Öner Döşer

29 Haziran Haftası

Bu sayfa 12939 kişi tarafından ziyaret edildi.

29 Haziran Haftası İYİCİLLER KÖTÜCÜLLERE KARŞI!

İyicil enerjilerin ve kötücül enerjilerin iç içe geçtiği ilginç bir haftaya giriyoruz…

İyicil etkiler

Klasik astrolojide olumlu yönde rahatça gelişen durumları, başarıya kolay ulaşmayı, ılımlılığı, denge ve huzuru, sevgiyi ve barışı, yardımlaşmayı, cömertliği ve iyimserliği temsil eden, bu yüzden iyiciller olarak tanımlanan Venüs-Jüpiter ikilisi bir müddettir birlikte seyrettikleri Aslan burcunda tam kavuşuma doğru ilerliyor. Bu olumlu etkiler, Ay’ın ikiliye 120 derecelik uyumlu açıya vardığı 30 Haziran Salı günü iyice etkinleşecek; tam kavuşumun gerçekleşeceği 1 Temmuz Çarşamba sabahı 10:50’de maksimuma varacak; ardından giderek azalmaya başlayarak uzaklaşacak. Bu açıdan bakıldığında, haftanın ilk üç günü daha rahat ilerleyeceğimizi söyleyebiliriz. Önemli iş ve girişimlerimizi haftanın bu ilk üç gününe denk getirebiliriz. Bu olumlu akış, sosyal organizasyonlar, ekip çalışmaları, dayanışma isteyen ortaklaşa projeler, toplantılar, açıklamalar, duyurular açısından değerlendirilebilir.

Kötücül etkiler

Klasik astrolojide olumsuz yönde gelişen durumları, başarıya ulaşma yolunda zorluğu, aşırılığı, dengesizlik ve huzursuzluğu, zalimliği ve savaşı, birbirine zarar vermeyi, cimriliği ve kötümserliği Mars-Satürn temsil eder ve bu ikili kötücüller olarak tanımlanır. Modern dönem astrologlarından bazıları çıplak gözle görülebilir bu iki gezegenin ötesinde, teleskobun icadından sonra keşfedilen gözlemlenebilir gezegenlerden Uranüs, Neptün ve Plüton için de kötücül ifadesini kullanır. Zira bu gezegenlerin doğası kişisel olarak müdahaleyi ve iradeyi aşan, toplumsal ve kitlesel etkiler ortaya çıkaran ve beklenmedik değişimlere, çözülmelere, yıkım ve yeniden yapılanmaya yöneliktir.

Geçmişte yaşananlardan bazı örnekler

Jenerasyon gezegenleri olarak nitelendirilen Uranüs, Neptün ve Plüton arasında en zorlu ve stresli doğaya sahip olduğu kabul edilen Plüton’dur. Savaş gezegeni Mars’ın üst oktavı olarak Plüton, yeniden yapılanmaya sevk eden yıkımla ilişkilendirilir. Zorba, zalim, yıkıcı enerjileri barındırır. Dönüşüm ve yeniden yapılandırma konusunda yaşanan krizleri temsil eder. Mars-Plüton arasındaki kavuşum, kare ve karşıt açılar hırpalayıcı, stresli, kavga ve zorbalığa çeken, zalimce ve sadistçe davranmaya yönelten enerjiler yayılır. Birkaç örnek vermek gerekirse: 15 Kasım 2003 tarihinde Şişli’deki Bet İsrail Sinagogu ile Beyoğlu'ndaki Neve Şalom Sinagogu'na; 20 Kasım tarihinde Beşiktaş'taki HSBC Genel Müdürlüğü ile Beyoğlu'ndaki Birleşik Krallık Başkonsolosluğu'na saldırılar düzenlendiğinde Mars-Plüton kare açıda idiler. Benazir Butto’ya suikastın yapıldığı 27 Aralık 2007 tarihinde bu ikili karşıt açıda idiler. 27 Aralık 2008’deki Gazze saldırısı esnasında bu ikisi kavuşumda idiler.

