Öner Döşer

5 Mart Haftası

Bu sayfa 14225 kişi tarafından ziyaret edildi.

YAVAŞLAMA ZAMANI!  

Şans ve fırsatlar gezegeni Akrep burcunda geri hareketine geçmek üzere olan Jüpiter’in 9 Mart’ta başlayacak olan gerilemesi yaklaşık dört ay sürecek. Böylesi dönemlerde, şimdiye kadar büyüme sağladığımız bazı alanlarda yavaşlamak durumunda kalabiliriz. Ya da bir şeyleri pekiştirmek veya üzerinden tekrar geçmek üzere bir süreliğine geri adım atabiliriz.

Önümüzdeki haftanın genel değerlendirmesini yaptığım canlı yayını arşivden izlemek için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=9FSDJ6DpYXc

Ekonomik alanda durgunluk

Finansal konular denilince akla Jüpiter ve Satürn gezegenleri gelir. Bu ikilinin birbirleriyle açıları, hangi burçlarda seyrettikleri ve tabii ki bu burçlarda gerilemeleri finansal astrologlar tarafından dikkatle izlenir. Jüpiter 9 Mart’ta, Satürn 18 Nisan’da gerilemeye başlıyorlar. Bu durum, ekonomik alanda durgunluk işaretçisi olarak görülebilir. En azından bir müddet için beklemede kalıp, gelişmeleri görüp, sonra tekrar harekete geçme eğilimini tetikleyebilir.

Türkiye açısından önemli

Ülkemiz astroloji haritasında Güneş, Venüs, Jüpiter ve Şans Noktası Akrep burcundalar. Transit Jüpiter’in Akrep burcundaki gerilemesi, tabiidir ki ülkemizi çok ilgilendiriyor. Akrep burcundaki gezegenler ülkemiz astroloji haritasının 5.evine denk düşüyor. Bu yüzden şu alanlarda gerilemeler, geri dönüp tekrar değerlendirmeler gerekli olacaktır:  

  • Çocuklar ve gençlerle ilgili meseleler
  • Üreme, nüfus artışı, doğum kontrolü, cinsellikle ilgili konular
  • Borsa ve benzeri spekülatif alanlar
  • Sportif ve sanatsal aktiviteler
  • Temsilcilikler, ataşelikler, aracı konumunda olan diplomatlar

Tüm bu saydığımız konularda yasalar, uygulamalar, gelişme beklediğimiz konularda geri dönüp bazı değerlendirmeler yapmak icap edecek muhtemelen. 

Düzeltilmesi gereken işler

Jüpiter gerilemesi 9 Mart günü Akrep burcunun 23 derecesinden başlıyor. Dolayısı ile Jüpiter bir müddet Agena yıldızının bulunduğu derecede durağan olacak. Avustralyalı astrolog Bernadette Brady’e göre bu yıldız öğrenme yolunun sarp olduğunu, bilginin bazen kafa karıştırıcı ve acı verici olabileceğini gösterir. Büyümek için istenen feda etme, adama-kurban etme ile bağdaştırılır. Bir amaç için veya bir konunun düzeltmesi veya şifalandırılması gerekliliği ile ilgilidir; bireysel ve ya kolektif olarak. Düzeltilmesi gerekenlerin başında çocuklarımızla ilgili konular gelmekte hiç kuşkusuz! Çocukların ve gençlerin eğitimleri meselesini de buna ekleyebiliriz genel olarak. Akrep burcuyla temsil edilen cinsellikle ilgili alanda da daha fazla eğitime ihtiyaç var.

Ordu ve Silahlı Kuvvetler

Akrep burcunda gerileyen Jüpiter, ülkemiz astroloji haritasındaki derecesine (24 derece Akrep) çok yakın bir dereceden geri dönüyor (23 derece Akrep). Jüpiter haritamızın 6.evini yönetiyor ki bu ev ordu ve Silahlı Kuvvetler ile alakalıdır. Mademki Jüpiter gerilemeye geçiyor, biraz yavaşlama, hızlı genişlemekten ziyade, daha evvelce gelişme yakalanan alanlarda bir şeyleri yerli yerine oturtmak üzere biraz zaman kazanmak iyi bir kullanım yolu olabilir. Halledildiği zannedilen bazı şeyler tam olarak halledilir ve yola daha sağlam adımlarla devam edilebilir böylelikle. Akrep burcu derine inerek temizlik yapma ile alakalıdır. Daha derine inmeden önce, etrafımızın temiz olduğundan emin olmak üzere bazı geri dönüşler isabetli olabilir. Jüpiter ülkemiz astroloji haritasının 10.evinin de yöneticisi olduğundan, idari pozisyon tutan kişiler açısından da, daha sonra daha sağlam adımlar atmak üzere biraz yavaşlama zamanı olarak değerlendirilebilir Jüpiter’in gerileme dönemi…

Sel baskınlarına, denizlerle ilgili sorunlara dikkat!

