Öner Döşer

30 Ekim Haftası

Bu sayfa 10867 kişi tarafından ziyaret edildi.

30 Ekim haftası BOĞA BURCUNDA JÜPİTERYEN DOLUNAY

Önümüzdeki haftanın en dikkat çekici günü Boğa burcundaki dolunayın gerçekleşeceği ve Venüs-Uranüs karşıtlığının kesinleşeceği 4 Kasım Cumartesi günü hiç kuşkusuz!

Bereketli dolunay

Boğa burcunun 11 derecesinde gerçekleşecek dolunay, o gün 5 derece Akrep burcunda bulunacak Jüpiter ile hizalanmakta. Bu görünümü şanslı, verimli, bereketli olarak kabul edebiliriz genel olarak. Zira Jüpiter verimlilik ve bereketin göstergelerinden biridir. Ama sadece bununla sınırlı değil. Boğa-Akrep burcu ekseni geleneksel astrolojide en verimli burç ekseni olarak kabul edilir. İlaveten, dolunay esnasında Güneş-Alphecca kavuşumu da devrede olacak ve Alphecca verimlilik, bereket ile ilişkilendirilen bir yıldızdır.

Pratik çözümler üretebilmek ve kazanç elde edebilmek

Dolunay esnasında Güneş-Acrux kavuşumu da aktif olacak. Astrolojide madde eksenini de simgeleyen bu yıldız, maddi dünyayı anlamak, pratik çözümler üretebilmek ve para kazanma sanatıyla ilişkilendirilir. Paranın ve gücün nasıl kullanılabileceği konusunda yetenekli olmayı ifade eden bu yıldız, borsa gibi alanlarda da yetenekli ve başarılı olmakla bağdaştırılır. Boğa burcu genel anlamda maddi konuları anlattığından ve Akrep burcu da risk almakla ve spekülasyonla ilişkili olduğundan, dolunay civarındaki günlerde borsada ve genel olarak piyasada spakülatif hareketlerin artacağını düşünebiliriz. Bu hareketlilik içinde kazanç elde etmesini bilenler açısından fırsatların ortaya çıkabileceği bir zaman dilimine ilerliyor olabiliriz!

Sadece bu açıdan değil tabii. Gündelik konular ve problemlere çözüm üretebilen ve pratikleştirebilen fikir ve icatların da artabileceği bir zaman dilimi olacaktır bu. Acrux yaratıcılığı, bir şeylere form verme yeteneğini de gösterir. Dolunay esnasında aktif olan Güneş-Jüpiter kavuşumunun Neptün ile uyumlu açısı da bunu desteklemekte. Aşağıda dolunay haritasını görmektesiniz.

Ankara’ya göre çizdirilmiş bu haritada dolunayın 6/12.evler eksenine denk düştüğünü görüyoruz. Bu görünüm sağlık, günlük işler, çalışanlar, evcimen hayvanlarla ilgili konulara daha fazla odaklanacağımız bir döneme işaret etmekte. Haritanın 12.evine denk düşen Güneş-Jüpiter kavuşumunun Neptün gezegeni ile de uyumlu üçgen açısı var. Güneş-Neptün üçgeni hayli etkili, zira aynı dereceden gerçekleşiyor. Bu görünüm manevi, ilahi konulara, buna ilaveten metafizik konulara da ilginin artacağını düşündürmekte.

Metafizik ve gizemli konulara ilgide artış

Jüpiter gezegeninin Akrep burcuna geçişiyle birlikte metafizik konulara, gizemli konulara ilgi de artmaya başlayacak kanaatimce. Metafizik yönüyle astrolojiyi de buna dahil edebiliriz, tabii astrolojinin sadece metafizik yönü yok, bunu da anti parantez belirtelim. 4 Kasım’da Boğa burcunda gerçekleşecek dolunay esnasında Güneş-Acrux kavuşumu da etkin olacak demiştik. Bu kavuşum metafizik konular açısından hareketlendirici bir dönemi işaret ediyor olabilir. Halihazırda Merkür gezegeni Akrep burcunda hareket etmekte, Venüs çok yakında Akrep burcuna geçecek ve çok yakında Jüpiter ile kavuşacak. Tüm bunlar bilinmeyene, beş duyunun ötesinde olana, daha derinde olana ilginin artacağını düşündürmekte. Mars’ın Akrep burcuna geçeceği 9 Aralık sonrasında bu konuda ilginin daha da artacağını, Mars-Jüpiter kavuşumunun etkisini göstermeye başlayacağı Aralık ayı sonlarından itibaren zirveye varacağını tahmin edebiliriz.

