Öner Döşer

5 Eylül Haftası

Bu sayfa 24558 kişi tarafından ziyaret edildi.

5 Eylül haftası İLAHİ ADALET!

9 Eylül Cuma günü saat 14:18’de ilahi konuları temsil eden Jüpiter, adalet ve eşitliği temsil eden Terazi burcuna geçiyor. Jüpiter’in bu burçtaki yolculuğu 10 Ekim 2017 tarihine kadar devam edecek.

Dünya Astrolojisinde Jüpiter din ve hukuk dünyasını, yargıyı, ahlaki ve etik değerleri temsil eder. Meclis, Senato, uluslararası paktlar ve ittifaklar, Üniversiteler diğer gezegenlerden çok Jüpiter ile ilişkilendirilir. Bolluk ve bereketle, ulusun refahıyla, bankalarla da özdeşleştirilir. Kapitalizm Jüpiter doğasındadır. Yayılmacı, genişlemeci, liberal politika izlemeyi temsil eder. İbadethaneler, din adamları, ruhani liderler, mahkemeler, yargıçlar, senatörler, dış ilişkiler, büyükelçiler, yüksek eğitim, eğitmenler, nüfuzlu ve zengin kişiler, bankacılar, yüksek rütbeli askerler Jüpiter ile temsil edilir. Dış ticaret, ihracat ve ithalat, turizm Jüpiteryendir. Yayılmacı, genişlemeci, liberal politika izlemeyi temsil eder. Barış, refah, düzen ve ilerleme sağlar.  

Yargı, hukuk ve adalet temaları aynı zamanda Terazi burcu kapsamındadır. Bu burçtan gezegen geçişlerinin yoğun olduğu dönemlerde eşitlik ve adalet konuları da vurgu kazanır. Politika, devlet görevleri, diplomatlar ve arabuluculuk Terazi burcu ile ilişkilendirilir. Gezegenlerin bu burçtan geçişleri iş birlikleri, ortaklıklar, anlaşmalar, müzakereler gibi temaların vurgulandığı dönemlerdir. Böylesi dönemlerde ulusal ve uluslararası ilişkilerde denge ve barışı sağlamaya yönelik istek ve iyimserlik artar.Barışçıl bir burç olarak Terazi, daha ziyade barışı ve uzlaşmayı sağlayan anlaşmalar tahsis etmekle bağdaştırılır. Evlilik ve ilişkiler, estetik ve zarafet, artistik ve sanatsal konular denilince akla gelen burçların ilki Venüsyen Terazi burcudur.

Jüpiter bir haritada zarar görüyorsa, yazının girişinde bahsettiğimiz konu başlıklarında sorunlar vardır. Aşırı üretim, abartılı harcamalar, müsriflik, tüketim, hukuki ihtilaflar, dış ilişkilerde sürtüşmeler, din ve inançlar alanında ikiyüzlülük ve fanatizm, etik ve ahlaki konularda yozlaşma, ihanetler ve gizli suçlar devrededir. Jüpiter’in Başak burcundaki ilerlerken Satürn ve Neptün ile uyumsuz açıda olduğu ve zarar gördüğü geçtiğimiz yıl boyunca bu türde deneyimler yaşadık. Terazi burcundaki yolculuğu sürecinde Jüpiter Uranüs ile karşıt, Plüton ile kare açıda olacak. Yani doğasının gereklerini beklendiği şekilde yerine getirmekte zorlanacak. Bu zorlanmalar politik, finansal ve hukuksal konularda, din ve inançlar, etik ve ahlaki ilgili konularda, eğitim ve yayıncılık, turizm alanlarında ortaya çıkacak muhtemelen.

Jüpiter’in Uranüs ve Plüton ile sert açılarında sadece olumsuzluklar beklememeliyiz pek tabii ki. Jüpiter-Uranüs karşıtlığı dönemler keşif ve icatların arttığı, yeniliklerin hızlandığı bir dönemdir aynı zamanda 1975-76 yıllarında Jüpiter-Uranüs karşıtlığı Koç-Terazi ekseninde iken kişisel bilgisayarlar ortaya çıktı. 2003-2004 yıllarındaki Jüpiter-Uranüs karşıtlığı kablosuz (Wireless) teknolojiyi getirdi.

