Öner Döşer

6 Aralık Haftası

Bu sayfa 4944 kişi tarafından ziyaret edildi.

Yay burcundaki yeniayın etkisiyle haftaya enerjik ve coşkulu başlıyoruz. Yeniay sonrasındaki günler, yenilik yapma, kendini ifade etmenin yeni yollarını ortaya koyma, başlangıçlar ve girişimler için idealdir. Öte yandan, Yay burcunun son derecelerinde bulunan Mars, TC astrolojik haritasının Ay derecesini ve 21 Aralık 2010 tarihinde gerçekleşecek olan Ay tutulması derecesini karşıt açıyla tetikliyor olması, gerek ülkemizde, gerekse dünya genelinde abartılı ve fanatik eğilimlerin ön plana çıkacağını gösteriyor. Basın ve yayın organlarının aktif bir performans sergilemesi muhtemel olan haftanın ilk yarısında, agresif ve sert etkiler ve girişimler de dikkat çekiyor. Mars, 8 Aralık tarihinde Oğlak burcuna geçiş yapıyor. Bu geçiş, eylemlerimizde daha stratejik hareket edebilmemize imkan sağlarken, gereksizce dağılma ve enerji harcama eğilimlerimizin önüne geçebilmemize yardımcı olacak. Pek tabii, girişimlerimizde Oğlak burcunda gerileme hareketine başlamak üzere giderek yavaşlamakta olan Merkür’ü de hesaba katmamız gerekiyor. Önemli kararlarımızı iyice gözden geçirmeli, gerekli hesaplamaları yapmalıyız. 9 Aralık’ta durağanlaşmaya başlayacak olan Merkür, 10 Aralık’ta geri hareketine başlayacak. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için 2006 yılında geri hareket ve durağanlık üzerine yazmış olduğum köşe yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://www.onerdoser.com/Y2_1_geri-hareket-ve-duraganlik.html Uranüs 6 Aralık’ta direkt hareketine dönüyor. Yaratıcı fikirlerimizi ortaya koymak için güzel bir sürece giriyoruz. Öte yandan, ani ve beklenmedik olaylara, sürprizlere de çok açık olacağız.

Pazartesi günü boyunca Yay burcunda hareket edecek olan Ay, yeni şeyler öğrenmek için adımlar atabileceğimizi, bilgimizi genişletebileceğimizi ve bilgilerimizi geniş çevrelerle paylaşabileceğimizi, olaylara daha geniş çerçeveden bakmamız ve daha etik davranmamız sayesinde, eylemlerimizden olumlu sonuçlar alabileceğimizi gösteriyor. Aynı derecede ilerleyen Merkür-Plüton ikilisi, fikirsel ve düşünsel anlamda üzerinde uğraştığımız konulara derinlemesine odaklanma kapasitemizi iyi kullanabilmemizi sağlayacak. Öte yandan, kafamızda bazı şeyleri takıntı etme riskimiz de var pek tabii. Ay-Jüpiter arasındaki doksan derecelik uyumsuz açı, öğle sonrasındaki saatlerde duygularımızı abartılı ve dengesiz bir biçimde ortaya koyma riskimiz olduğunu gösteriyor. Öğle sonrasındaki saatler spekülatif konular ve yatırımlar, yasal hareketlere girişmek, profesyonel kişilerle irtibata geçmek açısından uygun gözükmüyor. Akşamüzeri saatlerinde etkin olacak Ay-Neptün altmışlığı (sextil), spritüel konularla, sanatla ilgilenmek ve çalışmalar yapmak adına güzel etkiler içeriyor. Gece saatlerinde ise, Ay-Uranüs karesi ve Ay-Mars kavuşumunun getireceği dengesizlik ve huzursuzluk, agresyon yaratacak etkiler ön plana çıkıyor. Kazalara, şiddet ve kavgalara eğilim artabilir, dikkat! Gece saat 23:47’de Ay boşluğa giriyor.

