Öner Döşer

30 Temmuz Haftası

Bu sayfa 7164 kişi tarafından ziyaret edildi.

Yine haftanın ilk yarısını etkileyecek Venüs-Satürn altmışlığı özel ve sosyal ilişkilerimizde bir şeyleri yerli yerine oturtmak, yoluna koymak, olgunluk kazanmak ve sergilemek, artistik ve sanatsal alanda somut gelişmeler yakalamak, dekorasyon ve tadilat, giyim kuşam gibi temalarla uğraşmak adına olumlu etkiler taşıyor.

Haftanın ikinci yarısını etkileyecek Güneş-Jüpiter altmışlığı gelişime ve genişleme şansımızı arttırıyor, iş ve kariyer alanında kolay ilerleme şansı veriyor. Finansal konularda da olumlu etkileri vardır. Bu açının olumlu etkilerini eğitim ve yayıncılık, seyahatler ve yabancılarla ilişkiler, turizm, hukuk ve adalet, din ve inançlar, felsefi temalar ve kişisel gelişim alanlarında görebiliriz.

Perşembe günü Kova burcunda gerçekleşecek dolunay sosyal aktivitelerde daha etkin bir süreçte olacağımızı gösterirken, bireysel olanla kolektif olan arasında bir kutuplaşmanın da işaretçisi. Aslan burcu kişisel otoriteyi, Kova burcu ise kolektif otoriteyi temsil eder ve karşıt açı çekişme-rekabeti ifade eder. Otorite çekişmelerine açık olacağımız bu birkaç günlük süreçte, bu karşıtlığa uyumlu açılar yapacak olan Jüpiter işin zorluğunu nispeten yumuşatacak. Kendimizi ifade ederken başkalarını da göz önüne almalı, toplumu ilgilendiren konulara daha duyarlı olmalıyız. Dolunay esnasında Ay-Güneş karşıtlık yapmaktadır ve bu yüzden gergin etkiler söz konusudur. Bu dolunay için de genel olarak doğru olmakla birlikte, dolunay derecesine Jüpiter’in altmış ve yüzyirmi derecelik uyumlu açılarda bulunması, dolunaydan sonra Ay’ın ilk açısını Jüpiter ile yapacak olması bu dolunayın yapıcı, yaratıcı ve olumlu sonuçlar ortaya çıkartabilecek özellikte olduğunu gösteriyor.

Haftanın günlere göre değerlendirmelerine gelince...

Pazartesi sabah saatlerinde Yay burcunda ve boşlukta ilerleyecek olan Ay saat 10:29’da Oğlak burcuna geçiyor. Bu saat sonrasında girişeceğimiz işlerde daha net ve belirgin ilerlemeler kaydedebiliriz. Somut ve gerçekçi adımlar atma arzusunda olacağımız bir gündeyiz. Ama şartları istediğimiz yöne taşımakta zorlanabilir, beklenmedik değişimlerle karşılaşabiliriz. Özellikle de akşam saatlerinde. Öğle saatlerinden itibaren etkisini gösterecek Ay-Neptün altmışlığı daha rahat ve kolay ilerleyebileceğimiz saatlerde olacağımızı gösteriyor. Bu olumlu açı sosyal ilişkiler, seyahatler, artistik-müzikle alakalı ve psişik aktivitelere girişmek, hastaneleri veya hemşireleri ziyaret etmek, ilaç tedavisine girişmek, ruhsal ve mistik öğretilere başlamak için uygundur. Merkür’ün geri hareketli olduğunu hesaba katmak kaydıyla pek tabii ki. Öğle sonrasında ılımlı ve yumuşak etkiler devam ediyor. Akşam saatlerinden itibaren ise gergin ve kışkırtıcı etkiler devreye giriyor. Ay-Plüton kavuşumunun ve ardından gelecek Ay-Uranüs karesinin etkin olacağı bu saatlerden itibaren önemli iş ve girişimlerimizde daha esnek ve yapıcı olmamız gerekecek. Koşullar değişim gösterebilir, istediğimiz yönde ilerlemeyebilir. Önemli iş ve görüşmeleri bu saatlere bırakmamak isabetli olabilir. Zira güç çekişmelerine ve ani çıkışlara açık olduğumuz saatlerdeyiz. Tehlikeli ve riskli şeylerden uzak kalmamızda fayda var. Kaza ve sakarlıklara karşı da uyanık olmalıyız.

