Öner Döşer

27 Mart Haftası

Bu sayfa 14115 kişi tarafından ziyaret edildi.

27 Mart haftası KOÇ BURCUNDA RİSKLİ YENİAY

Geçtiğimiz yıldan bu yana dikkat çektiğimiz bir yeniaya varmak üzereyiz. 28 Mart tarihinde gerçekleşecek yeniay 7 derece Koç burcuna denk düşüyor. Aşağıda Ankara için çizdirilmiş yeniay haritasını görmektesiniz.

Haritada Balık burcu yükselmekte ve bu burcun yöneticisi Neptün kendi burcunda ve asaletli, henüz ufuk düzleminin üzerine çıkmış, oryantal ve direkt durumda. Yani hayli güçlü bir Neptün ile karşı karşıyayız. Neptün hayalleri, idealleri, ruhsal bağları, vizyonları temsil eder. Fedakarlıkla, özveride bulunmakla, akışa bırakmakla, bazı durumlarda da vazgeçmekle ilişkilendirilir. Kararsızlık, belirsizlik, netlik eksikliği ile ilişkilendirilen Neptün’ün ASC’ye yakın, ama 12. Eve de çalışıyor olması, perde arkası oyunlara da dikkat çeker. 1. Evde bulunması, politik anlamda çalkalanmalar olasılığına dikkat çeker (Kaynak-referans: Dünya Astrolojisi, Öner Döşer, Astroloji Okulu Yayınları, sayfa 124-125).

Haritanın Yükselen ve Tepe Noktası yöneticisi Jüpiter Terazi burcunda, geri harekette ve 7. Evde (8. Burçta) yerleşmekte, yeniayla birlikte girmekte olduğumuz yaklaşık bir aylık dönemde müştereklik arayışına, geri harekette olması itibariyle de anlaşmazlıklara, rekabete, çekişmeye dikkat çekmektedir. Jüpiter’in Plüton ile partil dik açısı, hukuki (Jüpiter), politik Terazi) ve ekonomik (Jüpiter+8. Ev) konularda köklü dönüşüm ve yeniden yapılanma işaretçisi olarak görülebilir. Bu yerleşim aynı zamanda önümüzdeki bir aylık dönemde karşılaşacağımız muhtemel finansal stresleri de işaret etmektedir. Plüton’un 11. Evdeki yerleşimi, Meclis’te yeniden yapılanma ya da köklü dönüşümler konusunda güçlü bir mücadele işaretçisi olarak görülebilir. Plüton, Jüpiter-Uranüs-Merkür dizilimiyle oluşturduğu T-kare açı kalıbının odak noktasındadır ve köklü değişim-dönüşümlere işaret etmektedir. Kriz-dönüşüm-büyümenin odak noktası Meclis’i veya Parlamentoyu ve aynı zamanda ittifak içinde olunan devletleri göstermektedir. 

Haritanın Tepe Noktasında yerleşmekte olan Satürn, mevcut hükümetin işinin kolay olmadığını, engelleyici veya zorlu durumları, yavaş ilerleyen gelişmeleri, ağır sorumlulukları göstermektedir. Satürn’ün 11. ve 12. Evlerin yöneticisi olarak burada bulunması, Meclis ile ilgili yükümlülükleri, anayasa değişikliği ile ilgili eleştirileri, perde arkası oyunları ya da aşağı çekilme yönünde girişimleri düşündürmektedir. 

Yeniay derecesi haritanın 1. Evine, 2. Burcuna denk düşmektedir. Bu yerleşim liderlik, öncülük, ilk adımı atmak gibi Koç burcu doğasında bazı başlangıçları, aynı zamanda girişimlerin ekonomi açısından da yeni bir hareket yaratma arzusu içerisinde olunacağını düşündürmektedir.

Haritada ateş elementinin güçlü olması (Venüs, Güneş, Ay, Merkür, Uranüs, Satürn, MC) girişimcilik ruhunun ve cesaretin vurgu kazanacağı, liderlik ve ön planda olma arzusunun artacağı bir sürece işaret etmektedir.

