Öner Döşer

23 Ocak Haftası

Bu sayfa 16672 kişi tarafından ziyaret edildi.

23 Ocak Haftası KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!

Demokratik ve toplumcu düşüncelere ve girişimlere, demokrasiye sahip çıkılmasına her zamankinden fazla ihtiyacımız olan bir süreçten geçiyoruz. Bu bağlamda Kova burcunda gerçekleşecek yeniaya doğru ilerlememiz daha da önem kazanıyor. Astrolojide Kova burcu, liberal düşüncelere ve haklara yer veren, çoğulcu kararlar alabilen, demokratik her türlü görüşe yer verebilen, kişisel ve toplumsal hak ve özgürlüklerin önünü açan anlayışların değerini vurgular.

Kova burcunda yeniay ve dolunaylar, ay ve güneş tutulmaları, eşitlik ve demokrasi konularının vurgu kazandığı zamanlardır. Kova, kişisel özgürlüklerle, insan haklarıyla ilişkilendirilir. Kova burcundan yoğun gezegen geçişlerinin olduğu dönemler (şimdilerde olduğu gibi) insanların görüşlerini serbestçe ifade etmek istediği, medeni hakların, insan haklarının, hayvan haklarının vurgulandığı zamanlardır. Kova, hem toplum içerisinde görev üstlenebilme ama hem de bireyliğini koruma ile bağdaştırılır. Bireysel egonun toplumsal egoya dönüşmüş halini temsil eder. Toplum idealleri için mücadele etmek, aynı ideal için birlikte hareket etmek, ekip olmak Kova burcu bilinciyle bağdaştırılır.

Hafta sonunda gerçekleşecek yeniayla birlikte, bu konunun daha fazla hassasiyet kazanacağını öngörebiliriz. Demokrasi konusunda önemli sınavlardan geçtiğimiz günlerdeyiz ve umarım sınavdan layıkıyla geçebiliriz. En büyük dileğimiz odur ki gelişmeler ne yönde olursa olsun, sonuçta kazanan Demokrasi olsun!  

Başkalarını da düşünün!

Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece maksimumda etkinleşecek Merkür-Neptün altmışlığı, manevi konular üzerinde düşünme, yaptığımız plan ve programlarda başkalarını da dikkate alma, empati yapma becerimizin güç kazanacağını işaret ediyor. Geleceğe yönelik düşüncelerimizde başkalarına da yer vermemizin, herkesin iyiliği için bir şeyler üretmemizin çok önem taşıdığı günlerde bu açının etkinleşmesi önemli gerçekten de… Mütevazı olmak, fedakarlık gösterebilmek, başkalarını düşünmek her zaman geçerli olan erdemlerdir ve umarım haftanın ilk yarısını bu bağlamda iyi değerlendirebiliriz.

İlişkilerde dikkatli olmak gereken zamanlar

İlişkiler gezegeni Venüs’ün Kiron-Satürn karesini çalıştıracağı Çarşamba-Cuma günleri arasında özel ve sosyal ilişkilerimizde dikkatli olmamızda fayda var. Başkalarını gereksiz yere kırabilir, kırılabiliriz. Astrolojide Kiron yaralı şifacı olarak tanımlanır. Kendi yaralandığı konularda edindiği tecrübelerinden istifade ederek, başkalarının yaralarını şifalandırmaya doğal bir yetenek verir. Bu bakımdan ele aldığımızda, bizim çektiğimiz acıları çeken kişilere yardım elimizi uzatabilir, yaralandıkları konularda etrafımızdaki kişilere yönelik fayda yaratabiliriz.

Kova burcunda yeniay: Bilgi alışverişlerinin önemli

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, 28 Ocak Cumartesi günü saat 03:56’da 8 derece Kova burcunda yeniay meydana geliyor. Yeniayın Ankara koordinatlarına göre düzenlenmiş astroloji haritasını aşağıda görmektesiniz.

