Öner Döşer

7 Eylül Haftası

Bu sayfa 15447 kişi tarafından ziyaret edildi.

7 Eylül Haftası BAŞAK BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

Tutulma mevsimi geldi. Bu ay iki tutulma var: ilki bu hafta Pazar günü gerçekleşecek parçalı güneş tutulması, ikincisi 28 Eylül Pazartesi günü gerçekleşecek tam ay tutulması.

Tutulma zamanları, gündemin yoğun, hareketin ve temponun yüksek olduğu zamanlardır. Bir müddettir takılmış, ilerleyemez durumda olan şeylerde hızlanma olur. Bir türlü bitemeyen şeyler hızlı bir şekilde biter; bir türlü başlayamayan şeyler hızlı bir şekilde başlar. Bu olaylar silsilesi bizim açımızdan bazen pozitif, bazen negatif sonuçlar doğurur. Sonuçta evrende olan biten her şeyin bir amacı vardır ve tutulma zamanlarında da bu amaca yönelik çok yönlü olaylar gelişir etrafımızda.

Bazen çok şey bir araya gelir ya hani, ani ve hızlı gelişen olaylarla, durumlarla başa çıkmakta çok zorlanırız. Bunu yapmaya çalışırken de ister istemez hızlı bir gelişim gösteririz. Problem çözme, alternatif getirme, adapte olma, tolerans gösterme, yön değiştirme, irade ortaya koyma, yönetme, ifade etme gibi yeteneklerimizi hızlı bir şekilde ortaya koyarız. İşte tutulmaların evrensel amacı budur.

Kendi deneyimlerinden bir örnek vereceğim. İngiltere Astroloji Derneği tarafından bu ay 47.si düzenlenecek etkinliklerde konuşma yapmak üzere geçtiğimiz Kasım ayında başvuru yapmıştım. Başvurum komisyon tarafından kabul edildi ve 13 Eylül Pazar sabahı, tam da güneş tutulması sonrasında konuşma yapmak üzere davet edildim. Gönderdiğim üç alternatif konuşma konusu arasında en zorlusu ve çalışma gerektirecek konu başlığı “Hermetik Bilgiye İslami Açıdan Bakış” idi. Komisyon da en çok bu konu başlığını ve sunu içeriğini beğenmişti. Okulumuzun kapandığı 21 Haziran’dan bu yana bu konuya hazırlanmaktayım. Yani bütün yaz tatilimi, bu bir saatlik sunuya hazırlanmak için kullandım. Fakat beni çok geliştirdi. Daha iyi bir konuşma yapabilmek için yaptığım araştırmalarım sonucu çok şey öğrendim. Katılımcılara dağıtmak üzere oluşturmaya başladığım seminer notları, bir kitapçık haline dönüştü. Biraz daha çalışmayla belki de bir kitap çıkacak ortaya. Bununla sınırlı kalmadı. Bundan üç hafta kadar önce, tam da Başak burcundaki bu tutulmaya yakışır bir gelişme daha oldu. Konferans konuşmacılarından ikisinin ailevi sebeplerden dolayı etkinlikte yer alamayacağını söylemesi üzerine etkinlik organizatörleri alternatif aramaya başlamışlar ve mevcut konuşmacılardan bir kaçına, etkinlikte bir konuşma daha yapıp yapamayacaklarını sorma kararı almışlardı. Sordukları kişilerin biri de bendim. İkinci ve farklı bir konu daha sunmayı kabul ettim. Bu kez “Ortaçağ Öngörü Tekniklerini Entegre Etmek” başlıklı bir konu daha sunmak üzere, tutulmadan birkaç saat önce, 12 Eylül Cumartesi akşamüzeri bir kez daha katılımcıların karşısında olacağım. Hani derler ya “Körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz”, işte aynen böyle oldu. Tabii bu gelişmenin yaşandığı tarihten bu yana bu kez ikinci sunuya hazırlanmak üzere danışmanlıklarımı, toplantılarımı erteledim, yazın güzel nimetlerinden istifade etmeyi bir kenara koydum, kapandım çalışıyorum. Tutulmaların ifade ettikleri temaların hayatımıza yansıyan etkilerinin kendini önceden hissettirmeye başladığı söylenir. Bana olan tam da buydu. Umarım açıklayıcı bir örnek oluşturmuştur. Bu arada, Başak burcunda gerçekleşecek bu güneş tutulması benim astroloji haritamın 12. Evine denk düşmekte. 12. Evin anlamlarından biri de kapanmak, izole olmaktır. Başak burcu anahtar sözcüklerinden biri “çalışmak”tır. Ben de kapanıp çalıştım, halen de çalışıyorum…

Güneş tutulması neler getiriyor?

