Öner Döşer

25 Haziran Haftası

Bu sayfa 15383 kişi tarafından ziyaret edildi.

GERÇEKLERLE YÜZLEŞME ZAMANI!

Seçimlerle ilgili heyecan dorukta! Böylesi zamanlarda beklentilerimiz yüksektir, sempati duyduğumuz ya da ülkeye katkıda bulunacağımız liderin ve partinin kazanmasını isteriz. Tabii birileri kazanırken, birileri de kaybedecektir. Bir tarafın hayalleri, beklentileri gerçekleşirken, diğer tarafta hayal kırıklığı yaşanacaktır. Son dönemlerde ilk defa seçimin neticesi konusunda belirsizlik var. Transit Neptün Türkiye astroloji haritasının Tepe Noktasında ve Retro olması astrolojik açıdan bu belirsizliğin göstergesi. Transit Uranüs’ün Türkiye astroloji haritasının Güneş’ine karşıt açıda olması bu seçimin “Sürprizlerin seçimi” olarak tanımlanmasını astrolojik açıdan da gösteriyor. Ama biz Pazar akşamı en azından partiler bazında ve muhtemelen Cumhurbaşkanı seçimi konusunda bir netice alacağız. Ve ardından gerçeklerle yüzleşeceğiz. Ve içinde bulunduğumuz dönem için Türkiye’nin gerçekleriyle yüzleşeceğiz. Ve ekonomik anlamda da gerçeklerle yüzleşeceğiz… Seçim ekonomisi sona eriyor, gerçek ekonomiyle yüzleşme zamanı!

Oğlak burcunda Satürnyen dolunay

28 Haziran Perşembe sabahı 07:52’de 6 derece Oğlak burcunda bir dolunay gerçekleşiyor. İçinde bulunduğumuz dönemin ve önümüzdeki günlerin genel duygu durumunu ve psikolojisini anlamaya ve öngörmeye çalışacağımız bu haritayı aşağıda görmektesiniz.

 

 

Haritada gördüğünüz üzere Ankara koordinatlarına göre çizdirilmiş haritada Aslan burcu yükselmekte, Kuzey Ay Düğümü tam doğu ufkuna denk düşmekte: yöneticiler, yönetimle ilgili konularda kadersel gelişmelere işaret etmekte. Haritanın 1.evinde yerleşmekte olan Venüs, huzur ve barış arzusuna işaret etmekte. Yükselen yöneticisi Güneş haritanın 12.evine denk düşmekte, kayıpların ve kontrol dışı faktörlerin ya da endişelerin göstergesi durumunda. Önemli ve etkili pozisyondaki kişileri, yöneticileri temsil eden Güneş’in bu pozisyonu, perde arkası işleri, kayıpları, gözden uzak veya gizlenen kişileri, hastane ve hapishanelerle ilişkili durumları ve kişileri de düşündürmekte. Güneş’in Ay ve Satürn ile karşıtlığı 6/12.evleri çalıştırmakta: sağlık sorunları, hastalıklar, endişeler…

Uranüs’ün 10.evdeki yerleşimi yönetici figürlerinin aldığı beklenmedik kararları, yönetim alanında yenilik ve reformları, geleceğe yönelik karar ve uygulamalarda ya da projelerde beklenmedik yön değişikliklerini ve bu yazının başında da belirttiğimiz üzere sürpriz gelişmeleri göstermekte…  

Endişe ve korkular yüzeye çıkıyor

28 Haziran sabahı 07:52’de doruk noktasına varacak dolunay esnasında Ay-Satürn Oğlak burcunda kavuşum yapıyor olacaklar. Astrolojide Satürn denilince akla gelen öncelikli şeylerden biri endişe ve korkulardır. Dolunayın en önemli özelliklerinden biri de ortaya çıkarması yani su yüzeyine çıkarmasıdır. Dolunaylar daha önce atılmış adımların, eylemlerin sonuçlarının alındığı zamanlardır. Satürn Karma ile ilişkilendirilir ve Retro olduğunda Karmik hesaplaşmalar, ödeşmeler daha da belirgindir. Dolunay ile hizalanan Satürn’ün Retro olmasından yola çıkarak, bu dolunayı geçmiş aksiyonlarla ilgili endişelerin yüzeye çıkması olarak da niteleyebiliriz. Ya da bir şeylerin bedelini ödemek durumunda kalmanın endişesi…