Yeniay derecesinin haritanın 3. Evine denk düşüyor olması, basın ve medya, yayınlar, gazeteler, dergiler, gazeteciler, yazarlar, eğitmenlerle ilgili konularda bazı yeni adımlar atılabileceğini düşündürüyor. Yeniayı takip eden iki haftalık süreç içerisinde, yakın ülkelerle ilişkiler, seyahatler, demiryolları ya da karayolları alanlarında da önemli gelişmeler olasılık dahilinde. Toplumu bilgilendirmenin, haber alma verme özgürlüğünün, sosyal paylaşım özgürlüğünün ve fikirleri hür ifade etme hakkının önemine atıfta bulunuyor adeta harita…

Haritanın 2. Evine yakın yerleşmekte olan Satürn, finansal konularda zorlu bir süreçten geçeceğimizin ön sinyallerini veriyor. Satürn’ün Kiron-Venüs-Mars üçlüsüyle kare açısının etkin olması, yine ekonomi alanında zorlanmalara işaret etmekte.

Yine haritanın 2. evinde yerleşmiş Merkür-Plüton ikilisi, haritanın 5. ve 11. Evlerindeki gezegenlerle T-kare açı kalıbı oluşturuyor. Bu durum, Meclis’te alınacak bazı önemli kararların, finansal konulardaki tetikleyici etkilerini gösteriyor. Borsada beklenmedik iniş-çıkışlara açık bir hafta sonu bizi bekliyor demektir. Bir sonraki haftaya yansıyacak şekilde… Dövizde de yine hızlı iniş çıkışlar beklenebilir.

Yeniayın Türkiye astroloji haritasının 8. Evine izdüşüyor olması, ekonomiyle ilgili konuların Şubat ayının öncelikli konularından biri olacağını teyit ediyor.

Risk alma arzusu artıyor!

Hareket ve aksiyon gezegeni Mars 28 Ocak Cumartesi sabahı Koç burcuna geçiyor (08:58). Koç burcunda olduğu süre içerisinde kendi evinde hareket edecek Mars, gerek finansal konularda, gerek günlük hayatımızı ilgilendiren konularda risk alma ve harekete geçme motivasyonunun artacağını gösteriyor.

Mars Türkiye astroloji haritasının 11. Evinde hareket etmeye başlayacak. 28 Ocak sonrasında Meclis’i daha da hareketli zamanlar bekliyor demektir. Tabii ki müttefik ülkelerle ilişkiler alanında da hareketlenmeye hazır olmalıyız.

Askeri konularla ilişkilendirilen Mars’ın, yine aynı konularla ilişkilendirilen Koç burcunda hareket ettiği süreçte askeri alanda hareketlenmeler de olasıdır.

Baskı yaratmamaya özen göstermeli

Haftanın ikinci yarısından itibaren daha etkili olmaya başlayacak Merkür-Plüton kavuşumu Pazar gecesi kesinleşiyor (23:21). Bu açının etkili olduğu dönemlerde en büyük risk başkalarının fikir ve görüşleri üzerinde baskı oluşturmak ya da manipülasyon yapmaktır. Bu bağlamda, gerek politik alanda, gerek finans alanında, gerek iş hayatında ve gerekse gündelik hayatımızda birlikte olduğumuz kişilerin görüş ve düşüncelerine, makul kurallar ve anlayışlar çerçevesinde, saygı göstermeye gayret göstermeliyiz.

Hayatımızı yeniden düzenlemeye yönelik gelişmeler

Oğlak burcunda gerileyip, Plüton ile kavuşumu kesinleştirmekten uzaklaşan Merkür, direkte döndükten sonra şimdi tekrar Plüton ile kavuşumunu kesinleştiriyor. Ay’ın Merkür-Plüton kavuşumunu tetiklediği Çarşamba-Perşembe günlerinde iş ve finans dünyasıyla ilgili, devletle ilgili konuları ve kurumları bağlayan konularda geleceğimizi ilgilendiren dönüştürücü-önemli kararlar açıklanabilir, uygulamalar başlayabilir. Kişisel anlamda da geleceğimiz ilgilendiren önemli ve kritik kararlar almak, uygulamak durumunda kalabiliriz.