Salı günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Bir şeyleri düzene ve istediğimiz kalıba oturtmak adına daha verimli bir gündeyiz. Özellikle de günün ikinci yarısında. Zira günün ilk yarısını etkileyecek Ay-Mars karesi stres ve gerginlik içeriyor. Bu açı genel olarak şanssız görülmüştür. Özellikle de evlilik, yeni bağlantılar kurmak, etkin kişilerle görüşmek için hiç uygun değildir. Sert, şiddetli etkiler taşır. Öğle sonrasındaki saatlerde bu etkiler nispeten yumuşayabilir. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Satürn üçgeni özel ve sosyal ilişkilerimizde bir şeyleri yerli yerine oturtmak, yoluna koymak, olgunluk kazanmak ve sergilemek, artistik ve sanatsal alanda somut gelişmeler yakalamak, dekorasyon ve tadilat, giyim kuşam gibi temalarla uğraşmak adına olumlu etkiler taşıyor. Yine gün boyunca etkili olacak Güneş-Uranüs üçgeni ihtiyacımız olan yaratıcılığı sağlıyor. Yeni ve farklı işlere yönelmek, farklı kişilerle tanışmak, iş ve girişimlerimizde orijinal tespit ve çalışmalarda bulunmak, rutin dışına çıkmak için güzel bir gündeyiz. Yeni şeylere açık olmamız, sıra dışı veya rutin dışı konulara yer vermemiz, değişik mekanlara gitmemiz yaratıcılığımızı besleyecektir. Geç akşam saatlerinden itibaren Ay Mars ile yaptığı kare açının ışığını Satürn’e kare açı ile iletmek üzere ilerleyecek. Bu da gergin ve kolay ilerleyemeyeceğimiz saatlerde olacağımızı göstermekte. Engellenme, geciktirilme, reddedilme enerjisi taşıyan saatlerdeyiz. Uyanık olmamızda ve şartları gereksizce zorlamamamızda fayda var.

Çarşamba sabah saatlerinde Ay Henüz Oğlak burcunda ve boşlukta ilerliyor. Şartların henüz belirginleşmediği ve Ay’ın Satürn ile dik açısının engelleyici, geciktirici, reddedilme riski taşıyan etkilerinin henüz devrede olacağı sabah saatlerinin ardından saat 12.56’da Ay’ın Kova burcuna geçişiyle birlikte rahatlıyoruz. Günün geri kalanında yaratıcılığımızı, farklı ve orijinal fikirlerimizi ortaya koyma arzumuz artacak. Ama dikkat etmemiz gereken iki önemli şey var. Bunlardan birincisi Merkür’ün geri hareketine devam ediyor olması. İkincisi ise Ay’ın bu geri hareketli Merkür ile karşıt açı yapacak olması. Bu şartlarda özellikle de açının etkinleşeceği akşam saatlerinde fikir ve görüşlerimizi başkalarına kabul ettirmekte zorlanabiliriz. Ama yaratıcı fikirlerimiz devrede olacak. Kendi içimizde tutmak kaydıyla bu fikirler üzerine yoğunlaşabiliriz. Gecenin ilerleyen saatlerinden sonra gergin etkiler yumuşamaya başlıyor. Yakınlaşan Ay-Uranüs altmışlığının yaratıcılığı besleyen, yeniliklere açıklaştıran eğilimleri devreye giriyor. Rutin dışına çıkmak, değişik bir gece yaşamak istiyorsak işte bize güzel bir fırsat!

