlara, erozyon gibi zarar verebilecek durumlara karşı da önlem almak ve dikkatli olmak gerekir.

Astrolojik 4. Ev topraklarımız, sınırlarımız anlamına da gelmektedir. Başak’ta gerçekleşecek Güneş tutulması, ülkenin sınırlarını, iç güvenliğini ve huzurunu tehdit edecek durumlara karşı da el birliği ve bütünlük içerisinde olmamız gerektiğini, mülteci meselesinin bir problem olarak gündemde vurgu kazanabileceğini düşündürüyor.  

Merkür-Venüs-Jüpiter dizilimi

Gezegen dizilimleri dönemlerinde Güneş rüzgarları artabiliyor, buna bağlı olarak da Dünya manyetik alanı etkilenebiliyor. Dünya manyetik alanının etkilenmesi demek (Jeomanyetik alan) yeryüzünde yaşayan bizlerin, hayvanların, bitkilerin etkilenmesi demektir. Böylesi dönemde insan hareketleri artıyor. Bu bazen çok stresli durumlara, olaylara işaret ediyor. Bazen de son derece yaratıcı projeler, keşifler ve icatlar olarak gündeme yansıyor. Her koşulda tekamül sürecinde hızlı bir ilerleme kaydediliyor.

Astroloji Okulunda Yeni Eğitim Yılı

Astroloji Okulumuz yeni eğitim yılına 23 Eylül 2016 Cuma günü başlıyor!

Bu yıl Temel Seviyede üç yeni sınıf açıyoruz. Bu sınıflardan ikisinde yüzyüze, birinde online eğitim verilecektir. Bu sınıflarımızın eğitime başlangıç tarihleri şöyledir:

Temel Seviye Cuma sınıfı 23 Eylül Cuma, saat 10:30-13:30 (Yüzyüze eğitim)

Temel Seviye Pazar sınıfı 25 Eylül Pazar, saat 14:00-17:00  (Yüzyüze eğitim)

Temel Seviye Pazartesi sınıfı 26 Eylül Pazartesi, saat 20:30-22:45 (Online eğitim)

Ders programı için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

http://astrolojiokulu.com/HD743_2016-2017-egitim-programi.html

0216 386 73 96 veya 0532 284 89 79 numaralı telefonlardan arayarak veya info@astrolojiokulu.comadresine yazarak eğitim süresi ve ücretleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Okulumuzun üç yıllık eğitim programının ISAR (Uluslararası Astroloji Araştırmaları Birliği) tarafından ve APAI (Uluslararası Profesyonel Astrologlar Birliği) kurulu tarafından yapılan değerlendirmede AstroArt Astroloji Okulu (ASA) istenilen profesyonel standartlara tamamıyla uygun bulunarak onaylanmıştır ve Birliğin web sayfasında tavsiye edilen uluslararası astroloji okulları arasında yer almaktadır. Bu onay, okulumuz tarafından verilecek Diplomanın, ISAR ve APAI’nin eğitimine onay verdiği dünyanın çeşitli ülkelerinden saygın astroloji okullarının verdiği diplomayla eşdeğer kabul edildiğini göstermektedir.

 

APAI üyesi okullar için tıklayınız http://professionalastrologers.co.uk/study-astrology/

 

ISAR üyesi okullar için tıklayınız http://tr.isarastrology.org/affiliated?list=1

 

Haftanın günlere göre değerlendirmesine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Oldukça hareketli ve hararetli bir gündeyiz. Sabah öğle saatleri arasında etkili olan Ay-Uranüs kavuşumu, beklenmedik ve hızlı gelişmelerin işaretçisi olabilir. İsyankar çıkışlara ve patlayıcı ruh haline açık olduğumuz bu saatlerde yapacağımız işlerde denge ve istikrarı yakalamakta zorlanabiliriz. Bu kavuşumun kesinleşeceği 14:47 sonrasında harekete geçmek daha isabetli olabilir. Akşam saatlerine kadarki süreci önemli iş ve girişimlerimiz açısından değerlendirebiliriz. Özel ilişkiler açısından da şanslı bir zaman diliminde olacağımız öğle sonrasından akşama kadar uzanan bu zaman dilimini bekleyebiliriz. Akşam saat 19:38’de Güneş Başak burcuna geçiyor. Bu geçişle birlikte, önünde temel açısı kalmayan Ay da boşluğa giriyor ve gecenin geri kalanında Koç burcundaki ilerlemesine boşlukta (açısız) devam ediyor. Kalıcı gelişmeler beklemeyeceğimiz bir zaman dilimindeyiz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Jüpiter kavuşumu, önemli konuşmalar, açıklamalar, yazışmalar, toplantılar açısından kullanabileceğimiz bir günde olduğumuzu gösteriyor.

