Öner Döşer

29 Nisan haftası

Bu sayfa 12793 kişi tarafından ziyaret edildi.

EKONOMİYE DİKKAT!

Hayli yoğun bir haftaya giriyoruz. Ekonomi denilince akla gelen iki önemli göstergeden biri olan Jüpiter Retro, Satürn de Retro harekete dönmek üzere yavaşlamış durumda. Üstelik Güney Ay Düğümü ile birleşmekte ki bu durum da bazı ekonomist-astrologlara göre piyasalarda düşüş ve ekonomik zorlanma işaretçisidir. Ayrıca Oğlak burcunda Plüton da Retro harekete geçti ve Oğlak burcu Dünya Astrolojisinde ekonomik-finansal-kurumsal düzen ve sistemlerle alakalıdır.

Haftalık videomda bu konuya yer verdim. İzlemek için tıklayınız.  

https://www.youtube.com/watch?v=IGKf0EiXqek&t=71s

Aşağıda Satürn-Güney Ay Düğümü kavuşumu haritasını görmektesiniz.

 

 

Koç burcunda ilerlemekte olan, ticari faaliyetleri ve kararları ifade eden Merkür’ün Satürn-Plüton-Güney Ay Düğümü kavuşumu ile dik açısı da bu hafta kesinleşiyor. Dolayısı ile piyasada finansal konularla ilgili aceleci hareketler dikkat çekebilir. Umalım ki yabancı yatırımcı piyasadan kaçış yapmasın! Ticari olarak da risk almak ve cesur adımlar atmak isteyen kişilerin önü kesilmesin!

Cuma günü kesinleşecek Merkür-Jüpiter üçgeni bu haftanın ümit veren, pozitif tek açısı olduğundan, en azından yabancı yatırımcı veya dış ticaret açısından olumlu bir işaret olarak görülebilir. Fakat unutmamalı ki Jüpiter Retro, yani uzun dönemli olumlu bir hareket beklememiz zor! 

Haftanın sonunda, 5 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek Boğa burcu yeniayı ülkemizin içinde bulunduğu ittifaklarla, müttefik ülkelerle, Meclis’le, partilerle ilgili konularda yeni gelişmelerin ufukta olduğunu gösteriyor! Aşağıda yeniayın haritasını görmektesiniz.

 

 

Bu yeniayla birlikte maddi ve fiziksel güvence, huzur ve dinginlik sağlama arzusuyla yeni adımlar atmaya hazırlandığımız bir zaman dilimine giriyoruz. Yeniaydan sonra Ay’ın açıları olumlu, dolayısıyla temkinli ve sadeleşmeye yönelik adımlar açısından bu yeniay çok uygun gözüküyor. Kişisel açıdan ele alırsak durum böyle gözüküyor. Genele vurduğumuzda, yani içinde bulunduğumuz bölgedeki gelişmeler açısından ele aldığımızda ise başka bazı durumları da fark ediyoruz. Mesela dönemsel etkileri olan Satürn-Plüton-Güney Ay Düğümü kavuşumunun elemanlarının Retro olması ve haritanın 12.evine izdüşmesi, gizli oyunlara, planlı ve örgütlenmiş işlere, gizli düşmanlıklara dikkat çekiyor! Ve yeniay bu gezegenlerle üçgen yapıyor, yani negatif bir şeyleri kolaylaştırıyor sanki…

Sabit yıldızlar açısından ele aldığımızda da dikkatimizi çeken şeyler var. Boğa burcundaki yeniay Menkar yıldızıyla birleşiyor. 14 derece Boğa burcunda yerleşen bu yıldız kolektif insan bilinçdışını temsil eden Balina Cetus’un Alfa yıldızıdır (Referans: Bernadette Brady) ve insanlığın bilinçaltının güçleriyle alakalıdır. Zor bir yıldızdır. Kolektif bilinçaltının olumsuz yönde etkileyen olayları ifade edebilir.

İflaslar gündeme geliyor!

Menkar yıldızı Cladius Ptolemy’e göre Satürn karakterindedir. Vivian Robson’a göre utanca, iflasa ve talihsizliğe yol açar. Yeniay öncesinden itibarer etkin olan Oğlak burcundaki Satürn-Plüton-Güney Ay Düğümü kavuşumu da göstergelerin hepsi Retro olduğu için, bir müddettir ertelenen iflasların tekrar gündeme gelişini anlatıyor olabilir. Bu üçlünün yeniay haritasının 12.evinde yerleştiğini görüyoruz. 12.ev kayıplar ve iflaslarla ilişkilendirilen evlerden biridir ve Güney Ay Düğümü iflaslarla en ilişkili göstergelerden biridir, üstelik de Satürn ile birleşiyorsa!

