Öner Döşer

28 Mart Haftası

Bu sayfa 4467 kişi tarafından ziyaret edildi.

Güneş-Plüton karesinin kesinleşeceği, dolayısı ile güç ve otorite çekişmelerinin, gergin ve patlayıcı enerjilerin öne çıkacağı 28 Mart Pazartesi günü ile haftaya başlıyoruz. Aynı gün Jüpiter-Satürn karşıtlığı da kesinleşiyor. Bu ikilinin gergin açıları ekonomik türbülanslara denk gelmektedir. Karşıtlığın etkin olacağı önümüzdeki bir aylık süreçte ekonomik dengesizlikler yaşanabilir. Jüpiter büyüme ve genişleme, Satürn ise küçülme ve daralma prensibini temsil eder. Bu yüzden ekonomilerin büyüme trendinin duraklaması, yavaşlaması beklenir. Bu dönemde gösterilecek aşırı hırs, tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Jüpiter ve Satürn’ün gergin açılarında doğal afetlerde artış da görülmektedir.

Geri harekete geçmek üzere yavaşlayan Merkür, 29 Mart Salı akşam saatlerinden itibaren durağanlaşmaya ve 31 Mart Perşembe akşamı geri hareketine başlayacak ve 23 Nisan tarihine kadar geri harekette olacak. Koç burcu yeni işlere girişim cesareti, keşifler ve yeni adımlar atmak demektir. Gölge yönü acelecilik ve düşünmeden yapılan girişimlerdir. Yukarıdaki tarihler arasında atacağımız adımlarda acelecilikten kaçınmalı, girişeceğimiz işleri birkaç kez gözden geçirmeliyiz. Koç burcu ham ve işlenmemiş enerjinin en yüksek seviyesini temsil ettiğinden, bu enerjimizi içe yönelterek, kişisel gelişimimiz ve kendimizi keşfetmek için kullanabiliriz. Merkür gerilemesinin gereğinden fazla olumsuz gibi yansıtıldığını düşündüğümü ifade etmeliyim. Yani yaklaşık üç-dört hafta boyunca hiçbir şeye adım atmayalım gibi bir sonuç çıkarmamalıyız bu gerilemeden. Hatta bu dönemleri kullanabiliriz. Bu konudaki fikirlerimi daha önce yayınlamıştım. Bu yazının sonunda da “Merkür Gerilemesini Nasıl Kullanabiliriz” başlığı altında verdiğim kısa bilgilere göz atabilirsiniz.  

2 Nisan Cumartesi günü Mars Koç burcuna geçiş yapıyor ve Uranüs ile kavuşuma başlıyor. İki gezegenin tam olarak kavuşumu (Yerden bakışla aynı boylamda görülmeleri) 3 Nisan Pazar akşamına denk geliyor. Bu ikilinin kavuşumları sert ve hırpalayıcı enerjileri aktive eder. Üstelik de bu kez Koç burcunda, Koç Noktası’na çok yakın kavuşum yapıyorlar. Bu günlerde aşırı cesaret ve gözükara girişimler, beklenmedik risk ve tehlikeleri de beraberinde getirebilir. 2 Nisan tarihinde Ay da Koç burcunda olacak ve Mars-Uranüs kavuşumunu tetikleyecek. Sert ve düşüncesizce kararlar almaya yatkın olacağımız, patlayıcı ve gergin enerjilerin de devrede olacağı bir gündeyiz, dikkat!

Koç burcundaki bu ateşli kavuşum, kendi kuralları ve standartlarıyla yaşama arzusunu, özgürlüğünüze ihtiyacın zirve noktasına ulaşmasını, kışkırtıcı eylem ve girişimlerin artmasını, tehlikeli durumlara girişmeyi ve meydan okuma enerjisini de ortaya çıkartıyor. Sivil itaatsizlik, grev ve protestolar artabilir. Askeri alanda önemli müdahaleler, savaş havası estirecek durumlar, terör ve şiddete yönelik eylemler aktive olabilir.

Koç burcu gibi sıcak etkiler taşıyan ve ham enerjinin ilk fışkırmasını temsil eden bir burçta Mars-Uranüs kavuşumu, aniden ortaya çıkan patlayıcı etkiler yaratacak durumları gösteriyor olabilir. Nükleer patlama, sızıntı gibi riskleri düşündürüyor ister istemez. Bu ikilinin kavuşumları kazalara, yangınlara, yaralanmalara meydan verecek olaylar dizisine de açık hale getiriyor. Kısacası Nisan ayında ortalık fazlaca ısınıyor!