Haftanın günlere göre değerlendirmesi

Pazartesi günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. İdeallerin, hayallerin testten geçeceği bir gündeyiz. Öğle öncesindeki saatlerde etkili olacak Ay-Neptün karesi, gerçeklerden uzaklaşma ve hayal kırıklığı yaşama ihtimalini güçlendiriyor. Duygularımıza mağlup olursak, hedeflerimizden uzaklaşabilir, gereksiz yere dağılabiliriz! Öğle sonrasındaki saatlerde de karmaşaya, kararsızlığa ve çözülmeye ortam yaratan bu enerji akşam saatlerine doğru dağılmaya başlıyor. Akşam saatlerine doğru Merkür-Neptün altmışlığının manevi açılımlar sağlayan temiz enerjisi devreye giriyor. Fedakarlık, birbirini düşünme ve mütevazı tavırların yüceltileceği bir zaman dilimindeyiz.

Salı günü boyunca Yay burcunda ilerleyen Ay, ilişkiler açısından hayli aktif ve hareketli bir günde olacağımızı gösteriyor. Güne başlarken Ay-Uranüs üçgeninin etkisi devrede olsa da, sabahın ilerleyen saatlerinde etkinleşecek Ay-Venüs ve Ay-Kiron karesi, ilişkiler açısından kırılgan bir zaman diliminde olduğumuzu hatırlatıyor. Kırılmak ve kırılmamak adına, sözlerimize ve tavırlarımıza özen göstermemizde fayda var. Öğle saatlerine doğru etkili olmaya başlayan Ay-Jüpiter altmışlığı, Ay-Satürn kavuşumunun kesinleşeceği 13:38’e kadarki zaman dilimini iyi değerlendirebileceğimizi gösteriyor. Bu saat sonrasında Ay’ın önünde sadece Mars ile dik açı olduğundan, günün ikinci yarısında girişeceğimiz işlerde ve yapacağımız görüşmelerde zorlanabiliriz. Günün bu ikinci yarısında sert ve şiddete yönelik bir enerji akışı da var, farkında olalım! 20:33’de son açısını kesinleştiren Ay, bu saat sonrasında boşluğa giriyor.

Çarşamba gününe geçişte henüz Yay burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 01:43’te Oğlak burcuna geçiyor. Planlı ve programlı hareket edersek, girişeceğimiz işlerde daha sağlam ilerleyebiliriz. Ay’ın Ay Düğümleriyle uyumu açılarının etkili olduğu sabah saatlerinde işbirlikleri sayesinde başarı şansı yakalayabiliriz. Sabah saatlerinde kesinleşen Venüs-Kiron kavuşumu, özel ilişkiler açısından dikkatli olmak gereken bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Cuma gününe kadar henüz etkili olan bu durum bu, yani bir günlük bir durum değil. Ama yine de Ay-Neptün altmışlığının etkili olduğu günün ikinci yarısı yumuşak geçişler sağlayabilmek açısından daha destekleyici…

Perşembe günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Gerek iş dünyası, gerekse finans dünyasını ilgilendiren temalar açısından zorlu bir gündeyiz, farkında olalım! Ay’ın Merkür-Plüton kavuşumunu tetiklediği sabah-öğle arasındaki saatlerde iş ve finans dünyasıyla ilgili, devletle ilgili konuları ve kurumları bağlayan konularda geleceğimizi ilgilendiren dönüştürücü-önemli kararlar açıklanabilir, uygulamalar başlayabilir. Ay’ın Uranüs karesine ilerlediği öğle sonrasındaki saatlerde beklenmedik gelişmelere ve sıra dışı durumlara açık olacağız. Bu açının ardından Ay-Jüpiter karesi de tetiklenecek. Finansal konular açısından enteresan gelişmelere açık, dikkatli olmak gereken bir gündeyiz! Günü Ay-Venüs altmışlığının yumuşatıcı enerjisiyle kapatıyoruz. İşte ve parada kaybedebiliriz, ama aşkta kazanıyoruz J

