Öner Döşer

24 Nisan Haftası

Bu sayfa 11376 kişi tarafından ziyaret edildi.

24 Nisan haftası TEMKİNLİ ADIMLAR

Boğa burcunun 6 derecesinde gerçekleşecek yeniay ile birlikte yeni adımlar, yeni başlangıçlar açısından aktif bir döneme giriyoruz. Ama bu adımlar temkinli olacak belli ki…

Bunun iki sebebi var. Birincisi, Boğa temkinli olmayı temsil eden bir burç olmasıdır. Toprak elementinden, dişil ve sabit burçlardan biri olan Boğa, sabitlik ve toprak ağırlığının etkisiyle sağlam ve kalıcı adımlar atmak için öncelikle ortamın yeterince güvenli olduğundan emin olmayı icap ettirecektir. Boğa burcu fiziksel ve maddi güvence ile alakalıdır. Finansal konulardaki girişimleri de içerir.

İkincisi, henüz devam eden Merkür gerilemesi hiç kuşkusuz… Merkür Koç burcunda gerilemekte, aceleci adımlardan imtina edilen bir süreçte olduğumuza işaret etmekte… Merkür’ün Uranüs ile Koç burcunda kavuşumunun etkinleşeceği hafta ortasındaki günlerde risk almaya daha yatkın olsak da, geri adım atma ya da değişen şartlar doğrultusunda yön değiştirme ihtimali olan bazı girişimler olarak kalabilir bunlar…

Boğa burcunda gerçekleşecek yeniayın Türkiye için çizdirilmiş haritasında Başak burcunun yükseliyor olması da yine dikkatli, ölçe biçe ve temkinli hareket ihtiyacını göstermekte. Aşağıda bu haritayı görmektesiniz.

Yeniayın haritanın 9. Evine denk düşüyor olması dış işler, dış ticaret, ithalat, ihracat, yabancı ülkelerle ve yabancılarla ilgili konular, yurt dışında bulunan ve önem arz eden kimselerle ilgili konular, yüksek eğitim, yayıncılık-yayıncılar, hukuksal konular-hukukçular ile ilgili yeni gelişmelere, atılacak yeni adımlara işaret etmekte. Yeniayın ve 9. Evin yöneticisi Venüs haritanın 7. Evinde, Balık burcunda yerleşmekte ve tüm bu konularda yeni anlaşmalar, ikili görüşmelerin hız kazanacağını göstermekte. 9. Evde İkizler burcunda yerleşen Mars, dış seyahatlerin ve yabancı ülkelerle ilişkiler trafiğinin hareketleneceğini de düşündürmekte.

Yeniay Hamal yıldızıyla birleşiyor. Cladius Ptolemy’e göre Mars ve Satürn mizacındadır; ve Alvidas’a göre Venüs ve Satürn mizacındadır. Vivian Robson’a göre şiddet içeren kaba kuvvete, zalimliğe ve kasıtlı suç işlemeye yol açar. Koç’un kafasında yer alan bu yıldız kafasının dikine gitmek, başkaldırmak ile bağdaştırılır. Bu da yine yukarıda saydığımız konular arasında yer alan hukuksal konular ile bağdaştırılabilir. Zorlu sorunlarla yüzleşme ve çözme arzusu, bağımsızlık arzusu veren bu yıldız, güçlü irade ve kararlılıkla, liderlik yeteneği ile de bağdaştırılır ve sözlerden ziyade eylem gerektiren, aksiyona zorlayan bir yıldızdır. (Brady)

Otomatik olarak problemlerin fiziksel çözümlerine yönelme Hamal yıldızı otoriteyle problemi işaret eder. Yeniayın Türkiye astroloji haritasında 5 derece Akrep’te yer alan Güneş’in karşısında bulunması, otoriteyi temsil eden kişilerle ilgili problemlere, karşı çıkış enerjisine bir kez daha dikkat çekmektedir. Aşağıda yeniay haritasını Türkiye astroloji haritası üzerinde görmektesiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, yeniay derecesinin Türkiye astroloji haritasının Güneş derecesinin karşısına düşmesi, otorite ve güç çekişmelerine dikkat çekmektedir. Yeniay Türkiye astroloji haritasının Meclis, müttefik devletler, partiler, gruplar, dernekler gibi konularla ilişkilendirilen 11. Evine izdüşmekte, bu alanda atılacak yeni adımlara işaret etmektedir. Bu yeni adımlar bazı güç çekişmelerini de beraberinde getirebilir.