Türkiye astroloji haritası nasıl etkileniyor?

Jüpiter’in bir ülke haritasının 4.evinden, Dip Noktasından geçerken bir şeyleri yapılandırma, oturtma zamanlarıdır. 1933-1934 yıllarında Jüpiter Terazi’de, Uranüs Koç’ta idi. Bu dönemde Cumhuriyetin kalkınma hamlelerini planlı ekonomi ve sanayiye geçiş yaşandığını görüyoruz. Ankara-İstanbul arası düzenli uçak seferleri başladı, havayolları devlet işletmesi, uçak ve motor fabrikası kuruldu. Fabrikalar açıldı, bankalar kuruldu. Pek çok demiryolu açıldı. İstanbul Üniversitesi kuruldu. Kadınların birçok Avrupa ülkesinden önce genel seçimlerde seçme/seçilme hakkı kazandığı ve soyadı kanununun kabul edildiği yıl 1934’tür. 

Jüpiter’in geçiş yaptığı burcun kapsamına giren ülkelerde refah ve ticaretin olumlu yönde etkilendiği, iyicil reformların yapıldığı söylenir. Bu bağlamda klasik ve modern dönem astrologlarından sentezleme yaparak birkaç ülke ismi vermek isterim: Avusturya, Arjantin, Çin, Japonya, Kore, Mısır. Şehir olarak da Viyana, Frankfurt, Kopenhag, Johannesburg müştereken verilmiş yerler arasında dikkat çekenler (William Lilly, H.S.Green, Ivy M. Goldstein-Jacobson). Jüpiter’in Terazi burcundan geçişinin sadece bu bölgeler için değil, hepimiz için barış, huzur ve adalet getirmesi dileklerimle!

NOT: Jüpiter’in Terazi burcundan geçişinin etkilerini anlatan farklı bir yazım OPA tarafından çıkartılan The Career Astrologer dergisinde 23 Eylül itibariyle yayınlanacak. Aynı dergide Türkiye’deki darbeleri inceleyen uzun bir yazım da yer alacak. OPA üyesi olarak bu dergiye otomatik olarak abone olabilirsiniz. Dergi ve OPA üyeliği hakkında bilgi için linki tıklayınız https://www.opaastrology.org/publications/career-astrologer

Otorite figürlerinden destek

7 Eylül Çarşamba günü Güneş-Plüton üçgeni kesinleşiyor. Bu uyumlu açı, önemli ve etkin pozisyondaki kişilerden destek bulma şansımızı arttırıyor. İş başvurularını, ticari anlamda yeni girişimleri ya da etkili pozisyondaki kişilerden talep edilecek iş ve projeleri haftanın ilk yarısında sunmamız daha isabetli olur.

İlişkiler açısından olumlu günler

Venüs-Satürn altmışlığı da yine 7 Eylül Çarşamba günü kesinleşiyor. Bu uyumlu açı, özel ilişkiler bağlamında haftanın ilk yarısını değerlendirmemiz için bir fırsat sunuyor adeta. Zira haftanın ikinci yarısında Venüs-Plüton karesinin gergin etkileri ilişkilerimize de olumsuz yönde yansıyabilir.

Yanıltıcı hareketler, spekülasyonlar

1 Eylül’de gerçekleşen Güneş tutulması tarafından tetiklenen Satürn-Neptün karesi, 10 Eylül Cumartesi günü kesinleşiyor. Ay’ın bu açıyı tetikleyeceği Perşembe ve Cuma günleri de dahil olmak üzere ticari ve ekonomik alanda bazı stresler, sıkışmalar ya da spekülatif hareketler görülebilir. Ayakları yere basmak ve gerçekçi olmak gereken bir süreçteyiz. Bunun farkında olmamız gerekiyor. Ayrıca sahtekarlıklara ve yanlış yönlendirmelere karşı da uyanık olmamızda fayda var. Bu konuda bilgi paylaştığım videoyu izlemek için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=RAeZNigldFQ&feature=youtu.be

İlişkiler açısından olumsuz günler

11 Eylül Pazar günü kesinleşen Venüs-Plüton karesi, yine aynı gün Ay tarafından tetikleniyor. Bu gergin açı, haftanın ikinci yarısından itibaren ama özellikle de Pazar günü ilişkiler açısından dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Aşk ve cinsellikle ilgili konularda şiddete yönelik olayların en çok görüldüğü zamanlarla çakışan Venüs-Plüton stresli açıları, gereksiz kıskançlık ya da aşırı sahiplenici tavırlar yüzünden ilişkilerde hırpalanmalara sebep olabiliyor.

