Öner Döşer

23 Temmuz Haftası

Bu sayfa 6721 kişi tarafından ziyaret edildi.

Yine haftanın ilk yarısında etkin olacak Merkür-Uranüs üçgeni yaratıcı becerilerimizin ve algımızın yüksek olacağını gösteriyor. Yeni fikirlere açık ve esnek olursak bu güzel transiti daha iyi değerlendirebiliriz.

Hafta sonunda Güneş-Merkür kavuşumu kesinleşiyor. Kendi özümüzle zihinsel anlamda bağlantı kurabileceğimiz, iç dinamiklerimizi gözden geçireceğimiz, iç bilgimizden istifade edebileceğimiz hafta sonunda tefekkür, meditasyon gibi çalışmalara zaman ayırmamızda fayda var.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. 03:45’ten itibaren tüm gün boyunca Ay boşlukta ilerleyeceğinden, olayları sağlam ve kararlı bir noktaya oturtmak zor olacak. Detaylara odaklanmak, gerçekçi yaklaşımlar yoluyla başarı elde edebiliriz. Ama üzerinde uğraştığımız işleri kendimizi huzursuz edecek kadar didiklememeye de özen göstersek iyi ederiz. Başkalarını da huzursuz etme riski de taşıyoruz. Özellikle de Ay-Venüs karesinin etkin olduğu sabah saatlerinde. Bu ikili arasındaki gergin açılar özel ve sosyal ilişkilerde gerginliklere işaret eder. Ay Başak’ta ve Venüs İkizler’de iken ilişkilerimize fazla eleştirel ve sorgulayan gözle bakabilir, empati eksikliği yüzünden ilişkimizi yaralayabiliriz. Öğle sonrasındaki saatlerde gergin etkiler iyice yumuşuyor.

Salı günü 01:39’da Ay Terazi burcuna geçiyor. Denge ve adalet, huzur ve sakinliği sağlamak kaydıyla işlerimizi daha kolay çözebileceğimiz, oldukça aktif bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde henüz etkisi devrede olacak Ay-Güneş altmışlığının yapıcı etkileri sayesinde ikili ilişkilerde olumlu gelişmeler kaydedebiliriz. Bu olumlu açının etkin olduğu zamanlar etkin ve unvanlı kişilerle birlikte işlere girişmek, onlardan yardım istemek, kısa seyahatler, değişimler, yeni arkadaşlıklar, sosyal ilerleme sağlayacak durumlar, edebi veya dini konularla ilgili girişimler için uygundur. Öğle sonrasındaki saatlerden itibaren Ay’ın gergin açıları devreye giriyor ve ipler geriliyor! Ay-Plüton karesi ve Ay-Uranüs karşıtlığının etkin olacağı öğle sonrasındaki saatlerde önemli iş ve girişimleri aktif etmemek yerinde olur. Zira olayları istediğimiz yönde, kararlılıkla ve kontrolde götürmekte çok zorlanabiliriz. Bu açılar altında yapılacak iş ve anlaşmalar (zaten Merkür retro) bizi istediğimiz sonuçlara taşımayabilir. Ay-Jüpiter üçgeninin etkinliğini göstereceği akşam saatlerinde ise hava olumluya dönüyor. Bu uyumlu açı iyimserlik ve başarı şansı verir. Ay bu açının hemen ardından Merkür ile altmışlık yapacak. İletişim ve haberleşme temalarını aktif etmek için akşam saatleri ideal gözüküyor. Gün boyunca aktif olan Merkür-Jüpiter altmışlığı kendimizi iyi ifade edebilme şansı yakalayabiliriz. Bildiklerimizi gözden geçirmek, daha evvelce bir kenara bıraktığımız projelerle tekrar ilgilenmek, yarın kalmış konuşmaları aktif etmek açısından güzel bir gündeyiz. Ay-Mars kavuşumunun etkin olacağı gece saatlerinde duygusal anlamda gergin etkiler var, dikkat!

Çarşamba günü boyunca Ay Terazi burcunda ilerliyor. Yapıcı etkilerin ağırlık kazandığı bir gündeyiz. Aradığımız huzur ve dengeyi, sabitlik ve durağanlığı sağlamamız mümkün olabilir, özellikle de akşam saatlerinde. Sabah erken saatlerden itibaren etkisini gösterecek Ay-Venüs üçgeni aşk ve ilişkiler, artistik ve sanatsal konular, yaratıcı beceriler açısından çok şanslı bir günde olduğumuzu gösteriyor. Bu açının etkin olduğu zamanlar aşkla ilgili konular, evlilik, eğlenceli aktiviteler için uygundur. Ay-Satürn kavuşumunun etkinleşeceği akşam üzerine yakın saatlerinde netlik ve kararlılık kazanmamız daha kolay olacak. Duygusal anlamda kendimizi biraz depresif ve engellenmiş hissetsek de, mesuliyet alacağımız ve tamamlayacağımız işler açısından bu saatleri kullanabiliriz. 18:23’te Ay’ın boşluğa giriyor olmasını dikkate almamızda fayda var. Günün geri kalanında Ay boşlukta ilerleyecek. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Uranüs üçgeni yaratıcı becerilerimizin ve algımızın yüksek olacağını gösteriyor. Yeni fikirlere açık ve esnek olursak bu güzel transiti daha iyi değerlendirebiliriz.

