Öner Döşer

24 Kasım Haftası

Bu sayfa 8279 kişi tarafından ziyaret edildi.

24 Kasım Haftası: ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum demiş Hazreti Ali.” Öğretmenlik çok mukaddes bir görev! Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır!” sözünde ifade ettiği gibi, nesillerin nasıl yetişeceği, yalnızca entelektüel açıdan değil, manevi değerlerinin hangi yönde gelişeceği, hangi değerlere sahip olacağı konusunda çok önemli rolleri var öğretmenlerimizin. Bu anlamlı günde, bana her alanda eğitmenlik yapmış tüm öğretmenlerimi rahmet, saygı ve sevgiyle anıyor, tüm değerli öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum!

Bu haftanın önemli açılarına ve gezegen geçişlerine gelince…

Kiron Balık burcunda direkt harekete dönüyor. Başkalarına yardım ve destek üretebilme, yaralandığımız alanlara daha doğru bir bakış açısı geliştirip kendimizi şifalandırabilme potansiyelimiz artıyor.

Çarşamba günü Merkür-Satürn kavuşumu kesinleşiyor. Klasik astrolojide birbirini seven ve sevmeyen gezegenler bahsi vardır. Yani birbiriyle uyuşan ve uyuşmayan gezegenler vardır. Genel olarak Satürn ile diğer gezegenlerin uyuşmadığını söyleyebiliriz, Merkür hariç! Evet, Satürn’ü seven Merkür’dür. Çünkü her ikisi de içinde bulunduğu durumu sorgulayan, olaylara mantıklı ve gerçekçi yaklaşan, pratik ve ayağı yere basmak isteyen doğadadır. Bu iki gezegenin kavuşumlarında ortaya çıkabilecek olumlu etkiler arasında zihinsel konsantrasyon, sorumluluk bilinciyle alınan ciddi kararlar, ayağı yere basan ve gerçekçi plan ve projeler, uzun vadeli girişimler ve anlaşmalar olarak sayılabilir. Olumsuz etkileri açısından ele aldığımızda ise pesimist veya sınırlı düşünceler ve ifadeler, zihinsel endişeler, anlamakta ve yerine oturtmakta zorlanma, başkalarını ikna için fazla gayret sarf etme gerekliliği sayılabilir. Ay’ın bu ikiliyle olumlu açıları olacağından, daha ziyade olumlu yönlerinin vurgu kazanacağını düşünebilir, mantıklı ve gerçekçi projeler için girişimler yapabiliriz!

Perşembe günü Venüs-Uranüs üçgeni kesinleşiyor. Bu açının olumlu, dengeli ve rahat akışını Çarşamba günü had safhada deneyimleyeceğiz. Bu olumlu açının yaratması beklenebilecek eğilimler arasında ilişkilerle ilgili sürpriz ve hoş gelişmeler, yeni heyecanlar, farklı ve sıra dışı deneyimler, ilişkiye farklı bakış açısına yönelten etkiler sayılabilir. Öte yandan, Perşembe günü Venüs-Kiron karesi de var. Bu uyumsuz açı özellikle sabah saatlerinde ilişkilerde kırılmalara, alınganlıklara, zorlanmalara dikkat çekiyor. Ama Ay’ın Uranüs ve Venüs ile uyumlu açılarının etkin olacağı akşam saatlerinde özel ve sosyal ilişkilerimiz açısından son derece hoş etkiler olduğunu müjdeliyor adeta!  

Yine Perşembe günü Güneş-Neptün karesi kesinleşiyor. Kararsızlık, belirsizlik, çözülme ve dağılma bu açının zorlu etkilerinden. Bu stresli açı, önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle görüşmelerimizden beklediğimiz neticeyi ve desteği almakta zorlanabileceğimizi, önemli açıklamalar ve girişimler yapmak açısından pek de isabetli bir günde olmadığımızı gösteriyor.  

Cuma günü Merkür Yay burcuna geçiyor. Bu geçiş, olaylara daha geniş açıdan bakma arzumuzu tetikleyebilir, vizyon kazanma şansımızı arttırabilir. Yurtdışına yönelik işler ve seyahatler, yabancılarla yapılan tüm işler, internet ve yayıncılık işlerinde daha kolay ilerleyebileceğimiz bir sürece giriyoruz. Genel olarak hevesli, iyimser ve aceleci düşüncelere ve tavırlar sergilemeye meyil gösterebiliriz. Zihnimiz dağılabilir, unutkanlıklar yapabiliriz. Hayat felsefeleri, dini ve ilahi konularda görüşler vurgu kazanabilir Merkür’ün Yay burcunda ilerleyeceği dönemde.

