Öner Döşer

8 Ağustos Haftası

Bu sayfa 33728 kişi tarafından ziyaret edildi.

8 Ağustos Haftası NE EKERSEN ONU BİÇERSİN!

Geçtiğimiz yıldan bu yana Ağustos ayına yönelik pek çok şey yazdık, söyledik. Bunun en önemli sebebi 9 derece Yay burcunda gerçekleşecek Mars-Satürn kavuşumunun aynı zamanda Antares yıldızı ile kavuşumuydu.

Antares, klasik astrolojide dört kraliyet yıldızından biri olması hasebiyle çok önem verilen bir yıldızdır. Savaş becerisini, askeri başarıları temsil eder. Doğasında gözü peklik, gözü karalık vardır. Gölge yönünde takıntılı olmak ve fanatik eğilimler vardır. Başarı verdiği kişiyi alaşağı ettiği söylenen yönü yani…

Antares’ten önümüzdeki haftaki yazımda ziyadesiyle bahsedeceğim. Ama bu haftaki yazımda yakınlaşmakta olan Mars-Satürn kavuşumunun Ay tarafından tetikleneceği (Yani Ay’ın Yay burcunda ilerleyeceği ve bu ikilinin arasından geçeceği) 12 ve 13 Ağustos tarihlerine dikkat çekmek istiyorum. Askeri konular, güvenlik güçleri ile ilgili temalar, sert ve gergin olaylara yönelten tetiklenmeler Mars-Satürn’ün tam kavuşumda olacağı 24 Ağustos tarihinden önce, bu hafta sonunda tetiklenebilir.

Ağustos ayında dikkatli olmamız gereken tarihlerle ilgili detaylı bilgiyi linkteki yazımdan edinebilirsiniz. Endişeye gerek yok, ama farkındalığı yükseltmekte ve uyanık olmakta fayda var. http://www.onerdoser.com/Y187_0_dikatli-olmamiz-gereken-zamanlar.html

“Karmanın Efendisi” direkt harekete dönüyor!

Klasik astrolojide Satürn Karmanın Efendisi olarak nitelendirilir. “Ne ekersen onu biçersin” düsturuyla özdeşleştirilen Karma prensibinin temsilcisi Satürn ağır ve önemli hayat dersleri ile ilişkilendirilir. Bir astroloji haritasının hangi alanından geçiş yapmakta ise, bu alanı sembolik anlamda temsil eden konularla ilgili daralma, sıkışma, temizlenme ve bitişlerin yanı sıra ödeşmeler de görülür. Daha evvelce ertelediğimiz şeyler artık kapıya gelmiştir ve artık kaçacak yer kalmamıştır…

Satürn’ün geri harekette olduğu zamanlar, şimdilerde karşılaştığımız şeylerin nedenlerini anlamak üzere geri dönüp bakmak, düzeltmek veya telafi etmek gereken şeylere karar vermek için ideal zamanlardır aslında. İlahi düzenin bize sunduğu bir telafi fırsatı gibi düşünebiliriz. Çünkü Satürn direkt harekete döndüğünde, artık olması gerekenler açısından düğmeye basılmış demektir.

Bir müddettir Yay burcunda gerilemekte olan Satürn, 13 Ağustos Cumartesi günü direkt harekete dönmeye başlıyor. Yay burcu inandığımız değerler, hayata bakışımız, bize bilgelik kazandıran öğretiler ile alakalıdır. Aslında Satürn’ün Yay burcundan geçişi döneminde “dürüstlük” teması da testten geçer. Geri harekette olduğu Yay burcunun haritamızda denk düştüğü evin konuları, bizim bu alanlarda ne kadar dürüst olduğumuzu, ne yapıp ne bulduğumuzu gözden geçirmemiz gereken şeyleri gözümüzün önüne getirir.

Türkiye açısından genellersek, Yay burcu haritamızın 6. Evine denk düştüğü için, bu evin ana konuları olan askerimize, güvenlik güçlerimize, bizim için hizmet edenlere, memurlara, işçilere karşı ne kadar dürüst ve doğru davrandığımızı, onlarla ilgili konuların ne kadar doğru yönettiğimizi gözden geçirmemiz için, ilahi düzenin verdiği sürenin sonuna gelmiş bulunuyoruz.  Şimdi bu konuda doğru, dürüst ve açık olmalıyız. Satürn’ün Yay burcundaki gerilemesi beni bundan önceki darbeler ve darbe girişimlerini astrolojik açıdan incelemeye yöneltti. Bu çalışma esnasında hem kaynak araştırmalarımdan, hem de astroloji haritalarından pek çok şey öğrendim. Bunları önümüzdeki sonbaharda çıkaracağımız Dünya Astrolojisi kitabımda paylaşacağım.