Yeniay esnasında etkili olan Merkür-Uranüs kavuşumu, Türkiye haritasının Merkür-Satürn kavuşuma karşıt konumda yer almakta, referandum ardından anayasada yapılacak değişikliklerle ilgili konularda hararetli tartışmalara ve bazı streslere işaret etmektedir.  

Özel ilişkilerde hareketlenmeler

Aşk ve ilişkiler gezegeni Venüs 28 Nisan Cuma günü Koç burcuna geçiyor. (16:13) Venüs’ün bu geçişiyle birlikte özel ilişkilerde de hareketlenmeler başlıyor. Koç burcu öncü ve ateş elementi burçlardan biri olarak, harekete geçme ve inisiyatif alma ile ilişkilendirilir. Venüs ilişkileri temsil ettiğine göre, bu alanda harekete geçme ve inisiyatif alma zamanı gelmiş demektir. Tabii acelecilikten ve düşüncesizce eylemlerden uzak kalmak şartıyla ve karşı tarafı daha iyi anlamak kaydıyla…

Aklınıza gelenleri bir kenara not edin!

Merkür-Uranüs kavuşumunun etkili olduğu haftanın ikinci yarısında yaratıcı ve yenilikçi fikirlere açık olacağız. Bu etkinin maksimumda etkili olacağı Cuma günü ve Ay’ın bu ikilinin kavuşumunu tetikleyeceği Cumartesi günü aklımıza gelenleri bir kenara not etmek isabetli olabilir. Merkür geri harekette olduğundan, daha sonra bu fikirlere tekrar dönüp üzerinde değerlendirme yapabilir, uygulanabilir hale getirerek aktif edebiliriz.

Sağlığa dikkat!

Hafta sonunda etkinleşecek Satürn-Kiron karesi, sağlıkla ilgili konularda dikkatli olmamız gerektiğini göstermekte. Satürn kemikleri dizler, dişlerle ilişkilendirilir. Sert açılar aldığında bu bölgelerle ilgili sorunlar artabilir. Satürn Yay burcunda olduğuna göre, kalçalar ve üst bacaklarla ilgili sorunlar da görülebilir. Acelecilikten uzak durmalı, çünkü bu konum düşme ve kırılmalarla da ilişkilendirilebilir!

Haftanın günlere göre değerlendirmesi

Pazartesi gününe geçişte henüz Balık burcunda ilerleyen Ay, Venüs ile kavuşumunun ardından (00:34) boşluğa giriyor; üç saat kadar süren boşluğun ardından Koç burcuna geçiyor (03:32). Gün genelinde güzel bir tempo ve hareket var. Bir şeyleri tamamlamak üzere hız kazanmak açısından güzel bir günde olduğumuzu söyleyebiliriz. Ay-Mars altmışlık açısı ile başladığımız günde, enerji ve efor gerektiren işlerimizi halledebiliriz. Gün genelinde etkili olan Merkür-Satürn üçgeni, bizden daha tecrübeli ve olgun kişilerden önemli tavsiyeler ve destekler alabileceğimizi gösteriyor. Aklı başında konuşmalar yapmak, fikir alışverişlerinde bulunmak açısından değerlendirebileceğimiz bir gündeyiz.