Haftanın günlere göre değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününün çoğunluğunda Yay burcunda ilerleyen Ay, sabah 05:16’da Jüpiter ile üçgen açısını kesinleştirdikten sonra boşluğa giriyor ve Oğlak burcuna geçeceği 18:31’e kadar Yay burcunda boşlukta devam ediyor ilerlemesine. Bu olumsuz bir durum değil! Ay son açısını Jüpiter ile yaptığı için iyimserlik ve olumlu enerji akışı gün geneline yayılacak. Ama beklediğimiz net sonuçları almamız muhtemelen biraz daha akşam saatleri sonrasına kalacak. Genel olarak keyifli, hevesli, gelecekten umutlu, iyimser hissedeceğimiz bir gündeyiz diyebiliriz. Ama iyimserliği abartıp, boyumuzdan büyük işlere girişmesek iyi ederiz, özellikle de Ay boşlukta ilerleyeceği için! Gece saatlerinde Ay-Neptün altmışlığının maddiyat ile maneviyatı dengelememizi, fedakarlık ve özverinin anlamlı yönlerini kullanmamıza vesile olabilecek, sanatsal ve hayal gücünü arttıran yönlerini kullanabileceğimiz olumlu etkilerini hissetmeye başlayacağız.

Salı günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Ciddi ve sağlam adımlar atmak isteyeceğimiz bir gündeyiz. Ay-Plüton kavuşumunun yeniden yapılandırıcı enerjisi öğle saatlerinden itibaren devreye giriyor. Duygusal anlamda güç çekişmelerine açık saatlerdeyiz. Bu açının ardından Ay-Uranüs karesi de etkinleşeceğinden, beklenmedik yön değişikliklerine, güvenilmez durumlara, elektrikli bir atmosfere, sakarlıklara ve kazalara açık olacağımızı söylemekte fayda var. Akşam saatlerinde de enerji yoğun ve gergin akıyor. Ay-Mars kavuşumunun telaşlı, stresli ve gergin etkilerini hissetmeye başlayabiliriz. Yine de bu kavuşum Oğlak burcunda olacağından, enerjimizi olumlu yönde kullanmak üzere odaklama şansımız yüksek. Sportif aktiviteler, güç ve efor isteyen işlere yöneltebiliriz mesela!

Çarşamba gününün büyük çoğunluğunda Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Kararlılık ve netlik isteyeceğimiz, gerçekçi düşünmek ve mantıklı adımlar atmak kaydıyla başarı yakalama şansımız yüksek. Sabah erken saatlerde Merkür-Satürn kavuşumu kesinleşiyor. Bu iki gezegenin kavuşumlarında ortaya çıkabilecek olumlu etkiler arasında zihinsel konsantrasyon, sorumluluk bilinciyle alınan ciddi kararlar, ayağı yere basan ve gerçekçi plan ve projeler, uzun vadeli girişimler ve anlaşmalar olarak sayılabilir. Olumsuz etkileri açısından ele aldığımızda ise pesimist veya sınırlı düşünceler ve ifadeler, zihinsel endişeler, anlamakta ve yerine oturtmakta zorlanma, başkalarını ikna için fazla gayret sarf etme gerekliliği sayılabilir. Ay’ın bu ikiliyle olumlu açıları olacağından, daha ziyade olumlu yönlerinin vurgu kazanacağını düşünebilir, mantıklı ve gerçekçi projeler için girişimler yapabiliriz! Son açısını Merkür ile altmışlık olarak yapacak olan Ay, bu açının kesinleşeceği 17:29 sonrasında boşluğa giriyor ve Kova burcuna geçiş yapacağı 21:22’ye kadar boşlukta devam ediyor ilerlemesine…

Perşembe günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Yenilikler, değişiklikler peşinde olacağımız bir gündeyiz. Özellikle de Venüs-Uranüs üçgeninin etkisini göstereceği Çarşamba gününden itibaren ve bugünün sabah saatlerinde. Ay-Güneş arasındaki altmış derecelik uyumlu açı, özel ilişkiler açısından güne güzel başlayacağımızı müjdeliyor! Ay’ın Uranüs ve Venüs ile uyumlu açılarının etkin olacağı akşam saatlerinde özel ve sosyal ilişkilerimiz açısından son derece hoş etkiler mevcut. Önemli teklifler, konuşmalar düşüncemiz varsa, Ay-Venüs altmışlığının kesinleşmek üzere olacağı akşam saatlerinden itibaren harekete geçebiliriz! Öte yandan, iş ve geleceğe yönelik projeler açısından zorlu enerjiler iş başında olacak gün boyunca, zira Güneş-Neptün karesi kesinleşiyor. Kararsızlık, belirsizlik, çözülme ve dağılma bu açının zorlu etkilerinden. Bu stresli açı, önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle görüşmelerimizden beklediğimiz neticeyi ve desteği almakta zorlanabileceğimizi, önemli açıklamalar ve girişimler yapmak açısından pek de isabetli bir günde olmadığımızı gösteriyor.