Ülkemizi ilgilendiriyor

Ülkemiz astroloji haritasında Mars-Plüton arasında dik açı vardır. Dolayısı ile bu ikili gökyüzünde kavuşum, kare, karşıt açıya yakınlaştığında, içinde bulunduğumuz bölgede ülkemizi ilgilendiren gelişmelere ve ardından alınan kararlara da rastlıyoruz. Örneğin Lübnan savaşının sürdüğü dönemde, 5 Eylül 2006 tarihinde Lübnan’a asker gönderme tezkeresi verilmesi esnasında Mars-Plüton dik açıda idiler. 21 Şubat 2008’de Irak’ın kuzeyine hava yoluyla da desteklenen sınır ötesi kara harekatı kararı aldığında bu ikili yine karşıt açıda idiler.

İçinde bulunduğumuz günlerde etkinleşmeye başlayan Mars-Plüton karşıtlığının zorlu enerjisi, Mars’ın Yengeç burcuna geçiş yaptığı 24 Haziran 2015 tarihinden bu yana kendini göstermeye başladı. Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kobani kentinde, IŞİD militanlarının Perşembe sabah erken saatlerde yaptığı saldırılarla başlayan çatışmalar; Cuma günü Tunus'un deniz kenarındaki Sousse kasabasında bir otelin plajına düzenlenen 37 kişinin öldüğü, 36 kişinin yaralandığı saldırı Mars-Plüton karşıtlığının etkisinin devreye girdiğini işaret ediyordu.

Şimdi önümüzde Mars-Plüton karşıtlığının Ay ve Güneş tarafından tetikleneceği 2 Temmuz dolunayı duruyor. Malum, dolunaylar bireysel bazda da duygusal dengenin bozulduğu, duygusal patlamalara açık zamanlardır. Dolunay anına yönelik astroloji haritalarında Ay-Güneş karşıtlığı ve Mars-Plüton karşıtlığının eksenlere denk geldiği yerlerde bu etkinin daha fazla hissedileceği düşünülür. Dolunay haritasının izdüştüğü eksen üzerinde İstanbul da bulunmakta; Mars’in izdüşümü İstanbul üzerine denk düşmekte. Aşağıda gördüğünüz haritada Mars/AS işaretinin bulunduğu beyaz çizgiyi takip ediniz. Macaristan, Bulgaristan, Romanya üzrinden geçen hat Türkiye’nin batısından, Marmara bölgesinden geçerek aşağıya doğru uzanıyor; Kıbrıs, Ürdün üzerinden geçerek Kuzey Yemen’e kadar devam ediyor. Mars’ın karşıt açıda olduğu Plüton/DS hattı da Türkiye’nin doğusuna izdüşüyor. Güneş/AS ve Ay/DS hatları da yine Türkiye üzerinden geçiyor. Zaten yukarıda belirtildiği üzere, Ay-Güneş karşıtlığı, Mars-Plüton karşıtlığı ile yakın bölgelere izdüşüyor.

  

 

Aşağıdaki haritada da göreceğiniz üzere, dolunay anına yönelik astroloji haritasının Yükselen derecesinde Mars bulunmakta. Güneş biraz daha aşağıda, henüz doğmamış durumda. Ay ve Plüton da batma noktasına yakın yerleşmekteler.

   

 

Dolunay derecesi ülkemiz astroloji haritasının Yükselen/Alçalan eksenini etkiliyor. Astroloji haritamızda Yükselen derecesine yakın yerleşmekte olan Plüton’u ve haritamızın 4. Evinde yerleşen Mars’ı tetikliyor. Dolunay esnasında karşıt açıda bulunan Mars-Plüton, ülkemiz astroloji haritasının Mars-Plüton derecesine dik açı oluşturuyorlar. Transit Uranüs, dahil olduğumuz uluslararası paktların yanı sıra Meclis’i de ifade eden 11. Ev girişindeki Kiron’u tetikliyor. 