Neptün gezegeninin Achernar isimli yıldızla kavuşumunun etkili olduğu bir dönemden geçmekteyiz. Dolunay Neptün ile dizilimde gerçekleşti ve Güneş de bu derecelerde ilerliyor bugünlerde. Dolayısı ile bu hafta sonundan itibaren sularla ve denizlerle ilgili bazı sorunlar yaşama ihtimali yüksek. Aniden bastıran yağışlar, sel baskınları, toprak kaymaları gibi risklere karşı önlem almamızda fayda var! Achernar’ın iyicil ve kötücül yönleri vardır. Olumsuz yönünde, hızlı değişimler, krize yol açan durumlarla ilişkilendirilir. Yangınlarla, doğal afetlerle bağdaştırılır. Neptün ile birleşmesi zehirlenmeler riskine de işaret ettiğinden, özellikle lodos gibi havalarda soba kurulu olan evlerde soba zehirlenmeleri ya da doğal gaz zehirlenmeleri artabilir, dikkat! Aşırı rüzgar denizin azgınlaşması gibi şeyler de Neptün doğasındaki olaylar-afetler ile bağdaştırılabilir.

Yardımlaşma ve şifalandırma

İçinde bulunduğumuz dönemde Neptün’ün kavuşumda olduğu Achernar’ın olumlu yönünde kamu hizmetlerinde başarı, hayırseverlikte artış vardır. Umarım bu yönü önümüzdeki günlerde çalışır ve toplum olarak ihtiyaç sahibi olan kişilere karşı daha duyarlı bir tavır sergileriz. Yardımlaşmayı arttırırız. Merkür ve Venüs’ün Kiron ile kavuşumda olacağı 5 Mart Pazartesi gününü başkalarının yaralarını sarmak, şifalandırmak açısından değerlendirebiliriz.  

Sert ve acımasız enerjiler

Umarım Neptün ile hizalanan dolunay maneviyatı, vicdani empatiyi, yardımlaşmayı arttırır. Zira Facies yıldızı ile kavuşumda ilerleyen Satürn, oldukça acımasız bir enerjiyi aktif ediyor bugünlerde. Sert ve şiddete yönelik olaylarla, sadistik eğilimlerle ve zalimlikle bağdaştırılır. Bu bağlamda özellikle 11 Mart Pazar günü bu negatif enerjiler aktif olabilir, dikkatli olmamızda fayda var!

 

 

İlişkilerde dikkatli olmak gereken zamanlar

Merkür-Venüs kavuşumunun Satürn ile dik açısının etkisini maksimumda göstereceği hafta sonunda, özellikle de Pazar gününde özel ve sosyal ilişkilerimizde dikkatli olmamızda fayda var. Sert ve acımasız enerjiler de iş başında Satürn-Facies kavuşumu ile ilgili bilgi verdiğimiz üzere…

Benzersiz girişimler

Astrolojide Mars denilince akla silahlar, askeri konular gelir. Uranüs de yeni, farklı, benzersiz olanla ilişkilidir. Bu ikisinin rahat açısının etkili olduğu önümüzdeki haftada askeri konularda benzersiz, orijinal, daha evvelce yapılmamış, denenmemiş işlere girişilebilir. Aklıma ilk gelen şeylerden biri bu oldu sembolik açıdan. Mars cesaret isteyen girişimlerle de alakalı olduğuna göre, Mars-Uranüs arasındaki üçgen açının etkili olduğu hafta genelinde farklı, başkalarına benzemeyen projelerle ortaya çıkabiliriz. Yeni iş ve girişimleri başlatabiliriz.