Yeniayın 2 derece toleransla kavuşum yaptığı Algenib yıldızı 9 derece Koç burcunda yer alan, mücadele ruhu ve öğrenme aşkını kamçılayan, skandallara meyilli, yazdıkları dolayısı ile başın derde girmesi gibi zorlu temalarla da ilişkilendirilen bir yıldızdır.

Yeniay esnasında Güney Ay Düğümü Fomalhaut yıldızıyla birleşmekte, idealleri yozlaştırmış kişilerin gözden düşme olasılığına vurgu yapmaktadır.

Bu yeniay özellikle ülkemiz açısından önem taşıyor, çünkü haritamızda 7 derece Terazi burcunda yer alan Mars’ın tam karşısında, 7 derece Koç burcunda gerçekleşiyor.

Astrolojide Mars denilince akla asker, savaş, terör, silah gibi kavramlar gelir. Mars haritamızın Dip Noktasında yerleşmekte, ülkenin iç olayları ile ilişkilendirilmektedir. Mars’ın sert transitler aldığı zamanlarda bu konularda hareketlilik, agresyon artmaktadır. Aynı derecede yeniay daha önce 1998 yılında ve yine 28 Mart’ta gerçekleşmiştir. Bu tarih civarında gerçekleşe önemli olaylara bakılabilir. (Örneğin 13 Nisan 1998 PKK'nın iki numaralı adamı Şemdin Sakık ile kardeşi Arif Sakık, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın operasyonuyla yakalanıp Türkiye'ye getirilmiş).

Yeniay derecesinin Türkiye astroloji haritasında 10. Eve ve 10. Burca denk düştüğünü görüyoruz. Türkiye bu yıl 10 numaralı profeksiyonunu yaşıyor, yani ülke olarak 10. Ev konularının (yönetim, yöneticiler, ülkenin dış imajı, geleceğe yönelik planları, kaderi) önemli olduğu bir yaşımızdayız. 10. Burç yöneticisi Mars’ın karşısına düşen bu yeniay, yılın en önemli olaylarının bu yeniay süresine denk geleceğini göstermektedir. (28 Mart-26 Nisan 2017 tarihleri arası). Tabii hayli çekişmeli, rekabetli, mücadeleli bir dönem, zira yeniay Mars’ın karşısına denk düşüyor ve Mars köşe evde, hayli güçlü durumda. Tabii bu durum Hükümet ile ana muhalefet arasındaki rekabet ve mücadelenin kızışacağının da bir göstergesi! Bu bağlamda aylı profeksiyonla ilerlersek 29 Nisan-29 Mayıs tarihleri arasında da hayli zorlu ve gergin bir zaman diliminde olacağımızı öngörebiliriz.

12 Nisan Çarşamba gecesi 20:30-22:45 tarihleri arasında yapacağım online seminerde bu konulara daha detaylı bir şekilde değineceğim.

Sunumumda şu konu başlıkları yer alacak

  • Türkiye’deki Referandum ve bundan sonrası
  • Fransa’daki Cumhurbaşkanlığı seçimi
  • İran’daki Cumhurbaşkanlığı seçimi
  • Almanya’daki Parlamento seçimleri
  • Amerika-İsrail ilişkileri
  • Türkiye-ABD-Rusya ilişkileri
  • Avrupa Birliğini nasıl bir gelecek bekliyor? 

Seminer hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki tanıtım yazısında bulabilirsiniz.

http://www.astrolojiokulu.com/duyurular/online-seminer-liderler-zamani-208

İdealist ve faydalı girişimler için uygun zamanlar

Mars-Neptün altmışlığının en etkili olduğu Pazartesi gününü idealist amaçlar ve topluma faydalı girişimler için kullanabiliriz. Pazartesi ve Çarşamba günleri aynı zamanda ruhsal konularla ilgilenmek, çalışmalar yapmak (meditasyon, şifa vs) açısından da daha verimli günler olarak görülmekte. Haftanın ilk yarısını başkalarına yardım ve fayda üretmek açısından değerlendirebiliriz.

