Öner Döşer

23 Temmuz Haftası

Bu sayfa 17666 kişi tarafından ziyaret edildi.

24 Temmuz haftası ATEŞLE BARUT

Aslan burcunda gerçekleşen yeniayın ardından başladığımız haftada en dikkat çeken şey Güneş-Mars kavuşumu oldu doğrusu. Yılda bir kez gerçekleşen bu kavuşum farklı burçlarda oluyor. Bu kez Aslan burcunda olacak. Ateş ve sıcaklık denilince aklımıza Güneş ve Mars gelir. Güneş bir ateş topu gibidir. Tetikleyici ve patlayıcı enerjisiyle Mars da barut ile benzetilebilir. Bu iki gezegenin kavuşumu şimdi olduğu gibi bir ateş elementi burcunda olduğunda ortalık iyiden iyiye ısınır. Sadece hava sıcaklığından bahsetmiyoruz pek tabii ki…

23 Temmuz Pazar günü Aslan burcunda gerçekleşen yeniay için çizdirilen astroloji haritasında Ay-Güneş-Mars diziliminin bizim de içinde bulunduğumuz bölgede izdüştüğünü görmüştük. Güneş-Mars kavuşumunun izdüşümü de bizim bulunduğumuz bölgeye yakın, özellikle Rusya, İran, Kazakistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerde ufuk düzlemine izdüşüyor. Bu görünüm içinde bulunduğumuz bölgede askeri hareketlilik ve sıcak bir atmosfer oluşabileceğini, politik anlamda agresyon oluşabileceğini düşündürüyor. Güneş-Mars kavuşumunun gerçekleştiği Aslan burcu Ebu Maşer’e ve William Lilly’e göre İtalya, Fransa, Romanya gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye ile de bağdaştırılmış. Ebu Ma’şer ve Guido Bonatti Aslan burcunu ve Mars gezegenini Türklerle ve Türklerin topraklarıyla ilişkilendirir.

Güneş-Mars kavuşumunun kesinleştiği günle sınırlı değil tabii. Bu kavuşumu bir yeniay gibi düşünürsek, henüz kıvılcımlarını göreceğimiz, ama giderek genişleyecek bir ateş çemberini andırıyor. Zira önümüzde Mars ile dizilimde gerçekleşecek bir ay tutulması (7 Ağustos’ta) ve yine Mars ile dizilimde gerçekleşecek bir güneş tutulması var (21 Ağustos’ta). Ayrıca ateş elementinde çok sayıda gezegenin oluşturduğu Büyük Üçgen açı kalıbı aktif durumda: yani agresif ve ateşli, cesaretli ve gözü kara girişimlere açık bir haftadayız…    

Liderlik çekişmesi ve rekabet

Aslan burcundaki Güneş-Mars kavuşumu akla ilk olarak liderleri, liderliği ve rekabeti getiriyor. Tabii cesareti ve gözü karalığı da! Bu enerji sadece liderleri ilgilendirmiyor. Hepimiz hayatta bir takım şeyleri yönetiyoruz ve bazı konularda kendi çapımızda da olsa liderlik yapıyoruz. Hepimizde aynı dozda ve aynı şekilde çalışmayacak olsa da, kendi çapımızda iddialı, dediğim dedik bir tavır ortaya koyma eğiliminde olacağımız bir haftada olacağız ve büyük ihtimalle esneklik-toleransımız da azalacak. Haliyle bunun ilişkilere de yansıması olacaktır.

İlişkilerde dikkat!

Hazır ilişkilerden bahsetmişken, 24 Temmuz Pazartesi günü kesinleşecek Venüs-Satürn karşıtlığına değinmek isterim. Bu karşıtlık özel ve sosyal ilişkiler açısından problemlere işaret ediyor. Bireysel açıdan “iletişim problemleri” diyebiliriz. Sosyal açıdan ise daha ziyade “inançlar ve idealler, fikir ve görüşler” ile alakalı bu karşıtlık. Esneklik ve tolerans istiyor, ama bunu gerçekleştirmekte zorlanacağımızı da gösteriyor. Bireysel ilişkilerde seyahatlerde patlak verebilecek stresleri gösteriyor. Bireysel ve sosyal açıdan genellersek eğitimle ilgili konuları da bağlayabilir bu stresler, karşıtlıklar, engellenmeler. 

Doğal afetler ve gezegen dizilimleri

Bugün (22 Temmuz Cumartesi) Youtube’da Astroloji Televizyonu kanalında canlı yayında bu konuda bilgi paylaştım. Aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.  https://www.youtube.com/watch?v=-tzdguo-ang

Özetlersem:

  • Birbirleriyle 90 ve 180 derecelik açıda bulunan gezegen sayısı çok olduğu dönemler önemli doğal afetlerle eşzamanlılık gösteriyor.
  • Ay’ın maksimum kuzey veya güney deklinasyonda olduğu zamanlar, doğal afetlerle daha çok karşılaşıyoruz.
  • Ay’ın yörüngesinde dünyaya daha yakın (Perigee) olduğu dönemlerle çakışan yeniay veya dolunay dönemlerinde doğal afetlere daha sık rastlıyoruz.