Perşembe günü 05:30’da Ay Akrep burcuna geçiyor. Duygusal anlamda derin hissedebiliriz. Olaylara yüzeysel yaklaşmamız, etkilenmeden dışında kalmamız zor gözüküyor. Sabah erken saatlerde etkinleşecek Ay-Neptün üçgeni sezgilerimizin ve hayal gücümüzün had safhada aktif olacağını gösteriyor. Ruhsal çalışmalar yapmak, ilahi konulara yönelmek açısından harika etkiler taşıyan bu saatleri değerlendirebiliriz. Ay-Neptün arasındaki olumlu açılar sosyal ilişkiler, seyahatler (özellikle suda seyahatler), artistik-müzikle alakalı ve psişik aktivitelere girişmek, hastaneleri veya hemşireleri ziyaret etmek, ilaç tedavisine girişmek, ruhsal ve mistik öğretilere başlamak için uygundur. Öğle saatlerine doğru Ay-Güneş karesinin gergin etkileri devreye giriyor. Otorite figürleriyle görüşmek, önemli girişimler yapmak adına pek de uygun bir zaman aralığında değiliz. Ay-Güneş arasında uyumsuz açıların etkin olduğu zamanlar yeni başlangıçlar, değişimler, etkin kişilerle görüşme yapmak açısından uygun değildir. Akşamüzerine doğru Ay-Plüton arasındaki olumlu açının duygusal anlamda kendini güçlü ifade etmeye ve destekleşmeye yönelten olumlu etkisi devreye giriyor, ama bu açının hemen ardından kesinleşecek Ay-Merkür karesi iletişimsel alanda ve kendini ifadede zorlanma göstergesi. 18:39’da Ay boşluğa giriyor ve günün geri kalanında boşlukta ilerliyor.

Cuma günü boyunca Ay Akrep burcunda ve boşlukta ilerliyor. Gün boyunca duygusal anlamda kendimizi boşlukta hissedebilir, yön bulmakta zorlanabiliriz. Ay'ın boşlukta olması, içinde ilerlediği burçtan çıkana kadar önünde temel açı yapacağı gezegen olmaması durumudur. Açılar olayların ne yönde gelişeceğini belirttiğinden, açı olmaması, olayların ne yönde gelişeceğinin belli olmaması, belirsizlik anlamına gelir. Bu yüzden Ay'ın boşlukta olduğu zamanlarda somut ve kalıcı işler için girişim yapılması önerilmez. Ama günlük iş ve aktivitelerimizi devam ettirmemiz açısından değil, yeni girişimler ve alınacak kararlar açısından bu böyledir. Ay boşlukta iken hiçbir şey yapmayalım anlamına gelmez. Normal işlerimizi sürdürmeye devam edebilir, boş zaman aktivitelerine gönül rahatlığıyla yönelebiliriz.

Cumartesi günü erken saatlerde henüz Akrep’te ve boşlukta ilerleyen Ay 08:18’de Yay burcuna geçiyor. Genel olarak iyimser etkilerin hakim olacağı oldukça hareketli ve tempolu bir güne merhaba diyoruz. Öğle üzeri etkin olacak Ay-Neptün karesi civarındaki saatlerde biraz zorlanabilir, yön bulmakta sorun yaşayabiliriz. Ay-Neptün arasındaki uyumsuz açılar seyahatler, spekülatif konular, yeni arkadaşlıklar kurmak, aşkla ilgili konular ve evlilik, kontratlar yapmak, müzikle alakalı, artistik veya ruhsal ve psişik konularla ilgili başlangıçlar yapmak, ameliyatlar ve tedavilere girişmek açısından uygun değildir. Öğle sonrasındaki saatlerden itibaren olumlu etkiler devreye girmeye başlıyor. Akşam saatlerinde etkisini iyice gösterecek Ay-Güneş üçgeni her türlü iş ve girişimlerimizde ve ilişkilerimizde destekleyici etkilerini gösterecek. Ay-Güneş üçgeni terfi istemek, başkalarının işlerini idare etmek, yeni risklere girişmek, yatırım yapmak ve spekülatif konular, etkin ve önemli kişilerle görüşmek, toplantılar düzenlemek, ilerleme sağlamak için yardım almak açısından uygundur. Bu açının hemen ardından etkinleşecek Ay-Merkür üçgeni de benzeri etkileri taşıyor ve iletişimi kolaylaştırıyor. Kendimizi ifade etmek, konuşmalar, yazışmalar yapmak açısından güzel saatlerdeyiz. Ama Merkür gerilemesinin etkilerini hesaba katmalı, detaylara iyi odaklanmalı, esnek ve toleranslı olmalıyız. Ay-Uranüs üçgeninin heyecan ve heves getiren özellikleri gece saatlerimizi renklendiriyor. Yenilikler, değişimler, sürprizler açısından güzel saatlerdeyiz. Ay-Jüpiter karşıtlığının etkin olacak gece yarısı saatlerinde duygusal abartılara, yeme içme konusunda abartılara açığız, dikkat! Gün boyunca etkin olacak Güneş-Merkür kavuşumu kendi özümüzle zihinsel anlamda bağlantı kurabileceğimiz, iç dinamiklerimizi gözden geçireceğimiz, iç bilgimizden istifade edebileceğimiz birkaç günlük sürece girdiğimizi gösteriyor. Gün boyunca tefekkür, meditasyon gibi çalışmalara zaman ayırmamızda fayda var.