Dikkat çekici bir gün!

Venüs-Plüton açılarının, özellikle de öncü burçlardan olduğunda Güneş aktivitelerini tetikleyen, deprem, volkan aktivitesi gibi bazı doğal afetlere de işaret eden açılardan biri olduğunu söylenir. Venüs-Plüton karesinin yanı sıra, Güneş-Mars karesinin de etkili olduğu 11 Eylül tarihi, şiddete yönelik olaylar ve terör aktiviteleri ya da savaşkan enerjinin de had safhaya varabileceği bir gün olarak dikkat çekiyor. Venüs-Plüton karesinin kesinleştiği anın haritasında bazı gezegenlerin zorlu yıldızlarla birleşiyor olması da ayrıca dikkat çekici. Merkür-Denebola, Satürn-Antares ve Ay-Facies. Jüpiter de Koç Noktasının karşısında duruyor. Bakalım nasıl çalışacak? İzlemedeyiz!

Astroloji Okulunda kayıtlar devam ediyor!

Astroloji Okulumuzda yeni sezona başlamak üzereyiz. 23 Eylül Cuma günü 10:30-13:30 saatleri arasında yeni açılacak Temel Seviye sınıfımızla işleyecek olduğumuz ilk dersimizle sezona merhaba diyoruz. Bu yıl temel seviyede biri online, ikisi okulda yüz yüze olmak üzere toplam üç sınıf açıyoruz. Bu sınıflardan herhangi birine iştirak etmek ya da bilgi almak üzere 0216 386 73 96 veya 0532 284 89 79 numaralı telefonlardan bize ulaşabilir info@astrolojiokulu.com adresine email gönderebilirsiniz. Okulumuz ve eğitimleriniz hakkında detaylı bilgi için www.astrolojiokulu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.  

Haftanın günlere göre değerlendirmesi

Pazartesi gününün ilk yarısında Ay Terazi burcunda hareket ediyor. Ay-Uranüs karşıtlığının henüz etkili olduğu sabah saatlerinde dengemizi bulmakta ya da dengeli hareket etmekte zorlanabiliriz. 03:31-15:38 saatleri arasında boşlukta ilerleyecek olan Ay, bu ara saatlerde girişeceğimiz işleri somut ve sağlam bir noktaya taşımakta zorlanacağımızı gösteriyor. Ani ve beklenmedik gelişen olaylara da açık olacağımız bu zaman zarfında olaylar beklediğimizden farklı yöne kayabilir, nahoş sürprizlerle karşılaşabiliriz. Saat 15:38’de Ay Akrep burcuna geçiyor. Duygusal anlamda daha derin ve etrafımızdaki olayları hissetme konusunda etkili olduğumuz bir zaman dilimindeyiz. Bize ne ya da kim lazım, ne ya da kim değil anlamakta zorlanmayacağız. 

Salı günü boyunca Ay Akrep burcunda ilerliyor. Duygularımızı güçlü bir şekilde ifade edebileceğimiz, etrafımızda olan biteni iyi sezebileceğimiz ve doğru kullanabilirsek hayli etkili olabileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Neptün üçgeninin olumlu enerjisinin etkin olduğu sabah-öğle arasındaki saatlerde ruhsal çalışmalar yapabilir, manevi konularla, edebiyatla, sanatla, hayal gücü ve tasarım becerisi gerektiren işlerle ilgilenebiliriz. Ay-Güneş altmışlığının etkili olduğu öğle-akşam saatleri arasında hem iş ilişkileri hem de özel ilişkilerde güzel gelişmeler yakalayabiliriz. Önemli iş ve girişimlerimizi bu zaman aralığına denk getirebiliriz. Mantık-sezgi paslaşmasının etkin olduğu bu zaman dilimi her türlü hayal ve idea konusunda rahatça ve zorlanmadan somut adım atma şansı veriyor. Ay-Plüton altmışlığının etkili olduğu akşam saatleri ve sonrasında duygusal anlamda destekleyici bir atmosfer söz konusu.

