Öner Döşer

24 Şubat Haftası

Bu sayfa 10944 kişi tarafından ziyaret edildi.

24 ŞUBAT HAFTASINA ASTROLOJİK BAKIŞ

Merkür gerilemesi bitiyor, Mars ve Satürn gerilemesi başlıyor!

Bu haftaki yazımda en çok durağanlaşma, gerileme ve direkte dönme hareketlerinden bahsedeceğim. Çünkü Merkür geri hareketini tamamlayıp, direkt hareketine dönmek üzere durağanlaşıp, ardından direkt harekete dönerken; Mars ve Satürn geri harekete geçmek üzere durağanlaşacak ve geri harekete geçecek. Geri hareket, durağanlık gibi kavramlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için astronomik ve astrolojik açıdan ele alan yazımı okuyabilirsiniz.

http://www.onerdoser.com/Y2_1_geri-hareket-ve-duraganlik.html

Merkür direkt hareketine dönüyor!

6 Şubat’ta gerilemesine başlayan Merkür, 1 Mart’tan itibaren direkt hareketine dönmek üzere durağanlaşıyor. İletişim ve kendini ifade ile ilgili aksamaları aşmaya başlıyoruz giderek. Önemli konuşmaları, toplantıları, yazışmaları gündemimize almaya başlayabiliriz.Merkür her ne kadar direkte dönse de, ortalama hızına kavuşması biraz zaman alacak.  Bu yüzdengirişeceğimiz işlerin üzerinde iyi düşünmemiz gerekiyor. 28 Şubat ve 1 Mart günlerinde Merkür durağan olacak. Klasik Astroloji’de, direkt harekete dönmek üzere durağanlaşma durumu çok önemsenir. Bir gezegenin kendi doğasına ait özellikleri odaklanmış ve etkin bir şekilde göstereceği bir zaman dilimidir bu. Kişisel olarak Merkür’ün durağan olduğu dönemleri hayatımdaki önemli konular üzerine odaklanmak, düşünmek için kullandığımı belirtmeliyim. Size de hayatınızdaki önemli konular üzerinde düşünmenizi, zihnimizi çözüme odaklamanızı önerebilirim. Merkür Kova burcunda direkte dönüyor olduğuna göre, yeni fikirler ve çözümler de ortaya çıkabilir. Bu yüzden, Cumartesi günü aklınızdan geçenlere dikkat edin! Onları önemseyin!

Mars Terazi burcunda gerilemeye başlıyor!

1 Mart Cumartesi günü Terazi burcunda Mars gerilemesi başlıyor. Mars gerilemesi zamanlarında enerji içe dönükleşir. Harekete geçmekte, önlem almakta, tepki vermekte gecikebilirsiniz. İlerleme hızınız bir müddet için yavaşlayabilir. Bu yüzden biraz sıkıntı hissedebilirsiniz. Yeni girişimler için uygun bir dönemde değilsiniz. Şartları fazla zorlamamanızda fayda var. Biraz ara verip, sonra yeniden denemek üzere işlerinizi rölantiye almanız isabetli olur.

Mars gerilemesi hakkında daha detaylı bilgi için linkteki köşe yazıma göz atabilirsiniz.

http://www.onerdoser.com/Y156_0_mars-gerilemesi-basliyor.html

Mars gerilemesi, Venüs gerilemesi ve Terazi-Koç burçlarına geçen Ay Düğümleri’nin özel ve sosyal ilişkilerimize yansımasını 15 Aralık 2013 tarihinde düzenlediğimiz 2014’te Türkiye ve Dünya konferansımızda ele almıştım. İzlemek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.  

http://www.astrolojitelevizyonu.com/2014-yilinda-iliskilerimiz-oner-doser-yorumluyor/

Satürn Akrep burcunda gerilemeye başlıyor!

2 Mart Pazar günü Satürn gerilemesi başlıyor. Satürn gerilemesi zamanlarında uzun dönemli projelerinize yeniden yön vermenizin zamanı geliyor demektir. Organize hareket eder ve dikkati elden bırakmazsanız, ileri dönük yapılandırıcı konularda başarı şansınız artar. Ancak plansız hareket etmeniz durumunda, bu gerilemeden daha çok etkilenirsiniz. İnşa işleri, temel atma işleri, önemli yapılanma işlerine büyük organizasyonlara girişmek için Satürn’ün geri harekette olmadığı zamanları tercih etmek daha doğru olacaktır. 

