Öner Döşer

7 Kasım Haftası

Bu sayfa 12966 kişi tarafından ziyaret edildi.

7 Kasım haftası ATATÜRK’Ü ANMAK

Her yıl 10 Kasım’a yaklaştığımızda Atatürk ve onunla ilgili anılarım aklıma gelir. İlkokulda yapılan bir müsamerede ayları temsil eden oniki öğrenciden biri olarak bana Kasım ayı denk düşmüştü. Öğrenci arkadaşlarımdan pek çoğu temsil ettikleri ayı anlatmak için kostümler giymişlerdi. Ben de, çocukluk işte, Kasım ayı Atatürk’ün vefat ettiği ay olduğu için, elimde Atatürk portresiyle çıkmıştım sahneye. O günden iki hatıra fotoğrafı benimle paylaşan çok değerli ilkokul arkadaşım Cem Türkeş’e teşekkürlerimi ve sevgilerimi iletiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk ile ilgili bir diğer anım, öğrencisi olduğum Işık Lisesi’nde 1981 yılında Atatürk’ü anma amaçlı düzenlenen konferansların yanı sıra yayınlanmış olan kitabın sonunda bir paragraf yazısına yer verilen öğrenciler arasında bulunmanın mutluluğudur. Yurdumuzda Atatürk’le ilişkisi yönünden Işık Lisesi çok özel bir yer tutar, çünkü bu okul Atatürk’ün Selanik’te bir süre okuduğu Şemsi Efendi Okulunun bir devamıdır. Öğrencisi olmaktan gurur duyduğum bu güzide okulun değerli yöneticilerinin ve öğretmenlerinin oluşturduğu bu kitaptan bazı alıntıları Dünya Astrolojisi-Türkiye kitabımda da paylaştım. Atatürk’ün doğum haritası ve hayatından önemli olayların astrolojik göstergelerle analiz edildiği kitap tüm Remzi kitabevlerinde satışa sunulmuştur.

 

Başkaları üzerinde etki yaratabilmek

Pazartesi sabahı 11:24’te kesinleşen Güneş-Plüton altmışlığı, gün boyunca girişeceğimiz işlerde başarı şansımızı arttırırken, yapacağımız önemli görüşmelerde başkaları üzerinde etki yaratabilme şansımızı da yükseltiyor. Etkili ve önemli pozisyondaki kişilerle görüşmeler açısından da kullanabiliriz Pazartesi gününü. Ay’ın Güneş-Plüton altmışlığını tetikleyeceği Perşembe günü de tüm bu saydığımız konularla ilgili olarak kullanılabilir.

İdealist girişimler

Çarşamba sabahı 08:51’de aksiyon gezegeni Mars, idealist fikirler ve görüşlerle ilişkilendirilen Kova burcuna geçiyor. Bu geçişle birlikte, ideallerimiz uğrunda daha fazla hareket yaratabileceğimiz bir sürece de girmiş oluyoruz. Bir ustanın çok güzel ifade ettiği gibi “evren hareketi alkışlar!”. Kova burcu toplumsal konuları, herkesin iyiliğine yönelik idealist girişimleri, entelektüel ve zihinsel faaliyetleri, öğrenmeyi temsil eder. Umarım bu dönemde yapacağımız girişimlerimiz toplumun hayrına olur. 

İlişkilere ciddiyet kazandırmak

Cumartesi sabahı 07:54’te ilişkiler gezegeni Venüs, sağlam ve kalıcı temeller atabilmeyi de ifade eden Oğlak burcuna geçiyor. İlişkilerimize ciddiyet kazandırmak, resmileştirmek, onaylanacak şekle getirip ortaya koymak istiyorsak tam zamanı! Tabii aynı zamanda ilişkilerde sorumluluk almamız, üzerimize düşeni yapmamız çok önem kazanmaya başlıyor.

Uluslararası diyaloglar

Cumartesi akşamı saat 17:39’da iletişim gezegeni Merkür, uluslararası işleri temsil eden Yay burcuna geçiyor. Bu geçişle birlikte, uluslararası iletişim de hareketlenecektir muhtemelen. Ticari bağlamda girişimlerimizi dışa açmak, işlerimize uluslararası boyut kazanmak açısından değerlendirebiliriz hafta sonundan itibaren başlayacak bu süreci. Turizm, kültür, eğitim, yayıncılık gibi alanlarda faaliyet gösterenler açısından yeni diyaloglara, girişimlere, gelişmelere açık olacağımız bu zaman dilimi, 29 Kasım’da gerçekleşecek yeniaydan sonra daha da hızlanacak.

