Öner Döşer

3 Ekim Haftası

Bu sayfa 5662 kişi tarafından ziyaret edildi.

Pazartesi gününe başlarken Ay Yay burcunun son derecelerinde ilerliyor olacak. Güne iyimser etkiler ağırlıkta başlıyoruz. Umutlarımızın ve beklentilerimizin yüksek olabileceği sabah saatlerinde Mars-Jüpiter arasındaki doksan derecelik dik açı da kesinleşiyor ve yüksek beklentilerimiz uğrunda şartları gereğinden fazla zorlama, abartılı risk alma eğilimimizi arttırıyor. Ay-Neptün arasındaki altmış derecelik uyumlu açı, duygularımızı ifade ederken diğer kişiler üzerinde olumlu etki yaratabileceğimizi, kendimizi duygusal anlamda dengeleyebileceğimiz saatlerde olacağımızı gösteriyor. Ama Mars-Jüpiter karesinin getirdiği motivasyonla iş ve başarı hırsımız yüksek olacak ve bu yüzden kendimizi frenlemekte zorlanabiliriz. 11:16’da Ay Oğlak burcuna geçiş yapıyor. Bu saat sonrasında daha fazla sorumluluk yüklenebilir, daha fazla çalışıp gayret göstermemiz gereken durumlarla karşılaşabiliriz. Öğle sonrasında etkinleşecek Ay-Uranüs karesi ve akşam saatlerinde etkinleşecek Ay-Plüton kavuşumu, günün geri kalan kısmının mücadeleli ve çetrefilli geçebileceğine işaret ediyor. Ani ve beklenmedik durum ve karar değişikliklerine, duygu patlamalarına, tartışma ve çatışmalara açık bir öğle sonrası ve akşam vakitleri bizi bekliyor. Şartları zorlamasak isabet ederiz.

Salı günü boyunca Ay Oğlak burcunda hareket ediyor. Sorumluluklar ve gereklilikler yüzünden hızlı ilerlemekte zorlanabileceğimiz bir gündeyiz. Sabah saatlerinden itibaren etkinleşecek Ay-Güneş karesi, gerek özel ve gerekse sosyal ilişkilerimizde zorlanmalara işaret ediyor. Önemli kişilerle görüşmeler yapmak, özel ilişkilerimizle ilgili kararlar almak veya harekete geçmek açısından pek de isabetli saatlerde değiliz. Ay-Merkür karesinin etkili olacağı öğle sonrasındaki saatlerde yapacağımız önemli konuşmalarda fikirlerimizi kabul ettirmekte zorlanabiliriz. Anlaşmalarda, yazışmalarda dikkatli olmamızda, çok yönlü ve detaycı düşünmemizde fayda var. Akşam saatlerinde Ay-Satürn karesinin engelleyici ve sorumlulukları arttırıcı etkileri devreye giriyor. Duygularımızı ifade etmekte zorlanabileceğimiz bu saatlerde sağlığımıza da özen göstermemizde fayda var. Ailevi ve özel ilişkilerde mesuliyet almak, daha dikkatli ve ihtiyatlı davranmak gerekebilir.

Çarşamba gününün büyük çoğunluğunda Ay Oğlak burcunda hareket ediyor. İlişkilerimize daha özen göstermemiz, dikkatli, düşünceli ve mesuliyetli olmamız gereken saatlerdeyiz. Ay-Venüs arasındaki gergin açı, böyle davranmadığımız takdirde ilişkilerimizde sorunlar yaşayabileceğimizi gösteriyor. Yeme içme konusunda kontrollü olmamızda fayda var sabah saatlerinde. 08:58’de Ay en son açısını yaptıktan sonra boşluğa giriyor. Ay’ın Kova burcuna geçiş yapacağı 18:19’a kadarki saatlerde Ay’ın boşlukta hareket edecek olması, bu saatlerde girişeceğimiz işlerin boş çıkabileceğine, belirsiz kalabileceğine işaret edebilir. Ama tabii bu durum hiçbir şey yapmayalım anlamına gelmiyor. Sadece kalıcılık ve somut sonuç beklediğimiz işler açısından bu ara saatleri kullanmamak isabetli olacaktır. Akşam saatlerinde Ay’ın Kova burcuna geçişi ve Uranüs ile altmış derecelik açısının etkinleşmesiyle birlikte yaratıcılığımızı daha üst seviyede ifade edebileceğimiz, fikirlerimiz ve yeteneklerimizle dikkat çekebileceğimiz bir sürece giriyoruz. Elektrik, elektronikle ilgili işler, teknik işler, farklı ve sıra dışı konularla ilgilenmek ve bu alanlarda görüş ortaya koymak için akşam saatleri gayet isabetli gözüküyor. Özel ilişkilerimiz açısından da heyecanlandırıcı, etkileyici saatlerdeyiz.

