Öner Döşer

29 Şubat Haftası

Bu sayfa 10836 kişi tarafından ziyaret edildi.

29 Şubat Haftası ULUSLARARASI İLİŞKİLER HAREKETLENİYOR!

Hareket gezegeni Mars 6 Mart Pazar sabah saatlerinde Yay burcuna geçiyor. Dünya Astrolojisi türünde Yay burcu uluslararası ilişkiler, yabancılar, hayata bakış ve inançlar, kültürel konular ve yüksek eğitim, uzak yerlere seyahatler gibi konularla ilişkilidir. Mars’ın hareketlendirici ve enerjik doğası, bu gezegen sert açılar yaptığında agresifleşir ve sosyal ortam gerilir. Bu bağlamda, 7 Mart haftasından itibaren daha aktif bir sürece geçeceğiz, ama bu enerji, bu Pazar gününden itibaren kendini belli etmeye başlayacak.

Mars’ın Akrep burcunun sonlarında ilerlediği içinde bulunduğumuz günlerde bu hareketlenmeler zaten etkin, çünkü ülkemiz astroloji haritasında Akrep burcunda yerleşmiş önemli gezegenler (Güneş, Venüs, Jüpiter) mevcut…

İlişkiler vesilesiyle kendimizi yenileyebiliriz

Sosyal kontakları temsil eden Kova burcunda ilerlemekte olan ilişkiler gezegeni Venüs, Satürn ile altmış derecelik, Uranüs ile yine altmış derecelik açılarını kesinleştiriyor. Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinde enerjisini maksimumda hissedeceğimiz bu uyumlu açılar, gerek özel hayatımızda, gerekse sosyal ilişkilerimizde güzel gelişmeler yakalayabileceğimizi işaret ediyor.

Venüs’ün Satürn ve Uranüs ile uyumlu açıları, kendimizi ilişkiler yoluyla yenilemek açısından harika bir süreçte olduğumuzu gösteriyor. Bunu eski ilişkilerde gereken yenilenme için uygun bir süreç olarak algılayabileceğimiz gibi, yeni ilişkiler kurmak yoluyla da yapabileceğimizin farkında olalım…

Hafta sonunda sözlere ve kararlara dikkat!

İletişim gezegeni Merkür’ün enerjik ve harekete yönelik Mars ile doksan derecelik açısı Cuma gününden itibaren etkin olacak ve hafta sonu boyunca etkisini gösterecek. Bu uyumsuz açı, hafta sonunda sözlerimize, kendimizi ifade ederken vücut dilimize ve tavrımıza dikkat etmemiz gerektiğini göstermekte. Düşünmeden söylediğimiz sözler yüzünden gereksiz kırgınlıklara sebep olabiliriz. Ya da muhatap kalabiliriz. Bu yüzden, sözlü veya yazılı iletişimimizde karşı tarafın üzerine fazla gitmesek isabet ederiz.

Mars-Merkür uyumsuz açıları, bazı zamanlarda hepimizin biraz yaptığı gibi, son söylenecek sözü baştan söylememize veya zamanlama hatası yüzünden ilişkilerde hırpalanmaya açık olduğumuz zamanlardır.

Merkür-Mars arasında açı oluştuğu dönemlerde hızlı kararlar almaya yatkın oluruz. Bu açı, şimdi olduğu gibi uyumsuz ise, yanlış veya aceleci kararlar alma riskimiz artar.

Merkür’ün Cumartesi öğle sonrasında Balık burcuna geçişiyle birlikte fikirsel ve düşünsel anlamda esnekleşmeye yatkın olacağız. Bunun olumlu yönleri olduğu tartışılmaz. Dikkat edilmesi gereken yönü ise, ne yapacağımız konusunda kararsızlık ve zihinsel dağınıklıktır. Öte yandan, hayal gücümüzün ve yaratıcılığımızın artacağı günlere ilerlemekte olduğumuz da astrolojik açıdan su götürmez bir gerçek…

Otorite ile baskıyı karıştırmamalıyız!

Hafta sonunda etkin olacak bir başka açı da Güneş-Satürn karesi. Bu iki gösterge de otorite ortaya koyma, organize etme ve yönetme becerisine ait temaları temsil eder. Uyumsuz açılarında (Şimdi olduğu gibi) otorite çekişmesi, baskı ve dayatma enerjisi ortama hakim olur. 

