Öner Döşer

4 Nisan Haftası

Bu sayfa 13693 kişi tarafından ziyaret edildi.

4 Nisan haftası KOÇ BURCUNDA URANÜSYEN YENİAY

Değişim rüzgarlarının hızlı esmeye başlayacağı, yeni adımlara ve başlangıçlara sinyal yakan bir haftaya giriyoruz. Haftanın ilk yarısında ağırdan almak, topa basmak istediğimiz alanlarda buna muvaffak olabiliriz. Ama haftanın ikinci yarısında şartlar değişiyor ve her şey hızlanmaya başlıyor…

Kontrol etme, ağırdan alma arzusu

Olayları kontrol edebilme ve yavaşlatabilme şansı veren Güneş-Satürn üçgeni Salı günü kesinleşiyor. Dolayısıyla haftanın ilk üç gününde etrafımızda gelişen şartları yönlendirmek veya normal standartlarda tutmak daha mümkün olacak. Önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle görüşmeler, talepte bulunmak gibi işler açısından haftanın ilk üç gününü kullanabiliriz.

İlişkilerde acelecilik, telaş

İlişkiler gezegeni Venüs Salı akşamı Koç burcuna geçiyor (19:50). Venüs’ün Koç burcunda ilerleyeceği yaklaşık bir aylık süreçte özel ilişkilerimizde acelecilik ve telaş eğilimi ağırlık kazanabilir. Kendi merkezli bakma ve karşı tarafla empati kuramama yüzünden ilişkilerde zedelenme riski taşıyan bu dönemde hızlı hareket etmekle aceleciliği birbirine karıştırmamak gerek. Evlilik ve yeni ilişkilere adım atmak konusunda erken kararlar alabilir, gereğinden çabuk eyleme geçme eğilimi gösterebiliriz.

Maddi konularda sağlamcı olmak

Çarşamba günü Merkür Boğa burcuna geçiyor (02:09). Kendimizi maddi anlamda güvenceye alma ve sağlamcı yatırımlara yönelme arzumuz artabilir. Ticari konularda, anlaşmalar veya önemli konuşmalarda temkini elden bırakmamakta fayda var. Nisan ve Mayıs aylarında ekonomik şartlar hayli değişken ve iniş çıkışlı görülüyor zira. Ayrıca piyasalarda spekülasyonların artması olasılığı da hayli güçlü görülüyor.

Olaylar hızlanıyor!

Mevcut iş ve girişimlerle ilgili ana temaların ve koşulların bazı değişimlere uğrayacağını düşündüren Güneş-Plüton karesi Çarşamba gecesi kesinleşiyor. Lider pozisyonu tutan kişilerin birbirleriyle güç çekişmesi içerisine gireceği bu kritik süreçte politik alanda beklenmedik manevralar olası. Bazı liderlerin olayları istediği yöne çekebilmek için her şeyi göze alabileceği, manipülasyon ve çıkarcılığın da artacağı bir zaman diliminden geçmekteyiz.

Yeni tohumlar ekmek

Perşembe günü 18 derece Koç burcunda Uranüs ile kavuşum yapan bir yeniay meydana geliyor (14:23). Aşağıda yeniayın haritasını görmektesiniz.

Bu yeniay hem Koç burcunda olduğu için (Öncü) hem de Uranüs ile birleştiği için, hızlı bir değişim ve yenilenmenin tam da üzerinde olduğumuzu göstermekte. Uranüs ile irtibat kuran yeniaylar, gelecekteki potansiyel gelişmeleri bize gösteren tohum ekme zamanları ile ilişkilidir.

Uranüs değişikliği çabuklaştırır. Bir nevi katalizör işlevi görür. Uranüs’üm işin içerisinde olduğu yeniay, dolunay ve gezegen dizilimleri dönemlerinde ihtiyaç olunan değişimin çok hızlı ve dinamik biçimde devreye girdiğine şahit oluruz. Artık bir şeyler eskisi gibi gitmeyecek, büyük değişimlere uğrayacak, yepyeni bir şekilde ortaya çıkmaya hazırlanacaktır.

Yeniayın Plüton-Uranüs karesini çalıştıracak olması, değişimin yanında geri dönülemez dönüşüm getiren bazı durumlara da atıfta bulunuyor. Tabii hırpalayıcı enerjileri de ortaya çıkarıyor. Uranüs-Plüton karesinin, değişim ve dönüşümü hızlandırmak üzere kriz ve travma yaratan olaylar zinciriyle alakalı olduğunu ve yeniayın da bu enerjiyi uyandırdığını göz ardı edemeyiz.  