Perşembe günü boyunca Ay Kova burcunda hareket ediyor. Hümanistik öğelerin ve yardımlaşma temalarının ön plana çıkacağı bir gündeyiz. Ekip çalışmalarında başarılı olabilir, fikirlerimizi ortaya koyabileceğimiz kolektif ortamlarda yaratıcı projelerde yer alabiliriz. Sabah saatlerinde etkin olan Ay-Jüpiter karesi, duygularımızı abartılı bir şekilde ortaya koyma eğiliminde olacağımızı gösteriyor. Öte yandan, etrafımızda sevgi ve dayanışmayı da ziyadesiyle bulabileceğiz. Ay-Mars karşıtlığının etkin olacağı öğle saatlerinde ise duygusal anlamda türbülanslar artıyor ve dengeyi sağlamamız iyice zorlaşıyor. Sakarlıklara, küçük kazalara karşı uyanık olmalı, etrafımızdakilere agresif tepkiler vermekten, gereksiz tartışmalardan kaçınmalıyız.  Akşam saatlerinde dengeye geliyoruz ve huzursuzluklar azalmaya, yerini uyum ve dayanışmaya bırakıyor. Otorite temsilcisi kişilerle bir araya gelmek, iş ve anlaşmalara yönelik girişimlerde bulunmak, risk içeren işleri dengeli bir şekilde aktif etmek için bu saatleri kullanabiliriz. Özel ve sosyal ilişkilerimizde olumlu gelişmeler yakalayabilir, sosyalleşmenin ve paslaşmanın faydasını görebiliriz.

Cuma günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Zihinsel aktivitelere yönelmek, yeni şeyler öğrenme, öğretmek, bilgi aktarımında bulunmak, her türlü iletişimi aktif etmek için güzel bir gündeyiz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Satürn kavuşumu, zihnimiz iyi odaklayabileceğimizi, iyi konsantre olmamız gereken işlerde başarılı olabileceğimizi gösteriyor. Önemli kararlar almak, açıklamak, anlaşmalar imzalamak, yazışmalar yapmak açısından fevkalade bir gündeyiz. Bu olumlu etkiler sabah saatlerinden başlıyor, geç akşam saatlerine kadar uzanıyor. Sabah saatleri kalıcılık beklediğimiz ve somutlaştırmak istediğimiz projeleri bir noktaya bağlamamız açısından güzel fırsatlar sunuyor. Ay-Satürn arasındaki 120 derecelik uyumlu açı, olgun ve bilge kişilerle bir araya gelmek, tavsiyeler almak açısından uygun saatlerde olduğumuzu işaret ediyor. Hemen ardından Ay-Merkür arasındaki 120 derecelik uyumlu açı etkinleşiyor ve sabah saatlerinden itibaren bağlayıcı konuşma, yazışma, anlaşmalar konusunda destek veriyor. Bu olumlu hava tüm güne yayılıyor. Akşam saatlerinde daha ziyade özel ilişkiler alanında olumlu etkiler ön plana çıkıyor. Aşk ve ilişkilerden yana çok şanslı adledebileceğimiz Ay-Venüs uyumlu açısını iyi değerlendirebilir, ilişkilerimizde önemli mesafeler kaydedebiliriz. Sosyal organizasyonlar, eğlenceli ve-veya sanatsal aktiviteler açısından mükemmel bir akşamdayız.

Cumartesi günü 04:14’ten itibaren Balık burcuna geçiş yapacak olan Ay, sezgilerimizin ve duygularımızın öne çıkacağı, hassas bir günde olacağımızı gösteriyor. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Neptün üçgeni, özel ve sosyal ilişkilerimizde uyum ve dengenin, huzur ve paylaşımın, yardımlaşma ve sevgi temasının öne çıkacağı bir günde olacağımıza işaret ediyor. Artistik ve sanatsal konularda yaratıcılığımızı sergileyebilir, zevkimizi geliştirecek güzel şeylere, müzik, resim veya edebiyat gibi temalara, eğlenceli ve keyifli aktivitelere yönelebiliriz. Ay’ın gün boyunca açılarının uyumlu olması, etrafımızda gün boyunca huzurlu ve uyumlu akan bir enerji oluşacağını gösteriyor. Ay-Plüton arasındaki 60 derecelik uyumlu açı sayesinde, girişeceğimiz işlerde destek almamız kolaylaşacak. Duygularımızı etkin bir şekilde ifade edebileceğimiz öğle saatleri sonrasında, özellikle de akşam saatleri civarında, Ay-Jüpiter arasındaki 60 derecelik uyumlu açı sayesinde girişeceğimiz işlerde pürüzsüz ve destek bularak ilerlememiz daha da mümkün olacak. Şans ve fırsatlara da açık olacağımız bu saatleri iyi değerlendirebiliriz. 19.51’de Ay boşluğa giriyor. Bu saat sonrasında kalıcılık ve somut sonuç bekleyeceğimiz işlere girişmemeye özen göstermemizde fayda var. Ama bu hiçbir adım atmayalım anlamına gelmiyor ve olumlu atmosfer gece boyunca devam ediyor. 