Salı gününe geçişten çok kısa bir müddet sonra (00:20) Boğa burcuna geçen Ay, günün bütününde bu burçta hareket ediyor. Sağlam ve kalıcı adımlar atmak adına isabetli bir gündeyiz. Parasal konularda atacağımız adımları, mali hesaplaşmaları, geleceğe yönelik maddi plan ve programları da bugüne alabiliriz. Günün ikinci yarısında girişeceğimiz işlerde ve özel ilişkilerde karşılıklı anlayış ve fedakarlıkla ilerlememiz daha kolay olacak. Akılcı ve mantıklı yönlerimizle, duygusal yönlerimizi dengeli bir şekilde bir araya getirmemiz ve geleceğe yönelik hem hissi ve hem de mantıklı kararlar almamız açısından da değerlendirebileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Plüton üçgeninin etkin olduğu akşam saatleri ve sonrasında yapacağımız işlerde yetkin kişilerden güçlü destekler bulabiliriz.

Çarşamba günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Haftanın en dikkat çekici günündeyiz, zira Mars-Satürn kavuşumu kesinleşiyor (14:26). Bu zorlu kavuşum hakkında bilgi için yazımın giriş bölümüne dönebilirsiniz. Ay’ın stresli açılarının olmaması, zorlu kavuşumun tetiklenmiyor olması olumsuzluğun tetiklenmemesi olarak okunabilir. Mali konularda girişeceğimiz işler açısından uygun bir gün aslında, zira Boğa burcundaki Ay’ın Başak burcundaki gezegenlerle uyumlu açıları var önünde. Ay-Venüs üçgeninin etkin olduğu öğle saatleri civarında sadece aşk ve ilişkilerden yana değil, aynı zamanda maddi-parasal konulardan yana da şanslı bir zaman dilimindeyiz. Bu olumlu akış akşam saatlerine de yansıyor. Akşam saatlerinde etkin olan Ay-Jüpiter üçgeni, yine maddi anlamda destekleyici çalışıyor. Eğitim, yayıncılık, hukuk, turizm, seyahatler gibi konularda atılımlar, görüşmeler yapmak açısından günün ikinci yarısını ve bilhassa akşam saatlerini değerlendirebiliriz. Ay-Merkür üçgeninin etkin olacağı gece saatlerini de yine önemli konuşmalar, toplantılar, yazışmalar, duyuru ve anonslar, tanıtım ve pazarlamaya yönelik işler, sosyal medya paylaşımları açısından değerlendirebiliriz. Tüm bunları Ay’ın Merkür’le açısını kesinleştirip ardından boşluğa gireceği 22:37’ye kadar tamamlamış olmamız isabetli olur.

Perşembe gününe geçişte henüz Boğa burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay saat 02:39’da İkizler burcuna geçiyor. Gün genelinde Ay’ın stresli açıları var. Yani kolay ve rahat akan bir günde değiliz, mücadele gerektiren bir gündeyiz. Venüs-Kiron karşıtlığının kesinleşiyor olması, ilişkiler açısından hayli kırılgan bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Ay-Güneş karesinin de etkin olduğu sabah saatlerinde riskimiz hayli fazla! Ay’ın Mars-Satürn kavuşumunu tetiklediği akşam saatlerinde kazalara, kavgalara, stres ve engel belirten pek çok zorlu etkiye açığız, farkında olalım! Yangına körükle gitmemek gerek bugün! Gereksiz rekabet, gözü karalık, cahilce ve bilinçsizce girişimler artabilir. Doğru zamanda harekete geçmekte ve beklediğimiz sonuçları almakta zorlanabiliriz. Ay-Neptün karesinin etkili olduğu gece saatlerinde hayal kırıklığı yaratan, aldatıcı, yanıltıcı, yanlış yönlendirilmeye açık enerjiler işbaşında olacak, dikkat!