Satürn ile kavuşum yapan Ay, geleceğe yönelik endişe ve korkuları da ortaya çıkaracak ve depresyonu tetikleyecek gibi gözüküyor. Bu konuda neler yapabileceğimize yönelik naçizane fikirlerimi paylaştığım yayını arşivden izlemek için linki ziyaret edebilirsiniz.  

https://www.youtube.com/watch?v=cNHOWwvXDPQ&t=949s

Engellenmiş ve mutsuz hissetme

Dolunay esnasında çok etkili olan Ay-Güneş-Satürn dizilimi, gerek bireysel, gerekse toplumsal olarak kendimizi engellenmiş ve mutsuz hissetmemize sebep olabilir. Geleceğe yönelik umutlarımıza veya beklentilerimize ulaşamamış hissedebiliriz. Bir müddet için kötümser bakış açısına kayabiliriz. Tabii bu geçici bir durumdur ve takip eden iki hafta içerisinde ruh halimiz normale dönecektir.

Kontrol altında tutma çabası

Güneş-Satürn karşıtlıkları, sadece hissiyat olarak değil, gerçek anlamda engellenmeyi gösterir aslında. Bu engellenme özellikle otorite figürleri tarafından gelir. Her şeyi kontrol altında tutma çabasını belirginleştirir. Bu sıralar üzerinde uğraştığımız, sorumluluk aldığımız konuları aşırı ciddiye alma eğilimi de gösterebiliriz. Sorumluluk bilinci güzeldir. Ancak aşırı ciddiye alma, önce kişinin kendisi üzerinde, sonra da çevresi üzerinde baskı yaratmasına, her şeyi fazla kontrol etme çabasına sebebiyet verebilir, farkında olalım!

Suçluluk hissi ve ekstra sorumlulukların baskısı

Oğlak burcundaki Satürn ile hizalanan dolunay, üzerimize aldığımız sorumlulukları yerine getirme arzumuzu tetiklerken, yerine getiremediklerimiz konusunda da suçluluk duygusuna sebep olabilir. Eğer böyle bir hissiyatınız varsa, bilin ki yalnız değilsiniz! Bunun altını çizerek söylüyorum, zira bu dolunayın ortaya çıkaracağı etkilerden biri de kuvvetle muhtemel “yalnız bırakılmış hissi” olacak.  

Acımasız ve soğukkanlı

Dolunay Facies adlı sabit yıldızın izdüştüğü boylam derecesine yakın bir derecede gerçekleşiyor, astrolojik ifadesiyle Facies ile kavuşuyor. Bazı astrologlara göre Facies gökyüzündeki en zorlu ve en şiddetli yıldızdır. Avustralyalı astrolog Bernadette Brady’e göre bu yıldız “aksiyonların derinlemesine nüfuz etmesini gösterir. Başkalarına özen ve saygı göstermeksizin davranan, korkulan bir diktatör olabilir ya da büyük bir lider. Facies’in dokunduğu her şey acımasızlık ve/veya öfkeden etkilenecektir. Yüksek motivasyon, hırs ve odaklanma gücü ile bağdaştırılır. Sadist eğilimlerle ve zalimlikle bağdaştırılır.” (Brady’s Book of Fixed Stars, Bernadette Brady, Weiser Books, 1998)

Mademki dolunay bu yıldızla birleşiyor ve Satürn de bu yıldızın boylam derecesine yakın seyrediyor, şu halde acımasızca ve soğukkanlı bir şekilde yapılan işlere, işlenen suçlara, insan ilişkilerinde de özensiz ve saygı göstermeksizin yapılan davranışlara açık bir zaman diliminde olacağız demektir. Farkında olalım! Son zamanlarda acımasızca ve sadistçe yapılan eylemler ve işlenen suçlarda dikkat çekici bir artış var ve kadınlar, çocuklar, hayvanlar ne yazık ki bu durumun öncelikli muhatapları oldular. Dolunay civarındaki günlerde de bu türde sert ve şiddetli olaylarla karşılaşabiliriz. Kova burcunda gerilemeye hazırlanan Mars’ın Uranüs ile dik açısı, bu türde olaylara karşı verilen tepkileri de yüksek oktavlı olacağını göstermekte.

