Öner Döşer

4 Mart Haftası

Bu sayfa 11995 kişi tarafından ziyaret edildi.

DÜNYANIZI İYİLEŞTİRİN

6 Mart Çarşamba akşamı 19:03’te, Neptün ve Vesta eşliğinde gerçekleşecek Balık burcu yeniayına doğru ilerliyoruz. Bütün alt manalarının yanı sıra bu yeniay “dünyamızı iyileştirmek” için girişim yapma fırsatı sunuyor. Pek tabii ki hayatımızdaki her şeyi iyileştiremeyiz, bir anda düzeltemeyiz. Ama bu, gayret göstermeyelim, adım atmayalım anlamına gelmiyor! Jüpiter’in de Ras Alhague yıldızıyla kavuşumda olduğu günlerdeyiz. Gökyüzü “şifanızı arayın” diyor!

Aşağıda 15 derece Balık burcunda gerçekleşecek yeniayın haritasını görmektesiniz.

 

 

Yeniay ve burçlar

Yeniayın burçlara göre değerlendirmesini yaptığım videoyu linkten izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=Dbgk-TS501c&t=961s

Yükselen burcunuzu baz alarak izlemenizi tavsiye ederim. Haritanızın başlangıç noktası Yükselen burç derecesidir ve geçiş yapan gezegenlerin yorumları haritanın 1.evinin başlangıcını da ifade eden Yükselen burca göre yapılır.

Karşılık beklemeden iyilik yapın!

Neptün-Vesta ikilisiyle kavuşan Balık yeniay, başkalarına karşılıksız hizmet temasını da vurguluyor. “İyilik yap, denize at, balık bilmezse Halik bilir” sözünü çoğumuz biliriz. Ama çoğunlukla da yaptığımız iyiliğin karşılığını bekleriz. Bu karşılığı alamadığımızda hayıflanırız. Bu kez böyle olmasın, karşılık beklemeksizin bir şeyler yapalım ha, ne dersiniz?

Bütünün yüksek hayrına

Bazı insanlar bu sözü kullanır, hoş bir sözdür. Ama pratik açıdan bakıldığında, yapılan işin gerçekten bütünün hayrı düşünülerek yapılmış olmasını gerektirir. Neptün-Vesta ile kavuşan bu yeniayla birlikte bütünün yüksek hayrına adadığımız, sadece kendimiz için değil, hepimiz için yaptığımız işlerin artmasını dilerim. Kişisel hedeflerimiz olmalı, ama bu hedeflerimiz herkesin hayrına ve iyi şeylerse, işte o zaman eminim bunun harika sonuçları olur!  

Kendini adadığınız işlerde başarılı olabilirsiniz!

En parlak asteroid olarak Vesta dişil enerjiyi temsil eder ve bazı diğer sembolik anlamlarının yanı sıra “kendini adama” temasını vurgular. Neptün ile birleşen bu güçlü yeniay, kendimizi adadığımız, gerçekten isteyerek üzerinde çalıştığımız işlerde başarı şansımızı yükseltiyor. Zira yeniay sonrasında Neptün-Vesta ile kavuştuktan sonra Ay, Satürn’e altmış derecelik açıya ilerliyor. Bu uyumlu açı idealistçe ve gayretle ama aynı zamanda bütünün hayrına girişeceğimiz işlerde somut ve kalıcı sonuçlar alma olasılığımızı arttırıyor.

Yeniay öncesinde Boğa burcundaki Mars ile üçgen yapan Ay onun ışığını Güneş’e, oradan Neptün’e ve oradan da Satürn’e taşıyor. Boğa ve Oğlak burçlarını üçgen açıyla birleştiren Mars-Satürn ikilisine temasta olduğu için de “pratik sonuçlar” elde etme olanağı sunuyor…

Affetmemenin yükü ağırdır!  

Neptün ve yöneticisi Balık burcu koşulsuz fedakarlık bilincini ve affediciliği temsil eder. Neptün ile birleşen yeniay veya dolunaylar ya da bazı gezegenlerin Neptün ile açıları affetmenin ne denli önemli olduğunu bize hatırlatır. Affetmek önemlidir, çünkü en başta kişinin kendini özgürleştirmesini sağlar. Yani başkasını affetmekle aslında kendimizi özgürleştirir, yükten kurtarırız. Affetmemenin yükü ağırdır!

Ruhsal aydınlanma

Neptün Balık burcuna geçtiğinden beri bu sözü daha yoğun bir şekilde duyar olduk. Her ne kadar bir yanda olumsuz, insanlığı aşağı çeken şeyler olsa da, bir yanda ruhsal uyanış devam ediyor. Olgunlaşmayı başarmış olan zihinler, evrende tam bir birlik olduğunu idrak ederken ve onunla uyumlanarak titreşimlerini yükseltiyor.