Jüpiter-Uranüs karesi: Sosyal huzursuzluk riski

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Jüpiter-Uranüs arasındaki kare açı (dik açı) kesinleştiğinde yukarıdaki başlıkla yazdığım şeyleri tekrar edeceğim, çünkü açı ikinci kez tekrarlıyor. Jüpiter-Uranüs kavuşum, kare ve karşıtlıkları, insanlığın uyanmaya çok açık olduğu, yeniliklerin ortaya çıktığı, teknik ve teknolojik alanda önemli gelişmelerin yaşandığı dönemlerle eşzamanlılık gösterir. Jüpiter-Uranüs döngüleri ile karakterize dönemlerde Jüpiter’in daha yüksek idealler, kültür, sanat, bilim, felsefe, yükseköğrenim, daha geniş bir anlayış, kültürel ve entelektüel vizyonun genişlemesi, diğer kültürlere açılma ve bakış açılarının genişlemesi gibi kültürel boyutları genişletici ve yüceltici etkisi görülmektedir. Böylelikle Jüpiter Uranüs döngülerinin, yukarı doğru ve genişlemeye doğru bir yön izleyen, parlak zirvelere ulaştıran, ani özgürlükler ve yaratıcılık dolu beklenmedik dünyalara ulaşmayı sembolize eden bir çizgi izlediğini söyleyebiliriz. Müzik ve diğer sanatlarda zengin yaratıcılık patlamaları, radikal düşünce akımları, kültürel, teknolojik, bilimsel alanlarda hızlı gelişmeler, Jüpiter Uranüs kavuşumlarının karakteristik özellikleridir.

Jüpiter inançları, Uranüs ise radikal düşünce akımlarını ve marjinalliği temsil eder. Bu ikilinin sert açılarında, din ve inançlarla ilgili konular menşeli huzursuzluklar yaşanması riski fazladır. Sert ve şiddete yönelik eylemlere açık zamanlardır. Patlayıcı sonuçları görülebilir. Dindar kişilerle, marjinal gruplar arasında çatışma riski fazladır.

Balık burcunda yeniay

1 Mart Cumartesi günü sabah 09:59’da 10 derece 39 dakika Balık burcunda yeniay meydana geliyor. Bu derece, ülkemiz astroloji haritasının 9 derece Balık burcunda yer alan Güney Ay Düğümü üzerine denk geldiğinden, geçmişle hesaplaşma ve geçmişin irdelenmesi gibi temalar vurgu kazanabilir. Geçmişte tamamlanamayan konularla ilgili girişimler yapılabilir. Her koşulda bu yeniay ülkemiz astroloji haritasının yöneticilerini ve geleceğe yönelik girişimlerini, ulusal imajını ifade eden Tepe Noktası’na yakın gerçekleşeceğinden, bu temalarda önemli adımlar atılabilir. Şimdiye kadar işleri hep başkalarına bıraktık, geri planda kaldık. Umarım bu yeniayla birlikte geçmişten bu yana süregelen bu alışkanlık kalıbımızı artık aşar, bireysel anlamda üzerimize düşen sorumluluğu üstlenme konusunda yeni adımlar atarız! Başkalarını ve kaderi suçlamak, mağdur rolü oynamak yerine, her şeyin bizim sorumluluğumuzda olduğunun farkına varırız…