Güneş-Satürn karşıtlığı ve soğuma

Güneş-Satürn karşıtlığı ve kavuşumu olduğu dönemlerde geçici ısı düşüşleri (mevsime ve genel ısıya bağlı olarak) görülebiliyor. Hatta böylesi dönemlerde doğal afetlerde artış da olabiliyor. Birkaç kez denk geldiğim vakalarda en sık volkan patlaması gözlemlediğimi söyleyebilirim. Tabii duygusal anlamda da soğuma, yalnızlık hissiyatı, ayrıksı durmak gibi temalar da bu karşıtlığın kolektif etkilerinden.  

BURÇLAR VE SATÜRNYEN DOLUNAY

Oğlak burcundaki dolunayın etkilerini burçlara göre de değerlendirdim. Linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=cNHOWwvXDPQ&t=949s

 

 

Türkiye astroloji haritası tetikleniyor!

Oğlak burcundaki ay tutulması derecesi, kavuşum yaptığı Satürn ile birlikte, Türkiye astroloji haritasının Mars derecesini tetikliyor. Aşağıda dolunayın Türkiye astroloji haritası üzerindeki yansımasını görmektesiniz.

 

 

Haritada görüldüğü üzere dolunay Türkiye astroloji haritasının 1/7.evler eksenine denk düşüyor. Satürn ile birleştiği için dolunayın etkilerinin kutuplaştırıcı, anlaşmazlığa düşme ihtimali taşıyan, soğuma ve yadsıma enerjisini aktif eden bir atmosfer yaratacağını düşünebiliriz.

Dolunay derecesinin Türkiye astroloji haritasının Mars derecesini kare açılarla tetikliyor olması, ülke içi agresyona dikkat çektiği gibi, doğal afetler riskini de dikkat çekiyor. Mars’ın astrolojide temsil ettiği şeylerin başında asker, ordu, savunma gibi kavramlar gelir. Dolunayın Mars’ı tetikleyecek olması, askeri alanda hayli aktif, bir o kadar da dikkat edilmesi gereken bir zaman dilimine işaret etmekte. 28 Haziran bu bağlamda dikkat çekerken, Ay’ın Koç burcundan tetikleme yapacağı 5 Temmuz ve 6 Temmuz tarihleri de özellikle dikkat çekmekte! Askeri açıdan dikkatli olmak gereken, agresyonu yüksek tarihler bunlar! Mars’ın gerilemeye başlayacak olması ve bu esnada Güney Ay Düğümü ile yakın derecelerde seyredecek olması da bu açıdan dikkat çeken bir başka faktör. Özetle: Askeri açıdan tuzaklara dikkat edilmesi gereken bir zaman dilimine giriyoruz! Hesaplar iyi yapılmalı, harekete geçilecek zamanlar çok iyi belirlenmeli. Hatalara, yanılgılara, yanlış zamanlamalara açık bir dönemde olacağız zira…  

Oğlak burcundaki dolunayın Türkiye astroloji haritası üzerindeki etkilerini Youtube’daki canlı yayında değerlendirdim. Linkten izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=cNHOWwvXDPQ&t=949s

Mars gerilemesi başlıyor!

Aksiyon gezegeni Mars 27 Haziran Çarşamba 00:04 itibariyle gerilemek üzere durağanlaşmaya başlıyor. Mars’ın geri hareketlerinde enerji içe dönükleşir. Bu durum, harekete geçmekte, önlem almakta, tepki vermekte gecikebileceğimizi işaret eder. İlerleme hızımız bir müddet için yavaşlayabilir. Bu yüzden biraz sıkıntı hissedebiliriz. Dış koşullara tepki vermekten ziyade, kendi iç dünyamızda olan bitene tepki verebiliriz. Tabii sonuç olarak bu durum da kendi içsel uyanışımızı aktif edecektir.