BURÇLAR ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRMELER

Haftanın genel değerlendirmesini de yaptığım canlı yayını arşivden izlemek için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=9FSDJ6DpYXc


Önder Somer haftası

Güneş-Plüton altmışlığının etkili olduğu bir haftadayız ve bu haftanın en önemli açılarından biri olan Güneş-Plüton altmışlığı başkalarının üzerinde etkili olmakla, karizma ile bağdaştırılır. Türk sinemasının karizmatik oyuncularından alışık olduğumuz bir şeydir bu!  

Bu karizmatik ve yakışıklı oyuncularından biri olan rahmetli babam 1937 yılının 7 Mart’ında dünyaya gelmişti. Ben de kendimce, bu naçizane köşemde 7 Mart’ın da dahil olduğu bu haftayı Önder Somer haftası olarak ilan ediyorum. Bundan yıllarca önce TRT zamanlarında bazı aktör ve aktrisler için yaparlardı bu uygulamayı. Babam için de yapmışlardı bir kez, çok iyi hatırlıyorum. Önder Somer haftası ilan etmişlerdi ve babamın filmlerini yayınlamışlardı hafta boyunca. Ben de bu hafta öyle yapacağım. Uzun zamandır takipçilerimden istekler vardı bu yönde, babamın resimlerini paylaşmamı istiyorlardı. Buradan da esinlenerek, babamın, Önder Somer’in fotoğraflarını ve filmlerinin linklerini paylaşmaya başlayacağım sosyal medyada. Kendisi için hazırladığımız videonun linkini burada paylaşarak bu girişimi başlatmış oluyorum. Hatırlanmak ne güzel!

https://www.youtube.com/watch?v=xomKnkVHCUI&lc=z23byjfabmibtdd4z04t1aokgxfdxv3qxfjajaqtsrynrk0h00410

  

 


Haftanın günlere göre değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününün büyük çoğunluğunda Terazi burcunda ilerleyen Ay denge ve huzur arayışında olacağımızı gösteriyor. Fakat Ay-Uranüs karşıtlığının etkili olduğu sabah saatlerinde arzu ettiğimiz dengeyi ve huzuru yakalamakta zorlanabiliriz. Ani ve beklenmedik yönde gelişmelere açık bir zaman dilimindeyiz. 09:18-16:22 saatleri arasında Ay Terazi burcunda ve boşlukta ilerliyor. Bu zaman zarfında girişeceğimiz işlerde istikrar ve kalıcılık yakalamakta zorlanabiliriz. 16:22 sonrasında girişeceğimiz işlerde ise daha sağlam ilerleyebiliriz. Merkür ve Venüs’ün Kiron ile Balık burcunda yapacağı bugünü başkalarının yaralarını sarmak, şifalandırmak, yardımlaşmak açısından değerlendirebiliriz.  

Salı günü boyunca Ay Akrep burcunda ilerliyor. Hayli hassas, duygusal yönü ağır basan bir gündeyiz. Sezgilerimizin ve duygularımızın başrol oynayacağı bugünü karşılıklı fedakarlığın ön planda olduğu güzel ilişkiler kurmak veya duygusal bağ tahsis etmek açısından değerlendirebiliriz. Gün genelinde özel ilişkiler açısından güzel gelişmelere açık olacağız. Ama özellikle akşam saatleri ve sonrası için bu daha da geçerli! İletişim gezegeni Merkür 10:34’te Koç burcuna geçiyor. İletişim hareketleniyor ve biraz da hararetleniyor! Aceleci sözlerden ve kararlardan kaçınmak yerinde olur. Kırıcı olmadan ama açık ve anlaşılır konuşmalar yapmak ve net olmak kazandırabilir!

Çarşamba günü boyunca Ay Akrep burcunda ilerliyor. Verimli, bereketli, güzel gelişmeler yakalayabileceğimiz bir gündeyiz. Güne Ay-Plüton altmışlığının destekleyici enerjisiyle güçlü ve sağlam başlıyoruz! Ay-Jüpiter kavuşumunun etkili olduğu sabah-öğle saatleri arasında girişeceğimiz işlerde kolay ve rahat ilerleyebiliriz. Yabancılarla yapılan işler, seyahatler, finansal konular, eğitimle alakalı temalar ve hukuksal alanda yapacağımız girişimler açısından değerlendirebiliriz bugünün ilk yarısını. Fakat saat 11:54’ten itibaren başka temel açısı kalmayacak olan Ay boşlukta ilerleyecek, farkında olalım! Öğle sonrasında girişeceğimiz işlerin ucu açık ve belirsiz kalabilir… Ay-Kiron üçgeninin etkili olduğu akşam saatleri duygusal ve bedensel açıdan şifalanma potansiyeli taşıyor…