Yeniayın Jüpiter ile uyumlu açısı, iyimser, gelişime yönelten etkileri de işin içerisine alıyor. Yeniay astrolojik haritamızın 9. evine denk düştüğünden ve Yükselen derecemizle uyumlu açıda olduğundan, dış ticaret, turizm gibi alanlarda güzel gelişmeler yakalayabiliriz.  Yine yeniayın Plüton ile yakınlaşan altmışlık açısı duygularımızı güçlü şekilde ifade etme fırsatı da yaratıyor.  Ayrıca yeniay Kiron ile birleştiğinden, yaralarımızı fark etme ve şifalandırma konusunda da fırsatlar yakalayabileceğimizi gösteriyor. Krion’un natal haritamızdaki Uranüs’ü tetiklediği dönemde Gezi Parkı olayları yaşamıştık. Hatta olayların en hızlı zamanlarında Ay da Balık burcunda idi. 1 Mart’taki yeniay ile birleşen Kiron, Natal Uranüs’ü yine tetiklemeye başlıyor. Bu tetikleme Mart ayı genelinde etkili olacak. Bu yorum ille de aynı türde olaylar beklemeliyiz anlamına gelmiyor tabii, ama o süreci tekrar gözden geçirme, olan biten üzerine düşünme ve değerlendirme zamanlarını işaret ediyor olabilir. 1 Mart’taki bu yeniayda ekilen tohumların neticesini ve sonuçlarını 16 Mart tarihindeki dolunayda göreceğiz. İzleyelim ve görelim! Her zaman altını çizerek belirttiğimiz gibi, biz astrologlar her şeyden öte birer gözlemciyiz aslında…

Venüs-Mars karesi: Çarşamba ve Pazar günleri ilişkilerde dikkat!

2 Mart Pazar günü kesinleşecek Venüs-Mars karesi, ikili ilişkilerde gerginlikler riskine işaret ediyor. Ameliyatların genel göstergesi Mars’tır. Estetik ameliyatlar Venüs’ün yönetimindedir. Estetikle ilgili operasyonlarda Venüs ve Mars’ın birbirleriyle gergin açıda olmalarından kaçınılır. Bu bağlamda, bu ikilinin giderek yakınlaşmakta olan gergin açısının kesinleşeceği bu haftada, eğer çok acil değilse estetik ve bakımla ilgili büyük girişimlere kalkışmamak daha akıllıca olur. Ya da en azından bu tip girişimler, bu iki gezegen arasındaki açının kesinleştiği Pazar günü sonrasına bırakılabilir… Ay’ın bu iki gezegen arasındaki dik açıyı tetikleyeceği 26 Şubat Çarşamba günü ve açının kesinleşeceği 2 Mart Pazar günü bu haftada en riskli tarihler olarak duruyor önümüzde. Bir türlü sağlam bir yere oturtulamayan ilişkilerde kopuşlar yaşanması olasılığı hayli fazla!

Kadersel Ay Düğümleri’nden mesaj var!

Etkinlik koşturmalarından geçen haftaki yazımda bahsetmeyi atlamışım. Kadersel Ay Düğümleri burç değiştirdiler. 18 Şubat 2014 tarihinde Kuzey Ay Düğümü Terazi burcuna, Güney Ay Düğümü Koç burcuna geçti. Ay Düğümleri bu burçlarda 11 Kasım 2015 tarihine kadar kalacaklar. Bu yerleşimler, özel ilişkilerimizin bu dönemde kadersel önem taşıdığını göstermekte. Ay Düğümleri’nin 2014’ü de kapsayan bu dönem için bize mesajı şöyle:

  • İşbirliği yapmayı ve paylaşmayı, diplomasi ve uzlaşma yaratmayı, huzuru ve dengeyi sağlamayı, eşitlik ve adalet duygunuzu geliştirmeyi öğrenmelisiniz.
  • Durumu başkalarının gözünden de değerlendirebilmeli, olaylara iki farklı tarafından da bakabilmelisiniz.
  • Başkalarını desteklemeyi, onları motive ederek harekete geçirmeyi başarmanız gerekiyor. Başkalarına yardımcı olmakla, onları sevgiyle beslemekle, aslında kendimize yardımcı olduğunuzu bilmelisiniz.
  • Egoizmden uzak kalmalı, tevazu içerisinde olmalı, önceliği karşınızdakine hiçbir karşılık beklemeden verebilmelisiniz.
  • Yeri geldiğinde başkalarını mutlu etmek için, kendi arzularınızdan fedakarlık etmek gerektiğini unutmamalısınız.
  • Barışçıl yollara yönelmeli, savunmacı davranışlardan ve rekabeti başkalarıyla yaşamaktan kaçınmalı, yalnızca kendinizle rekabet etmenin sizi geliştireceğini anlamalısınız.
  • Aceleci girişim ve tavırlar sergilemekten, dengesiz ve huzursuz görüntü vermekten kaçınmalısınız. Başkalarından yardım ve tavsiye almaktan gocunmamalısınız.
  • Sevecen ve cömert bir ruh hali geliştirmeli, başkalarının ihtiyaçlarına yönelmelisiniz.
  • Başkalarının kaba yönlerini görmekten ziyade, sevecen ve iyicil yönlerine odaklanabilmelisiniz.