İçinde bulunduğumuz bu hafta da dahil, ama 5 Mayıs’taki yeniaydan sonra daha fazla olmak üzere şirketlerin, kurumların iflasları açıklanabilir. Bankalar açısından da kolay olmayan bir zaman dilimine geldiğimiz astrolojik açıdan bir başka gerçektir. 

Yakın bölgemiz, komşularımız

Yeniay haritanın 3.evine denk düşmekte, yakın çevremiz, komşularımızla ilgili önemli gelişmelere dikkat çekmektedir. Yakın komşular denilince akla gelen ülkelerden biri olan İran’ın son günlerde ismi çok geçmektedir ve Boğa burcu yeniayı İran astroloji haritasının Tepe Noktasına izdüşmektedir. Dolayısı ile İran’la ilgili konular, bizimle de bağlantılı olarak gündeme gelebilir. Enerji konusunda yeni gelişmeler, bölgemizde, komşularımızla ilişkiler açısından yeni adımlar dikkat çekebilir. Tabii böyle düşündüğümüzde aklımıza Rusya geliyor…  

Borsada aşırı hareketlenme

Yeniay haritasının 5.evine denk düşen Mars’ın 11.evine denk düşen Jüpiter ile karşıt açısı, Meclis’imizden çıkacak bazı kararların veya Meclis’le ya da bakanlarla veya partilerle ya da bazı devlet kurumlarıyla ilgili konuların, açıklamaların, borsa ve piyasa üzerinde hareketlendirici etkileri olduğunu göstermektedir. Borsadan çıkışlar olabilir! Döviz fiyatlarında hareketlenme de bağlı olarak muhtemeldir!

Türkiye astroloji haritası nasıl etkileniyor?

Haritayı Türkiye astroloji haritası üzerinde değerlendirdiğimizde, yeniayın haritamızın 11.evine izdüştüğünü görüyoruz. Astrolojik 11.ev kasaba ve şehir meclisleriyle, yasalarla, hükümetin yasama organlarıyla (YSK dahil edilebilir), ulusal bayramlarla, bazı görüşlere göre bir organizasyon olarak borsa ile, organizasyonlarda ortak şirketlerle alakalıdır (Öner Döşer, 2008’de Türkiye, Klan Yayıncılık, 2007, sayfa 27). Yani yine Meclis, yasalar, partiler, bakanlar, parti başkanları ile ilgili konular, muhtemelen yasama organları (Belki de YSK) dolayısı ile hareketlenme görüyoruz.

 

 

Yeniay Türkiye astroloji haritasının 5.evindeki Şans Noktasının karşısına izdüşüyor. Dolayısı ile ekonomik boyutlar işin içerisinde ve borsa da öyle! Ayrıca yeniay 4 derece toleransla haritamızın 5.evinde yerleşen Venüs’ün bulunduğu 18 derece Akrep’in karşısına da izdüşüyor. Dolayısı ile piyasalar, borsa bu yeniay derecesinden tetik almış oluyor. Bu yüzden konu başlığımızı tekrarlıyoruz: EKONOMİYE DİKKAT! 

Ayrıca müttefik ülkeler, içinde yer aldığımız ittifaklar, paktlar (Örneğin NATO, AB) dolayısı ile de bazı hareketlenmeler, dış baskılar, karşıt görüşler, eleştiriler olasılığı doğuyor.

Trump’ın hedefindeki ülkelerden biri de biz miyiz?

Yeniay ABD Başkanı Donald Trump’ın haritasının Tepe Noktasına yakın, 9.evinde gerçekleşiyor. Yani, uzak yerler, uzak komşular, yabancılarla ilişkiler alanında yeni adımlara işaret ediyor. Ama daha önemlisi, yeniay esnasında etkili olan Mars-Jüpiter karşıtlığı, Trump’ın haritasının Ay-Güneş karşıtlığını tetikliyor! Aşağıda haritaları görmektesiniz.

 

 

Yani, Donald Trump önümüzdeki günlerde daha agresif bir politika izleyebilir ve yine bazı tetikleyici tweetler atabilir. Hedefteki ülkelerden biri de biz olabiliriz! Ve yine bu durum bizi ekonomik durumumuzu etkileyebilir, zira Trump’un Yükselen-Mars kavuşumu haritamızın 2.evine (burcuna) denk düşmekte!