İlişkilerde özgürlük ihtiyacı

Dolunay esnasında çok etkili olan bir başka açı da dikkat çekmekte: Venüs-Uranüs karşıtlığı… İlişkiler gezegeni Venüs’ün beklenmedik olanı ve ani gelişmeleri temsil eden Uranüs gezegeni ile karşıt açısının etkili olduğu dönemim zirve noktasına vardığı Perşembe günü ve takip eden günlerde ilişkiler açısından beklenmeyeni bekleyin dersek hata yapmış olmayız! Venüs’ün Arcturus yıldızı ile kavuşumunu da dikkate alarak yorumlarsak, ilişkiler açısından yeni gelişmelere ve sürprizlere açık olacağımız, özgürleşme ihtiyacımızın da hayli aktif olacağı bir haftada olacağımızı söyleyebilir, bazılarımızın ilişkiler açısından kendine yeni bir rota belirlemeyi tercih edeceğini düşünebiliriz. Venüs-Uranüs karşıtlığının kesinleşmesinden hemen önce etkisi maksimuma varacak Venüs-Satürn altmışlığı ise, karşılıklı olarak birbirini özgür bırakan, baskı yaratmayan, sınırlarını uzlaşarak belirleyen, karşılıklı gayret ve anlayışa dayalı ilişkilerin ise bu stresten fazla etkilenmeyeceğini düşündürmekte.

Türkiye astroloji haritası nasıl etkileniyor?

Dolunay derecesi Türkiye astroloji haritasının 11.evine denk düşüyor. Bu yerleşden yola çıkarsak, dolunayı takip eden yaklaşık iki haftalık dönemde Meclis, müttefik ülkelerle ilişkiler, devletin maddi kaynakları ile ilgili alanlarda bazı sonuçların ortaya çıkacağını ya da daha önce yapılan girişimlerin sonuçlarının görüleceğini söyleyebiliriz. Aşağıda dolunay haritasının Türkiye astroloji haritası üzerine izdüşümünü görmektesiniz.

Dolunay derecesi, Türkiye astroloji haritasının 5.evinde yer alan Şans Noktasının derecesine de çok yakın gerçekleşiyor. Borsa ve genel olarak piyasada spekülasyon ve tabi ki kazanç elde etme fırsatı olarak görebileceğimiz bir konum olarak nitelendirebiliriz. Dolunay esnasında aktif olan Venüs-Uranüs karşıtlığı, TC astroloji haritasında kavuşum halinde bulunan Merkür-Satürn’ü de tetiklemekte, geleceğe yönelik yeni yapılanmalar, hukuksal konular, eğitim gibi konularla ilgili daha önce yapılan girişimler açısından bazı durum değişikliklerine, beklenmedik gelişmelere de işaret ediyor.

Mars dönüşü

Dolunay haritasında 7 derece Terazi’de bulunan Mars’ın Türkiye astroloji konumunda bulunduğu dereceye dönüşünün dolunay zamanına denk gelmesi hayli ilginç doğrusu. Dolunay zamanlarında olayların daha çabuk büyüdüğü veya görünür olduğundan yola çıkarsak, agresyon göstermek, cesaret etmek, risk almak gibi Mars doğasındaki durumlar açısından hayli aktif bir dönemde olduğumuzu söyleyebiliriz. Dünya astrolojisinde Mars orduların, askeri birliklerin, komutanların ya da silahlar ve askeri mühimmatın genel göstergesidir.

Engellenme hissi ve depresiflik

Kiron-Satürn arasındaki stresli kare açının en etkili olduğu haftadayız. Bu açı aşırı sorumluluklar ya da üstesinden gelmek gereken durumların yoğun bir şekilde ardı ardına gelmesi, engel çıkaran kişiler ya da otorite figürlerinin yarattığı baskılar, psikolojik anlamda ise depresyonda hissettiren bir engellenme ya da harekete geçme konusundaki isteksizlik ile bağdaştırılabilir. Bu etkileri maksimumda hissedeceğimiz günler Perşembe ve Cuma günleri olarak gözüküyor. Tüm bu zorlu etkileri daha rahat aşabilmek açısından neler yapabiliriz sorusu akla geliyor. Belki şu tavsiyeler faydalı olabilir:

  • İşte veya aile içerisinde ya da ilişkilerimizde aldığımız sorumluluğun yarattığı baskıyı, yaşadığımız zorlukların bizde yarattığı etkileri başkalarıyla paylaşabilmek, kendini ifade edebilmek.
  • Hayattan keyif almamızı engelleyen kişileri ve durumları bir müddet için devre dışı bırakmak, uzaklaşmak
  • Hobilerimize ya da yapmaktan hoşlandığımız şeylere daha fazla odaklanmak, vakit ayırmak
  • Sevdiğimiz şeylerden biraz da olsa tadabilmek, diyet yapıyor olsak bile!
  • Spor ve yürüyüş yapmak, açık havada, dış ortamda vakit geçirmek, mümkünse güneş gören yerlerde daha fazla bulunmak…

Sözlerle şifalandırmak

Bazen öyle sözler sarf ederiz ki, karşımızdaki kişileri yaralarız. Bazen de tam tersine, sözlerimizle veya yazdıklarımızla karşımızdaki kişiler üzerinde şifalandırıcı rol oynarız. Önümüzdeki hafta ortasında etkisi iyice belirginleşecek ve Perşembe günü maksimuma varacak Merkür-Kiron karşıtlığı, sözlerle başkalarını şifalandırma ve fayda yaratma şansını arttırıyor. Psikolojik, mental, fiziksel sağlık ya da şifalanma ile ilgilenenlerimiz sosyal daha çok paylaşım yapabilir ve böylelikle bu enerjiyi daha pozitif kullanabilirler.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmeleri

Pazartesi gününe geçişten bir müddet sonra Ay Balık burcuna geçiyor (02:46) ve gün boyunca bu burçta devam ediyor ilerlemesine. Ay’ın Jüpiter ile üçgen açısının etkili olduğu sabah saatlerinde girişeceğimiz işlerde güzel gelişmeler kaydedebiliriz. Bu açının ardından ay-Güneş üçgeninin devreye gireceği akşam saatlerine kadarki süreçte önemli işlerimizi aktif edebilir, yeni girişimlerde bulunabiliriz. İş başvuruları, talepler, önemli pozisyonda bulunan kişilerle görüşmeler açısından değerlendirebileceğimiz bir zaman dilimi olmasının yanı sıra, özel ilişkiler açısından da şanslı bir zaman diliminde olduğumuzu söyleyebiliriz. Akşam saatlerine doğru etkili olan Ay-Neptün kavuşumunu yakınlaşan Güneş-Neptün üçgeniyle birlikte okursak, manevi ve ruhsal konular açısından muhteşem bir zaman diliminde olduğumuzu söyleyebiliriz.

Salı günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Ülkemizin geleceğini ve yöneticilerini ilgilendiren konularda bazı önemli gelişmeler bekleyebileceğimiz bir gündeyiz. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan Ay-Plüton altmışlığı duyguları güçlü ifade etme ve kendini ortaya koyma kabiliyetini tetikliyor. Öğle saatlerinden akşam geç saatlere kadarki süreçte etkili olan ay-Merkür üçgeni de iletişim becerilerimizi etkili bir şekilde ortaya çıkarabileceğimiz bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Duyurular, açıklamalar, reklam ve tanıtım, pazarlama, ticari anlaşmalar, toplantılar açısından güzel bir gündeyiz Değerlendirebiliriz! Akşam geç saatlerde ise Merkür-Satürn karesinin engellenmeyi ve baskı altında kalmayı ya da depresifliği ifade eden zorlu açısı devrede olacak. Ay’ın Satürn-Kiron karesinin tetiklediği, duygusal açıdan yaralanmalara ve streslere açık olduğumuz bir gecedeyiz, dikkat!

Çarşamba gününe geçişte Ay henüz Balık burcunda ilerliyor. Ay’ın Satürn-Kiron karesini tetiklemesinin etkilerinin devam ettiği sabah saatlerinde kendimizi baskı altında ve sıkışmış hissedebiliriz. 00:07-09:42 saatleri arasında boşlukta ilerleyen Ay, 09:42 itibariyle Koç burcuna geçiyor. Bastırılma ve engellenme hissinin yerini harekete geçme ve kendini ortaya koyma arzusuna bıraktığı bir zaman dilimine giriyoruz. Tempolu ve yüksek enerjili gündüz saatlerinin ardından etkili olan ay-Mars karşıtlığı, dışa vurum ve agresif tepkiler verme riskinin yüksek olduğu, kazalara, sakarlıklara, tartışmalar neticesinden gelen kopmalara açık bir olduğumuz zaman dilimine işaret etmekte. Yangın, hırsızlık gibi durumlara karşı temkinli olmakta fayda var!