13 Eylül Pazar sabahı saat 09:41’de Ay ve Güneş’in tam kavuşumu anında Ankara’ya göre çizdirilmiş astroloji haritasında tutulmanın Başak burcunun 21. derecesinde gerçekleşeceği görülmekte. Başak burcunda gerçekleşen güneş tutulmalarında üzerinde çalışma yapılan ve hazırladığı şeyleri ortaya koymayı icap ettiren durumlarla baş başa kalmak söz konusudur. Üzerinde emek harcanan iş ve girişimlerde organize ve planlı hareket etmek, detaylarına hakim olmak, geliştirmek ve mükemmelleştirmek ana prensiptir. Güneş tutulması her şeyden önce bir yeni aydır ve pek çoğumuzun gayet iyi bildiği gibi yeniaylar yeni adımlar atma zamanlarını, yeni gelişmeleri işaret eder. Bu adımların hangileri olacağı, Başak burcunun kişisel astroloji haritamızın hangi evine denk düşüyor olduğu ile ilgisi vardır. Başak burcu haritamızda örneğin 2. Eve denk düşüyorsa, yeni adımlar ve hızlı gelişmeler parasal konuları, sahip olunan maddi ve manevi değerleri içerecek demektir. Başak burcu örneğin 7. Eve denk düşüyorsa, yeni adımlar özel ilişkiler, ortaklaşa işler, anlaşmalar, davalar ve duruşmalar gibi olaylar hızlı bir şekilde hayatımıza girmeye başlar.

Tutulma Denebola yıldızının bulunduğu dereceye çok yakın gerçekleşiyor. Avustralyalı astrolog Bernadette Brady’e görebu yıldız, bu kavramları içerir ve genel kanıya ters düşen ya da toplumun fikirleriyle zıtlaşan, bu yüzden de idam edilmeye ya da idam etmeye açık durumları simgeler. Genel kavram ve kurallara aykırılık ve genel kabul görülenin dışındalığa, dünyayı herkesten farklı görmeye işaret eder. Uzlaşmacı olmamak, başkalarından farklı fikirler ortaya koymak söz konusudur. Bu farklı fikirler sürtüşmeler getirecektir. İlla fikirlerini değiştirmek gerekmez, ama bunun farkında olmak ve başkalarının sözünü dinlemek fayda getirecektir. (Brady)

Brady’e göre, Saros numarası 18 Kuzey olan bu tutulma hayli stresli bir tutulma ailesinden geliyor. Brady bu tutulmanın fiziksel etkileri olan, kazalara ve hastalıklara açık, güçte azalma hissi yaratan bir tutulma serisinden olduğunu bildiriyor.

Güney Hindistan, güney Afrika’dan gözlemlenecek bu tutulmanın fiziksel, duygusal, ruhsal etkilerinin en fazla bu bölgelerde kendin göstereceğini düşünebiliriz. Ayrıca Başak burcu kapsamına giren ülkeler de bu tutulmanın etkilerini daha fazla hissettirecek. Başak burcu kapsamında ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Dolayısıyla bu tutulmanın ifade ettiği temalar ülkemizde daha fazla hissedilecek. Başak burcu finansal-ekonomik konuları, tıbbi konuları, hijyenle ilgili konuları, hizmet sektörleriyle ilgili konuları temsil eder. Demek ki en önemli gelişmeler ve temalar üzerinde dönecek.

Bu tutulma esnasında Jüpiter-Neptün arasındaki karşıt açı da hayli etkin olacak. Tüm bunlar, Eylül ayından itibaren ekonomik anlamda zorlu bazı gelişmelere açık olacağımızı göstermekte… Tutulma haritasını Ankara’ya göre çizdirdiğimizde ve Türkiye astroloji haritası üzerinde değerlendirdiğimizde, en çok finansal konularda, iç olaylarla ilgili konularda, iç güvenlikle ilgili konularda ve geleceğe yönelik önemli temeller atacağımız konularda stresli bir döneme girmekte olduğumuzu görüyoruz. Eylül ayında Gökyüzü videomuzda bu konuda daha detaylı bilgi paylaştım. Linkteki videonun 4. dakikasından itibaren izleyebilirsiniz. http://www.astrolojitelevizyonu.com/eylul-2015te-gokyuzu-oner-doser-yorumluyor/

Haftanın diğer önemli gökyüzü olaylarına gelince…

8 Eylül Salı akşamı saat 22:53’te Mars-Uranüs üçgeni kesinleşiyor. Gücümüzü dengeli ve yaratıcı bir biçimde ortaya koyabileceğimizi gösteren bu açı, hızlı karar alma ve uygulamaya yönelik ve harekete geçirici bir etki yaratabilir. Girişim cesareti ve kararlılık isteyen konularda hızlı gelişmeler yakalayabiliriz.

