Öner Döşer

7 Kasım Haftası

Bu sayfa 5293 kişi tarafından ziyaret edildi.

Haftanın ilk yarısında etkin olacak Mars-Neptün karşıtlığı, girişimci ve atak olmaktan ziyade pasif ve kararsız kalma eğiliminde olacağımızı gösteriyor. Mars vücudumuzun savunma sistemini yönetir ve Neptün’den sert açı aldığında savunma sistemimiz zayıflayabilir. Bu yüzden sağlığımıza dikkat etmemizde, gereksiz efor ve zorlamalardan uzak kalmamızda fayda var. Öte yandan, bu açının etkinleşmeye başladığı tarihten bu yana hırsızlık olaylarında önemli artış dikkat çekiyor. Bugünlerde bu konuda gerekli güvenlik önlemlerini almakta fayda var.

 

Çarşamba günü Neptün direkt hareketine dönüyor. Hayal gücümüzü ve yaratıcılığımızı daha aktif kullanacağımız bir sürece giriş yapıyoruz. Perşembe gecesi 22:16’da Boğa burcunda dolunay gerçekleşiyor. Daha evvelce giriştiğimiz işlerin verimli sonuçlarını almaya başlayacağız. Bir şeyler daha fazla görünür olmaya başlayacak hayatımızda. Dolunay zamanları yüksek oranda yaratıcılık içeriyor ve ürün ortaya çıkabiliyor. Bunu iyi değerlendirebiliriz. Ama duygusal anlamda stresli zamanlar olduğu gerçeğini de göz ardı etmemeli, dolunay civarındaki günlerde ilişkilerimize daha dikkat etmeliyiz. Dolunay esnasında Güneş klasik astrolojide uğursuzlukla ilişkilendirilen Serpentis’e yakın olacak. Her ne kadar uğursuzluk kavramına itibar etmesem de, bazı zamanlarda şanssızlık ve zorlanmaların arttığına şahit oluyorum. Bu durum geçici olarak bazı zorlanmalara, tersliklere, iyi gitmeyen iş ve durumlara işaret edebilir. Önlemci olmalı, şartları fazla zorlamamalı, ama gereksizce endişeden de kaçınmalıyız.

 

Cuma günü Mars Başak burcuna geçiyor. Amaç güdümüz güçleniyor. Enerjimizi başkalarına yardımcı olma amaçlı kullanabilir, üzerinde çalıştığımız projeleri detaylı ve planlı bir şekilde yürütebiliriz. Plan yapma becerisi ve organizasyon kabiliyeti sayesinde zorlayıcı aktivitelerin üstesinden gelebiliriz. Ama işlerin daha verimli yürümesi ve ilişkilerinizde başarılı sonuçlar alabilmemiz açısından daha esnek olmamızda fayda var. 

 

Haftanın günlere göre değerlendirmesine gelince:

 

Pazartesi günü boyunca Ay Koç burcunda hareket ediyor. Yeniliklere, sürprizlere, değişikliklere açık olacağımız bir gündeyiz. Sabah saatlerinde etkin olacak Ay-Plüton arasındaki dik açı, duygusal anlamda hırpalanmaya, güç çekişmelerine açık olacağımızı gösteriyor. Bu yüzden bu erken saatlerde ilişkilerimizde şartları zorlamasak iyi ederiz. Biraz ilerleyen saatlerde gergin etkiler yumuşuyor. Zira Ay’ın ardı ardına Merkür ve Venüs ile uyumlu açısı devreye giriyor. Gün boyunca ilişkilerde olumlu hava hakim olacak. Gezip tozmak, değişik mekanlarda bulunmak, hoşça vakit geçirmek adına güzel bir gündeyiz. İletişim trafiği de hızlı akacak. Spontane ve ani kararlarla yapılacak programları hızlı bir şekilde harekete geçme eğilimi, neşeli ve keyifli ortamlar ön plana çıkıyor. Öte yandan, gün boyunca Mars-Neptün karşıtlığı etkin olacağından, sağlığımıza dikkat etmemizde fayda var. Trafik içerisinde dikkatsizlikler yüzünden sorunlar yaşama riskimiz var, aklımızda bulunsun.