Tekrar konumuza dönersek, Satürn’ün direkt harekete dönmesiyle beraber, bazı konuların yerli yerine oturtulması ve çeki düzen verilmesi zamanı gelmiş durumda. Bu açıdan testten geçeceğimiz bir Mars-Satürn kavuşumu yaşayacağız 24 Ağustos tarihinde. Ama bunun öncesinde, Ay’ın bu kavuşumu tetikleyeceği 12-13 Ağustos tarihleri var önümüzde çok kritik tarihler olarak duran… Bu tetiklenmeler ve Mars-Satürn kavuşumu, pek tabii ki iktidardaki partiyi, yani Ak Partiyi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü Ak Parti astroloji haritasında Yay/İkizler burçlarında karşıt açıda bulunan Mars-Plüton-Ay-Satürn dizilimi transit Satürn ve Mars ikilisiyle tetiklenecek. Dolayısı ile mücadeleli ve zorlu süreç ilerleyen günlerde de devam ediyor. 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan Ak Parti yıllık haritasına baktığımızda, Mars-Satürn kavuşumunun yıllık haritanın 7. evine denk düştüğünü ilaveten Ay'ın da bu eve denk düştüğünü görüyoruz. Dünya Astrolojsinde 7. ev açık düşmanlıkları, savaş ilanları ve saldırıları, davalar ve duruşmaları, diğer ülkelerle ikili ilişkileri temsil eder. Bu evde yerleşen Satürn'ün zorlu ve çetin mücadeleleri temsil eden savaşçı Antares yıldızıyla birleştiğini görüyoruz. Satürn yıllık haritanın 8., 9., 10. evlerini yönetmekte. Dolayısıyla bu hafta sonundan başlayan bir yıllık süreçte tehlike ve risk içeren durumlar (8. ev), dış menşeli kişiler-dış ülkeler ve yabancılarla ilgili konular, yöneticiler ve başarı elde etme arzusu vurgu kazanıyor. Yine yıllık haritanın 7. evine düşen Mars (Whole Sign) mücadeleli ve çetin bir sürece girilmekte olduğunu işaret ediyor.   

Konuşmalarda ve toplantılarda etkili olmak

Gerek iş hayatında, gerekse günlük özel işlerimiz açısından başkaları üzerinde daha güçlü etki yaratabileceğimiz, ikna edici olabileceğimiz 9-10 ve 11 Ağustos tarihlerini değerlendirebiliriz. Bu tarihlerde Merkür-Plüton üçgeni etkili olacak ve Ay tarafından tetiklenecek.  

Önemli bir şeyler duyurmak, tanıtmak, bilgilendirmek, eğitim, yayıncılık, sosyal paylaşımlar açısından da kullanabiliriz bu tarihleri…

İnandığımız değerler testten geçiyor

Jüpiter-Kiron karşıtlığının etkin olduğu bir haftadayız. 13 Ağustos Cumartesi günü kesinleşecek bu açı, inandığımız değerler konusunda yaralanmalar yaşayabileceğimize işaret ediyor. Bu açının etkin olduğu dönemlerde yaralayıcı fanatik eylerler riski de fazladır. Başkalarının inandığı değerlere saygı ya da esneklik gösterilmesi konusunda sorunlar vardır.

İlişkilerde güven problemi

İlişkiler gezegeni Venüs’ün Satürn-Neptün ikilisiyle sert açılar oluşturacağı hafta sonunda gerek özel ve gerekse sosyal ilişkilerde stres olasılığı yüksek gözüküyor. Bu bakımdan, daha esnek ve anlayışlı olmamızda fayda var.

En büyük sorunumuz güven üzerine olacak gözüküyor. Karşımızdaki kişiye ne kadar güveniyoruz? O bunu ne kadar hak ediyor? Biz ne kadar güven telkin ediyoruz? Birbirimizin ilgisini çekebiliyor muyuz? Yoksa onun ilgisini çeken başkası mı var? Bu sorular gündemimizde gereğinden fazla yer tutabilir. Hatta bu yüzden ilişkimizi zedeleyebiliriz.