Yeniaydan hemen sonra Ay’ın ilk açısı Uranüs ile kavuşum. Bu, yaşayacağımız en önemli deneyimlerin Uranüs doğasında olacağını gösteriyor. Güneş-Uranüs kavuşumu Cumartesi gece yarısından sonra kesinleşiyor (00:26). Dolayısı ile 7 Nisan Perşembe günü başlayan hareketlenme, 9 Nisan Cumartesi gecesi had safhaya varıyor diyebiliriz. Şimdi bu Uranüsyen enerjiyi ele alalım biraz…

Zihinlerde uyanış

“Büyük Uyandırıcı” olarak nitelendirebileceğimiz Uranüs, bilinç eşiğinin altında ne varsa farkındalığa getirir. Uranüs ile irtibat kuran yeniay ve dolunay dönemleri, yeni büyümeleri hızlandırmak üzere zamanın daha hızlı geçtiği ve yaşam ritminin yükseldiği zamanlardır. Büyüme için gereken değişikliklerin ani olarak karşımıza çıkmasıyla karşılaşabiliriz. Uranüs’ün etkileri ani ve hızlıdır. Koç burcu da çabuk harekete imkan verir. Hareketi yaratan ilk öncü burçtur.

Uranüs’ün yeniay derecesiyle yakın izdüşümü, yani kavuşumu, zihinlerde bir uyanış ve yenilenmenin, değişimlere ve yeniliklere açık bir zaman diliminde olduğumuzun işaretçisidir. Farkındalık ani gerçekleşen bir olaydır ve ani farkındalıklarla ilişkilendirilen Uranüs insanoğlunun gerçek doğasını fark etmesi, uyanması, yaşamının eski modellerini aşmasına imkan tanır. Evrimleşme ve kozmik kanunlar üzerinde başka boyutlardan gelen bilgiler, insanın esas doğasının gerçeğiyle ilgili uyanış zamanıdır.

Uranüs keşfedici yönlerimizi açığa çıkartır. Şimdiye kadar fark edemediğimiz, bulamadığımız, çözüm yaratamadığımız şeylere hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayacak ani olaylarla alakalıdır. Böylesi dönemlerde keşfedici, icatçı oluruz.

Uranüs teknolojiyle ilgili temaları da anlattığı için, yeniayla birlikte teknoloji alanında hızlı gelişmeler de olasıdır.  

Doğa da uyanıyor!

Değişimin katalizörü Uranüs, bizlerin ritmini hızlandırdığı gibi, doğanın ritmini hızlandırır, sarsar. Uranüs ile irtibat kuran yeniay ve dolunay zamanları (güneş ve ay tutulmaları anlamına da geliyor) doğadaki bu uyanışın, silkinmenin deprem, volkan aktivitesi gibi afetler yoluyla da ortaya çıkabilir.

Yeniayın yöneticisi Mars’ın Yay burcunda geri harekete geçmek üzere olması, kendi yörüngesinde Dünya’ya en yakın olduğu zamanlarda olduğumuzu gösterir. Yani Mars’ın etkilerini en yoğun hissettiğimiz zamanlarda olduğumuzu… Böylesi dönemlerde Mars ile ifade edilen sert ve yıkıcı doğa olayları ve yangınlar da artabiliyor.

Bu bağlamda en dikkat çeken tarihler 4-11 Nisan arasında. 10 Nisan Pazar günü güneşmerkezli gezegen dizilimleri de hayli dikkat çekici ve güneş aktiviteleri, jeomanyetik aktiviteler, buna bağlı olarak gelişmesi muhtemel bazı doğa olayları ya da insan hareketleri, sosyal hareketlenmeler ihtimali yüksek görülüyor.

Uçaklar da Uranüs yönetimindedir. Uranüs’ün Plüton ile kare açısını tetikleyecek bu yeniay civarındaki günlerde uçaklarla ilgili konular vurgu kazanacaktır. Uçak kazaları veya arızaları ya da benzeri olumsuzluklar risk olarak bir köşede durmaktadır tabii. Ama öte yandan bu alanlarda yeni teknolojiler ve gelişmeler de bekleyebiliriz.

Tam da bu noktada ABD astroloji haritasında bazı tespitlerimden bahsetmek istiyorum. Aşağıda bu haritayı görmektesiniz.

Haritada 8 derece İkizler burcunda bulunan Uranüs (Uçaklar, teknolojiler, bilgisayarlar) bugünlerde yavaşlamakta olan Mars tarafından ay boyunca tetiklenecek. Uranüs ile Koç burcunda birleşen yeniay ABD astroloji haritasının Kiron-Merkür karesini tetikleyecek. Bu durum ABD için uçaklar, teknoloji, bilgisayarlar gibi Uranüs ile alakalı temalarda stres işaretçisi. Siber saldırılar da bir risk olarak bir kenarda duruyor. Bakalım nasıl çalışacak? Göreceğiz. Bu arada ABD astroloji haritasındaki Kiron derecesi ile (20 derece Koç) Türkiye astroloji haritasındaki Kiron derecesinin (20 derece Koç) çakıştığına dikkat çekmek istiyorum. Bu çok ilginç bir bağlantı ve üzerinde düşünülmesi gerekiyor.

