Öner Döşer

24 Eylül Haftası

Bu sayfa 12014 kişi tarafından ziyaret edildi.

DEPRESYON İŞARETÇİSİ Mİ?

Oğlak burcunda seyreden Satürn’ün başrol oynadığı bir dolunaya doğru ilerliyoruz. Harekete geçirmek isteyen Koç burcu bir tarafta, Oğlak burcundaki Satürn’ün yavaşlatan, blokajlarla, engellerle dolu enerjisi diğer tarafta… Dolunay ile hizalanan Merkür-Kiron karşıtlığı sözlerimize dikkat etmemiz gerektiğini gösterirken, Bu karşıtlıkların odak noktasında bulunan Satürn, yanlış ifadelerin ilişkilerde dargınlıklara ve sıkıntılara sebep olabileceğini düşündürüyor. Aşağıda Ankara koordinatlarına göre çizdirilen dolunay haritasını görmektesiniz. 

 

 

Satürn’ün Odak noktasında bulunduğu dolunay haritanın 1/7.evler eksenine, 2./8.burçlar eksenine denk düşmekte. Yani ilişkilerde olduğu kadar parasal konularda da sıkıntılara dikkat çekmekte…

Satürn’ün denk düştüğü 4.ev ülkenin iç koşullarıyla ilişkili sıkıntılara işaret ederken, Yükselene göre 5.burçta olması borsada gerileme veya sıkıntılara da atıfta bulunmakta…

Durgunluk, Resesyon ve Depresyon

Ekonomist değilim. Bu konuda iddialı da değilim. Ama en azından bu saydığım kavramlar hakkında çok genel de olsa bir fikrim var.  İngilizcesi “stagnation” olan durgunluk ekonomilerde büyümenin yavaşlaması anlamına gelir. Bir sonraki aşama olan ekonomik büyümede gerileme resesyon olarak tabir edilir. Ekonomik büyümedeki veya ekonomik faaliyetlerdeki gerileme sürekli ve büyük dalga yaratan bir hale gelirse, bu takdirde “depresyon” olarak ifade bulur. Bu ekonomik faaliyetlerin uzun süreli aşağı yönde olması şeklinde nitelendirilir. Nasıl ki bir kimse depresyona girdiğinde ruhsal dengesi bozulur ve bu durum uzun sürerse; ekonominin dengesinin bozulması ve bunun uzun sürmesi de ekonomik bir depresyondur.

Koç burcundaki dolunay “Hareket yarat” ve “risk al” mesajı verirken, bu dolunayın Satürn ile T-kare açı kalıbı oluşturması ve odak noktasında Satürn’ün bulunması “harekete geçememe” veya “tutukluk” ya da “korku ve endişe” mesajı veriyor. 25 Eylül’den başlayarak iki hafta boyunca etkili olacak bu engellenme hissi yaratan enerji, üzerinde baskı hissetmeye sebep olan şartlar, kış aylarında kendini göstermeye başlayacak ve 2019 yılı sonunda içine girmemiz muhtemel ekonomik depresyonun önemli bir işaretçisi olabilir!

Doç. Dr. Kerem Alkin tarafından hazırlanan Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Lisanslama Sınavları Eğitim Notlarında şöyle deniliyor: “Kabul edilebilir ölçüde kısa bir zaman dilimi için (6 ay ile 1 yıl arası) ekonomik büyümede bir gerileme yaşanır ise bu durum resesyon olarak tanımlanmaktadır. Ancak, eğer ekonomik büyümede gözlemlenen gerileme şiddetli ve derin ise ve uzun bir zaman dilimini kapsıyor ise, bu tür bir gerilemeyi depresyon olarak tanımlıyoruz. Örneğin, 1929 Buhranı gibi.”

Astrolojide durgunluk, resesyon, depresyon gibi kavramlar Satürn gezegeni ile, burç olarak da en fazla Oğlak burcu ile özdeşleştirilir. Malumunuz, Satürn Oğlak burcunda ilerlemekte ve Plüton da uzun zamandır Oğlak burcunda hareket etmekte. Ocak 2019 itibariyle Oğlak/Yengeç burçlarında tutulmaların ağırlık kazandığı ve bu tutulmaların Satürn ile dizilimde olduğu bir zaman dilimine giriyoruz…

Kış aylarına dikkat!