Mars gerilemesi dönemlerinde güç ve enerji koymamız gereken işlere biraz ara verip, sonra yeniden denemek üzere işlerimizi rölantiye almamız isabetli olabilir. Hande Kazanova ile birlikte Mars gerilemesini detaylı bir biçimde ele aldığımız ve burçlara göre değerlendirdiğimiz yayını arşivden izlemek için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=BJJI0aMPPG8

Mars’ı Kova burcunda gerilemesi, yenilik arzusuyla yapılan isyankar çıkışları da beraberinde getirebilir. Üstelik bu gerileme esnasında Mars’ın Uranüs ile dik açısı da hayli etkili olacak!

Kısıtlayıcı otoriteye karşı toplumca isyan

Mars’ın Retro harekete başlamasıyla birlikte Uranüs ile kare açısı da tekrarlayacak. Bu açı, kısıtlayıcı faktörlerden ve kişilerden özgürleşme güdüsünü belirgin bir biçimde aktif edecek gibi gözüküyor. Mars-Uranüs arasındaki uyumsuz açılar baskıcı ve kısıtlayıcı otorite figürlerine karşı isyankar çıkışların görüldüğü zamanlarla örtüşür. Bu gerileme esnasında Mars’ın Kova burcunda olması, demokratik olmayan uygulamalara yüksek oktavlı tepkiler verilmesi olasılığını güçlendiriyor.

Kova burcu genel olarak halkçı, demokratik ve kolektif enerjiyle bağdaştırılır. Modern yöneticisi Uranüs de kitlesel isyanlarla alakalıdır. Dolayısı ile bu kare açının aktif olacağı önümüzdeki günlerde dünya genelinde sivil ayaklanmalara, anti demokratik uygulamalara karşı çıkan söylemlere, özgürleşme arzusunun tavan yapmasına, geçmişten kurtulma ve sistemleri modernize etme arzusuna işaret etmektedir.  

Ekonomik türbülanslar- Ticaret savaşı kızışıyor!

Mars-Uranüs arasındaki kare açının aktif olduğu dönemde her ne kadar Mars, Uranüs’ün yönettiği Kova burcunda ağırlanmakta ise de, Uranüs Mars’ın sevmediği Boğa burcunda bulunduğundan, huzuru ve rahatı bozacak, hatta ekonomik türbülanslara sebep olacak bazı olaylarla karşı karşıya kalabileceğimizi gösteriyor. Yozlaşmış ekonomik sistemlere karşı isyan dönemine giriyoruz kısacası ve piyasalara, ekonomiye, ticarete yansımalarını sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de görebiliriz.

Kova burcundaki Mars gerilemesinin ve bu gerileme esnasında aktif olacak Mars-Uranüs karesinin ABD-Çin arasındaki ticaret savaşını da tetikleneceği aşikar! Zira Çin astroloji haritasında Yükselen burç Kova’dır ve Ay da Kova burcunda yerleşmektedir. Ayrıca ilerletilmiş haritalarında Venüs ve Jüpiter Kova burcunda ilerlemektedir. Dolayısı ile bu dönemde Çin’in üzerine fazla gidilebilir ve bir müddet için etkili de olunabilir. 27 Temmuz 2018 tarihinde Kova burcunda gerçekleşecek tam ay tutulması esnasında bu etki maksimuma ulaşacağından, yaz aylarında bu durumların belirginleşeceğini düşünebiliriz.