Perşembe günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Toplumsal konuların, ekip çalışmalarının, birlikte yapılan idealist işlerin öne çıkacağı bir gündeyiz. Sabah erken saatlerde henüz Ay-Uranüs altmışlığının olumlu etkileri devrede olacak. Yaratıcılığın, yenilikçiliğin ve sıra dışı çözüm üretebilme kabiliyetinin etkin olduğu saatlerdeyiz. 06:27’de Kova burcunda gerçekleşecek dolunay sosyal aktivitelerde daha etkin bir süreçte olacağımızı gösterirken, bireysel olanla kolektif olan arasında bir kutuplaşmanın da işaretçisi. Aslan burcu kişisel otoriteyi, Kova burcu ise kolektif otoriteyi temsil eder ve karşıt açı çekişme-rekabeti ifade eder. Otorite çekişmelerine açık olacağımız bu birkaç günlük süreçte, bu karşıtlığa uyumlu açılar yapacak olan Jüpiter işin zorluğunu nispeten yumuşatacak. Kendimizi ifade ederken başkalarını da göz önüne almalı, toplumu ilgilendiren konulara daha duyarlı olmalıyız. Dolunay esnasında Ay-Güneş karşıtlık yapmaktadır ve bu yüzden gergin etkiler söz konusudur. Bu dolunay için de genel olarak doğru olmakla birlikte, dolunay derecesine Jüpiter’in altmış ve yüzyirmi derecelik uyumlu açılarda bulunması, dolunaydan sonra Ay’ın ilk açısını Jüpiter ile yapacak olması bu dolunayın yapıcı, yaratıcı ve olumlu sonuçlar ortaya çıkartabilecek özellikte olduğunu gösteriyor. Dolunayın ardından Ay-Jüpiter üçgeni kesinleşiyor. Bu açı çok olumlu sonuçlar doğurur. Her türlü yeni risklere girişmek, asil ve etkin kişilerle görüşmek, profesyonel kişilerle görüşmek açısından uygundur. Bu şartlarda sabah saatlerinde ağırlıklı olarak yapıcı ve olumlu etkiler mevcut diyebiliriz. Akşam saatlerinde Ay-Mars üçgeninin olumlu etkileri de devreye giriyor. Efor ve güç gerektiren işleri çözüme ulaştırabileceğimiz, cesaretimizi arttırıcı etkilerin öne çıkacağı saatlerdeyiz. Gün boyunca etkin olacak Güneş-Jüpiter altmışlığı gelişime ve genişleme şansımızı arttırıyor, finansal konularda olumlu enerjiler getiriyor. Bu açının olumlu etkilerini eğitim ve yayıncılık, seyahatler ve yabancılarla ilişkiler, turizm, hukuk ve adalet, din ve inançlar, felsefi temalar ve kişisel gelişim alanlarında görebiliriz.

Cuma gününün büyük çoğunluğunda Ay Kova burcunda ilerliyor. Yaratıcılığın had safhaya varacağı bir gündeyiz. İdealist ve toplumcu girişimler açısından güzel bir gündeyiz. Sabah saatlerinde etkin olacak Ay-Satürn üçgeni duygusal anlamda denge ve istikrarı sağlayabileceğimizi gösteriyor. Kalıcı, somut projelerde daha kolay ilerleyebileceğimiz saatlerdeyiz. Bu olumlu açı inşa etmek, kazı yapmak, madencilik, tarım ve ziraatla ilgili işler, yaşça olgun insanlarla görüşmek, yargıç gibi hukukla alakalı veya idari kişilerle, memurlarla görüşmek için uygundur. Ay-Venüs üçgeninin etkin olacağı sabahın ilerleyen saatlerinde özel ve sosyal ilişkilerimizde olumlu gelişmeler kaydedebiliriz. Sanatsal yaratıcılık konusunda olumlu etkiler ön plana çıkıyor. 10:24’te Ay boşluğa giriyor. Bu saatten Ay’ın Balık burcuna geçeceği 16:59’a kadarki süreçte Ay boşlukta ilerleyeceğinden, bu saat civarında girişeceğimiz işlerden kalıcı ve somut sonuçlar elde etmekte sorun yaşayabiliriz. Ay’ın Balık burcuna geçişiyle fedakarlık, özveri, empati ve yardımseverlik temaları vurgu kazanıyor. Ay’ın Neptün ile kavuşumunun etkisini göstereceği akşam saatlerinden itibaren bu temalar daha da vurgu kazanacak. Ruhsal çalışmalar, yaratıcılığımız geliştirecek çalışmalar yapmak açısından güzel saatlerdeyiz. Duygusal konularda da güzel gelişmeler kaydedebiliriz.

Cumartesi günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Duygusal temaların ön plana çıkacağı bu güzel günde su kenarı yerlerde sevdiklerimizle hoşça vakit geçirebiliriz. Özverili davranışların değer bulacağı, başkalarının duygu halini daha iyi anlayabileceğimiz, sezgilerimizin bizi doğru yöne yönlendireceği bir gündeyiz. Ay-Plüton altmışlığının etkin olacağı sabah saatlerinde etrafımızdaki kişilerle duygusal bağlarımız güçleniyor ve duygusal anlamda güçlü destekler alma şansımız artıyor. Duygularımızı etkin bir şekilde ifade edebiliriz. Bu olumlu açı fikirlerini harekete geçirmek ve somutlaştırmak, güçlü ve etkin kişilerden destek almak, ilişkilerde derinleşmek, irade gerektiren işlere girişmek, mücadeleye başlamak, ısrarla takip etmeyi gerektiren işlere kalkışmak için uygundur. Ay-Jüpiter karesinin etkin olacağı öğle saatleri civarında duygusal ifademiz daha da güçleniyor. Ama duyguları abartılı ifade riski artıyor. Gün genelinde olumlu etkiler mevcut.