Cuma günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Bir gün önceki kadar olmasa da, yine stresli ve zorlu bir günde olduğumuzu söyleyebiliriz. Sabah erken saatlerden itibaren etkili olan Mars-Neptün karesi, geleceğe yönelik girişimlerimizle ilgili harekete geçmemizi zorlaştırıyor. Mars eylem ve kararlılık ister, Neptün ise gevşetici, bırakmaya, vazgeçmeye yönelik bir etki yaratır. Bu iki gezegen arasındaki açı uyumsuz olduğunda (kare ve karşıt) harekete geçmekte zorlandığımız gibi, yanlış yönde hareketlenme riski de taşırız. Benzer şekilde, bizi yanıltmaya yönelik bazı girişimler, hareketler, eylemlere de açık oluruz böylesi zamanlarda. Günün ikinci yarısında Ay-Uranüs altmışlığını daha yapıcı görebiliriz, fakat Ay-Venüs karesinin etkili olduğu ve Ay’ın Venüs-Kiron karşıtlığını tetiklediği akşam saatlerinde ilişkiler açısından yine hayli gergin bir atmosferde olacağız, dikkat! Gecenin ilerleyen saatlerinde Ay-Merkür karesi ve Ay-Jüpiter karesi de aktif olacak. Eleştirel, kolay beğenmeyen, karşı tarafı bozmaya yönelik bir tavır içerisinde olunması, hem çok muhtemel, ama hem de en istenmeyen durum aslında… Sözlere ve tavırlara dikkat! Ne kıralım, ne de kırılalım! Kırılmış kalpleri onarmak hiç kolay olmuyor ne de olsa…

Cumartesi gününe geçişte henüz İkizler burcunda hareket eden Ay’ın stresli açıları var önünde. Bunlardan ilki Jüpiter’le, ikincisi Merkür’le olacağından, patavatsızca söylenen sözler, gereksizce büyütülebilir ve olaylar istenmeyen sonuçlara varabilir gecenin geç saatlerinde. Gece 03:30’da boşluğa giren Ay, sabah saat 06:06’da Yengeç burcuna geçiyor. Duyguların öne çıkacağı, başkalarıyla empatiye daha fazla özen göstereceğimiz bir gündeyiz. Ülkemiz, ulusumuz, halkımızla ilgili temalar vurgu kazanabilir. Ay-Güneş altmışlığının etkin olduğu sabah ve öğle saatleri arasında özel ve sosyal ilişkilerimizde güzel gelişmeler yakalayabiliriz. Önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle görüşme şansımız varsa, bugünü kullanabiliriz. Ebeveynlerle ilişkiler açısından da olumlu bir enerji akışı mevcut. Ay-Neptün üçgeninin etkin olduğu akşam saatleri keyifli, akıcı ve duygusal açıdan tamamlayıcı bir enerji içeriyor. Manevi konularla ilgilenmek açısından güzel bir zaman dilimindeyiz. Su elementindeki gezegen paslaşması, deniz kenarı yerlerde vakit geçirmek açısından uygun bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Venüs-Jüpiter kavuşumunun en etkin olduğu gecedeyiz. Bu iyicil enerjinin hepimizi sarması, kuşatması dileğiyle! (Tam kavuşum gece yarısı 01:28’de)

Pazar günü boyunca Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Aile, yakın çevre, halk, vatan gibi konuların günlük hayatımızda daha fazla vurgu kazandığı, kol kırılır yen içinde kalır yaklaşımına yatkınlık gösterebileceğimiz bir gündeyiz. Venüs-Jüpiter kavuşumunun iyicil enerjisi güne yayılıyor. Ay-Plüton karşıtlığının etkin olduğu sabah saatlerinde biraz gergin olsak da, günün geri kalanında rahat bir akış yakalayabiliriz. Ay-Kiron üçgen, duygusal yaralanmalarımızı telafi şansı verirken, Ay-Uranüs karesinin etkin olduğu akşam saatlerinde duygusal anlamda dengeyi sağlamakta zorlanacağımızı söyleyebiliriz.

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI

19 Ağustos 2016, Cuma

AstroArt Astroloji Okulu, Caddebostan

19.08.2016

Designed by Ongunsoft