Mars-Jüpiter karşıtlığı ABD astroloji haritasının Mars derecesini de tetikliyor ve tabii Donald Trump’ın Ay-Güneş karşıtlığı da buraya izdüşüyor. Aşağıda ABD haritası üzerine yansıtılmış yeniay haritasında bunu görmektesiniz.

 

 

Haliyle önümüzdeki günlerde ABD ile ilişkilerimiz kızışacak gibi gözüküyor ve tabii ekonomik anlamda yansıması da olacaktır. Unutmayalım ki Mars-Jüpiter karşıtlığı askeri konularla, askeri silahlarla alakalıdır ve S400’ler yüzünden ABD ile ilişkilerimizin zorlanması ya da bir takım ABD yaptırımlarına maruz kalma riskimiz de zaten bir müddettir konuşulan bir durumdur.

İletişim açısından dikkatli olmak gereken günler

Merkür’ün açılarının zorlu olduğu bir haftadayız, yani iletişimimize, konuşmamıza, yazdıklarımıza dikkat etmeliyiz. Toplantılarda şartları fazla zorlamak akıllıca olmayabilir. Aceleci açıklamalar, kararlar ve konuşmalarsa hiç önerilmez! Bu bağlamda özellikle Çarşamba ve Perşembe günlerinde dikkatli olmalıyız! Cuma günü biraz daha toparlanma ve olumlu yönde gelişmeler bekleyebiliriz, zira Merkür-Jüpiter üçgeni çalışıyor olacak. Ama Jüpiter’in Retro olduğunu unutmamalı, yani desteği uzun sürecek bir durum değil bu…

KARMA açısından dikkatli olun!

“Karmanın efendisi” olarak da tanımlanan Satürn Retro harekete geçiyor. Yani karma yaratmamak için özen göstermemiz gereken bir sürece giriyoruz.

Satürn gerilemesinin yükselen burca göre hangi eve denk düştüğüne dayanarak karmik ödeşmelerin, dikkatli olmak ve düzeltmek gereken şeylerin hangi hayat alanlarında olabileceği hakkında bilgiler verdiğim yayını YouTube Astroloji Televizyonu kanalımızda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=gErJqrqzzDg&t=94s


Haftanın günlere göre değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününe geçişten kısa bir müddet sonra Balık burcuna geçen Ay’ın Uranüs ile altmış derecelik açısının etkili olduğu sabah saatleri yenilik, değişiklik yapmak, hayatımıza farklı bir şeyler katmak açısından çok uygun. Öğleden sonra etkisini göstermeye başlayacak ve akşam saatlerinde etkisi maksimuma varacak Ay-Güneş altmışlığı hayatımızı etkileyecek kişilerle görüşmeler açısından uygun bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. İkili ilişkiler açısından da güzel bir zaman dilimindeyiz, değerlendirebiliriz!

Salı günü boyunca Balık burcunda ilerleyen Ay’ın Neptün-Mars karesini çalıştıracak olması, aldanmalara, yanılgılara açık bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Sabah saatlerinde daha sakin bir seyir izlerken, akşam saatlerinde daha ziyade agresif bir atmosferde olabiliriz. Kazalara, sakarlıklara, bizi tartışmaya çekecek kişilere dikkat! Ay-Satürn altmışlığının etkili olduğu akşamın geç saatlerinden itibaren biraz daha dengeli ve sakin ortama geçiyoruz. Ay-Plüton altmışlığının etkili olduğu gece saatlerinde duygularımızı güçlü bir şekilde ifade edebiliriz. Gecenin ilerleyen saatlerinde etkin olan Ay-Jüpiter karesi abartı ve aşırılıklara dikkat çekiyor. Bu açının kesinleşmesinin ardından başka temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor (00:57). Bugün Satürn geri harekete başlamak üzere durağanlaşıyor. KARMİK açıdan önemli bir zaman dilimine giriyoruz. Yaptıklarımızı ve söylediklerimizi gözden geçirebilir, mümkün olduğunca düzeltmeye çalışabiliriz.

Çarşamba gününün ilk yarısında Ay Balık burcunda ve boşlukta ilerliyor. Sabah erken saatlerde Merkür’ün Mars ile altmış derecelik açısı, ardından Ay Düğümleri ve Satürn ile kare açısı var. Ticari ve iletişimsel konularda, anlaşmalar ve/veya toplantılarda dikkatli olmak gereken bir zaman dilimindeyiz. Zira, talepte bulunduğumuz alanlarda engellenme, reddedilme, gecikme riski devrede olacak. Önemli konuşmaları öğleden sonraya bırakabiliriz. Yeterince özgür ve rahat hareket edebilir hissetmeyebiliriz. 13:23’te Ay’ın Koç burcuna geçmesiyle birlikte tekrar hareketleniyoruz ve özgür hissetmeye başlıyoruz. Ay-Kiron kavuşumunun etkili olduğu günün ikinci yarısında cesaretlendirilmeye ihtiyacı olan kişileri motive edebiliriz. 