İletişim kurmak, teklifte-talepte bulunmak için uygun zamanlar

İletişim gezegeni Merkür hafta başından itibaren kalıcı ve sağlam adımlarla ilişkilendirilen Satürn ile uyumlu üçgen açıda olacak. Çarşamba gecesi kesinleşen bu açı (21:16) otorite figürü çizen ya da söz sahibi konumdaki kişilerle iletişim kurmak, talepte bulunmak, toplantılar düzenlemek, fikir alışverişlerinde bulunmak, geleceğe yönelik önemli anlaşmalar yapmak açısından ideal bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Bu bağlamda Salı ve Çarşamba günleri en uygun günler olarak görülmekte.

Finansal açıdan dikkatli olmak gereken zamanlar

Finans gezegeni Jüpiter’in dönüşüm ve yeniden yapılanma gezegeni Plüton ile dik açısını kesinleştirdiği bir haftada olduğumuzdan, ekonomik açıdan bazı stresler bekleyebiliriz. Bu bağlamda özellikle Çarşamba ve Perşembe günleri dikkat çekmekte, riskli zamanlar olarak görülmekte. Borsa ve benzeri alanlarda spekülatif hareketler artabilir. Kayba uğramamak açısından dikkatli olmak gerekiyor. Bankalarla ilgili stresler de yaşanabilir (Dünya genelinde).

İnançlarla ilgili stresler

Jüpiter-Plüton karesinin etkili olduğu bu hafta genelinde inançlar ve değerler üzerinden manipülasyon, baskı, stres ve sert-şiddete yönelik eylemlere de açık olabiliriz. Etnik gruplaşmalar, inançlarla ilgili karmaşalar, dini mekanlarla ilgili problemler bu açının stresli sonuçları olabiliyor. Büyümemiz için gerekli stresler olarak ele aldığımızda, evrimsel sürecimizde bu türde açıların katkısı olduğunu da düşünebiliriz öte yandan…  

Maddi ve fiziksel güvence

İletişim, alışveriş ve ticaretle ilişkilendirilen Merkür gezegeni 31 Mart Cuma gecesi Boğa burcuna geçiyor (20:30). Bu geçişle birlikte kendimizi maddi ve fiziksel güvence konusunda daha fazla düşünür, konuşur bulmaya başlayabiliriz. Önümüzdeki ayın ilerleyen günlerinde yavaşlamaya başlayan Merkür, 11 Nisan’dan itibaren bu burçta gerilemeye başlayacak. Merkür’ün Boğa burcunu tamamlayacağı 7 Haziran tarihine kadar maddi ve ekonomik güvence, fiziksel güvence ile ilgili konular gündemimizde ön sıralarda yer alacak muhtemelen. 

6. Uluslararası Astroloji Günleri etkinliği başarıyla tamamlandı!

17-20 Mart tarihleri arasında düzenlediğimiz 6. Uluslararası Astroloji Günleri etkinliğimizi başarıyla tamamladık. Etkinliğimizde konuşmacı olarak yer alan meslektaşlarım Laura DesJardins (US), Sharon Knight (UK), Sol Jonassen (NOR), Maurşşce Fernandez (US), Lea Imsiragic (SIR) ve Aleksandar Imsiragic’e (SIR) harika sunumlarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Her şeyiyle harika bir etkinlik oldu.

Sultanlar

Ekinoksun hemen ertesi günü dostlarım Sharon Knight ve Maurice Fernandez ile şehir turu yaptık. Tarihi mekanları gezerken Yerebatan Sarnıcı’na da uğradık ve orada bir de hatıra fotoğrafı çektirdik. Çok keyifli bir gün oldu gerçekten de.

