Öner Döşer

30 Mayıs Haftası

Bu sayfa 13013 kişi tarafından ziyaret edildi.

30 Mayıs Haftası HUZUR ZAMANI!

Haftanın enerji akışını değerlendirdiğim videoyu izlemek için linki ziyaret ediniz.

https://youtu.be/Tc0_WVxB3PQ

Aslında, bizi kolay bir hafta beklemiyor. Yazımın detayında da göreceğiniz üzere, hayli zorlu açılar ve açı kalıpları oluşacak önümüzdeki günlerde. Ama bu stresli açılarının ardından, 5 Haziran sabahı 05:59’da 14 derece İkizler burcunda gerçekleşecek yeniay, hayatımıza en azından bir müddet için huzur getirmeye aday gözüküyor!

Astrolojik açıdan böyle düşünmeme sebep, yeniayın Venüs ile birleşecek olması. Astrolojide Venüs artistik ve sanatsal konuların, aşk ve ilişkilerin, barışçıl ve huzurlu atmosferin göstergesidir. Bu yeniayla birlikte sanatsal açıdan yaratıcılığın artacağını, ilişkilerle ilgili konularda hızlı gelişmelerin ufukta olduğunu öngörebiliriz.

Dünya Astrolojisinde Venüs Müslümanların genel göstergesidir. İslamiyet sevgi ve hoşgörü dinidir ve İslamiyet’te kul ile Allah ilişkisinin temelinde sevgi ve muhabbet yatmaktadır. Tam da Ramazan arifesinde gerçekleşecek Venüs-Güneş-Dünya dizilimi gerçekleşiyor. Umarım barış atmosferi içerisinde bir Ramazan ayı geçiririz.

Sevgi yaşam enerjimizi yükseltir!

Her şey enerjidir ve en yüksek frekansta titreşen sevgi enerjisi, bir ruhun bedenindeki elektriğe, tüm organlara ve hücrelere hükmedebilmesi için en temel enerjidir. Sevgi, yaşam enerjimizi yükseltir. Yaşam enerjimizi yükselttikçe de, içinde yaşadığımız dünyaya, hatta daha da öteye gidersek, tüm aleme faydamız olur. Çünkü, her şey birbirine bağlıdır. Mutluluk, neşe ve sevinç, sevgi bağını oluşturan Venüs doğasındaki niteliklerdir. Bu duyguları yoğun bir şekilde hissettiğimizde, yaşam enerjimiz de güçlenir ve adeta bir verici gibi davranarak, bunu başkalarına da aktarırız.

Yardımlaşmanın önemi

Astroloji’de, gezegenlerin sayısal karşılıkları vardır. Venüs’ün sayısal karşılığı 6’dır. Karakterinde insancıl öğeler barındıran 6 sayısı, bütün koşullar altında sevmeye ve mutlu etmeye dayalıdır. Evrensel dost arketipidir. Yardımlaşma teması içerir.

Öte yandan, 6 sayısı, 360 derecelik bir tam daireyi ifade eden Zodyak’ı, 60 derecelik açılarla böler. Böylece oluşan sextil açıya (altmışlık açı) benzetebileceğimiz gezegen Venüs’tür ve bu gezegen iki farklı unsurun sevgi dolu birlikteliğini, insancıl bir biçimde yardımlaşmasını ve işbirliği içerisinde birlikte hareket etmesini anlatır.

Altmışlık açı, farklı fakat birbirine uyumlu elementler arasında meydana gelir. Yani farklı niteliklerin bir araya getirilmesi söz konusudur ve bu da ancak karşılıklı gayret ve vericilik sayesinde olacaktır. Farklı olan iki şeyin bir araya gelmesinde, bir araya gelen varlıkların içgüdüsel doğalarının ihlali değil, ifade edilebilmesi söz konusudur. Bu birleşme gönüllü olarak gerçekleşmiştir ve bu birleşmede varlıkların aralarındaki farklar birbirlerini tamamlamaktadır. Birlikte, tek başlarına olduklarından daha mükemmel yeni bir bütün oluşturabilirler.

İnsan sevgisi ve hoşgörü

İnsanlarda bu güç aşk şeklinde deneyimlenir. Ama burada ortaya çıkan şey romantik aşk değil, insan sevgisidir. Bu gönüllü birliktelik insanları zorlamaya veya karşılıklı faydaya dayalı birlikteliklerden daha sıkı bir şekilde bir arada tutar.

