Öner Döşer

7 Mart Haftası

Bu sayfa 12689 kişi tarafından ziyaret edildi.

7 Mart Haftası BALIK BURCUNDA TAM GÜNEŞ TUTULMASI

Balık burcunda tam güneş tutuşması deneyimleyeceğimiz önemli bir haftaya giriyoruz. Temposu yüksek olacak Mart ayının bu ilk tutulması, sosyal ve özel hayatımızda yaşayacağımız hızlı gelişmelerin ufukta olduğunu işaret etmekte!

Artık ertelenen, bir kenara atılan şeylerin değişmesi zamanının geldiğini gösteren tutulmalar, o zamana kadar yavaş gelişen durumların artık hızlandığı zamanlardır. Bazen stresli bazen de olumlu sonuçların ortaya çıkmasını hızlandırırlar. Hayatımızın daha evvelce karanlık kalmış alanlarını aydınlatırlar. Daha evvelce görünür olmamış şeylerin görünür hale gelmesine neden olurlar. Gizli kalmış şeylerin açığa çıkma zamanlarını gösterirler.

Adaptasyon ve esneklik gerektiriyor

Tutulmanın gerçekleşeceği Balık burcu değişken burçlardan biridir. Bu tutulmanın değişken bir burçta gerçekleşmesine ilaveten Jüpiter-Satürn ve Neptün gezegenlerinin de değişken burçlardan geçiş yapıyor olması, şartların değişken seyredeceği ve değişen durumlara adapte olmamız gereken bir süreçte olacağımızı göstermekte…

Değişken burçlarda tutulmalar, esnekliği, uyumu, yeni koşulları algılama ve adapte olma ihtiyacını gösterir. Böyle dönemlerde iş ve ev değişiklikleri, kararsızlıklar ve dağılma riski dikkat çeker. Değişken burçlar, gerginliği ve huzursuzluğu yansıtabilirler. 

Tutulma esnasında Jüpiter-Satürn-Neptün gezegenleri arasındaki t-Kare açı kalıbı etkin olacak. Değişken burçlarda oluşan t-kareler sinirsel gerginlik işaretçisi olarak görülür. Sürekli yaşanan değişimler yüzünden işleri düzene koyamama riski taşırlar ve bundan doğan stresi ifade ederler. Çok fazla sayıda işe yönelip dağılma ve sonuca ulaştırmakta sorun yaşama eğilimini vurgularlar. Değişken burçlarda t-karenin aktif olduğu zamanlarda adaptasyon ve esneklik gerekmektedir. Bu sayede stresler aşılabilir.

Ticari ve ekonomik konularda stresler

Dünya astrolojisi yazarlarından Raphael’e göre değişken burçlarda tutulmalar insanların durumu ve ticaret ile ilişkilendirilir. Bu alanlarda stres ve sıkıntıları vurgularlar. Yine dünya astrolojisi yazarlarından H.S.Green’e göre değişken burçlarda tutulmalar sıkıntılara, grevlere, suçlara, hastalıklara, din ve eğitimle ilgili sorunlara işaret eder.

Tutulma anı haritasını (Saat 03:54) Ankara’ya göre çizdirdiğimizde, Oğlak burcunun yükselmekte olduğunu görüyoruz. 

  

Tutulma haritanın 2. Evine denk düşüyor ve 8. Evdeki Jüpiter ile karşıt açı yapıyor. Bu yerleşimler, ekonomik konuların vurgu kazanacağı bir süreçte olacağımızı gösteriyor. Whole Sign ev sistemiyle düşündüğümüzde ise tutulmanın 3. Burca denk düşüyor olması, aynı zamanda komşularımızla ilgili konuların, uzak ve yakın bölgemizde gelişecek stresli durumların işaretçisi.

Haritanın 10. Evine denk düşen Mars, Hükümetin gündeminde yer alacak en önemli konu başlıklarından birinin terör ve askeri konular olacağını düşündürüyor. Satürn’ün 11. Evdeki yerleşimi, Meclis’in önemli konuları tartışacağını ve geleceğe yönelik kararlar, durumlarla ilgili bazı sorumluluklar alınması gerekeceğini ya da kanun-tasarı gibi konularda bazı zorlanmalar oluşabileceğini işaret ediyor.