Pazar günü boyunca Ay Balık burcunda ve boşlukta ilerliyor. Gün boyunca belirsizlik ve netlik eksikliği yaşayabiliriz. Girişeceğimiz işlerin bir ucu açık kalabilir. Daha ziyade keyfe yönelik aktivitelere, boş zamanlarımızı değerlendirmeye, dinlenmeye vakit ayırabiliriz. Uzun zamandır kendimize vakit ayıramadıksa, işte bugün tam zamanı! Meditasyon, ibadet, zikir, dua, enerji çalışmaları gibi aktivitelere yönelmek, müzikle ilgilenmek açısından da güzel bir gündeyiz. Hiçbir şey düşünmeden boş boş oturmak, zihnimizi dinlendirmek mi istiyoruz, işte bugün tam da böyle bir enerji taşıyor. Venüs’ün akrep burcuna ilerleyecek olması, ilişkilerimizde derinleşme ihtiyacımızı arttırırken, kıskançlık veya fazla sahiplenme hissi yüzünden ilişkilerimizde zorlanmalar yaşama ihtimalimizin artacağını gösteriyor. Affetmeyi ve hoşgörüyü başarabilmeli, gereksiz ayrıntılara takılıp, boş yere karşımızdakileri veya kendimizi hırpalamaktan kaçınmalıyız.

Keyifli, huzurlu ve sağlıklı bir hafta dileğiyle…

Öner DÖŞER

2 Ekim Pazar

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

 

Güneşmerkezli Bakış

Öncelikle, bu hafta sonunda düzenlediğim Güneşmerkezli Astroloji seminerime gösterilen ilgiden büyük keyif aldığımı söylemeliyim. Umarım katılımcılara farklı bir bakış açısı kazandırabilmişimdir. Güneşmerkezli gezegen dizilimlerinin Güneş sistemi ve bizleri en çok ilgilendiren yönüyle Dünya’daki yaşam üzerindeki etkilerini giderek daha fazla kişi fark etmekte…

Bu haftanın en önemli Güneşmerkezli açılarına gelince…

6-7 Ekim: Merkür-Jüpiter karşıtlığı ve Merkür-Uranüs 150’si, Mars-Plüton karşıtlığı, Venüs-Uranüs 135’liği.

Haftanın ilk yarısında, özellikle 4 Ekim’den itibaren gündem biraz türbülanslı ve agresif olacak gibi gözüküyor. 6-7 Ekim tarihlerinde, haftanın diğer günlerine nazaran daha agresif bir gündem bekleyebiliriz. Sert çekişmelere ve gergin etkilere açık olunacak bu iki günde, şiddete yönelik eylemler, sert doğa olayları gündemde yer alabilir! Hafta sonunda ise daha düşük enerjili ve yumuşak etkiler devrede olacak.

Güneş aktiviteleri

Güneş aktivitelerinin yoğun olduğu birkaç günden sonra, son birkaç gündür Güneş’te bir sessizlik hakimdi. Fakat 1 Ekim itibariyle tekrar hareketlenme oluştu. Konu ile ilgili Habertürk değerli yazarlarından Özgür Uğur’un 1 Ekim 2011 tarihine yönelik sorusunu yanıtlarken 1302 numaralı güneş lekesinin patlama üretebileceği bilgisini vermiştim. http://www.haberturk.com/yasam/haber/674696-bu-tarihe-dikkat

1 Ekim tarihinde 1302 ve 1305 numaralı güneş lekelerinde oluşan çifte patlama Güneş Dinamikleri Gözlemevi’nden kaydedildi. Patlama sonrasında oluşan Dünya-yönelimli Koronal Kitle Fışkırması’nın (CME) 4 Ekim tarihinde gezegenimize ulaşması ve muhtemelen jeomanyetik fırtına yaratması bekleniyor. Konu hakkında www.spaceweather.com adresinden ve aşağıya kopyaladığım bölümden bilgi alabilirsiniz.

DOUBLE ERUPTION: On October 1st around 10:17 UT, widely-spaced sunspots 1302 and 1305 erupted in quick succession, revealing a long-distance entanglement which was not obvious before. NASA's Solar Dynamics Observatory (SDO) recorded the double blast. Since it was launched in 2010, SDO has observed many "entangled eruptions." Active regions far apart but linked by magnetic fields can explode one after another, with disturbances spreading around the stellar surface domino-style. Yesterday's eruption appears to be the latest example. The part of the eruption centered on sunspot 1305 hurled a coronal mass ejection toward Earth. The relatively slow-moving (500 km/s) cloud is expected to reach our planet on Oct. 4th, possibly causing geomagnetic storms when it arrives.

02.10.2011

Designed by Ongunsoft