 

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Haftaya iyimser ve umut dolu başlıyoruz. Olayları geniş bakış açısıyla değerlendirmemiz gereken bir gündeyiz. Ay ülkemiz astroloji haritasının 6. evinde hareket edeceğinden, sağlık ve hijyen, hizmet ve güvenlik temaları vurgu kazanabilir. Sabah saatlerinden itibaren etkin olacak Ay-Mars altmışlığı, kendimizi daha enerjik ve cesaretli, bir o kadar da dengeli bir şekilde ortaya koyabilme kapasitemizi arttırıyor. Bu açının kesinleşeceği 11:25’ten sonra boşlukta ilerleyecek (açısız) Ay’ın 15:50’de Oğlak burcuna geçişine kadarki süreçte girişeceğimiz işlerden net bir sonuç alamayabiliriz. Olayların yönünün henüz belirlenmeyebileceği bu saatlerin ardından 15:50’de Ay’ın Oğlak burcuna geçişiyle birlikte netlik kazanmaya başlıyoruz. Günün geri kalanında atacağımız sağlamcı ve tutarlı adımlar sayesinde ilerleme kaydedebiliriz. Gece saatlerinde yakınlaşmakta olan Ay-Neptün altmışlığının özveri ve maneviyatı ön plana çıkaran etkileri devrede olacak. Sevdiklerimizle birlikte güzel ve huzurlu bir akşam yaşayabiliriz.

Salı günü boyunca Oğlak burcunda ilerleyecek olan Ay, kontrollü ve temkinli davranma eğiliminde olacağımızı gösteriyor. Ay ülkemiz astroloji haritasının 7. evinde hareket edeceğinden, diğer ülkelerle ikili ilişkiler, açık düşmanlıklar, anlaşmalar veya anlaşmazlıklar, davalar-duruşmalar, evlilik ve boşanma gibi konuların vurgu kazanacağını öngörebiliriz. Sabah erken saatlerde henüz Ay-Güneş altmışlığının olumlu etkileri devrede olacak. Bu ikili arasındaki uyumlu açılar, gerek kadın-erkek ilişkilerinde, gerek ebeveynlerle ilişkilerde, gerekse sosyal ve iş ilişkilerinde başarı şansımızı yükseltir. Bu bakımdan, sabah erken saatleri değerlendirebiliriz. Bu saatlerde Venüs-Satürn arasındaki uyumlu altmış derecelik açı da kesinleşiyor olacak zira! (06:49 civarı). Sabahın ilerleyen saatlerinde (özellikle 09:00 sonrasında) ise gergin açılar devreye giriyor. Ay-Uranüs karesi ve hemen ardından gelecek Ay-Jüpiter karşıtlığı, duyguların abartılı bir şekilde ortaya konması ve olayların istenmeyen yöne kayması riskini arttırıyor. Öğle saatleri sonrasında Ay-Plüton kavuşumunun da etkinleşmesiyle birlikte duygusal hırpalanma ve gerginlik riski artıyor.  Bu yüzden, bu zaman aralığında şartları zorlamasak iyi ederiz. (özellikle sabah 09:00 ile öğlen 13:30 arasındaki saatlerde). Öğle sonrasında gerginlikler giderek azalıyor. Akşam ve gece saatlerinde daha dengeli ve rahat bir akış var.