Perşembe günü Perşembe günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. (01:02’den itibaren) Uluslararası işler, seyahatler, turizm, yayıncılık, eğitim gibi alanlarda girişeceğimiz işlerden güzel gelişmeler yakalayabileceğimiz bir gündeyiz. Bu özellikle de Ay’ın Venüs ve Merkür ile üçgen açılarının etkili olduğu sabah saatlerinde daha da belirgin olacak. Günün geri kalanını da değerlendirebiliriz. Ancak akşam saatleri sonrasında kafa karıştırıcı, yanıltıcı enerjiler devrede olacak, dikkat! Ay-Neptün karesinin etkileri devreye giriyor zira…

Cuma günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Eğitim, yayıncılık, dağıtım, internet gibi alanlar ve uzak seyahatlerle ilgili temalar ön plana çıkıyor. Tüm bu konularla ilişkilendirebileceğimiz Jüpiter ise geri harekete geçiyor. Ayrıca Ay’ın Neptün ve Güneş ile uyumsuz açıları etkin olacak bugün. Dolayısı ile tüm bu alanlarda girişeceğimiz işlerde dikkatli adım atmamızda fayda var! Ay-Güneş karesinin etkili olduğu öğle saatleri civarında ilişkiler açısından da stresler yaşayabiliriz. Sadece özel ilişkiler değil, iş ilişkileri açısından da söyleyebiliriz bunu. Mesela önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle görüşmek, talepte bulunmak açısından çok uygun bir zaman diliminde olmadığımızı belirtmekte yarar var! Ay-Mars kavuşumunun da etkili olduğu akşam saatleri ve sonrasında gergin, tartışmalara, kavgalara, sakarlıklara, kazalara açık bir atmosfer oluşuyor, dikkat!

Cumartesi gününün ilk yarısında Ay Yay burcunda ilerliyor. Ay-Uranüs üçgeninin enerjisiyle başlayacağımız günün sabah saatlerinde yeni ve sürpriz gelişmelere açık olacağız. Ay-Kiron karesi de etkin olacağından, sağlık açısından dikkatli olmamızda fayda var! 12:51’e kadar boşlukta ilerleyen Ay, bu saat itibariyle Oğlak burcuna geçiyor. Günün ikinci yarısında, halletmemiz gereken işlerimizi tamamlayabilir, üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirebiliriz. Ay-Venüs karesinin etkili olduğu akşam saatlerinde özel ilişkiler açısından gerginliklere, uzlaşmazlıklara açık olacağız, dikkat! Kırgınlıklar yaşamamak adına sözlerimize ve tavrımıza özen göstermemiz yerinde olur!

Pazar günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Sorumluluklarımızın hatırlatılacağı, üzerimize düşeni yerine getirmemiz gereken bir gündeyiz. Ay’ın Merkür-Satürn karesini aktif edeceği günün ilk yarısında hayli zorlu bir enerji akışı var. İletişim, konuşmalar, yazışmalar istediğimiz gibi akmayabilir. Seyahatlerde, bilgisayarlarla veya küçük aletlerle ilgili sorunlarla karşılaşabiliriz. Mars-Uranüs, Güneş-Plüton gezegenleri arasında uyumlu açıların etkin olduğu öğle sonrasında çok daha rahat ilerliyoruz. Farklı, yeni, orijinal konularda girişim yapabilir, farklı yöntem ve sistemleri deneyebiliriz. Teknolojik konular ve aletler açısından öğleden sonraki saatlerde daha iyi performans alabiliriz. Bir araya geleceğimiz kişiler üzerinde olumlu ve güçlü bir etki bırakabiliriz. Ay-Neptün altmışlığının etkili olduğu akşam saatlerinde de yine rahat ve uzlaşmacı bir akış yakalama şansımız yüksek gözüküyor!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

2 Mart 2018, Cuma

Astroloji Okulu, Şaşkınbakkal  

 

 

03.03.2018

Designed by Ongunsoft