Şifalanmak-arınmak

Cumartesi günü saat 22:05’te kesinleşecek Güneş-Kiron üçgeni, hafta sonu boyunca kendimizi ve başkalarını şifalandırabileceğimiz bir atmosferde olacağımızı gösteriyor. Negatif duygulardan arınmak, pozitif yönlü yeni birikimler yaratmak, böylelikle hem kendimize, hem de başkalarına faydalı olmak açısından değerlendirebiliriz önümüzdeki günleri. Başkaları için yaptığımız iyi şeyler, daha hızlı bir şekilde bize pozitif olarak dönecektir. Yeter ki saf ve temiz niyetlerle, karşılık beklemeksizin güzel işler yapalım. Ne demişler “iyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir”.

Haftanın günlere göre detaylı değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Toplumsal konular vurgu kazanıyor. Önemli konuşmalar, yazışmalar açısından değerlendirebileceğimiz bir gündeyiz. Sabah saatlerinden başlayarak, öğle sonrasındaki saatlere kadar uzanan süreçte girişeceğimiz işlerde ve yapacağımız görüşmelerde hızlı gelişmeler yakalayabiliriz. Eğitim, yayıncılık, turizm, hukuk alanlarında yapacağımız işlerde başarı şansımız yüksek. Ay-Satürn altmışlığının etkili olduğu akşam saatlerinde yapacağımız işlerde sağlam ve kalıcı sonuçlar elde edebiliriz. Muhasebe, finans, ekonomi ile ilgili hareketlerimizi gün boyunca, ama özellikle de öğleden sonraki saatlerde yaparsak daha iyi sonuçlar alabiliriz. Ay-Güneş karesinin etkili olduğu gece saatlerinde kadın-erkek ilişkilerinde zorlanmalar yaşamamak adına toleranslı ve esnek olmakta fayda var. Olayların üzerine gitmezsek, stres yaşamayız.

Salı günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Bilgi ve sevgi alışverişleri açısından güzel gelişmeler yakalayabileceğimiz bir gündeyiz. Ay-Uranüs altmışlığının etkili olduğu sabah saatlerinde beklenmedik ve hoş gelişmelere açığız. Yenilikler yaratmak açısından güzel bir gündeyiz. Yarattığımız farklılığın olumlu sonuçlarını görebiliriz. Ay-Merkür karesinin etkili olduğu öğle saatleri bilgi alışverişlerinin hızlandığı bir zaman dilimi olacak. Farklı fikirlere açık olursak, hem kendimiz hem de başkaları için daha fazla fayda sağlayabiliriz. Ama dediğimizde ısrar ve inat edersek, iletişimde zorlanabileceğimiz saatlerdeyiz, farkında olalım! Ay-Venüs altmışlığının etkili olduğu öğle saatleri ve sonrasında aşk ve ilişkilerden yana şanslıyız, değerlendirebiliriz! Artistik ve sanatsal konularda girişimler yapmak, estetik ve zarafetle ilgili işlere atılmak, giyim kuşam alışverişi yapmak açısından Ay’ın bu açısının kesinleşip boşluğa gireceği 16:55 sonrasına kalmasak isabet ederiz. Bu saat itibariyle boşluğa giren Ay, günün geri kalanında Kova burcundaki ilerlemesine boşlukta (açısız) devam ediyor. Bu süreçte girişeceğimiz işlerin ne yönde gelişeceğinden emin olmamız zor gözüküyor.

Çarşamba gününe geçişten kısa bir müddet sonra, saat 00:45’te Ay Balık burcuna geçiyor. Ruhsal, manevi değerlerin aktif olduğu, bütünün hayrına girişimler yapmak açısından ideal bir gündeyiz. Ay Balık burcunda ilerlerken, Mars da Kova burcuna geçiyor. Bu geçişle birlikte, ideallerimiz uğrunda daha fazla hareket yaratabileceğimiz bir sürece de girmiş oluyoruz. Bir ustanın çok güzel ifade ettiği gibi “evren hareketi alkışlar!”. Kova burcu toplumsal konuları, herkesin iyiliğine yönelik idealist girişimleri, entelektüel ve zihinsel faaliyetleri, öğrenmeyi temsil eder. Umarım bu dönemde yapacağımız girişimlerimiz toplumun hayrına olur. Günün büyük çoğunluğunda etkili olan Ay-Neptün kavuşumu akşam saatlerinde kesinleşiyor (17:14). Meditasyon ve benzer çalışmalar yapmak açısından harika bir gündeyiz. Hem kendimizi, hem de başkalarını şifalandırabiliriz. Edebiyat, şiir, sinema, müzik gibi sanatın bütün alanlarında girişimler yapmak ya da gelişmeler yakalamak adına güzel bir atmosfer sunan bu günü koşulsuz sevgi ve bütünleşme arzusuyla birleştirirsek, bizi mutlu eden harika deneyimler yaşayabiliriz. Ay’ın Güney Ay Düğümü ile kavuşumu, geçmişi onarmak ve geleceği şifalandırmak adına güzel fırsatlar sunan bir günde olduğumuzu müjdeliyor! Gecenin ilerleyen saatlerinde etkili olan Ay-Satürn karesi duygusal anlamda depresif bir zaman diliminde olduğumuza işaret ediyor. Yalnız kalmak, biraz içe çekilmek isteyebiliriz. Ama melankoliye kapılmamak kaydıyla! Eğer yalnız kalmak zorluyor ve depreşe ediyorsa, o zaman Ay-Plüton altmışlığının da etkin olmasını hesaba katarak, bizi güçlü hissettiren ve destek veren kişilerle bir araya gelebiliriz.