Salı gününe geçiş yaptıktan hemen sonra gece 1:16’da Oğlak burcuna geçiş yapacak olan Ay, başarıya programlı, organize, aklı başında ve temkinli hareket ederek ulaşabileceğimizi gösteriyor. Sabah saatlerinde etkin olacak Ay-Venüs altmışlığı, parasal konular, aşka dair olaylar, evliliğe yönelik konularda konuşmalar, planlar yapmak, takılar veya benzeri kıymetli şeyler almak veya üzerimizde kullanmak için uygun saatlerde olduğumuzu gösteriyor. Hemen ardından Ay-Plüton ile ve kısa bir müddet sonra Merkür ile kavuşum yapıyor. Düşüncelerimizi ve duygularımızı güçlü ve etkin bir şekilde ifade edebilme şansımız artıyor. Gün boyunca etkin olacak Güneş-Satürn altmışlığı, gerçekçi ve sağlam adımlar atabilmemize imkan sağlarken, disiplinli ve organize çalışarak önemli olayların üstesinden gelebileceğimizi gösteriyor. Gayretli, azimli ve çalışkan olmamız sayesinde başarılara ulaşabiliriz. Arzu ettiğimiz sonuçlara ulaşmada, sabırlı olmamız ve sakince doğru zamanını beklememiz büyük rol oynayacak. 

Çarşamba günü boyunca Oğlak burcunda hareket edecek olan Ay, hayatı ciddiye alacağımız, sorumluluk ve meşguliyetlerimizin ağırlık kazanacağı bir günde olacağımızı gösteriyor. Sabah saatlerinde devreye girecek olan Ay-Satürn karesi, ilaç tedavisine girişmek, seyahat etmek, aşkla ilgili konular, yaşlı ve olgun kişilerle, otorite temsilcisi kişilerle görüşmek adına pek de uygun saatlerde olmadığımızı, kendimizi biraz depresif hissedebileceğimizi gösteriyor. Gün boyunca etkin olacak Venüs-Plüton altmışlığı, bu depresifliğimizi aşmamızın en iyi yolunun sevdiklerimizle ilişkiler, paylaşımlar, sosyalleşme ve güç destekleri almak olacağını söylüyor. İlişkilerde hoş ve kadersel karşılaşmalar temasının da dikkat çekeceği, sanatsal yaratıcılığın aktif olacağı bir gündeyiz. Akşam saatlerinden itibaren etkin olacak Ay-Jüpiter altmışlığı, önemli kararlar vermek, evlilik veya ilişkilerle ilgili konularda adımlar atmak, hukuki işlere girişmek veya bu konuda gerekli konuşmaları yapmak, eğitici aktivitelere başlamak, yatırımlar ve spekülatif konular açısından uygun gözüküyor.

Perşembe gününün ilk saatlerinde Oğlak burcunda hareket edecek olan Ay, sabah 09:31’de Kova burcuna geçiş yapıyor. Bağımsızlık ve bireyselliğimize çok önem vereceğimiz, ilişkilerimizde biraz daha mesafeli olacağımız ama insani konulara ağırlık vereceğimiz, zihinsel aktivitelere, yeni şeyler öğrenmeye büyük istek duyacağımız bir gündeyiz. Başarıya yenilikçi ve orijinal fikirlerimiz veya tavırlarımızla ulaşabiliriz. Gün boyunca olaylara yaklaşımlarımız daha ziyade tarafsız ve objektif olacak. Merkür, geri hareket etmek üzere durağanlaşmaya başlıyor. Durağan (Stationary) durumunda ve geri harekete geçecek olan gezegen, geri hareket kadar olmasa da zorda olmayı anlatır. Kadim Astrologlardan Abraham İbni Ezra’ya göre, geri harekete dönmek üzere durağanlaşmış bir gezegen ne yapacağını bilemeyen bir kimseye benzer. Kararsızlık ve belirsizlik enerjisi ön plana çıkabilir veya vereceğimiz kararlarda çok dikkatli ve üzerinde düşünerek karar verme eğilimi gösterebiliriz ki bu dönem için bu en doğrusudur. Akşam saatlerinde Ay-Venüs karesi etkinleşiyor. İlişkilerimizde dikkatli olmamız gereken, duygularımızın vurgu kazanacağı bu saatlerde, yeme içmemize de özen göstermemizde fayda var.