Cuma gününün ilk yarısında Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Bir gün öncesine nazaran daha istikrarlı ve rahat ilerleyebileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Mars altmışlığının dengeleyici enerjisiyle, günün ilk yarısını iyi göğüsleyebiliriz. 10:17’de açısını kesinleştiren Ay kısa bir müddet için (10:17-11:36 arası) boşlukta ilerliyor. Bu kısa zaman diliminde yapacağımız girişimlerde beklediğimiz sonuçları, gelişmeleri yakalamakta zorlanabiliriz. 11:36 sonrasında Ay Kova burcunda ilerlemeye başlıyor. Toplumsal konular, demokrasi ve özgürlüklerle ilgili temalar vurgu kazanmaya başlıyor. Venüs-Satürn karesinin en etkili olduğu gündeyiz ve bu yüzden de ilişkilerimize maksimumda özen göstermeliyiz. Bu açının kesinleşeceği gece saatlerinde özellikle dikkat diyorum! (20:49 civarı).

Cumartesi günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Sabaha karşı 03:56’da Kova burcunda yeniay gerçekleşiyor. Yeni adımlar, başlangıçlar zamanına varıyoruz. Bu yeniay hakkında yazımın giriş kısmında hayli yoğun bilgi paylaştım. Bir kez daha özetlemek gerekirse, toplumsal konulara gösterilen hassasiyetin daha fazla vurgu kazanacağı bir zaman dilimine girmekte olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu hafta sonunda atılan yeni adımlar, iki hafta kadar sonra sonuçlarını vermeye başlayacak. Hareket ve aksiyon gezegeni Mars, sabah saatlerinde Koç burcuna geçiyor (08:58). Koç burcunda olduğu süre içerisinde kendi evinde hareket edecek Mars, gerek finansal konularda, gerek günlük hayatımızı ilgilendiren konularda risk alma ve harekete geçme motivasyonunun artacağını gösteriyor. Akşam saatlerinden itibaren etkinleşmeye başlayacak Ay-Uranüs altmışlığı, yenilenme ve değişiklik arzumuzun artacağını işaret ediyor. Sürpriz gelişmelere açık bir gecedeyiz!

Pazar günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Sosyal ve toplumsal konularda duyarlılık göstermek gereken bir zaman dilimindeyiz. Bizimle aynı ideale sahip kişilerle bir araya gelebilir, projeler üretebiliriz. Ay-Jüpiter üçgeninin enerjisiyle güne iyimser ve güçlü başlıyoruz. Bu açının ardından gelen Ay-Satürn altmışlığı, ailevi ilişkiler ve olgun-ağırbaşlı kişilerden destekler alabilmek açısından olumlu görülebilir. Sabah 08:52’de kesinleşen bu açının ardından boşluğa giren Ay, saat 19.10’da Balık burcuna geçinceye kadar boşlukta ilerleyecek. Keyifli bir gündeyiz, ama kesin ve kalıcı sonuçlar beklediğimiz işler varsa, bu konularda geri dönüşler alamayabiliriz. Gün boyunca etkili olacak Merkür-Plüton kavuşumu gece saatlerinde kesinleşiyor. (23:21) Başkalarının fikir ve görüşlerine karşı esnek ve anlayışlı olmamızda, baskı ya da manipülasyon olarak algılanabilecek konuşmalardan ve yazışmalardan uzak kalmamızda fayda var.

Not: Astroloji Okulu olarak bir hafta Sömestr tatiline giriyoruz. 30 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında okulumuzda müfredat dersleri yapılmayacaktır.

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI, ISAR Cap

Profesyonel Astroloji Organizasyonu (OPA) Türkiye Temsilcisi

20 Ocak 2017, Cuma

Astroloji Okulu, Caddebostan

 

20.01.2017

Designed by Ongunsoft