Cuma günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Özgürlük ve haklarımızı savunma ihtiyacımızın artacağı bir gündeyiz. Bu geçiş, olaylara daha geniş açıdan bakma arzumuzu tetikleyebilir, vizyon kazanma şansımızı arttırabilir. Yurtdışına yönelik işler ve seyahatler, yabancılarla yapılan tüm işler, internet ve yayıncılık işlerinde daha kolay ilerleyebileceğimiz bir sürece giriyoruz. Genel olarak hevesli, iyimser ve aceleci düşüncelere ve tavırlar sergilemeye meyil gösterebiliriz. Zihnimiz dağılabilir, unutkanlıklar yapabiliriz. Hayat felsefeleri, dini ve ilahi konularda görüşler vurgu kazanabilir Merkür’ün Yay burcunda ilerleyeceği dönemde.  Sabah saatlerinden itibaren etkin olacak ve öğle saatlerine doğru etkisi iyice belirginleşecek Ay-Jüpiter karşıtlığı, bu ihtiyacımızın daha da artacağını gösteriyor. İnançlarla ilgili konularda tartışmalara, üzerinde tartıştığımız konuları gereksizce büyütmeye açık bir gündeyiz, dikkat! İnandığı değerler uğrunda başkalarına baskı yapma eğilimi de vurgu kazanabilir. Hukuksal konularda, eğitimle ilgili alanlarda, seyahatler ve yabancılarla ilgili işlerde zorlanmalar, engellenmeler, gecikmeler yaşanabilir. Ay-Satürn karesinin de etkisini göstermeye başlayacağı öğle sonrasındaki saatlerde zorlanma artıyor. Öğle sonrasında ve akşam saatlerinde istediğimizi almakta, olayları arzu ettiğimiz yöne çekmekte zorlanabiliriz. Bu açının kesinleşeceği 19:14 sonrasında başka temel açısı kalmayacak olan Ay boşluğa giriyor ve gece saatlerinde Kova burcundaki ilerlemesine boşlukta devam ediyor.  

Cumartesi gününe geçişten hemen sonra Ay Balık burcuna geçiyor (00:03). Duygusallığın ve maneviyatın vurgu kazanacağı bir gündeyiz. Gece yarısını takip eden saatlerde Ay-Merkür karesinin etkin olması, tartışmalara veya aşırı zihinsel aktiviteye, düşüncelere, hayal kurmaya açık saatlerde olacağımızı gösteriyor. Bu açının ardından Ay-Neptün kavuşumunun etkisi devreye girmeye başlıyor. Bu kavuşumun etkisinin yoğun bir şekilde hissedileceği sabah saatlerinde biraz dalgın ve zihnen dağınık olabiliriz. Ruhsal çalışmalar yapmak, meditasyonlar, imgeleme çalışmaları yapmak açısından sabah saatleri ideal gözüküyor. Biraz da günlük gerçekliklerden kopmak isteyebiliriz. Ama bu açının ardından etkinleşecek ve öğle saatlerine doğru etkisi belirginleşecek Ay-Güneş karesi, şimdide ve burada olmamız konusunda bizi zorlayabilir. Etrafımızda gelişen olaylara adapte olmakta sorun yaşayabiliriz. Kadın-erkek ilişkileri, ebevenylerle ilişkiler, iş ilişkileri açısından dağınık, hayal kırıklığı yaratabilecek, yanlış anlaşılmaya açık saatlerdeyiz, dikkat! Öğle sonrasındaki saatlerde bu etkiler azalmaya başlıyor. Akşam saatlerinde dengeye geliyoruz. Ay-Plüton kavuşumunun etkin olacağı akşam saatlerinde duygularımızı daha güçlü ve etkin bir biçimde aktarabiliriz. Güvendiğimiz kişilerden destek bulabiliriz.  

Pazar günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Sezgilerimizin bize yön göstereceği, duygusal etkileşimlerin yoğun olacağı bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde henüz etkin olacak Ay-Venüs karesi, ilişkilerde kırgınlıklara, alınganlıklara, yanlış anlaşılmalara açık olacağımızı gösteriyor. İlişkilerimize yönelik önemli kararları, konuşmaları sabah saatlerine denk getirmemek daha iyi olur. Ay-Mars altmışlığının etkinleşmeye başlayacağı öğle sonrasındaki saatleri tercih edebiliriz mesela. Öğle saatleri ve sonrasında sportif aktivitelere vakit ayırmak, sporla ilgili giyim kuşam alışverişi yapmak, güç ve efor isteyen işlerle uğraşmak isabetli olabilir. Ay-Satürn üçgeninin etkin olacağı gece saatlerinde, tamamlamak ya da somutlaştırmak istediğimiz konulara yönelebiliriz. Olgun ve gerçekçi bakışa sahip kişilerden aklı başında tavsiye ve yönlendirmeler alabiliriz.

Keyifli, sağlıklı ve başarılı bir hafta dileğiyle...

Öner DÖŞER

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

    

24.11.2014

Designed by Ongunsoft