Çarşamba günü boyunca Ay Akrep burcunda ilerliyor. Yine etkili olabileceğimiz, doğru kullanabilirsek önemli gelişmeler yakalayabileceğimiz bir gündeyiz. Gün boyunca etkili olan Güneş-Plüton üçgeni önemli ve etkin pozisyondaki kişilerden destek bulma şansımızı arttırıyor. İş başvurularını, ticari anlamda yeni girişimleri ya da etkili pozisyondaki kişilerden talep edilecek iş ve projeleri bugüne denk getirebiliriz. Yine gün boyunca etkili olacak Venüs-Satürn altmışlığı, özel ilişkiler bağlamında avantajlı bir günde olduğumuzu gösteriyor. Sağlam ve kalıcı adımlar atabiliriz. Ay-Merkür altmışlığının etkili olduğu akşam saatleri, gün içerisinde iletişim kurma, alışveriş yapma, toplantılar düzenleme, duyurular yapma açısından kullanılabilir. Tabii tüm bu girişimlerimizde Merkür’ün geri harekette olduğunu unutmamalı, hesabımızı iyi yapmalı, yapacağımız işleri iyice gözden geçirmeden atılım yapmamalıyız. Ay-Jüpiter altmışlığının etkili olduğu gece saatlerinde girişeceğimiz işlerde kolay ilerleyebiliriz. Her türlü yardımlaşma konusunda avantaj getiren bu uyumlu açı, sosyal organizasyonlar, arkadaşlarla bir araya gelmek, yardım ve destek istemek için de değerlendirilebilir.

Perşembe gününe geçişte henüz Akrep burcunda hareket eden Ay, Jüpiter ile altmış derecelik uyumlu açısını kesinleştirdikten sonra saat 03:42’de boşluğa giriyor. Boşlukta uzun kalmayan Ay saat 04:19’da Yay burcuna geçiyor. Olaylara daha geniş pencereden bakabileceğimiz, esneklik ve tolerans isteyen bir gündeyiz. Uluslararası işler ve eğitim konuları, askeri konular, güvenlik güçleriyle ilgili konular gündemimizde önemli yer tutabilir. Gün genelinde Ay’ın temel önemli bir açısı yok. Ama Satürn kavuşumuna doğru ilerlediğinden, özellikle günün ikinci yarısında zorlu, sıkıcı, engelleyici ya da mesuliyet getiren olaylarla karşılaşabiliriz. Akşam saatleri ve sonrası bu bağlamda özellikle dikkat çekiyor. Bir sonrasına yansıyacak şekilde Ay’ın Satürn-Neptün karesini tetiklediği bir gündeyiz. Bu açının zorlukları hakkında bilgi verdiğim, yazımın giriş kısmına dönebilirsiniz. Ama her türlü sahtekarlık, aldatma, yalancılık, yanıltma içerecek durumlar hakkında spekülasyonlar konusunda dikkati olmalıyız! Bu konuda bilgi paylaştığım video için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=RAeZNigldFQ&feature=youtu.be

Cuma günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Eğitim, hukuk, uluslararası ilişkiler, seyahatler, seyahat araçları, taşımacılık gibi konuların yanı sıra askeri konular, güvenlik güçleri ile ilgili durumlar açısından da hayli hareketli ve gergin bir gündeyiz. Dikkatli olunmasında fayda var. Ay-Venüs altmışlığının etkili olduğu sabah saatlerinde bir nebze rahatız. Önemli işlerimizi sabah saatlerine denk getirebiliriz. Ama hemen ardından atmosfer değişmeye başlıyor. Ay’ın Güneş ile kare ve Mars ile kavuşum yapacağı öğle sonrasındaki saatler hayli gergin, dikkat! Önemli pozisyondaki kişiler, yöneticilerle ilgili konular açısından risk içeren bir zaman dilimindeyiz. Sürtüşmeler, arbedeler, kavgalar, rekabete yönelik girişimlerin sertleşmesi, kazalar, yangınlar gibi riskler hayli fazla. Haftanın en zorlu günündeyiz dersek yanlış olmaz! Ay-Merkür karesine doğru ilerlediğimiz akşam saatleri sert beyanlara, tartışmalara açık gözüküyor. Hava koşulları açısından da sert rüzgarlar veya hızlı değişen hava koşullarına açık bir akşamdayız. Saat 14:18’de Jüpiter Terazi burcuna geçiyor. Jüpiter’in Terazi burcundaki yolculuğu hakkında detaylı bilgiyi yazımın giriş bölümünde okuyabilirsiniz.