Sevgi, öncelikle tahammül ve hoşgörüyü, ardından da kişisel egoyu aşmayı gerektirir. Sevgi ve hoşgörü, kendi benliğini aşmış, kamil insanda en geniş, en anlamlı ifadesini bulur. Yunus Emre’nin tabiriyle, “Yaratılanı sevmelidir Yaratan’dan ötürü”. İrlandalı yazar ve şair Oscar Wilde’a göre sevmek, insanın kendi kendini aşmasıdır. Kendine hizmet etmek yerine, başkalarına hizmet etmek kavramı iyi anlaşılırsa, sonuçta kazanacak olan tüm insanlık olacaktır. Pek tabii ki bu hiç de kolay değildir. Hiç karşılık beklemeden, koşulsuz bir şekilde sevgi göstermek, sevgiyle bütünleşmek, egoyu aşmayı gerektiren bir iştir.

Kolay bir haftada değiliz!

Sevgi dolu, hoşgörü ve toleranslı bir atmosfer oluşturmak elimizde aslında! Ama bazı zamanlarda bunu aktif etmek hiç de kolay olmuyor öyle değil mi?

Bu haftanın açı kalıplarına bakarsak, hafta sonuna kadarki süreçte işimiz kolay olmayacak gibi gözüküyor…

Perşembe ve Cuma günleri etkili olacak Güneş-Neptün ve Venüs-Neptün kareleri, özel ve sosyal ilişkilerde beklediğini bulamama, hayal kırıklığına uğrama riskini arttırıyor. 

Cuma ve Cumartesi günü etkili olacak Güneş-Satürn ve Venüs-Satürn karşıtlıkları, özel ve sosyal ilişkilerde ya da iş ilişkilerinde kutuplaşma ve anlaşmazlık riski doğuruyor.

Cumartesi ve Pazar günleri etkin olacak Venüs-Jüpiter karesi, ilişkilerde abartılı çıkışlar yapma riskimizi arttırıyor.

Dolayısıyla, sevgide kalmakta zorlanacağımız bir haftaya giriyoruz. Zorlanmamız, bunu yapamayacağımız anlamına gelmiyor tabii ki. Farkındalık ve geniş bakış açısı sayesinde, biraz da aceleci olmamak ve karşımızdakilere biraz fırsat vermek kaydıyla, güzel gelişmeler yakalayabiliriz.

Haftanın genel değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Üzerinde yeterince gayret gösterdiğimiz işleri ve etrafımızda gelişen olayları akışına bırakarak, umduğumuzdan fazla gelişme yakalayabiliriz. Bazen zorlamak iyidir, bazen de akışa bırakmak. Bugün ikincisinin daha iyi işleyeceği bir gündeyiz. Sabah saatlerinde henüz Ay’ın Merkür ve Plüton ile uyumlu açılarının güçlendirici enerjisi devrede olacağından, önemli iş ve girişimlerimizi konuşmalarımızı bu saatler civarına denk getirebiliriz. Bu olumlu akış öğle sonrasındaki saatlere de yansıyor. Bu saatlerde ben de, Yunanistan’ın Atine kentinde global ekonominin genel gidişatını ele alan bir astroloji panelinde konuşma yapıyor olacağım. Akşam saatlerinde etkili olan Ay-Mars üçgeni, enerjimizin yüksek olacağını, güç ve cesaret isteyen iş ve girişimler açısından iyi bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor.

Salı gününe geçişten kısa bir müddet sonra Ay-Mars üçgeni kesinleşiyor ve ardından Ay boşluğa giriyor (02:10). Kısa bir kararsızlık sürecinden sonra Ay’ın Koç burcuna geçişiyle birlikte enerjinin daha kararlı bir hızlı aktığı bir sürece giriyoruz. Ay’ın gün genelinde açıları uyumlu ve rahat olacak. Bu yüzden bugünü önemli iş ve girişimlerimiz için kullanabiliriz. Genel olarak estetik ve güzellikle ilgili işler, giyim kuşam alışverişleri, güzelleştirme ve dekorasyona yönelik işler açısından da kullanabileceğimiz bir gündeyiz. Gün boyunca etkili olacak Merkür-Plüton üçgeni, anlaşmalar, konuşmalar ve açıklamalar yapmak için uygun bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Kendimizi güçlü bir şekilde ifade edebileceğimiz, fikir ve görüşlerimizi kabul ettirebileceğimiz bir gündeyiz. Ay’ın Venüs ve Güneş ile uyumlu açılarının etkili olacağı aşma ve sonrasındaki saatlerde aşk ve ilişkilerden yana çok şanslıyız! Değerlendirebiliriz. Önemli iş veya sosyal alanda bize yardımcı olabilecek kişilerle görüşmelerimizi de akşam saatlerinde yapabiliriz. Gecenin ilerleyen saatlerinde etkin olacak Ay-Satürn üçgeni, olgun ve aklı başında kişilerden doğru ve akılcı tavsiyeler ya da destekler alabileceğimizi gösteriyor.