Jüpiter-Satürn-Neptün arasındaki stresli açı kalıbı da ticari ve ekonomik alanda streslere dikkat çekiyor. İlkbahar aylarında etkin olacak T-karenin Apex’indeki gezegen Yay burcundan geçiş yapmakta olan Satürn’dür. Daralma ve kısıtlanma prensibini temsil eden Satürn bu daralmanın Yay burcu konularında, yani uluslararası ilişkilerde ve piyasalarda daralmanın veya kötümserleşmenin bir işaretçisi olabilir mi? Sanırım cevabımız evet olmalı. Zira Satürn’ün Yay burcundan geçiş dönemlerinden son üç tanesinin ikisinde özellikle Amerikan ekonomisinde zorlanma ve depresyon yaşanmış olduğunu görüyoruz.

Bu konuda çok yakında kapsamlı bir yazı paylaşacağım. Yılbaşı öncesinde tamamladığım bu yazı İngiliz Astroloji Derneği aylı dergilerinden biri olan The Astrological Journal’in Mayıs sayısında yayınlanacak. 12 Mart Cumartesi günü Sırbistan’ın Belgrad’da yine bu konuda bir konferans vereceğim. Bu yüzden yazıyı yayınlamak için biraz beklemeyi tercih ettim. Çok yakında okuyacaksınız.

Sırbistan’da katılacağım konferanslar hakkında detaylı bilgi için http://www.keplerunited.org/conference/12/new-horizons.html

  

Ülkeler arası ilişkilerde stresler

9 Mart 2016 tarihinde gerçekleşecek güneş tutulması esnasında Jüpiter, Satürn ve Kiron ile stresli bir dizilim oluşuyor. Tutulma haritasını Ankara’yı merkez alarak çizdirdiğimizde gördüğümüz manzara, parasal alanda oluşacak streslerin yanı sıra, içinde bulunduğumuz bölgede, komşu devletlerden bazılarıyla iş ve amaç birliği içerisinde olmakla birlikte, bazılarıyla ilişkilerde de ciddi sıkıntılara açık bir zaman diliminde olacağımızı düşündürüyor. Bu tutulmanın etkili olacağı ülkeler Rusya, Afganistan, Pakistan.

Yay burcunda seyreden Satürn’ün yanı sıra, bir müddettir Mars da Yay burcunda seyretmeye başladı. “Kötücüller” olarak tanımlanan bu iki gezegenin uluslararası ilişkileri ve global etkileri anlatan Yay burcunda yakın seyredeceği uzun bir zaman dilimi boyunca uluslararası ilişkilerin ve ticaretin kolay yürüyeceğini söylemek zor!

Satürn ve Mars’ın Yay burcunda ilerleyeceği bu süreç hakkında bilgiler paylaştığım linkte daha fazla bilgi var. https://www.youtube.com/watch?v=jwc4ip1VAXE

Süper Yeniay

 

SÜPERAY, Ay’ın yörüngesinde Dünya’ya en yakın pozisyonunda olduğu zamanın yeniay veya dolunay fazıyla çakışmasıdır. Bir yılda birkaç kez olabilir.

9 Mart’taki tutulma esnasında Ay yörüngesinde Dünya’ya yılın en yakın konumunda olacağından, bu bir Süper Yeniay aynı zamanda. Yani, olayların daha vurgulu ve dorukta yaşanacağı bir zaman dilimine giriyoruz.

Her yeni ay döneminde Ay bizi 2-3 gün için Güneş’in atımlarıyla uzaya fırlatılmış çok güçlü elektromanyetik bir enerji olan güneş rüzgarlarından korur. Eski kültürler bu maksimum koruma zamanlarının, yani yeni ayın balık avlamak ve ekim-dikim için en iyi zaman olduğunu bilirlerdi ve binlerce yıldan uzun zamandır besinlerini büyütüp biçmek için Ay’ı temel alan astronomik takvimler kullanmaktaydılar.

Yeniay döneminde Ay, Dünya ve Güneş arasına girdiğinden fiziksel varlığı Güneşten gelen partiküllerin akımını keser ve jeomanyetik bozukluklar olur. Bazı araştırmacılara göre, Dünyanın merkezi yakın zaman önce uyarılmışsa Ay’ın bu fazlarında deprem olasılığı daha fazladır. Depremlerle ay fazlarının ilişkisini incelediğimizde yeni ayın dolunaydan daha etkili olduğunu görürüz. Bunun nedeni yeniay döneminde Ay’ın ve Güneşin Dünyanın aynı tarafında olması, beraber ve aynı hizada olmaları olabilir. Halbuki dolunay döneminde Dünyanın karşıt taraflarındadırlar, bu da kavuşumlarda çekim gücünün daha etkili olduğunu göstermektedir. Ken Ring’e göre doğal felaketler açısından bir başka riskli dönem de Ay’ın Dünyaya en yakın olduğu (perigee) zamandır. Çünkü perigee büyük bir çekime neden olur.