  

 

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay Balık burcunda ilerliyor. Ülkemizin yönetimi, yöneticileri, dış imajı ile ilgili konuların vurgu kazandığı bir gündeyiz. Ay’ın Kiron-Satürn karesini çalıştırdığı sabah-öğle arasındaki zaman diliminde yaralayan, zorlayan, engelleyen durumlara muhatap kalabiliriz. Saat 13:19’da boşluğa giren Ay, 17:10’da Koç burcuna geçinceye kadar boşlukta devam ediyor ilerlemesine. Ay’ı Koç burcunda ilerlediği akşam saatleri ve sonrasında sıcakkanlı, motivasyonu ve temposu yüksek bir enerji akışı var. Gün boyunca etkili olan Mars-Neptün altmışlığı, karşılıklı yardımlaşma ve fedakarlık isteyen konuların gündemimizde yer bulacağını gösteriyor. Ay-Venüs kavuşumunun güzel enerjisi aşk ve ilişkilerden yana şanslı akşam saatlerinde olduğumuzu, ama gerek Venüs’ün geri harekette olması, gerekse devamında gelen zorlu açılar, dikkatli olmamız gereken bir gecede olduğumuzu gösteriyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde Ay-Plüton ve Ay-Jüpiter arasındaki stresli açılar aktif olacak. Sert ve gergin enerji akışı var, farkında olalım, yangına körükle gitmeyelim!

Salı günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Sabah erken saatlerde (05:57) gerçekleşen yeniayın yüksek enerjisi ve heyecanı ile başladığımız gün genelinde tempo yüksek olacağa benzer. Yeniay yeni başlangıçları, girişim arzusunu beraberinde getirir. Önemli başlangıçlar açısından en azından yeniaydan bir gün sonrasını beklemek tavsiye edilir. Ay’ın Boğa burcuna geçeceği (güçlü olduğu burçlardan biri) Çarşamba akşamından sonrası bu bakımdan uygun olabilir. Yeniay hakkında detaylı bilgi için yazımın giriş kısmına göz atabilirsiniz.

Çarşamba gününün büyük çoğunluğunda Ay Koç burcunda ve hayli hızlı ilerliyor. Baş döndürücü hızda gelişen olaylara açık bir gündeyiz. Mücadele gücümüz, kararlılığımız ve motivasyonumuz testten geçebilir. Ay’ın stresli açılarının ardından Uranüs ile kavuşum yaptığı sabah erken saatlerde hızlı değişimlere, sürpriz gelişmelere açık olacağız. Yenilikten ya da değişiklikten hoşlanmayanlar açısından zorlu, tam tersine, yeni ve değişik durumlara açılmak isteyenler açısından fırsatlar sunan bir zaman dilimindeyiz. Ay-Merkür kavuşumunun etkili olduğu öğle saatleri civarında önemli ve gerekli konuşmaları, yazışmaları, duyuruları yapabiliriz. Bu açının ardından Ay-Satürn üçgenine doğru ilerliyor ve Merkür-Satürn üçgeni kesinleşiyor (21:16). Bu açı uyumlu otorite figürü çizen ya da söz sahibi konumdaki kişilerle iletişim kurmak, talepte bulunmak, toplantılar düzenlemek, fikir alışverişlerinde bulunmak, geleceğe yönelik önemli anlaşmalar yapmak açısından ideal bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. 15:06-18:47 saatleri arasında bir müddet için boşlukta (açısız) ilerleyen Ay, saat 18:47’de Boğa burcuna geçiyor. Sağlam ve kalıcı adımlar atmak adına uygun iki günlük sürece giriyoruz.

Perşembe günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Huzur, sakinlik, devamlılık ve maddi güvence arayışında olduğumuz bir gündeyiz. Ay-Neptün altmışlığını etkili olduğu sabah-öğle sonrası arasındaki zaman diliminde enerjimizi daha kolay dengeleyebilir, başkalarıyla paslaşarak yapılacak işlerde olumlu gelişmeler yakalayabiliriz. Ay-Mars kavuşumunun etkili olduğu akşam saatleri biraz daha tempolu gözüküyor. Dengeli kararlar alır ve gereği kadar cesaret gösterirsek (gözü karalıktan kaçınmak kaydıyla) arzu ettiğimiz gelişmeleri yakalayabiliriz. Gereksiz ve gözü kara riskler ise başımıza dert açabilir. Gün boyunca etkili olan Jüpiter-Plüton karesi, özellikle ekonomik-parasal konularda dikkatli adımlar atmak gerektiğini işaret ediyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için yazımın giriş bölümüne göz atınız.