 

Salı günü boyunca Ay Koç burcunda hareket ediyor. Hızlı hareket etmek istediğimiz, eyleme yönelik olacağımız bir gündeyiz. Ama hızlı hareket etmekle aceleciliği birbirine karıştırmamamız iyi olur. Düşüncesizce kararlar almaya yatkın olacağımız bir gündeyiz zira. Öte yandan, bu denli hızlı harekete geçme arzumuzun tersine, Ay-Satürn karşıtlığının etkin olacağı akşam saatlerinde bir yavaşlama, adeta frene basar gibi duraksama söz konusu olabilir. Kendimizi engellenmiş hissedebiliriz ya da gerçekten de bazı iş ve girişimlerimiz engellenebilir, ertelenebilir. Bu saatlerde sağlığımıza, yeme içmemize de dikkat etmemizde fayda var. Ayrıca ailevi ilişkiler açısından da dikkatli olmak gerekiyor bu saatlerde. Gereksiz kırgınlıklara, otoritemizi fazla baskın kullanmaya, diğer insanlara alabileceğinin veya arzu ettiğinin üzerinde mesuliyet yükleme eğilimimize karşı uyanık olmamızda fayda var. Biraz zorlu bir gündeyiz. Korkularımız ve endişelerimiz ön plana çıkabilir. Kendimizi gereksiz endişeden uzaklaştırmak adına sosyal aktivitelere yönelmek iyi fikir olabilir.

 

Çarşamba gününün ilk saatlerinde Ay Koç burcunun son derecelerinde ilerliyor. Sabah erken saatlerde Ay-Neptün altmışlığı ve Ay-Mars üçgeni etkin olacak. Kendimizi fazla sıkmayacağımız, gevşemeye ve dinlenmeye vakit ayırabileceğimiz bir gündeyiz. Ay’ın Boğa burcuna geçiş yapacağı 09:46’dan sonraki saatlerde bu eğilimimiz daha da artıyor. 07:47-09:46 arasında Ay boşlukta olacağından, somut ve kalıcı sonuç bekleyeceğimiz işlere girişmememizde fayda var. Sonrasındaki saatler huzur ve güven, sakinlik ve durağanlığı sağlamamız, güzel yiyeceklerin yanı sıra doğadan beslenmemiz, yeşilliği bol, havası güzel ortamlarda vakit geçirmemiz açısından güzel fırsatlar sunabilir. Zira Ay-Jüpiter kavuşumu etkinleşiyor ve şanslı, neşeli, iç genişleten iyimser etkiler devreye giriyor. Akşam saatlerinde Neptün direkt hareketine dönüyor. Hayal gücümüzü ve yaratıcılığımızı daha aktif kullanacağımız bir sürece giriş yapıyoruz. Gece saatlerinde Ay-Plüton üçgeni kesinleşiyor. Güç destekleşmelerine, yardımlaşmaya yönelebileceğimiz bu saatlerde duygularımızı güçlü bir şekilde ifade etme becerimiz de yüksek olacak.

 

Perşembe günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Huzur ve güven arayışında olacağımız bir gündeyiz. Maddi konular, kazanma arzusunun yanı sıra, ödeme ve harcamalar da dikkat çekecek. Şartların çok değişmeyeceği, monoton seyredecek bir gündeyiz. Öte yandan, verimlilik ve bereket de dikkat çekici bir biçimde artabilir. 22:16’da Boğa burcunda dolunay meydana geliyor. Daha evvelce giriştiğimiz işlerin verimli sonuçlarını almaya başlayacağız. Boğa dolunayı en verimli dolunaylardan biridir. Klasik astrolojiye göre Boğa-Akrep ekseni en verimli eksendir, çünkü bu ikisi de verimli burçlardandır. Bugün Güneş Akrep’te, Ay Boğa’da hareket ediyor. Bu şartlarda yaratıcılığın, verimliliğin, somutlaştırıcı etkilerin hakim olacağını düşünebiliriz. Pek tabii ki dolunayın gergin bir yönü de vardır. Dolunay zamanlarında duygularımızı uçlarda hissederiz ve abartılı bir şekilde ortaya çıkarabiliriz. Klasik astrolojide 19 derecede Serpentis vardır ve bu uğursuzlukla ilişkilendirilen bu derece değişmez. Dolunay esnasında Güneş bu dereceye yakın olacak ve bu yüzden Güneş’in 19 derece Akrep’e varacağı ertesi güne yansıyacak bazı zorlanmalara, tersliklere, iyi gitmeyen iş ve durumlara işaret edebilir.