Konu hakkında daha fazla bilgi için linki ziyaret ediniz. http://www.onerdoser.com/Y166_0_yeniay-dolunay-superay-ve-etkileri.html

Tutulma-SüperAy esnasında stresli gezegen dizilimleri olduğundan, dünya genelinde depremler, volkan aktiviteleri, fırtınalar, kasırgalar gibi doğal afetlerin sayısında artış olabilir veya daha etkin afetler görülebilir. Tutulma su elementinden Balık burcunda gerçekleşeceğinden, sularla ilgili sorunlar, yüksek dalgalar, sel benzeri afetler de dikkat çekebilir. SüperAy dönemlerinde aşırı yağışlara da rastlanmaktadır. 

Geçmişi onarmak, geleceği şifalandırmak

Tutulma esnasında Krion-Güney Ay Düğümü kavuşumu var ve tutulma bu ikisiyle birleşiyor. Kiron, bizi yaralayan şeyleri, kanamaya devam eden yaramızın nerede olduğunu gösterir. Güney Ay Düğümü geçmişten taşıdığımız şeylerle alakalıdır. Karma ile ilişkilendirilir.

Tutulma esnasında etkin olacak bu kavuşum, geçmişte yaşadığımız bazı yaralanmalarımızla yüzleşme zamanlarında olduğumuzu gösteriyor. Bizi yaralayan şeyler neler? Onlarla nasıl yüzleşebiliriz? Nasıl başa çıkabiliriz? Bunlar üzerinde düşünmemiz gerekiyor.

Aslında bu tutulma, geçmişte yaptığımız bazı hatalarımızla yüzleşme ve onları bağışlama fırsatı da veriyor. Unutmayalım, kendini bağışlayamayan başkalarını hiç bağışlayamaz!

Neler yapabiliriz?

Değişken burçlarda gerçekleşen tutulmaların doğası itibariyle bazı şeylerden vazgeçmemiz ya da o işi başka bir şekilde yapmamız gerekebilir. Kendimize yeni tatmin alanları bulabilir, yeni çevrelere girebilir, yepyeni bir alanda kişisel yeteneklerimizi sergilemeye başlayabiliriz. Değişimin heyecanını içimizde hissedersek, bu değişimleri kişisel gelişimimiz için deneyimlenmesi gereken birer vesile olarak görürsek, pozitif kullanma şansını yakalamış oluruz. Kişisel egolarımızı bir kenara bırakıp, bütünün bir parçası olduğumuzu hatırlamamız gerekiyor.

Egomuzdan, ancak kendi “iç bütünlüğümüzü” sağladığımız zaman kurtulabiliriz. Çok güvendiğimiz kalıpların, aslında gelişimimizi engellediğini de aklımızdan çıkarmamalıyız. Bardağın dolu tarafına bakabildiğimiz sürece, sorun yok. Unutmamalıyız ki negatif koşulları yenmeye çalışma inancımız, pozitif koşullarla karşılaşma oranımızı arttırır.

Tutulma ve yapabileceklerimiz hakkında detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=4D_YejTnGyg

7 Mart tarihinin özel önemi

Bu hafta 7 Mart ile başlıyor. Bu tarih benim çok değer verdiğim bir insanın, babamın doğum günü. Sağ olsaydı tam 79 yaşında olacaktı. Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında yer alan bu değerli aktörü, dünyaya gelmeme vesile olan iki değerli varlıktan biri olan babacığımı, iş hayatımda bugün ne biliyorsam, sosyal hayatımda nasıl davranıyorsam hepsini kendine has tarzıyla ve duruşuyla bana öğreten değerli öğretmenimi, her zaman her şeyimi açıklıkta paylaştığım biricik insanı sevgi ve saygıyla anıyorum. Ruhu şad olsun! 