Bu kavuşumun etkisiyle, macera veya yüksek oktanlı sporlar bizi fazla heyecanlandırabilir ve eğer güvenlik önlemlerini almazsak yaralanmalar ve kazalarla karşı karşıya kalabiliriz, dikkat! 

Öte yandan, yaratıcı ve yüksek enerji taşıyan etkiler sayesinde, yeni keşif ve buluşlara da açık olacağız. Eğer dozunu iyi ayarlayabilir, aşırıya kaçmazsak, bu ikilinin taşıdığı yüksek enerjiden kişisel gelişim adına fırsatlar yakalayabiliriz.

3 Nisan Pazar günü saat 16:32’de Koç burcunda yeniay meydana geliyor. Yeniay yenilikler, başlangıçlar anlamına gelir. Yeniay’ın Satürn ile aynı dereceden (Partil) karşıt açıda gerçekleşecek olması, spontane ve düşünmeden yapılacak yeni başlangıçların ve girişimlerin pek kolay ilerleyemeyeceğinin işaretçisi. Üstelik de Merkür geri harekette iken. Bu yüzden atacağımız adımları çok iyi hesaplamamız, düşünmeden kararlar almamamızda fayda var. Bazı işlerin ertelenmesi gerekebilir, gecikmeler yaşanabilir.

Haftanın Günlere Göre Değerlendirmesi

Pazartesi sabah saatlerinde Oğlak burcunda hareket edecek olan Ay, sabah 05:18 ile Kova burcuna geçiş yapacağı 13:00 arasında boşlukta olacak. Bu saatler arasında girişeceğimiz işlerden kalıcı ve somut sonuçlar almamız zor olabilir. Kova burcunda hareket edecek olan Ay, akıllı ve mantıklı hareket etmemiz sayesinde başarı elde edebileceğimizi gösteriyor. Gün boyunca etkin olacak Güneş-Plüton karesi, güç ve otorite çekişmelerinin, gergin ve patlayıcı enerjilerin aktif olacağını gösteriyor. Önemli kişilerle, otorite figürleriyle görüşmelerde dikkatli olmamızda, tehlikeli ve riskli işlerden uzak kalmamızda fayda var. Ay-Uranüs arasındaki uyumlu açı, öğle sonrasındaki saatlerde keşifçi ve yaratıcı esinleri ortaya çıkartırken, yenilik ve heyecan arzusunu da artırıyor. Gün boyunca etkin olacak Jüpiter-Satürn karşıtlığı, gece saat 23:54’te kesinleşiyor. Ekonomik ve sosyal anlamda zorlu bir süreçte olduğumuzu idrak edeceğimiz günlerdeyiz.

Salı günü boyunca Ay yine Kova burcunda hareket ediyor. Nispeten daha olumlu enerjiler güne hakim olacak. Aklı selim, objektiflik, yaratıcılık ve iyi algılama sayesinde girişmiş olduğumuz işlerden olumlu sonuçlar elde edebiliriz. Sabah erken saatlerinde kesinleşen Ay-Güneş arasındaki uyumlu açının pozitif enerjileri devreye giriyor. Geleceğimizi yönlendirebilecek, bizim için önem taşıyan kişilerle bir araya gelmek için güzel bir gündeyiz. Kadın-erkek ilişkilerinde de daha iyi sonuçlar alabiliriz. Merkür gerilemesinden önce bir şeyleri aktif etmek için değerlendirebileceğimiz bu günde, Akşam saatlerinde Ay’ın hem Jüpiter, hem de Satürn ile uyumlu açılar yapıyor olması, dengeyi bir nebze olsun sağlayabilmemize imkan veriyor. Yine de genel olarak zorlayıcı-engelleyici enerjilerin devrede olduğunu göz ardı etmememizde, tedbirci olmamızda fayda var.

Çarşamba günü boyunca Ay yine Kova burcunda hareket ediyor. Mantıklı kararlar almamız, hümanist düşünceleri öne çıkarmamız, objektif ve kararlı olmamız sayesinde başarı elde edebiliriz. Ay-Merkür arasındaki uyumlu açı, öğle saatlerinde yaratıcı fikirleri aktif etmemiz ve önemli konuşmaları devreye sokmamız için tercih edilebilir. Ama Merkür’ün gerilemek üzere olduğunu göz ardı edemeyiz. Gece 22:47 itibariyle Merkür gerilemeye başlıyor. Aceleli kararlardan kaçınmamız, üzerinde yeterince iyi düşünme fırsatı bulamadığımız konuları ve fikirleri ortaya koymamamızda fayda var. Bu yazının sonunda da “Merkür Gerilemesini Nasıl Kullanabiliriz” başlığı altında verdiğim kısa bilgilere göz atabilirsiniz. Gece saatlerinde Kova burcunun son derecesinde Ay-Neptün kavuşumu var. Güzel niyetler oluşturmak, ilahi temalara yönelmek, meditasyon benzeri çalışmalardan güzel neticeler almak, müzik veya sanatla ilgilenerek zihin boşaltmak için çok uygun saatlerdeyiz.