Çarşamba gününün büyük çoğunluğunda Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Disiplin, çalışkanlık ve şartları kontrol altında tutma eğilimimizin öne çıkacağı bir gündeyiz. Ay ülkemiz astroloji haritasının 7. evinde hareket edeceğinden, diğer ülkelerle ikili ilişkiler, açık düşmanlıklar, anlaşmalar veya anlaşmazlıklar, davalar-duruşmalar, evlilik ve boşanma gibi konuların vurgu kazanacağını öngörebiliriz. Sabah erken saatlerde etkinleşecek Ay-Satürn altmışlığının da desteğiyle güne dengeli ve sağlam bir başlangıç yapabiliriz. Sabah erken saatlerde Ay-Venüs kavuşumunun güzel etkisi de devrede olacak. Aşktan, sevgi alışverişlerinden yana şanslıyız sabah saatlerinde. Öğle saatleri civarında ise Ay-Mars karesinin keskin etkileri devreye giriyor. Sert çıkışlar, huzursuzluk ve tartışmalara açık olacağımız bu saatlerde, gereksiz acele ve düşüncesizce eylemlerden uzak kalmamızda fayda var. Bu açının kesinleşeceği 12:51 sonrasında başkaca temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor ve 16:55’te Kova burcuna geçinceye kadar da boşlukta ilerliyor. Aradaki zaman diliminde girişeceğimiz işlerden beklediğimiz sonuçları almakta ya da netleştirmekte zorlanabiliriz. Akşam saatlerinde yaratıcı, yenilikçi ve zihinsel aktivitelere yönelik güzel etkiler devreye giriyor. Öte yandan, sabah saatlerinde kesinleşecek Jüpiter-Uranüs karesi, gün boyunca etkin olacak. Gergin ve kışkırtıcı enerji taşıyan bu açı hakkında bilgi için yazımın giriş bölümüne dönebilirsiniz.

Perşembe günü boyunca Kova burcunda ilerleyecek olan Ay, ekipçe hareket etme, sosyal organizasyonlar gerçekleştirme, zihinsel konularda çalışma, yeni ve yaratıcı işlere yönelme konularında güzel gelişmeler yakalayabileceğimize işaret ediyor. Ay-Uranüs altmışlığının etkin olacağı sabah saatlerinden itibaren kendini gösterecek bu enerjiyi verimli bir şekilde kullanabiliriz. Hızlı ve güzel gelişmelere açık olduğumuz saatler, öğle sonrasına da yansıyor. Ay-Merkür kavuşumunun etkisini göstereceği akşam saatleri ve sonrasında zihinsel ve entelektüel çalışmalar yapabilir, düşündüklerimizi bir kenara not edebilir, fikir alışverişlerinde bulunabiliriz.

Cuma gününün büyük çoğunluğunda Ay Kova burcunda ilerliyor. Zihinsel ve entelektüel temaların, insani konuların ve toplumsal yardımlaşmanın ön plana çıkacağı bir gündeyiz. Ay ülkemiz astroloji haritasının 8. evinde ilerliyor olacağından, vergiler ve ödemeler, krediler ve borçlar, geri ödemelerle ilgili konular vurgu kazanabilir. Sabah saatlerinde etkin olacak Ay-Satürn karesi, güne duygusal anlamda biraz depresif başlayabileceğimizi, bıkkınlık, engellenmişlik veya yorgunluk hissedebileceğimizi gösteriyor. Ay-Mars üçgeninin etkin olacağı öğle saatleri civarında hareketlenmeye, bu baskı yaratan hisleri aşmaya başlıyoruz. 12:54’ten itibaren boşluğa girecek olan Ay, saat 16:52’de Balık burcuna geçiyor. Duygularımıza yoğunlaşacağımız, empati, yardımlaşma konularının vurgu kazanacağı, esneklik ve uyum sağlama kapasitemizi maksimumda kullanacağımız akşam ve gece saatlerinde manevi ve ilahi temalara ağırlık verebilir, spiritüel çalışmalar yapabiliriz. Uzun bir süredir gerilemekte olan Merkür, akşam saatlerine doğru direkt hareketine dönmek üzere durağanlaşıyor. Konuyla ilgili bilgiyi yazımın giriş bölümünden edinebilirsiniz.