 

Cuma gününün büyük çoğunluğunda Ay Boğa burcunda hareket ediyor. Şartları stabilize etmek isteyeceğimiz, fazla hareket istemediğimiz bir gündeyiz. Diğer taraftan, yaptığımız işlerde aksiliklerle karşılaşabilir, hızlı ilerlemekte zorlanabiliriz. Akşam saatlerinde Ay-Neptün arasındaki dik açı iyice etkinleşiyor ve bu etkiler artıyor. Çabuk dağılmaya, çözülmeye yatkın olacağımız bu saatlerde moral bozukluğuna ve kapılmamalı, motivasyonumuzu düşürecek kişi ve durumlardan uzak durmaya çalışmalıyız. 18:27 ile 22:11 arasındaki saatlerde Ay boşlukta ilerliyor olacağından, girişeceğimiz işlerde beklediğimiz sonuçları elde etmekte, şartları arzu ettiğimiz şekilde kontrol etmekte zorlanabiliriz. 22:11’den sonra Ay İkizler burcuna geçiş yapıyor ve ertesi güne yansıyacak şekilde hareketlenmeye başlıyoruz. Ay-Mars arasındaki dik açının etkinleşeceği bu saatlerde gereksiz tartışmalardan ve gergin ortamlardan uzak kalmalı, aceleci davranarak sakarlık ve kaza ortamı oluşturmamalıyız. Geç saatlerde etkinleşecek Ay-Uranüs altmışlığı, güzel sürprizlerin de devrede olacağını gösteriyor.

 

Cumartesi günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. İletişimin hızlı akacağı, yakın yerlere geziler, yolculukların öne çıkacağı bir gündeyiz. Yeni şeyler öğrenebilir, bilgimizi başkalarıyla paylaşabiliriz. Sabah saatlerinde henüz Ay-Uranüs altmışlığının yaratıcılığı ve orijinalliği destekleyen etkileri devrede olacak. Bu etkiler gün geneline de yayılıyor çünkü Ay’ın gün içerisinde aktif açısı yok. Akşam saatlerinde ise Ay-Neptün karşıtlığının iletişimi geren etkisi devreye giriyor. Sözlerimize ve tavırlarımıza dikkat etmez isek, gereksiz yere kalp kırabiliriz, dikkat! Fikir alışverişlerinin de çok hızlı akacağı bu saatlerde, yapabileceğimizin üzerinde şeylere söz vermekten kaçınmamız isabetli olur. Dengeli karar vermekte veya kararlı olmakta zorlanacağımızdan, önemli ve hayati önem taşıyan konuları konuşmak açısından riskli bir gecedeyiz. Ama sıradan sohbetler, eğlenceli ortamlarda bulunmak gibi eylemler açısından herhangi bir negatiflik söz konusu değil. Ama unutkanlığımız ya da dalgınlığımız başımıza iş açabilir, dikkat! Ay-Venüs karşıtlığının etkisiyle birlikte değerlendirdiğimizde, ilişkilerde çok dikkatli olmamız, sözlerimize dikkat etmemiz gerekecek bir gecede olacağımız aşikar…

 

Pazar günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Hareketli ve aktif bir gündeyiz. Yeni bilgiler alabileceğimiz eğitimlere katılabilir, başkalarıyla aktif bir şekilde fikir alışverişlerinde bulunabiliriz. Hızlı değişen şartlara adapte olabilme yeteneğimiz de artıyor. Ne denli esnek fikirli olursak, değişen şartlara o denli çabuk ayak uydurabiliriz. Akşam saatlerinde Ay-Satürn arasındaki yüzyirmi derecelik uyumlu açı sayesinde şartları stabilize etmemiz ve sağlam temellere dayanmamız daha kolay olacak. Olgunluk göstermemiz ve mesuliyet almamız gereken işlerde daha başarılı olabileceğimiz, girişeceğimiz organizasyonlardan iyi geri dönüşler alabileceğimiz akşam saatlerini iyi değerlendirmemizde fayda var.