Salı günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Bir gün öncesine nazaran daha agresif ve zorlu bir günde olduğumuzu söyleyebiliriz. Ay-Jüpiter karşıtlığının etkili olduğu sabah saatlerinde abartılara, gereksiz harcamalara, aşırıya kaçmaya açık olabiliriz. Ay-Plüton karesinin etkili olduğu öğle üzeri saatlerden itibaren güç çekişmelerine açık, riskli, sert ve hırpalayıcı bir enerji akışı mevcut, dikkat! Ay’ın Uranüs ve Merkür ile kavuşumunun yön vereceği akşam saatleri ve sonrasında girişeceğimiz işlerin hangi yönde ilerleyeceğini kestirmemiz zor olabilir. Değişim ve yenilenme arzusunun hakim olduğu bu saatler civarında yeni ve sağlam, kalıcı ve somut adımlar atmamız zor gözüküyor. Fikir ve tavır değişikliklerine açık bir zaman dilimindeyiz. Ay’ın Satürn ile üçgen açıya ilerlediği gecenin geç saatlerinde daha aklı başında ve sağlam kararlar alabilir, aklıselim konuşmalar yapabiliriz.

Çarşamba gününe geçişte henüz Ay Koç burcunda ilerliyor. Ay-Satürn üçgeninin kesinleşmesinin ardından Ay boşluğa giriyor. (00:52) Üç saat kadar boşlukta ilerlemesinin ardından Ay’ın Boğa burcuna geçişiyle birlikte (04:56) huzurlu ve sakin bir atmosfer yaratma arzumuz da artıyor. Yeniayın gerçekleşeceği 15:16’ya kadarki süreçte büyük ve önemli adımlar atmak için bekleyebilir, bu vakitten sonrasını değerlendirebiliriz. Hatta yeni girişimler, adımlar için yeniaydan 24 saat kadar sonrasını beklemek daha isabetli olur. Boğa burcu fiziksel ve maddi güvence ile alakalıdır. Finansal konulardaki girişimleri de içerir. Boğa temkinli olmayı temsil eden bir burç olmasıdır. Toprak elementinden, dişil ve sabit burçlardan biri olan Boğa, sabitlik ve toprak ağırlığının etkisiyle sağlam ve kalıcı adımlar atmak için öncelikle ortamın yeterince güvenli olduğundan emin olmayı icap ettirecektir. Ay-Neptün altmışlığının etkili olduğu gece saatlerinde uzlaşmacı ve karşılıklı fedakarlığın önemine vurgu yapan bir atmosfer mevcut. Değerlendirebiliriz.

Perşembe günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Gün genelinde rahat ve akıcı bir atmosferde olabiliriz. En azından genel atmosfer böyle gösteriyor. Ay-Neptün altmışlığının uzlaşmacı ve uyuma yönelik yapıcı enerjisi sabah saatlerinde henüz devrede olacak. Ay-Plüton üçgeninin etkili olduğu öğle saatleri ve sonrasında güçlü paslaşmalar, güç destekleri hakim olacak. Etkili pozisyondaki kişilerle görüşmeler, maddi ve iş hayatıyla ilgili konular açısından değerlendirebiliriz. Günün ikinci yarısında da genel olarak rahat bir enerji akışı mevcut. Özel ilişkiler açısından şanslı bir gündeyiz diyebiliriz.