Şok edici kararlar ve açıklamalar

İletişim gezegeni Merkür 29 Haziran Cuma sabahı Aslan burcuna geçiyor. Aslan burcu yöneticilerle alakalıdır ve bu geçiş sonrasında Merkür’ün Uranüs ile kare açısının etkisinin artacak olması, yönetici-otorite figürlerinin şaşırtıcı, beklenmedik kararları ve açıklamaları olabileceğini düşündürüyor. 2 Temmuz haftasında Merkür-Mars karesi daha aktif olacak ve muhtemelen bir sonraki hafta sözlü atışmalar, dalaşmalar, agresyon iyice artacak. Ticari savaşın da kızışacağı 2 Temmuz haftasında beklenmedik yönde gelişen ticari kararlar, açıklamalar ve anlaşmalarla karşı karşıya kalabiliriz.

İki adım ileri, bir adım geri

Mars’ın da gerilemeye başlamasıyla birlikte toplamda 5 gezegenin Retro olduğu bir zaman dilimine giriyoruz. Bu demektir ki önümüzdeki günlerde itibaren yaptığımız işlerde hız kazanmakta ya da işleri haline ve yoluna koymakta zorlanabiliriz. Çok sayıda gezegenin Retro olması, enerjinin içe dönük işlemesine sebep olur. İnsanlar girişim yapmaktan geri adım atabilir ya da daha evvel atılan adımların gidişatı yavaşlayabilir. Veya bazı işlerin tekrar üzerinden geçilmesi icap edebilir.

 


Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmesine gelince…

Pazartesi gününe başlarken henüz Akrep burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay saat 07:29’da Yay burcuna geçiyor. Girişimlerimizin sonuçlarının geniş alana yayılacağı, uzantıları uluslararası alana yayınlan gelişmelere açık bir gündeyiz. Gün boyunca etkili olan Venüs-Jüpiter karesi de benzer bir niteliğe sahip. Öte yandan, ekonomiyle alakalı abartılı iniş ve çıkışlara açık bir günde olacağımız anlaşılıyor. Venüs-Jüpiter karesi altın, döviz, borsa gibi ekonomiyle ilgili alanlarda beklenenin üzerinde işlem veya hareket ihtimalini düşündürüyor. Diğer taraftan, müsrifçe harcamalara, boyumuzun üzerinde işlere girişim yapmaya kalkışıyor olabiliriz! Sosyal anlamda ele alırsak, gelişen durumlara ve sonuçlara yönelik abartılı ve yüksek oktavlı tepkiler söz konusu olabilir. Her koşulda sosyal alanda hareketlilik söz konusu bugün! Ay-Mars üçgeninin etkili olduğu akşam saatleri civarında güç, efor, cesaret gerektiren işleri yapabiliriz.

Salı günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Uluslararası işler ve girişimler ya da uzantıları uluslararası alana yayınlan gelişmelere açık bir gündeyiz. Ay’ın Mars-Venüs arasındaki uyumlu açıyı çalıştırıyor olması, özel ilişkiler açısından haftanın olumlu günlerinden birinde bulunduğumuzu gösteriyor. Öğle saatleri öncesinde bu olumlu etkiler maksimuma varıyor. Öğle saatleri sonrasında ise Ay-Neptün karesinin kararsız ve değişkenlik içeren etkileri devreye giriyor. Bu açının kesinleştiği 15:53 sonrasında Ay boşluğa giriyor ve günün devamında boşlukta ilerliyor. Dolayısı ile belirgin bir yön kazanmakta ve/veya olayları istediğimiz yöne çekmekte zorlanabiliriz, farkında olalım! Bu gece itibariyle Mars gezegeni gerilemeye başlamak üzere durağanlaşıyor. Mars gerilemesi ve etkileriyle ilgili bilgiyi yazımın giriş kısmında bulabilirsiniz.

Çarşamba gününün büyük çoğunluğunda Ay Yay burcunda ve boşlukta ilerliyor. Dolayısı ile attığımız adımların neticesini almakta zorlanabiliriz. Güneş-Satürn karşıtlığının da etkisinin maksimumda olduğunu hesaba katarsak, giriştiğimiz işlerde hızlı ilerlememiz zor olacak gibi gözüküyor. Otorite figürlerinden destek almakta, uzlaşmakta, görüşmeleri bir noktaya çekmekte sorunlarla karşılaşabiliriz. Finansal konular açısından da stresli, ekonomide zorlanma riski taşıyan, genel olarak piyasalarda düşüş eğilimine işaret eden bir gündeyiz diyebiliriz. Ay-Uranüs üçgeninin etkili olduğu akşam saatleri hoş sürprizlere açık gözüküyor.