9 Eylül Çarşamba akşamı saat 22:27’de Merkür-Plüton karesi kesinleşiyor. Fikir ve görüşlerimizi başkalarına kabul ettirmekte zorlanacağımız, tartışmalara, söz düellolarına açık bir gündeyiz. Önemli konuşmaları, anlaşmaları, ticari risk içeren girişimleri ve kararları bugüne denk getirmemekte fayda var.

11 Eylül Cuma günü www.astrolojiokulu.com kuruluş yıldönümü. Web sitemizde bilgiler paylaşmaya başlayalı tam 10 yıl olmuş. Nice 10 yıllara inşallah! Tüm yazarlarımıza, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler!

12 Eylül Cumartesi sabahı saat 09:59’da Güneş-Kiron karşıtlığı kesinleşiyor. İdareci otorite figürleriyle, özellikle erkeklerle ilişkilerde kırgınlıklara açık bir gündeyiz, dikkat! Öte yandan, kişiliğimizi ifade etmekte zorlandığımız, kendimizi ortaya koymakta sorun yaşadığımız konularda yaşanacak travmalar neticesinde şifalanmaya yönelik fırsatlar sunuyor bu karşıt açı.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Yengeç burcunda ilerleyen Ay, alevi konuların, duygusallığın, başkalarıyla empati yapmanın, sahiplenmenin, yardımlaşmanın, çevreye duyarlılığın vurgu kazanacağını gösteriyor. Sabah erken saatlerde etkin olacak Ay-Jüpiter üçgeni, girişeceğimiz işlerde rahat ilerleyebilme olanağı sağlıyor. Önemli iş ve girişimlerimizi öğle öncesindeki saatlere denk getirebiliriz. Öğle saatlerinde etkin olacak Ay-Neptün üçgeni, uzlaşma ve karşılıklı fedakarlık enerjisini aktif ediyor. Olayların rahat akacağı bu saatleri ruhsal, manevi temalar açısından da değerlendirebiliriz. İlham ve yaratıcılığın da vurgu kazanacağı saatlerdeyiz. İkindi civarındaki zaman diliminde Ay-Merkür karesinin iletişimi zorlaştıran gergin etkileri devreye giriyor. Fikir ve görüşlerimizi kabul ettirmekte zorlanabileceğimiz saatlerdeyiz. Ay-Plüton karşıtlığının aktif olacağı akşam saatleri hayli stresli bir enerji akışına işaret ediyor. Sözlerimize dikkat etmemiz, tehlikeli ve riskli işlerden uzak durmamız gereken saatlerdeyiz, dikkat! Gecenin ilerleyen saatlerinde Ay-Güneş altmışlığının uzlaşma şansını arttıran, dengeleyici enerjisi aktifleşiyor, rahatlatıcı bir zaman dilimine giriyoruz.

Salı günü boyunca Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Duyarlılığın tavan yapacağı sabah saatlerinde, Ay-Uranüs karesinin de etkisiyle, beklenmedik patlamalar yapabiliriz. Ani gelişen durum değişikliklerinin bizi zorlayabileceği sabah saatlerinde risk almamakta ve sağlamlık-kalıcılık beklediğimiz işlere girişmemekte fayda var. Günün geri kalanında Ay’ın önünde yakınlaşan açı Satürn ile üçgen olacağından, özellikle öğle sonrasındaki saatleri, gerekli adımları atmak açısından kullanabiliriz. Günün ikinci yarısında Mars-Uranüs üçgeninin etkisi iyice belirginleşiyor. Gücümüzü dengeli ve yaratıcı bir biçimde ortaya koyabileceğimizi gösteren bu açı, hızlı karar alma ve uygulamaya yönelik ve harekete geçirici bir etki yaratabilir. Girişim cesareti ve kararlılık isteyen konularda hızlı gelişmeler yakalayabiliriz.

Çarşamba gününe başlarken henüz Yengeç burcunda ilerleyen Ay, saat 04:28’de Satürn ile uyumlu üçgen açısını kesinleştirdikten sonra boşluğa giriyor ve Aslan burcuna geçeceği 05:35’e kadar boşlukta devam ediyor Yengeç burcundaki ilerlemesine. Günün geri kalanında Ay’ın Aslan burcunda ilerleyecek olması, kendine güven ve yönetme becerilerinin ön plana çıkacağı bir günde olacağımızı gösteriyor. Ama bu konularda abartıdan kaçınmalıyız, zira Merkür-Plüton karesinin zorlu enerjilerini baskın bir şekilde hissedeceğiz. Fikir ve görüşlerimizi başkalarına kabul ettirmekte zorlanacağımız, tartışmalara, söz düellolarına açık bir gündeyiz. Önemli konuşmaları, anlaşmaları, ticari risk içeren girişimleri ve kararları bugüne denk getirmemekte fayda var.