Perşembe günü boyunca Koç burcunda ilerleyen Ay, günün büyük çoğunluğunda Venüs ile kavuşumunun olumlu enerjisini üzerinde taşıyacak. İlişkilerle ilgili konularda kendimizi hevesli, girişken, cesaretli hissedebiliriz. Öte yandan, Merkür-Plüton karesinin etkileri de gün boyunca devrede olacak. Başkaları üzerinde etki yaratmaya çalışırken, gereğinden fazla baskı yaratmamaya özen göstermeliyiz. Takıntılı, kuşkucu düşüncelerin de zihnimizde dolaşabileceği bir gündeyiz, bunları gereğinden fazla abartmamakta ve başkalarını kıran konuşmalardan uzak durmakta fayda var! 

Cuma gününün neredeyse tamamında Koç burcunda ilerleyen Ay’ın sabah saatlerinde çok sayıda gezegenle açıları ardı ardına geliyor. Muhtemelen hayli yoğun bir gündem bizi bekliyor! Merkür-Plüton karesinin de etkisini henüz devam ettiriyor olması, güç çekişmelerinin devrede olacağını, ticaret ve finans dünyasını etkileyeceğini gösteriyor. Ama Merkür-Jüpiter üçgeninin olumlu etkileri de devrede, telafi edici yönde çalışıyor. Yabancılarla ilgili işler, seyahatler, eğitim ve yayıncılık konuları, hukuki girişimler, ticari işler, başvurular, toplantılar, talepler, imzalar, el sıkışmalar, teyitleşmeler açısından Ay’ın Jüpiter ile üçgen açıya ilerlediği, ardından Merkür ile kavuşum yaptığı, yani Merkür-Jüpiter üçgenini tetiklediği zaman dilimini (10:20-11:47 arası tercih edilebilir) önemli iş ve girişimler için kullanabiliriz. 11:47-23:17 saatleri arasında boşlukta ilerleyen Ay, 23:17’de Boğa burcuna geçiyor.

Cumartesi günü boyunca Boğa burcunda ilerleyen Ay, sabah erken saatlerde Uranüs ile kavuşumunu kesinleştiriyor (05:15). Güne sürprizler ve yeniliklerle başlıyoruz. Önemli bir yeniaya doğru ilerliyoruz ve bugün Ay iyice kapanıyor. Yeni bir şeylere başlamak üzere son hazırlıklarımızı yapabiliriz. Değişime direnmek yerine, değişim enerjisiyle birlikte akmamız çok önemli! Vedalaşmamız gereken, artık işimize yaramayacak şeyleri bir kenara bırakmaya hazırlanırsak, yeni adımlar için kendimizi hazırlamış oluruz.  

Pazar gününe geçişten hemen sonra Boğa burcunda Ay-Güneş kavuşumu gerçekleşiyor: Yeniay! Maddi ve fiziksel güvence, huzur ve dinginlik sağlama arzusuyla yeni adımlar atmaya hazırlandığımız bir zaman dilimine giriyoruz. Yeniaydan sonra Ay’ın açıları olumlu, dolayısıyla temkinli ve sadeleşmeye yönelik adımlar açısından bu yeniay çok uygun gözüküyor. Ay-Neptün altmışlığının etkili olduğu sabah saatleri karşılıklı özveri ve sevgi ile yapılan iş ve paylaşımlar açısından uygun gözüküyor. Ay-Satürn üçgeninin etkili olduğu öğle saatlerinde sağlam ve güvenli adımlar atabiliriz. Ay-Plüton üçgeninin etkili olduğu akşam saatlerinde kendimizi daha etkili ifade edebiliriz, güvendiğimiz kişilerden güç ve destek bulabiliriz. Kısacası bugünü ister keyifli ve huzurlu bir gün geçirmek, ister gayrimenkul ve menkul değerlerle ilgili iş ve girişimler veya konuşmalar, ster özel ilişkilerle ilgili kalıcı adımlar atmak açsından iyi değerlendirebiliriz…

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

AstroArt Astroloji Okulu Kurucusu

www.astrolojiokulu.com

 

26.04.2019

Designed by Ongunsoft