Türkiye astroloji haritası nasıl etkileniyor?

Bu yeniay ülkemiz açısından da hayli önemli, çünkü astroloji haritamızın Kiron derecesi ile kavuşuyor. Aşağıda bu haritayı görmektesiniz.

Uranüsyen yeniayın Türkiye astroloji haritasının 10. Evine izdüşmesi, ülkemizin geleceğini ilgilendiren konularda hızlı ve beklenmedik gelişmelere işaret etmekte. Hükümet yöneticileri veya ülkenin önemli pozisyondaki liderleri hızlı ve önemli kararlar alabilirler.

Uranüsyen yeniayın ülkemiz astroloji haritasının Kiron derecesi üzerine izdüşmesi, şimdiye kadar istediğimiz imajı elde edemediğimiz bazı alanlarda ve konularda kendimizi göstermek, ispat etmek üzere bazı beklenmedik fırsatlar yakalayabileceğimize işaret edebilir. Öte yandan ülkemizin dış imajını yaralayan bir takım beklenmedik durumlarla da karşılaşabiliriz tabii. Bu konuda daha detaylı bilgi için linkteki videoyu izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=u5B2rOlut0s

Uranüs ile birleşen yeniay ve ülkemiz astroloji haritasındaki Kiron ile kavuşumunu değerlendirdiğim ses kaydı için linki ziyaret ediniz. 

https://youtu.be/UiyuhNt1UO8

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmeleri

Pazartesi gününe geçişten kısa bir müddet sonra henüz Kova burcunda ilerleyen Ay’ın Merkür ile altmış derecelik açısı kesinleşiyor ve bu açının ardından başka temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor (Saat 02:15). Ay’ın boşlukta ilerlemesi Balık burcuna geçişiyle son buluyor (Saat 08:45). Sabah erken saatlerde akışta kalmak, olayların ilerleyişine ayak uydurmak, şartları fazla zorlamamak daha isabetli olabilir. Günün ilk yarısında enerji rahat akıyor. Günün ikinci yarısında, özellikle de Ay-Mars karesinin aktif ama gergin enerjisinin devrede olacağı saatler daha fazla mücadele gerektiriyor. Sert tartışmalara, çekişmelere, kavgalara, şiddete yönelik durumlara, kazalara açık saatlerdeyiz, dikkat! Gecenin ilerleyen saatlerinde Ay-Neptün karesi de etkinleşiyor. Türbülanslı, yanlış kararlara veya kararsızlığa açık bir zaman dilimindeyiz, farkında olalım. Ruhsal ve ilahi konularla ilgilenerek daha doğru kullanabiliriz bu zaman dilimini.

Salı günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Ay’ın Jüpiter-Satürn karesini tetiklediği sabah saatlerinde parasal konularda sıkışıklıklar, problemler oluşabilir. Parasal konularda yanlış kararlara veya yanlış hareketlere açığız dikkat! Öğle saatlerinde etkin olacak Ay-Plüton altmışlığı ile dengeye geliyoruz. Gün boyunca etkin olacak Güneş-Satürn üçgenini önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle görüşmeler, talepte bulunmak gibi işler açısından kullanabiliriz. Saat 19.50’de Venüs’ün Koç burcuna geçmesinin ardından, Ay’ın önünde herhangi bir kavuşum veya açı kalmıyor ve Ay boşluğa giriyor. Ay-Kiron kavuşumunun etkin olacağı gece saatlerini ruhsal anlamda şifalanma yönünde çalışmalar yapmak açısından değerlendirebiliriz.

Çarşamba geçişten kısa bir müddet sonra Merkür Boğa burcuna geçiyor (Saat 02:09). Maddi anlamda kendimizi güvenceye almak ve sağlam adımlar atma yönünde odaklanacağımız bir sürece giriyoruz. Güne başlarken henüz Balık burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay sabah saat 09:45’te Koç burcuna geçiyor. Aktif ve canlı olmak, cesaretli adımlar atmak yoluyla başarıya ilerleyebileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Venüs kavuşumunun etkin olacağı sabahın ilerleyen saatlerinde iş ilişkileri ve sosyal ilişkiler, özel ilişkiler açısından güzel bir zaman diliminde olacağız, değerlendirebiliriz. Ay-Venüs kavuşumunun olumlu enerjisi öğle sonrasındaki saatlere kadar yansıyor. Ay-Mars üçgeninin enerjik ve kararlı olma yönünde tetikleyici etkilerinin devreye gireceği akşam saatleri ve sonrasında kendimizi daha enerjik hissedebiliriz. Sportif aktiviteler, yürüyüşler, güç ve efor gerektiren işler açısından uygun bir zaman dilimindeyiz. Öte yandan, gün boyunca etkin olacak Güneş-Plüton karesi güç çekişmelerine ve rekabete de açık olacağımızı gösteriyor. Özellikle otorite figürü çizen kişilerle ilişkilerimizde dikkatli olsak iyi ederiz.