Bu enerjinin etkin olacağı hafta sonu boyunca kendi otoritemizi veya düzenimizi korumak ya da ortaya koymak yönünde şartları ve ilişkileri fazla zorlayabiliriz. Otoritemizi ortaya koymamızı gerektiren durumlar ve zamanlar olabilir, bu gayet normal. Fakat kendi bildiğimizde gereğinden fazla direnmemiz, esnekliğimizi kaybetmemiz, başkalarına bastırarak bir şeyleri yapmaya çalışmamız olumsuz yönde bize geri yansıyabilir bugünlerde…

Haftanın genel değerlendirmesini yaparsak…

Pazartesi günü boyunca Akrep burcunda ilerleyen Ay, geçmişte yaşanan bazı durumların ve bizi duygusal anlamda yıpratan bazı şeylerin hesaplaşmasının tekrar gündemimize gelebileceğini gösteriyor. Sabah saatlerinde etkin olan Ay-Merkür karesi bunu daha da belirginleştirebilir. Sadece düşünsel alanda kalmayacak bu stresler, sözlerimize de yansıyabilir. Tekrar gündeme getirebiliriz. Çözüm üretecek ve artık kapatacak isek bu sorun değil, hatta isabetli olur. Ama bunu sadece hırpalamak ve ödeştirmek için yapıyorsak, hata ediyor olabiliriz. Öte yandan, duygusal travmalarımızla başa çıkmaya çalışırken, yaratıcı çözümler üretme kapasitemiz de artacaktır muhtemelen. Ay’ın Mars ile kavuşuma ilerlediği öğle sonrasında ve daha da fazla akşam saatlerinde enerjiler daha gergin akıyor. Bu bağlamda sözlerimize ve tavrımıza dikkat etmemizde fayda var! Gece saatlerinde de sinirleri gerginleştirebilecek enerjiler ve irritasyon riski hayli fazla. Mars ile kavuşumunu saat 21:54’te kesinleştiren Ay’ın bundan sonra başka temel açısı kalmıyor ve boşlukta devam ediyor Akrep burcundaki ilerlemesine…

Salı gününe geçişte henüz boşlukta ilerleyen Ay, saat 01:55’te Yay burcuna geçiyor. Gün genelinde Ay’ın fazla açısı yok, ama bugün Venüs-Satürn altmışlığı kesinleşiyor. Bu uyumlu açı, özel ve sosyal ilişkilerimizi istediğimiz bir noktaya oturtabilmemiz konusunda destekleyici bir ortam oluşturuyor. Kalıcı ve uzun süreli ilişkilere adım atmak açısından bugünü değerlendirebiliriz. Bu açının destekleyici enerjisi günün ilk yarısında daha belirgin olacak. Akşam saatlerine doğru etkisini göstermeye başlayacak ve gece saatlerinde de etkin olacak Ay-Neptün karesi, kararsızlık ve bocalama enerjisi taşıyor. Geleceğe yönelik planlarımızı kesinleştirmek açısından pek uygun bir zaman diliminde olduğumuzu söylemek zor, ama ruhsal ve manevi konularla ilgilenmek, yaratıcılığımızı ortaya çıkaracak sanatsal aktiviteler açısından değerlendirebiliriz. Gecenin ilerleyen saatlerinde Ay-Güneş karesi de iyice etkinleşiyor. Kadın erkek ilişkileri ve ebeveynlerle ilişkiler açısından zorlu enerjiler mevcut, dikkat!

Çarşamba günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Sabah saatlerinde henüz Ay-Güneş karesinin zorlu enerjileri devrede iken, Ay’ın Satürn ile kavuşuyor olması, zorlu ve engelleyici enerjilerin işbaşında olacağını gösteriyor. Girişeceğimiz işlerde ve kuracağımız kontaklarda kolay ilerleyemeyebiliriz. Öğle saatlerine doğru etkinleşecek Ay-Venüs altmışlığı ve hemen ardından etkin olacak Ay-Uranüs üçgeni, bu saatler civarında gerek özel ve gerekse iş ilişkileri açısından güzel ve olumlu bir atmosfer oluşacağını gösteriyor. Değerlendirebiliriz. Ay-Jüpiter karesinin dengesizlik ve abartı riski taşıyan enerjisi öğle sonrası ve ikindi civarındaki saatlerde çok baskın olacak. Duygusal anlamda dengemizi sağlamakta zorlanabileceğimiz bir zaman dilimindeyiz, farkında olalım. Yeme içme de dahil olmak üzere, abartmaya ve harcamalarımızda müsrif davranmaya eğilim göstereceğimiz bir zaman dilimindeyiz. Akşam sonrası ve gece saatlerinde ise yakınlaşan Ay-Merkür altmışlık açısının iletişimi olumlu yönde etkileyen ve rahatlatan enerjisi devrede olacak. Önemli konuşma ve yazışmalar, duyurular, teklifler veya öneriler açısından değerlendirebiliriz.

Perşembe gününün ilk yarısında henüz Yay burcunda ilerleyen Ay, sabah erken saatlerde Merkür ile uyumlu açısının enerjisini henüz üzerinde taşıyor olacak. Sabaha karşı 04:54 ile öğlen 12:01 saatleri arasında Ay boşlukta ilerliyor. Bu ara saatlerde kalıcı ve uzun dönemli olmasını beklediğimiz işlere girişim yapmasak isabet ederiz. Ay’ın boşlukta ilerlediği kararsız ve belirsizlik enerjisinin hakim olduğu zaman diliminin ardından Oğlak burcuna geçişini takip eden zaman diliminde kararlılık ve netlik kazanmaya başlıyoruz. Önemli iş ve girişimler açısından öğle sonrasından başlayan ve akşam saatlerine kadar uzayan zaman dilimini değerlendirebiliriz.