Cuma gününe geçişte henüz Boğa burcunda ilerleyen Ay, gece yarısını takip eden saatlerde Venüs ile altmış derecelik uyumlu açısını kesinleştiriyor. (04:18) Bu açının ardından sadece 20 dakika için boşluğa giren Ay, saat 04:38’de İkizler burcuna geçiyor. Hayli hareketli ve hararetli bir gündeyiz. Ay-Mars kavuşumunun etkili olduğu öğle saatleri civarında sert ve keskin iletişim ve agresyon söz konusu olabilir. Sözlere dikkat etmemiz gereken bir zaman dilimindeyiz, dikkat! Venüs’ün Koç burcuna geçmesiyle birlikte (16:13) ilişkiler de hareketleniyor ve Merkür-Uranüs kavuşumunun kesinleşmesiyle birlikte fikir alışverişleri, iletişim de hızlanıyor. Yaratıcı fikirlerin vurgu kazandığı bu günde hızlı kararlar almaya yatkın olabiliriz. Hız ile aceleciliği karıştırmamak gereken bu günde, düşünmeden ve fevri hareketlerden, aceleci kararlar almakta uzak durmalıyız. Ama zihin çok aktif olacak. Aklımıza gelenleri bir kenara not etmek iyi fikir olabilir! Merkür geri harekette olduğundan, daha sonra bu fikirlere tekrar dönüp üzerinde değerlendirme yapabilir, uygulanabilir hale getirerek aktif edebiliriz. Ay-Neptün karesinin etkili olduğu gece saatlerinde duygusal açıdan karmaşa yaşayabilir, hayal kırıklığı yaratan durumlarla karşılaşabiliriz.

Cumartesi günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Yeni ve yaratıcı fikirlerimizi başkalarıyla mütalaa etmek ya da daha sonra üzerinde uzunca düşünmek üzere bir kenara not etmek açısından güzel bir gündeyiz! Ay-Jüpiter üçgeniyle başladığımız günün önemli bir kısmında yenilenme, genişleme ve gelişme açısından güzel fırsatlarla karşılaşabiliriz. Hayat felsefemizi genişletecek tavsiyeler, görüşler alabiliriz. Yabancı ya da başka kültürden insanlarla bilgi-kültür alışverişinde bulunabilir ve bundan istifade edebiliriz. Ay’ın Merkür-Uranüs kavuşumunu altmışlık uyumlu açıyla tetikleyeceği akşam saatleri sonrasında yeni ve farklı fikirler, sürpriz ve hızlı gelişmeler açısından güzel bir zaman diliminde olacağız. Bol fikir alışverişleri, sohbetler, beyin fırtınası yaratan ortamlarda bulunmak isabetli olur bu gece saatlerinde… Ay-Satürn karşıtlığını dikkate alarak, bizde depresif ve kötümser bir hal yaratacak kişilerden uzak kalmamızda isabet var!

Pazar gününe geçişte henüz İkizler burcunda hareket eden Ay, gece yarısından sonra Satürn ile karşıt açısını kesinleştiriyor ve dört buçuk saat kadar boşlukta ilerledikten sonra Yengeç burcuna geçiyor. (04:47) Depresif, karamsar ve sıkıntılı bir gece yaşamış olabiliriz, ama güne daha iyimser ve umutlu başlıyoruz. Ay-Venüs karesinin etkili olduğu sabah öğle arasındaki saatlerde aşırı duygusal davranmaktan, gereksiz kapris ve duygusal şantajlardan uzak kalabilirsek, ilişkilerimizde sıkıntı yaşamayız. Ay-Güneş altmışlığının etkili olmaya başlayacağı öğle saatleri sonrasında özel ve sosyal ilişkilerde güzel gelişmeler kaydedebiliriz. Önemli kişilerle görüşmeler, alışverişler açısından akşam saatlerini değerlendirebiliriz. Destek ve yardım alabileceğimiz saatlerdeyiz. Satürn-Kiron karesinin etkili olduğu bir günde olduğumuzu, hastalıklara, sakarlıklara açık olduğumuzu hatırlatmakta fayda var. Satürn kemikleri dizler, dişlerle ilişkilendirilir. Sert açılar aldığında bu bölgelerle ilgili sorunlar artabilir. Satürn Yay burcunda olduğuna göre, kalçalar ve üst bacaklarla ilgili sorunlar da görülebilir. Acelecilikten uzak durmalı, çünkü bu konum düşme ve kırılmalarla da ilişkilendirilebilir!  

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI, ISAR Cap

Profesyonel Astroloji Organizasyonu (OPA) Türkiye Temsilcisi

Astroloji Okulu, Caddebostan

21 Nisan 2017, Cuma

21.04.2017

Designed by Ongunsoft