Perşembe günü boyunca Ay Aslan burcunda ilerliyor. Güzel, keyifli, eğlenceli bir gün yaşayabiliriz. Aslında bu en çok bize bağlı; çünkü gelişen durumlar karşısında nasıl tepki vereceğimizi en çok biz belirliyoruz. Sabah erken saatlerde etkin olacak Ay-Merkür altmışlığı, bu erken saatlerde yapacağımız konuşmalardan, yazışmalardan, ticari işlerden, seyahatlerden olumlu sonuçlar alma potansiyelini gösteriyor. Bu açının ardından sabahın ilerleyen saatlerinde etkinleşecek Ay-Venüs kavuşumu, bu şansımızı daha da arttırıyor. Özel ilişkilerde güzel gelişmeler yakalamak, yapacağımız işlerde uzlaşma zemini yaratmak açısından güzel fırsatlar sunan sabah saatlerini iyi değerlendirebiliriz. Günün ikinci yarısında Ay-Uranüs üçgeninin etkisini gösterecek olması, hızlı ev hoş gelişmeler yakalama şansımızı arttırıyor. Güzel bir atmosfer yaratabilir, değişik ve sıra dışı bir akşam geçirebiliriz. Takılan, bizi bekleten illerimizde hızlı gelişmeler ve hoş sürprizlerle karşılaşabiliriz.

Cuma gününün büyük çoğunluğunda Ay Aslan burcunda ilerliyor. Ay-Satürn karesinin kesinleşeceği 16:03’e kadarki zaman dilimi biraz zorlu olacağa benzer. Ay’ın Satürn ile zorlu açısının etkin olduğu zamanlarda girişeceğimiz işlerde hızlı gelişme yakalamakta zorlanırız. Bekleten, geciktirici, engellenmelere yönelik bir durum söz konusudur. İzin almakta, yolumuza gitmekte, kendimizi ifade etmekte ya da ortaya koymak istediğimiz şeyleri göstermekte zorlanırız. Bu açının kesinleşmesinin ardından bir müddet boşlukta ilerleyecek olan Ay saat 16:55’te Başak burcuna geçiyor. İşlerimizi daha iyi organize edebileceğimiz bir zaman dilimine giriyoruz. İyi organize olursak, halletmek istediğimiz işlerimizin üstesinden gelebiliriz. Akşamın ilerleyen saatlerinde Ay-Jüpiter kavuşumunun iyicil, ferahlatıcı, yol açısı enerjisi kendini göstermeye başlıyor.

Cumartesi günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Sistemli ve düzenli hareket etmemiz şartıyla olayları yerli yerine oturtabileceğimiz, güzel organizasyonlar içerisinde yer alabileceğimiz bir gündeyiz. Bu güzel günde ben de İngiltere Astroloji Derneği’nin düzenlediği etkinliklerde konuşma yapacağım. Ay Başak burcunda kapanmakta olacağından, biraz da endişe ve evhama açık bir gün pek tabii ki. Bugün elimizdeki işleri tamamlayabiliriz. Yeni bir şeyleri devreye sokmak için düzenimizi kurabilir, hazırladığımız şeyleri ortaya koymak için ortam yaratabiliriz. Ay’ın Jüpiter-Neptün karşıtlığını aktif edeceği sabah saatlerinde hayal kırıklıklarına açık olacağımızdan, gerçekçi olmayan yüksek beklentilerden uzak durmamızda fayda var. Günün ilk yarısında daha etkin olacak Güneş-Kiron karşıtlığı, idareci otorite figürleriyle, özellikle erkeklerle ilişkilerde kırgınlıklara açık bir günde olduğumuzu gösteriyor. Öte yandan, kişiliğimizi ifade etmekte zorlandığımız, kendimizi ortaya koymakta sorun yaşadığımız konularda yaşanacak travmalar neticesinde şifalanmaya yönelik fırsatlar sunuyor bu karşıt açı. Ay-Plüton üçgeninin etkinleştiği akşam saatlerinde başkaları üzerinde etki yaratabilir, karizmamızı gösterebiliriz. Kendimizi ifade ve başkalarını ikna kabiliyetimizi daha etkin bir şekilde kullanabileceğimiz bu saatleri iyi değerlendirebiliriz!

Pazar günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Ay-Kiron karşıtlığının etkin olacağı sabah saatleri duygusal yaralanmalara, evham ve endişelere açık gözüküyor. Sabah 09:41’de Ay-Güneş tam kavuşum derecesinde buluşuyorlar. Güneş tutulmasının etkilerini en derin hissettiğimiz saatlerdeyiz. Bu tutulma hakkındaki detaylı bilgiyi yazımın giriş kısmında okuyabilirsiniz.

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner DÖŞER

6 Eylül 2015, Pazar

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

06.09.2015

Designed by Ongunsoft