Perşembe günü ilk saatinde Neptün ile kavuşumundan sonra çok kısa bir müddet için boşlukta kalacak olan Ay, 00:39’da Balık burcuna geçiş yapıyor. Gün boyunca başkalarının duygularına daha fazla dikkat etmek, empati yapmak, sezgilerimizi ve iç sesimizi öne çıkartmak, özverili davranmak ve egoyu aşmak sayesinde güzel neticeler elde edebiliriz. Sabah saatlerinden itibaren etkin olacak Ay-Venüs kavuşumu, özel ve sosyal ilişkilerde başarı elde edebileceğimizi gösteriyor. Pek tabii ki özveri, fedakarlık ve empati sayesinde. Öğle sonrasındaki saatlerinde Ay-Plüton altmışlığının duygusal destek ve güç birliği kavramlarını ortaya çıkartan olumlu etkileri sayesinde kendimizi desteklenmiş ve güvende hissedebiliriz. Olumlu etki akşam saatlerinde de devam ediyor.

Cuma günü boyunca Balık burcunda hareket edecek olan Ay, sanatsal konulara, duygusal temalara daha ağırlık vereceğimiz, nispeten sakin bir güne işaret ediyor. Zira gün boyunca Ay’ın temel açısı olmayacak. Kararsızlık, belirsizlik ve netlik eksikliği güne hakim olabilir. 

Cumartesi gününün ilk yarısında Balık burcunda hareket edecek olan Ay, duygusal kararlar verme eğiliminde olacağımızı gösteriyor. Sabah saatlerinde boşlukta ilerleyecek olan Ay, 13:16’da Koç burcuna giriş yapacak. Bu saatten önce girişeceğimiz işlerden kalıcı ve somut sonuçlar almamız zor olabilir. Ay’ın Koç burcuna giriş yapmasıyla birlikte, kendimizi çok daha kararlı hissedeceğiz. Öğle sonrasındaki saatlerde etkin olacak Ay-Mars ve ardından Ay-Uranüs kavuşumu, duygusal tepkiler verme riskimizi gösteriyor. Sert ve düşüncesizce kararlar almaya yatkın olacağımız, patlayıcı ve gergin enerjilerin de devrede olacağı bir gündeyiz, dikkat! Diğer taraftan, Venüs-Plüton altmışlığı da etkin olacak. Bu da ilişkilerimizde destekleyici ve gerginliği yumuşatıcı bir etki taşıyor.

Pazar günü boyunca Ay Koç burcunda hareket ediyor. Oldukça aktif bir gündeyiz. Cesaret ve girişimcilik ruhu ön plana çıkıyor. Sakin ve huzurlu kalmamızın zor gözüktüğü bu günde, cesur ve kararlı olmamız gerekebilir. Tabii ki gereksiz cesaret ve düşüncesizce kararlardan zarar görebiliriz. Sabah erken saatlerde Ay-Plüton karesinin duygusal anlamda gerginleştirici etkileri devrede olacak. Duygusal çıkışlar yapmaya çok yatkın olacağımız bu saatlerde, ailevi ve duygusal ilişkilerimizde gereksiz çıkışlar yapmamaya özen göstermeli, yiyip içtiğimize ve genel olarak sağlığımıza dikkat etmeliyiz. 16:32’de Koç burcunda Yeniay gerçekleşiyor. Yenilenme arzusu ve girişimcilik ruhu aktifleşiyor! Fakat Güneş-Ay kavuşumundan sonra Ay’ın ilk açısı Satürn ile karşıt olacak. Ay-Satürn karşıtlıkları pek şanslı görülmez. Engellenmişlik hissi, depresiflik ve beraberinde sorumluluk getiren durumlara işaret eder. Üzerimizde baskı hissedebiliriz. Hızlı ilerlememiz zordur ve engellerle karşılaşabiliriz. Bunun yanı sıra, sağlığımıza dikkat etmemizi gerektirir. Gece saatlerinde Ay-Jüpiter kavuşumu var. Bu kavuşum çok iyicil ve genişlemeci etkileri beraberinde getirir aslında. Fakat Satürn ile karşıtlığının da aktif olması nedeniyle Jüpiter, daha kısıtlı ve baskı altında kalacağından, maksimum faydaları elde etmek zordur. Gün boyunca etkin olacak Mars-Uranüs kavuşumu, oldukça aktif ama bir o kadar da gergin bir günde olacağımızı gösteriyor. Kışkırtıcı, riske ve tehlikelere açık bırakan enerjilerin devrede olacağı bu günde, özellikle sportif aktivitelerde, tehlikeli ve ekstrem sporlarda sakarlık ve sakatlıklara açık olacağımızı gösteriyor dikkat!