Perşembe günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Hızımızı kesen faktörlerin devrede olduğu, sabır gerektiren bir gündeyiz. Depresif, engellenmiş, yalnız hissedebiliriz. Dolunayın Satürn ile dizilimde olduğu sabah saatleri bunu en çok hissedeceğimiz zaman dilimi olacak. Ama her şeyin bir sonu olduğu gibi bu hissiyatımız da giderek dağılacak, bu yüzden umutsuzluğa kapılmayalım! Ay’ın Jüpiter altmışlığına giderek yakınlaşacağı öğle sonrasındaki saatlerden itibaren depresif ve engelleyici enerji dağılmaya başlıyor. Akşam saatlerinde kendimizi daha iyi hissedebiliriz. Sevdiğimiz insanların desteğini alabiliriz. Finansal girişimler, işlemler, eğitim ve yayıncılık, uluslararası işler alanlarında yapılacak işler açısından da öğle sonrasındaki saatleri önerebiliriz.

Cuma günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Güne başlarken henüz etkisi devrede olan Ay-Neptün altmışlığı, maddi alanda karşılaştığımız zorlukların manevi desteğinin devrede olduğunu gösteriyor. Ay-Plüton kavuşumunun devrede olduğu öğle saatleri civarında ekonomik, parasal, iş ve kurumsal konular ya da prosedür gerektiren işler alanında zorlanabiliriz, farkında olalım! Bu kavuşumun kesinleştiği 11:57 sonrasında Ay boşluğa giriyor ve günün devamında da boşlukta ilerliyor. Dolayısı ile günün ikinci yarısında çok önemli ilerleme sağlayamayabiliriz. İletişim gezegeni Merkür sabah 08:16’da Aslan burcuna geçiyor. Bu geçişin etkileri ile ilgili bilgiyi yazımın girişinde okuyabilirsiniz. 

Cumartesi gününe başlarken henüz Oğlak burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, sabah 07:36’da Kova burcuna geçiyor. Toplumsal, sosyal, entelektüel ve zihinsel konuların vurgu kazandığı bir gündeyiz. İnsani konulara her zamankinden daha fazla önem verebiliriz. Ay’ın Merkür-Uranüs karesini aktif ettiği sabah saatlerinde ve Merkür-Uranüs karesinin kesinleştiği akşam saatlerinde, yani günün neredeyse tamamında fikir tartışmalarına, şoke eden açıklama veya değerlendirmelere, fikir ve görüş değişikliklerine açık bir ortamda olacağız, farkında olalım! Gecenin ilerleyen saatlerinde Ay-Mars kavuşumunun etkileri deveye giriyor. Kazalara, sakarlıklara, agresyona, kavga ve çekişmelere, yangın ve yüksek ısı ile alakalı durumlara açık bir zaman dilimindeyiz, dikkat!  

Pazar günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Halkla ilgili konularda isyankar, sıra dışı, savunmacı, farklı fikirlerle ortaya çıkış ve toplumsal yansımalarına açık bir gündeyiz. Sabah saatlerinde henüz etkisi devrede olan Ay-Mars kavuşumu hayli agresif bir atmosferde olacağımızı düşündürüyor. Hemen ardından Ay-Jüpiter karesinin etkileri devreye giriyor. Abartılara, aşırılıklara, boyu aşan girişimlere açık bir gündeyiz. Şartlar gereğinden fazla zorluyor olabiliriz. Yüksek oktavlı bir gündeyiz! 

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

AstroArt Astroloji Okulu kurucusu

24 Haziran 2018, Pazar, Burgaz adası

www.astrolojiokulu.com  

 

24.06.2018

Designed by Ongunsoft