Perşembe günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Hayli aktif, enerjik ve yüksek oktavlı bir gündeyiz. Sabah saatlerinde etkin olacak Ay-Satürn üçgeni daha yavaş ve temkinli hareket yönünde eti yaratsa da, öğle saatleri civarında etkinleşen Ay-Plüton karesiyle birlikte hareketleniyoruz! Saat 14:23’te gerçekleşecek yeniayla birlikte yepyeni bir enerjiye adım atıyoruz. Uranüs ile birleşen bu yeniay hakkında detaylı bilgi için yazımın giriş bölümüne dönebilirsiniz. Ay-Uranüs kavuşumunun kesinleştiği saat 17.56 sonrasında başka açısı veya kavuşumu kalmayan Ay boşluğa giriyor. Bu saat sonrasında girişeceğimiz işlerin hangi yönde ilerleyeceğini kestirmemiz veya istediğimiz gibi yönlendirmemiz zor olabilir.

Cuma gününe geçişte henüz Koç burcunda ve boşlukta ilerlene Ay, sabah 09:10’da Boğa burcuna geçiyor. Güne başlarken duygusal anlamda kendimizi daha sakin ve doygun hissedebiliriz. Günün ilk yarısında çok aktif veya hareket yaratan durumlar olmayabilir. Ama günün ikinci yarısında iletişimsel anlamda hareketleniyoruz. Ay-Merkür kavuşumunun etkin olacağı öğle sonrasındaki saatleri önemli konuşmalar, yazışmalar, girişimler açısından değerlendirebiliriz. Finansal konularda yeni ve güvenli adımlar atabiliriz. Ay-Neptün altmışlığının etkin olduğu akşam saatleri ve sonrasında uyumlu, hoş, güzel enerjiler ağırlık kazanıyor.

Cumartesi günü boyunca Boğa burcunda ilerleyen Ay, şartları istediğimiz önde tutabilmemizin daha kolay olacağı bir günde olduğumuzu gösteriyor. Duygusal anlamda istikrarı yakalamakta zorlanmayacağız. Ay-Jüpiter altmışlığının etkin olacağı sabah saatlerini her türlü iş ve girişim açısından değerlendirebiliriz. Ay-Plüton üçgeninin etkin olacağı öğle saatlerine doğru yapacağımız girişimler daha da etkin ve güçlü olabilir, ama Ay’ın boşluğa gireceği 12.49 sonrasına kalmamak şartıyla… Bu vakit sonrasında girişeceğimiz işlerin ne yönde ilerleyeceğini kestirmek kolay olmayacak zira. Ama yine de Ay’ın Boğa burcunda hareketine devam ediyor olması stabilite yönünde desteklemeye devam edecek. Gece saatlerinde kavuşumu en etkin fazına girecek olan Güneş-Uranüs, sürpriz gelişmelere açık olduğumuzu ve yenilenme yönünde enerjilerin etrafımızda dönmekte olacağını gösteriyor. 

Pazar gününe geçişte henüz Boğa burcunda ve boşlukta ilerlemekte olan Ay saat 08:58’de İkizler burcuna geçiyor. İletişimi bol, hareketli bir gündeyiz. Gezip tozmak, yeni yerler keşfetmek, bilgi paylaşmak, sohbetler içerisinde yer almak açısından harika bir gündeyiz. Ay-Venüs altmışlığının etkin olacağı öğle sonrası ve akşam saatlerinde girişeceğimiz işlerde ve yapacağımız konuşmalarda olumlu gelişmeler yakalama şansımız yüksek olacak. Aşk ve ilişkilerden yana da harika bir zaman dilimindeyiz. Ay-Mars karşıtlığının etkin olacağı gece saatlerinde ise sert ve gergin enerjiler etrafımızda olacak, dikkat! Tartışmalara, kavgalara, şiddete yönelik eylemlere, sakarlık ve kazalara açık bir zaman dilimindeyiz.

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI

3 Nisan 2016, Pazar

AstroArt Astroloji Okulu (ASA), Caddebostan

03.04.2016

Designed by Ongunsoft