 

  

Önder Somer 7 Mart 1997-16 Mayıs 1997

 

Haftanın günlere göre değerlendirmesi

Pazartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay Kova burcunda ilerliyor. İnsani konuların ve toplumsal ilişkilerin vurgu kazanacağı bir gündeyiz. Aynı idealde ve görüşte olduğumuz kişilerle birlikte yürüteceğimiz işlerde başarı şansımız yükseliyor. Güne başlarken henüz etkili olan Ay-Uranüs altmışlığı, yenilik ve değişiklik arzumuzun artacağını gösteriyor. Yeni adımlar atmak ve hayatımızda değişiklikler yapmak üzere hazırlanıyoruz. Çarşamba gününden itibaren bu enerji daha güçlü bir şekilde devreye girecek. Ay-Venüs kavuşumunun etkin olacağı sabah saatlerini keyifli kılmak elimizde. Sevgimizi paylaşmak, göstermek açısından harika bir zaman dilimindeyiz. Aşk ve ilişkilerden yana da şanslıyız. Değerlendirebiliriz. Bu kavuşumun kesinleşeceği 10:46 sonrasında Ay boşluğa giriyor ve günün büyük çoğunluğunda boşlukta devam ediyor Kova burcundaki ilerlemesine. Sabit ve kalıcı kılmak istediğimiz şeyler açısından uygun bir zaman diliminde olduğumuzu söylemek zor. Ama Ay’ın boşlukta olması, olumsuz bir zaman diliminde olduğumuz anlamına gelmiyor. Gece saat 21.09’da Ay Balık burcuna geçiyor. Duygularımızın yoğunlaşacağı bir zaman dilimine giriyoruz. Ay-Mars karesinin etkin olacağı gecenin ilerleyen saatlerinde gerginliklere ve tartışmalara, sakarlıklara ve kazalara açık olabiliriz, dikkat!

Salı günü boyunca Ay Balık burcunda ilerliyor. Sözlerimize ve davranışlarımıza dikkat etmemiz, hızlı karar almaktan kaçınmamız gereken bir gündeyiz. Gün boyunca etkin olacak Güneş-Jüpiter karşıtlığı, abartılara açık olacağımızı gösteriyor. Egomuzu iyi dengelemeliyiz. Ay-Merkür kavuşumunun etkin olacağı sabah saatlerinin ardından Ay’ın Neptün ile kavuşuma ilerleyecek olması, kararlarda yanılma veya netleşememe ihtimalini güçlendiriyor. Bu yüzden, özellikle de yeni gelişen ve henüz ne olduğunu anlayamadığımız konularla ilgili hızlı kararlar almaktan kaçınmamız isabetli olur. Değişen durumlar karşısında da esnek olmakta, var olana ayak uydurmaya çalışmakta fayda var. Ay-Satürn karesinin etkin olacağı akşam saatlerinde girişeceğimiz işlerde hızlı ilerlemekte ya da beklediğimiz neticeleri almakta zorlanabiliriz. Duygusal anlamda sıkıntı hissedebileceğimiz bir akşamda olacağımızdan, sıkıcı ve endişeli kişilerden uzak kalmamız yerinde olur. Gecenin ilerleyen saatlerinde etkinleşen Ay-Plüton altmışlığı, duygusal bağlarımızı güçlendirme veya sevdiğimiz kişilerden duygusal destek alma şansı veriyor.

Çarşamba gününün büyük çoğunluğunda Ay Balık burcunda ilerliyor. Önemli bir gündeyiz, çünkü bir güneş tutuşması deneyimleyeceğiz. Ay-Jüpiter karşıtlığının ardından gerçekleşecek Ay-Güneş kavuşumu (saat 03:54) hem bir yeniay hem de bir güneş tutulması. Güne başlarken bu tutulmanın güçlü enerjisini yoğun bir şekilde hissediyor olacağız. Tutulma esnasında Ay yörüngesinde Dünya’ya yılın en yakın konumunda olacağından, bu bir Süper Yeniay aynı zamanda. Yani, olayların daha vurgulu ve dorukta yaşanacağı bir zaman dilimine giriyoruz. Konu hakkında daha fazla bilgi için yazımın giriş bölümüne göz atabilirsiniz. Tutulma sonrasında açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor ve Koç burcuna geçeceği 21:39’a kadar boşlukta devam ediyor Balık burcundaki ilerlemesine. Ay’ın Koç burcunda seyredeceği ve Mars ile uyumlu üçgen yapacağı gece saatlerinde kendimizi daha aktif ve dinamik hissedebiliriz. Cesaret ve atılganlık ya da efor ve güç gerektiren işler açısından uygun bir zaman dilimindeyiz aslında…

Perşembe günü boyunca Ay Koç burcunda ilerliyor. Tutulmanın dinamik etkilerini halen yoğun bir şekilde hissedeceğimiz bir gündeyiz. Günün ilk yarısında Ay-Mars üçgeninin dinamik enerjisi bizimle olacak. Efor ve güç gerektiren işler, sportif aktiviteler, tempolu yürüyüşler yapmak iyi fikir olabilir. Günün ikinci yarısında ise yakınlaşan Ay-Satürn üçgeninin enerjisi bizimle olacak. Daha aklı başında ve sağlam kararlar almaya yatkın olacağız. Sağlam ve güvenilir kişilerden olgun tavsiyeler ve destekler alabiliriz.