Cuma günü boyunca Kova burcunda hareket edecek olan Ay, başarının yolunun bilgiyi iyi sindirmek, akılcı paylaşmak, ilkeli olmak ve meşguliyetlerimizin üzerine derinlemesine eğilmekten geçeceğine işaret etmekte. 14:04 itibariyle Merkür gerilemesi başlıyor. Detaylı bilgi için http://www.onerdoser.com/Y2_1_geri-hareket-ve-duraganlik.html linkini izleyebilirsiniz. Öğle sonrasındaki saatlerde etkin olacak olan Ay-Satürn altmışlığı (sextil) madencilik, tarım ve ziraatla ilgili işler, yaşça olgun insanlarla görüşmek, yargıç gibi hukukla alakalı veya idari kişilerle, memurlarla görüşmek için uygun gözüküyor. Tabii bugünden başlayarak 30 Aralık’a kadarki süreçte Merkür’ün geri harekette olacağını göz önüne almamızda fayda var. Akşam saatlerinden itibaren etkin olacak Ay-Güneş arasındaki altmışlık açı, kadın erkek ilişkilerinde, ebeveynlerle veya otorite temsilcisi kişilerle ilişkiler adına olumlu etkiler taşımakta. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Venüs altmışlığı, ilişkilerimizde sözlerimizi daha dengeli ve yumuşak ifade edebilmemize yardımcı olacak…

Cumartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay Kova burcundaki hareketine devam ediyor. Akılcı ve rasyonel davranışlarımız, yaratıcı fikirlerimiz sayesinde başarı elde edebileceğimiz bir gündeyiz. Öğle saatlerinde etkinleşecek Ay-Neptün kavuşumu, artistik-müzikle alakalı ve psişik aktivitelere girişmek, hastaneleri veya hemşireleri ziyaret etmek, ilaç tedavisine girişmek, ruhsal ve mistik öğretilere başlamak için uygun saatlerde olduğumuzu gösteriyor. Öte yandan, spekülatif konular, kontratlar yapmak, önemli parasal ilişkilere girişmek pek de iyi fikir olmayabilir. Saat 13:09 itibariyle Ay boşluğa giriyor. Bu saatten itibaren, Akşam 20:41’te Balık burcuna giriş yapıncaya kadar boşlukta kalacak olan Ay (herhangi bir temel açısı olmayacağı için) girişimlerimizden somut sonuçlar almamızın zor olacağını gösteriyor. Kalıcı adımlar atmak için, en azından ertesi günü beklemek daha iyi bir fikir olabilir. Akşam saatleri sessiz ve sakin gözüküyor. Meditasyon yapmak, ibadetlerle uğraşmak, kendi iç sesimize yönelmek için değerlendirebileceğimiz güzel saatler bunlar…

Pazar günü boyunca Ay Balık burcunda hareket ediyor olacak. Fedakarlık ve özverinin, sevgi ve paylaşımların öne çıkabileceği bir gündeyiz. Sabah saatlerinde devreye girecek Ay-Merkür altmışlığı, fikirsel paylaşımlardan güzel sonuçlar alabileceğimizi gösteriyor. Yaratıcı esinler de devrede olacak. Ama Merkür gerilemesi devrede olacağından, aklımıza gelecek yaratıcı fikirlerin üzerinde iyice düşünüp netleşmemiz yerinde olacaktır. Sabah saatlerinde devreye girecek ve gün boyunca etkin olacak Ay-Venüs altmışlığı, aşk ve ilişkiler temasında olumlu etkileri içermekte. Sanatsal projelerle uğraşmak, evde kalıcı olmayan bazı estetik değişiklikler yapmak, dekorasyon, giyim kuşam gibi konularla ilgilenmek, alışverişler yapmak adına olumlu etkiler güne hakim olacak. Yeme içme, eğlenceli aktiviteler ve sosyal organizasyonlar için de gayet hoş bir gündeyiz.

Haftanın burçlara göre değerlendirmeleri için tıklayınız…
http://www.uzmantv.com/konu/612-aralik-2010-haftasi-burc-yorumlari

Öner DÖŞER
6 Aralık 2010, Pazartesi
ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

06.12.2010

Designed by Ongunsoft