Neptün, ruhsal bir merkez, sezgisel beynin merkezi olarak kabul edilen pineal bez (epifiz) ile yakından ilişkilidir. İç bilgeliği, yüksek idrak kapasitesini ve sezgiselliği, anlayışı arttırır. Neptün’ün yeniay-dolunay ile dizilimde olduğu zamanlarda bu çok belirgindir. İşte bu yüzden 6 Mart’taki yeniayın ruhsal aydınlanma ve gelişim açısından harika bir fırsat sunduğunu düşünüyorum… Bu yeniay bana şu kavramları hatırlatıyor:

Karşılıksız hizmet

Ruhsal arınma

Tevazu

Bütünleşme

Hakikat bilgisi


Mistik Astroloji

Sekizinci Uluslararası Astroloji Günleri konferansı için hazırladığım Sufi Geleneğinde Kozmoloji ve Astroloji başlıklı sunum için çalışırken bir taraftan da Mistik Astroloji adını verdiğim kitabımı geliştiriyorum. Yaz aylarında üzerinde daha sıkı çalışarak tamamlayacağımı öngördüğüm kitabım sonbaharda okuyucuyla buluşacak.

Sufi kozmolojisi ruhsal hiyerarşiye dayanmaktadır. Muhyiddin Arabi ve Abdul karim El-Cili gibi Sufi ustaları çalışmalarında yedi kat gökyüzünü, yedi gezegenle, yedi peygamberle ve meleklerle ilişkilendirdi. Sekizinci Uluslararası Astroloji Günleri konferansında 15 Mart Cuma sabahı yapacağım sunumda, Sufi kozmolojisini, astrolojik sembolizmin temel bileşenlerini ve ruhsal hiyerarşi kavramını anlatacağım. Bilgi için https://astrolojiokulu.com/tr/portfolio/8-uluslararasi-astroloji-gunleri/


Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Neptün’ün Balık burcuna geçiş yaptığı 1848 yılı, Seneca Falls Kadın Hakları Kongresi’nin yapıldığı yıldı. Bu hareket, bugünkü kadın hakları hareketinin başlangıcı “bir bilinç dönüşümüne ve özneleşme” hareketine yol açan bir girişimdi. 1848’de, Cady Stanton ve bir başka kadın hakları savunucusu olan Lucretia Mott, New York’un Seneca Falls kasabasında, dünya tarihinde ilk kez, bir kadın hakları kongresi düzenlediler. Kongreye katılan temsilciler, kanun karşısında erkeklerle eşit haklar, oy kullanma hakkı ve eğitim ve istihdamda fırsat eşitliği talep eden bir bildiri yayınladılar.

6 Mart Çarşamba akşamı 19:03’te Balık burcunda Neptün ile ve yine dişil enerjinin temsilcilerinden Vesta kavuşumu ile kavuşum yapan yeniayın sembolizmi bana Dünya Kadınlar Günü’nü hatırlattı. Bu vesileyle hayatımızı güzelleştiren ve ona anlam katan kadınlarımızın bu müstesna gününü içten sevgi ve saygılarımla kutlarım!

 


Yeniay Achernar ile birleşiyor

Brady’e göre Achernar hızlı değişimler, krize yol açan değişimler çabuk sonlanmalarla ilişkilidir ve Achernar’la ilgili bütün konular ve olaylar hızlı ve etkili aksiyon ister. Pek çok risk alan ve bu yüzden bir zorluktan diğerine geçmeye meyilli bir profil çizer. Robson’a göre bu yıldız halkla ilgili konularda başarı verir. İyicildir. Dini-ilahi-felsefi konularda olumlu etkileri vardır.

Yeniayın hem bu yıldızla, hem de Neptün ile birleşiyor olması, aşırı yağışlar veya Merkür’ün de Scheat ile birleşmesini de işin içerisine katarsak, suyla ilgili risklere, denizlerde fırtınaya, deniz kazalarına, boğulma riski taşıyan durumlara işaret edebilir. Bu açıdan dikkatli ve uyanık olmayı gerektirir.

Türkiye Astroloji haritası

6 Mart’ta Balık burcunda gerçekleşecek yeniay Türkiye astroloji haritasının Tepe Noktasına denk düşüyor. Tabii bu yerleşim, yeniayın ükemiz açısından önemli gelişmelere işaret ettiğini gösteriyor. Aşağıdaki diyagramda Türkiye astroloji haritası üzerinde yeniay haritasını görmektesiniz.