Pazar gününün neredeyse tamamında Ay Balık burcunda ilerliyor. Kendimizi akışa bırakabileceğimiz, bundan da keyif alacağımız bir gündeyiz. Su ile ilgili aktiviteler, yüzmek, su sporlarıyla ilgilenmek, yelkenli ya da benzer deniz taşıtlarıyla seyahat için güzel bir gündeyiz. Gün boyunca rahat ve akıcı enerjiler var. Akşam saatlerinde etkinleşecek Ay-Venüs karesi özel ve sosyal ilişkilerde biraz gerginliklere işaret edebilir, dikkat! Yeme içme konularında da dikkatli olmalı, kişisel bakımımıza özen göstermeliyiz bu saatlerde. 20:57’de boşluğa girecek olan Ay 23:59’da Koç burcuna geçiyor.

Keyifli, sağlıklı ve başarılı bir hafta dileğiyle…

Öner DÖŞER

29 Temmuz, Pazar

ASTROLOJİ OKULU

Ağustos ayının burçlara göre değerlendirmeleri için tıklayınız…

http://www.uzmantv.com/konu/agustos-2012-burc-yorumlari

 

Güneşmerkezli Bakış

Güneş aktivitelerinin bir müddet için azaldığı birkaç günün sonunda aktivitelerde yeniden kısmi artık görülmekte. 27 ve 28 Temmuz tarihlerinde iki tane M-sınıfı güneş patlaması oldu. Bunlar Dünya yönelimli olmadığından, Dünya manyetik alanında çok büyük etkiler yaratması beklenmiyordu. Ama bugün itibariyle yapılan uyarılar değişti. Daha önceki raporlara karşın 29 Temmuz’daki patlamanın ardından Taç küre Kütle Atılımı gerçekleştiği ve plazma bulutunun Dünya yönelimli olduğu söyleniyor. NOAA tahmincileri 29-30 Temmuz tarihlerinde güçlü bir jeomanyetik fırtına ihtimalinin %45 olduğunu bildiriyorlar. 31 Temmuz tarihinde daha güçlü bir Taçküre Kütle Atılımı gerçekleşebileceği de ilave ediliyor. Bugün itibariyle güneşlekesi sayısı 108 olarak bildiriliyor. 

Gezegensel tarafından bakarsak, Merkür’ün Uranüs ve Plüton ile kırkbeşer derecelik, Mars ve Jüpiter ile doksanar derecelik açılar yapacağı 2-4 Ağustos arasındaki tarihler dikkat çekiyor. Bu tarihlerde güneş-jeomanyetik aktivitede artış olabilir. Belli ki bu dönemde iletişim çok hızlı akacak. Güvenliği ilgilendiren konularda önemli ve sert kararlar alınabilir. Dünyevi olaylarda artış görülebilir. Öte yandan güneş rüzgarları bize bilgi taşıyor ve kişisel gelişimimizde önemli rol oynuyorlar. Güneş aktivitelerinin arttığı bu dönemde tekamül sürecimizde daha hızlı ilerleyeceğiz.

Önümüzdeki haftanın dikkat çekici gezegen açılarına göz atarsak:

1 Ağustos: Venüs yüzotuzbeş Satürn

2 Ağustos: Merkür kırkbeş Uranüs, Merkür kırkbeş Plüton

3 Ağustos: Merkür kare Mars

4 Ağustos: Merkür kare Jüpiter

Daha evvelce de bahsettiğim gibi, önümüzdeki süreçte etkinleşecek Mars-Jüpiter karşıtlığı, güneş aktivitelerinin tekrar etkinleşeceği bir sonraki dalgayı gösteriyor olabilir. Bu bağlamda Ağustos başlarından itibaren önemli bir sürece giriyoruz ve özellikle de Ağustos ayı ortaları dikkat çekiyor. Mars-Merkür-Jüpiter diziliminin etkinleşeceği ve Dünya-Neptün-Kiron dizilimiyle dik açı yapacağı 23 Ağustos civarındaki tarihlerde yoğun güneş aktiviteleri, yer manyetik alanında türbülanslar oluşabilir. İlerleyen yazılarımda bu konuya detaylıca değineceğim.   

29.07.2012

Designed by Ongunsoft