Ocak ayında Oğlak burcunda gerçekleşecek güneş tutulması Satürn/Plüton orta noktasına denk düşüyor. Ankara’ya göre çizdirdiğimiz astroloji haritasında da bu yerleşim 2.eve denk düşüyor. Aşağıda 6 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecek güneş tutulması haritasını görmektesiniz.

 

 

Bu haritada 2.ev girişine denk düşen Yay burcunun yöneticisi Jüpiter’in güçlü durumda olması, motivasyonu yükseltici bir faktör olarak algılanabilir. Mars ile uzak üçgeni de yine risk alma arzusunu ve cesaretli yatırımları teşvik edebilir. Ama ağırlıklı olarak Oğlak burcu vurgusu ve tutulmanın Satürn ile yakın dereceye izdüşmesi depresyon alametlerini güçlendiriyor.

2019 yılının sonunda yine kış ayında Oğlak burcunda gerçekleşecek güneş tutulması haritasında bu kez Jüpiter de Oğlak burcunda yerleşmekte. Üstelik bu kez toprak elementinde daha fazla vurgu var ve ağır hareket eden gezegenlerden hiç biri ateş elementi burçlarda yer almıyor. Yani risk alma arzusu en dip noktasına ulaşıyor. Aşağıda Ankara koordinatlarına göre çizdirilmiş bu haritayı görmektesiniz.

 

 

Haritada tutulma derecesinin Yükselen derecesine çok yakın denk düştüğünü görmektesiniz. Bu demektir ki tutulmadan en çok etkilenen bölgeler arasında yer alacağız. Bu tutuma Satürn-Plüton kavuşumunu da içerdiğinden, ekonomik anlamda ciddi bir kriz ve büyük ekonomik dönüşüm sancısının göstergesi!

Mantıklı çıkarımlar yaparak yakın gelecekte bizi bekleyen olası ekonomik gelişmelere kısaca bir göz attıktan sonra, tekrar günümüze dönelim…

Türkiye astroloji haritası dolunaydan nasıl etkileniyor?

Dolunay haritasını Türkiye astroloji haritası üzerine izdüşürdüğümüzde, haritamızın 10. Ve 4.evinin etki aldığını görüyoruz. Aşağıda haritayı görmektesiniz.

 

 

Astrolojik 10.ev ülkenin yöneticilerini, lider pozisyonu tutan kişileri, ülkenin dış imajını hedeflerini ve başarısını temsil eder. Dolunayın bu alana denk düşmesi, ülkemizin bulunduğu bölgede liderlik üstlenme ve kendini ortaya koyma arzusunun tetikleneceğini göstermekte.

Astrolojik 4.ev ülkenin iç koşulları, binaları, yapıları, arazileri, tarım ziraatı, hava durumunu, doğal afetler ve benzeri durumları, sınırları, muhalefet partilerini temsil eder. Güneş’in bu alana denk düşmesi, ülkenin dış imajı ve hedeflerinin yanı sıra, iç koşullarına da önem verilmesi gerektiğini göstermekte.

Dolunayın Türkiye astroloji haritasının Mars derecesini tetikliyor olması, ülkenin iç güvenliğini tehdit eden durumlara, sınırlarla ilgili konulara dikkat çekmekte ve burada agresyon yaşanabileceğini düşündürmekte.

Dolunayı T-kareye dönüştüren Satürn’ün haritamızın 7.ev sınırına yakın yerleşimi, diğer ülkelerle ikili ilişkiler alanında anlaşmazlıklara ve bozulmalara dikkat çekmekte. Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim: Oğlak burcunda hareket eden Satürn ve Plüton ekonomik anlamda kriz ve zorlanma işaretçisi. Türkiye astroloji haritasında Oğlak burcu diğer ülkelerle ikili ilişkiler alanına denk düşüyor. İşte bu yüzden bu alanda yaşadığımız zorlukların faturasını ekonomik çalkantılarla ödüyoruz…

Diğer ülkelerle ilişkilerimizde konuştuklarımıza, ifadelerimize çok dikkat etmemiz gereken bir süreçteyiz. Ekonomik açıdan faturası yine ağır olabilir! 