Cuma gününün ilk yarısında Ay Koç burcunda ilerliyor. Cesaretli girişimler açısından güzel bir gündeyiz. Gün boyunca etkin olacak Güneş-Kiron kavuşumu, kendimizi şifalandırmamız için bir fırsat sunuyor. Ruhsal anlamda arınmak için harika bir gündeyiz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Neptün kavuşumu da ruhsal ve manevi konulara vakit ayırmak, dua ve niyazda bulunmak, meditasyon benzeri çalışmalar yapmak, şifa ve enerji çalışmaları yapmak açısından ideal bir zaman aralığında olduğumuzu gösteriyor. Sabaha karşı saatlerde Ay-Plüton karesi ve Ay-Uranüs kavuşumu etkin olacak. Hayli stresli saatlerin ardından, sabah saatlerinde Ay’ın Venüs ile yakınlaşan ılımlı altmışlık açısı devreye giriyor. Sevgi alışverişleri, artistik ve sanatsal konular, alışverişler açısından güzel bir zaman dilimindeyiz. Gün boyunca etkin olacak Merkür-Neptün kavuşumu da artistik ve sanatsal konular başta olmak üzere, yaratıcılık gerektiren tüm konularda kendimizi iyi ifade edebileceğimize dikkat çekiyor. Başkaları etkileyen konuşmalar mı yapmak istiyorsunuz? O zaman bugünü iyi değerlendirin! Bu keyifli günde bendeniz de sevgili eşimle birlikte Belgrad’a doğru yola çıkacağım. Akşam tanışma kokteyli yapılacak. Keyifli geçeceğini düşünüyorum. Yeni insanlarla tanışmak heyecan verici bir deneyim olacak…

Cumartesi günü boyunca Ay Boğa burcunda ilerliyor. Sakinlik, dinginlik ve huzur arayışında olacağımız, büyük olasılıkla da bunu sağlayabileceğimiz bir gündeyiz. Güneş-Güney Ay Düğümünün kavuşumunun etkin olacağı bu günde, eskiden beri tanıdığımız kişilerle geçmişe yönelik hesaplaşmalara da açık olacağız. Venüs’ün Balık burcuna geçiş yapacağı öğle saatlerinden itibaren (Saat 12:23) duygusal enerji yoğunlaşmaya başlıyor. İlişkilerde fedakarlık ve özverinin önem kazanacağı bir sürece giriyoruz. Aşk ve romantizm ve ılımlı ilişkiler açısından da olumlu bir süreç olacak bu. Ay-Neptün altmışlığının etkin olacağı öğle sonrasındaki saatlerde uyum ve huzur, özveri ve manevi destek alışverişleri açısından güzel bir atmosfer hakim oluyor. Ay-Merkür altmışlığının etkin olacağı akşam saatlerinde girişeceğimiz işler ve yapacağımız konuşmalar ile karşımızdaki kişiler üzerinde hoş ve olumlu etkiler yaratabiliriz. Tam da bu saatler civarında bendeniz de Belgrad’da konferans konuşması yapıyor olacağım. Şanslıyım… Gecenin ilerleyen saatlerinde etkin olacak Ay-Plüton altmışlığı ve ardından gelecek Ay-Jüpiter altmışlığı, sevdiğimiz veya bizi seven kişilerden destek alabileceğimiz, kendimizi daha güçlü hissedeceğimiz bir zaman aralığında olacağımızı gösteriyor.

Pazar gününün büyük çoğunluğunda Ay Boğa burcunda ilerliyor. Güne başlarken henüz Ay-Jüpiter altmışlığının olumlu enerjisi devrede olacak. Ay-Güneş altmışlığının destekleyici ve olumlu enerjisi sabahın ilerleyen saatlerinde devrede olacak. Bu açının kesinleşeceği 11:46 sonrasında ise Ay boşluğa giriyor. Günün geri kalan kısmının büyük çoğunluğunda Ay boşlukta ilerleyeceğinden, kalıcılık ve devamlılık beklediğimiz işler yerli yerine oturmayabilir. Ama Ay-Güneş altmışlığının yapıcı ve dengeleyici enerjisi günün geri kalanında bizimle birlikte olacak. Gece saat 23:03’te Ay İkizler burcuna geçiyor…

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI

6 Mart 2016, Pazar

Astroloji Okulu, Caddebostan

 

06.03.2016

Designed by Ongunsoft