Çarşamba günü boyunca Ay Koç burcunda hareket ediyor. Sabah erken saatlerde etkili olacak Ay-Plüton karesi, günün ilk yarısında güç çekişmelerine açık olacağımızı gösteriyor. Tehlike ve risk içeren iş ve girişimlerden ya da hırpalayıcı enerjisi olan kişilerden uzak kalmamız yerinde olur. Ay-Uranüs kavuşumunun sıra dışı, beklenmedik, ye yönde ilerleyeceği belli olmayan enerjisinin aktif olacağı akşam saatleri civarında girişeceğimiz işlerde kalıcı ve devamlılık yönünde gelişmeler yakalamakta zorlanabiliriz. Bu açının kesinleşeceği 18:42 sonrasında Ay boşluğa giriyor.

Perşembe gününe geçişte henüz Koç burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 05.46’da Boğa burcuna geçiyor. Huzur ve sakinlik arayışında olacağımız bir gündeyiz. Sağlam ve kalıcı adımlar atabiliriz, ama temkinli olmak kaydıyla. Zira gün boyunca etkili olacak Güneş-Neptün karesi, iş ve kariyerle ilgili konularda yanıltıcı, aldatıcı, değişime uğrayabilecek, kararsız bir enerji akışına işaret ediyor. Otorite figürlerinden veya erkek figürlerinden yana hayal kırıklığına uğrayabiliriz, dikkat! Ayakları yere basmakta fayda var. Hayalci, gerçeklikten uzak, aşırı idealist girişimlerimizden dolayı üzülebiliriz…

Cuma günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Sabah erken saatlerde Ay’ın uyumlu açıları var. Tanıdığımız, gönül bağımız olan kişilerle görüşmelerde değerlendirebiliriz. Ama yine sabah saatlerinde çok etkili olacak Güneş-Satürn karşıtlığı, otorite figürleriyle veya önemli pozisyondaki kişilerle görüşmelerde yüksek bir şans vermiyor. Zorlanabiliriz, geciktirilebiliriz, engellenebiliriz. Ay-Merkür kavuşumunun etkili olacağı öğle saatleri civarında yapacağımız anlaşmalar, konuşmalar, duyurular daha etkin sonuçlar getirebilir. Öte yandan, aşk ve ilişkiler bakımından hayal kırıklıklarına ve yanılgılara açık bir günde olduğumuzun farkında olalım. Beklentilerimizi yüksek tutmak ve gerçeklerden uzaklaşmak yerine gerçekçi ve ayağı yere basar durumda kalmakta fayda var! Ay-Mars karşıtlığının etkin olacağı gece saatleri tartışma ve gerginliklere açık gözüküyor, dikkat!

Cumartesi günü boyunca hayli stresli açılar hakim. Kolay bir günde sayılmayız. Gece 02:02’de Mars ile karşıtlığını kesinleştiren Ay, saat 06:01’e kadar boşlukta kalıyor ve ardından İkizler burcuna geçiyor. Yeni şeyler öğrenmek, bilgi paylaşmak açısından harika bir gündeyiz. Merakımızı giderecek geziler yapabilir, yeni yerler keşfedebiliriz. Gün boyunca etkili olacak Venüs-Satürn karşıtlığı, özel ilişkiler açısından haftanın en stresli gününde olduğumuzu gösteriyor, farkında olalım! Güneş-Jüpiter karesinin de etkili olacağı bugünde abartılardan, gereksiz harcamalardan, boyumuzu aşan iş ve girişimlerden uzak durmamız isabetli olur. Egomuzun şişmeye açık olduğu bugünde bu türde tuzaklara da düşmeyelim!

Pazar günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Sabaha karşı saatlerde henüz Ay’ın ve Venüs’ün stresli açıları devrede olacak. Özel ilişkilerde dikkat ve abartılardan uzak durmalı diyebiliriz. Ama sabahın erken saatlerinde denge olumlu yönde değişiyor. 05:59’da gerçekleşecek yeniay Venüs ile birleşiyor. Bu güzel yeniay hakkında detaylı bilgi için yazımın giriş bölümüne göz atabilirsiniz. Gün genelinde olumlu, hoş, uyum ve sevgi alışverişlerine yönelik güzel bir enerji akışı var. Ay-Uranüs üçgeninin etkili olacağı akşam saatlerinde ve sonrasında hoş sürprizlere açık olabiliriz! Biraz rutin dışına çıkarak değişik bir şeyler yapabiliriz.

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI

27 Mayıs 2016, Cuma

Atina-Yunanistan

27.05.2016

Designed by Ongunsoft