Tüm bunlar agresyonun ve tansiyonun yüksek olacağı, sert ve tartışmacı tavırlara, yıkıcı, saldırgan davranma eğilimini kışkırtan enerjilerin işbaşında olacağı birkaç günlük sürece ilerlediğimize işaret ediyor. Açık düşmanlıklara karşı hazırlıklı olmalıyız. Ülkemiz astroloji haritasının 4. Evinde yerleşmiş olan Mars’ın tetiklenecek olması, dolunay civarındaki günlerde sınır güvenliğimizi ve iç huzurumuzu tehdit eden durumları ivedilikle göz önüne almamız gerektiğini, riskli durumların gelişebileceğini gösteriyor.

Önümüzdeki Meclis Başkanlığı ve koalisyon ihtimali durumlarını dikkate alarak kısa bir değerlendirme yaparsak…

Dolunay civarına denk gelen TBMM Başkanlığı seçimi civarında dengeyi sağlamak, birlikte yürütülecek işler konusunda hızlı ve çabuk bir biçimde uzlaşma sağlanması zor olacak gözüküyor. Başkanın seçimi son tura kalabilir. Zorlu etkiler devam ediyor ve uzlaşma sağlanması zor olsa da, 16 Haziran’daki yeniaya yakın zamanlarda, tam da Bayram üzeri, beklenen koalisyonun işaretlerini daha net görebiliriz.

Astrolojik işaretler bizi uyarır. Neler yaşanacağını tam olarak bilemeyiz, ama kendimizi buna göre ayarlayabiliriz ya da tedbir alabiliriz. Haftanın ikinci yarısından itibaren kendini göstermeye başlayacak bu gergin enerjiler Temmuz ortalarına kadar çok etkin olacak.

Haftanın dikkat çeken diğer gezegen açılarına göz atarsak…

Pazartesi günü kesinleşecek Venüs-Uranüs üçgeni, özel ilişkilerde sürpriz ve heyecanlandırıcı gelişmelere açık olacağımızı gösteriyor. Karşı tarafı şaşırtan beklenmedik aşk ilanları, teklifler, evlilik kararları gibi hızlı ve harekete geçiren enerjiler haftanın ilk yarısında devrede olacak. İlişkilerde birbirini sıkmadan gelişebilecek, özgürce, spontane ve keyifli birkaç günlük süreç olabilir bu…

Çarşamba günü Venüs-Jüpiter kavuşumu kesinleşiyor. Aslan burcunda gerçekleşecek bu kavuşum estetik ev güzelliğe yönelik girişimler için kullanılabilir. Giyim kuşam alışverişleri yapılabilir. Dekorasyon ve güzelleştirmeye yönelik girişimlerde bulunulabilir. Özel ilişkilere yönelik teklifler yapılabilir. Eğlenceli aktiviteler organize edilebilir. Aslında Ay’ın bu ikiliyi tetikleyeceği Salı gününü değerlendirmek, güncel açılarla değerlendirildiğinde daha iyi fikir gibi gözüküyor.  

Perşembe günü Güneş-Neptün üçgeni kesinleşiyor. Manevi, ruhsal konularla ilgilenenler açısından kaçırılmayacak fırsatlar sunan bu uyumlu açı haftanın ikinci yarısı boyunca etkin olacak. Etrafımızda gelişen zorlu durumlara rağmen, olayla olay olmadan, maneviyatımızı yüksek tutarak zorlukları aşabiliriz.

Yine Perşembe günü kesinleşecek Merkür-Uranüs altmışlığı, zihinsel ve entelektüel konularda, eğitimle ilgili konularda destekleyici etkilerin devrede olacağını gösteriyor. Hafta sonuna kadar etkin olacak bu uyumlu açı, en zorlu durumlarda, sınavlarda ya da toplantılarda bile yaratıcı çözümler, formüller üretme şansımız olduğunu gösteriyor.