Cumartesi günü kesinleşen Venüs-Satürn karesi bu güven sorununu tetikleyebilir. Bu açı ayrıca sevdiğimiz kişiyle bir araya gelmemiz konusunda engelleyici ya da arabozucu faktörlerin devrede olabileceğini düşündürüyor.

Pazar günü kesinleşen Venüs-Neptün karşıtlığı ise ilişkilerde hayal kırıklığı ve çözülme riskine işaret ediyor. Yeterince güven vermeyen ilişkilerden çözülme eğilimi gösterebiliriz.

Her koşulda ilişkilerimizin selameti açısından daha gerçekçi, ayağı yere basan, sağlama giden bir yönelim içerisinde olmamız isabetli olacaktır.

Haftanın günlere göre değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi günü boyunca Ay Terazi burcunda ilerliyor. Ülkenin iç meselelerinin konuşulacağı, gündemde gençlere ve çocuklara yönelik konulara daha fazla yer verileceği bir gündeyiz. Güne başlarken etkin olan Ay-Güneş altmışlığının destekleyici etkisi öğle saatlerine kadar gayet güçlü bir şekilde devrede olacak. Önemli ve etkin pozisyondaki kişilerle görüşme yapmak, iş girişimleri veya başvurularında bulunmak açısından değerlendirebiliriz. Kadın erkek ilişkileri açısından da güzel gelişmelere açık bir zaman dilimindeyiz. Ay-Uranüs karşıtlığının etkin olduğu akşam saatlerinde ise dengesiz bir enerji akışı var. Sağlam ve kalıcı adımlar atmak adına uygun bir zaman diliminde değiliz. Beklenmedik sürprizlere de açık saatlerdeyiz. Bu açının 20:42’de kesinleşmesinin ardından Ay boşluğa giriyor ve gecenin geri kalanında boşlukta devam ediyor Terazi burcundaki ilerlemesine…

Salı gününe başlarken henüz Terazi burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay saat 07:51’de Akrep burcuna geçiyor. Hissiyatımızı güçlü bir şekilde ifade edebileceğimiz, sezgilerimiz yönünde ilerlememizden fayda sağlayabileceğimiz bir gündeyiz. Gün genelinde Ay-Venüs altmışlığının uyumlu, ılımlı enerjisi devrede olacak. Aşk ve ilişkilerden yana şanslı bir günde olduğumuzu söyleyebiliriz. Kadın figürleriyle yapılan işlerde destek almak mümkün. Artistik ve sanatsal konular, giyim kuşam alışverişleri, dekorasyon ve düzenleme işleri, taşınma, keyifli organizasyonlar açısından da değerlendirebileceğimiz bir gündeyiz. Olumlu enerjiler akşam saatlerinde daha da belirginleşiyor.

Çarşamba günü boyunca Ay Akrep burcunda ilerliyor. Tutkulu bir şekilde istediğimiz şeyleri elde etme konusunda şansımız daha yüksek diyebiliriz. Ay-Neptün üçgeninin etkin olduğu sabah saatlerinde idealleştirdiğimiz, hayalini kurduğumuz iş ve konularda olumlu gelişmeler yakalayabiliriz. Ay-Merkür altmışlığının etkin olduğu öğle saatlerinde yapacağımız konuşmalardan, yazışmalardan, anlaşmalardan, alışverişlerden avantaj sağlayabiliriz. Ay-Plüton altmışlığının etkin olduğu öğle sonrasındaki saatlerde girişeceğimiz işlerde etkin ve önemli pozisyondaki kişilerden destek alabilir, kendimizi güçlü bir şekilde ifade etmemiz sayesinde güzel gelişmeler yakalayabiliriz. Gün boyunca etkin olan Merkür-Plüton üçgeni de bunu destekliyor. Ay-Güneş karesinin etkin olduğu gece saatlerinde kadın erkek ilişkilerinde stresler var, dikkat! Otorite figürleriyle olan ilişkilerimizde de dikkatli adımlar atmamız yerinde olur. Enerji akışı destekleyici ve rahat değil, mücadeleye çekiyor…