Perşembe günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Bir gün öncesindeki kadar olmasa da hareketlilik devam ediyor. Ay-Plüton karesinin etkili olduğu öğle saatleri civarında güç çekişmelerine ve meydan okumalara açık olacağız. Günün ilerleyen saatlerinde etkisini göstermeye başlayan Ay-Venüs karşıtlığı, ilişkiler açısından hayli zorlu bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor, dikkat! Diğer taraftan, depresif ve engellenme hissi yaratan kişiler ve durumlardan etki alabileceğimiz bir gündeyiz. Bu bağlamda, yazımın giriş bölümünde yer verdiğim tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Cuma gününün ilk yarısında Ay Koç burcunda ilerliyor. Sabah saatlerinde hayli zorlu, stresli bir enerji akışı söz konusu olabilir. İlişkiler açısından dikkatli olmakta fayda var. Beklenmedik kopuşlara, karşı çıkışlara sebebiyet verebilecek isyankar bir enerji akışı var zira. Buna mukabil, Ay-Satürn altmışlığının dengeleyici enerjisi de iş başında olacak ve akılcı, ağırbaşlı, olgun geri bildirimler sayesinde zorlanmaları aşabileceğiz. 06:12-12:46 saatleri arasında boşlukta ilerleyen Ay, 12.46 itibariyle Boğa burcuna geçiyor. Giderek rahatlamaya başlıyoruz. Ay-Jüpiter karşıtlığının etkili olduğu akşam saatlerinde abartılı harcamalarda bulunabilir, yeme içme konusunda da abartabiliriz, dikkat! Güneş-Neptün üçgeninin destekleyici güzel enerjisi ise manevi açıdan güzel bir zaman diliminde olduğumuzu göstermekte! Karşılıklı fedakarlıklar, sezgisel bir anlayış hali ve egoyu geri çekebilmemiz sayesinde manevi anlamda güzel bonuslar kazanabiliriz!

Cumartesi günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Boğa burcundaki dolunay ile birlikte Venüs-Uranüs karşıt açısının da en etkili zamanındayız. Dolayısı ile ilişkiler açısından hayli stresli bir enerji akışından bahsedebiliriz. Ay-Neptün altmışlığının da etkili olduğu sabah saatlerinde eğer toleranslı olur ve anlayış gösterebilirsek, geri adım atabilir, egomuzu kontrol edebilirsek, zorlu enerji akışını pozitife yönlendirebiliriz. Ay-Plüton üçgeninin etkili olduğu günün ikinci yarısında başkaları üzerinde etki yaratabilir, karizmamızı ortaya çıkarabiliriz.

Pazar gününün ilk yarısında Ay Boğa burcunda ilerliyor. Ay-Merkür karşıtlığının etkili olduğu sabah saatlerinde sözlü ve yazılı eleştirilere açık olabiliriz. Önemli konuşmalar ve toplantılar varsa, sözlerimize dikkat etmemiz yerinde olur. Fikirlerimizi ve görüşlerimizi kabul ettirmekte de zorlanabiliriz. 12:28-13:25 saatleri arasında kısa bir müddet boşlukta ilerleyen Ay, 13:25 itibariyle İkizler burcuna geçiyor. Günün kinci yarısında girişeceğimiz işlerde daha kolay ilerleyebiliriz. Önem verdiğimiz kişilerle yapacağımız konuşmalarda istediğimiz yönde gelişme yakalayabilmek açısından günün ikinci yarısını kullanabiliriz. Gece 22:18’de Merkür Yay burcuna geçiyor. Gelecek planlarımızı başkalarıyla konuşmak, vizyonumuzu ve hayata bakışımızı başkalarına yansıtmak açısından kullanabileceğimiz bir zaman dilimine giriyoruz!

Sevgi, ışık ve umutla!
Öner Döşer, AMA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Organizasyonu (OPA) Türkiye Temsilcisi, APAI üyesi
Astroloji Okulu, 28 Ekim 2017

28.10.2017

Designed by Ongunsoft