 

 

Yeniay esnasında Neptün de haritamızın Tepe Noktasında, bu zaten bir müddettir olan bir şey, ama yeniayla birlikte bu pozisyon irdeleniyor. Tabii Neptün enerjisi “kaos” ve “karmaşa” ile alakalıdır. Organize olmak gereken durumlarda baş edilmesi kolay bir enerji değildir. Maddi konuları ve düzenli-sistemli olmayı ifade etmez. Fedakarlık gerektiren, affetmeyi öne çıkaran taraflarının yanı sıra, fazla idealist ve hayalci bir yapı çizer. Ekonominin durumu malum ve fantezilere, olmayacak hayallere kapılacak bir zamanda değiliz. Önümüzdeki kritik zaman dilimini görmezden gelemeyiz… 

Yeniay esnasında Mars Boğa burcunda ve astroloji haritamızdaki Şans Noktasının tam karşısından geçiyor. Bir müddet sonra Venüs ve Jüpiter’e de karşıt açı yapacak. Tüm bunlar ekonomik açıdan zorlu bir zaman diliminden geçeceğimizi, Mart ayından itibaren borsa ve döviz-altın hareketlerinde bazı spekülasyonların oluşabileceğini düşündürüyor. Seçim öncesi büyük hareketler beklenmiyor, ama transitler böyle bir ihtimale dikkat çekiyor…

Yeniay haritamızın 10.evini tetiklediğine ve seçimlerden önceki son yeniayı deneyimlediğimize göre, yönetimle ilgili konularda bazı yeni gelişmelerle ve adımlarla karşı karşıyayız ve yönetici pozisyonlarında bazı değişikliklere açığız demektir.

Tabii sadece Balık burcunda yeniay değil, Balık burcundaki Merkür gerilemesinden de bahsetmemiz gerekir bu noktada…

Merkür Balık burcunda gerilemeye başlıyor!

İletişim gezegeni Merkür’ün gerilemesi dönemlerinde iletişim ve haberleşmede, bilgi akışında bazı hatalar, yanlışlıklar, aksamalar olduğunu artık pek çoğumuz deneyimliyoruz sanırım. Geleneksel astrolojiye göre Merkür Balık burcunda hem zararda, hem de düşüştedir. Yani kendi doğasına uygun olmayan bir yerdedir. Bu zaten astrolojik açıdan problemli bir yerleşim olarak görülür. Şimdi bir de Retro olmasını buna eklediğimizde, saydığımız konularda daha da dikkatli olmamız gerektiği açık hale geliyor. Merkür gerilemesi başta olmak üzere Retro konusunu işlediğim videoda bu konuyu enine boyuna işledim. İzlemek için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=2O6IuIRO2Fc&t=263s

Merkür’ün Balık burcunda Retro dönemi, Türkiye astroloji haritasının 10.evini ve 9.evini etkilediğinden, ay sonuna kadarki süreçte Hükümeti, yöneticileri, ülkenin geleceğini ve dış imajını ilgilendiren konularda belirsizlikler olasıdır. Ayrıca asparagas haberler, yanıltmalar, abartılı beyanlar, yanlış kararlar, hesap ve sayım hataları da buna dahildir…

Uranüs Boğa burcuna geçiyor!

Nasıl bir haftadayız Ya Rabbim! Yaz yaz bitmiyor! Allah’tan bu konuda çok şey yazmışım, videolar yapmışım. Şimdi onlardan istifade etmenin zamanı geldi. Yoksa bu yazı çok uzayacak ve insanlar artık çok uzun yazıları okumuyor, bu bilinen bir gerçek…

İşte Uranüs’ün Boğa’ya geçişini anlatan bir makalem!

http://www.onerdoser.com/makaleler/uranus-bogada-226

Ve, Uranüs’ün Boğa burcuna geçişini uzun uzun konuştuğumuz bir video!

https://www.youtube.com/watch?v=F2nZyvhYvRM&t=6s 


Haftanın günlere göre değerlendirmesi…

Pazartesi günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Önemli işler açısından kullanabileceğimiz bir gündeyiz. Ay kapanmakta ve Jüpiter ile uyumlu açıda ilerlediğinden hukuk, eğitim, yabancılarla ilgili işler, seyahatlerle ilgili işlerimizi tamamlayabilir, nihayetine erdirebiliriz. Merkür gerilemesi başlamadan önceki son rötuşlarımızı yapabiliriz. Açının kesinleştiği akşam saatlerinde olumlu enerji akışı maksimuma ulaşıyor! 

Salı gününün ilk yarısında Ay Kova burcunda ve Uranüs ile altmış derecelik uyumlu açıda ilerliyor. Yeni ve sürpriz gelişmelere açık bir zaman dilimindeyiz. Bir şeyleri artık bir kenara bırakmanın, yerlerine yenilerini koymanın zamanı geldi ve bugün Ay kapanmakta olduğundan bırakma, yenisiyle değiştirmek üzere artık eskiyi tamamlama zamanındayız. Ay-Uranüs altmışlığının kesinleşmesinin ardından çok kısa (sadece 5 dakika) bir müddet için boşlukta (açısız) ilerleyen Ay 11:10’da Balık burcuna geçiyor. Biz de tam bir bırakışa, sadeleşmeye, sıyrılmaya hazırlanıyoruz. Gece saatlerinden itibaren Merkür gerilemesinin etkileri kendini iyice göstermeye başlıyor! 