Pazar günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Gezip tozmak, rutin dışına çıkmak, her zaman ilgilendiğimiz konuların dışına taşmak, hayat görüşlerimizi başkalarıyla paylaşmak, yeni insanlarla tanışmak, hayata geniş pencereden bakmak adına güzel bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde etkinleşecek Ay-Mars altmışlığı gün boyunca enerjimizin aktif olacağını gösteriyor. Sportif aktivitelere yönelebiliriz. Efor ve güç gerektiren işlerimizi halledebiliriz. Cesaret ve öncülük gerektiren işlere koyulabiliriz. Gün içerisinde Ay’ın başka temel açısı olmayacağından, bu enerji ve tempo getiren günün geneline yayılıyor. Akşam saatlerinden itibaren etkinleşecek Ay-Venüs karşıtlığı ise ikili ilişkilerde gerginliklere açık olacağımızı işaret ediyor. Yeme içme bakımından da abartılardan uzak durmamız gereken saatlerdeyiz. Ay-Satürn altmışlığının etkin olacağı gece geç saatlerinde ise kontrol ve dengeyi sağlamamız daha kolay olacak. Yaşlı ve olgun kişilerle bir araya gelmek, onlardan tavsiyeler almak, kendini disipline etmek, dayanıklılık gerektiren işlere yönelmek açısından da kullanılabilir bu olumlu açı.

Keyifli, sağlıklı ve başarılı bir hafta dileğiyle…

Öner DÖŞER

23 Temmuz, Pazar

ASTROLOJİ OKULU

Temmuz ayının burçlara göre değerlendirmeleri için tıklayınız…

http://www.uzmantv.com/konu/temmuz-2012-burc-yorumlari

 

Güneşmerkezli Bakış

17 Temmuz tarihinde güneşlekesi AR1520 M1-sınıfı güneş patlaması üretti. Güneşlekesi kompleksi AR1520 ve AR1521 tekrar 19 Temmuz tarihinde M7-sınıfı (neredeyse X-sınıfı) patlama üretti. Bu güneş aktivitelerini gezegensel dizilimlerle karşılaştırırsak, 17 Temmuz tarihinde yermerkezli bakışla Mars-Plüton karesinin kesinleştiğini ve güneşmerkezli bakışla Merkür-Uranüs karesinin etkin olduğunu; 19 Temmuz tarihinde yermerkezli bakışla Mars-Uranüs karşıtlığının kesinleştiğini, güneşmerkezli bakışla Merkür-Plüton kavuşumunun etkin olduğunu görüyoruz. Ayrıca 19 Temmuz tarihinde yermerkezli bakışla Satürn ile dik açı yapan bir yeniay yaşadık. Geçen haftaki yazımda bu tarihlere yer vermiştim.

Güneş lekesi sayısının nispeten azaldığı birkaç günlük süreçteyiz. 21 Temmuz itibariyle güneşlekesi sayısı 50 olarak bildiriliyor. Dünya manyetik alanını yoğun bir şekilde etkileyen güneş patlamaları ve Taçküre Kütle atılımları (CME) son birkaç günde etkin görülmüyor. NASA gözlemcileri Güneş’in Dünya’ya yönelen yüzünde koronal delik tespit ettiler. http://www.spaceweather.com

Şimdilik çok etkin gezegensel açıların etki toleransı dışına çıktık. Önümüzdeki süreçte etkinleşecek Mars-Jüpiter karşıtlığı, güneş aktivitelerinin tekrar etkinleşeceği bir sonraki dalgayı gösteriyor olabilir. Bu bağlamda Ağustos ortaları özellikle dikkat çekiyor. Mars-Merkür-Jüpiter diziliminin etkinleşeceği ve Dünya-Neptün-Kiron dizilimiyle dik açı yapacağı 23 Ağustos civarındaki tarihlerde yoğun güneş aktiviteleri, yer manyetik alanında türbülanslar oluşabilir. İlerleyen yazılarımda bu konuya detaylıca değineceğim.  

22.07.2012

Designed by Ongunsoft