Cumartesi gününe geçişte Yay burcunda ilerleyen Ay, Merkür ve Uranüs ile açılarının ardından boşluğa giriyor (03:51). Sabah erken saatlerde henüz Ay boşlukta olacağından, beklediğimiz bir şeyler henüz netleşmemiş olabilir. Pozitif veya negatif yönde durum ve plan değişiklikleriyle karşı karşıya kalabiliriz. Bir şeylerin belirginleşmesi Ay’ın Oğlak burcuna geçeceği 15:54 sonrasına kalabilir. Ay-Jüpiter karesinin etkili olduğu öğle sonrasındaki saatlerde harcamalarda, yeme içme konularında, yakın ilişkilerdeki diyaloglarımızda dengeyi sağlamakta zorlanabilir, abartabiliriz, dikkat! Bir yılı aşkın süredir etkili olan Satürn-Neptün karesi 16:03’te üçüncü kez kesinleşiyor. Bu son kare, iki gezegenin temsil ettiği değerlerin dengesiz bir şekilde çakışmasını da beraberinde getiriyor. Açının kesinleşmesiyle bu enerji doruğa varıyor. Buna binaen, önümüzdeki süreçte ticari ve ekonomik alanda bazı stresler, sıkışmalar ya da spekülatif hareketler görülebilir. Ayakları yere basmak ve gerçekçi olmak gereken bir süreçteyiz. Bunun farkında olmamız gerekiyor. Ayrıca sahtekarlıklara ve yanlış yönlendirmelere karşı da uyanık olmamızda fayda var. Bu konuda bilgi paylaştığım videoyu izlemek için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=RAeZNigldFQ&feature=youtu.be

Pazar günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor ve stresli açıları ağırlıkta gözüküyor. Dikkatli adımlar atmamız gereken bir gündeyiz. İlişkiler bağlamında bu daha da geçerli, çünkü sabah saatlerinde Venüs-Plüton karesi de kesinleşiyor (10:47). Aşk ve cinsellikle ilgili konularda şiddete yönelik olayların en çok görüldüğü zamanlarla çakışan Venüs-Plüton stresli açıları, gereksiz kıskançlık ya da aşırı sahiplenici tavırlar yüzünden ilişkilerde hırpalanmalara sebep olabiliyor. Öğle saatlerine kadar Ay-Neptün altmışlığının yapıcı enerjisi devrede olsa da, öğle sonrasındaki saatlerde Ay’ın Plüton ile kavuşum ve Venüs ile kare açısının gergin enerjisi günlük atmosfere zorlu bir şekilde yansıyor ve gece saatlerine kadar da devam ediyor. Venüs-Plüton açılarının, özellikle de öncü burçlardan olduğunda Güneş aktivitelerini tetikleyen, deprem, volkan aktivitesi gibi bazı doğal afetlere de işaret eden açılardan biri olduğunu söylenir. Venüs-Plüton karesinin yanı sıra, Güneş-Mars karesinin de etkili olduğu 11 Eylül tarihi, şiddete yönelik olaylar ve terör aktiviteleri ya da savaşkan enerjinin de had safhaya varabileceği bir gün olarak dikkat çekiyor. Venüs-Plüton karesinin kesinleştiği anın haritasında bazı gezegenlerin zorlu yıldızlarla birleşiyor olması da ayrıca dikkat çekici. Merkür-Denebola, Satürn-Antares ve Ay-Facies. Jüpiter de Koç Noktasının karşısında duruyor. Bakalım nasıl çalışacak? İzlemedeyiz!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI

OPA Türkiye temsilcisi

4 Eylül 2016, Pazar

AstroArt Astroloji Okulu (ASA), Caddebostan

04.09.2016

Designed by Ongunsoft