Perşembe gününün büyük çoğunluğunda Ay Akrep burcunda ilerliyor. Ülkemizin gençleri, çocuklar, onların eğitimleri, sporcular, sanatçılarla ilgili konular vurgu kazanabilir. Sabah 08:23’te Jüpiter ile altmış derecelik uyumlu açısını kesinleştiren ve başka temel açısı kalmayan Ay, bu vakitten sonra boşluğa giriyor. Bu olumsuzluk anlamına gelmiyor, ama kalıcı adımlar atmak veya bir şeyleri sağlam bir noktaya çekmek açısından henüz erken olduğunu gösteriyor. Aradaki bu zaman diliminde üzerinde uğraştığımız işlerin ucu açık kalabilir. Bir şeyleri netleştirmekte zorlanabiliriz. Ay’ın Yay burcuna geçiş yaptığı 20:23 sonrasında giderek netlik kazanmaya başlıyoruz. Öte yandan, bu geceden itibaren biraz daha dikkatli ve uyanık olmamız gereken birkaç güne girmiş oluyoruz.

Cuma günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Askeri konuların, güvenlikle ilgili temaların, yabancılarla ilişkili konuların vurgu kazanacağı bir gündeyiz. Dikkatli olunması gereken birkaç günlük sürece girmiş bulunuyoruz. Finansal konularda risk almasak iyi ederiz. Sabaha karşı saatlerde Ay-Mars kavuşumu kesinleşiyor. Agresyon içeren bu kavuşum, Türkiye astroloji haritasında güvenlik güçleri, askeri konulara dikkat çekiyor. Bu açının ardından etkinleşen Ay-Venüs karesi, özel ve sosyal ilişkilerde gerginlik olasılığına işaret ediyor, dikkat! Karşı cinsle ilişkilerimizde de şartları gereksiz yönde zorlamasak isabet ederiz. Bu açının kesinleşmesinin ardından, Ay-Satürn kavuşumu gerçekleşiyor. Engellenme, blokaj enerjisi devrede. Kolay ve hızlı ilerleyemeyeceğimiz, sabır isteyen bir zaman dilimindeyiz. Ay-Neptün karesinin etkin olduğu akşam saatlerinde yine sağlam ve kalıcı adımlar atmakta zorlanabiliriz. Hayal kırıklığı, yanılgı riski içeren bir enerji akışı var. Şartların gelişimine göre yönlenmekte, esnek olmakta fayda var.

Cumartesi günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Dikkatli olunması gereken bir diğer gündeyiz. Ay, Türkiye astroloji haritasının 6. Evinde ilerlerken, Mars-Satürn kavuşumunu ve değişken burçlardaki T-kareyi tetiklemeye henüz devam ediyor. Güvenlik konuları, askeri temalar henüz gündemde önemli yer tutuyor. Ay-Merkür karesinin etkin olduğu sabah saatlerinde sözlerimize ve ifadelerimize dikkat etmeliyiz. Fikir ve görüşlerimizi kabul ettirmekte zorlanabileceğimiz bir zaman dilimindeyiz. Ay-Güneş üçgeninin etkin olacağı öğle saatleri civarını önemli iş ve görüşmelerimiz için kullanabiliriz. Ama özel ilişkiler açısından stresli bir gün olduğunu belirtmekte fayda var. İlişkiler gezegeni Venüs’ün engeller gezegeni Satürn ile karesi gün boyunca etkili olacak. Ay’ın Uranüs ile üçgen, Jüpiter ile kare açısının etkin olacağı akşam saatlerinde abartılara, aşırılıklara eğilim gösterebilir, boyumuzdan büyük işlere kalkışabiliriz. Saat 20:37’de boşluğa giren Ay, gecenin geri kalanında boşlukta devam ediyor Yay burcundaki ilerlemesine. Ucu açık, belirsizlik içeren saatlerdeyiz…

Pazar gününe geçişte henüz Yay burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, sabah 07:11’de Oğlak burcuna geçiyor. Bu geçişle, Türkiye astroloji haritasının açık düşmanlıklar, karşıt görüşler, rekabet ile ilgili alanı da tetiklenmiş oluyor. Göz dağı vermeye yönelik bir enerji akışı hakim güne. Etkisi bütün güne yayılan Venüs-Neptün karşıtlığı, ilişkilerde yanılgılara, hayal kırıklıklarına açık bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Sağlam ve mantıklı ilişkilere yönelmek en iyisi; ya da ilişki içerisinde gereksiz idealler ve hayallere kapılmamakta fayda var desek daha isabet etmiş oluruz…

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, MAPAI

5 Ağustos 2016, Cuma

Burgaz adası

05.08.2016

Designed by Ongunsoft