Cumartesi günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Duygusal yaklaşımların, kararsızlık ve uyum sağlama gayretinin ön plana çıkacağı bir gündeyiz. Duygularımızı ifade etmekte başarı sağlayabilir, kendi duygularımızı anlamaya ve yaratıcılığımızı ortaya çıkarmaya yönelik çalışmalar yapabiliriz. Ay ve Güneş’in Jüpiter’e uyumlu açılarının olumlu enerjisini hissedeceğimiz gün boyunca iyimser, gelişime yönelten enerjisi devrede olacak. 09:59’da Balık burcunun 10 derece 39 dakikasında yeniay gerçekleşiyor. Bu yeniayın getirdikleriyle ilgili bilgiyi yazımın girişindeki ilgili bölümden okuyabilirsiniz. Öğle sonrasındaki saatlerde etkin olacak Ay-Plüton altmışlığı, duygularımızı güçlü biçimde ifade edebileceğimizi, güç birliği ve duygusal dayanışmanın ön planda olacağını gösteriyor. Akşam saatlerinde Mars geri hareketine dönmek üzere durağanlaşmaya başlıyor.

Pazar gününün büyük çoğunluğunda Balık burcunda ilerleyen Ay, başkalarının ihtiyaçlarına her zamankinden daha fazla önem vereceğimiz bir günde olduğumuzu gösteriyor. Ülkemiz astroloji haritasının 10. evi tetiklendiğinden, ülkemizin dış imajı ve yöneticileriyle ilgili konular gündemde önemli yer tutabilir. Sabah erken saatlerde etkin olacak Ay-Satürn üçgeni, ailevi ilişkiler açısından destekleyici etkiler içeriyor. Ailevi birlikteliğimizi pekiştirecek adımlar atmamızın fayda getireceğini gösteriyor. Ay-Venüs altmışlığının etkin olacağı öğle sonrasındaki saatlerde aşk ve ilişkilerden yana şansımız yerinde olacak. Sanatsal konulara zaman ayırabilir, estetik ve güzellikle ilgili alanlarda girişimler yapabiliriz (Terazi burcunda gerilemekte olan Mars’ı dikkate alarak tabii). 13:03’te boşluğa girecek olan Ay 17:39’da Koç burcuna geçinceye kadar boşlukta ve Balık burcunda devam ediyor ilerlemesine. Akşam saatlerinde Satürn geri hareketine dönmek üzere durağanlaşıyor. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Mars karesi, gece saatlerinde kesinleşiyor. Bu konularda detaylı bilgi için yazımın girişindeki ilgili bölüme göz atabilirsiniz.

Keyifli, sağlıklı ve mutlu bir hafta dileğiyle!

Öner DÖŞER

23 Şubat 2014, Pazar

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

Haftanın burçlara göre görüntülü değerlendirmeleri için www.astrolojitelevizyonu.comadresimizi ziyaret edebilirsiniz…

AY BOŞLUKTA İKEN NELER TAVSİYE EDİLMEZ?

Ay'ın boşlukta olması, içinde ilerlediği burçtan çıkana kadar önünde temel açı yapacağı gezegen olmaması durumudur. Açılar olayların ne yönde gelişeceğini belirttiğinden, açı olmaması, olayların ne yönde gelişeceğinin belli olmaması, belirsizlik anlamına gelir. Bu yüzden Ay'ın boşlukta olduğu zamanlarda somut ve kalıcı işler için girişim yapılması önerilmez. Ama günlük iş ve aktivitelerimizi devam ettirmemiz açısından değil, yeni girişimler ve alınacak kararlar açısından bu böyledir. Ay boşlukta iken hiçbir şey yapmayalım anlamına gelmez. Ay’ın boşlukta olduğu zamanlarda önerilmeyen aktiviteler şunlardır: önemli iş toplantıları, yeni girişimler, önemli ameliyatlar (duruma göre değerlendirmeli), teklif sunmak, iş anlaşması yapmak, önemli (veya pahalı) şeyler satın almak, önemli kararlar almak.  

Ay’ın boşlukta olmasının ne demek olduğunu ve genel etkilerini anlattığım videoyu izleyerek, bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. http://www.astrolojitelevizyonu.com/ay-boslukta-astroloji-ogreniyoruz-oner-doser/

23.02.2014

Designed by Ongunsoft