Bunlar sadece birkaç tanesi. Maksimum kitabımda bu konuya geniş yer vermiştim. Baskısı piyasada zor bulunuyor. Ama bu konuda araştırma yapanlara tavsiye edeceğim iyi bir araştırma kitabıdır Maksimum.

21 Temmuz günü Ay maksimum kuzey deklinasyonundaydı, Dünya’ya yakın pozisyondaydı, yeniaya sadece iki gün kala gerçekleşti ve çok sayıda gezegenin birbirleriyle kare ve karşıt açıda olduğu bir güne denk geldi. Aşağıda deprem anının astroloji haritasını görmektesiniz. Mars-Uranüs karesinin kesinleşmesinden kısa bir müddet sonra, Güneş-Uranüs karesinin kesinleştiği güne denk geldi bu yüreğimizi ağzımıza getiren deprem.

Yeni ve farklı fikirlerle ortaya çıkma zamanı!

Aslan burcunda Mars ile kavuşumda gerçekleşen yeniayın yeni girişimler için cesaret veren ve kendine güveni arttıran yönünden bahsetmek istiyorum biraz da… Ayrıca ateş elementi burçlarda Merkür-Satürn-Uranüs gezegenlerinin oluşturduğu Büyük Üçgen açı kalıbı da daha aktif, girişken, cesaretli ve özgüvenli hareket edebileceğimiz bir dönemde olduğumuzu göstermekte.

Büyük Üçgen açı kalıbının iki ayağını oluşturan Merkür-Uranüs üçgeni, yeni ve yaratıcı fikirlerle ortaya çıkmak açısından çok uygun bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Bu gökyüzü konumlarından şu tavsiyeler çıkıyor:

  • Cesaretli olun, bir müddettir düşünüp de yapamadığımız işlere girişim yapma zamanınız gelmiş olabilir!
  • Hayatınıza değişiklik getirin. Daha önce aklınıza gelip de uygulamaktan çekindiğiniz şeyler için harekete geçin!
  • Yenilik yapın ya da yeni bir şeylerin peşinde olun! Farklı ve orijinal fikirlerle ortaya çıkın! Herkesin yaptığından farklı olsun yaptığınız!
  • Spontane programlar yapın!

Ne zaman mı? Hemen bugün, yarın, Pazartesi… Ama daha geç kalmayın! 

Haftanın günlere göre değerlendirmeleri…

Pazartesi günü boyunca Aslan burcunda hareket eden Ay, kendimizi daha etkili ve özgüvenli bir şekilde ortaya koyma potansiyelimizi arttırıyor. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan Ay-Jüpiter altmışlığı, girişeceğimiz işlerde olumlu gelişmeler yakalayabileceğimizi gösteriyor. Önemli ve saygın pozisyondaki kişilerden yardım ve destek bulabiliriz. Finansal konularda girişimler yapabiliriz. Eğitim ve yayıncılık alanlarında yaptığımız işlerde güzel gelişmeler yakalayabiliriz. Ay’ın Satürn ile uyumlu açısının olumlu etkilerinin devreye girdiği akşam saatlerini olgun ve deneyimli kişilerden tavsiye veya destek almak açısından değerlendirebiliriz. Merkür-Uranüs üçgeninin etkisini maksimumda gösterdiği bu güzel günde yeni ve yaratıcı fikirlerle ortaya çıkabiliriz. Farkımızı gösterebiliriz. Hayatımıza yenilik getirebiliriz. Öte yandan, Venüs-Satürn karşıtlığının etkilerini maksimumda gösterdiği bu günde özel ilişkiler açısından adımlarımızı dikkatli atmamızda fayda var! Akşam saatlerinde sonra bu uyumsuzluk azalmaya başlıyor. Ay-Venüs altmışlığının etkili olduğu gece saatlerinde olumlu, güzel bir akış yakalıyoruz…

Salı gününün ilk yarısında Ay Aslan burcunda ilerliyor. Ay-Venüs altmışlığının ilişkiler açısından destekleyici enerjisiyle başladığımız günün sabah saatlerinde aktifleşen Ay-Uranüs üçgeni, hayatımıza yenilik e değişiklik katmak açısından harika bir günde olduğumuzu gösteriyor. Bu açının ardından Ay-Merkür kavuşumuna ilerlediğimiz öğleye doğru saatlerde önemli konuşma ve yazışmalarımızı, duyuru ve tanıtımlarımızı aktif edebilir, anlaşmalarımızı yapabilir, ticari iş ve girişimlerde harekete geçebiliriz. Bu kavuşumun kesinleştiği 12:21 sonrasında Ay boşluğa gireceğinden, öğle sonrasına kalmamakta fayda var tabii. Saat 13:32’de Ay Başak burcuna geçiyor. Öğleden sonra yapacağımız işlerde detaylara daha fazla önem vermemiz ve planlı hareket etmemiz isabetli olur.