Cumartesi günü kesinleşecek Merkür-Jüpiter altmışlığı da yine zihinsel ve entelektüel konularda, sınavlarda, toplantılarda çözüm üretebilme, başarı sağlayabilme, karşı tarafa düşündüklerini derli toplu izah edebilme yeteneğimizi aktif ediyor. Yabancı kültürlerden kişilerle yapacağımız işlerde başarı şansımız hayli yüksek. Lisan ve konuşma becerimizi geliştirmek istiyorsak hemen harekete geçebiliriz. Seyahatler açısından da harika bir zaman dilimindeyiz.

Pazar günü kesinleşecek Merkür-Venüs altmışlığı, aşk ve ilişkilerde kendimizi ifade etme becerimizi olumlu yönde etkileyebilir. Sanatsal ve artistik konularda yaratıcı fikirler ortaya çıkarabiliriz. Önemli konuşmalarımızı, anlaşmalarımızı bu güne denk getirebiliriz. Seyahatler ve geziler açısından güzel bir gündeyiz. Değerlendirebiliriz.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününe başlarken Ay henüz Akrep burcunda ilerliyor. Sabahın erken saatlerinde etkin olacak Ay-Satürn kavuşumu, güne ve haftaya başlarken kendimizi biraz sıkıntılı ve daralmış ya da engellenmiş hissedebileceğimizi gösteriyor. Ama 06:21’de Ay’ın Satürn’den ayrılıp Akrep burcundan çıkışı ve Yay burcuna geçişinin ardından, sabahın ilerleyen saatlerinde rahatlamaya başlayabiliriz. Sabah 09:26’da kesinleşecek Venüs-Uranüs üçgeninin hareketlendirici etkilerinin devreye girmesiyle motivasyonumuz artmaya başlıyor. Bu uyumlu açı, özel ilişkilerde sürpriz ve heyecanlandırıcı gelişmelere açık olacağımızı gösteriyor. Karşı tarafı şaşırtan beklenmedik aşk ilanları, teklifler, evlilik kararları gibi hızlı ve harekete geçiren enerjiler haftanın ilk yarısında devrede olacak. İlişkilerde birbirini sıkmadan gelişebilecek, özgürce, spontane ve keyifli birkaç günlük süreç olabilir bu. Gün boyunca hakim olacak bu enerjinin yanı sıra, gece saatlerinde etkin olacak Ay-Neptün karesi duygusal karmaşaya, çözülmeye yönelten hayal kırıklıklarına açık olacağımızı gösteriyor.

Salı günü boyunca Yay burcunda ilerleyen Ay eğitim, yayıncılık, yabancı kültürlerden kişilerle yapılan işler, turizm, seyahatler gibi konularda güzel ve olumlu gelişmeler yakalayabileceğimizi gösteriyor. Ay-Merkür karşıtlığının kesinleşeceği öğle saatlerine kadar (13:20) yapacağımız toplantıda, açıklamalarda, konuşmalarda ve yazışmalarda istediğimiz neticeleri almakta zorlanabiliriz. Fikir ayrılıkları ve tartışmalara davetiye çıkaran bu etkiler öğle sonrasındaki saatlerden itibaren azalmaya başlıyor. Akşam saatlerinde etkinleşecek açılar son derece olumlu ve rahat akış içerisinde olacağımızı gösteriyor. Ay’ın sırası ile Uranüs, Venüs, Jüpiter ile yapacağı uyumlu açılar, her türlü iş ve girişim açısından güzel bir zaman diliminde olacağımızı gösteriyor. Bu olumlu açılar sosyal organizasyonlar, ekip çalışmaları, dayanışma isteyen ortaklaşa projeler, toplantılar, açıklamalar, duyurular açısından değerlendirilebilir. Aşk ve ilişkiler açısından da son derece olumlu gelişmeler yakalayabiliriz. Gece 21:17’de kesinleşecek Ay-Jüpiter üçgeninin ardından Ay boşluğa giriyor ve gecenin devamında Yay burcundaki ilerlemesine açısız devam ediyor.