Cuma gününün büyük çoğunluğunda Ay Boğa burcunda ilerliyor. Ülkemizin Meclisi, partilerin temsilcileri, müttefik ülkelerle ilişkisi gibi konuların gündemde daha fazla vurgu kazanabileceği bir gündeyiz. Ay-Plüton üçgeninin kesinleştiği 02:12 sonrasında boşluğa giren Ay, saat 19.40’ta İkizler burcuna geçinceye kadar boşlukta ilerliyor. Yani gün genelinde bazı işlerimizin ucu açık kalabilir, belirsizlik ve kararsızlık enerjisi hakim olabilir. Gece saatlerinde etkili olacak Ay-Venüs altmışlığı, aşk ve ilişkiler bağlamında keyifli bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. 20:30’da Boğa burcuna geçen Merkür, uzun bir müddet bulunacağı bu burçta maddi ve fiziksel güvence konularının daha fazla konuşulacağını düşündürmekte.

Cumartesi günü boyunca İkizler burcunda ilerleyen Ay, iletişimi ve haberleşmesi yoğun bir günde olacağımızı işaret etmekte. Günün ilk yarısında daha ziyade rahat bir akış var, çünkü Ay-Güneş altmışlığının dengeli ve destekleyici açısının etkileri devrede olacak. Kadın-erkek ilişkileri, ebeveynlerle ilişkiler ve iş ilişkileri açısından değerlendirebileceğimiz bir zaman dilimindeyiz. İkindi civarından itibaren devreye giren Ay-Neptün karesinin dengesiz enerjisi, akşam vakitlerinde dağılmaya başlıyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde Ay-Jüpiter üçgeninin rahatlatıcı, umutlu ve iyimserleştiren enerjisi devreye giriyor. Sosyalleşmek açısından harika bir zaman dilimindeyiz. Her türlü alışveriş, diyalog, arkadaşlık ve ilişkilere açık olabiliriz!

Pazar gününün büyük çoğunluğunda Ay İkizler burcunda ilerliyor. Daha önce bilmediğimiz şeyleri öğrenebilir ya da fark edebiliriz! Sabah saatlerinden itibaren etkili olan Ay-Uranüs üçgeni, biraz rutin dışına çıkıp, değişik şeylerle uğraşmak, değişik yerlere gitmek için güzel bir zaman diliminde olduğumuzu müjdeliyor. Yeni şeyler öğrenebilir, bilgimizi arttırabiliriz. Ay’ın Kiron ve Satürn ile uyumsuz açılarının etkili olduğu öğle sonrasındaki saatlerde kırgınlıklar, engellemeler, geciktirmelerle karşılaşabiliriz. Şartları çok zorlamasak iyi ederiz. Son açısının ardından boşluğa giren Ay (17:42) gecenin ilerleyen saatlerinde Yengeç burcuna geçiyor (21:26). Ailevi ve duygusal konuların, ev ve gayrimenkuller, dekorasyon, döşeme ve benzeri temaların veya geçmişle ilgili konuların daha çok konuşulacağı bir zaman dilimindeyiz. Ay-Venüs karesinin etkili olduğu gece saatlerinde gereğinden fazla hassas ve kırılgan olabiliriz. Bu yüzden ilişkilerimizde daha dikkatli olmamızda, sözlerimize özen göstermemizde fayda var!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI, ISAR Cap

Profesyonel Astroloji Organizasyonu (OPA) Türkiye Temsilcisi

Astroloji Okulu, Caddebostan

26 Mart 2017, Pazar

 

 

 

26.03.2017

Designed by Ongunsoft