Cuma günü boyunca Oğlak burcunda ilerleyen Ay, bir şeylere form verme ve onları düzenleme arzumuzun artacağını gösteriyor. Sabah erken saatlerde etkin olan Ay-Neptün altmışlığı, ruhsallık ve maneviyat açısından güzel bir enerji akışına işaret ediyor. Fedakarlık, affedicilik ve uyum enerjisinin ağırlık kazandığı saatlerdeyiz. Ay-Güneş altmışlığının etkin olduğu öğle saatleri ve sonrasında önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle bir araya gelebilir, görüşmeler, yazışmalar yapabiliriz. Kadın erkek ilişkileri ve ebeveynlerle ilişkiler açısından da harika bir zaman dilimindeyiz. Değerlendirebiliriz. Ay’ın Plüton-Uranüs karesinin zorlu enerjisini tetiklediği akşam saatlerinde hırpalayıcı enerjiler işbaşında olacak. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Ay-Jüpiter üçgeninin güzel gelişmelere ve ruhsal anlamda genişlemeye taşıyan enerjileri devrede olacak. Güzel ve akıcı enerjilerin işbaşında olacağı bu saatleri iyi değerlendirebiliriz.

Cumartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay Oğlak burcunda ve boşlukta ilerliyor. Sabah saatlerinde etkinleşen Ay-Merkür karesi (07:43), hem kararsızlık veya hızlı karar verme, hem de dikkatsiz konuşmalar yüzünden ilişkilerde zedelenme riski olduğunu gösteriyor. Bu uyumsuz açı, hafta sonunda sözlerimize, kendimizi ifade ederken vücut dilimize ve tavrımıza dikkat etmemiz gerektiğini göstermekte. Düşünmeden söylediğimiz sözler yüzünden gereksiz kırgınlıklara sebep olabiliriz. Ya da muhatap kalabiliriz. Bu yüzden, sözlü veya yazılı iletişimimizde karşı tarafın üzerine fazla gitmesek isabet ederiz. Merkür’ün öğle sonrasında (12:23) Balık burcuna geçişiyle birlikte fikirsel ve düşünsel anlamda esnekleşmeye yatkın olacağız. Bunun olumlu yönleri olduğu tartışılmaz. Dikkat edilmesi gereken yönü ise, ne yapacağımız konusunda kararsızlık ve zihinsel dağınıklıktır. Öte yandan, hayal gücümüzün ve yaratıcılığımızın artacağı günlere ilerlemekte olduğumuz da astrolojik açıdan su götürmez bir gerçek. Ay-Mars altmışlığının etkin olacağı akşamüzeri ve sonrasında kendimizi daha dinamik hissedebiliriz. Güç ve efor isteyen işleri yapmak, spor ve tempolu yürüyüş açısından güzel bir zaman dilimindeyiz. Değerlendirebiliriz. Bu açının kesinleşmesinin ardından kısa bir müddet boşlukta kalan Ay (18:06-18:22) Kova burcuna geçiyor. Zihinsel aktiviteler açısından güzel bir zaman dilimine giriyoruz. Aynı idealde olduğumuz kişilerle bir araya gelebilir, fikir alışverişlerinde bulunabiliriz. Sosyal açıdan da keyifli bir akşamda olacağımızdan, arkadaşlarımızla bir araya gelebiliriz.

Pazar günü boyunca Kova burcunda ilerleyen Ay, yeni şeyler öğrenmek, bilgi paylaşmak, sosyal ilişkiler ve kendimizi takım gibi hissedeceğimiz birlikte yapacağımız organizasyonlar açısından harika bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Gün boyunca Ay’ın bir tek Satürn ile altmış derecelik uyumlu açısı var. Akşam saatlerinde çok etkin olacak bu uyumlu açı, birlikte iş yapma ve kalıcı projelere girişmek açısından kolaylık sağlıyor. Öte yandan, gün boyunca Güneş-Satürn karesi etkin olacak. Bu iki gösterge de otorite ortaya koyma, organize etme ve yönetme becerisine ait temaları temsil eder. Uyumsuz açılarında (Şimdi olduğu gibi) otorite çekişmesi, baskı ve dayatma enerjisi ortama hakim olur. Bu enerjinin etkin olacağı gün boyunca kendi otoritemizi veya düzenimizi korumak ya da ortaya koymak yönünde şartları ve ilişkileri fazla zorlayabiliriz. Otoritemizi ortaya koymamızı gerektiren durumlar ve zamanlar olabilir, bu gayet normal. Fakat kendi bildiğimizde gereğinden fazla direnmemiz, esnekliğimizi kaybetmemiz, başkalarına bastırarak bir şeyleri yapmaya çalışmamız olumsuz yönde bize geri yansıyabilir bugünlerde…

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner DÖŞER, AMA, MAPAI

28 Şubat 2016, Pazar

Astroloji Okulu, Caddebostan 

28.02.2016

Designed by Ongunsoft