Çarşamba gününün ilk yarısında Yay burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 12:10 itibariyle Oğlak burcuna geçiyor. Günün ilk yarısında bir şeyler olumsuz gidecek anlamına gelmiyor. Nitekim Venüs-Jüpiter’in saat 10:20’de gerçekleşecek tam kavuşumu sabah saatlerinin olumlu enerjisini arttırıyor. Ay’ın Oğlak burcunda seyredeceği öğle saatleri sonrasında girişeceğimiz işlerde sağlam ve temkinli adımlar atmamız, gereksizce risk almaktan kaçınmamız yerinde olur. Zira akşam saatlerinden itibaren Ay-Mars karşıtlığının etkisi devreye giriyor. Kazalara, sakarlıklara açık olmamızın yanı sıra, tartışmalara, çekişmelere de açık olacağımız saatlerdeyiz, dikkat!

Perşembe günü boyunca Oğlak burcunda ilerleyen Ay, sabaha karşı Neptün ile uyumlu açısının ardından, Güneş ile tam karşıt açıya geliyor: Oğlak burcunda dolunay! 9 derece Oğlak’ta gerçekleşen bu dolunay, bir şeyleri somut ve görünür hale getirme arzumuzun artacağını gösteriyor. Oğlak-Yengeç burçları ekseninde oluşan bu dolunay, iş-aile, sosyal hayat-özel hayat, mantık-duygular arasında kalacağımız ve hangisini öne çıkartacağımız konusunda seçim yapmakta zorlanacağımız birkaç günlük süreçte olacağımızı da gösteriyor. Dolunayın ardından Ay’ın önündeki ilk hareket Plüton ile kavuşum olduğundan, geleceğe yönelik yeniden yapılandırıcı etkilerin devreye gireceğini tahmin edebiliriz. Tabii yazımın başında da belirttiğim gibi, Plüton dönüşüm krizini ve hırpalayıcı enerjileri temsil eder. Dolunay esnasında etkin olacak Mars-Plüton karşıtlığı ve dolunayın bu karşıtlıkla açısal irtibat kurması, hayli kritik ve zorlu birkaç günlük sürece işaret ediyor. Konu hakkında bilgi için yazımın giriş kısmını okuyabilirsiniz.Bugün sabah saatlerinde Güneş-Neptün üçgeni de kesinleşiyor. Manevi, ruhsal konularla ilgilenenler açısından kaçırılmayacak fırsatlar sunan bu uyumlu açı haftanın ikinci yarısı boyunca etkin olacak. Etrafımızda gelişen zorlu durumlara rağmen, olayla olay olmadan, maneviyatımızı yüksek tutarak zorlukları aşabiliriz. Yine bugün kesinleşecek Merkür-Uranüs altmışlığı, zihinsel ve entelektüel konularda, eğitimle ilgili konularda destekleyici etkilerin devrede olacağını gösteriyor. Hafta sonuna kadar etkin olacak bu uyumlu açı, en zorlu durumlarda, sınavlarda ya da toplantılarda bile yaratıcı çözümler, formüller üretme şansımız olduğunu gösteriyor.