Perşembe günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Güneş’i Balık burcunda, Yükselen burcu Akrep olan Ata’mızı minnetle ve sevgiyle anıyoruz. Sabah saatlerinde etkili olan Ay-Güneş üçgeni, Balık-Akrep burçlarından gerçekleşiyor. Gerek karşı cinsle, gerekse etrafımızdaki kişilerle iyi ilişkiler içerisinde olma şansı yakalayabileceğimiz sabah saatlerinde önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle bir araya gelebiliriz. Ay’ın Kiron ile kavuşumunun ardından Merkür ile uyumlu üçgen açıya ilerleyecek olması, bizde yaralanma yaratan konulara çözüm üretebilme şansımızı arttırıyor. Etkili konuşmalarımızla ve yorumlamalarımızla, başkalarına şifa da sağlayabiliriz. Önemli konuşma ve görüşmeleri, acıkmaları, duyuruları, yazışmaları bu açının etkili olduğu akşam saatlerinde ve gece saatlerinde yapmamızda fayda var. Gecenin geç saatlerinde etkili olan Ay-Venüs karesi, özel ilişkilerimizde dikkatli olmamız gerektiğini işaret ediyor.

Cuma gününe geçişte Ay henüz Balık burcunda ilerliyor. Ay-Venüs karesinin kesinleştiği gece yarısı saatleri ve sonrasında ilişkilerimizde dengesiz ve yanlış çıkışlarımız yüzünden hırpalayıcı etkiler ortaya çıkabilir, dikkat! 02:17-04:44 saatleri arasında boşlukta ilerleyen Ay (açısız) bu saat sonrasında Koç burcuna geçiyor. Ay-Mars altmışlığıyla birlikte güne enerjik bir şekilde başlıyoruz. Güç ve enerjimizi güzel bir biçimde dengeleyebileceğimiz bir zaman dilimindeyiz. Bu enerjik halimiz gün boyunca bizimle birlikte olacak. Ay-Jüpiter karşıtlığının etkili olduğu gece saatlerinde hem hal ve tavır, hem parasal açıdan hem de alacağımız riskler açısından abartılara ve aşırılıklara açık olabiliriz, dikkat!

Cumartesi günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Hayli aktif ve dinamik bir gündeyiz. Ay-Jüpiter karşıtlığının ardından etkili olan Ay-Plüton karesi, güç çekişmelerine açık olduğumuz sabah erken saatlerinde yaşadığımız stresli olayları aşabilmemiz için mevcut şartları fazla zorlamamak gerektiğine işaret ediyor. Ay-Satürn üçgeninin destekleyici etkisiyle, sabır ve olgunluk göstererek içinde bulunduğumuz zorlukları bilgece aşabiliriz. Ay-Uranüs kavuşumunun etkili olduğu öğle saatleri ve sonrasında girişeceğimiz işlerin nereye varacağını kestirmekte zorlanabiliriz. Sarsıcı, patlayıcı, isyankar ve sert enerjilerin işbaşında olduğu bir zaman dilimindeyiz, dikkat! Bu kavuşumun kesinleştiği 15:46 sonrasında başka temel açısı olmayan Ay boşluğa giriyor. Bugün iki gezegen burç değiştiriyor: Venüs Oğlak burcuna, Merkür Yay burcuna geçiyor. Bu gezegen geçişleriyle ilgili bilgiyi yazımın giriş bölümünde okuyabilirsiniz. Güneş-Kiron üçgeninin etkili olduğu akşam saatleri ve sonrasında yaşadığımız olaylar sayesinde şifalanma ve arınma şansı yakalayabiliriz.

Pazar gününe başlarken henüz Koç burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 05:23’te Boğa burcuna geçiyor. Sakinlik, dinginlik, huzur ve maddi anlamda güvence istediğimiz bir zaman dilimindeyiz. Ay-Venüs üçgeninin etkili olduğu sabahın erken saatlerinde aşk ve ilişkilerden yana şanslıyız. Sabahın ilerleyen saatlerinde ise Ay-Mars karesinin agresif enerjisi devreye giriyor, farkında olalım! Ay-Neptün altmışlığının etkili olduğu öğle sonrası ve akşam saatlerinde özverili, rahat ve ılımlı bir enerji akışı var. Ay-Kuzey Ay Düğümü üçgeninin de etkisiyle güzel birliktelikler, paylaşımlar yakalayabiliriz.

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI, ISAR Cap

6 Kasım 2016, Pazar

Astroloji Okulu, Caddebostan

06.11.2016

Designed by Ongunsoft