Çarşamba günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Sabah saatlerinde Merkür’ün de Başak burcuna geçişiyle birlikte daha analitik ve hesaplı ya da titiz ve dikkatli hareket etmemizi gerektiren işlerle baş başa kalabiliriz. Öğle saatlerinde kesinleşen Ay-Neptün karşıtlığı, sabah-öğle saatleri arasında kararsızlık çekebileceğimizi, sezgilerimizle mantığımız arasında gelgitler yaşayacağımızı düşündürüyor. Önemli işleri Ay’ın Plüton ile üçgen açıya ilerlediği öğle sonrasındaki saatlere almak daha isabetli olabilir. Gece saatlerinde yakınlaşmakta olan Ay-Satürn karesinin engelleyici, geciktirici etkileri devrede olacak. Depresif hissetmemize neden olacak kişilerden ve mekanlardan uzak kalmamızda fayda var!

Perşembe gününün büyük çoğunluğunda Ay Terazi burcunda ilerliyor. Ay’ın Venüs-Satürn karesini çalıştırdığı sabah saatlerinde ilişkiler açısından zorlu bir enerji akışı var, dikkat! Bugün Ay Kiron ile de karşıt açı yapacak olduğundan kırgınlıklara, yaralayıcı etkilere açık olacağız, farkında olalım! 09:30’da kesinleşecek Ay-Venüs karesinin ardından boşluğa girecek olan Ay, akşam saat 18:36’da Terazi burcuna geçinceye kadar boşlukta devam ediyor ilerlemesine. Bu saatten sonra daha az pürüzlü ve daha rahat akan bir zaman diliminde olacağız.

Cuma günü boyunca Ay Terazi burcunda ilerliyor. Haftanın en rahat ilerleyeceğimiz ve pek çok girişim açısından da değerlendirebileceğimiz güzel bir günündeyiz. Gerek özel, gerekse iş ilişkilerimizde başkalarından beklediğimiz destekleri bulabilir, paylaşma ve iş birliği sayesinde güzel gelişmeler yakalayabiliriz. Ay’ın hem Mars, hem de Güneş ile altmış derecelik uyumlu açıları, sabah saatlerinden itibaren yönetici figürlerinden, erkeklerden, lider konumundaki kişilerden destek alabileceğimizi gösteriyor. Kendi gücümüzü ve yönetme becerimizi de dengeli bir biçimde ortaya koyabiliriz. Mantıklı riskler alabiliriz. Cesaret ve özgüven gerektiren işler açısından bugünü değerlendirebiliriz! Ay’ın Jüpiter’e kavuşuma yakınlaştığı akşam saatleri sonrasında enerjimiz daha da artıyor ve giriştiğimiz işlerde başarı şansımız da yükseliyor…

Cumartesi günü boyunca Terazi burcunda ilerleyen Ay, özel ilişkilerin ön planda olduğu, başkalarıyla ilişkilerimizde uyum ve uzlaşma şansı yakalamamız açısından fırsatlar sunan bir günde olduğumuzu gösteriyor. Henüz Ay-Plüton karesinin gergin etkilerinin devrede olduğu sabah erken saatlerinden sonra rahat akışımız başlıyor! Ay-Satürn altmışlığının etkili olduğu öğle saatlerinde girişeceğimiz işlerde sağlam ve güvenilir sonuçlar yakalayabiliriz. Ay-Venüs üçgeninin etkili olduğu akşam saatleri ve sonrasında özel ilişkiler açısından şanslı bir zaman diliminde olacağız, değerlendirebiliriz!

Pazar gününe başlarken henüz Terazi burcunda ilerleyen Ay Uranüs ile karşıt açısını kesinleştirdikten sonra boşluğa giriyor (00:29) ve kısa bir müddet sonra Akrep burcuna geçiyor (03:22). Duygusal anlamda hissedeceğimiz, etrafımızda gelişen olaylardan derin bir biçimde etkilenebileceğimiz bir gündeyiz. Önemli konuşma, toplantı ve yazışmalarımızı ya da tanıtım ve duyurularımızı Ay-Merkür altmışlığının etkili olduğu öğle saatleri civarında gerçekleştirebiliriz. Ay’ın Mars ve Güneş ile kare açılarının etkili olduğu akşam saatleri ise agresif ve zorlayıcı gözüküyor. Sertliklere, kazalara, sakarlıklara açık bir zaman dilimindeyiz. Agresif ve tehlikeli işlerden ve kişilerden uzak durmamızda fayda var!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Organizasyonu (OPA) Türkiye Temsilcisi
22 Temmuz 2017, Cumartesi

Astroloji Okulu, Caddebostan

 

22.07.2017

Designed by Ongunsoft