Düşünmeden konuşmanın faturası!

Koç burcundaki dolunay ilişkiler alanında rahat hareket etmemizi zorlaştıracak; gereksiz ve patavatsızca konuşmalar yüzünden küskünlük ve mesafe koyma eğilimi de artacak gibi gözüküyor. Terazi burcunda ilerleyen Merkür diplomatik, düşünceli, nazik konuşma ve ifade etme becerisini arttırsa da, Koç burcunda bulunan Kiron ile karşıt açısı, düşünmeden konuşmanın faturasını ödeyebiliriz düşüncesini akla getiriyor. İyisi mi, sözlerinize dikkat edin bu hafta, düşünmeden konuşmayın. Özellikle de Merkür-Kiron karşıtlığının etkili olduğu ve tetiklendiği Salı gününde…

Talep ve başvurular için uygun zamanlar

Güneş-Satürn karesinin etkili olduğu bir haftaya giriyoruz ve bu kare açının etkisinin maksimum görüleceği günler Salı ve Çarşamba günleri. Haftanın ilk yarısında önemli ve etkili pozisyondaki kişilerden talepte bulunmak, başvuru yapmak açısından çok da uygun bir zaman diliminde olmayacağımız aşikar! Perşembe ve Cuma günlerini tercih edebiliriz. Güneş-Mars üçgeninin etkili olduğu Cuma günü önemli iş ve girişimlerimizi yapabiliriz. Cesaret ve risk isteyen işlerde daha atak davranabiliriz. 

İfade etmede kısıtlanma, engellenme, bastırılma

Merkür-Satürn karesinin etkisini göstermeye başladığı 22 Eylül Cumartesi gününden başlayarak, Güneş-Satürn karesinin tamamlanacağı 26 Eylül Çarşamba gününe kadarki süreçte kısıtlanma, engellenme ve bastırılma enerjisi çok baskın olacak. Kendimizi ifade etmek istediğimiz konularda kısıtlanabiliriz. Farkında olalım!  


Muhteşem bir hafta sonuydu!

Herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirdiğimiz AÇILIŞ GÜNÜ etkinliğimiz muhteşem geçti. Bu etkinlikte görev alan, etkinliğe iştirak eden herkese gönül dolusu teşekkürler! Etkinlikten bazı kareler…


Haftanın günlere göre değerlendirmesine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Değişken ve kararsız bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde olumlu etkiler var, ama 08:25’te Ay’ın boşluğa girmesi ve bütün gün boyunca da boşlukta (açısız) ilerlemesi sağlam ve kalıcı adımlar konusunda beklentimizi karşılamıyor. Gün boyunca etkili olan Merkür-Mars üçgeni girişim arzumuzu kabartsa da, cesaret ve özgüvenimizi arttırsa da, sonuçta bu üçgen iletişimi arttıracaktır, fakat Ay’ın boşlukta olması sebebiyle iletişim içerisinde olduğumuz kişiler ve durumlar hakkında netlik kazanmayabiliriz.

Salı gününe geçişten kısa bir müddet sonra Ay Koç burcuna geçiyor (02:03); ardından Kiron ile birleşiyor ve ardından dolunay gerçekleşiyor (05:52). Her ne kadar harekete geçme arzumuzu motive eden bir dolunay olsa da, Ay’ın ilk açısının Satürn ile olması, harekete geçme konusunda tutukluk, engellenme ve gecikme işaretçisi. Sabah erken saatlerde etkili olan ve ilk açısını Satürn ile yapan dolunayın bir müddet sonrasında Ay-Mars altmışlığı etkili olacak. Yani sabahın ilerleyen saatlerinden itibaren engeller nispeten dağılmaya başlıyor diyebiliriz. Ay-Merkür karşıtlığının etkili olduğu öğle saatlerinde ise sözlü ve yazılı olarak karşıtlıklara, zıtlaşmalara, anlaşmazlıklara açık olacağız, farkında olalım! Günün ikinci yarısında etkisini iyice gösterecek Güneş-Satürn karesi de yine gecikme, engellenme, bastırılma ve baskı hissetme işaretçisi… 