Çarşamba günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Akşam 19:03’te gerçekleşecek yeniaya hazırlanıyoruz ve bir şeyleri artık tamamlayarak, yerlerine yenilerini koymaya hazırlanıyoruz. Öğle saatlerinde etkili olan Ay-Mars altmışlığı mücadele gücümüzü arttırıyor. 19:03’te Balık burcunda yeniay gerçekleşiyor ve hemen ardından Ay-Neptün ile kavuşuyor (19:47). Ruhsal ve manevi konulara eğilmek açısından harika bir zaman dilimindeyiz! Değerlendirebiliriz! Ufkumuzu genişletecek konularla da ilgilenebiliriz. Ay-Satürn altmışlığının etkili olduğu gecenin ilerleyen saatlerini hayalini kurduğumuz şeyleri nasıl gerçekleştireceğimiz üzerine düşünerek, tefekkür ederek değerlendirebiliriz. Uranüs’ün boğa burcuna geçişiyle birlikte büyük bir değişim döngüsüne giriyoruz. Bu konuda fikir vermesi açısından, konuyu etraflıca konuştuğumuz linkteki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. https://www.youtube.com/watch?v=F2nZyvhYvRM&t=6s 

Perşembe gününün büyük çoğunluğunda Ay Balık burcunda ilerliyor. Yeni gelişmelere açık olduğumuz, girişimler yapabileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Jüpiter karesinin etkili olduğu sabahın erken saatlerinde abartılara, aşırılıklara kaçabiliriz, mesela yeme içme konusunda dikkatli olmamızda fayda var! Ay-Plüton altmışlığının etkili olduğu sabah saatlerinde kendimizi güçlü bir şekilde ifade edebilir, başkaları üzerinde etki yaratabiliriz. Ay-Merkür kavuşumunun etkili olduğu akşam saatlerine dikkat, Merkür geriliyor, yanlış beyanlar, amacını aşan sözler, yanlış hesaplar, dalgınlıklar sonradan bize maliyet çıkarabilir! 22:08’de boşluğa giren Ay, 23:27’de Koç burcuna geçiyor. Gün boyunca etkili olan Güneş-Neptün kavuşumu fedakarlık ve kendini adama enerjisini güçlendiriyor. Otorite figürleri açısından zorlu bir günde olabiliriz!

Cuma günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Hareketli ve hararetli bir gündeyiz. Ay-Venüs altmışlığının etkili olduğu öğle saatleri civarında ilişkiler yönünde cesaretli adımlar atabiliriz. Diğer kişilerle iyi ilişkiler geliştirmek, uyumlu ve dengeli ilişkiler kurmak adına değerlendirebileceğimiz bir gündeyiz. Yakınlaşmakta olan Güneş-Satürn altmışlığı, önemli ve etkili pozisyondaki kişilerle, patron, müdür, amir konumundaki kişilerle görüşmelerde olumlu sonuçlar elde etme şansımızı arttırıyor.

Cumartesi günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Hızlı gelişmeler beklediğimiz, biraz da aceleci davranabileceğimiz bir gündeyiz. Ama Ay-Satürn karesinin etkili olduğu sabah saatlerinde hızlı sonuçlar alamayabiliriz. Ay-Plüton karesinin etkili olduğu öğle sonrası-akşam saatleri arası da mücadeleli ve zorlu gözüküyor. Şartları fazla zorlamasak iyi ederiz. Ay-Jüpiter üçgeninin etkisini göstermeye başladığı gece saatlerini kullanma şansımız varsa, gün içerisinde harekete geçmek açısından en isabetlisi bu olur. Güneş-Satürn altmışlığının devrede olması, ancak sabırlı, akılcı ve kontrollü hareket etmek sayesinde başarı elde edebileceğimizi gösteriyor. Ay-Jüpiter üçgeninin kesinleştiği 20:13 sonrasında başka açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor.

Pazar gününe geçişte henüz Koç burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay 10:09’da Boğa burcuna geçiyor. Ay-Uranüs’ün Boğa burcundaki bu yılki ilk kavuşumunu bugün yaşayacağız. Değişim ve yenilenmenin heyecanını duygusal açıdan yoğun bir şekilde hissetmeye başlayabiliriz. Değişime açık ve toleranslı olmamızda, yeniliklere adapte olmaya çalışmamızda fayda var. Mars-Neptün altmışlığının etkili olduğu gün genelince ideallerimiz yönünde harekete geçebiliriz.

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

AstroArt Astroloji Okulu Kurucusu

www.astrolojiokulu.com

 

 

 

03.03.2019

Designed by Ongunsoft