Cuma gününün ilk yarısında Ay Oğlak burcunda ilerleyen Ay, öğle saatleri civarında Satürn ile altmışlık açısını kesinleştiriyor. Sağlam ve kalıcı adımlar atmak, bir şeyleri sağlama ya da garantiye alma yönünde girişimler yapmak açısından kullanabileceğimiz saatlerdeyiz. Ama bu açının kesinleşeceği 13:38 ile Ay’ın Kova burcuna geçeceği 15:20 saatleri arasında Ay’ın boşlukta olacağını, bu yüzden sağlam ve kalıcı temeller atmak istediğimiz işleri bu zaman aralığına denk getirmemizin pek de isabetli olmayacağını hatırlatmakta fayda var. Ay’ın Kova burcunda seyredeceği akşam ve gece saatlerinde zihinsel ve entelektüel aktivitelerde bulunabilir, sosyal organizasyonlarda yer alabilir, ekipçe yapılacak ve geleceğimizi ilgilendiren idealist projeler için çalışabiliriz. Toplumsal konulara, insan ve hayvan haklarına duyarlılık göstereceğimiz bir gündeyiz.

Cumartesi günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Geleceğe yönelik idealist projelerde yer almak, yeni şeyler öğrenmek, insani konulara yönelmek, kişisel ve toplumsal gelişimle ilgilenmek açısından harika bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde kesinleşecek ve bütün günü etkileyecek Merkür-Jüpiter altmışlığı da yine zihinsel ve entelektüel konularda, sınavlarda, toplantılarda çözüm üretebilme, başarı sağlayabilme, karşı tarafa düşündüklerini derli toplu izah edebilme yeteneğimizi aktif ediyor. Yabancı kültürlerden kişilerle yapacağımız işlerde başarı şansımız hayli yüksek. Lisan ve konuşma becerimizi geliştirmek istiyorsak hemen harekete geçebiliriz. Seyahatler açısından da harika bir zaman dilimindeyiz. Merkür-Jüpiter arasındaki uyumlu açılar, dini ve ilahi konularda bir şeyler öğrenmek, bu konular üzerine yazmak, konuşmak açısından güzel fırsatlar sunar. Bugün sabah saatlerinden itibaren okulumuzda yapılacak ve Astroloji Okulu eğitmenlerinden Yeşne Karaca İren’in sunduğu “Haritalarımızda Saklı Esmalar” Workshop’u tam da bu amaca hizmet ediyor. İlgilenenler için linkini kopyalıyorum. http://www.astrolojiokulu.com/HD684_workshop--haritalarimizda-sakli-esmalar.html

Pazar gününün büyük çoğunluğunda Kova burcunda ilerleyen Ay yeni bilgiler edinmek, kişisel gelişim konularıyla ilgilenmek, sosyal ortamlarda yer almak, entelektüel ve zihinsel faaliyetlerde bulunmak açısından güzel bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Ay’ın Uranüs ve Jüpiter ile temasının ardından, sabah saatlerinde Merkür ile uyumlu açıya ilerliyor olması, güne başlarken iletişimin rahat ve olumlu akacağına işaret ediyor. Önemli konuşmalarımızı, mesajlarımızı, duyurularımızı sabah erken saatlerine denk getirebiliriz. Ay-Venüs karşıtlığının ilişkilerde dengesiz davranışlara yöneltebilen enerjisinin de devrede olacağı sabah saatlerinde özel ilişkilerde dikkatli olmamızda fayda var. Ay-Satürn karesinin duygusal blokaj ve engellenme hissi yaratabilen etkileri öğle sonrasındaki saatlerde bizi zorlasa da, gün genelinde etkin olacak Merkür-Venüs altmışlığının olumlu enerjisi daha baskın gelecektir muhtemelen. Zira bu uyumlu açı aşk ve ilişkilerde kendimizi ifade etme becerimizi olumlu yönde etkileyebilir. Sanatsal ve artistik konularda yaratıcı fikirler ortaya çıkarabiliriz. Önemli konuşmalarımızı, anlaşmalarımızı bu güne denk getirebiliriz. Seyahatler ve geziler açısından güzel bir gündeyiz. Değerlendirebiliriz. 

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner DÖŞER

28 Haziran 2015, Pazar

Ayvalık

 

  

 

 

 

28.06.2015

Designed by Ongunsoft