Çarşamba günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Hayli mücadeleli bir gündeyiz. Giriştiğimiz işlerde rekabet ve güç çekişmeleri devrede olacağa benzer! Özellikle de Ay-Plüton karesinin etkili olduğu saatlerde bu gerginlik zirve noktasına varıyor! Günün ikinci yarısında ise Ay boşlukta (açısız) ilerliyor. Yani günün ikinci yarısında giriştiğimiz işlerden beklediğimiz sonuçları alamayabiliriz. Sabaha karşı Kiron Balık burcuna geriliyor (03:11). Bir müddet için bu burçta hareket edecek olan Kiron, ruhsal yaralanmalarımızı ve başkalarına karşılıksız yardım etme motivasyonumuzu gözden geçirmemiz gereken bir sürece girdiğimizi gösteriyor. Gün genelinde etkili olan Güneş-Satürn karesi, otorite figürleri tarafından bastırılma, engelleme veya kendini ifade konusunda özgüvensizlik, harekete geçememe ve başarı elde etme konusunda zorlanma işaretçisi… 

Perşembe gününe başlarken henüz Koç burcunda ilerleyen Ay, sabah 10:15’te Boğa burcuna geçiyor. Önemli ve yeni iş ve girişimlerimizi Ay’ın Uranüs ile kavuşup Satürn ile üçgen açıya ilerleyeceği 13:10-15:34 saatleri arasına denk getirebiliriz. Ay-Mars karesinin etkili olduğu akşam saatlerinde agresyon ve zorlanma riski hayli fazla, sakarlıklara ve kazalara dikkat!

Cuma günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Sağlam ve uzun vadeli adımlar atabileceğimiz bir gündeyiz! Güneş-Mars üçgeninin de etkili olması, cesaret ve risk isteyen işlerde daha atak davranabileceğimizi gösteriyor. Önemli kişilerle iş görüşmeleri açısından bugünü kullanabiliriz. Sabah çok erken saatlerde ikili özel ilişkilere biraz dikkat etmemiz gerekiyor, ama günün geri kalanında enerji rahat akıyor. İlişkiler açısından Ay-Neptün altmışlığının etkili olduğu öğle saatlerini, iş ve önemli kişiler görüşmeler açısından Ay-Plüton üçgeninin etkili olduğu akşam saatlerini kullanabiliriz. Gecenin ilerleyen saatlerinde etkili olan Ay-Jüpiter karşıtlığı, aşırılığa ve abartılara açık olduğumuzu gösteriyor, farkında olalım!    

Cumartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay Boğa burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 16:25’te İkizler burcuna geçiyor. Bu vakte kadarki süreçte huzurlu ve sakin ilerleyebiliriz ama belediğimiz haberleri alamayabilir veya girişimlerimizin sonuçlarını gözle görülür şekilde elde edemeyebiliriz. 16:25’te Ay’ın İkizler burcuna geçmesiyle birlikte iletişim alanında hareketlenme kazanıyoruz. Bilgi paylaşımları açısından harika bir gündeyiz!

Pazar günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerleyen Ay’ın Güneş-Mars üçgenini çalıştırdığı sabah saatlerini sportif aktiviteler, yürüyüşler veya enerji ve güç gerektiren işler için kullanabiliriz. Ay-Neptün karesinin etkili olduğu akşamüzeri civarında yanılgı ve yalpalamaya açık, karmaşık bir zaman diliminde olacağız. Kararlarımız netlik kazanmayabilir. Ay-Merkür üçgeninin etkili olduğu akşam sonrası ve gece saatlerinde önemli konuları müzakere edebiliriz. Toplantılar, yazışmalar, konuşmalar yapmak açısından uygun bir zaman dilimindeyiz. Bu açının iletişim akışını kolaylaştıran etkisi eşliğinde ben de ISAR üyeleri için bir seminer sunacağım. Açılımı “Uluslararası Astroloji Araştırmaları Topluluğu” olan ISAR hakkında bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz. https://tr.isarastrology.org/

İyi haftalar!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

AstroArt Astroloji Okulu Kurucusu

www.astrolojiokulu.com

24.09.2018

Designed by Ongunsoft