Merkür Gerilemesini Nasıl Kullanabiliriz?

Merkür’ün gerileme zamanları eldeki her türlü projeleri gözden geçirmek, eksiklerini bir kez daha değerlendirmek, düzeltmek açısından çok olumludur. Yapacağımız işle ilgili yeni ve ilave bilgiler toparlama, kendimizi daha iyi hazırlama fırsatı buluruz. Merkür geri giderken akla gelen fikirler çok parlaktır ve direkt harekete döndüğünde, bunlar çok akışkan olarak ortaya çıkarlar. Bu yüzden fikir jimnastiği yapmak, ya da daha güncel ifadesiyle beyin fırtınası yapmak, yeni projeler üzerinde tartışmak için çok ideal günlerde olacağız. Kuşkusuz, bu fikirleri ortaya çıkarmak için, Merkür’ün direkte döneceği tarihten sonrasını beklemek daha akıllıca olacaktır. Merkür’ün geri gittiği dönemlerde, eskiye ait şeyler tekrar karşımıza çıkabilir. Bu, işimiz veya ilişkilerimizle alakalı olabilir. Kaybettiğimiz eşyaları bulma şansını da yakalayabiliriz. Evde veya işyerindeki evraklarımızı ve eşyalarımızı düzenlememiz işe yarayacak; kaybetmiş olduğumuz bazı evraklarımızı bulmamız konusunda şansımız artacaktır.

Haftanın burçlara göre değerlendirmeleri için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz…

 

http://www.uzmantv.com/kategori/astroloji/haftalik-yorum

Öner DÖŞER

27 Mart 2011, Pazar

ASTROLOJİ OKULU

 

Güneşmerkezli Bakış

Güneşmerkezli bakışla, Güneş-Dünya-Satürn dizilimlerini deneyimlemek üzereyiz. Bu dizilim 3 Nisan’da kesinleşecek ve bu esnada bir de Yeniay meydana gelecek. Yani Ay tetikleyici işlev görecek. Ayrıca Jüpiter de iki derece toleransla bu dizilime dahil olacak.

Bu dizilim civarındaki tarihlerde Güneş aktivitelerinde artış görülebilir ve Yer manyatik alanında türbülanslar oluşabilir. Bunun neticesinde sert doğal afetler, terör ve suç oranında artışlar, ülke içinde ve uluslar arası huzursuzluklar yaşanabilir, savaş rüzgarları estirecek atmosfer oluşabilir! Dünya liderleri, parti liderleri beklenmedik, sert ve hatta çılgınca kararlar alabilirler. Merkür’ün bu gezegen dizilimlerini tetikleyeceği 6-7-8 Nisan tarihleri de özellikle dikkat çekmekte!

Bu tarihlerde şu dizilimler var:

Neptün-Venüs-Dünya

Mars-Güneş-Merkür

Jüpiter-Güneş-Dünya

Geçtiğimiz Haftanın Önemli Gelişmeleri

Asya'da çok şiddetli iki deprem

24 Mart 2011 Perşembe 16:22

http://www.medyarazzi.com/haber/20110324/322536/0/tayland-ve-myanmar-da-siddetli-depremler.html

Güneş lekesi sayısında hızlı artış

Güneş lekesi sayısı 24 Mart itibariyle hızlı artış göstererek 104'e ulaştı. 27 Mart itibariyle güneş lekesi sayısı 132 olarak belirtilmekte. Güneş'in yeni bir dinamizm fazına girdiği söylenmekte.

Kaynak: http://spaceweather.com/

Youtube'da 21 Mart 2011 tarihinde Güneş'te önemli bir patlama olduğu yönünde bilgiler veren videolar var...

http://www.youtube.com/watch?v=XnX2y-i58dQ

http://www.youtube.com/watch?v=N51VvPo3RVo

Aşağıda Güneş'in aktif olacağı bu süreçle ilgili bilgilendirici bir video var...

http://www.youtube.com/watch?v=rvKR4b-2W2E&NR=1

27.03.2011

Designed by Ongunsoft