 

Keyifli, huzurlu ve sağlıklı bir hafta dileğiyle…

Haftanın burçlara göre değerlendirmeleri için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz…

http://www.uzmantv.com/kategori/astroloji/haftalik-yorum  

Öner DÖŞER

6 Kasım 2011, Pazar

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

 

Güneşmerkezli Bakış

 

Güneşmerkezli astrolojik bakışla önemli süreçteyiz, çünkü Mars-Satürn arasındaki dik açı bugün itibariyle kesinleşiyor. Bu ikili klasik astrolojiye göre “kötücüller” olarak tanımlanırlar ve gergin açılarında dünyevi olaylarda artış görülür. 3 Kasım 2011 tarihinde Merkür bu ikiliyle 90 ve 180 derecelik açısal konuma geldi, astrolojik ifadesiyle Mars’ın ışığını Satürn’e taşıdı ve tam da bu tarihte güneş Lekesi AR 1339, X2-sınıfı güneş alevlenmesi üretti.

 

Dün itibariyle Venüs-Uranüs arasındaki dik açının kesinleşmesinin ardından, bugün Venüs-Plüton kavuşumu kesinleşiyor. Astrolojik ifadesiyle Venüs Uranüs’ün ışığını Plüton’a taşıyor. Venüs-Uranüs-Plüton arasındaki 0-90 derecelik açıların Mars-Satürn arasındaki 90 derecelik açıyla bir araya geliyor olması, bugün yarın etkin güneş alevlenmesine işaret edebilir. NASA’dan verilen bilgiler de bununla örtüşüyor.

 

Güneş Aktiviteleri

 

Güneş lekesi sayısının yüksek seyretmeye devam ediyor. 4 Kasım 2011 itibariyle leke sayısı 135 olarak görülüyor. Güneş lekesi sayısının yüksek olduğu zamanlarda dünyevi olaylarda artışlar arasında korelasyon olduğu pek çok araştırmacının vardığı önemli sonuçlardan biri.

 

Güneş lekeleri ve alevlenmeleri arasında yakın bir ilişki bulunduğundan söz edebiliriz. Güneş lekesi aktivitesinin artış hızı ne kadar yüksekse, güneş alevi gelişimi de o kadar büyüktür. Güneş lekesi sayılarının artması güneş aktivitesinin artmasına ve bunu M ve X sınıfı alevlenmelerin ve CME’nin (Coronal Mass Ejection. Taç Kütle Fışkırması) izleyeceğine işarettir. Bu yüzden güneş lekesi sayılarının artmaya başladığı zamanlar daha dikkatle izlenmektedir.

 

NASA uzmanları güneş lekelerini yakından takip ediyor. Büyük güneş lekelerini, özellikle de Dünya-yönelimli güneş alevlenmesi üretebilecek olanları özellikle yakın izlemeye alıyor. NASA uzmanları son günlerde giderek büyümekte olan ve en son 3 Kasım’da X2-sınıfı patlama üretmiş olan AR 1339’u özenle izliyor.

 

Büyük Güneşlekesi: AR 1339

 

Güneş lekesi AR 1339 uzun yıllardır görülen en büyük güneş lekelerinden bir tanesi. Güneş Lekesi AR 1339, X2-sınıfı güneş alevlenmesi ürettiği 3 Kasım 2011 tarihinden bu yana sakin gözüküyor. Ama halen güçlü patlamalar üretebilecek gibi gözüyor. AR 1339 gezegenimize doğru döndüğünden, bugünlerde Dünya-yönelimli X-sınıfı patlamalar üretebileceği düşünülüyor. Detaylı bilgi için http://spaceweather.com

 

 

06.11.2011

Designed by Ongunsoft